„Heel Nederland wil in Bloemendaal wonen" Het Huisvestingsbureau staat voor groote moeilijkheden Er zijn weinig genieenten waar de woningproblemen zóó groot zyn als in Bloemendaal. Het is zoo zeiden de ambtenaren van het gemeentelijke Huisvestingsbureau ons of alle Nederlanders in Bloemendaal willen wonen. Dagelijks krygen wij aanvra gen uil alle oorden des lands. Er worden velerlei motieven, vooral ge zondheidsmotieven aangewend. Het is trouwens begrijpelijk dat Bloemendaal in trek is. de gemeente is mooi en heeft bo vendien niet noemenswaard van den oorlog geleden. Maar helaas er zijn veel te weinig huizen. Er kan dan ook alleen gedacht worden aan de mo gelijkheid om menschen in Bloemen daal toe te laten die daar absoluut moet wonen. En voor de velen die daarvoor in aanmerking komen is de kans van slagen nog slechts zeer klein. De inspecteur van politie zoekt al heel lang naar een woning; het Provinciaal Electriciteitsbedrijf heeft ambtenaren die eiken dag op en neer moeten reizen naar Duivendrecht en Heerhugowaard! Bloemendaal had voor den oorlog ruim 17000 inwoners en 4800 woningen. Het aantal gewone ingezetenen is weinig toe genomen, maar er is ook geen huis bijge komen, wel is er een klein aantal door de •oorlogsgebeurtenissen verloren gegaan. In de oorlogsjaren heeft Bloemendaal veel vluchtelingen moeten opnemen. Evacués uit Velsen Allereerst de evacués uit Velsen. Er is een tijd geweest, dat Bloemendaal er 4000 a 4500 had. Geleidelijk zijn velen weer naar hun vroegere woonplaats terugge keerd, maar er zijn er toch nog altijd 1200 overgebleven. Nu gaat het wegtrekken slechts in een zeer langzaam tempo, want er is in de gemeente Velsen geen plaats meer. De Indische gerepatrieerden Veel Tndische gerepatrieerden zijn in Bloemendaal neergestreken. Op dit oogen- blik zijn er niet minder dan 1800. Een deel daarvan is bij familie ondergebracht, een ander deel woont op kamers of verblijft in hotels en pensions. Voor de meesten moest evenwel woongelegenheid gezocht worden. Daarvoor kreeg het DBVO de beschikking over verschillende groote huizen. Er zijn namelijk in Bloemendaal verscheidene buitens en groote villa's, die door de Duitschers betrokken zijn ge weest. Die hebben deze mooie huizen ge ducht beschadigd. Voor één zoo'n huis in Aerdenhout is de 6chade op niet minder dan.f 60.000 geschat. Er viel voor- loopig niet aan ie denken die huizen weer bewoonbaar te maken voor de vroegere eigenaars en bewoners. Daarom werd vol staan met eenig ..oplapwerk", zoodat de huizen zich leenden om een tijdelijk on derdak te geven aan gerepatrieerden, die elk een of meer kamers toegewezen kregen. Het gevolg van een en ander is dat Bloemendeel een groot aantal gegoede in gezetenen moet missen. Dat is natuurlijk een van de oorzaken, die geleid heeft tot den achteruitgang van de Bloemendaal- sche gemeenfefinanciën. Eenige groote huizen zijn namelijk ook ingericht voor herstellingsoord of tehuis. Het garnizoen Bloemendaal De moeilijkheden zijn nog vergroot omdat er garnizoen in Bloemendaal gekomen is. Voorloopig denken de mili tairen nog niet aan de ontruiming van „Wildhoef", het buiten dat geheel inge richt was voor de huisvesting van ouden van dagen. Het gevolg daarvan is. dat Bloemendaal voor woningen voor ver scheidene militairen moet zorgen, die bui ten de Stormschool wonen. „Duinrust", het R.K. tehuis voor R.K. ouden van dagen, is nog steeds in gebruik als interneeringskamp voor N.S.B.