Los, die troS 1 ups en Tops VELSEN Maycrete-woiiiiigeii voor Wederopbouw-personeel Ten behoeve van <le huisvesting van personeel van den wederopbouw in deze gemeente heeft het hoofd van het streck- bureau Noordholland-West te Haarlem B. cn W. verzocht te bevorderen dat een gemeent'.terrein beschikbaar wordt ge steld voor den bouw van vier zooge naamde Maycretewoningen (twee blokken van twee stuks). Dit zijn woningen welke uit Engeland worden geïmporteerd en ge heel pasklaar worden afgeleverd, zoodat de montage in zeer korten tijd kan ge schieden. B. en W. meenen een geschikt terrein te hebben gevonden in een perceel grond, gelegen aap. de Eksterlaan en de Meeu wenlaan te IJmuiden (Oost) ter grootte van 1*592 M2. Zij stellen den raad voor, dit terrein voor den tijd van 15 jaar te verhuren tegen een huurprijs van f 300 per jaar, onder voorwaarde, dat door het hoofd van het Streekbureau Noordholland-West de zekerheid wordt gegeven, dat wanneer binnen genoemden termijn van 15 jaar de wontr.gen niet meer zullen worden gebruikt voor de huisvesting van weder- opbouwpersoncel, de bewoning tot aan jtamoen' AhTwe overeMl het einde van den huurtermijn zal ge schieden door personeel in overheids dienst, of, zoo zulks niet mogelijk is, door bewoners waarmede het College zich accoord heeft verklaard c-n voorts, onder nader te stellen voorwaarden. Een omheining om de Westerbegraafplaats De huidige afsluiting van (le Westerbe graafplaats te IJmuiden maakt het drin gend noodzakelijk, dat voorzieningen worden getroffen, aldus schrijven B. en W. aan den gemeenteraad. Het college meent, dat een goede en minst kostbare oplossing kan worden verkregen, door rónd de begraafplaats een plantsoenstrook aan te leggen en deze strook van de eigen lijke begraafplaats af te scheiden door een eenvoudige afrastering, gemaskeerd door een groenbeplanting. Door deze oplossing wordt tevens verkregen, dat in dit ge deelte der gemeente eenig plantsoen ont staat Voor uitvoering van een en ander ver zoeken B. en W. den raad hun een crediet te verleenen van f 7100. Vacantiewerk Algem. Vrouwencomité Het Algemeen Vrouwencomité „Velsen" heeft in den afgeloopen zomer zich er voor gespannen om de schoolkinderen tijdens de vacantie bezig te houden. Op twee ter reinen in de gemeente werd onder goede leiding en met behulp van eenige padvind- Hoe komen we aan vakarbeiders Een antwoord op deze vraag gaf de heer Trienes, inspecteur van de Rijks- werkplaatsen voor Vakontwikkeling in een Vrijdagavond in Concordia gehou den biieenkonV-t, die werd bijgewoond door vertegenwoordigers van organisa ties van werkgevers en werknemers. Scholing, omscholing en herscholing, aldus spreker zijn de onderwerpen, die op de Rii les werkplaatsen worden be handeld. Dit werk verdient meer be langstelling. Als we denken aan den op bouw zweeft ons voor den geest de moeilijkheid der materialen-positie. We vergeten echter het levende materiaal, de menschen die hei werk zullen moe ten doen. Met de positie der vakarbei ders. zooals die thans is, komen we er niet. Dit geldt niet alleen voor de bouw nijverheid maar ook voor de metaalin dustrie. In de jaren voor den oorlog, toen er feitelijk niet gebouwd werd. was er al een tekort aan zekere categorieën van werkers, als stucadoors, beton- dekkers enz. Zoo was het ook op het gebied der metaalindustrie. Thans is de toestand nog bedenkelijker. Deze ern stige situatie wordt in Nederland niet voldoende gerealiseerd, maar we kun nen geen goede vaklieden uit den grond jaar sters gespeeld. De een bepaalde categorie van arbeiders moeten hebben, zoo zeide spreker, zul len we nu