Visscherij-Snufjes De Nederlandsche aanspraken op Duitsch grondgebied 10 kippen en 1 haan T. v. Honk en Zonen Luidsprekers IJMUIDEN BIOSCOPEN THALIA THEATER. Richard Darrcll, soon van een armen dorpsdokter, groeit op met Oriana, de dochter van een grondbe zitter en Francis, de zoon van een rijk man. De beide jongens bevechten elkaar de vriendschap van Oriana, Oriana gaat naar Spanje en als zij vol wassen terugkeert, is Richard een aan trekkelijke jonge man met schrijversam bities. Ze belooft hem te trouwen en Ri chard gaat naar Londen „om fortuin te maken". Terwijl hij weg is sterft Oriana's vader en deze laat haar zonder geld ach ter. Francis, die inmiddels een titel geërfd heeft, vraagt haar ten huwelijk, maar ze weigert. Richard redt in Londen een rijken Spaanschen juweelenhandelaar (die na tuurlijk Don Carlos heet), van een overval en als belooning wil hij Richard's boek uitgeven. De „nabob" geeft Richard op dracht, een kostbaar collier naar Spanje te brengen. Oriana geeft hem bij het. af scheid een medaillon waarvan hij belooft het zijn heele leven te dragen. Francis, jaloersch op Richard's succes, stuurt een handlanger, Wycroft, met de opdracht hem te dooden. Van dit oogenblik af neemt het verhaal een dramatische wending en komen de verwikkelingen, die na een 1 ge tragische voorvallen ten slotte tot een goede einde komen. Scheepsberichten TJMUTDEN. Aangekomen 24 Oct.: Noorsch ss. Balduin van Oslo met stukgoed, carg. V. C. K.; Ned. Hospitaal Kerkschip De Hoop van de Noordzee, blijft liggen in IJmuiden; Ned. ss. Cottica van West Indië met stukgoed, ligplaats Surinamekade; Ned. ms. Kemphaan van Rotterdam, ledig, ligplaats Surinameka- de; Ncd. ms. Fatria van Londen, met stuk goed. ligplaats Handelskade, carg. H.S.M.; Ned. ms Jans van Londen met. stukgoed, carg. Kampman; Ned. ms. Berkelstroom van Huil met stukgoed, ligplaats Handelskade, carg. H.S.M.; Zweedsch ss. Drabant van Geffle, ligplaats Minervahaven. carg. Schuier. Vertrokken 24 Oct.: Fransehe ss. Ogee naar Dantzig; Ned. ms. Eemstroom naar Bristol; Zweedsch ss. C. A. Banck naar Kopman- holmen; Ned. ss. Vliestroom naar Liverpool. Vertrokken 25 Oct.: Zweedsch ss. Rita naar Rotterdam; Engelsch ss. Plover naar Harlin- gen; Ned. ms. Greta naar Rotterdam; Zweedsch ss. Bifrost naar Imminghamm. K. N. S. M.: Cottica 24 Oct. te Amsterdam; Hermes 23 Oct. van Piraeus naar Istanbul; Kemphaan 25 Oct. te Amsterdam; Rita 24 Oct. van Amsterdam; Juno 24 Oct. van Alexandrië naar Jaffa. Mij. Nederland: Tabian 24 Oct. te Suez. Holl. Afrika Lün: Jan Lievens 21 Oct. van Cotencu naar Takoradi. Oceaan: Neleus 25 Oct. te Amsterdam. Wijsmuller: Sleepboot Stentor, slepende zes tanks 24 Oct. v. Nantes te Rotterdam 24 Oct. Zondagsdienst Artsen De dienst der artsen wordi Zondag waar genomen door de artsen P. Brouwer en A. J. van Leusen. Apotheken. De Zondagsdienst en de nachtdienst in de volgende week wordt waargenomen door de IJmuider Apotheek, Kennemer- laan. Verloskundigen. Van Zaterdagavond 6 uur tot Zondag avond 11 uur heeft dienst mej. Zwart, Meeuwenlaan 63. IJmuiden-Oost. Vreemde adoratie Een IJmuidensche jongeman, van be roep electricien, was