De nieuwe verdeelmg van woonruimte Prijsbeheersching of vrije handel Montagewoning: het huis van de toekomst? ,,De hopende bandkan uitkomst brengen Achteraf beschouwd moet men er zich ten om ze vervolgens kant-Maar in de eigenlijk over verwonderen, dat er niet scharnieren te hangen of te stellen, in veel eerder montagewoningen „pre- plaats van ze stuk voor stuk op het werk fabricated houses" zijn gebouwd. In nog eens met de hand te moeten afschil de speelgoedwereld kent men het prin- deren? cipe ervan al lang: wat blokjes en Er blijven natuurlijk vragen open. staafjes, in de uitgespaarde openingen Wat men er op 't oogenblik van ziet een deur, eer. raam, daaroverheen hetdraagt een semi-permanent karakter, dak en zie het huis is klaar. I „Weder-opbouw", die den bouw van dit Het is duidelijk, dat het bouwen van soort woningen in Nederland heeft ge- mcntage-woningen nu ook weer niet entameerd, heeft de kansen hem door zoo eenvoudig is, maar veel ingewikkel- particuliere bouwondernemingen gebo- der is het toch niet. Men kan er haast den dankbaar aangegrepen, om, met de „op wachten". montage-woning, het woningtekort en Bestaat er voor den bouw van een den bestaanden achterstand eenigszins behoorlijke baksteenen woning toch nog te verminderen, voor zoover de Bouw- altijd zooiets als een termijn van eenplannen 1946 en 1947 daar niet aan- hal'f jaar. de montage-woning kan met stonds in kunnen voorzien. Ze vormen een paar maanden reeds betrokken dus eigenlijk een toegift op de aanvan- worden. Zoo hoog is het tempo op dit oogen blik als regel echter nog niet. De nood toestand van het huisvestingsprobleem, welke dit tvpe woningen in het leven riep, is er tevens oorzaak van. dat de montage-woning-bouwers zich nog niet kunnen roeren, zooals ze dat gaarne zouden wenschen. Ze krijgen weliswaar hun toewijzingen aan materialen, noo- dig voor de complexen welke onderhan den zijn. doch de aanvoer daarvan stag neert meermalen, zoodat er werk-pauzes optreden, die de afwerking nadeelig be ïnvloeden. Bij montage-wonïngbouw gaat men I „revolutionair" te werk. Het algemeene principe is: breng het huis naar de fa- j briek en maak de bouwplaats Lot mon tageplaats! De bedoeling is duidelijk. In dr fabriek worden de onderdeelen zoover gereed gemaakt, dat. men op de bouwplaats niets anders heeft te doen, dan ze op hun plaats te zetten en onder ling te bevestigen, om 'net huis tot stand te brengen. Mogelijkheden legio. De mogelijkheden voor deze wijze van bouwen zijn vele. In het huidige sta dium worden de genormaliseerde ele menten en verdere benoodigdheden, nog als losse onderdeelen aangevoerd, en vervolgens gemonteerd. Theoretisch is men echter al weer veel verder. Aange zien het groote voordeel van deze wijze van bouwen bestaat uit de snelheid, waarmede de huizen gemonteerd wor den en in de besparing van het aan tal arbeidskrachten, hebben de fabri kanten er over gepeinsd, hoe zij het pro ces nog zouden kunnen versnellen. Zij zijn daarbij tot de ervaring gekomen, dar. bet ook mogelijk is verschillende onde.aeelen in combinatie uit te voeren of nog verder aan de fabriek af te wer ken en op die wijze het tempo te ver- hoogen. Zoo moet het niet uitgesloten worden geacht, dat er nog eens volledig afge werkte daken zullen worden afgeleverd, welke dan alleen maar gemonteerd be hoeven te worden om „onder den kap te zijn". Ook zijn er plannen in overwe ging genomen om het sanitaire gedeelte van zoo'n huis, dat zijn dus de douche cel. het closet en het aanrecht, als sa mengesteld onderdeel te vervaardigen. De „monteurs" bij montage-woning- bouw spreekt men niet meer van met selaars, opperlieden of timmerlieden behoeven dan slechts dit totale onder deel op zijn plaats te zetten, om het be drijfsklaar op te kunnen leveren. Loopende-band-huizenbouw. Verder ligt het in het voornemen om ook