Het „gele goud" van de Oostzeestranden Regeering kocht voor 12 millioen dollar overtollige Amerik. legergoederen Een sprookje herleeft Wetenswaardigheden Barnsteende kostbare resten van vergeten wouden Het goud-gele barnsteen is niet slechts siersel der vrouw maar ook kroniek der historie: in zijn ongerepte kristallen liggen de overblijfselen van millioenen jaren terug opgeslo ten. Van deze twee eigenschappen van dit prachtige mineraal vertelt ons artikel. Meer dan eens trekken de voortbreng selen van de natuur zoowel de belang stelling van geleerden als van liefheb bers van het schoone. Is diamant aan den eenen kant niet een studie object voor den geoloog, terwijl het aan de andere zijde vele oogen naar de uitstal lingen van juweliers trekt? Een paral lel van de „tweeslachtige" schitterende koolstof-kristallen wordt gevonden langs de Oostzee-kust, waar het goud gele barnsteen uit de schoot der aarde wordt opgedolven om eenerzijds de ge leerden een object voor onderzoekingen te verschaffen en tegelijk een aparte industrie aan grondstoffen te helpen. Bosschen sneuvelen. In het tertiaire tijdperk, dat vele mil lioenen jaren achter ons ligt, groeiden ter hoogte van de huidige Zweedsche en Noordduitsche kust uitgestrekte den- nenbosschen. Het toen heerschende, tro pische 'klimaat op dit gedeelte van den aardbol deed palmen en andere tropi sche gewassen gedijen tot Spitsbergen toe, maar toen de levensomstandigheden land, waar het zand de klompen „goud" i bedekte. Nog steeds vindt men, na een storm, i de stukken fossiele hars als barnsteen terug in deze gebieden, op andere plaat sen wordt het prachtige mineraal in zoo genaamde ,;blauwe aarde" gewonnen om in speciale fabrieken verwerkt te worden tot de bekende sigarenpijpjes, colliers, hangers en welke producten al niet door de sierkunstindustrie in barn steen worden afgeleverd. Hoewel het niet alles barnsteen is, wat er op dit ge bied blinkt.J. F. Daluege ter dood veroordeeld Kurt Daluege, de voormalige Duitsche „rijksprotector" van Bohemen en Moravië, is te Praag tot den dood door den strop veroordeeld Terugbetaling van het consumentencrediet Hei bestuur van het N.V.V. heeft aan de ministers van Sociale Zaken en Finan ciën een telegram gezonden, waarin het constateert, dat talrijke arbeidersgezinnen geen gebruik maken van het consumenten crediet omdat geen zekerheid bestaat om trent den terugbetalingsplicht. Het bestuur dringt er op aan, onmiddellijk bekend te maken hoe de terugbetaling geregeld zal worden en de inschrijftermijn eenige we ken te verlengen. Na het staken der vijandelijkheden in Europa werden door de Amerikaansche en Engelsche legerautoriteiten enorme voorraden overtollig oorlogsmateriaal in verschillende dumps bijeen gebracht en aan de regeeringen van landen, die zwaar door het oorlogsgeweld getroffen waren, tegen billijke voorwaarden aangeboden. Talrijk zijn de gegadigden voor de aan geboden goederen. Voor den wederopbouw van het continentale industrieele appa raat, zoomede voor het weder op gang we, maar wen ae ïevensomsianaigneaen o gaandeweg slechter werden, moesten de brengen van een levendig handelsverkeer genoemde dennebosschen den strijd om het bestaan na langdurige worstelingen met de elementen opgeven en na verloop van eeuwen stierf het eene woud na het andere af. De heele gang van zaken is nu nog te reconstrueeren uit de micro scopische, gerafelde en gescheurde hout- splinters, die in het barnsteen, dat ge vormd werd uit het hars van de vernie tigde boomen „in afdruk" terug te vin den zijn. Juist, omdat de afbraak van de enor me dennenbosschen zoo langzaam ging, werd