Tankers trekken rond de globe laps en Tops Kleine schependie groote risico's met zich dragen Sinds in den afgeloopen oorlog liet tankschip zoo'n onmisbare schakel vormde in de lange aan- voerketting. die door vriend en vijand over de wereldzeeën werd geklonken, is dit onderdeel van de „koopvaardij" zich in een warmere belangstelling gaan verheugen, dan voordien het geval was. En terecht, want ook nu Mars het zwaard heeft „opgestoken" blijft de tanker een onontbeerlijke kruier van den we reldhandel. Petroleum, zware olie, benzine, latex, melasse, klapper olie, kortom alles wat vloeibaar en.kostbaar is. wordt in zijn in gewanden gestouwd. Het heeft lang geduurd, eer de scheepsbouwkundigen een goede oplos sing hadden gevonden voor het pro bleem der langgerektheid van de tank- boot. De ramp met de Jaguar in 1939, die bij hooge zee op den Atlantischen Oceaan in tweeën brak, liet zien, dat het lange lichaam van een tanker be slist ex tra-verstevigd zou moeten wor den, opdat herhaling voorkomen werd. Lange, overlangsehe schotten, deelen sindsdien het moderne tankschip in drie of vier rijen, welke constructie door overdwarse schotten nog verstevigd wordt. Snelheid en veiligheid. De, meestal hoogst-ontvlambare, la ding van een tanker vraagt speciale voorzorgen bij het laden, het lossen en zelfs bij het varen-zonder-meer. De eerste twee voorwaarden zullen zonder meer duidelijk zijn, van de laatste om standigheid is een nadere verklaring wellicht niet onnoodig. Hoe voorzichtig er met een tankschip omgesprongen moet worden, wordt wel bewezen, door het feit, dal zoo goed als alle de reis om Kaap de Goede Hoop verkiezen boven die door het Suez- kanaal, omdat dit laatste geheel vrij moet worden gehouden, wanneer zoo'n brandbare Jast passeert. Door middel van leidingen en krach tige pompen wordt een tanker op de plaats zijner bestemming van z'n in houd ontdaan. Dit gaat zoo snel, dat er meestal niet meer dan 3 etmalen mee heen gaan. De tanks, die zich tusschen de bovenaangeduide schotten bevinden, hebben alle een opening aan dek. zoodat ze zonder veel gymnastische toeren kunnen worden schoongemaakt. Een zoogenaamde „kofferdam" scheidt de laadruimten van de machinekamer en de pompkamers; deze dam is niets meer dan een leege ruimte, die een eventueele brand voor uitbreiding moet behoeden. Een andere preventieve vei ligheidsinstelling is de loopbrug, die tusschen den „bak" de „midscheeps" en de kampagne is aangebracht. Het loopen over dek is streng verboden, natuurlijk met het oog op gevaarlijke vonken, die daarbij zou den kunnen onstaan. Bovendien ligt een volgepompte tanker vrij diep en bij ruwe zee is de hooggelegen loopbrug geen overbodige luxe. Bemanning verhuisde. In 1937 had op de „Megara" een ont ploffing plaats, bij welk ongeluk drie Chineezen om het leven kwamen. Sinds dien is het wettelijk voorschrift, dat de bemanning (vroeger, der traditie getrouw in den „bak" gehuisvest) ach terin haar onderkomen heeft: de kapi tein en de officieren hebben midscheeps hun hutten, de machinisten verblijven in het achter-dekhuis en het verdere machinekamer- en dekpersoneel huist m de kampagne. Een laag liggend schip ploegt door de golven, lang van model, twee masten, gele pijp en vlak op het water lig gend. Het is een tanker, één van die schepen, welke vijf jaren de strij dende millioenenlegers het levens elixer toevoerden. Ze hebben gesleept mei olie, benzine, met latex en met tropische vetten en ze oogstten min der lauweren dan de