Attlee en Churchill over de Britsche buitenlandsche politiek Her vertrek van de Wiilem Barendsz In 1947 ook autorennen te Zand voort Heftige aanval op communisme van leider der oppositie Bij de voortzettiit« van de debatten in liet Kngelselie Lagerhuis over «Ie buiten- landsehe politiek van liet Vereenitrd Koninkrijk hebben Attlee en Clnireliill liun zienswijzen weergegeven. die in verseliillende punten overeenkwamen. Be beide 1 staatslieden huldigden dezelfde opvatting ten aanzien van liet vetorecht, waarbij zij deden uitkomen dat een herziening van dit recht noodzakelijk is. Churchill noemde het beleid der regeering inzake Triest „wijs en correct". Tenslotte stelde Churchill tie traag of het waar was dat de Sovjet-l uie meer dan 200 divisies op oorlogssterkte heeft in de Oostelijke bezette gebieden. Met koortsachtige haast wordt gewerkt aan het gereedmaken van den wal vischvaarder Willem Barendsz", die Zaterdag zijn groote reis naar de Zuid- Poolgebieden zal aanvangen, om hopelijk met een rijke buit aan traan in April 1947 in onze haven terug te keeren. Nederland gaat weer ter walvischvangst Zeven maanden lang is er gehamerd, ge timmerd en geschilderd op het schip, dat eens ..Pan Gothia" heette en een Zwced- 8che tankboot was en dat nu a.s. Zaterdag middag als de Nederlandsche walvisch- vaarder „Willem Barendsz" naar de verre Zuidpoolzce zal vertrekken, liet schip ver trekt Zaterdagmorgen 8 uur van Amster dam. gaat dan eerst kruit laden in Buiten huizen en wordt des middags tusschen 3 en 5 uur in de sluis te I.lmtiiden verwacht. En spoedig daarna zal de Willem Ba rendsz zee kiezen om de walvisschen, ge vangen door dc acht jagers, die het fa- brieksschip zullen vergezellen, tot traan te verwerken, traan die de grondstof is voor margarine waaraan ons land zulk een groote behoefte heeft. Woensdagmiddag waren we aan boord van de Willem Barendsz, op uitnoodiging var. den directeur der Nederlandsche Maat schappij voor de Walvischvaart, den heer A. Warnderink Vinke, die de pers de ge legenheid bood, den walvischvaarder te bezichtigen. Langs den weg, dien de doode walvisschen zullen volgen wanneer ze aan boord gesleept worden, den slipway, kwa men we op 'net ruim» dek, dat door het ontbroken van luikhoofden afmetingen heeft gekregen, die doen denken aan een voetbalveld. Rondgeleid door den directeur gingen wij eerst naar beneden, langs steile en giibberige trappen, over vette ijzeren vloe ren, door nauwe gangen, kwamen in de machinekamer en daarna in de fabriek, waar groote kookketels aaneengerijd klaar staan om de door de flensers in stukken gehakte walvisschen tot traan te verwerken. Elk uur kan een walvisch ver werkt worden en dat moet ook. want er is uitgerekend, dat er per dag 10 of 11 wal visschen gevangen moeten worden, zal de expeditie slagen. Er staan 16 van zulke ketels in de enorme „fabriek". Door een gat in het dek komen de stukken walvisch Sn deze ketels, waar ze. onder hoogen stoomdruk en onder voortdurende bewe ging, gekookt worden. De onbruikbare resten worden onder uit den ketel ver wijderd, de blubber komt via „settling- tanks'" en zuiveraars (purifiers) in de traan tanks onder in het schip. Zooals de heer Warnderink Vinke in een toespraak meedeelde heeft men de risico's van de expeditie op technisch gebied tot het minimum beperkt. Hij wees er op. dat de nieuwste snufjes van de techniek in toepassing zijn gebracht. De modernste radio- en radarinstallaties zijn aangebracht en ook