De Zuiderzeewerken r l Wereldnieuws Hoe de wereld schepen bouwt r~ Tips en Tops I Een rijköinkoopcommissie Allerwegen tekort aan leden kocht serviesgoed van de „zwakke sexe" Een rapport en ministerieele ideeën Een rapport, weergevende de rcsul-1 taten van liet onderzoek naar de oorza ken van het huidige tekort aan vrouwe lijke arbeidskrachten, is voorzien van een voorwoord van den heer W. Drees, Minister van Sociale Zaken. De minister zegt daarin o.a. het vol gende: „Het tekort aan meisjes heeft bij velen meer de aandacht getrokken dan de algemeene moeilijkheden, die het be drijfsleven ondervindt om in voldoende mate geschikte arbeidskrachten te krij gen. Dat tekort immers werkt niet al leen in op het bedrijfsleven, maar treft rechtstreeks vele gezinnen, waar gemis aan hulp in de huishouding een nood toestand doet ontstaan. Overigens heb ben ook de tekorten in de bedrijven bun gevolgen voor de gezinnen. Wij wisten reeds uit algemeene gege vens een en ander omtrent de oorzaken van de moeilijkheden. Een groot aantal buitenlandsche meisjes is weg; ver lenging van den leerplicht doet tiendui zenden meisjes een jaar later voor den arbeid beschikbaar komen; de Joodsche meisjes, die in de confectie-industrie wersten, zijn bijna allen vermoord; de interneering van politiek verkeerde ele menten heeft duizenden vrouwen en meisjes tijdelijk uitgeschakeld. En dit alles ging gepaard met een vergrooting van het terrein, waarop meisjes te werk kunnen worden gesteld. Waarom? Verder echter rezen allerlei vragen. Houdt de zwarte handel vele meisjes van het werk? Zitten er velen zonder noodzaak thuis? Is er onwil in het spel of zijn er motieven, die kunnen wordm weggenomen? Zou arbeidsdienstplicht, waarop van verschillende zijden wordt aangedrongen, vooral ten dienste van de gezinshulp een oplossing kunnen brengen? Ziehier een overzicht van de mogelijke antwoorden: Van werkschuwheid en van on gunstige moreele factoren blijkt veel minder dan wel eens vei-wacht wordt. Veranderingen in inkom stenverhoudingen hebben er in vele gevallen toe geleid, dat meisjes, die vroeger bij anderen zouden zijn gaan werken, nu helpen in het eigen gezin, waar de moeder hen noodig heeft, maar waar deze zich vroeger geen hulp zou hebben kunnen ver- 091-loven. Die verschuiving kan sóms een verbetering beteekenen. Er zijn echter ook, die wel thuis iets doen, maar allerminst een volle taak hebben. Dan is er nog een reserve van meis jes, die geen noodzakelijken of produc tieven arbeid verrichten, maar deze is niet heel groot. Dat maakt het vinden van een oplossing niet eenvoudiger. Het is echter verheugend, dat vaak een per soonlijk beroep op de meisjes effect bleek te hebben. „Het rapport schijnt mij", aldus de Minister, „een bevesti ging van de opvatting, dat langs den weg der vrijwilligheid beter resultaat is ie bereiken dan door het opleggen van arbeidsplicht, die veel weerstand zou wekken, onwilligen in gezinnen zou brengen, waar juist een harmonische samenwerlcing eerste eisch is, een amb tenarenapparaat noodig zou maken, en daardoor weer velen aan rechtstreeks productieven arbeid zou onttrekken." Er zijn moeilijkheden van tijdelijken aard, waarbij wij probeeren moeten, uit een vicieuzen cirkel te komen. Bij een aantal meisjes is er weinig neiging om te gaan werken, omdat zij voor hun loon toch niet veel kunnen koopen buiten de noodzakelijke dingen, die wel uit het gezinsinkomen kunnen worden betaald. Dat er weinig extra's te koop is, wordt echter mede veroorzaakt doordat zij niet werken. Vooral geen overbodige werkkrachten. „Een afdoende oplossing is niet aan te geven, maar langs verschillende we gen zal op verbetering zijn aan te stu ren. Een eerste vereischte is, dat geen meisjes, en trouwens ook geen mannen, werkzaam blijven waar ze ook maar eenigszins kunnen worden gemist." „De overheid, die in verband met de vele bemoeiingen, uit de oorlogsgevol gen voortgekomen, ook heel wat meisjes heeft aangesteld, moet het voorbeeld geven door zorgvuldig na te gaan waar inkrimping mogelijk is. Dit geldt echter ook voor particulieren: ook in de huis houding, welk onderdeel van