het schilderwerk meer aan de fabriek ter hand te nemen. Wat geeft het geen besparing aan tijd en geld. wanneer men al die ramen, deuren en kozijnen, in massa zou kunnen opspui- kelijke plannen der „Straalaandrijving" voor schepen Volgens de „News Chronicle" zal een schip, dat uitgerust is met gasturbines in plaats van met stoom ketels en momenteel op een En- gelsche werf gebouwd wordt, zijn eer ste proeve van doelmatigheid in het begin van het volgend jaar afleggen. De gasturbine voor schepen, waarmee dit. schip als eerste zeeschip is uitge rust, berust op hetzelfde principe als de turbinemotor, die voor voertuigen te land wordt gebruikt, maar men heeft geheel nieuwe ideeën moeten toepassen om haar voor aandrijving van schepen te kunnen gebruiken. De gasturbine, die voor het thans gebouwde zeeschip gebruikt zal worden, zal naar verwach ting 6000 paardekrachten kunnen ont wikkelen. Een blolc van 2 montagewoningen, clal bijna gereed is. De huizen doen het met hun witte bepleistering en roode daken, in een boschrijke omgeving, gelijk, te Nijverdal, alleraardigst. Zal de wettelijke regeling eenige uitkomst brengen Een monteur is bezig met de afwerking van net dak. Het meest frappant zijn hierby de afhangende stangen, waarin ae zoldering wordt opgehangen. Volgens de laatste gegevens heeft Nederland op dit moment niet min der dan 600.000 woningen te kort. 300.000 zijn er vernietigd door het oorlogsgeweld en de sloopmanic der Duitschers; 300.000 zijn er in de oor logsjaren te weinig gebouwd om de aanwas der bevolking op te vangen. Op elke drie woningen die er nu in Nederland gevonden worden, komt men volgens deze berekening er dus één te kort. Vrijwel alle gemeenten zitten met woningproblemen. In het bijzonder in de streken waar het oorlogsgeweld ge woed heeft, maar ook in het Westen des lands, waar de bevolking extra is toe genomen, o.a. door de komst der Indi sche gerepatrieerden. Meermalen is al sprake geweest van een wettelijke regeling die op komst zou zijn voor zooals het in olficieele me- dedeelingen is aangekondigd een nieuwe verdeeling van woonruimte. Wij zijn naar Den Haag getrokken om daarover iets meer te vernemen Daarbij bleek, dat het voorloopige ont werp voor advies gezonden is aan ver schillende instanties o.m. aan de ge meentebesturen en aan den Commissaris der Koningin. Er wordt spoed betracht, zoodat men hoopl, dat het wetsontwerp nog dit jaar in de Kamer kan komen. Bij deze materie doet zich een moeilijk heid voor. Van regeeringszijde meent men. dat het wenscheliik zou zijn een 'aard dien centraal punt in te stellen om leiding aan de zaak te geven, waardoor bereikt zou kunnen worden, dat de streken die overmatig belast zijn. wat verlicht wor den. Men wil bevorderen dat een deel der bewoners, die daarvoor in aanmer king kunnen komen, overgebracht wor den naar gebieden, waar de woningtoe standen minder précair zijn. In Mei heeft de Tweede Kamer, toen het vor deringsrecht van woningen ter sprake kwam. evenwel uitgesproken, dat zij dit r.iet wil en dat zij de beslissing over vestiging en vordering in handen van de burgemeesters wilde laten. Met dit standpunt van de Kamer moet de re geering natuurlijk rekening houden, tenzij bij de behandeling van de be grooting van Binnenlandsehe Zaken in de Tweede Kamer mocht blijken, dal er een ander inzicht bij de meerder heid gekomen is. Dit werd niet onmo gelijk geacht. ..Een nieuwe verdeeling van woon ruimte" moet zoo opgevat worden, dat in elk geval de bestaande toestanden van degenen, die nu een woning heb ben, zooveel mogelijk geëerbiedigd wor den. Aan de gemeentebesturen zal de bevoegdheid gegeven worden regelin gen vast te stellen over de woonruimte die elk gezin mag behouden. Natuurlijk moet daarbij rekening gehouden wor den met het aantal gezinsleden. Hei overblijvende deel van het huis kan dan door