IJmuider Courant Rede van Bevin Truman wijst op Amerika's verantwoordelijkheid fife Jaargang No, 1S405 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ÏHmdeixlag 24 Octo1x>r ïi»4fi Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. LJ ET Lagerhuis debatteert over Buiten- -•--■-landsche Zaken en minister Ernest Bevin heeft in zijn rede geen groote pol: tieke lijn voor de toekomst aangegeven, maar zich wel duidelijk uitgesproken om trent verscheidene tegenstellingen, die zich thans voordoen. Natuurlijk zijn dat tegen stellingen met Rusland. Het dispuut tus- schen Oost en West duurt onverminderd voort. Dat er zich wel zeer verschillende zienswijzen in voordoen wordt vandaag weer eens scherp aangetoond door het be richt, dat de Sovjet-autoriteiten opdracht hebben gegeven tot het wegvoeren van Duitsche technici en arbeiders der electri- eiteits-industrie uit den Russischen sector van Berlijn. Men weet niet waarom dit gebeurt en het is evenmin bekend, waar heen de mannen worden gebracht. Eerder kwam al het bericht, dat de electrici- teits-voorziening was stopgezet; een en ander volgt op de voor de Sovjets teleur stellende gemeenteraadsverkiezingen te Berlijn, waarbij de sociaal-democratische partij de overwinning heeft behaald en de door Rusland gesteunde socialistische een heidspartij het leelijk heeft afgelegd door als nummer drie uit de bus te komen. De sociaal-democratische partij heeft nu fel tegen het wegvoeren der arbeiders gepro testeerd, gesproken van deportatie en van inbreuk op menschelijk en internationaal recht en verklaard, dat zulke maatregelen pas in Neurenberg ten overstaan van -de geheele wereld zijn veroordeeld. Als dit de gevolgen van vrije verkiezin gen moeten zijn, bestaat daaromtrent in derdaad wel een scherpe tegenstelling in de opvattingen van Oost en West. Bevin heeft andere besproken. Hij heeft den aandrang van de Sovjet-Unie naar het bezit van een basis aan de Dardanellen vierkant afgewezen. Zulk een aandrang noemde hij een ongeoorloofde inbreuk op de Turksche souvereiniteit. Hij erkent dat het verdrag van Montreux, dat den status van de Dardanellen regelt, herziening behoeft, maar is daartoe alleen bereid door middel van een internationale confe rentie. Dat is duidelijk genoeg en dit punt uit zijn rede verdient bijzondere belang stelling, want er is geen twijfel aan dat de Russische ambities zich op niets zoo scherp toespitsen als op de kwestie van de be- heersching dier zeeëngten. Men doet goed dit te onthouden, om het verdere verloop van zaken te begrijpen: de Dardanellen vormen voor Rusland, voorzoover het zijn Europeeschen kant betreft, een kernpunt. Het heeft ook groote zaken in het Verre Oosten te behartigen En er is de Duitsche kwestie, die minder vitale Russische belan gen geldt, maar in het geheele complex van internationale kwesties een belangrijk middel ter onderhandeling vormt en voor Europa een levensbelang is. Op dit punt keer ik dan ook terug tot Bevins verklaringen in het Lagerhuis. Hij heeft gezegd dat de voorwaarden moeten worden geschapen, waardoor de wereld wordt gevrijwaard voor een dictatoriaal bestuurd Duitschland. Dat spreekt vanzelf. De Duitsche industrie moet niet verder worden afgebroken, dan de veiligheid van Europa eischt. Dat is een uitspraak, die hoop geeft op een voorzichtiger beleid, dan tot dusver gevoerd is. Bevin is van mee ning dat een accoord over Duitschland de toetssteen zal vormen voor die betrekkin gen tusschen de vier groote mogendheden, waardoor kans zal ontstaan op een veili- gen en duurzamen vrede. En hij hoopt, dat in de komende conferentie van den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken te New-York de nationale belangen onder geschikt zullen worden gemaakt aan de gemeenschappelijke. Oostenrijk moet zoo spoedig mogelijk een onafhankelijke en souvereine staat worden Men leest dit laatste en haalt de schou ders op. In hoeverre onafhankelijk? En in welken mate „souverein"? En welke ver wachting koestert Bevin niet slechts hoop, maar verwachting dat op de con ferentie te New-York de nationale belan gen werkelijk ondergeschikt zullen