Hoe krijgen wij betere Gemeenschapsmenschen Zatcifilog 2R Oetdhcp T9~46 De radio geeft Ceneraal-Majoor P. L. G. Doorman inspecteerde in Indië ook 11-4 R.I., het Kennemer Bataljon Generaal-majoor P. L. G. Door man, souschef van den Generalen Staf der Koninklijke Landmacht heeft onlangs een inspectiereis door Nedevlandsch-Indië gemaakt en daarbij ook een bezoek gebracht aan II-4 R.I., het Kennemer batal jon, dat enkele dagen daarvoor zijn éénjarig bestaan gevierd had. Gene raal Doorman was geen vreemde voor dit bataljon. De jongens had den hem reeds ontmoet tijdens hun verblijf van vier weken in Engeland, in het transitokamp Easthamstead, in de omgeving van Wokingham in Berkshire. In een brief uit Indië wordt over het bezoek van generaal Doorman aan het bataljon het volgende verteld: Maandag 23 September begroette de commandant van ÏI-4 R.I. den generaal aan de grens van het batalj onsvak bij de Bailybrug in Tjimatjan, Waarna een in spectie van de kwartieren volgde. De generaal interesseerde zich bij zonder voor de wijze van leven, infor meerde naar technische omstandig heden zooals afwatering in den regen tijd, ligging, voeding en ontspanning en 6telde zich op de hoogte van de streek waar de jongens in Nederland vandaan kwamen. Ieder detachement werd bezocht in het wegvak van II-4, dat zich uitstrekt van Tjimatjan bij de Poentjak-pas tot Tjikolotok voorbij Tjiandjoer, richting Bandoeng. Drie maal in de week rollen de convooien van Batavia naar Ban doeng vice versa door dit vak heen en het is stille trots van ieder soldaat van het bataljon dat er geen ongeregeld heden zijn voorgekomen gedurende den tijd dat zij dit vak beveiligen. Hier, in het binnenland van Java, stroomt de bevolking terug naar de gebieden, welke onder controle van de Nederlanders staan. De handel leeft er weer op. De zieken komen in grooten getale, om zich onder behandeling te stellen van de officieren van gezond heid, die naast hun reeds zware taak, de medische verzorging der militairen, dag in dag uit nog tijd vinden de be volking te genezen, voornamelijk van allerlei huidziekten, welke onverzorgd bleven in de jaren der Japansche be zetting en in den tijd tusschen het repu- blikeinsche regiem en de komst der Nederlandsche oorlogsvrijwilligers. Bji elk detachement dat hij bezocht, was generaal Doorman weldra in een levendig gesprek gewikkeld met de soldaten over onderwerpen, die allen bezighouden: „Wanneer gaan we naar huis?", „Welke mogelijkheden hebben We in de toekomst?", „Hoe is de stem- Tijdens zijn inspectiereis in Indië be zocht generaal-majoor P. L. G. Door man, souschef van den Generalen Staf der Koninklijke Landmacht het marine- hospitaal in Soerabaja, waar ook militairen van de landmacht verpleegd worden. Hier ziet men generaal Door man (midden) in gesprek met Tom Bakker uit Velsen. Oud-minister van den Broek gecremeerd Te Westerveld is gistermiddag het stof felijk overschot verascht van ir. J. van den Broek, die als minister van financiën deel uitmaakte van de Nederlandsche regeering ln Londen gedurende ruim een jaar. Ir. d. Broek was tevens directeur van de Billiton Mij Eenige familieleden volgden de kist. die gedekt was met een krans van If. M. de Koningin, naar het crematorium. De plech tigheid droeg een eenvoudig karakter. Er werd niet gesproken. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 2G OCTOBER Stadsschouwburg: tooneelgroep Comedla met „De Fonkelende Stroom". 20 uur. Nieu we Kerk: Concert Muziekkorps Leger des Heils. 20 uur. Rembrandt: De Slag om Arn hem. Palace: .Tongenskazerne. Luxor. Het Executiepeloton. Deze drie: 2, 4.15. 7 en 9-15 uur. Frans Hals: De Dief van Bagdad 2, 4,30 7 en 9.15 uur. City: Safia's Leugen 2.15, 4.30. 