den burgemeester gevorderd worden. Thans zijn de burgemeesters ook wel bevoegd tot vordering, maar dit geschiedt nog slechts af en toe. In de toekomst zal ihet volgens een plan geschieden. De gemeenten zullen vermoedelijk beginnen met het houden van enquêtes om een zuiver beeld te krijgen over de woonruimte in de huizen en de grootte der gezinnen. Gehoopt wordt, dat door deze herver deeling in de gemeenten, waar de wo- ningproblemen het grootst, zijn, eenige verlichting zal brengen. Als er om een voorbeeld tc noemen bij de her verdeeling in IJmuiden of Velsen woon ruimte beschikbaar komt. zal die aller eerst beschikbaar moeten komen voor geëvacueerden. Er zitten bijvoorbeeld nog 12Q0 IJmuidenaars in Bloemendaal. aiVi Als daaïVan een deel zou kunnen terug- keeren, beteekent dit voor Bloemendaal veel. Bovendien krijgt men door de herver deeling, naar aangenomen wordt, wat woonruimte beschikbaar voor het op vangen van den aanwas der bevolking. Duizenden jongelui kunnen nu niet trou wen omdat zii geen onderdak kunnen kriigen. Vanmiddag kwam een brief. De hand, die het adres geschreven had, leek zeer vertrouwd. Iets van vroeger. Doch de schok der herkenning kwam pas door de handteekening onder het korte brief je. Een van de oude vrienden schreef, dat hij héél ziek uit Indië is gekomen. En dat hij nu in een ziekenhuis ligt. En dat hij zoo eenzaam is. Of ik toch voor al wil komen. Om weer eens te praten. Natuurlijk zal ik gaan. Om weer eens te praten. Ik bereid mij voor op een schok. Niet alleen om het weerzien. Maar omdat zijn vrouw met potlood wat onder het briefje heeft geschreven: „Johan is heel erg ziek; het is er op of er onder: hij lijdt vreeselijke pijnen; maar hij is zeer dapper, kom vooral". Iemand uit een ver verleden. Er zijn jaren voorbij gegaan, dat ge niet van elkaar hoorde en niet aan elkaar dacht. Hij ging naar Indië en huwde een vrouw die ge niet kent. En ge weet niet eens of hij kinderen heeft. Eens kwam een mondelinge groet van iemand, die hem ginds had gesproken. Maar de levenswegen liepen ver uit een. Die heel vroeger speelkameraad en later studiegenoot was, trad achter den einder van uw leven. En nu. door een kleinen brief in bevend handschrift en door een haastig-gekrabbeld en drin gend verzoek, is hij weer binnenge treden: Johan. die zoo vroolijk was. Ik ben niet gealarmeerd. Ik ben niet eens bedroefd. Maar ik denk wat iedereen denkt, die zoo'n kleinen brief ontvangt: dat het allemaal zoo verwonderlijk is en dat, wat van vroeger is mensehen en dingen zoo veel dichter bij u staat, dan ge zelf vermoeden kondt. En nü reeds weet ge hoe het morgen zal zijn. Een stil ziekenhuis. De lange, holle gangen. Een deur met een nummer. Een aarzelende klop. En in een heldere, witte kamer, in een helder, wit bed een man. die herinnering is. Alleen maar verleden. Alleen maar vroeger, dat ge geeft een hand en zacht gaat ge zit ten op een witten stoel naast het witte bed een vermomd heden wordt. Wij zullen zacht praten. Dat het zoo goed is. dat ik ben ge komen. Dat hij wel spoedig zal opknappen en weer heelemaal de oude zal zijn. „En hier is een bloemetje en wat vruchten". „Nee. nee. amice, ik ben heel ziek en de oude word ik nooit meer". „We gaan. als je heelemaal weer her steld bent, een oudcrwetsche borrel drinken". Een glimlach. En een glimlach terug. De late herfstdag stroomt in de witte kamer. Roode dahlia's in een witte ka mer. En de zachte geur van appelen in de geur van het ziekenhuis. Er zal meer gezwegen worden dan gepraat. Herinnering wordt nooit échte werke lijkheid. Wij zullen denken, maar niet zeggen. Ik weet hoe het zijn zal. Ik kan het zien aan dien kleinen brief, die ineens'in imijn leven binnenfladdert als een witte vo gel uit een vreemden, wazigen droom. ELIAS. prijsbeheersching in de Vereenigde Stateu, waardoor ginds in allerlei