vliegmachines maken een onder deel uit van de expeditie. De fabrieksin- stallatie is belangrijk grooter geworden dan oorspronkelijk ontworpen was, waar door dus de productie-capaciteit is geste gen. De geheele expeditie omvat ongeveer 350 man, waarvan 2'3 Nederlanders, ver der zijn er een 60-tal mannen van de Far- Oër-eilanden, Noren, Denen, enz. Voor het bedienen der harpoenkanonnen heeft men de beschikking over de bekwaamste Noor- sche en Deensche harpoeniers. Ongetwijfeld zal het Zaterdagmiddag druk zijn op de sluis in IJmuiden. De vier catchers, die in Amsterdam wer den klaargemaakt, zouden heden reeds vertrekken. Twee gaan van Rotterdam uit en twee komen uit Zuid-Amerika naar Kaapstad. Ze dragen alle het vischmerk van Amsterdam A M. Prinses Juliana zal een groet richten tot Amerika In het programma „Een half uur Neder land", dat de National Broadcasting Cor poration Zaterdag over geheel Amerika uitzendt, spreekt Prinses Juliana een groet tot de Amerikanen. Een kortegolfzender van P.T.T. verzorgt de uitzending en de N.B.C, neemt haar over. Voorts zal mrs. Amy Vanderbilt telefoneeren met twee Nederlandsche jongens, die zij heeft ge adopteerd: Appie Springer en Tonny Braaksma. De hoofdredacteur van de Na tionale Rotterdamsche Courant, mr. M. Rooy, zal eenige woorden wisselen met mr. Schlichting, onder-directeur van het Ne therlands Information Bureau te New York. Een Nederlandsche en een Ameri- kaansche huisvrouw, een Nederlandsche student uit Delft en een jonge Nederlan der, studeerend in Amerika, de moeder van een bij Arnhem gevallen Amerikaan- schen soldaat en mevrouw Micniels van Kessenich, voorzitster van het Oorlogs- gravencomité, komen daarna met elkaar aan het woord. Deze telefoongesprekken worden eveneens over geheel Amerika uitgezonden. AGENDA DONDERDAG 24 OCTOBER Stadsschouwburg: Cabaret. 20 uur. Concert gebouw. TuinzaalLezing „Cis de Man", 20 uur. Frans Hals-Theater: „Film and Reality" filmavond, 21.15 uur. Zuiderkapel: Lezing. 20 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, 1516 uur. Rembrandt: De slag om Arnhem. Palace: De zevende sluier. Luxor: Het onzichtbare Paar. Deze drie: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Dédé van Montmarlre. 2, 4.30 en 7 uur. City: Zijn laatste vlucht 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: De Roepstem der Wil dernis, 2.30, 7 en 9.1S uur. VRIJDAG 25 OCTOBER Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. 20 uur. Bioscopen: Nieuw programma. Attlee zeide o.m.: „De voornaamste taak. j die de wereld thans te vervullen heeft, is het opbouwen van den vrede op een hech ten grondslag. Wij moeten de volkeren der wereld bevrijden van de vrees voor een nieuwen oorlog. Er zijn vele kwesties, die door overeenkomsten tusschen nabuur- stalen kunnen worden opgelost. Indien wij vrede willen stichten, moeten wij evenveel aandacht besteden aan econo mische als politieke problemen." Vervolgens wees hij op het verkeerde gebruik van het vetorecht en gaf te ken nen dat een herziening daarvan moet plaats hebben, zonder dat het Handvest wordt veranderd. Komende aan de ver houding met Rusland legde Attlee er den nadruk op, dat Engeland met de Sovjet- Unie gelooft in het principe van controle op het economische leven, doch dat de meenïngen uïteenloopen ten aanzien van de vrijheid van het individu, alsmede ten aanzien van het begrip democratie. De Britsche regeering gelooft niettemin dat het mogelijk is samen te werken om een nieuwen