verloofd met een meisje uit Heemskerk. Zijn a.s. schoon vader had de gewoonte op Zondagmid dag naar zijn slaapkamer te gaan, om wat te rusten. In Juni en Augustus heeft de jongeman zich, toen de man te bed lag. naar de slaapkamer begeven en heeft uit den broekzak bankbiljetten van 100.gestolen tot een totaal bedrag van 1100,Het duurde niet lang of de dader werd bekend. Vrijdag stond de jongeihan voor den Politierechter te Haarlem terecht. De officier van justitie sprak van een vreemde adoratie en kon zich niet begrijpen, waarom verdachte tot de daad is gekomen, aangezien hij geen geldgebrek had. De politierechter wilde hem nog een kans geven en veroordeelde den IJmui- denanr tot een geldboete van 60, subsidiair 36 dagen hechtenis, benevens i een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden. MARKTBERICHT VAN VRIJDAG De aanvoer bedroeg 2500 kisten versche ha ring en 1800 kisten viseh. De versche visch- trawlers be somden f 9910. Verdere besommingen: MotorloggersKW 28 f 4563. KW 52 f 2358. Versche haring: KW 140 f 5448, KW 38 f1969, KW 44 f 6042, KW 29 f3844, KW 162 f 3250, KW 175 f1861, KW 150 f1199, KW 161 f 2495, SCH 225 f 10.434. KW 49 f 4000. Zxveedsche kotter: GG 83 f 9163, GG 310 1 9498. Kustvissehers: IJM 224 f 4346, IJM. 218 f26, IJM 250 f79, IJM 310 f3, IJM 211 f17, IJM 241 f 150, IJM 249 f 377, IJM 202 f 42, IJM 343 f 48, IJM 237 f39, IJM 213 f147, IJM 239 f 13, IJM 231 f5, KW 203 f381, KW 160 f104 KW 205 f43, KW 21 f489, KW 109 f 191, HA 4 f32, HD 174 f 17, HD l&i f 141, HD 210 £66. HD 15 £80, HD 64 f 235, EH 20 f 106, BR 28 f 9, UK 43 f 43, UK 114 f 104, UK 216 f 109 UK 32 f 43, UK 72 i 99, UIC 147 f G8, UK 94 f 60. UK 85 f 76, UK 79 £70, UK 8 f78, UK 172 f92. UK 4 f 12. UK 161 f74, UK 282 £61, UK 243 f132, UK 184 1192. UK 31 f 265. ZA 21 f89. WR 116 f106. Marktprijzen: Gr. tong f 1,32—fl,22; Gr.m. tong fl.42—f 1,24; Kl.m. tong 11.40—f 1.30; KI. tong I f 1,06—£0,90; KT. H f 0.72—f 0.68; KI. tong in f 0,44; Tarbot I f 1,05—f 0.92 per kg.; Tarbot II f48—f44; Tarbot III f44: Gr. schol f 34: Midd. schol £34; Wijling f7,60—f3.20; Wijling (dicht) f6,50—£3,20; v. haring f 14— 1 6 per 50 kg. HERDENKING KERKHERVORMING. In .de Ned. Herv. Kerk en Kapel zal a.s. Donderdag de Kerkhervorming worden herdacht. .Voorganger is ds, A~ .Tichelaar. DVI. Naar aanleiding van de spijt, die ik in mijn vorig Snufje uitdrukte over het feit, dat IJmuiden de kans, zijn vloot met een aantal Engelsche trawlers te kunnen uitbreiden, gemist heeft, vertelt een kotter-reeder, .die zijn vloot wilde uitbreiden, mij iets over de ervaringen, die hij opdeed met het Bedrijfschap voor Visscher ij producten. Bedoelde reeder was van plan een molorkotter te bou wen van 26 m. met een motor van 240 pk, een flink schip dus, bijna een kust boot. Hij kon een certificaat overnemen en de houder kreeg toestemming om te bouwen. Den scheepsbouwer werd in den Haag gezegd, dat hij gerust kon be ginnen; de vergunning zou wel komen. Maar voorzichtigheidshalve werd met den bouw niet begonnen en dat was maar goed ook, want de vergunning kwam niet. En naar mijn meening komt die ook niet, omdat bedoelde