kringen groote be- •eeggebrachv. omdat zij ui ter- ij pt in toch reeds zeer labiele economische en sociale verhoudingen, welke ook daar bestaan. Aanvankelijk zijn de prij zen van verschillende levensmiddelen en pro ducten aanmerkelijk gestegen en ook het Indexcijfer van den groothandel, dat op 10 October nog 3-ïO was. liep op 16 Oct. tot 367 op. terwijl een verdere stijging verwacht werd. Maar ook hier geldt dat het dikwijls anders gaat dan men denkt. Want sïr.ds ge noemden datum is de scherpe prijsstijging door een even scherpe prijsdaling weet teniet gedaan en met name voor. granen, zuivel- en vieeschpfoduclen is het aanbod opeens zoo belangrijk toegenomen, dat men zich afvraagt waar die voorraden plotseling vandaan komen. Het vraagstuk van de prijsbeheersching heeft ook in de V. S. geruimen tijd de geesten bezig gehouden en evenais ten onzent werd de regeering voortdurend van tweeën ge drongen. De eene groep meende dat prijsbe heersching ook nu noodïg is om een ongebrei delde prijsstijging te voorkomen, anderen waren van oordeel dat naarmate de handel werd vrijgegeven, allengs op lagere prijzen een natuurlijk evenwicht tusschen vraag en aanbod zou terugkeeren. Een juiste beoor deeling van de verhoudingen, welke er op dit gebied in de V. s. bestaan, is uiterst moeilijk, temeer omdat in de V. S. veel meer nog dan ten onzent, de economische verhou dingen door de politiek worden beheerscht. En 'hans. nu begin November verkiezingen zullen worden gehouden voor het Congres, speelt de politiek een bijzondere rol. Het is waarlijk te hopen dat er in de V. S. geen nieuwe prijsstijging intreedt, omdat daar aan nieuwe argumenten voor loonsverhoo- ging kunnen worden ontleend, met al de ge volgen daarvan. Gevolgen, welke uiteraard ook voor ons land van verstrekkende beteelcenis kunnen zijn, omdat wij voor den noodzakelijken im port in zoo sterke mate van de V. S. afhan kelijk zijn en onze regeerlrag met haar toe- slagensysleem feitelijk gespeculeerd heeft op een prijsdaling der producten in het buiten land. Dit klemt, temeer nu blijkt dat de on langs door de regeering in uitzicht gestelde prijsverhooging voor esikele producten op zoo Economie en politiek in de Vereenigde Staten De New Yorksehe beurs heeft slechts even i grooten tegenstand stuit dat er vooreerst gereageerd op de recente opheffing van de vermoedelijk wel niets van zal komen. De Amsterdamsche beurs heeft zich van de hierboven gereleveerde gebeurtenissen niets aangetrokken, maar volhardt in haar indo lentie, onder den invloed van de beperkin gen, aan. den beurshandel opgelegd, het uit blijven van den vrijen handel in Amerikanen en mogelijk ook van de komende belasting aanslagen vooi V. A. B. en Vermogenshef- fing, van welke laatste de voornaamste bij zonderheden juist dezer dagen bekend zijn. gemaakt. Hoewel de Vermogensheffing diep ingrijpt in het particulier bezit, wekt het groote vol doening dat voor de kleinere vermogens be langrijke vrijstellingen worden b-erleend, met name voor hen. die een inkomen hebben var. niet meer dan f 1500 en aan wier kapi taaltje niet zal worden getornd, wanneer dit niet meer dan i 50.000 bedraagt. Intusschen zullen als gevolg van deze hef fingen allerlei interne kapltaaiverschuivin- gen niet kunnen uitblijven, ook al kan de ver_ niogensheffing in obligaties van staat en pu bliekrechtelijke lichamen, zoomede in pand brieven en hypotheken worden voldaan. Voor de bezitters van in Emgelsche Ponden luidende obligaties en aandeelen is er deze week het: verblijdend bericht dat. de Neder- landsche tegoeden in Engeland wegens divi dend, coupons en lossingen worden vrijge geven en men daarover dus na de noodige formaliteiten te hebben verricht, zal kunnen beschikken. Maar dit is dan ook nagenoeg het eenige dat deze week aan de beurs nog wat fleur gaf, nu ook de verkoop van