oorlog, die iedereen, welke ook zijn ideologie is, zou verpletteren, te voor komen. Sprekende over mogelijke terugtrekking van troepen uit bepaalde landen, wees Attlee op het gevaar van „geheel gemobi liseerde strijdkrachten" en voegde erbij dat het gebruik van troepen voor politie diensten niet gevaarlijk is. De rede van Churchill bevatte, behalve de reeds genoemde punten, een heftigen aanval op het communisme in verband met I de Grieksche moeilijkheden en den toe stand in Joegoslavië en Polen. „Onheil spellend en droefgeestig" noemde hij de omstandigheden in Joegoslavië. „Het geheele land wordt tot het commu nisme bekeerd. Het communisme wordt in de scholen met de ijver van propagandis ten onderwezen en alles wordt in het werk gesteld om een Sovjet-socialistische repu bliek te stichten in de meest nauwe ver bondenheid met Moskou". Hij sprak over vervolging van de katholieke kerk, de geestelijkheid in Kroatië en van politiek andersdenkenden. Hij betreurde eveneens de omstandigheden, waaronder het proces tegen Aartsbisschop Stepinatz werd ge voerd. Churchill stelde voor, dat er in de nabije toekomst officieele besprekingen tusschen vertegenwoordigers der par tijen over buitenlandsche aangelegen heden zouden plaats vinden. Dit werd onderbroken door een opmerking van het Labourlid Scollan: „is dit voorbe reiding tot oorlog?" Churchill bracht vervolgens zijn rede te Fulton (V. S.) in herinnering en verklaar de, dat deze door de gebeurtenissen was bevestigd. Zijn bewering, dat de Sovjet- Unie geen oorlog, doch de vruchten van den oorlog wenschte, was naar hij geloofde over het algemeen nog juist, Hij verwel komde de jongste verklaring van Stalin, maar voegde hieraan toe, dat in deze za ken niet woorden, maar daden en feiten lellen. Er zijn dertien of veertien zeer bekwame mannen in het Kremlin, aldus Churchill, die de geheele Sovjet-Unie en meer dan een derde van Europa in hun macht heb ben. Ik kan niet voorspellen welke beslis singen genomen zullen worden of onder scheiden welke beslissingen zij misschien reeds hebben genomen, nog minder kan ik den tijdfactor in hun beslissingen voorzien. Hy stelde de vraag, of het waar was. dat er op het oogenblik meer dan 200 Sovjet- divisies op oorlogssterkte in dc bezette ge bieden van de Baltïsche landen tot Weenen en van Weenen tot de Zwarte Zee waren. En verklaarde, dat hij zeer opgelucht zou zijn. indien hij hoorde, dat deze cyfers overdreven waren. McNeil heeft na Churchill's rede in het Lagerhuis antwoord gegeven op sprekers vragen en criliek. McNeil (uit naam der Britsche regeering antwoordend) verklaar de niet te weten, of het bericht aangaande meer dan tweehonderd Sovjet-divisies op oorlogssterkte in het door de Sovjet-Unie bezette Europeesehe gebied tusschen de Baltische landen en de Zwarte Zee al dan niet juist is. Het gaf hem echter geen aan leiding tot pessimisme. Aanleg van het circuit van 4800 Meter Zandvoort heeft groote plannen op sportgebied! Dezen zomer zijn er al motorraces gehouden, maar nu komen er reeds in het komende jaar als het eenigszins mogelijk is ook weer autorennen. Binnenkort zal de gemeente een der mooiste racebanen van de wereld hebben. De motorraces werden op 18 Augus tus gehouden op een baan van 2300 Me ter. 800 Meter daarvan maakt deel uit van een circuit voor auto's, dat in aan leg is. Dit circuit krijgt een totale lengte van 4800 Meter. Zandvoort is al lang geleden met den aanleg begonnen. Reeds in 1939 wer den er