FINLAND: arm, maar vol moed Luidsprekers De bevolking werkt hard om in 1952 de Russische rekening betaald te hebben Helvi Rintala, in Finland geboren en opgevoedheeft een reis gemaakt door haar geboorteland. Zij geeft in dit arti kel een overzicht van de toestanden in Finland onder den Russischen wapen stilstand. A/VN een bezoek aan Finland komt men .erug met den indruk dat de Russen hun kleinen buurstaat in het Westen met zachte handschoenen aanpakken In ver gelijking met de meeste Oost-Europeesche landen, is Finland's vrijheid op het oogen- blik buitengewoon te noemen. Het land is niet bezet door Russische troepen en de paar soldaten en matrozen van het roode leger en de roode vloot, ver bonden aan de controlecommissie te Hel sinki, gedragen zich bescheiden en correct. Het probleem der „verbroedering" bestaat bier niet. Ondanks hun nederlaag in twee oorlogen en ondanks het feit dat zij drie jaar lang Duitschers op hun grond hebben gehad, ondanks de omstandigheid ook, dat zij sinds den wapenstilstand van September 1944 op genade of ongenade aan de Russen zijn overgeleverd, vormen de Finnen nog altijd een vrij en democratisch volk. Maar de Finnen betaalden een zwaren prijs daarvoor. Zij mogen dan misschien bun ontberingen, zoowel geestelijk als physiek, wat moediger dragen dan de andere verslagen landen, toch zijn die ont beringen ernstig. Voedsel is schaarsch in Finland. De vleesch-, vet- en suikerrant soenen zijn ver beneden het peil dat als het minimaal-noodzakelijke wordt be schouwd. Wittebrood is vrijwel niet te krijgen en het roggebroodrantsoen is nau welijks toereikend. Visch en eieren waren dezen zomer zonder bon. doch voor de meeste gezinnen onbetaalbaar. Ofschoon deze situatie nu al twee jaar bestaa't. is de volksgezondheid nog ver bazingwekkend weinig aangetast. De dok toren rapporteeren geen epidemieën, geen toename der kindersterfte, geen ernstige kinderziekten of teékenen van ondervoe ding. De nijpende schaarschte aan kleeren en huisvesting is een tweede probleem voor Finland Leeren schoenen en wollen klee ren zijn niet te koop en surrogaten daar voor zijn zeldzaam en slecht. Maar de Finnen hebben volop papier en dat papier, vervult een groote taak in de Finsche huis-' houding van vandaag. Men kan zich niet voorstellen wat er van papier al niet ge maakt kan worden: gordijnen, tafellakens, beddelakens. schorten, boorden, schoenen (papierpulp met hout) en vele andere ge bruiksvoorwerpen. De woningnood is zoo groot, dat men in de steden de woonruimte heeft gerantsoe neerd op één kamer per persoon. Bijna 500.000 Finnen zijn geëvacueerd uit Karelië (afgestaan aan Rusland) en voor hen moesten boerderijen en andere huizen als mede bezigheden gevonden worden in an dere deelen des lands. De wapenstilstandsvoorwaarden zijn hard, vooral wat de herstelbetalingen be treft, doch de Finnen vinden ze niet on draaglijk, vooropgezet dat zij buitenland- eche credieten kunnen krijgen. Finland is geen prooi der Soviet-pro paganda. De Finnen leiden hun kranten en politieke organisaties op hun eigen ma nier. op voorwaarde dat geen critiek op Rusland wordt geoefend. Zij kozen vrijelijk hun parlement, al moesten zij natuurlijk oppassen geen menschen te kiezen die zich met de Duitschers gecompromitteerd had den. Hun regeering is weliswaar niet de gene die het parlement in een ander geval zou gekozen hebben, maar zij bestaat wel uit Finsche politici en niet uit Russische marionetten. Moskou geeft orders voor gevangenneming van oorlogsleiders en tot De zee-oorlog U-booten vochten tot het laatst Het centrale informatiebureau van de Engelsche admiraliteit en het ministerie van luchtvaart heeft in een publicatie, ge titeld „Strijd in den Atlantic", cijfers ge publiceerd over den