IJmuider Courant De Muur Het Koninklijk bezoek aan Brussel Rusland zwicht voor veto-critiek «In .Tnnrgftng Xo. 18407 Bureaux: Kenneraerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 To Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeül'-llooi'clredactcnr: Robert Pcerebooiu Zntei-clng 20 October 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4.—. OVER het IJzeren Gordijn, dat Rusland van het Westen scheidt, wordt niet meer gesproken, maar het is helaas alleen de term die in onbruik is geraakt en men heeft het nu over den Muur. Het is een muur van wantrouwen: wie zal zijn bestaan willen ontkennen? Het baat niet veel of Molotov na de welkomstrede, door president Truman tot de vergadering van de Vereenigde Volken gericht, hem com plimenteert en zegt, dat het een schitte rende rede was. Want nauwelijk zijn deze woorden geuit, of de strijd om het veto recht der Groote Vijf begint op de be- ikende wijze. De Sovjet-Unie laat de andere mogendheden weten, dat zij tegen een debat over het recht van veto is, ofschoon een aantal mogendheden zich heeft uitgesproken voor algeheele af schaffing van dit recht, of voor wijziging door opneming van nieuwe clausules in het Handvest. Hoe kan de U.N.O. werken als zij niet vrij debatteeren kan over dee- Jen van haar statuut, welker werking in de practijk niet blijkt te slagen? De Ame rikanen aanvaarden het Sovjet-verzet dan ook niet en de anderen zullen dat even min doen. De Amerikanen protesteeren tegen pogingen om kwesties, waarover debat verwacht kan worden, van discussie uit te sluiten. Er zijn 51 mogendheden vertegenwoor digd. In 1945 hebben zij te San Francisco, na maandenlange beraadslagingen, een Handvest ontworpen dat sindsdien door de groote meerderheid der parlementen geratificeerd is, zij het niet met groote verwachtingen. Maar wat baten I-Iand-' vesten, wat zou zelfs een veel beter Hand vest dan het bestaande kunnen baten, als instede van den wil tot samenwerking de muur van wantrouwen verrijst? Kunstige juridische constructies brengen geen op lossing, tenzij zij een levenden wil be lichamen. Het is niet het statuut dat voorop moet gaan. maar de wil. Als men in arren moede de omgekeerde volgorde beproeft, kunnen daarbij wel schoone woorden geuit worden en vrome hoop uitgesproken, maar die hoop wordt niet verwezenlijkt. Men ziet het telkens weer. De Russen wantrouwen het Westen. Minister-president Attlee heeft er een triest beeld van gegeven voor het congres van Britsche vakvereenigingen. Opnieuw stelt hij vast, dat de Sovjetregeering „blijkbaar opzettelijk" het verkeer tus- sehen het Russische volk en de buiten wereld belet. Het mag niet weten wat anderen denken. De Russi sche bladen geven er een ongelooflijk valsch beeld van. „Wij kunnen de ver ontrustende trekken in het wereldgebeu ren niet voorbijzien en moeten, tot wij grooter resultaten hebben bereikt ten aanzien van wereldorganisatie, de strijd krachten onderhouden die noodig zijn om onze verplichtingen te vervullen", zegt Attlee. Dit is blijkbaar het antwoord op Chur chill's dramatische vraag tijdens het bui- tenlandsche debat in het Lagerhuis: „Is het juist dat de Sovjet-Unie in Oost- Europa tweehonderd divisies op oorlogs sterkte heeft?" McNeil antwoordde na mens de regeering, dat zij niet wist of het er tweehonderd waren, maar wel op de hoogte was van de aanwezigheid van een groote troepenmacht. Overigens was Zij er niet bevreesd voor en liet. zich niet imponeeren door dreigementen. Churchill is tegenwoordig voortdurend aan het waarschuwen tegen Russische verschijn selen. Maar Mc.Neill wou zich niet uit zijn tent laten lokken en zei dat ook. Attlee heeft het blijkbaar nuttig geacht, iets meer te antwoorden en dat op het Trades Union Congress te Brighton ge daan. Het klinkt niet opwekkend. Maar er valt wel opwekkender commentaar bij tc geven. De Manchester Guardian zegt ..Churchill schijnt bezeten te zijn met de ..Russische