moeten beginnen. Welke in stanties zullen dit moeten doen? Ten eerste het bedrijf, ten tweede de am bachtsschool. Het bedrijf zal zeker een deel moeten scholen. De belangstelling voor het ambachtsonderwiis is gelukkig zeer groot, maar we zullen het tekort niet kunnen aanvullen, omdat de leer lingen van nu pas over 5 jaar vakar beiders zullen zijn. Een overbrugging is dus noodig. Daarvoor is geen andere instantie te vinden dan de Rijks werk plaats. Vroeger diende deze om de werkiooze bezig te houden. We moe ten een vakonderwijs opzetten, dat ons vaklieden kan leveren, volwasse nen of bijna volwassenen tusschen 18 en 21 jaar. die spoedig aan het werk kunnen. De Rijks werk plaatsen beschik ken thans over de mogelijkheid, vol wassenen in enkele maanden te her scholen," metaalbewerkers kunnen in 3 a 4 maanden, timmerlieden in 7 a 8 maanden geschoold worden. Spreker zette daarna de werkwijze der Rijkswerkplaatsen uiteen. De sfeer van de school moet gebracht worden in de sfeer van het bedrijf. Daarom wonden werkstukken gegeven die in een normalen tijd moeten worden afge maakt. De werkmeesters zijn prima vaklieden, die een cursus moeten uit voeren. Het spreekt vanzelf, dat bij het uitvoeren der werkstukken geestelijke vermogens een belangrijken factor uit maken. De leerlingen krijgen een ar de i niet gemakkelijk, het programma af te werken, maar toch konden er twee excur sies worden gemaakt onder leiding van den heer Donker, één naar de Ruïne van Brederode, en één naar Kraantje Lek. Dank zij het werk van het comité heb ben ongeveer 100 kinderen vele genoege- lijke uren in een veilige en prettige om geving doorgebracht. maakte hetbeids-technische voorscholing. Old Clothes New Koningsplein Telefoon *f886 REINIGT I/W K LICE DING Adv. De bevelhebber van de Fransche mij- nenvegers-flottille heeft medegedeeld, dat meer dan lG.Oix) mijnen langs de Fransche Atlantische kust riji: vernietigd, terwijl onge veer 400 ooo andere zijn waargenomen en ge registreerd. Alle toegangen tot de Fransche Atlantische havens zijn nu vrij van mijnen, ofschoon liet opruimen van mijnen nog minstens 10 jaar zal duren, aldus de be velhebber. Te Darmstadt zijn twee voormalige offi cieren van de SS tot 7 Jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het in brand steken van -synagogen in vier Duitsche steden tijdens de pogroms van November 1938, De aanslagen Sn Palestina duren voort. Vrijdagavond is een Britschc vrachtauto bij hei kleine Joodsche plaatse Hadcra in Pa lestina. tusschen Haifa en Tel-Av:v. op een landmijn gereden. De chauffeur weid gewond. Tezelfdertijd werd een kleine brug in deze omgeving door het ontploffen van "een elec- trisch bediende mijn vernield, Drie van de eif Britsche militairen, die dezer dagen het siaentoffer werden van bomaanslagen te Je ruzalem verkteren in levensgevaar. Professor Jabavu, voorzitter van de ..AfrikaansChe conventie", heeft een tele gram gezonden aan Trygve Lie. don secre taris-generaal var." de UNO, waarin gezegd wordt: „De Afrikaansche conventie verzet zich krachtig tegen inlijving van Zuld-West- Afrika bij de Unie van Zutd-Afrika. Totdat de politiek var rassen-onderscheid, welke door generaal Smuts wordt aangehangen, is losgelaten, geven wij de voorkeur aan het mandaatsysteem". Heinrich Joeckl, voormalig commandant van het concentratiekamp Theresiensladt, is gisteren ojj de binnenplaats van de gevan genis te Litomerice (Leitmeriz) opgehangen. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat in India overeenstemming is bereikt over de nieuwe verdeeling der portefeuilles tus schen de Moslemliga en de congrespartij in de voorloopige regeering. De Moslemliga heeft de portefeuilles van financiën, posterijen en luchtvaart, handel, onderwijs, volksgezondheid en justitie. Gisteren is luit.