ÏJmuider Courant Het Amerikaansche volk hielp ons land na de bevrijding Een stroom van N.I.W.I.N.-zendingen gaat thans naar Indië Zaterdag 19 October 1946 Er is thans een nieuwe organisatie gesticht In een door Nederlands "Volksherstel te Den Haag belegde persconferentie heeft mrs. E. W. Leonard, vice-presidente van de .United Service to Holland" een over zicht gegeven van de hulp, welke het Amerikaansche volk aan Nederland heeft verleend. Zij herinnerde aan de stichting van het „Queen Wilhelmïna Fund", de eerste organisatie in Amerika, welke de hulpverleening aan Nederland ter hand nam. Dat bij de bevrijding van ons land onmiddellijk hulp uit ^merika geboden kon worden, is te danken aan den practi- schen organisatiezin van het Amerikaan sche volk. Door het American Relief zijn 5n totaal 776032 kisten, inhoudende klee- ren, schoenen, voedsel, lakens enz. met een totaal gewicht van 3000 Engelsche ton nen aan Nederland verstrekt. Het National War Fund stelde belangrijke geldsommen "beschikbaar voor de hulpverleening aan Nederland. Doordat laatstgenoemd fonds heeft opgehouden te bestaan, verliest het American Relief vrijwel zijn geheele bron van inkomsten. Met uitzondering van een bedrag van 200.000 dollar zijn alle bedra gen van het American Relief omgezet in goederen. Deze 200.000 dollar zijn bestemd voor Nederlandsche kinderbeschermings- instellingen en vormen het sluitstuk van de actie van het American Relief. Thans is in Amerika tot stand gekomen 'de „United Service to Holland", welke or ganisatie, zooals reeds eerder is gemeld, een op een bepaald object gerichte hulp verleening beoogt, volgens een systeem waarbij een organisatie of een kerk in Nederland door een zusterorganisatie of kerk in Amerika geadopteerd wordt. Mrs. Leonard, die geruimen tijd in Ne- Nog twee Nederlanders in Gronau veroordeeld De Engelsche rechtbank in Gronau heeft haar zesdaagsche zitting besloten met de veroordeeling van twee Nederlanders, die deel uitmaakten van het niet-officieele „Reconstruction Command of the Nether lands", G. H. V. en C. B. Aan V. was ten laste gelegd, dat hij naar Duitschland was gegaan om te smokkelen. Hij werd ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf we gens overtreding van de Duitsche „Kriegs- wirtschaftverordnung" welke nog steeds van kracht is en onder andere betrekking heeft op ongeoorloofde ruiltransacties. Bovendien kreeg V. een jaar gevangenis straf wegens ongeoorloofden aankoop van goederen in Duitschland. De beide straf fen, zoo werd bepaald, kunnen echter samengevoegd en tegelijkertijd worden uitgezeten. De president vond de overtreding, welke C. had begaan, niet zoo ernstig als die van V., C. kreeg een jaar gevangenisstraf voor waardelijk. Zoodra hij echter naar Neder land terugkeert, is hij vrij. Ongeluk bij het vertrek van de „Indrapoera Gistermiddag vertrok de „Indrapoera" uit Rotterdam naar Indië met 1555 man troepen aan boord. Even voor het vertrek gebeurde er een ongeluk doordat een der militairen aan een touw trok, waardoor een reddingsvlot losraakte. Drie soldaten raakten bekneld en een van hen moest van boord worden gebracht om in een ziekenhuis te worden opgenomen. Minister Beel in Zeeuwsch- Vlaanderen Nadat de minister van Binnenlandsche Zaken, dr. L. J. M. Beel Donderdagavond in Goes was gearriveerd, heeft hij giste ren een bezoek gebracht aan Zeeuwsch- Vlaanderen. Te Aardenburg werd een be spreking gehouden met alle