7 cn .7.15 uur. Spaarne Theater: De Woeste ling 2.30, 7. en 9.15 uur. ZONDAG 27 OCTOBER Stadsschouwburg: tooneelgroep Comedia met ..De Fonkelende Stroom", 20 uur. Frans- Hals-Theater: film „Het Beloofde Land", 10.30 uur. Jansstraat 83, Wijdingsmorgen Spiritis tenver. „Harmonia", 10.30 uur. Brinkmann: Lezing, ..De komende Europeesche mensch"., 20.30 uur. Bioscopen: Als Zaterdag MAANDAG 28 OCTOBER Stadsschouwburg: Stichting Haarlemsche Opera met „De Dollarprinses", 19.30 uur. Bioscopen: Ais Zondag, i ming in Nederland en waarom weet men daar zoo weinig over ons, wat wij hier doen en hoe wij hier leven?" Bij het afscheid vroeg de generaal: „Zal ik thuis vertellen, dat jullie het goed maken?" Een veelstemmig koor van adhaesiebetuigingen was het ant woord. In een snel wegrijdende jeep ver dween de generaal. Zijn roodomrande pet was nog lang zichtbaar tegen het ïroen van de hoogopschietende struiken angs het bergpad. Een inbreker die pech had! 50.000 aan waardelooze aandeelen Een maand geleden zijn in Bloemendaal en Aerdenhout inbraken gepleegd waarbij de daders een flinke buit hadden. Vooral in Aerdenhout. De Bloemendaalsche poli tie was zoo fortuinlijk de daders van de laatste inbraak en bovendien het grootste deel van het gestolene te achterhalen. Naar de daders van de inbraak in Bloemendaal wordt nog gezocht. Sindsdien heeft de politie extra voor zorgen genomen, 's Nachts jagen agenten in burger op inbrekers Na dien tijd zijn er vrijwel alleen kleine inbraken voorge vallen. Alleen een inbreker deed oogen- schijnlijk een goeden slag. Hij drong een woning binnen en verdween met 4 doosjes sigaren en 50 aandeelen van 1000. Maar., het waren ongeteekende, nog niet uitge geven stukken van een particuliere onder, neming. Hij kan ze terugsturen of er de kachel mee aanmaken. De bestolene deed aangifte in de hoop de sigaren terug te krijgen! Een der laatste avonden hield een po litieman iemand staande om te vragen waarheen zijn reis was. De man zag even wel kans in een tuin met bosschages te ont komen. Een inbreker was het niet, want dien avond en nacht is er geen aangifte binnengekomen. Vermoedelijk was het een deserteur die het niet raadzaam vond in handen der politie te vallen. ln de laatste weken zijn er nog al wat rijwielen in de gemeente Bloemendaal ge stolen. Op straat en uit schuurtjes. Er is nu evenwel een man gepakt die verschei dene fietsen gestolen heeft, zoodat gehoopt wordt dat de rijwielen nu weer wat vei liger zijn. Suikerbon langer geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de sui kerbonnen 629 Suiker, 129 Suiker, 130 Al gemeen en 131 Algemeen verlengd is tot en met 2 November. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 17.00 Ar tistieke staalkaart. 17.30 Om en nabij de twin tig. 18.15 Gramofoon. 18,30 Nederlandsche strijdkrachten. 19.00 Trio Van de Pas—Van de VegtVan Isterdael. 19.30 Voor de rijpere jeugd. 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsch- land. 20.03 Dingen van den dag. 20.20 „En nu.... Oké". 21,45 Socialistisch commentaar. 22.00 Jane Eyre (hoorspel). 22.30 The Ram blers. 23.15 „Hobby Hoek". 23.30 Muziek van films. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 17.15 Jonge kunstenaars steller» zich voor. 17.45 Gezins- maand van de Katholieke actie. 18.00 Ensem ble „Ormenda". 18.15 Paul de Waart. 18.50 's Avonds als ik slapen ga. 19.15 Charles Pan- zéra (gramofoon). 19.30 Buffalo Bill; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Licht baken door Pater Henri de Greeve. 21.00 „Klein Duimpje". 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 VolkshoogesChoolwerk. 22.35 Avond gebed. 22.55 Gramofoon. ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 13.00 20.00 23.00 uur Nieuws. 8,15 Gram. muz. 8.30 Lezing. 8.45 Orgelspel. 9.15 Geeste lijk leven. 9.30 Men vraagt, wij draaien. 10.00 Zondagshalfuur. VPRO 10.30 Kerkdienst. 12.00 Variété, (Disco show). 12.30 Zondagsclub. 12.40 Koor. 13.15 Gars de Paris. 13.50 Spoor wegen spreken. 14.00 Elizabeth Schumann. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Concertgebouw. 18.30 Vera Lynn. 16.40 Sportflitsen. 17.00 Het eigen vers, gelezen door den dichter. 17.10 Gesprekken met luisteraars. 