autorennen gehouden, maar toen kon nog slechts een deel van het offi cieele circuit gebruikt worden. De af stand waarop toen gereden kon worden was slechts 2300 Meter. De nieuwe baan is wat de zandafgra- vingen betreft vrijwel gereed. Nu moet het onderbed van puin gelegd worden. Daarvoor wordt de afbraak van de op ■bevel der Duitschers gesloopte gebou wen gebruikt. Er is in Zandvoort helaas Bloemendalers kochten anthraciet zonder bon De politie van Bloemendaal heeft een kolenhandelaar aldaar aangehouden, verdacht van het verkoopen van brand stoffen zonder bon en tegen een te hoo gen prijs. De man leverde anthraciet aan bewoners uit Bloemendaal tegen f 13 a f 14 per mud. Ongeveer dertig mud heeft de leverancier verkocht. Te gen acht Bloemendalers, die de brand stoffen hebben gekocht, is eveneens proces-verbaal opgemaakt. De hande laar is in arrest gesteld. Parlij gebruikte autobanden in België aangekocht *n België is een partij van ongeveer 100.000 gebruikte autobanden aange kocht, die binnenkort in den handel worden gebracht De maten zijn /o0 X 20 en 600 X 16. De prijzen va riëren naar gelang van het bruikbaar- heidspercentage van f 34.50 tot f 12.50. Men verwacht dat tengevolge van de zen grooten aanvoer de hooge prijzen, welke voor tweedehandsch banden wor den gevraagd, spoedig tot het verleden zullen behooren. Koning Michael van Roemenië en de Roemeensche premier, dr. Peter Groza, in gezelschap van den patriarch der Roemeensche orthodoxe kerk, Nicodem, tijdens de inwtjdmgsplechtigheid van de orthodoxe kathedraal te Timiscara in tioememe. meer dan voldoende puin. Op het puin- bed wordt een bovenlaag betuinen aan gebracht. Het streven van het gemeen tebestuur is om nu spoed achter de zaak te zetten, want de internationale sport- commissie voor automobilisme te Parijs heeft voor 30 Augustus internationale autorennen te Zandvoort uitgeschreven, waar de groote prijs van Zandvoort zal worden verreden. Er moet dus alles op gezet worden om •het geheele circuit dan klaar te heb ben. De breedte van den weg is 9 Me ter. De moeilijkheid zal evenwel zijn voor dit werk de groote hoeveelheid be- tumen te verkrijgen. Het is niet het voornemen in den eersten tijd ook tribunes le bouwen. Daarvoor zijn geen materialen beschik baar. Bovendien bieden in het bijzon der de duinhellingen uitstekend gele genheid om de races gade te slaan. De aanleg van dit circuit is ge schied in overleg met de besturen van de K.N.A.C. en de K.N.M.V. Die hebben den heer Sammy Davis van 1914 tot 1933 een bekend cou reur en thans redacteur van het be kende Engelsche autoblad „The Autocar" uitgeioodigd den aanleg gade te slaan. Zijn oordeel was zeer gunstig, het staat vast dal, na het aanbrengen van de voorgestelde wijzigingen, Zandvoort een van de mooiste racebanen van de wereld zal hebben. De burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, vertelde ons, dat hij veel verwachtingen van deze motor en autoracebaan voor Zandvoort heeft. De motorraces hadden dezen zomer al een groot succes. Ook in financieel op zicht voor Zandvoort. Van de auto rennen op het nieuwe circuit verwacht men nog veel meer. De geheele baan ligt op gemeentegrond, zoodat zij geheel kan worden afgesloten, zoodat alle be zoekers entree moeten betalen. Er zul len natuurlijk veel bezoekers komen. Hoeveel zullen het er zijn. 40000? 