bedreiging". Rusland is een koppige moeilijk*1 er. door zijn kracht ge vaarlijke nette, maar wij gelooven niet dat het thans oorlog wil of kan onder nemen. Rusland heeft wellicht, zooals Churchill zegt. tweehonderd divisies in Óost-Furonn, maar zijn die werkelijk op oorlogssterkte? Is hei niet mogelijk, dat deze soldr-len onder de wapenen zijn om dat z'j nog niet kunnen worden opgeno men in Ruslands versplinterde bedrijfs leven'-' He', zcu niet voor het. eerst zijn, dat werkloosheid in uniformen werd ver borgen. Het is tergend dat wij tengevolge van Ruslands belachelijke angsten en dog ma's geen vorderingen kunnen maken met de organisatie van een rationeele samen leving. maar er is niets aan te doen. In tusschen, terwijl wij wachten op den te rugkeer van het gezonde verstand, kunnen wij veel deen, door te pogen zulke gebie den als dc Britsche zóne van Duitschland en West-Europa te orgaoiseeren." Dit is gezonde taal. De Times doet een direct voorstel len aanzien van West- Europa. Bevin heeft zijn voldoening geuit over het geregeld overleg tusschen Brit sche en Franscne deskundigen over econo mische zaken. Waarom zouden ook de economische experts van Nederland. Bel gië en Luxemburg daar niet bij betrokken worden? Een economische overeenkomst zou toch jegens niemand vijandig zijn! Neen. dat zou men zoo zeggen. En het zal spoedig genoeg blijken dat West-Europa niet kan blijver, wachten op Russische goedkeuring om tot samenwerking en daarmee tot duurzaam herstel te geraken. Toespraak tot de gedecoreerden Bij haar bezoek aan België heeft de Koningin decoraties uitgereikt aan Belgen en Nederlanders die zich tijdens en na den oorlog verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandsche zaak. Vrijdagmorgen om 10 30 uur arriveerde H. M. de Koningin met haar gevolg bij de Nederlandsche ambassade, waar zij werd welkom geheeten door den Nederlandschen ambassadeur te Brussel, baron B. Pn. Ha- rinxma thoe Slooten. Voordat zij tot het uitreiken der onder scheidingen zou overgaan sprak zij de te onderscheiden personen toe. In haar rede dankte zij het Belgische Volk voor al wat het. ondanks eigen zware slagen, voor Nederland heeft over gehad. Achtereen volgens belichtte zij de verschillende fei ten. dateerende van Mei 1940 af. toen vele landgenooten bij hun evacuatie in België een gastvrij onderdak vonden. Na de be zetting werkten Belgen en Nederlanders samen in het verzetswerk en vele inlich tingen van groote waarde voor de krijgs voering bereikten, via hel werk van de Belgische illegaliteit, de Nederlandsche regecring in Londen. „Geen oogenblik," aldus de Koningin, „hebt gij. hetzij door verslagenheid over eigen verliezen, hetzij in de feestvreugde der herwonnen vrij heid, uw buurvolk vergeten." Ondanks het eigen gebrek aan voedsel en kleeding heeft, het Belgische volk groote hoeveelheden af gestaan en nam het Hollandsche kindoren in haar gezinnen en koloniehuizen op. Van de veie organisaties die werkten ten bate van Nederland noemde onze Vorstin het Belgische Roode Kruis en het Comité Hoste, die zoo ontzaglijk veel voor hun Noordelijke buren gedaan hebben. Ten slotte wees zij nog op de gastvrije huis vesting van.het Nederlandseh Militair Ge zag in den winter van '44'45 tc- Brussel en op de hulp en steun van de Universi teiten van Leuven en Brussel aan het zwaar beproefde Nederlandsche Hooger Onderwijs, en sprak zij als haar overtui ging uit. dat de beide naties in samen werking met de Vereenigde Volken moeten bijdragen tot den opbouw van een nieuwe wereld. Vervolgens ging Hare Majesteit over tot het uitreiken van de 150 decoraties. Teder der gedecoreerden betuigde zij haar dank en tot ieder van hen richtte zij enkele vriendelijke woorden. 