duikbootoorlog. Daar in staat vermeld, dat Duitsche duikbooten gedurende den laatsten oorlog 2775 koop vaardijschepen van in totaal 14.500.000 ton tot zinken hebben gebracht. Dit is 3.365.000 ton meer dan in den voorlaatsten oorlog. Het aantal schepen, dat in de 51 maanden van den oorlog 19141918 tot zinken is gebracht, bedroeg in totaal 4837, d.i. 2062 meer dan in de 68 maanden van den laat sten wereldoorlog door het optreden van duikbooten verloren is gegaan. De publicatie deelt voorts mede, dat in het geheel 4786 geallieerde en neutrale schepen, totaal 21 millioen ton, in den laat sten oorlog ten onder zijn gegaan. De samenstellers constateeren, dat het Duitsche U-boot wapen tot het laatste toe met discipline en resultaat gestreden heeft. In den nacht voor de capitulatie werden nog bij den ingang van do Firth of Forth twee koopvaar dijschepen tot zinken gebracht en een mijnenveger in Lyme Bay. Evenmin was het potentieel uitgeput, toen Nazi- Duüschland ineenstortte. Gedurende den laatsten oorlog werden 781 Duitsche en 87 Italiaansche duikbooten vernietigd. Dit staat gelijk met dertien per maand, meldt Un. Press. zuivering der politie, maar tot nu toe zijn die orders nog niet ver gegaan Ondanks al hun zorgen beschouwen de Finnen .den toestand niet als hopeloos. Zij accepteeren zelfs het verlies van grond gebied. Zij gelooven in staat te zijn de herstelbetalingen te voldoen, ofschoon hier mede een groot deel van hun nationale inkomen gemoeid is. Zij werken hard en consciëntieus voor Rusland in de hoop dat na September 1952 de rekening vereffend zal zijn. fUnïtejd Press). Een Nederlandsche SS-er speelde voor Engelschman Eenigen tijd geleden werden enkele modemagazijnen. iuwelierszaken en groote warenhuizen van Parijs door een kapitein van de Engelsche militaire po litie bezocht, die vergezeld was van een opvallend charmant meisje. Groote in- koopen werden gedaan, maar geen nood: onder overlegging van een iden titeitskaart van de Zuid-Afrikaansche militaire politie op naam van Charles Emerson garandeerde de kooplustige bezoeker directe betaling door het bu reau van de Zuid-Afrikaansche mili taire politie te Parijs. Toen de man op dit bureau niet bekend bleek te zijn, schoot er voor de gedupeerde zaken niets anders óver dan een klacht in te dienen bij de politie, Een onderzoek werd ingesteld en het duurde niet lang of de oplichter werd gearresteerd. Het vervolg van de geschiedenis werpt een bijzonder licht qp den uit denker van deze lang niet nieuwe truc, die op het politiebureau hoog van den toren blies, maar spoedig een toontje lager moest zingen. Op de wetenschap pelijke afdeeling van het bureau voor onderzoek van verdachte personen ont dekte men namelijk dat in ziin linker oksel het embleem van de Waffen-SS getatoueerd was. „Emerson" bekende een 26 jaar gele den te Rotterdam geboren Nederlan der te ziin. Zijn werkelijke naam is K. v. W. Na dienst te hebben genomen in het Duitsche leger wist hij tijdens den Amerikaanschen opmarsch in Frank rijk. naar Italië te ontkomen. Te Parijs had hii pas twee weken den grooten heer uitgehangen. Zijn volgende ver blijfplaats is de gevangenis, waar het voorwerp van zijn vrijgevigheid hem niet zal volgen. Zijn schoone metgezellin is namelijk in vrijheid gesteld, daar aan haar goede trouw nifet wordt getwijfeld. Een Amerikaansch plan voor Duitsch onderwijs De Amerikaansche onderwijsmissie in Duitschland heeft haar programma bekend gemaakt voor de hervorming van het lager en middelbaar onderwijs in Duitschland. Dit programma, dat ge richt is op het verdrijven van alle na- tionaal-socialistische en militaristische overblijfselen, beveelt de invoering van een uniform plan voor alle vier de zönes aan. De missie is van oordeel, dat alle kinderen