marine. Maar ze hebben evenveel tot de overwinning bijgedragen! Tenslotte zal het menigeen interes seeren, waartoe een tanker in staat is. Een moderne schuit van dit type kan in beladen toestand zoo'n 15 knoopen per uur varen (gerekend naar een mo torvermogen van 5000 PJC. en één- schroef-voortstuwing). De pompen heb ben over het algemeen een gemiddelde capaciteit van 1600 ton olie per uur, zoodat met meer dan één pomp aan boord wonderen gedaan kunnen wor den, gezien het feit, dat exemplaren boven de 20.000 ton laadvermogen eer der uitzondering dan regel genoemd kunnen worden in de wereldtanker- vloot. IJMUID EN Schipper Jan van der Plas overleden Te Alkmaar is, 60 jaar oud, over leden Jan van der Plas, schipper van de motor-strandreddingsboot „President Steyn" van station Egmond aan Zee. Met hem is een redder heengegaan, die met groot enthousiasme en moed zeer belangrijke diensten aan het reddings wezen heeft verleend. Ruim dertig jaar feleden trad hij toe tot de bemanning er roeireddingboot van Egmond aan Zee. In 1923 werd hij tot schipper van deze boot benoemd, die in 1939 werd vervangen door de motorstrandreddïng- boot „President Steyn". Zijn reputatie vestigde hij in den stormnacht op 18 en 19 October 1935, toen vlak voor Egmond de sleepboot „Drente" en het s.s. „Kerk plein" strandden. Van der Plas. nam deel aan 24 reddingstochten, waarbij in totaal 60 menschen werden gered. Onze straatverlichting Alle lampen zullen branden Naar aanleiding van de in de raads vergadering van 17 September j.l. bij de rondvraag gestelde vragen aangaande de straatverlichting, deelen B. en W. den raad mede, dat het mogelijk is ge bleken, deze belangrijk te verbeteren tengevolge van de toegestane verhoo- fing van het electriciteitsrantsoen van 0 proc. tot 40 a 50 procent van het verbruik in de overeenkomstige periode van het basisjaar 1939/1940. Door in- plaats van lampen van- 78 Watt, in het algemeen lampen van 40 Watt te ge bruiken en alleen, voor zoover het rant soen dit mogelijk maakt, de hoofdver keerswegen te verlichten met 78 Watt lampen, zal worden bereikt, dat alle lichtmasten aangesloten zullen worden. Het aanbrengen van de lichtpunten bo ven het midden of de as van de wegen, levert, mede in verband met de hooge aanleg- en onderhoudskosten, bezwaren op. Herv. Mannenvereeniging bespreekt den Kerkbouw Volgens het te Neurenberg thans gepu bliceerd r.rpport van de viermogendheden- commissie heelt Goering de ampul met vergif waarschijnlijk verborgen gehouden sinds het oogenbit:-; van zijn arrestatie in zijn r.avel- bolte of het darmkanaal. Den schildwacht, die Goering op het moment van diens zelf moord bewaakte, treft geen enkele blaarn. Ook het overige Amerikaansche en Duitsehe personeel der gevangenis gaat geheel vrijuit. Na een staking van 26 d igen is een over eenkomst tot stand gekomen tusschen de vak- vereenigingen van kapitein;, matrozen en stuurlieden van de American Federation of Labour en de reeders van de Amerikaansche oostkust en van de Golf van Mexico. De overeenkomst moet nog geratificeerd worden door de leden van de vakvereeniging en de scheep va ar lim a a tschapp ij en. De directie der Oostenrijksche spoorwe gen heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 23 October alle treinverkeer in het oosten des lands stop gezet wordt. Weenen zal nok slechts met behulp van andere ver- voermiddelen dan de trein m verbinding met de buitenwereld kunnen komen. Deze rege ling geldt ook voor de internationale