's Middags heeft H. M. de Koningin in Brussel in haar hoedanigheid van ,.As- sociée" der klasse schoone kunsten van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Letteren en Schoone Kunsten, een verga dering van deze academie bijgewoond. Ver gezeld van Z. KL H. den prins-regent, ar riveerde de Koningin om 5 uur bij het paleis der academie. De voorzitter van de klasse der schoone kunsten, de heer Victor Rousseau, opende de vergadering met een rede. waarin hij Hare Majesteit dankte voor het l'eit. dat zij de benoeming als lid van de klasse der schoone kunsten van de Koninklijke Aca demie van België heeft aanvaard. ..Uwe aanwezigheid, aldus de heer Rousseau, „roept in ons herinneringen op: herinne ringen, die ontroeren van een recent ver leden, dat twee volkeren heeft vereenigd in het lijden 'en in den wil zich niet te onderwerpen aan het geweld. Wij herinneren ons de banden, die de kunstenaars van het land van Rembrandt en van Vermeer met die van het land van Rubens gedurende eeuwen hebben verbon den." Op de Nederlandsche ambassade te Brussel reikte H.M, de Kouingin onder scheidingen uit. Om 3 uur 's avonds begon in de marme ren zaal van het Koninklijk Paleis te Brus sel een zoogenaamd diplomatiek diner, waarbij, behalve Koningin Wilhelmina, aanzaten de Prins-Regent, koningin Elisa beth, kardinaal Van Roey, de pauselijke nuntius Cento, in zijn hoedanigheid van deken van het Corps Diplomatique, de am bassadeurs en gezanten, die in België ge accrediteerd zijn, alsmede hooge dignita rissen van het hof en van het gevolg van Hare Majesteit. Hef woord is aan. Robert Louis Stevenson: Een vriend is een geschenk dat men zichzelf geeft. Woningbouw in Velsen-Nrd gaat door Zooals wij hebben gemeld, maakte het college van „commissarissen voor den Wederopbouw" bezwaar tegen de uitvoe ring van den bouw der 47 woningen in Velsen-Noord. omdat de kosten te hoog werden geacht. Er zou f 27.000 op bezui nigd moeten worden. Na gehouden besprekingen is men erin geslaagd, door eenige bezuinigingen die bedrag inderdaad uit te sparen, en gister avond heeft het Gemeentebestuur van. Velsen telegrafisch bericht ontvangen, dat de bouw doorgaat. Byrnes steunt Truman's Palestijiisclie politiek James Byrnes, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft zich officieel „van harte eens' verklaard met Truman's politiek ten aanzien van Palestina, die onmiddellijke Joodsche immigratie voorstaat en het plan van het Joodsch bureau voor een „levensvatbaren" Joodschen staat on dersteunt. Byrnes' verklaring was ver vat in een schrijven waarin hij ant woordt geeft op een door rabbi Stephen Wise, Amerikaansch lid van het dage- lijksch bestuur van het Joodsch bureau, gestelde vraag, of de geruchten iuist zijn, dat het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken niet geheel achter Truman's op 4 October afgelegde verklaring over Palestina zou staan. Accoord met ,,open en eerlijk debat Een van vele zijden geocifisoerd voorstel vsi; rxO-vei'KJidci'iiijr de bespreking van alle mo beperken, onmogelijk te maken, is gisteren rassende koerswijziging: der Russen ging gepa delegatie z.ieli aeeoord verklaart met een „oj legenlietlen". Wlsjlnski tleed zijn opzieul.-arei orde, wier tank het is te ndviseeren over de Rnssiselie zijde dat beoogde op de ies. die het veto-rcelil zouden willen ior Wisjinski ingetrokken. Deze ver- rd met de ei-klaring, dat de Sovjet- •i) en eerlijk debat over alle aange- le mededeeling in dc commissie van ainenstelling' der agenda. Intusschen blijft de muur tusschen West en Oost zich verheffen. En Attlee zegt: „Ieder, die de bevelen der communisten niet opvolgt, wordt door de communisten een fascist genoemd". Van de U.N.O.