reeder geen gedu peerde reeder is. Hij had drie schepen en heeft die nog. Wat is namelijk het geval? Op de dit jaar in Londen gehouden Noordzeevisscherij-conferentie werden maatregelen besproken om te geraken tot een beteugeling der visscherlj. Men wil zeer verstandig een herhaling voorkomen van hetgeen na den vorigen oorlog is geschied: het doodvisschen van onzen rijken vischvijver. die per saldo niet onuitputtelijk is gebleken. En als uitvloeisel dezer maatregelen worden certificaten alleen verleend aan gedu peerde reeders, opdat die in staat gesteld kunnen worden, hun vloot weer op te bouwen. Op grond daarvan zal onze ree- der geen kans krijgen, zijn vloot uit te breiden, hetgeen in zekeren zin wel jammer is, vooral voor den betrokken reeder, maar niemand zal willen ontken nen, dat het Londensche besluit ver standig is. Of er nog nooit iemand is geweest, in hetzelfde geval als deze reeder ver- keerende, die wel een certificaat kreeg, zou ik niet durven beweren. Onze ree der zal deze kwestie eens met zijn orga nisatie moeten bespreken. Het is goed dat zulke kwesties be kend worden, Daardoor geraken mis verstanden en verkeerde ideeën de we reld uit en kunnen, wanneer den Haag eventueel een fout heeft gemaakt (dat is meer gebeurd), de deskundigen hun oordeel hierover vellen. Maar ik blijf er bij: tot zoover is cr niets onredelijks geschied. Morgen gaat dus de Willem Barendsz naar zee. Dat is een geluk voor IJmui den, want nu heeft de werf weer tijd om eenige aandacht te besteden aan de IJmuider trawlers, die daar op repara tie liggen te wachten. Alle aandacht werd besteed aan de walvïsch-expeditie, want deze moest zoo spoedig mogelijk naar zee, wilde men niet het seizoen laten verloopen, wat natuurlijk een enorme schade beteekend zou hebben. Mijn beste wenschen vergezellen de Willem Barendsz en haar acht satellie ten. Amsterdam heeft dus weer een visschersvloot, want de jagers staan als visschersvaartuigen te boek en dragen dan ook het stadsmerk (AM). PIETERMAN. Jaarvergadering Suomi Woensdagavond werd in het Sporipavil- joen „Watervliet" de algemeene ledenver gadering der H. A. V. „Suomi" gehouden. De voorzitter gaf een overzicht van het afgeloopen seizoen, waarbij hij gelegenheid had de vele successen in herinnering te brengen. Hij deelde ook mede, dat de in- doortraining weer een aanvang zal nemen er. we! op Woensdag 30 October. Hierna werden de jaarverslagen van de secretaresse, van den penningmeester en .an den wedstrijd-secretaris voorgelezen. De aftredende bestuursleden F. v. d. Ree en G. A. M. Haver werden herkozen, ter wijl door het zich niet herkiesbaar stel len van mej. E. van Eek, P. Grüteke in het bestuur opgenomen werd. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: P. C. Bals, voor zitter; H. Kaver, vice-voorzitter; T. Wes- terwal, penningmeester; P. Grüteke, secre taris; G, A M. Haver, leden-secretaris; E. v. d. Werf, wedstrijd-secretaris; en F. v. d. Ree, Commissaris. Het secretariaat is gevestigd Deken Waareslraat 60, Bever wijk. Nadat de voorzitter een woord van dank gebracht had aan mej. v. Eek voor het vele werk, dat zij als secretaresse gedaan heeft, werd overgegaan tot het kiezen van de kascommissïe. waarin werden gekozen: mej. A. Palmen, J. v. d. Heide en S. Jel- lema. De Technische Commissie zal be staan uit de heeren F. v. d. Ree, J. Wee- nink, H. de Roode, trainer Heiligers en den wedstrijdsecretaris v. d. Werf. Ten slotte werd de wisselbeker voor de beste heerenprestatie in 1946 uitgereikt aan Udo van Wijngaarden. Optimisme over resultaten der handelsconferentie De heer E. Wyndham White, secre taris van de voorbereidende commissie voor de internationale handelsconfe rentie, welke thans te Londen verga dert, heeft gisteren verklaard, dat de atmosfeer der conferentie bemoedigend is. Over een groot aantal punten be staat overeenstemming. Natuurlijk doen zich moeilijkheden voor, doch men heeW den vasten wil die tot oplossing te brengen. Men is er algemeen van over tuigd, dat een internationale overeen komst moet worden bereikt, zoo ver klaarde White. Sfeun, doch weinig enthousiasme in Engeland Aan een belangwekkende beschou wing van den Londenscben correspon dent van de N. I7.. Courant over de Ne derlandsche eischen ten aanzien van Duitsch grondgebied en de houding daar tegenover van de Britsche regee ring ontleenen wij het volgende: Er is eenige reden te gelooven dat de Nederlandsche aanspraken op Duitsch grondgebied, wanneer en voor zoover deze bij de leden van den Raad van Vier worden voorgebracht, in Downingstreet zon der overmatig veel enthousiasme zullen worden ontvangen. Daar mede wil niet gezegd worden dat de Britsche regeering zou weigeren zoodanige aanspraken te ondersteu nen. Het liikt vooralsnog waar schijnlijk, dat Nederland bil de be handeling van deze kwestie in den Raad van Vier inderdaad op Brit sche voorspraak zal kunnen reke nen. Maar hoe sterk zal die steun zijn? Daar komt het op aan. Zullen de En- gelschen bereid zijn hun been stijf te houden als de Russen, zoo als maar al te waarschijnlijk is. zich tegen elke ver andering van Duitschlands westgrens dreigen te verzetten? De toekomst zal het leeren. Natuurlijk, de Engelsehen willen ons niet onnoodig voor het hoofd stooten zooals zij ook de Franschen niet héb ben willen tegenwerken, daar het om zoo'n relatief onbelangriike kwestie als Tende en Brigue ging. Dat zal dan ook wel de voornaamste reden zijn die hen er toe zou nopen de Nederlandsche eischen te ondersteunen. Van ganscher harte zal die steun echter niet worden gegeven. Ten eerste wordt er on gewezen dat Nederland 't psychologisch juiste oogen blik voor het .stellen van zijn eischen voorbij heeft laten gaan, wat ook offi- eieele kringen soms schiinen te laten doorschemeren wanneer zij cr eiken keer dat dit onderwerp wordt onder handen genomen, met nadruk aan her inneren dat minister Bevin er reeds maanden geleden op heeft aangedrongen de Nederlandsche ideeën inzake annexa- Grootste tinbaggermolen ter wereld Maandag zal 's werelds grootste tin baggermolen. de „Stuyvesant" in de Tampabaai (Florida) te water gelaten worden. Daarna zal men hem verder uitrusten voor een reis van 15.000 mijl over den Stillen Oceaan naar de tin mijnen van Bangka en Billiton. Het gevaarte is 80 meter lang en is