op de lagere school gedu rende zes jaar samen moeten blijven, zonder verdeeling naar geslacht, sociale klasse, ras of beroepsplannen. Dit plan zal in de plaats komen van het vroegere parallel-systeem en zal elk kind gelijke kansen in het onderwijs geven zonder handicap door sociale po sitie. Aanbevolen wordt den Duitschers in eiken staat bij stemming te laten uitmaken of zij de voorkeur aan con- fessioneele dan wel aan openbare scho len geven. Op alle scholen, de uni versiteiten inbegrepen, dient een cur sus betreffende „de verantwoorde- liikheid van het burgerschap" te wor den ingevoegd. Voorts wordt aanbevo- löh de instelling van een centraal Duitsch bureau voor het onderwijs. De missie spreekt zich uit voor het zenden van een groot aantal onderwijzers naar het buitenland teneinde daar de demo cratische onderwijsmethoden te bestu- deeren. aldus Un. Press. Hertogin van Windsor beroofd van haar juweelen Uit de tijdelijke residentie van den her tog en de hertogin van Windsor te Londen is een hoeveelheid juweelen gestolen ter waarde van duizenden ponden sterling. Het grootste deel van den buit was het eigen dom van de hertogin van Windsor. Het juweelenbezit van de hertogin wordt ge schat op een paarde van 50 000 pond ster ling. De politie is van meening, dat een inter nationale bende den hertog en hertogin van Frankrijk uit heeft gevolgd. Het kistje waarin de juweelen werden bewaard, is thans met eenige juweelen er in gevonden op een golfveld. Rubber-aankoopprijs verlaagd Te Batavia ls officieel medegedeeld, dat als gevolg van de daling van den rubber- prijs op de internationale markt, het Ne- derlandsch Indische Rubber^onds zich ge noodzaakt- heeft gezien den basisae.nkoop- prys te verlagen. Deze wordt met ingang van 15 October gebracht op 80 Nederland sche centen per kilogram. (Het Nederlandsen Indische Rubberfonds is deuitsluitende kooper en verkooper van rubber in Nederlandsch Indië. Het heeft den basisaankoopprijs op 1 Juli j.l. v-oor het laatst gewijzigd en gebracht op 95 Neder landsche centen per kilogram.) Nederlandsche meubels voor Londensche hotels De „Daily Telegraph" meldt onder den titel „Hotels krijgen Nederlandsche meu bels" dat hoteleigenaren en pensionhouders thans speciaal voor hen geïmporteerde Ne derlandsche meubelen kunnen k'oopen. Er is eerst een lijst geweest, waarop inrichtin gen. die oorlogsschade leden, genoteerd werden. Deze Inrichtingen kregen voorrang bij het aanschaffen der Nederlandsche pro ducten. Thans kunnen deze meubelen vrij door hotels en pensions worden gekocht. Australisch personeel wil naar Indische vliegvelden Ongeveer 200 voormalige personeels-leden van de R.A.A.F., die gewerkt hebben bij het 19e Nederlandsche Luchttransport Eskader, dat &p het Archer-vliegveld te Brisbane ge stationeerd was, trachten na de regeling hun ner loonkwestie, zoo snel mogelijk paspoorten en visa te krijgen om op de vliegvelden in Nederlandsch Indië te kunnen werken. Het zijn hoofdzakelijk bankwerkers, framewer kers, timmerlieden, verfspuiters. bekleeders en radio-technici. De werklieden zullen aan transporttoestellen en niet aan gevechtsvlieg tuigen arbeiden. Reeds zijn er enkelen ver trokken. Naar verwacht wordt zullen ze te gen het einde van het jaar allen naar Neder landsch Indië zijn gegaan. IJMUIDEN Scheepsberichten Haven IJmuiden. Binnengekomen 17 Oct.: Zweedsche s.s. Normandia van Antwerpen, ligpl. Hoogovens om te laden, carg, V.C.K.; Ned. m.s. Caribla van Nakskov, lading stuk goed, ligpl. Surinameka-de, carg. V.C.K.; Ned sleepboot Maas van Maassluis; Eng. m.s., Em pire Daffodil van Londen, lading stukgoed, ligpl. Handelskade, carg. General Steam; Eng. m.s. Sussex Birch van Londen, lading, stukgoed, ligpl. Middenloods, carg. Holl. Boot; Zweedsche