treinen naa- en van Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en Hongarije. Oorzaak is een volslagen ge brek aan kolen. De post zal per postwagen vervoerg worden. Duiisohe technici op het gebied van tor- peao's zjjn uit de Fransche bezettingszone van Duïtsehland naar een torpedofabriek te St. Raphael aan de Fransche Middellandsehe zeekust gebracht voor het uitvoeren van „zeer geheime" experimenten. De Duitschers zijn op 17 dezer in Frankrijk aangekomen'. Het gaat vermoedelijk om minder dan 100 man. Naar verluidt geschiedt de tewerkstel ling geheel vrijwillig. Nadat op de tweede bijeenkomst van de Hervormde Mannenvereeniging te Velsen-Noord het werkprogramma voor de naaste toekomst werd vastgesteld, werd besloten, de volgende bijeenkomst te houden op Dinsdag 29 October in de Hervormde School Van Langeveld- straat. In deze vergadering zal het on- fjuitschland uiteevoerd derwerp „Kerkbouw" worden ingeleid Duitschland uitgevoerd, door den heer J. Bosch. Alle mannen, I die tot de Hervormde Kerk behooren zijn welkom. Oprichting Var a-af cïeeling Op initiatief van den heer J. Kremer werd te zijnen huize een bijeenkomst belegd om onder een aantal oud-Vara- leden de mogelijkheden van oprichting eener afdeeling Velsen-Noord van deze omroepvereeniging te bezien. De heer G. Boersma, lid van den Vereenigings- raad van de Vara, die hierbij tegen woordig was, schetste de Omroep- geschiedenis van na de bevrijding, o.m. die van Radio Nederland in overgangs tijd. Hierop volgde een langdurige dis cussie, welke tot gevolg had, dat met algemeene stemmen besloten werd de afdeeling Velsen-Noord van de Vara opnieuw op te richten en oud-leden en anderen aan te sporen zich aan te slui ten. In het bestuur werden benoemd de heeren D. L. van Manen, voorzitter; J. Kremer, secretaris en H. B. Pethlce, penningmeester. De waarborgsom voor muntgasmeters Dubbel betaalde bedragen worden teruggegeven In de raadsvergadering van 17 Sep tember heeft het raadslid de heer G. F. Schilling de vraag gesteld, of het juist is dat personen, die geëvacueerd zijn en vroeger 2,50 hebben betaald voor hun muntgasmeters, dit bedrag bij hun te rugkeer wederom moeten betalen. In antwoord hierop deelen B. en W. mede. dat door de evacuatie eenige dui zenden muntgasverbruikers zijn ver trokken, de meesten zonder achterlating van hun adres. Het is zeer moeilijk en tijdroovend om, wanneer een terugge keerde verbruiker opnieuw aansluiting vraagt, terstond na te gaan of hij zijn oude waarborgsom nog te goed heeft. Om de verbruikers onmiddellijk te kunnen helpen, wordt van hen opnieuw een waarborgsom gevraagd. Zoodra alle gegevens beschikbaar zijn om met hen af te rekenen, ontvangen zij de vroeger betaalde waarborgsom terug. Sint Nicolaasfeest van „De Gieteling" Evenals andere jaren zal ook dit jaar de Vereeniging „De Gieteling" voor de kinderen van haar leden en donateurs een St. Nicolaasfeest geven. Het feest zal Woensdag 4 December in het Ken- nemer Theater te Beverwijk plaats heb ben voor kinderen van 5 tot en met 10 jaar. Er zal een aardig programma wor den uitgevoerd en natuurlijk zullen de kinderen getracteerd worden. Het presentiegeld der raadsleden verhoogd Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben het bedrag der vergoeding voor de leden van den Raad dezer ge meente voor het bijwonen van de raads vergaderingen vastgesteld op 6, (voorheen 4,voor elk bijgewoonde vergadering. Financieele aangelegenheden Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor, per 