-ers. Al eenige keeren is ontruiming toegezegd, maar voorloopig schijnt er toch nog niet veei van te komen. Politieke delinquenten Ook de politieke delinquenten leveren groote moeilijkheden op. Er moet huis vesting gezocht, worden voor niet minder dan 343 personen (116 gezinnen). Men is daarin nog slechts gedeeltelijk geslaagd. Nu bestaat net plan huize „De Rijp", dat ook uitgewoond is, in te richten voor deze gezinnen, die dan elk een of meer kamers krijgen. De stormloop op het huisvestingsbureau Gen wonder dat bij deze moeilijkheden vele menschen op het Huisvestingsbureau komen. Sinds Juli 1945 kwamen niet min der dan 19.600 bezoekers. Helaas konden Slechts weinigen getroost vertrekken. Naar schatting konden er ongeveer 200Ö aan woongelegenheid geholpen worden. Als St. Nicolaas Bloemendaal op 5 December verraste met het uit den grond verrijzen van 4000 nieuwe huizen zou in den thans bestaanden nood voorzien zijn, maar toch zou dan een nieuwe wacht lijst gevuld kunnen worden. Maar nu op zoo'n sprookjesachtig bui tenkansje heiaas niet gerekend mag wor den, zit men voor enorme problemen. Teekenend is, dat iemand die in Bloemen daal moest wonen een huurcontract moest teekenen voor een jaar, onder het beding, dat hij het herstel der woning, dat f 8000 eischt, voor eigen rekening moest nemen. Blijkbaar wilde de eigenaar er na dit jaar zelf in gaan wonen. Nu. is de gemeente evenwel van zins het huis voor dien huurder te vorderen, zoodat hij althans den eersten tijd het genot heeft van die f 8000 voor het herstel. Het vorderen der huizen In sommige gevallen is overgegaan tot vordering van huizen. Er waren ook schreeuwende gevallen. Een dame woonde alleen in een huis met 20 kamers, 4 bad kamers en 3 keukens. Zij moet nu haar huis met eenige gezinnen deelen. Dat acht men op het Huisvestingbureau, waar zich herhaaldelijk drama's van huiselijk leed tengevolge van het woningtekort afspelen, sociaal volkomen gerechtvaar digd. Ontstellend zijn soms de toestanden die een gevolg zijn van de omstandigheden doordat jonge menschen niet kunnen trou wen, of veel te veel personen in een enkele kamer moeten huizen. De ambtenaren van het bureau worden bijgestaan door een commissie van advies uit de burgerij, die krachtig meehelpt om op woninggebied te doen wat mogelijk is. Weinig medewerking der burgerij In het algemeen toont de burgerij van Bloemendaal weinig medewerking om vrij willig woonruimte af te staan. Predikan ten en pastoors wekken meermalen in hun predicaties op om de helpende hand te bieden, maar er wordt nog weinig uit werking bespeurd. Twee oude dames (79 en 81 jaar) die een groot huis be woonden, boden spontaan huisvesting aan voor een gezin met 7 kinderen uit Indië. Ons werd verzekerd, dat het uitstekend gaat. Daarom wordt nog eens aan alle inwo ners van Bloemendaal niet alleen Bloemendalers, maar ook Overveners, Vogelenzangers en Aerdenhouters ge vraagd om medewerking te verleenen om dezen zeer moeilijken tijd door te komen. Waarom wacht men op de gedwongen distributie van woonruimte van over heidswege, die blijkbaar in aantocht is? ILof van het kuehe betten Vele zolders zijn bevolkt met roestige, busvormige voorwerpen, die bij nader inzien een kachel moeten verbeelden en de laatste dagen dan ook de aandacht van alle huisgenooten hebben. Maar die aandacht wordt wel heel gevaarlijk voor de rust van het ontoonbare instrument dat zich verschuilt achter een warnet van half-vergane pijpen, wanneer het kantoor uit is en de heer des huizes zijn moede schreden huiswaarts wendt. Dan wordt hij ontvangen door een vrouw-met-haar-Zondagsche gezicht, die zun pantoffels al klaar heel't staan en een lekker sterk bakje thee als ver leidingsmiddel gebruikt. Onbewust van de gevaren, die boven zijn getergde hoofd zweven zakt va der in de „zorg" en als dat zoo'n poosje geduurd heeft en het eerste kopje thee tot volle tevredenheid verorberd is, komt de kachel-aap uit de huishoud- mouw. „Eh. mannie, zou jij misschien..." Het hoofd van het gezin