-gen. Kcemahishl Harada, Japansche opperbevelhebber van Java. door het tribunaal te Singapore ter dood veroor deeld. H;m was ten laste gelegd het ter dood laten brengen van drie Australische piloten, die waren gevangen genomen, toen hun Catslina-vllegboo". .n December 1943 in was gestort. Aan het slot van zijn betoog zette spreker de taak van het bedrijf uit een. Deze taak is het automatiseeren van de vakarbeiders, die van de werk plaatsen komen. Na deze causerie belichtte de inspec teur van Dongen het werk ten aanzien van de metaalindustrie. Subsidie Plaatselijk Schoolmelk Comité Het Plaatselijk Schoolmelk Comité heeft aan het gemeentebestuur verzocht, voor het jaar 1946 een subsidie te mogen ont vangen tot een maximum van f 600. Naar aanleiding van dit verzoek schrij ven B. en W. o.m. aan den gemeenteraad, dat het Centraal Schoolmelk Comité in Den Haag thans geen subsidie verstrekt. Het Plaatselijk Comité is desondanks in zooverre geslaagd, dat 4 November a.s. kan worden begonnen met het verstrek ken van bonlooze melk, voorloopig alleen aan de leerlingen der eerste en tweede klassen der lagere scholen. Het P.S.C. heeft zich in verbinding gesteld met de Melkinrichting „Velsen" die even als voorheen bereid is, de melk te leveren beneden den kostprijs van gepasteuriseerde melk. Het vervoer naar de scholen ge schiedt voorloopig door de gemeente, waarvoor de kosten voor 1946 worden ge raamd op f 500. De mogelijkheid bestaat, dat er over 1946 een tekort" zal blijken te bestaan. Dit bedrag wordt geraamd op ongeveer f 100. In verband met een en ander stellen B. en W. den raad voor, het gevraagde 6ubsidle te verleenen. HERVORM! NGSDIENST. In de Goede Herderkerk wordt a.s. Don derdagavond 8 uur een Hervormingsdienst gehouden, met medewerking van het Zang koor. Voorganger i6 ds. J. v. d. Wiel. Vergadering Partij v. d. Arbeid Voor een flink gevulde zaal heeft de af- deeling Velsen-Noord van de Partij van den Arbeid Donderdagavond in het Ont spanningslokaal van de Java-deuren- fabriek een ledenvergadering gehouden, waarin als spreker de heer H. van Hulst een causerie hield over de binnenlandsche politiek. Na een korte inleiding van den heer K. Marks, wees de spreker op de uit geoefende critiek op regeering en samen werking tusschen P. v. d. A. en Kath. Volkspartij. Na gewezen te hebben op het feit. dat na den oorlog de tegenstelling tusschen democratische en communistische landen niet zou zijn opgeheven, waardoor wij thans aan de splitsing van twee tijd perken staan, zeide spr. dat de geheele wereldeconomie is ontwricht en alles op nieuw moet worden opgebouwd. Dit is speciaal ten aanzien van ons land. dat Indonesië bijna geheel moet missen, al een zeer moeilijke taak, doch aan deze voor Nederland uiterst ernstigen toestand moet zoo spoedig mogelijk een einde kunnen worden gemaakt. De golf van enthousaisme bij de stichting van de P. v. d. A. blijkt echter een „langdurig proces van vernieu wing", hoewel het ledental, dat thans ruim 120.000 bedraagt, volgens spr. steeds toe neemt. Aan de ministers Schermerhorn, Drees en Mansholt heeft ons land ontzag lijk veel te danken. Er is, aldus spr., reden voor critiek, maar dan geldt hier in bij zondere mate het gezegde: „wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen". De mogelijkheid tot het voeren van een con structieve politiek staat nu volgens spr. ten minste open. Een uitvoerige gedachten- wisseling omtrent de binnenlandsche po litieke