31 December af te lossen het restant ad 1.058.000 van de obligatieleening (3 Vz oorspronke lijk groot 1.480.000, welke is aange gaan bij raadsbesluit van 21 September 1937 en tot dekking van deze aflossing geldleeningen aan te gaan tot bedragen van ƒ798.045 en ƒ259.944. Rijke haringvangsten in Schotland Aan de Schotsche Noord-Oostkust is meer haring gevangen dan ooit tevoren. Fraserburgh maakte een record met een bruto opbrengst van ruim «8.7 millioen gulden. Van Peterhead uit voeren 100 schepen, die 4.5 millioen gulden besomden, tegen 3.2 millioen in 1945. Bij Fraserburgh verschenen de scholen haring tot vlak bij de kust. Er werd zooveel haring gevangen, dat herhaaldelijk de netten met de vangst in de diepte verdwenen. De schade daarvan wordt getaxeerd op 250.000 gulden. Tot be gin September werden 19000 crans naar Over radar als navigatie middel Ir. H. T. Hylkema zal a.s. Donderdag voor de Vereeniging „De Gieteling" in het Kennemer Hotel te Beverwijk een lezing houden over Radar en andere electrische navigatiemiddelen. Filmavonden Leger des Heils Te beginnen met Woensdag 30 October geeft het Leger des Heils te IJmuiden filmavonden. De films, welke vertoond zul len worden, hebben een religieuze of een opbouwende strekking. De eerste film welke vertoond zal worden is getiteld: „Alleen op de wereld". Telkens zullen twee kindervoorstellingen plaats hebben en één voor volwassenen. Voorts zal het Leger des Heils eiken Donderdagmiddag om 16.30 uur lichtbeelden vertoonen. Marktbericht van Zaterdag ~7 De aanvoer bedroeg 3850 kislen versche ha* ring, 200 kisten makreel en 750 kisten andere visch. De trawlers besomden f 12.120. Verdere besommingen: Versche haring: KW 134 f 3363, KW 168 f 2570, KW 43 f 6564, KW 15 f 667 ICW 63 f 1989, KW 20 f3877, KW 2 f4918, KW* 56 f 8277, KW, I f143, SCH 78 f4741, SCH 64 f 340. Motorloggers: ÏJM 204 f 3842, KW 24 f2268. Kustvisschers: IJM 207 f 50, IJM 215 f66, IJM 218 f40, IJM 251 f 78, IJM 211 f89. IJM 250 f 117, IJM 213 f 55. IJM 23 f 1492, IJM 2231, IJM 27 f 817 KW 205 f 151. KW 53 f 1543, KW 228 f 187, UK 184 f 90. UK 172 f 45, UK 63 f 794, HD 174 f 16. TX 29 f 1893. Marktprijzen: Gr. tong f 1,46f 1,28; Gr.m. tong f 1.46—f 1,26: Kl.m. tong f 1,54—f 1.34; KI. tong I f 1,22—f 1,10; KI .tong II f 0.88; KI. tong III f 0,64—f 0,60; Tarbot I fl.32— f 0,94 per kg.; Tarbot II f61f52; v. haring f 14,50—f 2,70; Wijting f 14—f 4^)0; Wijting (dicht) f 9—f 5,50 per 50 kg. Aanvoer van drijfnetharing Van de drijfnetharing visscherij kwamen al hier binnen de loggers KW 73 met 390 kantjes en 550 kisten versche haring, KW 86 met 525 kantjes en 200 kisten versche, KW 167 met 610 kantjes en 120 kisten, KW 140 met 536 kantjes en 300 kisten versche, KW 38 met 375 kantjes en 400 kisten versche, KW 44 met 400 kantjes en 500 kisten versche. KW 29 met 374 kantjes en 300 kisten versche, KW 175 met 514 kantjes en 150 kisten versche, KW 161 met 435 kantjes en 280 kisten versche, KW 144 met 493 kantjes, KW 130 met 531 kantjes en 100 kisten. KW 20 met 306 kantjes en 300 kisten, KW 49 met 360 kantjes en 350 kisten, KW 43 met 256 kantjes en 500 kisten versche, KW 2 met 391 kantjes en 600 kisten versche. KW 68 net 326 kantjes en 400 kisten versche, SCH '07 met 289 kantjes en 700 kisten versche, 3GH 225 met 374 kantjes en 300 kisten versche, KW 78 met 510 kantjes en 450 kisten versche. VELSEN Burgerlijke Stand Geboren: J. ScholZwart, z., Pr. KrU- gerstraat 50, IJmuiden; D. B. van der PaardMooij, z., Van Nedekstraat 7, Vel- sen-N. L. J. van der WalJansen, d., Ratelstraat 4, IJmuiden-O. E. van Balum Strik, d., Watervlietstraat 11, Velsen-N. N. de GrootVan Beelen, z., Spieghell. 