-ver gadering moeten wij maar niet veel ver wachten. R. P- Hiermede is dus de bespreking van het veto-recht op de plenaire zitting der UNO zoo goed als zeker en de staten die reeds moties hebben ingediend Australië Cuba kunnen een discussie en mogelijk stemming over hun moties, die een beper king van het veto-recht tot doel hebben, tegemoet zien. De Russische zwenking kwam na de verklaringen van Engelsche. Amerikaansche en Chineesche zijde, die uiting gaven aan het verlangen dezer mo- gendheden om het veto-recht in het alge meen te bespreken, zonder dat vooropge steld werd dat zij ook wijziging van het veto-recht wensehten. Intusschen zwichtte de Russische delega tie niet zonder heftige verwijten aan het adres der landen, die moties hadden inge diend. Zij verklaarde de beslissing tot dis cussie over het veto te beschouwen als een ernstige slag voor de jonge UNO-organisa- tie. daar de eensgezindheid, basis van den vrede, er door in gevaar wordt gebracht. Bij de voortgezette vergaderingen der UNO zijn opnieuw stemmen gerezen tegen de huidige veto-procedure en wel van de zijde van Argentinië, Engeland en Voor- Indië. Noel Baker, dc Britsche woordvoer der. herinnerde daarbij nog eens aan het gebruik van het veto in de Grieksche kwestie, waardoor Rusland een onderzoek aan de Grieksche grenzen verhinderde. Noorwegen in den Veiligheidsraad? Rusland zal, naar uit New York wordt vernomen, aandringen op een lidmaatschap van Nqprwegen van den Veiligheidsraad als opvolger van Nederland. In diplomatieke kringen te New York verwacht men. dat de verkiezing van Noor wegen tot lid van den Veiligheidsraad dit Republikeinsche gulden in Indonesië Gisteravond heeft radio Djokjakarta bekend gemaakt, dat op 26 October met de uitgifte van republikeinsche guldens zal worden begonnen. De goudwaarde van de republikein sche gulden is vastgesteld op 0,5 gram L'ijn goud. ..De koers van de republikeinsche gul den od Java en Madoera is een republi keinsche gulden tegen 50 Japansche guldens. Daarbuiten is deze verhouding één republikeinsche gulden tegen 100 Japansche guldens. land in groote verlegenheid zou brengen. Noorwegen zou namelijk herhaaldelijk ge dwongen zijn bij stemming de zijde te kie zen van Engeland en de V. S. of van zijn buurman de Sovjet-Unie. Dit zou Noor wegen bloot stellen aan bijna ondrage- üjken diplomaticken druk van beide zijden. Men gelooft, dat de drijfveer van het Rus sische voorstel is, het verlangen om een tegencandidaat tegen België te stellen, dat door vele afgevaardigden als de logische opvolger van Nederland wordt beschouwd, daad het geografisch evenwicht dan be waard blijft. De delegaties van de V. S. en Engeland zijn gunstig gestemd ten aanzien van België's candidatuur. Men gelooft ook, dat de Sovjet-Russische delegatie het geen prettig vooruitzicht vindt om Paul Henri Spaak, die als voorzitter van de algemeeno vergadering der U.N.O. een wereldnaam heeft verworven, tot geducht tegenstander te krijgen, wanneer de Sovjet-vertegen woordiger Gromyko het bij de debatten ir* den Veiligheidsraad niet eens is met d» meerderheid. Geen ..bloed op de voorpagina" De foto's van de opgehangen nazi leiders. die door fotobureaux te Parijs verstrekt zijn., zijn door het meerendeel der Panische bladen niet opgenomen. De „Figaro" weigert deze afzichte lijke documenten te publiceeren en prijst de Britsche pers, die eveneens hiertoe besloten had. „Le Pays" schrijft, dat het oude journalistieke voorschrift: „bloed op de frontpagina" verjaard is. vooral wanneer het ziekelijke docu menten betreft. De „Aube" .verklaart: „wii respecteeren onze lezers te zeer, om hun iets dergelijks aan t.e bieden". Het blad herinnert er overigens aan, dat het volgens een vooroorlogsche wet verboden is om reproducties van exe cuties door middel van de guillotine te publiceeren. ..Het wordt tijd. dat wij tot de zeden in vredestijd terugkeeren". aldus „Aube". Weerbericht plaatselijk regen Verwachting geldig tot Zondagavond: Aanvankelijk afnemende, '.aler weer toe nemende wind tusschen West cn Zuid- West. Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk regen, vooral in het Zuid-Westen. Des nachts alleen nog in het Noord- Oosten temperatuur om hel vriespunt. Op 3ndere plaatsen eenige graden boven nul. overdag zelfde temperatuur als vandaag.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1