s.s. Rita van Hernösand met lading hout, ligpl. Oude Haven, Zaandam, carg. Spliethof; Ned. m.s. Mira van den Hel der waar het gerepareerd heeft; Zweedsche s.s. Bifrost van Hernösand, lading stukgoed, ligpl. Zeeburgerkade, carg. V.C.K. Binnengekomen 13 Oct.: Ned. m.s. Ber- kelstroom lading stukgoed, ligpl. Westloods; Ned. m.s. Nassauhaven van Helslngfors, la ding stukgoed, ligpl. Loods Brazilië, carg. Muller; Ned. m.s. Regea van Londen, lading stukgoed, ligpl. OostJoods. carg. Holl. Boot. Vertrokken 17 Oct.: Am. s.s. Herriot Tub man naar Philadelphia; Ned. m.s. Theodora naar Rotterdam; Eng. ss.. Alro naar Antwer pen; Finsche s-s. Sloman Nyto naar Rotter dam; Finsche s.s. Baresund naar Ant werpen. Vertrokken 18 Oct.: Finsche s.s. Norma naar Embden; Ned. sleepboot Maas met een kraan S.H.V. no. 33 naar Rotterdam. K. N. S. M.: Finga 17 Oct. van Larnake naar Piraeus; Oloheus 16 Oct. van Vigol naar Tan- ger; Calibia 17 Oct. te Amsterdam; Iris 17 Oct. te Oporto; Arie Scheffer 17 Oct. van Lis sabon naar Holland; Hercules 17 Oct. te Lis sabon; Stal 15 Oct. van Samos naar Malta; Theseus 17 Oct. Dungeness gepasseerd. Maatschappij Nederland: Madoera 16 Oct. te Antwerpen; Tarakan 16 Oct. van Port Said Jan Lievens 14 Oct. van San Thome; Johan van Oldenbarneveldt te Port Said 17 Oct. Holland Afrika Lijn: Govert Flinck 17 Oct. te Genua. Brancl op de „Aalsum" voor den Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft behan deld de zaak van het s.s. „Aalsum" van de reederij Vlnke en Co.. dat op 7 Juni voor de Surinamekade in de haven van Amsterdam lag en waarin bij het lossen van chilisalpeter brand uitbrak. De havenstaking maakte het noodzakelijk bij de lossing gebruik te maken van millairen en burgerpersoneel van de K. N. S. M. Aanvankelijk werden kleine blauwe vlammetjes waargenomen, dit zich zeer snel verspreidden en ook volgde een explosie met hoog oplaaiende vlammen. Het schip dat 30 meter uit de wal lag, kon niet met de slangen van de motorwagens bereikt worden, zoodat drijvende motorspuiten, sleepbooten en an dere vaartuigen by de blussching moesten assisleeren. Tevens werd het betreffende ruim onder water gezet. De inspecteur-generaal van de scheepvaart, de heer P S. van 't Haaf, schortte na het getuigenverhoor zijn conclusie op tot de der de stuurman van de „Aalsum" gehoord zou zijn. SANTPOORT Over pansponsen, haarkammen en meubels. De economische recherche heeft de laat ste dagen proces-verbaal opgemaakt tegen eenige winkeliers alhier en uit de ver scheidenheid der artikelen blijkt, dat er op allerlei terrein nog „overvraagd" wordt. Zelfs een simpel artikel als een panspons blijkt aan de aandacht der economische recherche niet te ontgaan. Een winkelier verkocht deze in de keuken onmisbare voorwerpen voor 23 cent, terwijl hij maar 15 cent mocht berekenen. Het ls maar een kwestie van 8 ets, maar per saldo is het ook bijna 50 procent te duur. Haarkammen worden nog steeds tegen fantastische prijzen verkocht Een kwartje was de geoorloofde maximumprijs voor de kam, die een winkelier voor 1.95 had geprijsd. Zijkammen, die 45 ct. mochten kosten, werden voor 3.75 te koop aange boden. Evenals bij den man van de pan sponsen, werd ook hier een aantal exem plaren van de te duur geprijsde artikelen in beslag genomen. En de winkelier kreeg een bekeuring. Dan was er hier nog een handelaar en winkelier in meubelen, die bezoek kreeg van de economische recherche, omdat hij meubelen te duur verkbeht. Voor een kamerameublement werd 159 te veel be rekend. Ook hij werd bekeurd. Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 19 OCTOBER. Bioscoop De Pont: „Het Duivelspaard", 8 uur. Thalia Theater: „2000 Vrouwen", 7 en 9.15 uur. Rex Theater: „We lachen weer", 7 en 9 uur. ZONDAG 20 OCTOBER. Bioscoop De Pont: „Het Duivelspaard", 2.30, 5 en 8 uur. Thalia Theater: 2.30 uur: „Jeannie"; 4.30, 7 en 9.15 uur: „2000 Vrouwen". Rex Theater: „We lachen weer". 