27 Driehuis; J. H VoogtGorter, d.. NaTCis- sensraat 27. Santpoort; J. de WolfRens- maag, z., Broekbergenlaan 9, Santpoort; P. A. den Breejen—Van de Graaf, d., Ko ningsplein 3rd., IJmuiden. Overleden: E. Prins, 1 j„ echtg. van W„ P. Smit, Marnixlaan 8, Driehuis; J. Gra- man, 81 j., ongehuwd, Rijksweg 289, Sant poort. Ondertrouwd: H. Zeilmaker, J. P. Coen- straat 119, IJmuiden en A. J. D. Wensink, id. J. J. Reuvers, Polderweg 22, Den Hel der en C. M. C. Schotvanger, Wijk aan: Zeeërweg 7, IJraluiden-O. Toek. ad-res: Polderweg 22, Den Helder; L. M. Boot, Kortenaerstraat 24, IJmuiden-O. en P. G. A. van Rijn, Acaciastraat 7, Umuiden-O* Toek. adres: id. J. Wijker, Jacob v. Heems- kerkstraat 47. IJmuiden en H. Gravema- ker, Bioemstraat 4, IJmuiden. Toek. adres Vareniusstraat 19. IJmuiden; E. van der Ben, Maaskado 100. Rotterdam en M. H. van der Voorden, Willebrordstraat 47. te IJmuiden-O. Toek. adres aan boord motor schip; M. van den Bos, Zijkanaa! C.weg 19 Velsen en P. Nooij, Ringweg 12. Haarl'- liede en Spaarnwoude. Toek. adres: Rijks straatweg 342, Haarlem; C Purkins, New Castle en K. J. Meuldijk, Keizer Wilhelm straat 19, IJmuiden. Toek. adres: New Caste on Tyne. A. H. Winters, Beek- vlietstraat 8. Santpoort en G. Schaak, id. Toek. adres: id. N. Rutte, Heerenduin 45, IJmuiden-O. en M. A. Beers, Hens- broek A 24. Getrouwd: J. SchongJ. Droog, Fazan tenlaan 12. IJmuiden-O. E, H. van Baar- selN. Nouwland, Minahassastraat. 22, Haarlem; J. van der Steen—G. Vrijhof, Grensstraat 30. Beverdijk: D. G. TuijnJ. M. Schavemaker, Rooswijk 12, Velsen-N. E. AartsenJ. Henrion Verpoorten. Ste- phensonstraat 72, IJmuiden: G. BotP. Jongejan, Van Dalenlaan 86, Santpoort; C. GeusW. G. Brouwer, Cor. Bosstraat 37, IJmuiden-O. K. P. L. ErikaC. Jurg, Marnixlaan 16. Driehuis: J. N, JurgP. J. Keijmans, Wijk aan Zeeërweg 87, IJmui den-O.; D. R. StuitjeB. Post, Oranjelaan 6, Vlaardingen; H. PostC. van Banden, Julianakade 11, IJmuiden, KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. Zooals Teeds werd gemeld, werd de vorige week opgericht de afdeeling Velsen van de Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw- en Plant kunde. Nader kan worden gemeld, dat zich in de oprichtingsvergadering reeds 43 per sonen als lid opgaven. Agenda voor Velsen en ümuiden Thalia Theater: „Karavaan", 7 en 9.15 u. Bioscoop De Pont: „Uit het leven van dr. Goebbels", 8 uur. Rex Theater: „Een zonderlinge Echtge noot", 8 uur. DINSDAG 29 OCTOBER. Bioscopen: als Maandag. in De bril van Sultan Sar 91. De Sultan, weer in het bezit van zijn wonderbrilwas volkomen rustig geworden. „Ik verwacht dat Joessoef een poging zal ondernemen om ons in te sluiten", zei hij, „misschien zal hij trachten deze gang onder water te zet tenWij moeten zoryen, zoo gauw mo gelijk op het eiland te zijn Kunnen xoe niet beter teruggaan naar de andere uitgang?" vroeg HassanMaar de Sul tan legde hem het zwijgen op. „Hoor", zei hij, „daar komen ze al!" En ja, in de verte, bij het begin van de gang hoorde men de rauwe stemmen der roovers, die binnendrongen. „We moe ten nu rennen voor ons leven", zei de Sultan, „als we eenmaal op het eiland zijn, kunnen de kansen misschien kee- ren". De vrienden renden zoo hard ze, konaen naar het eind van de gang*

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2