uitgerust met 148 emmers van 2 ton en heeft 2.000.000 dollar gekost. Men ver wacht. dat de „Stuyvesant" in het eer ste jaar ongeveer 3.000.000 Engelsche ponden tin zal baggeren. Voor de eerste maal in de geschiedenis zal een der gelijke lange tocht onder Amerikaan- sche vlag worden ondernomen. tie zoo spoedig mogelijk te mogen lee ren kennen. Had Nederland direct na den oorlog zijn eischen gesteld, zooals Frankrijk dat wat betreft bet Saargebied heeft gedaan, dan had liet idee bij de toenter- tijde heersehende stemming ten aanzien van Duitschland gemakkelijker ingang bij het Angelsaksische publiek en des- zelfs staatslieden kunnen vinden dan thans waarschijnlijk is. Duitschland is in vele opzichten de inzet van het spel om de macht tusschen het Westen en het Oosten geworden. Beide machten trachten het Duitschland, dat vroeger of later weer tot macht zal komen, thans reeds on hun hand te krij gen. zooals men datzelfde spel in Parijs ook met betrekking tot Italië heeft zien spelen. Verre van de Westelijke belan gen te dienen zouden Nederlandsche aanspraken op Duitsch grondgebied dus veeleer een obstakel, zij het dan ook van zeer beperkten omvang, voor het succes van de Westersche nolitiek zijn. Neurenberg wordt traditie Volgens den Amerikaanschen nieuws dienst in Duitschland is een aantal voormalige naziministers, die sinds huil gevangenneming in het concentratie kamp te Dachau geïnterneerd zijn ge weest, ter berechting naar Neurenberg overgebracht. Graaf Lutz Sc'nwerin von Krosigk. minister van Buitenlandsche Zaken onder Doenitz en minister van Financiën onder Hitler, en dr. Wilhelm Obnesorge. ex-minister van Post en Telegrafie, zijn van Dachau naar Lud- wïgsburg bij Stuttgart overgebracht. Het Amerikaansche militair bestuur heeft heden zijn goedkeuring gehecht aan de oprichting van speciale tribuna len in de Amerikaansche zóne om ex- nazileiders te berechten. Generaal Jo seph Macnarney, opper-bevelhebber der Amerikaansche troepen in Europa, heeft generaal-majoor Telford Taylor tot op volger benoemd van Robert Jackson, den eersten Amerikaanschen aanklager in het proces togen de oorlogsmisdadi gers der nazi's. Generaal-majoor Taylor zal alleen verantwoording verschuldigd zijn aan den Amerikaanschen plaats- vervangenden militairen gouverneur en zal als hoofd van den gerechtelijken dienst der Amerikaansche troepen in Europa nauw samen werken met- den rechtskundigen adviseur van het Ame rikaansche militair bestuur. De oprichting dor speciale tribunalen maakt het mogelijk, leidende personen van de voormalige asmogendheden, die niet voor het internationaal militair tri bunaal te Neurenberg gedaagd zijn, te berechten. Te Neurenberg zal een se cretariaat gesticht worden om bet werk der gerechtshoven in de Amerikaansche zone te administreeren en te coördinee- ren. De door de tribunalen uit te spre ken vonnissen, aldus de Amerikaansche nieuwsdienst, zullen definitief zijn. be roep is niet mogelijk. De militaire gou verneur zal het recht hebben de von nissen te wijzigen, maar hij mag deze niet verzwaren. VALSCHE STEMBILJETTEN Tegen C. J. en A. H. te Tilburg, belden aan hangers van de partij van Arnold Meyer, die tijdens de Tweede Kamerverkiezingen val- sche stembiljetten hadden ingeleverd, is een' jaar gevangenisstraf geëischt. Te koop: volop aan den lsten leg, 4 ko nijnen met hok f 20. en geit 7 maanden oud i 20. Burg. Rambonnetlaan 20. IJmuiden. Pulk beste Gelderscbe Klei aardappelen schoon en droog f 8 p. 70 kg. in de Gemeeute Vclscn franco thuis. MEERVLIETSTK. 