17.30 Oome Kees je. 18.15 Sportreportage. 18.30 Strljdkrachten- progr. 19.00 Radiolympus (Luisteraarsvragen- bus). 19.30 Cabaret „De Camera Obscura". 20.05 Actualiteiten. 20.15 Orphee, Opera. 21.30 Paul Vlaanderen (4: Sir Graham begrijpt iels niet). 22.10 Metropole Orkest. 22.40 And ré de Raaff en Jac Schutte. 23.15 Skymasters. 23.45 Orgel. HILVERSUM II, 415.5 M. 8.00. 9.30, 13.00, 19.30. 22.00 uur Nieuws. 8.15 Van man tot man. 8.30 Morgenwijding. 9.40 Zeeuwsche dag: Muziek en Mis uit de Maria Magdalenakerk te Goes. 12.00 Angelus. 12.03 Valeriusklar.ken. 12.15 Zeeland en de littera tuur. 12.30 Middelburgsch muziekcorps. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Orgelspel uit Goes. 13.30 Marias heerlijkheid in Zeeland. 13.50 Zeeuw sche reidansen. 14.00 Huize Kareol. 15.50 Zeeuwsche mozaïek. 16.15 Zeeuwsche sagen. 16.30 Zeeuwsch lof. 17.00 Kerkdienst. 18.45 Cyclus Fransche orgelmuziek. 19.15 Kent gij uw Bijbel? 19 45 Voetbalflitsen uit Zeeland. 20.00 Biddend leger. 20.07 Gewone man. 20.15 Klankbeeld van Zeeland's grootsten zoon. 21.15 Zeeuwsche klanken. 21.30 Stichting Her stel Zeeland. 21.45 Goes' dubbelmannenkwar- tet. 22.15 Katholiek nieuws. 22.50 Nocturnes van Chopin. 23.00 Kareol Septet. 23,30 Muset- teklanken. MEER LICHT, MEER GAS! Hulde aan onze Nederlandsche mijnwerkers. Door hun krachts inspanning en energie worden thans per dag 30.000 ton kolen naar boven gebracht. Dit be- teekent, dat wij dezen winter méér brandstof, méér licht, méér gas zullen hebben. Zoo krijgt het leven weer een lichtzijde en genieten we straks in de warme huiskamer dubbel van echte De Gruyter's thee. De vier geurige mélanges zijn er. Ja, ook rood-zilvermerk! Die aparte thee in metaalpapier ver pakt, die zelfs de meest verwende fijnproevers in verrukking brengt. Geen grooter genot dan bij een warme kachel een kopje De Gruyter's thee. En dan nog spa ren, want ook op thee krijgt U tien procent korting. T ennisflr.üBêl van TOO jaa* Jean Eorotra en Jacques Brugnon, iwee bekende Fransche tennisspelers, die samen honderd jaar oud zijn, bewezen Vrijdag op Queens Club te Londen, dat tie jaren nog maar heel weinig invloed hebben gehad op hun spelpeil. De 48-jarige Borotra speelde zoo goed tegen Butler, dat deze Engelsch- man volkomen werd uitgeschakeld. Ook Brugnon, die thans 52 jaar oud is, was zeer góed in vorm, vooral in het dubbelspel met Borotra. Na den eersten dag was de stand 42 voor Frankrijk. Valste komt op 't Kolkje De Finsche athietiekoefenmeester Valste, die op het oogenblik in ons land verblijft, om een onderzoek in te stellen naar de Ne derlandsche athleten, is voornemens Zor.dag a.s. een bezoek te brengen aan het trainings kamp van de H.A.V. „Haarlem" in de om geving van het Brouwerskolkje. Nagegaan zal worden, of dit centrum in de toekomst geschikt is voor oefenlaats voor de Olym pische spelen. E.D.O. ontvangt R.F.C. en Haarlem Stormvogels Doordat Roozen vandaag in Lyon met het militaire elftal meespeelt komt hij Zondag niet voor Haarlem uit in den wedstrijd tegen Stormvogels. Zijn plaats wordt ingenomen door Groenevekl en op de linksbuitenplaats speelt Laan uit het tweede elftal. Groeneveld heeft getoond doelpunten te kunnen maken en mogelijk zal hij een goede vervanger zijn. De IJmuidenaren misten in de voorhoe de een schutter en daarom is de opstelling gewijzigd. Voor morgen vormen Luppens en Snoeks jr. den rechter vleugel; afgewacht dient te worden, of zij wat zullen bereiken. In het Noorder Sportpark heeft EDO een be hoorlijke kans de tweede overwinning te boe ken. RFC, dat Zondag j.l. weliswaar van VSV heeft gewonnen, komt op bezoek, doch den tegenstand voor EDO lijkt niet zoo groot. In Beverwijk wordt VSV—Emma gespeeld, van welken wedstrijd een gelijk spel als resultaat het meest voor de hand ligt. Van de tweede klassers heeft RCH vrij. In Heem stede komt Vriendenschaar bij IIBC op be zoek en als de thuisclub zoo geestdriftig speelt als vorige