ruikt lont en vertelt, dat-ie maar wat werk mee naar huis heeft genomen, dat beslist niet In het nieuwe gebouw der Vereenigde Volken in Flushing Meadoics Park te New York is gisteravond de algemeene vergadering der Vereenigde Volken geopend. Aan de vlaggemasten wapperen de vlaggen der één en vijftig deel nemende landen. Padvinderswijdingsdienst De volgende padvinderswijdingsdienst in dit seizoen zal worden gehouden op Zon dagmiddag te 16.30 uur in de Bavokerk te Haarlem. Deze diensten zijn in de eerste plaats bestemd voor alle padvinders(sters) uit het district Haarlem van de Ned. Padvinders en van het Ncderl. Gilde, doch bovendien toegankelijk voor ouders en groepscomité- leden en eventueele verdere belangstellen den. Leiders van deze diensten zijn be kende padvindersleiders of predikanten, welke zich belangeloos hiervoor beschik baar' stellen. Elke groep brengt bloemen of fruit mee naar de diensten, welke artikelen na afloop worden gebracht naar Haarlemse lie pa- tienten in de ziekenh i Buitenzorg overgedragen aan Nederlandsche troepen Heden is Buitenzorg (Bogor) door de Britten officieel aan de Nederlandsche troepen overgedragen. Tevoren had een samenkomst plaats gehad tusschen bri gadier-generaal Scott. als vertegen woordiger van de Britsche strijdkrach ten te Buitenzorg, dr. P. J. A. Idenburg en dr. Hermani, als vertegenwoordiger van het Indonesische ministerie van Binnenlandsche Zaken. Eerste Kamer Naturalisatievoorstellen goedgekeurd Naturalisatie van den man brengt auto matisch de naturalisatie van zijn edhtge- noote met zich mee. Daarom vroeg prof. mr. Molenaar (P.v.d.V.) nog eens voor alle zekerheid naar het politieke verleden van de vrouwen van een aantal aspiranten voor het Nederlanderschap, over wier lol de Eerste Kamer moest beslissen. Speciaal interesseerde het hem of wel voldoende was nagegaan hoe de dames in kwestie zich tegenover den bezetter hadden gedra gen, Verder bepleitte hij een.spoedige re geling voor de tijdens den oorlog met Nederlanders getrouwde Duitsche vrou wen, welke allen op grond van een Ko ninklijk Besluit het aldus in den bezet tingstijd verworven Nederlanderschap ver loren hebben. Voor zoover zij zich als goede Nederlandschen hadden doen ken nen, moest er voor haar toch iets gebeu ren. Minister Van Maarseveen deelde mede, dat er ongeveer twaalfduizend van derge lijke gevallen zijn. Voor haar naturalisatie is wellicht een afzonderlijke procedure noodig, maar eerst moet op bevredigende wijze haar toelating tot ons land geregeld zijn en dat is nog niet het geval. De minis ter verklaarde verder, dat er ook steeds inlichtingen omtrent de echtgenooten der te naturalLseeren mannen ingewonnen worden. De Eerste Kamer keurde hierna zonder hoofdelijke stemming de naturalisatie- voorstellen goed. r in aan.ocni isr i hkcii. senomen. aai oesusi met De overtuiging van het Huisvestings- wachten kan. maar Moeder zet het of- bureau is, dat bij aller medewerking nog fensief voort met de woorden: „Vind je 1'-het hier niet huiverig, vent?" Waarop „hij" repliceert, dat-ie net z'n iasje uit wou trekken. Maar een vrouw is hard nekkig, als het om een zaak als deze gaat, en de onderhavige beweert dan ook, dat het heusch tijd wordt, om de. eh.... de kachel eens te gaan zetten. Waarop haar echtgenoot opmerkt, dat zoo'n klusje hem gestolen kan worden. Ach, het vervolg is bekend, nietwaar? Wij, beklagenswaardige „meesters der schepping" trekken alfi.jd aan het kort ste eind en halen na het eten de keu kentrap uit de schuur. In hemdsmou wen worden dan eerst de pijpen uit hun duikadres verlost, gevolgd door 't roos ter en „het plaatje, dat er onder hoort". Als. len koste van vele zweetdrun- oelen. de warmtebron eindelijk staat, komen de