er veel hars gevormd, dat telkens weer uit de wonden der geteisterde boomen loeide en. vermengd soms met resten van docde insecten, veertjes van vogels of haren van eekhoorns langs de stammen liep. Nu nog kunnen wij, men- schen van een tijd, die millioenen jaren na dit ruige en uiets-ontziende tijdperk van wegvagende orkanen leven, zien hoe er in de bosschen van toen dezelfde insecten voorkwamen als thans in de onze. Wij zeiden het reeds: het afbraakpro ces ging langzaam en taai hielden de boomen stand tegen het aanstormend geweld, maar de rijkelijk vloeiende hars was niet bij machte, alle wonden te heelen, zoodat ten slotte een watervloed niets meer vond van die eens zoo mach tige wouden dan een boomenkerkhof, dat een gemakkelijke prooi van de gol ven werd. De brokken hars raakten los van de verteerde stammen en spoelden naar de Oost-Pruisische kusten of naar de stranden van het schiereiland Sam- Officieele uitslag van den Berlijnscben stembusstrijd Dinsdagavond zijn te Berlijn de officieele definitieve uitslagen van de Berlijnsche gemeenteraadsverkiezingen bekend ge maakt: stemmen Sociaal-Democraten 999 170 (48.7 pCt.) Christen-Democraten 454.202 (22.1 pCt.) Socialistische Eenheidsp. 405.992 (19.8 pCt.) Liberale Democraten 192.527 9.4 pCt Ongeldig 39.164 Daar men het over de juistheid van som mige uitslagen nog niet eens is. kunnen in de komende drie weken nog kleine veran deringen optreden in deze einduitslagen. tusschen de verschillende landen zijn deze goederen immers van de allergroot ste beteekenis. Een en ander was voor de Nederlandsche regeering aanleiding tot het stichten van het „Bureau voor Over tollige Legergoederen", dat gevestigd is te Scheveningen, Kanaalweg 2, en over bijkantoren te Brussel en Parijs beschikt. Dit bureau is door de Nederlandsche re- geering gemachtigd te bemiddelen bij aankoopen ten behoeve van het Neder landsche bedrijfsleven. Tot nu toe is uit de Amerikaansche dumps voor een bedrag van 12 millioen dollar gekocht. Deze aankoopen betroffen voornamelijk gereedschap, Diesel-electri- sche locomotieven, dwarsliggers, vliegtui gen, cellulose, papier, autobanden, jeeps, vrachtauto's, krantenpapier, tandheelkun dige instrumenten, lucifers, textielgoede- ren en vaten. Thans wordt nog onderhan deld over wagons en ketelwagens voor de spoorwegen. Het feit, dat zoowel Frank- nemingen op levende menscheïijke wezens rijk als Italië alle op hun grondgebied j hebben verricht, verblijven in de Neuren- dumps tegen het einde van dit jaar ge liquideerd zullen zijn. Het is niet juist, dat de Amerikanen hun overtollige legergoederen voor een appel en een ei van de hand doen, in feite is het zoo, dat de Foreign Liquidation Com missioner, die voor zoover het Ameri- kaansch bezit betreft, met de liquidatie daarvan belast is, voor de aangeboden waar een prijs vraagt, die weliswaar met de huidige omstandigheden aantrekkelijk genoemd kan worden, doch die bij aan koop van surplusvoorraden groote voor zichtigheid en deskundigheid eischt, daar een vergissing het verlies van een be langrijk bedrag aan deviezen zou betee- kenen. Wie thans in Neurenberg aan de beurt zijn De Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland publiceert een aantal namen van nazi's, die thans te Neurenberg ge vangen zitten en straks aan de beurt zijn om berecht te worden. Onder hen bevin den zich Heinz Guderian, ex-chef van den Duitschen generalen staf, veldmaarschalk Milch, ex-onderminister van luchtmacht: generaal Bodenschatz van de Luftwaffe; twee ministers van het vroegere rijks- kabinet. dr. Lammers. hoofd van de rijks kanselarij en Backe, minister van Land bouw. Ook een aantal medici, die proef- dumps geheel overgenomen neDDen, en in België op basis van 50 procent geliquideerd wordt, beperkte na tuurlijk de Nederlandsche aankoopmoge lijkheden. Omtrent de enorme voorraden die zich in Duitschland bevinden is thans nog geen beslissing genomen. Verondersteld wordt, dat de daar aanwezige goederen wel voor een groot gedeelte in Duitsch land zullen blijven. Een groote hoeveelheid goederen wordt ook uit Engelsche dumps betrokken. Zeer belangrijk was de overneming van de R.A.F.