Amerikaan- sche dollarobligaties opnieuw gestagneerd is. Het Oorteurijksclie Volkslied De Oostenrijksehe regeering heeft, na alle inzendingen, binnengekomen op de prijsvraag naar een nieuw volkslied, dat Haydns „Kaiserlied" moet vervangen, te hebben bekeken, de keuze laten vallen op Mozarts zoogenaamd „Bundeslied". Alle moderne composities werden afge wezen, Daar de beginwoorden van het nieuwe volkslied „Bruder, reicht die Hand zum Bunde" minder geschikt worden gevon den zal er een prijsvraag voor een ande ren tekst worden uilgeschreven. BINNENLAND Voor het reizigers verkeer tusschen Neder land en Monaco is geen visum meer vereischt. In öe vacature ont staan door. het ontslag nemen van den heer Chr. G. Matser is tot lid der Tweede Kamer benoemd de heer B. A. A. Engelbertink te Ol den zaal. De speciale autoweg Arnhem—Nijmegen zal- op 30 October officieel worden geopend. Het schriftelijk ge deelte van de eindexa mens der gymnasia en afóeelingen Gymnasium van Lycea zal in 3947 worden gehouden op 26 en 29 Mei. Een Zuid-Slavische handelsdelegatie zal on geveer 3 weken in ons land blijven om bespre kingen met leidende fi guren uit het Nederland, sche bedrijfsleven te voeren. in tegenstelling met een door de radio ver spreide mededeeling moeten verzoeken om in lichtingen over vermiste personen gericht worden aan het Nationale Op- sporingsbüreau, Vla mingstraat 2, Den Haag. Er zijn nieuwe post zegels vervaardigd naar een ontwerp van J. van Krimpen in de waarden 1 cent. (rood). 2 cent (blauw). 4 cent (groen). Met ingang van 1 No vember zullen tevens adreswijzigingsformulie ren verkrijgbaar zijn aan de postinrichtingen. Deze zuilen afdruk dragen van het nieuwe type frankeerzegel van 2 cent. Het komt herhaal delijk voor, dat op het centraal bureau van de N.I.W.I.N., Rijnstraat 10. Den Haag, verzoeken komen om voor de ver zending van pakketten naar vrienden of fami lieleden in Indië te zor gen. Het bureau kan zich echter niet belasten met de zorg voor indivi- dueele zendingen. Conform den eisch is ae 36-jarige C. J. D. N. te Rotterdam, die vrijwillig bij de Grüne Pollzei was gegaan en deel had uitgemaakt van executiepelotons, welke op Duitsch bevel Neder- landsehe burgers neer schoot, door het Haag- sche Bijzonder Gerechts- hol" ter dood veroordeeld. Haarlem en Omgeving In Thüsse's Hof te Bloemendaal wordt morgen (Zondag) een herfst ten toonstelling ge houden. die van 9—18 en van 19—22 uur voor het publiek toegankelijk is. De Ned. Padvinders Gruep Pieier Marïtz, voert in de aula van het Kennemer Lyceum 7. 8 en 9 November op een tooneelstuk getiteld ,.De wraak der bende". De Tweede Kamer zal op 30 October het wetsontwerp lot wijzi ging van de Grondwet behandelen. Haarlem en Omgeving De afdeeling Haar lem der Chr. Histori sche Unie heeft, besloten tot samenvoeging van de deelen centrum, Haar lem-Noord en Spaam- dam. Bij de samenstel ling van eer. nieuw be stuur werd hiermee re kening gehouden. De heer Chr. L. de Vries is opnieuw tot voorzitter gekozen. De pianist Wolfgang Wljdcvcld zal op Woens dag 30 October een reci tal geven in de Tuin zaal van het Gem. Concert gebouw te Haarlem. Het programma vermeldt werken van: Schubert, Chopin, Ravel en Wijde- veld, Een filmavond over Java en Sumatra wordt, in samenwerking met H.K.C. en A.N.Ï.V.O.. op Vrijdag 1 November in het Gebouw der Vrijz. Herv. aan de Jacobstraat gegeven. Deze film is vervaardigd door Dr. W. G. N. V. d. S'.een. De eerste cultureele avond van 23 dezer was een groot succes, daar de zaal geheel uitverkocht was. De tentoonstelling „Het Amerikaansche en Engelsche Boek" mag zich in een zeer leven dig bezoek verheugen; dagelijks komen honder den Haarlemmers daar voor naar het Prinsen hof. De tentoonstelling blijft open tot on met Maandag 28 October 's avonds 9 uur.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4