aanmaakmaterialen op de Droppen en worden wij vriendelijk maar dringend verzocht, ons over de leege kolenkit te ontfermen. „maar Deem vooral bruinkool, want anthraciet s nog zonde. Laat ik kort zijn: Rook en verstop ping ten spijt brandt de kachel binnen de twee uur en dan blijkt het toch wel lekker te zijn. De bruinkolen stinken een beetje en er zit vast een oud spreeu wennest in den schoorsteen, maar lek ker is het. De stemming van den ervaren kachel- zetter daalt echter beneden het ver maarde en gevreesde nulpunt, als de huisgodin na een twintig minuten con stateert, dat het hoog tijd wordt, om kenden neergeslagen. Ëen me.kbeaorger vond hem bewusteloos In de gang liggen. V. is daage De« een koud kantoor ons. maar we weten het huis sudderend in een kostelijke warmte. Het loon des mans, mijne da mes, is karig. Waarvan acte na mijn kachelavon turen J. F. Binnenlaiidscli nieuws gang liggen, later in het ziekenhuis overleden. Hij zou dien dag juist in ondertrouw gaan. Het mo tief voor den aanslag is onbekend. De heer Chr. Ultzen te Haarlem is be noemd tol voorzitter van den weer opgerich- ten Centralen Bond van P.T.T.-personeel. De heer B. W. van der Vlugt te Heem stede is te Delft geslaagd voor het propae- deutisch examen bouwkundig ingenieur. De heer a. s. van den Bos, Haarlemmermeer slaagde voor het propaedeutisch examen scheepsbouwkundig ingenieur. Op grond van het Nederlandsch-Belgisch cultureel verdrag zijn aan 35 Belgische en 28 Nederlandsche studenten studiebeurzen toe gekend. Tien Belgische studenten studeeren aan Nederlandsche universiteiten en een zelfde aantal Nederlandsche studenten be zoekt universiteiten in België. Pachters van boerderijen, landerijen en dergelijke, welke hebben toebehoord aan per sonen van vijandelijke nationaliteit, moeten hiervan aangifte doen bij het Neaerlandsch Beheers-instituut, Neuhuyskade 94, Den Haag. Bij de definitieve bestemming van hoeven en gronden zullen de belangen der huidige gebruikers niet geschaad worden. E,r bestaat aanleiding, vrouwen en meis- Een Zwitsersche vleugel voor het Prinselijk gezin Als een blijk van waardeering voor den. moed en de volharding, die hel Neder landsche volk gedurende de Duitsche be zetting heeft getoond, heeft de Zwitser- sche pianofabriek H. Wohlfahrt een prachtigen vleugel met desbetreffen de inscriptie aan Prinses en Prins der Nederlanden aangeboden. Het magni fieke instrument: is thans te bewonderen in een étalage van de firma Goldscbme- ding aan de Groote Markt te Haarlem. Eenige bijzonderheden van dit kostbare - ,.6, geschenk uit het land der bergen zullen jes ernstig te waarschuwen tegen het aan-1 eenigszins duidelijk kunnen maken, aat vaarden van betrekkingen in het buitenland de Zwitsersche fabrikant het neusje van zonder dat tevoren betrouwbare informaties den zalm zijner productie waardig heeft zijn ingewonnen. De Nederlandsche Vereeni- bevonden, om naar ons land te worden gmg ter behartiging van. de belangen van verzonden. Met zijn anderhalve meter vervaardigd van gepolitoerd Kau- van vrouwen en meisjS, Koninginneweg e kasisch notenhout en volmaakt van toon zal bis, Haarlem zijn bereid, informaties in te j het instrument voorloopig een plaats vm- i jica mptiuuiuii' ten uiat'-,1 den in het Universiteitshuis te Utrecht. Haarlemmers hebben ter gelegenheid van de glas-actie in De Vereeniging" te Nijmegen een voorstelling van „Tartuffe" door Comedia bijgewoond. In de koffiekamer ontmoetten Oost en West elkaar onder het genot van een bakje troost". Op de foto de heeren W. J. B. van Liemt Jr., directeur Volks herstel te Haarlem, Ch. Hustinx, burgemeester van Nijmegen en M. A. Reinalda, Haarlems burgemeester

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5