-dumps te Eindhoven, waarmede Schiphol in technisch opzicht opnieuw „aangekleed" werd. Voorts moge hier de aankoop van 300 stoom-locomotieven, lo comotieven voor mijnen en hoogovens, 33 tankauto's, vaten, jerry cans, 13 kranen, spoorwegmateriaal, constructiestaai en touw genoemd worden. Verwacht wordt, dat de Engelsche Gewapende tegenstanders van de Griek- sche regeering hebben telefoon- en telegraaf lijnen, die Athene en Saloniki. de twee groot ste steden van Griekenland, verbinden, door gesneden. Kort Daluege, de voormalige Protector van Bohemen en Moravië, is gisteren kort nadat hij tot den dood door den strop ver oordeeld was, terechtgesteld. Even voor zijn executie probeerde hij zelfmoord te plegen, door zijn rechter-polsslagader door te snijden. berger gevangenis, alsmede vooraanstaan de industrieelen, onder wie Hermann von Siemens, president-commissaris van Sie mens en Halske. Aan het monument voor oorlogsslachtof fers, dat zich voor de dorpskerk in het plaatsje Geschwend (Württemberg) be vindt, hebben onbekenden kransen gehan gen met op de linten de namen van Goe- ring. Keitel en Jodl. Bloembollen voor Britsche mijnwerkers Een half millioen Nederlandsche bloembollen zullen in het komende voorjaar de Britsche miinwerkerseen- tra opvroolijken; zii vertolken de dank baarheid van het Nederlandsche volk voor hetgeen Engeland in den oorlog voor ons land heeft gedaan. De mijnwerkers werden uitgekozen voor dit kleurrijke en geurige geschenk wegens de schitterende rol die zij tij dens den oorlog hebben gespeeld en ook omdat van hen Engelands naaste toe komst afhangt. De zending bloembollen, die een waarde heeft van 10.000 pond sterling, zal over 26 mijndistricten worden ver deeld. De eigenlijke overhandiging van de bollen zal begin November geschie den in een plechtigheid te Chislett in Kent. waar onder meer het woord zal worden gevöerd door den heer B. D. Rijneveld uit Hillegom. voorzitter van het bloembollencomité. Spandau maakt zich klaar In de gevangenis van Spandau (Berlijn) is men bezig met de voorbereidingen voor de ontvangst van de zeven nazi-leiders, die door het tribunaal te Neurenberg tot ge vangenisstraffen werden veroordeeld, en verscheidene honderden andere oorlogs misdadigers. Er zijn in het totaal 600 gevangenen, die eerst de gevangenis moeten verlaten. Rusland vordert Duitsche arbeiders De Sovjet-autoriteiten hebben heden be vel gegeven tot het wegvoeren van Duit sche technici en arbeiders in de electrici- teitsindustrie uit den Oostelijken sector van Berlijn, aldus wordt door radio Frank fort medegedeeld De Amerikaansche autoriteiten hebben bevestigd, dat de deportatie der arbeiders en hun gezinnen voortgang vindt, maar de reden en hun bestemming werden niet onthuld. De leiders der sociaal-democratische partij zijn te Berlijn bijeengekomen en hebben een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het „depor- teeren" van Duitsche arbeiders uit den Sovjet-sector van Berlijn. Fransche boer beleefde geheimzinnig avontuur De Engelsche politie zoekt nog steeds naar den dief, die de hertogin