worden gemaakt aan de gemeenschappelijke? Hij beoogt een federaal Duitschland, maar spreekt niet over een federaal Euro pa, ofschoon de gedachte daaraan hem wel heel vaak moet vervullen. Het verdrag van Potsdam, dat zulke verwarde gevolgen heeft gehad, heeft hem aanleiding gegeven om te zeggen, dat Engeland niet bereid is de bepalingen na te leven, die het voor zichzelf ongunstig acht, als andere landen verdragspunten veronachtzamen. Als de thans bestaande overeenkomst niet kan worden nageleefd moet er een nieuwe komen. En de opofferingen, die het Brit sche Rijk zich in twee wereldoorlogen heeft getroost, zijn dusdanig geweest, dat het niet. elke vijf minuten een rechtvaar diging van zijn bestaan hoeft te geven In het debat heeft Bevin geenszins al- gemeenen bijval gevonden, ook niet bij zijn eigen partij, waaruit opposanten tegen zijn beleid naar voren kwamen. En het onder werp federaal Europa is door de oppositie wel aangesneden, zoodat het deel van de discussie uitmaakt. Het komt tegenwoordig in steeds toenemenden mate aan de orde in alle internationale discussies van be lang. Maar steeds nevens de tegenstelling tusschen Oost en West, die ook in dit Lagerhuis-debat weer hoofdschotel is. En de vraag blijft volkomen open. of Europa er toe komen zal over zijn eigen lot te beslissen, of zich er blijvend bij zal neer leggen dat Sovjet-Rusland daar niet mee instemt. Mocht het laatste geschieden, dan I zou men daaruit moeten afleiden, dat zelfs j een belangrijke groep van ..souvereine" i staten niet meer tot een souvereine daad zou kunnen komen. R. P. Geen oorlog tegen welk volk ook' ..De Vereenigde Staten zullen dc organisatie der Vereenigde Volken steunen met alle beschikbare hulpmiddelen. Het gebruik van geweld of de bedreiging daarmede, w aar ook ter wereld, ter verstoring van den vrede, gaat rechtstreeks het Amerikaan- sche volk aan. Dc loop van de geschiedenis heeft ons tot een van de sterkste volkeren ter wereld gemaakt. Daardoor zijn wij belast met een bijzondere ver antwoordelijkheid om onze kracht te bewaren en deze op tie juiste wijze te ge bruiken in een wereld, welke zoo onderling afhankelijk Is als de onze. Het Ame- rikaausche volk erkent deze bijzondere verantwoordelijkheid. Het beschouwt de Vereenigde Volken niet als een tijdelijk middel, docli als een permanent deelgenootschap, een deelgenootschap met de volken der wereld ten behoeve van gemeenschappenjken vrede en welzijn. Ons aller weloverwogen doel moet zijn. ertoe bij te dragen, dat de organisatie der Vereenigde Volken leve en groeie Jn de geesten en de harten van alle volken". Deze woorden sprak gisteravond de pre sident der Vereenigde Staten, Truman, bij de opening van het tweede gedeelte van de algemeene vergadering der Vereenigde Volken in het nieuwe gebouw in Flushing Meadows Park, het terrein waar in 1939 de New-Yorksche wereldtentoonstelling werd gehouden. Truman verklaarde dat deze vergadering voor de Vereenigde Staten een historische beteekenis had. Na den eersten wereld oorlog weigerden de Vereenigde Staten lid te worden van den Volkenbond, thans zijn zij niet alleen lid, maar ook gastheeren der Vereenigde Volken. Deze vergadering sym boliseert het verlaten der isolatiepolitiek. Oorlogsvrees ongegrond Er wordt op het oogenblik reeds weer gesproken over de mogelijkheid van een nieuwen oorlog. De vrees hiervoor, zoo zeide Truman, is ongegrond. De Vereenig de Staten wenschen nu of in de toekomst geen oorlog te voeren tegen welk volk ter wereld ook. Een dergelijke oorlog zou de beschaving vernietigen. Alle volken wen schen vrede,- iedereen wil gaarne het ideaal van den vrede aanvaarden, maar het v/ordt moeilijker als men zich accoord moet verklaren met de principes van recht en rechtvaardigheid of zijn daden aan de beoordeeling van de menschheid moet on derwerpen. Toch is de weg. welke tot overeenstemming kan leiden, duidelijk af gebakend. Truman was er van overtuigd, dat de Vereenigde Volken den oorlog zul len en kunnen voorkomen en ook de vrees voor oorlog zullen doen verdwijnen, vrees welke de volkeren gescheiden houdt en een struikelblok