week. mag een goed resul taat verwacht worden, De Kennemers zal van HVC ln Amersfoort niet kunnen winnen; Velsen heeft echter wel een kansje in Volen- dam. In de derde klas trekt Bloemendaal Amsterdam, waar het van SLTO kan :n. Spannend belooft de strijd R.pperda —De Meteoor te worden. Schoten heeft het tegen ASVK niet moeilijk. Veel belangstel ling zal bestaan voor den wedstrijd Hillinea HFC. De Hillegommers hebben verleden week tegen Blauw Zwart een goed resultaat geboekt en de Haarlemmers speelden een slechten wedstrijd. Mogelijk herstelt HFC zien. TIJBB kan den thuiswedstrijd tegen Lug dun um winnen. Sport in 't kort NOORWEGEN OVER HET NIET TOELA TEN VAN RUSLAND. De Noorsche voet balbond heeft van de F.I:F.A, uit Zürieh een telegram ontvangen, waarin geen toestem ming verleend wordt tot het spelen van wed strijden tegen het Russische Dynamo-elftal. Gezien de reeds getroffen maatregelen tot het organiseeren dezer wedstrijden betreurt de Noorsche bond dezen gang van zaken ten zeerste en zond telegrafisch een dringend verzoek tot het bestuur der F.I.F.A. om als nog op het besluit terug te komen. DOOR SOLDATEN VOOR SOLDATEN. De leiding der radioprogramma's voor de Nederlandsche Strijdkrachten zal speciale uitzendingen organiseeren. die verzorgd zullen worden door de militai ren van leger en vloot, die op het ge bied van radio-amusement iets pres- teeren. Militairen, die hiervoor in aan merking wenschen te komen, kunnen zich schriftelijk opgeven bij de R. A. O. Nieuwe Frederikskazerne, Van Alke- madelaan te 's-Gravenhage Een actie van de commissie voor Geestelijke Volksgezondheid te Haarlem en omgeving Er wordt geklaagd over den ongunstigen invloed van de oorlogsjaren op het moreel der bevolking. De commissie voor Gees telijke Volksgezondheid voor Haarlem en omstreken (waarover wij meermalen schreven) streeft er naar middelen en wegen te zoeken om daarin verbetering te brengen en betere gemeenschapsmen schen te krijgen. De wenschelijkheid werd ingezien om via de onderwijzers en de leeraren invloed te krijgen op de jeugd. De verschijnselen die zich voordoen als Ter gelegenheid van den ver jaardag van den slaq bij El Alamein is in de Albert Hall e Londen een réunie gehouden, waarbij Winston Churchill en Montgomery aanwezig waren. De chauffeur John Hubbard, een der oudstrijdersuit den woestijnoorlog overhandigt den ex-premier gedichten, die door de soldaten in de tvoestijn in 1940 geschreven zijn. verwildering moeten in dezen kring aller eerst bestudeerd worden, opdat ze met een beter gefundeerden ondergrond kunnen worden beïnvloed. Gemeld werd dat wij in deze ten achter staan bij de Angel-Sak sische landen. Het is gelukkig al gebleken, dat menschen die werkelijk voor dit werk iets voelen of die zelf zoekende zijn, gaarne een middelpunt zouden hebben, waar zij de dingen kunnen bespreken. Dit streven zal zooveel mogelijk bevorderd worden. Een onderwijsdeskundige ver zekerde, dat er reden is om aan te nemen, dat de leerlingen van de H B.S., het Gymnasium en het Lyceum hun proble men wel openhartig met ouderen willen bespreken als dit op onschoolsche wijze geschiedt In het werk zouden betrokken moeten worden, behalve leeraren cn onderwijzers, jeugdleiders, sociale werkers werkbazen, alsook personen uit oudercommissies van verschillende scholen. De bedoeling is ora tot het vormen van concrete werkgroepen te komen. Om de jeugd te bereiken die in de industrie werkzaam is zouden ook de avondscholen, ambachtsscholen en nijver heidsscholen bewerkt moeten worden Besloten werd te beginnen met de be langstelling bij de. onderwijzers voor dit werk levendig te maken. Daartoe zal, via „Volksherstel", een circulaire aan het onderwijzend personeel gericht worden om op te wekken een vergadering te be zoeken, waar deze denkbeelden zullen worden toegelicht en besproken. Dr. J. M. Rombouts uit Santpoort zal daar een inleiding houden*

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3