van Wind sor van een deel van haar juweelen heeft beroofd. Zij had eerst reden te veronderstellen, dat de juweelen met een vliegtuig naar Frankrijk waren ge bracht. Een landbouwer 'in Argold in het Zuiden van Frankrijk zag namelijk dezer dagen een sportvliegtuig. dat laag boven zijn akker cirkelde. Plotseling wierp de piloot een bus naar beneden, welke aan een kleine parachute beves tigd was. Toen de bus den grond raakte sprong zij open en er rolden glinsteren de voorwerpen uit. De boer snelde naar de plek. waar de bus was neergeko men, maar twee mannen, die achter een heg verscholen hadden gezeten, waren hem voor, namen alles mee en verdwe nen ijlings in een auto, welke in de na bijheid stond. De Fransche meteorologische dienst heeft echter aan het geval alle geheim zinnigheid ontnomen door te verklaren dat het vliegtuig een registreer toestel had uitgeworpen, waarmee de piloot weerkundige waarnemingen had ge daan Ontvluchte N.S.K.K.-er kwam om een betrekking Op het gemeentelijk inlichtingenbureau te Rotterdam kwam een man aan het loket die verzocht, hem aan een baantje te hel pen. De ambtenaar trachtte den bezoeker aan het verstand te brengen, dat dit niet de taak van het bureau was, doch dit wilde de man maar niet voetstoots aannemen. Hij besloot het gesprek met den patheti- scben uitroep: „Jullie doen niks voor ont slagen N.S.B.'ers". De ambtenaar kwam op het idee, eens bij de afdeeling bevolking te laten informeeren. Spoedig kwam de boodschap terug: Het is een N.S.K.K.'er, waarna de politie gewaarschuwd werd. Vijf minuten later zat de man op het poli tiebureau. Het bleek dat hij uit een ge vangenkamp ontvlucht was. Daar krijgt hij nu zijn oude baan terug. Een slechte „ruil" Volgens het Berlijnsche blad ..Telegraf', breekt de spoorwegdirectie te Berlijn zich het hoofd over een vermisten trein, welke verdwenen is tijdens een rit in de Sovjet- Russische zóne. In de plaats van een trein met groote slaapwagons is namelijk een trein, samengesteld uit een allegaartje van wrakke rijtuigen, terug gekomen. De eer ste trein schijnt tijdens de reis door Thü- ringen te Erfurt gerequireerd te zijn. Vol gens feet blad kregen de spoorwegbeamb ten. die van Berlijn uit naar Erfurt opbel den. ten antwoord, dat zij er maar blij mee moesten zijn een gewonen trein in ruil gekregen te hebben en dat zij een volgen den keer misschien wel alleen maar goe derenwagens terug zouden krijgen. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 61) Vera wenschte haar moeder, na het ge beurde van den vorigen avond, niet meer te woord te staan. Het ontbrak mevrouw Eschental aan den noodigen moed om persoonlijk naar Hotel Bristol te gaan, waar zij alle kans had Remus Falke tegen het lijf te loopen en derhalve bleef zij voorloopig nog on kundig van de duistere plannen van haar dochter. Senta Bratt had een voorliefde voor sterke effecten. Evenais in de kunst dweepte ze ook in het gewone leven met het dramtische. Mevrouw Staniecki had nooit haar sym pathie gehad, maar na haar onderhoud met den notaris haatte ze deze vrouw, die nu naar den naam Eschental luisterde. En Vera kon ze, zooals men dat zoo plastisch pleegt uit te drukken, eenvoudig niet zien. Derhalve trachtte ze zich met een zekere innerlijke voldoening voor te stellen, Koe zij dit meisje in een drama tische scène voor jonkheer Falke zou ont maskeren en hem zijn echte kleindochter in zijn armen zou voeren. Met zeer veel moeite slaagde notaris Hamsen er evenwel in de schilderes dit plan uit het hoofd te praten Gemakkelijk ging dit allerminst, want juffrouw Bratt was nu eenmaal een zeer stijfhoofdige dame, maar