vormt voor een betere samenleving. Bovenal mogen geen ver schillen in economische of sociale systemen den vrede in den weg staan. Indien de Vereenigde Volken door verschillende po litieke filosofieën verdeeld worden, zou dit een ramp voor de wereld beteekenen. In de eerste plaats is overeenstemming over de vredesverdragen vereischt. Duur zame overeenkomsten kunnen niet door één land worden opgelegd en kunnen ook niet worden bereikt ten koste van de vei ligheid, de onafhankelijkheid en de on schendbaarheid van eenig land. Bij het streven naar eenheid dient vrije uitwisse ling van argumenten en inlichtingen te bestaan. Truman is van meening, dal de nood zakelijke eenstemmigheid tusschen de vijf permanente leden van den Veiligheidsraad aan deze leden een bizondere verplichting oplegt. Noch de uitoefening van het veto recht noch die van het recht der meerder heid kan den vrede waarborgen. Twee van de belangrijkste verplichtin gen. welke de Vereenigde Vclken op zich genomen hebben, moeten nog verwezen lijkt worden. Ten eerste moet een inter nationale controle op de atoom-energie worden ingesteld, opdat deze alleen voor vredelievende doeleinden kan worden ge bruikt. Ten tweede moeten overeenkom sten gesloten worden om te voorkomen dat andere wapenen voor een vernietiging op groote schaal gebruikt kunnen worden. Hiervoor zal goede trouw geëischt wor den, welke het fundament moet zijn van het volkenrecht. Russisch commentaar Molotof, de leider van de Sovjet-delega tie, heeft op een receptie na afloop van de openingsplechtigheid van de algemeene vergadering der U.N.O., president Truman begroet met de woorden: ,,Mag ik u feli- citeeren met uw rede van vandaag. Zij was schitterend." Het woord is aan. Een Russisch spreekwoord: Niet hij heeft het meest die het langst leeft. Hitler's fotograaf gearresteerd Heinrich Hoffmann. Hitler's foto graaf, is gisteren op last van het Duit sche denazificatie-hof te Neurenberg gearresteerd. Hoffmann, de schoon vader van Baldur von Schirach, woont reeds meer dan een jaar te Neurenberg, waar hij werkzaamheden verrichtte voor de prosecutie van het internatio nale tribunaal. Hij woonde in een spe ciaal voor getuigen ingerichte woning in een der voorsteden. Dit huis heeft hij na het einde van het proces moeten ver laten. Hij trachtte toen elders in Neu renberg onderdak te vinden, maar nie mand wilde hem opnemen, zoodat hij genoodzaakt was op het politiebureau te logeeren. In verband met een tegen hem te voeren denazificatie-procedure is hij thans in verzekerde bewaring gesteld. Weerbericht LICHTE VORST Verwachting geldig tot Vrijdagavond: Vannacht lichte vorst, morgen overdag zonnig weer met ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tusschen Oost en Zuid-Oost. Een reusachtige sleutel kreeg de secretaris generaal der Uno te torsen bij- de overdracht van het tehuis der Uno in New York, ivelk instrument den naam van „sleittel van den vrede" kreeg. „De sleutel van den vredewordt door den Ameri kaanschen majoor I Impellitieri over handigd aanTrygve Lie, den secreta ris-generaal van de UnoDeze sleu tel geeft toegang tot de gebouwen der voormalige ive- reldtenloonstelling te NetvYork, thans hoofdkwartier van de UNO. Dr. H. M. Hirschfeld naar Intlië? Zoodra het Koninklijk Besluit is ver schenen, dat het destijds aan dr. H. M. Hirschfeld verleende ontslag als secretaris generaal van het ministerie van Economi sche Zaken ongedaan zal maken, aange zien volgens de afdeeling Geschillen van den Raad van State zijn houding tijdens de bezetting geen aanleiding tot een der- gelijken maatregel gaf, zal naar onze Haagsche correspondent verneemt, dr. Hirschfeld waarschijnlijk een belangrijke functie in Nederlandsch-Indië krijgen. Het ligt niet in zijn bedoeling, zijn oude func tie aan het ministerie van Economische Zaken te hervatten. De Britsche Kolen-Raad Een Nederlander lid De Daily Herald meldt dat de 57- jarige Nederlandsche mijn-expert Dr. Jacob Bakker tot lid van den National Coal Board benoemd is. als adviseur van den Chief Mining Engineer den hoofdingenieur van het Mijnwezen. Dr. J. Bakker, vroeger