50000? In alle geval, zoo voorspelde hij, een enorm aantak In 1947 zijn ook weer motorraces in Zandvoort te verwachten. Bovendien is liet circuit ook uitstekend geschikt voor wielerwedstrijden. Met enkele organisa ties op het gebied van de wielersport zijn al besprekingen aangevangen. Zoo is aldus besloot de burge meester te verwachten dat Zandvoort een belangrijk centrum voor de sport wordt. Dit kan deze plaats natuurlijk alleen ten goede komen. BINNENLAND Leerlingen van de twee hoogste klassen der lagere scholen van Ber gen op Zoom, ongeveer 1500 in getal. hebben duizenden tulpenbollen geplant op de Engelsche begraafplaats nabij de stad. De A.N.W.B.-wegen wacht zal binnenkort ook op den hoofdweg Bergen op ZoomGoes- Vlissingen gaan pa- troullleeren. De heer Chr. G. Matser (K.V.P.), burge meester van Arnhem, heeft ontslag genomen als lid der Tweede Ka mer. Lord en Lady Tem- plewood zullen een be zoek aan Nederland brengen. Lord Temple- vvood was voorzitter van de Engelsche „Help Holland Council". De „Menoembing" een zeetiiVbaggermolen,. bestemd voor Indië, is in Schiedam te water gelaten. Dinsdag is onder groo te belangstelling de Jo- han de Witt, met voor namelijk Limburgsche militairen aan boord, uit Amsterdam naar In dië vertrokken. Met ingang van 1 November is het moge lijk te telefoneeren met Chili. Paraguay, Peru en Uruguay. Prins Bernhard heeft gisteren een be zoek gebracht aan den walvischvaarder „Wil lem Barendsz" te Am sterdam. De prins, die aandeelhouder is van de Eerste Nederlandsche Walvischvaart Maat schappij, maakte een rondgang over het schip, welke anderhalf uur duurde. Post voor militairen, die Dinsdag met de „Jo- han de Wfitt" naar Indië zijn vertrokken, moet uiterlijk op 27 October en 13 November aan het postkantoor worden be zorgd. De productie der Limburgsche mijnen be droeg Dinsdag, toen er door een derde deel der mijnwerkers gestaakt werd, 14.336 ton. Den vo rige» dag was 31.186 ton geproduceerd. De Eerste Distribu tiestamkaart kan thans als vervallen worden be schouwd. De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft uit haar hoofdbestuur een commissie samenge steld. welke de moge lijkheden ter oplossing van de huidige vraag stukken inzake den han del met Duïtschland zal bestudeeren. Graaf Zech von Burckersroda, de vroe gere Duitsche gezant in Den Haag is in een ge vangenis in de Russische zone aan longontsteking overleden. Haarlem en Omgeving Mej. G. H. Blenken- berg te Aerdenhout en de heer A. G. J. Haring te Bloemendaal slaagden aan de Leidsche Univer siteit voor het candi- daatsexamen Indisch Recht, Op den Kennemer- weg le Bloemendaal is een. luxe auto tegen een motorbakfiets. beladen met aardewerk, gereden. De bakfiets werd be schadigd, en veel aarde werk werd vernield. De oorzaak is slippen, De politie te Bloe mendaal heeft een per soon uit Amsterdam aangehouden, die geld inzamelde, ten bate van ontslagen politieke de linquenten. Een dame had aan den man een bedrag gegeven, maar hij heeft dit ten eigen bate gebruikt. De dader is in arrest gesteld. Ds. F. Mul uit Haar lemmermeer Oostzijde heeft bedankt voor het beroep naar de Gere formeerde Kerk (On- derh. art. 31 K. O.) te UI rum. Ds. J. Overduin zal op Woensdagavond 13 November in de Groote Kerk nogmaals spreken over „De hel en de he mel van Dachau". Een postzegelbeurs wordt Zaterdagmiddag 26 October in „Hof van Holland", Groote Markt geopend. Elke week wordt daar beurs gehou den. Gemeend wordt dat hiermede een lang gekoesteide wensch van postzegelverzamelaars vervuld wordt.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4