tenslotte moest zij toch zwich ten voor de verstandelijke overwegingen van den ouden notaris. We kunnen ten huize van de gravin toch geen melo-drama gaan enscèneeren, protesteerde hij, en zeker wel het aller minst met Kerstmis. Voor alle belang hebbenden zou de feeststemming meteen bedorven zijn. Onzin. Mijns inziens zal het de feest vreugde juist ten goede komen, wanneer we Falke vertellen, dat hij in werkelijk heid zoo'n schat van een kleindochter heeft, zoodat hij niet langer met dat ser pent opgescheept behoeft te zitten. Dat is ook zoo, maar alstublieft geen tooneeïeffecten. We hebben in de eerste plaats rekening te houden met hen, die er bij betrokken zijn. Vera Staniecki is tenslotte niet meer of minder dan een oplichtster, die zich aan een zeer ernstig vergrijp heeft schuldig gemaakt. Zoo iemand kan ik de gravin toch niet in huis brengen. Dit argument scheen op Senta Bralt indruk te maken. Bovendien is de gezondheidstoestand van jonkheer Remus Falke van dien aard, dat het van weinig tact zou getuigen, wanneer we die pijnlijke geschiedenis nog wat op de spits gingen drijven. Nee, we moeten dat zaakje anders aanpakken. Nou, dan ben ik toch werkelijk be nieuwd, hoe u dat denkt klaar te spelen. O, daar ben ik het allang met me zelf over eens. Luistert u maar En daarop zette de notaris zijn plan tot in de détails uiteen, hetgeen er toe leidde, dat Senta Bralt tenslotte haar volle medewerking toezegde. Dus op Kerstavond hier bij mij, ver klaarde zij zich bereid. Het Kerstfeest was aangebroken. Een Kerstmis, zooals men zich dat slechts kon wenschen. Uit een loodgrijze lucht dwarrelde traag de sneeuw in dich te vlokken, de straten bedekkend met een wit kleed, dat, dank zij de lage tempera tuur zelfs in het centrum van de hoofd stad geruimen tijd bleef liggen, alle ver- keersrumoer dempend en daardoor bij dragend tot die plechtige sfeer, welke dit jaarüjksche feest behoort te kenmerken. Ook het aleliershuis paste zich daar ge heel bij aan. De kamers waren getooid met hulst en dennegroen, waarvan de geur zich vermengde met dien van ge bak en gebraden gevogelte. Uit de keuken klonk het gerammel van potten en pan nen. Ursel en Guste waren met vereende krachten bezig den feestdisch te bereiden, want vandaag waren alle bewoners van het atelierhuis bij de gravin te gast. Gravin Grundtvig versierde zelf den Kerstboom, waaraan zij bijzondere zorg besteedde. Kerstmis was voor haar het mooiste feest, maar dit jaar beloofde het in alle opzichten te zullen slagen. Jong volk in huis en een verloving in zicht De gravin neuriede een Kerstlied. Ook Doddie I-Iesterberg gaf door ge zang uiting aan haar blijdschap. In de woning van haar oom lag ze op haar knieën voor den breeden divan en voorzag de pakjes van dennetakken om ze daarna met rood zijden bandjes te omwikkelen. Aan het kussen voor Jens Grottkau werd daarbij uiteraard bijzon dere aandacht geschonken. Zachtjes streek Doddie over het, door Senta Bratt be spotte kunstwerk. Rozen en vergeet-me-nietjes. Een beetje krom en scheef was het wel. ja. dat moest ze toegeven. Maar Jens zou het kussen stellig mei de oogen der liefde bekijken. Met een gelukzaligen glimlach vlijde het meisje haar wang tegen het zelf gemaakte geschenk, waarvoor ze avonden had op geofferd. Plotseling echter vloog ze met een kreet overeind en wierp haastig een groot vel papier over de pakjes. De professor was binnen gekomen. Niet kijken, oompje. Nou, dat kussen ken ik allang, Dod en bovendien is het toch niet voor mij be stemd Je houdt zeker wel dol veel van J Jens, niet? (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7