directeur van de Staatsmijn Maurits, wordt aangeduid als een pionier in de wetenschappelijke ontwikkeling van de productie der mij- Radio Nederland staakt Heffing-ineens betalingen aan de Avro De stichting „Radio Nederland" heeft naar het A.N.P. meldt, haar betalingen aan de A.V.R.O. gestaakt, omdat deze omroep- vereeniging het voor haar gereserveerde gedeelte van de som, welke in 1946 voor programma-kosten bestemd was. heeft verbruikt- De A.V.R.O. moet thans zich zelf redden, hetgeen zij onder protest ook doet door uit eigen geldmiddelen de kos ten te voldoen. Het bedrag dat hiermede gemoeid is, loopt vermoedelijk in de hon derdduizenden. Overigens is er nog een financieel geschil tusschen de stichting en de A.V.R.O. over een vordering van enkele honderdduizenden guldens, welke de A.V. R.O. op de stichting meent te hebben. Deze vordering wordt door de stichting betwist. Hei lot dat de A.V.R.O. thans ondergaat, schijnt binnenkort door enkele andere om roepvereenigingen, onder welke de V.A.R. A. te worden gedeeld. Naar aanleiding van het staken van de betalingen aan de A.V.R.O. heeft het be stuur van de stichting Radio Nederland in Overgangstijd medegedeeld, geen verdere betalingen meer te zullen doen voor losse medewerkers aan de A.V.R.O. De groote omroepvereenigingen hebben indertijd voor het arrangeeren van uitsluitend losse medewerkers een bedrag van een half mil- lioen gulden toegewezen gekregen. De A.V. R.O. heeft dit bedrag thans opgebruikt. Aangeleekend dient hierbij te worden dat de omroepvereenigingen alle vaste artis- ten, alle orkesten, koren en technische installaties van de stichting gratis ter be schikking staan. Het bedrag van een half millioen gulden behoefde dus alleen voor losse medewerkers te worden gebruikt. De vordering die de A.V.R.O. zegt te hebben oo de stichting, is een gevolg van het feit. dat de A.V R.O. zich niet heeft aangesloten bij de regeling, welke mei de andere omroepvereenigingen is getroffen, omtrent de vergoeding van het gezamen lijk gebruik van de studio's voor program ma-uitvoeringen van alle vereenigingen. De heer A. CorstiUS te Heemstede slaag de te Leider, voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid. op vermogens Percentage van tien tot vijfentwintig procent „Trouw" meldt, dat het wetsontwerp in zake de heffing-ineens op vermogens bin nen enkele dagen bij dc Tweede Kamer ingediend zal worden. De heffing is als volgt verdeeld: Over het gedeelte van de belastbare som dat bedraagt f 100.090 of minder, 10 procent; van f 100.000 tot f 209.000, 15 procent; van f 200 000 tot f 500.000, 20 pro cent; van f 500.000 tot f 1 millioen, 22.5 procent en over het gedeelte, dat ligt boven f 1 millioen, 25 procent. De opbrengsten van de vermogens-aan- wasbelasting en de heffing-ineens zullen worden gebruikt tot aflossing van ge blokkeerde vlottende staatsschuld. Zij worden geraamd op 5 a 6 milliard gulden. Het totaal van de belastbare sommen (binnenlandsche en buitenlandsche belas tingplichtigen samen) wordt geschat op II a 12 milliard. De opbrengst van de heffing ineens wordt geraamd op ongeveer f 2 milliard. In het wetsontwerp zijn eenige vrijstel lingen opgenomen, die in feite tot een degressie in het tarief leiden voor die ge vallen waarin hetzij het vermogen te klein is, hetzij de gezinsomstandigheden of het geringe inkomen van den belastingplich tige een vermindering van den druk van de belasting wettigen. In de eerste plaats is een algemeene individueele vrijstelling van f 8000 op genomen die zoowel voor binnenlandsche als voor buitenlandsche belastingplichti gen geldt. Voorts is voor ieder gezinslid een extra-vrijstelling van f 4000 opgeno men. Ook wordt aan personen van 30 jaar en ouder wier inkomen f 1500 niet over treft, een extra-vrijstelling toegestaan van f 50.000. Dit kapitaal levert bij een rentevoet van 3 procent f 1500 op. NEDERLAND WINT VAN DENEMARKEN. De eerste ontmoeting ttisscher. tafeltennis sers van Nederland cn Denemarken, die in Kopenhagen gehouden werd. is geëindigd W een 5—1 overwinning voor Nederland.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1