burgemeesters van Zeeuwsch-Vlaanderen over den weder opbouw en de financieele regeling daar van. Korte staking bij de Haagsche tram Gistermorgen heeft het personeel van ©enige Haagsche tram- en autobuslijnen tot ongeveer negen uu? gestaakt uit protest tegen het feit, dat het college van Tijks bemiddelaars een spaarregeling, waarover tusschen directie en personeel volledige overeenstemming was bereikt, niet heeft goedgekeurd. Het college van rijksbemid- delaars heeft inmiddels toegezegd, deze aangelegenheid Maandag opnieuw te zul len behandelen. Het college had medegedeeld, de voor gestelde spaarregeling uit een sociaal oog punt te waaTdeeren. Zij beteekent echter in feite een loonsverhooging, welke alleen aanvaardbaar is, indien het loon lager is "dan dat voor soortgelijken arbeid. Dit is echter bij de Haagsche Tramweg Maat schappij niet het geval. derland heeft gewoond, verklaarde dat Nederland in Amerika het meest populaire land is. De heer F. A. Broekmans, adjunct-direc teur van de H.A.R.K., deelde nog mede. dat van alle reliefgoederen, die de H.A.R. K. mocht ontvangen, een derde deel af komstig was van het „American Relief for Holland". Via het American Relief zijn 15 millioen stuks textielgoederen verstrekt. Met de thans nog voorradige goederen kan de H.A.R.K. tot medio Maart met de distri butie doorgaan. Uitgebreider handelsverkeer met Frankrijk In een bespreking tusschen een Fran- sche en een Nederlandsche delegatie zijn eenige moeilijkheden, welke bij de uit voering van het Nederlandsch-Fransch handelsaccoord waren gerezen, uit den weg geruimd. Tevens zijn eenige con tingenten aangevuld. Frankrijk zal wol len garens, buiden en vellen, maaliines, ijzererts, gereedschappen en wollen stoffen invoeren. Nederland levert land bouwproducten en electrotechnische ar tikelen. Een vliegtuig van de Rijksluchtvaart school heeft bij Warga in Frieslan-d een noodlanding gemaakt, waarbij het toestel vrij ernstig beschadigd werd. Hoe het permanente centrum van Zandvoort' er in de toekomst zal uitzien bewijst onderstaande foto, welke een maquette voorstelt van het ontwerp van ir. Q. Friedhoff. In het midden op den voorgrond staat het badhotel. Ach ter het hotel bevindt zich een winkel galerij-, Links de arbeiderswoningen en flats en rechts een restaurant, waar achter een parkeerterrein. Voor hulp aan lndië is veel geld noodig Oud-minister WeLter, voorzitter van de stidhting „Nederland helpt Indië" heeft gisteravond over beide zenders een be roep gedaan op het Nederlandsche volk, de komende inzameling voor hulp aan Indië krachtig te steunen. De heer Weiter zeide, dat reeds zes millioen was uitgegeven van de zeven, welke bijeen was gebracht. Er kon bijna vierduizend ton voedsel en versterken de middelen naar Indië gezonden wor den. Dit is 33 procent van al het in In dië ingevoerde voedsel en bijna 80 pro cent van de hoeveelheid voedsel, welke aan Indië geschonken is. Door het zen den van honderden kilo's speciale kin- dermelk konden vele kinderlevens wor den gered. Ook de zending van eenige duizenden meters katoen is in hooge mate gewaardeerd. Repatrieerenden ont vingen dekens, kleeren en huisraad en thans moeten eenige duizenden van hen voor den winter warme kleeding heb ben. Getracht wordt, ieder een wollen .trui te verschaffen, maar hiervoor is f 175.000 noodig. En er komen nog vele duizenden uit Indië terug. Zij, die nog een jas, een warme jurk of ondergoed te missen helfcen