het leven, ook al is het er financieel toe in staat, geen hulp tot zich moet trachten- te trekken, die niet volstrekt noodzake lijk is. Tenslotte moet op alle meisjes, die niet een volle, nuttige taak hebben, een dringend beroep worden gedaan om zich voor arbeid beschikbaar te stellen." Vermeld zij nog, dat het rapport het resultaat is van een onderzoek gedu rende de maanden November en De cember 1945 ingesteld in de volgende industrie centra: Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Eindhoven en omgeving. Gouda. Haar lem, Maastricht, Nijmegen en Twente. Daaraan is toegevoegd een door het rijksarbeidsbureau over de maanden Februari en Maart 1946 uitgebracht rapport omtrent een „arbeidsmarkt onderzoek ongehuwde vrouwen", zich uitstrekkend over zeven steden en vijf- en-twintig niet-stedelijke gemeenten. Demobilisatiespeldje der Koninklijke Marine Binnenkort zal men personen ontmoe ten, die op de revers van hun jas een nieuw speldje dragen. Dit speldje zal bestaan uit het. embleem van de Ko ninklijke Marine, een onklaar anker met kroon en daaronder twee gekruiste palmtakken. Het is het zoogenaamde demobilisatiespeldje van de Koninklijke Marine, met de uitgifte waarvan het Bureau Demobilisatie van het ministe rie van Marine dezer dagen een begin heeft gemaakt. Het wordt uitgereid aan hen die in het. tijdvak t-usschen 10, Mei 1940 en 1 November 1945, ten mini-- ste zes maanden in actieven zeedienst zijn geweest. Het is bedoeld om de dra gers herkenbaar te maken als men- schen. die daadwerkelijk hebben deel genomen aan de geallieerde oorlogsvoer- ring ter zee. „De Bedrijfspost" vernam uit be trouwbare bron het volgende verhaal: Een inkoopcombinatie op huishoude lijk gebied wilde graag serviesgoed hebben en daar zij vernomen had, dat dit in Tsjecho-Slowakije te krijgen was. zond men naar dat land een vertegen woordiger. Op het departement, waar deze zich eerst vervoegd had. werd het plan toegejuicht en hoopvol gestemd vertrok de man naar het land van be stemming. Daar aangekomen slaagde hij er in, een behoorlijke partij kwali teitsgoederen te bemachtigen. Hij liet deze in vijf wagons verpakken en reisde zielsgelukkig naar ons land terug, mede in het bezit van een uitvoervergunning. Het eenige wat hem nu nog ontbrak was een vergunning voor aankoop. Dus weer naar het departement, dat de zaak, wat men noemt, in behandeling nam. Het gewone heen en weer loopen begon. Eindelijk na veel weken werd hem me degedeeld. dat hij de daaropvolgende week den uitslag zou hooren, ..als de commissie terug was". Toen hii ver baasd informeerde, welke commissie dit dan was. vernam hij. dat de minister het beter gevonden had, een rijks- inkoopcommissie naar Tsjecho-Slowa kije te zenden om den betreffenden aankoop te doen. Voetbalranglijstjes DERDE KLAS B: QSC 5 4 1 0 9 19— 4 DEM 4 2 2 0 6 10— 6 DTS 5 2 2 1 6 10— 5 Purmerstein 5 3 0 2 6 6— 7 WZ 4 1 2 1 4 6— 7 Kinheim 4 1 2 1 4 7— 8 Terrasvogels 5 2 0 3 4 10— 4 Rapiditas 5 1 1 3 3 10—16 NE A 4 1 0 3 2 3— 5 Alw. Forw. 5 0 1 4 1 4—12 VIERDE KLASSE F: EHS 4 3 1 0 7 12— 2 Vliegende Vogels 4 3 1 0 7 10— 4 VVB 4 3 0 1 6 11— tt WE 3 2 1 0 5 11— 4 IEV 4 2 1 1 5 7—10 THB 5 2 1 2 5 4— 3 Ontwaakt 4 1 2 1 4 S— 7 SCA 4 1 0 3 2 8—15 Onze Gezellen 4 1 0 3 2 9—20 ASR 3 0 1 2 1 4— 3 Fokke 4 0 0 4 0 6—11 De commissie van vijf leden kwam terug. De leden ervan hadden per man f 2900 uitgegeven, terwijl de particulie re aankooper in totaal f 1250 in reke ning had gebracht. Maar de commissie kwam bovendien terug met een partij volslagen onbruikbaar serviesgoed. (De vijf wagons staan nog altijd in Tsj echo-Slowakiie Voorloopig vooral herstel der oorlogsschade De Zuiderzeewerken hebben gedurende den oorlog zwaar geleden. Vertraging in den vooruitgang der werkzaamheden, ver- waarloozing van het onderhoud en ten slotte het prijsgeven van de Wieringermeer beteekende voor ons land 'n groote schade post. In de onlangs in de Tweede Kamer ingediende begrooting werd dit werk ter sprake gebracht. Hieruit blijkt o.a., dat het in de bedoeling ligt, de werkzaamheden voor de uitvoering van de Zuiderzeewer ken voorloopig te beperken tot