3, 7 en 9 uur. „Het Witte Kruis" Afd. VeLscn. Ledenvergadering op Maandag 28 October 1946 's avonds half negen in het Witte Krulsge- bouw Kennemerlaan 125, IJmuiden. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen en Ingekomen stukken. 3. Jaarverslag Secretaris. 4. Jaarverslag Penning meester. 5. Bespreking beschrijvings brief Algem. Verg. 6. Benoeming van 2 afge vaardigden en een plaatsver vanger naar de Algem. Verg, 7. Bespreking Contributie- verhooging. 8. Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van Me vrouw Suwerink, den heer D. J. Schol ten en Pastoor Th. Moleman 9. Benoemen van 2 leden voor de Kascommlssle. 10. Mededeeling van het Be stuur betreffende de Gezins verzorging. 11. Rondvraag. 12. Sluiting. N.B. De beschrijvingsbrief voor de Algem. Verg. ligt ter inzage bij den Administrateur der vereenlging Kennemerlaan 125, IJmuiden. De Secretaris. D. J. SCHOLTEN Carbolineum, Koolteer, Black Varnish Groene Carbolineum Creoline, Lysol Drogisterij. Glas en Verfhandel ioh. van Reeuwijk Willemsbeekweg 22, Tel. 5327 ZEEWEG 236 TEL. 5184 Voor direct gevr. NET DAG MEISJE of 3 x p. w een werkster. Valter, Kennemer laan 11, IJm. Mevr. Kolster, Cremerlaan 44 Santp. dorp vr. een HULP IN DE HUISH. Tegen nader overeen te komen condities. FLINKE NAAISTER gevr. voor 1 dag per week: De Roemerstraat 11. Gevraagd FLINKE BEDIEN DE voor magazijn en winkel- werk. Kompasstr 38, IJm. Jonged. 20 jr. in bezit Mïd- denst. dipl. Alg. Handelsk. ZOEKT PLAATSING in Ma- nufact.zaak. Omg. IJm. Br. L 905 bur. v. d. blad. NET MEISJE b.z.a in de huishouding. Br. L 903 bur. v d. blad. Wordt vermist HERDERS HOND, luistert n. de naam Méta Gezien m. jongens aan een touw. Wordt verz. deze ter. te bez. De Ruijterstraat 51, IJm. O. Een z.g.a.n. DAMESJAPON, m. 42 ruilen voor 46. Velser- duinweg 192. RUILEN 1 pr. z.g.a.n. m. sch. m. 35 voor m. 37. Braam Edisonstraat 1 IJm. WONINGRUIL agb. liefst v. woning te IJm.. Huur f 4.70 water inbegr. Eikenstr. 14, IJm. O. Te koop net gedr. JONGENS CAPE 6 j. f 10 en meisjes manteltje pl.m. 8 j. f 10. Adr. bur. v. d. blad. TE KOOP salongramofoon. theemeubel, emmerkachel en noodkachel. Zeeweg 316. Driehuis. Te koop H. COSTUUM m 48 tevens te ruilen nw. commo- dekast voor een luidspreker Napierdwarsstraat 3. IJm. Prima HAARD te koop f 50. MereLlaan 5, IJm. O. Denk om Brand Laat tydlg .uw Schoorsteen vegen door Erkende Sclioorsteenvc- gery en Schoonmaakbedrijf MIEUW LEVEN l'LATANKNSTRAAT 17. DE KUYTEKSTRAAT 93. HET HUWELIJK ■«■o—leven rjjker en gelukkiger. BUREAU „D1SCKE- TIA" helpt ook Nïc. WHsenkwSe SI, A'dam-C. Spreekuur9.30-12 u.' v.tn. en Maand-, Woensd., Vrijdag- av. 7-9 uur. Vraagt direct kosteloos Inlichtingen in blanco enveloppe. Te k. KINDERLEDIKANTJE met bedje en kinderstoel. Meeuwenlaan 37, IJm. O. Te koop gr. em. TIJGER- KACHEL. Fazantenlaan 42, IJm. O. Te koop een zwarte HAARD KACHEL. Fazantenlaan 12, IJm. O. Te koop HEERENWINTER JAS. Te bevr. IJmuiderstr.- weg 47, IJm. O. Te koop agb. prima werken de SINGER SCHOENMA KERSMACHINE, pas gerevi seerd voor meest biedende. Br. L 904 bur. v. d blad. Te koop 1 pr. ROLSCHAAT SEN. J.' P. Coenstraut 139, IJmuiden. TE KOOP konijn j. voedster, 1 p. 1. H. sch. m. 42 f 16 en 1 pr. werksch. m. 43 f 12.50. Zeeweg 223. Te koop d. blauwe D. -MAN TEL m. 40 f 30 en 15 punten. Eschdoórn6traat 9 Te koop Amerik REGEN PAK en z.g.a.n. mandoline. Adres bur. v. d. blad. Te koop JONGE HENNEN Red Isl. 5J/2 mnd. oud. Wil- lebrordstraat 8, IJm O. Te koop D. WINTERMAN TEL m. 44. Molenstr. 4. Sant poort-dorp.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7