kunnen een goede daad doen door dit aan de plaatselijke afdeeling van „Nederland helpt Indië" te zenden. De stichting wil ook verbe tering brengen in het eentonig en som ber bestaan van de duizenden landge- nooten, die nog gedwongen zijn in kam pen op Java te leven. Zij zou ook gaarne de intellectueele bovenlaag der inheem- sche bevolking in haar zorg willen be trekken. Sociale zorg voor de massa dier bevolking valt helaas buiten haar financieele kracht. De heer Weiter verzocht tenslotte, door een daad van barmhartigheid den grooten nood en het vele lijden in Indië te helpen lenigen en verzachten. Giften kan men ook storten op giro 500500. Lijst van geïnterneerden Wederom zijn op onze bureaux te Haarlem en IJmuiden lijsten aangekomen van perso nen. die nch buiten de geallieerde gebieden op Java bevinden, en wel in de beschermings kampen „Panka" (Tegal), „Kalibendo" (Ban- joewangie). „Glenmore" (idem), „Sewoega- loer" (Djocja), „Songgoriti", „Passoeroean' en „Probolinggo". Pakketten, artisten, cantines... Er blijkt groote belangstelling te bestaan voor het werk van het Niwm-comitë en voor zijn plannen in de toekomst, en er is nu reeds veel tot stand gekomen. Het comité „Nationale Inspanning Wel- zijnsverzorging Indië" stelt zich op het standpunt, dat zoowel militairen als bur gers in Indië recht hebben op den grootst mogelijken materieelen en moreelen steun uit het moederland. Zijn doelstelling is, alles wat er in Nederland zoowel van officieele zijde, als door het particulier initiatief wordt gedaan, zoo goed moge lijk te coördineeren. Al is de Niwin door de regeering in het leven geroepen, het is géén regeeringsinstantie. Wél strekt haar werkzaamheid zich ook uit over datgene wat door de verschillende regeeringsinstan ties op het gebied der welzijnsverzorging wordt gedaan. De Niwin is begonnen mét een groot- scheepsche actie om 150.000 Kerstpakketten aan onze menschen in Indië te zenden: 30.000 van deze pakketten, bestemd voor de buitengewesten, zijn reeds op weg, de rest volgt spoedig. Een ander belangrijk onderdeel van de Niwin-activiteit, waar uit alle macht aan gewerkt wordt, is de uitzending van ar tisten en muziek-, tooneel- en cabaret ensembles. Thans zijn reeds in Indië de violist Willem Noske. de show-band „Joop Termeulen and his entertainers", de ..Two happy days", de bekende danseres Ciliy Wang. Binnenkort vertrekken zoowel het cabaret-variété van Hans Snel, als het radio-cabaret van Benny Vreden en Lou Bandy met zijn gezelschap. Met de selectie en de uitzending wordt in versneld tempo doorgegaan. De artis ten en ensembles worden niet uitgezonden dan nadat hier, door middel van audities, waar ook soldaten aanwezig zijn, voldoen de garanties zijn verkregen, dat het pro gramma in den smaak zal vallen. Voor sportmateriaal zullen inzamelingen worden gehouden, zoowel in geld als in natura en er is reeds een zending onder weg. Cantine-inrichtingen. compleet met meubilair, keuken-gereedschappen en ser viezen worden reeds gekocht en de recru- teering van het personeel is in vollen gang. Plannen voor de oprichting van clubs, toegankelijk voor militairen en burgers zijn in voorbereiding. Per week gaan 200 minuten radioprogramma's in plaatvorm per Skymaster naar Indië. Er zijn 21 nieu we speelfilms gekocht, evenals 12 volledig uitgeruste filmwagens. Dé zendingen boe ken en lectuur worden uitgebreid en in grooter aantallen zullen abonnementen op weekbladen