herstel van in den oorlog aangerichte schade, tot het verrichten van in den oorlog achterwege gebleven onderhoud, tot het voltooien van den Noordoostpolder en tot het verrichten van eenige studie ter zake van verdere inpoldering. De groote kapitalen, welke in de komen de jaren gebruikt zullen worden voor her stel van oorlogsschade in den lande, doen verwachten zoo schrijft Commentaar, het orgaan van den Regeeringsvoorlich- tingsdienst dat groote soberheid be tracht zal moeten worden ten aanzien van al datgene, wat nog uitstel kan gedoogen. Het zal ongetwijfeld nog vele jaren duren, voor het land zoover van zijn wonden is hersteld, dat een aanvang kan worden ge- rraakt met de verdere inpolderingen. De ervaring heeft geleerd, dat een voor- 'bereiding in een te vroeg stadium veelal ondoelmatig is. doordat nieuwe inzichten zijn ontstaan. Daarom werd hier gespro ken van „eenige" studie voor verdere in polderingen. Deze studie zal dan ook kun- Nederland slaat een goed figuur Op bevel van het Amerikaansche mili taire bestuur in Württemberg-Baden is de ..Schwabische Volksjugend" een 3000 leden tellende jeugdbeweging, ontbonden omdat zij herhaaldelijk het verbod tot het voeren van politieke actie heeft overtreden. De Amerikaansche en Dultsche politie hebben te Stuttgart de vijfde razzia binnen 24 uur gehouden. Een voormalige hooge SS- officier, die gisteren is gearresteerd heeft mededeelingen gedaan omtrent degenen, die Zaterdagavond de drie bomaanslagen pleegden. De Joodsche dagbladen ln Palestina heb ben de volgende verklaring van de Joodsche extremistische Stemgroep ontvangen: „wij zijn een mijnenoorlog begonnen. Op alle we gen in Palestina zullen wij mijnen leggen, maar voorzorgsmaatregelen zijn getroffen, da; deze alleen onder Engelsche militaire voer tuigen tot ontploffing komen en dat Arabie ren noch Joden gevaar loopen. De indertijd door de Duitschers benoem de bevelhebber van het „Indische legioen". Sirdar Agit Singh, is door een Voor-ïnd!sche mditaire missie In Duitsehland gearresteerd. Zesduizend autobuschauffeurs in Wales zijn in staking gegaan. Deze staking zal naar schatting een verlies van 20.000 ton steenkool per dag veroorzaken. In Genua is een door bombardementen beschadigd gebouw, waarvan de bovenste verdiepingen ontruimd waren en alleen de benedenverdieping als restaurant was inge richt, ingestort. Zestien personen kwamen om het leven. Maandag a.s. zullen de afgevaardigden van 51 landen bij de algemeene vergadering der Vereenigde Volken een krans leggen op het graf van wijlen President Roosevelt. Von Papen heeft de gevangenis te Neu renberg onder Amerikaansche escorte ver- laten. H'"j Is naar een particulier huis in Neu renberg gebracht. Aan de dezer dagen gepubliceerde sta tistieken van Lloyds Register over het op 30 September geëindigde kwartaal zijn de volgende gegevens ontleend: Eind September waren in Groot-Brit- tannië en Ierland voor 1.874.878 ton koop vaardijschepen in aanbouw. Dit is de groot ste tonnage sedert Juni 1922 (1.919.504). Ten opzichte van het kwartaal tot eind Juni is dit totaal met 109.935 ton gestegen en het totaalcijfer is 378.635 ton grooter dan eind September 1945. De in aanbouw zijnde tonnage in de ge- heele wereld beliep 3.569.159 ton, enkele landen niet inbegrepen. Het percentage voor Engeland en Ierland was 52.5 daar van In de verschillende landen waren in aan bouw: Vereenigde Staten 354.000 brt. Zweden 241.000 brt. Brïtsche dominions 200.000 brt. (Canada: 146.000) Nederland 167.01Y) brt. Italië 167.000 brt. Denemarken146.000 brt. Frankrijk 138.000 brt. SDanje95 000 brt. België 89.000 brt. Noorwegen 83.000 brt. Portugal 12.000 brt. Argentinië3.000 brt. De cijfers van Frankrijk zijn niet geheel volledig. 