aangelegenheden volgde op deze met aandacht gevolgde beschouwingen. Jubileum B. Schoo Donderdag was de heer B. Schoo. voor heen als kookhuisarbeider in de cellulose- fabrieken, thans door grondstoffen- schaarschte in de afdeeling bouwen werk zaam, 25 jaar in dienst bij Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken. Zooals gewoonlijk werd de jubilaris, vergezeld van zijn eehtgenoote, op het directiekan toor ontvangen, waar hij in tegenwoordig, heid van den bedrijfsingenieur der cellu- losefabrieken, den heer J. M. de Muinck Keizer, hartelijk werd toegesproken door den heer ir. A. J. Allan. Deze overhandig de een enveloppe met inhoud. In zijn afdeeling had de huldiging door de collega's plaats. Hierbij bracht de heer G. v. d Zande de gelulcwenschen over van de afdeelingscollega's, hetgeen gepaard ging met de aanbieding van een paar rubberlaarzen, te gebruiken bij de hengel sport. Voorts werd wat rookwaar aan den jubilaris overhandigd. Mevr, Schoo ont ving een mooien bloemenmand. Aanvragen Hinderwetvergunningen Ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling) liggen ter inaüge verzoeken met bijlagen van: W. Kromhout van der Meer, Bloemstraat 51 te IJmuiden, om vergunning tot het op richten van een brood-, koek- en banket bakkerij, waarin geplaatst zullen worden een oven. een kneedmachine, een kluts- machine en 2 electro-motoren. resp. van 2 en I P.K. in het perceel Bloemstraat 51 te IJmuiden; Firma De Groot en Ruighaver, Konings- plein 10 te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het reinigen van kleeding, waarin geplaatst zullen worden verschillende werktuigen, een stoomketel van 6 atmosfeer en zes electro-motoren, respectievelijk van lA. K, Vs, 1/2. Vi en V2 P.K., in het perceel Ko ningsplein no. 10 te IJmuiden; P. Kramer, Industriestraat 1012 te fFmuiden, om vergunning tot het uitbrei- en van de vischconservenfabriek door het bijplaatsen van twee felsmachines, een vischbakoven, een vleeschwoif, twee rook- kasten en drie electro-motoren, resp. van 22'/s en 3 P.K. in het perceel Industrie straat 1012 te IJmuiden, Op Donderdag 7 November 1946, voormiddags elf uur zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 26 OCTOBER. Thalia Theater: „Karavaan", 7 en 9.15 u. Bioscoop De Pont: „Uit het leven van dr. Goebbels, 8 uur. Rex Theater: „Een zonderlinge echtge noot", 7 en 9 uur. ZONDAG 27 OCTOBER. Zelfde films: Thalia 4.30, 7 en 9 uur. Bioscoop De Pont: 2.30, 5 en 8 uur. In het hart van ieder mensch is een snaar, die zachtkens trilt, als een gesprek op de scheepvaart terecht mocht komen. De kleine vaart heeft zijn bekoring, zoodra een kapitein op een beurtschip begint te vertellen van dien nacht, dat het zoo ijseliik woei op het IJsselmeer, maar de oceanen trekken toch nog meer zijn droomen. omdat daar het. gebied van avontuur vermoed wordt. En daar om heeft de Nederlander alles precies willen weten van de „Willem Barendsz", die morgen met een leege buik naar het Zuiden zal varen, om een vischje en een deviesje te verschalken. Hat is heel goed. dat de Nederlander het zoo precies aan de weet tracht te komen; lag ons verleden niet op zee en wil onze toekomst niet eveneens over de krui- vende branding naar het „diepe water"? Maar uit de gesprekken, die rond de Willem Barendsz en zijn verwachte avonturen worden geweven, blijkt, dat de romantiek wel een té grooten factor uitmaakt van de gedachten en de ver scholen wenschdroomen Ik heb de zee nooit anders gezien, dan uit. een zon- nigen badstoel en hoogstens door een paar draaierige oogen, van het dek van een stampend sleepbootje af. dat voor een gulden de man je