ter beschikking worden ge steld. Er zal een inzameling worden ge houden voor fotomateriaal, muziekinstru menten. partituren, gramofoons en platen. Voor de jeugd is men met een speelgoed actie begonnen. Dit is nog slechts een klein gedeelte van het programma, dat het Niwin-comité denkt te verwezenlijken. Om het program ma in zijn geheelen omvang ten uitvoer te brengen, behoeft het Niwin-comité ech ter den steur, van het geheele Nederland sche volk. De Niwin moet een zaak zijn, waarover het heele Nederlandsche volk het eens is. Het Niwin-comité stelt zich daarbij op het standpunt, dat de eenige methode om tot een goed resultaat te geraken, is, dat het zwaartepunt van de Niwin-activiteit zal komen te liggen bij locale comités. De taak van het comité ligt in medewerking aan- en de samenbundeling van plaatse lijke acties. DistribufiescVianaaal te Utrecht Ambtenaren hebben jarenlang bonnen verduisterd Te Utrecht is een boniienzwer.del van grooten omvang aan het licht gekomen. Reeds zijn zeventien personen, waarbij zeven ambtenaren van het plaatselijk dis tributiekantoor, in arrest gesteld. De ambtenaren verduisterden op groote schaal bonnen en deden het bij de ver antwoording voorkomen alsof ze waren verstrekt aan personen die in het huwelijk traden of een jubileum vierden. Zij pas ten deze methode reeds eenige jaren toe en uit een voorloopig onderzoek is ge bleken, dat zij op deze manier ongeveer 45000 rantsoenbonnen voor diverse artike- lén in eigen zak hebben gestoken. Aan den, verkoop van deze bonnen verdienden zij tienduizenden guldens. Tien personen, die tot de vaste afnemers behoorden, zijn eveneens gearresteerd. Talrijke goederen, zooals een zeilboot, radiotoestellen, stof zuigers en ameublementen, welke de amb- tenaren van de opbrengst der verduisterde bonnen hadden gekpcht zijn in beslag genomen. Nadat de heeren in arrest waren gesteld, kwam aan het licht, dat een hun ner aan een bewaker in het Huis van Bewaring te Utrecht voor het doorgeven van briefjes en dergelijke bedragen vaa twintig tot dertig gulden per keer be taalde. De bewaker is daarop zelf inge sloten. Thuiswedstrijd voor Stormvogels Van de eerste klassers uit dit rayon heeft Stormvogels een thuiswedstrijd en wel tegen Excelsior, dat dit jaar zijn rentree in de lste' klas heeft gemaakt. Tijdenc een vriendschap- pelijken wedstrijd wonnen de Rotterdam mers. Thans verwachten we een zege aan d zijde der I.Tmuidenaren. Haarlem kan in Delft tegen DHC zijn tweede overwinning boeken, hetgeen tevens de eerste nederlaag voorde thuisclub zou beteekenen. EDO krijgt het in Schiedam tegen Hermes veel moeilij ker. Het wordt tijd. dat de Haarlemmers puiv- ten gaan verzamelen. Van VSV is het te ver wachten, dat het op RFC een overwinning behaalt. In de tweede klas komen oude tegen standers tegenover elkaar. Velsen krijgt be zoek van HBC, dat nog geen punt heeft ru* drie wedstrijden. Verder dan een gelijk spel zullen de Heemstedenaren het niet brer.ger». RCH-HVC zal een aardige strijd worden die in het voordeel van de Racing kan eindigen. Van de derde klas wedstrijden noemen wij Bloemendaai—Helder. Na de twee overwin ningen staat Bloemendaai er goed voor. IIFC krijgt bezoek van Wassenaar en moet win nen, om tot de bovenste groep gerekend te blijven. Sport in 't kort KEGELCOMPETITIE BEGINT. Zondag worden in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond de eerste wedstrijden gehouden der competitie van den