46.000 ton der in Nederland in aanbouw zijnde tonnage is voor export bestemd. Onder de 1.047 vaartuigen, welke in de wereld in aanbouw zijn, bevinden zich 70 tankschepen. Haarlemmers voor liet Bijzonder Gerechtshof Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft gistermiddag eenige zaken be handeld tegen verdachten, die zich te ver antwoorden hadden wegens dienstneming bij Duitsche weermachtonderdeelen. Tegen P. J. F. uit Haarlem eischte mr. Besier 8 jaar met ontzetting uit de politieke rech ten wegens dienstneming bij het NSKK in Maart 1943. M. F., eveneens uit Haarlem had in Juni 1943 in Apeldoorn dienstge- nomen bij de S.S. Ook tegen hem eischte mr. Besier 8 jaar met ontzetting uit alle politieke rechten. De 25-jarige P. IJ. uit Heemstede, die in October 1944 dienst- genomen had bij de S.S.-grenadiers en de Duitschers had geholpen in hun strijd tegen de geallieerden, kwam er minder gunstig af. De advocaat-fiscaal eischte tegen hem een gevangenisstraf van 15 jaar met ontzetting uit de politieke rech ten- Uitspraak op 6 November. nen geschieden door de bestaande organi satie. Noordoostelijke polder Het onderzoek naar de meest gewenschte gewassen en rassen, alsmede naar de be mesting zal voortgezet moeten worden. In tegenstelling met den Wieringermeer- polder, waar aanvankelijk op elke 300 ha. een entginningsboerderij met dubbele ar beiderswoning voorkwam, mocht op last van de Duitschers in den Noordoostelijken polder slechts op elke 500 ha. een boerderij gebouwd worden. De ervaring heeft geleerd, dat men dan over te weinig bergruimte beschikt, zoo dat vele kostbare landbouwmachines het geheele jaar in de open lucht moeten wor den opgesteld, tengevolge waarvan een on verantwoordelijk groote slijtage optreedt. Het ligt derhalve in het voornemen om in het midden van den polder eenige boer derijen te bouwen tusschen de reeds be staande. Voorts zullen in het gebied, dat in 1947 in ontginning zal worden genomen, eenige boerderijen moeten worden gesticht zoodat in totaal de bouw van een twintig tal boerderijen noodzakelijk moet worden geacht, waarvan de bouwkosten worden geraamd op 1.600.000. Daar het in de bedoeling ligt ter zijner tijd in den polder een toelaatbare opper vlakte als tuinbouwgrond uit te geven, is in overleg met de Directie van den Land bouw het plan opgevat, reeds thans een viertal proeftuinbouwbcdrïjven en een fruitteeltbedrijf in exploitatie te nemen. Kans voor jonge boeren Tot op heden hebben de omstandigheden het niet toegelaten bedrijven aan particu lieren uit te geven, omdat gebrek aan bouwmaterialen en arbeidskrachten den bouw van boerderijen en den aanleg van dorpen onmogelijk maakte. Indien de tijden normaal geweest waren zouden ech ter reeds eenige duizenden ha. cultuur grond in handen van pachters geweest zijn, hetgeen de taak van den eigen dienst aanmerkelijk zou hebben verlicht. Nu de omstandigheden zich, wat het bouwen be treft, gunstiger laten aanzien, dient echter zoo spoedig mogelijk aan jonge boeren ge legenheid te worden geboden, zich in den polder te vestigen. Bovendien zal dit een stimulans voor vele boerenzoons zijn om hun diensten bij de ontginnings- en ex- ploitatiewerken aan te bieden, zoodat zij met meer kans van slagen naar een bedrijf kunnen dingen. Hcew'el het voorkeur zou verdienen, on middellijk tot den bouw van complete bedrijfsgebouwen over te gaan, wordt, met het oog op de bouwmaterialenpositie. in eerste instantie gedacht aan den bouw van een werktuigenloods met paardenstal, ter wijl op den kavel naast deze loods een arbeiderswoning gesticht wordt, waarin de pachter voorloopig zal kunnen wonen. Zoo wel loods als woning zxillen in permanen ten vorm worden gebouwd. De kosten van den bouw dezer loodsen worden geschat op 1.300.000. In 1947 zal een oogst verkregen wor den van 20.000 Iia., waarvan de op brengst bij de thans geldende prijzen geraamd mag worden op 550.per ha. of in totaal op 11.000.000. in De bril van Snltfsn Sar 88. „Ot Ai! had de man al hoven op den berg geroepen, „de steen!" Zoo snel zijn beenen hem konden dragen, kwam hij aanrennen. De grootvizier was inmiddels ook bij zijn mannen aangekomen. „Wat is er?" vroeg hij. „Heer, deze beren hebben met den gruwelijken Sirdar den steen van onze onderaardsche gang weggewenteld. Zij zijn naar binnen gegaan!" Een oogen- bïik stond Joessoef ?ia te denken. Toen kwam er een duivelsche grijns over zijn gezicht. „Zij hebben zichzelf schaak mat gezet", mompelde hij.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2