16. V ELS EN bij de Pont. VEILING TE IJMUIDEN-O. in café „De Griffioen", Fr. Naereboutstr. 1, op Vrijdag 15 Nov. 1946, nam. half drie, t.o.v. den te Velsen gev. no taris W. BOERLAGE, van Vier Woonhuizen, met schu ren, erven en grond, te I.Tmuiden-O-, J. P. Coenstr. 83, 85, 87 en 89, samen gr. 4.24 A. Afz. en gecomb. Nad. inl. ten kantore van notaris Boerlage, te Velsen en van Makelaar D. Bais te Velsen, Dr. Kuyperlaan 6. Gevr. een HUISNAAISTER voor 1 x 14 dagen. Edison- straat 19, IJmuiden. NET MEISJE gevraagd voor vier halve dagenT^cr week. -Aanmelden: Wijk aan Zeeër- weg 188, IJmuiden. WONINGRUIL Een vrij huis staande in omg. Soendaplein te H'lem f 3.60 p.w. voor huis in Santp., Drieh. liefst IJm. Bx. L 923 bur. v. d. blad. LEERT TYPEN - STENO Middenstandsdiploma SERVAAS, IJmuiden Velserduinweg 205 LEESPORTEFEUILLES Eoekhoudingen Typen - Stencilwerk Telefonisch aangesloten onder No. 5519 Schoonmaakbedrijf en Schoorsteenvegerij „Nieuw Levesa" Platanenstraat 17 De Ruijtcrslraat 93 Ruilen of te koop zw. D-- MANTEL m. 46 of 48, j. jas Ift. 12-14 j., m. mantel m. bijp. hoedje en jurkje lft. 4 j., alles o. kw. Groeneweg 30, IJm O. WIE RUILT nieuwe fietsban den, goede kwaliteit voor meubilair? Br. L 925 bur. v. d. blad. Gevr. voor jeugdig persoon, werkz. Hoogovenbedr. net en degelijk KOSTHUIS. Meeu- weniaan 59, IJm. O. RUILEN bi. H. costuum o. kw. m. 52 voor 2 rijwielban den. Br. L 924 bur. v. d. bi- Dames, laat uw KOUSEN REPAREEREN in Paulus Potterstraat 6. In één dag gereed. Te koop 4000 verschillende DAKPANNEN. Kon. Wilhel- minakade I, IJmuiden RUILEN: j. sch. in g. et. m. 23 v. m. 25 en 1 D. mantel m. 40-42 v. net gedr J jasje lft. 3 a 4 j. Eschdoornstraat 19. HOORAPPARAAT. Gevr. eenvoudig hoorappar.. hoorn of iets derg. voor heer op hoogen leeftijd. Br. G. v. Renssen, Kerkerinklaan 53, Santpoort. Te koop in g.st.z. JAARSMA JLAARD. Snoek, Kerkweg 54, Santpoort-dorp. Beste Amerik. RUBBER LAARZEN te koop, m. 42. Pres. Steijnsti-aat 28. Te koop bruine SPORT- MANTEL. Adres te vern. bur. v. d. blad. TE KOOP pracht wieg. v. o. bekleeding. Ruilen k. sch m. 36, jurk en nachtgoed. 10 j. voor overgordijnen. Te bevr. bur. v. d. blad. Te koop 30 M2. JUTE (na turel). Hoofdstr. 159, Santp. "ï'E KOOP een j. winterjas, lft. 14 of 15 j., een p. h. kin derschoenen m. 25. Terburg straat 13, Santpoort-StaL TE KOOP Wit l.hornhennen' ■iV2 tot 51/2 mnd. oud. Te be vr. Willebrordstr. 8. IJm. O. Te koop 2 VETTE GEITEN, Meervlietstraat 41. Velsen. Te koop agb. een D.-WIN- TERJAS, nieuw, m. 40-42. Te bevr Wijk aan Zeeër- weg 188. RUILEN z.g.a.n. m. schoe nen m. 35-36 voor dito m. 36- 37 of wollen vest of truitje, lft. 19 j. M. Honing, Casern-» brooUjtr. 47, ïJin. Q.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7