een -half uur lang buiten de IJmuiderpieren misselijJc maakte. Maar toch weet ik heel zeker, dat niet De Groote Romantiek het deel van de zoekers naar de walvisch zal zijn. Er zal koude zijn en ontbering, storm en gevaar. Van die heel gewone kou en van dien baarlijken storm, niet zooals de mevrouw, die op de IJmuider- sluis de Barendsz nawuift, zch een. stormpje, „zoo echt knus in de roef en laat maar waaien" voorstelt. Daaroan moeten we niet alleen het groote avon tuur zien in deze walvischvaart, maar eerst en vooral het gewone gevecht om een bestaan, een bestaan voor ons volk, dat deviezen noodig heeft, om te kun nen leven, en een bestaan van de man nen. die straks nit het ijswater zware touwen zullen binnenhalen, omdat het móet. Dit woord op den valreep wil ook den; mannen, die voor lange maanden geen land zullen zien. bemoediging achterna geven en degenen, die in spanning ach* terblijven een geestelijk oorlam. Want wij hebben -het in de gouden eeuw volbracht, met kleine schuiten* Nu zullen we het weer volbrengen met onze eigen Willem Barendsz. J. F. Suomi naar de „Silverrusli* Na het fraaie succes in de Ronde van; Zeist, waar de H.A.V. „Suomi" den ver* eenigingsprijs veroverde, zullen onze plaat selijke athleten Zondag deelnemen aan de traditioneel geworden jaarlijksche Silver- rush" in de duinen van Wassenaar, geor ganiseerd door de Haagsche A. V. „Trek vogels". Deze „rush" is een handicap-race over 3500 Meter, waarbij met tijdruimte tus schen de verschillende klassen wordt ge start. „Suomi" neemt deel met de volgende zeven lange-afstandloopers: S de Boer, R. Hoffmanns, F. L. v. d. Ree, J. A. A. de Roode, Joop Weenink, Jaap van "Wijngaar den en Gé Winkel. PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Ka naalstraat. 10.30 u. v.m.: ds. Van Deth van Haarlem, predikant van de Ver- eeniging Kinderzorg; 7 u. n.m.: ds. J. v. d. Wiel (Jeugddienst). Goede Herderkerk. 10.30 u. vjm.: ds. J. v. d. Wiel (Sluiting Gezinsweek, voorbereiding H. Avondmaal). Gereformeerde kerk. Kanaalstraat. 9 u. v.m.: ds. S. E. Wesbonk; 3.30 u. n.m.: ds. H. W. Wierda van Loosduinen. Goede Herderkerk. 9 u. v.m.: ds. Wierda. 3 u. n.m.: ds. Wesbonk. Chr. Gcref. kerk. 10 u. v.m. en 4 uur n.m.: ds. A. Zwiep. Oud-Kath. kerk. 10 u. v.m.: Heilige Dienst; 7 u. n.m.: Vesper. Leger des Heils. 10.30 u. v.m.: Heili- gingsdienst; 8 u. n.m.: Verlossingssa menkomst. Leider: adj. Bergsma. VELSEN. Ned. Herv. kerk. 10 u. v.m.; ds. Joh. Bronsgeest. SANTPOORT. Ned. Herv. kerk. 10 u. v.m.: ds. D. Visser van Zaandam (Be diening H. Doop). Ned. Ilerv. Kapel. 10 u. v.m.: ds. G. Koch: 5 u. n.m.: de heer H. Hofmeester. Geref. kerk. 9.45 u. v.m. en 5 u. n.m.: ds. A. Verschoor. BEVERWIJK. Evang. Luth. Gemeen te. 10 u. vun.: ds. J. Ph. Haumersen. in De Tbril van Sultan Sar 90. Grootvizier Joessoef verzamelde zooveel mogelijk mannen om ieder ont- komen van TipsTops en hun vrienden onmogelijk te maken. „Wat een ezels om die gang in te gaan", riep hij, „ze hebben daarmee zelf een einde ge maakt aan hun tegenstand.'" Aan hel hoofd van zijn kornuiten rende hij naar de schepen om de Zuidpunt van het eiland te bezetten, waar hij ver wachtte dat onze vrienden in ae val zouden loopen. De andere roovers stormden door de oyideraardsche gang. De terugweg was daarmee voor Tips en Tops versperd. „Ik hoor de sleepen- de voelstappeyi van den gehaien Sir dar", riep eén der roovers, „hij heeft ons steeds tegengewerkt om dien dwa- zen Sultan Sar te beschermen. Nu win nen wij en ik zal proviandineer.'.cr wor- den! Vooruit mannen, grijpt ze, die dwazen!"

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2