H. K. B. Ongeveer twintig tientallen nemen deel, die in twee afdeelingen zijn ondergebracht. Old DEN ST. BAVO BEKER, Nadat de eindstrijd' om den St. Bavo-beker tusschen de R.K, Damclub ,,St. Bavo" en de Haarlemsche Damclub 2 gelijk was geëindigd (10—10) volg de een beslissingswedstrijd, welke eer. over winning van 11—9 voor HDC 2 opleverde. DAMCLUB DVS JUBILEERT. Ter gele genheid van het vijfjarig bestaar. van de R.K. Damclub is een nederlaagwedstrijd ge houden. welken HDC 2 won door van DVS met 182 te winnen. Verder wonnen HDC 3 en damclub „Cruquius" (Haarlemmermeer) andere klassen den eersten prijs. De radio geeft HILVERSUM I, 301.5 31. 13.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 14.00 Chopin. 14.30 Sportpraatje. 14.15 Radlo-Philharmonisch orkest. 15.30 Van boek tot boek. 15.45 De Kre kels. 16.15 Een nieuwe wereld. 16.30 Miller sextet. 17.00 Een blik vooruit (AJC) 17.30 Jan. Cortïuwener. 18.15 „De sociale verantwoor delijkheid van den wetenschapsman". 18.30 Strijdkr. pr. 19.00 Haagsch Tram-mannenkoor 19.30 Voor de Rijpere Jeugd. '.9.45 Wederop- bouwrubriek. 20.05 Wecrpraatje. 20.20 The Ramblers. 20.45 Socialistisch commentaar 21.00 Brieven aan iedereen. 21.30 Jar.e Eyre (hoorspel). 22.00 Gevarieerd progr. 23.15 Metro- pole orkest. 23.45 Oude en nieuwe schlagers. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00. 20.00, 22-00 uur Nieuws. 14.00 Eddie Carroll. 14.15 Engelsche les. 14.45 Bing Cros by. 15.00 Har.d in hand door kinderland. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaanse!). 17.00 KRO kiosk. 17.15 Jonge kunstenaars. 13.00 Ha- waian music. 18.15 Weekoverzicht. 18.35 Rus sisch orkest. 18.35 Henri de Greeve. 20.05 Buf falo Bill. 20.45 Zangdcclamatie. 21.00 en morgen is het Zondag. 22.20 Opvoedkundige problemen. 22.35 Avondgebed. 22.55 Parijsche symphonie van Mozart. 23.15 Klaas van Beeck. 23.45 Orgelspel. ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 2a.00 uur Nieuws. 8.15 Gramofoon. 3.30 Voor den tuin. 8 45 Jan Corduwener. 9.15 Lezl» door natuurvriend. 9.30 Gramofoon. 10.00 Geestelijk leven. 10.15 Cantate no. 96. In den tuin der poëzie. 11.00 Zondagochtendprogramma. 12.00 Gramo- foon. 12.30 De Zondagclub. 12.40 Gem. koor. 13.15 The Romancers. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.50 Boekenhalfuur 14.30 ..Bach met eigen transpiraties", 15.15 Filmpraatje. 15-20 Nederlandsche en Zuid Afrikannsche compo nisten. 16.10 Skymasters. 16.40 Sportflitsen. 17 00 G.G. Cabaret. 17.30 Oome Keesje. 13.15 Sport. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Piot. Studiedienst. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Operet te-programma. 21.00 Hersengymnastiek. 21.30 Broad way-rhythm". 21.50 'Paul Vlaanderen grijpt in. 22.30 Lichte muze. 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II, 415.5 M. 3.00. 9.30, 13.00, 19.30 en 22.00 uur Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.45 Gewijde muziek. 10.30 Ge reformeerde kerkdienst. 12.15 ..In 't boeck- huys". 12.30 Kareol-septet. -12.55 Zonnewozer. 13.30 Apologie. 13.50 Opera „La Bohème". 15.30 Pianokwartet. 16.00 R.K. Boeren- en Tuindersbond. 16.15 Zickenlof. 17.00 Hervorm de Kerkdienst. 18.45 Fransche orgelmuziek. 19.15 Ds. A K. Straatsma. 20.00 Biddend leger Nederland. 20.15 Maastrichtsch Stedelijk or kest. 22.00 Gezinsmaand van de Katholieke actie. 22.S5 Avondgebed, 22.50 Gramofooo,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3