Nederland gaat weer ter Walvischvaart Prinses Juliana dankt de Amerikanen voor hun hulp aan Nederland Mannctaa: 28 October 194G Willem Barendsz vertrokken Zondag- 27 October 1946 is een be langrijke datum geworden in de ge schiedenis van Nederland en de zee. De dagen van 1870 zijn herleefd: toen vertrokken de laatste schepen uit Pur- merend en Harlingen ter walvischvaart en gisteren is ons land, na een onder breking van meer dan 75 jaren weer een walvischvarende mogendheid geworden. De aanwezigheid van Amsterdams burgemeester, mr. A. J. d'Ailly en het Amsterdamsche politiemuziekcorps, dat ons volkslied speelde, waren de eenige factoren waaraan uiterlijk zichtbaar werd, dat de overigens zich in echt Hol- landschen eenvoud voltrekkende ge beurtenis het vertrek van de „Wil lem Barendsz" in waarheid een be langrijke historische gebeurtenis was. Betrekkelijk weinigen meerendeels familie en vrienden van de opvarenden waren ervan getuige, toen om tien minuten voor negen Zondagmorgen een viertal sleepbootjes het 16.000 ton groote varende fabriekscomplex van de kade der Amsterdamsche Droogdok- maatschappij lostrok. Od de gezichten van de leden der di rectie, den heer A. Warnderirik Vinke, van de reederij Vinke en Co., van den president-commissaris C. J. baron Col- lot d'Esquiry en eenige commissarissen, die met hun echtgenooten de ..Willem Barendsz" tot IJmuiden uitgeleide de den, was duidelijk de voldoening te lezen over het feit. dat de eerste regels werden geschreven van het belangrijk ste hoofdstuk dezer eerste Nederland- sche expeditie. Statig stoomde het schip, de vaderlandsche driekleur, de naam- vlag, de reederij vlag, de „Wij groeten U" seinvlaggen en ook de Amsterdam sche stadsvlag, die de burgemeester dezer dagen de directie ten geschenke heeft gegeven, hoog in de masten op eigen kracht Westwaarts het Noordzee kanaal op. In IJmuiden. vet is op!" En zooals vanzelf spreekt, ontbraken, zooals vroeger bij de Suez- booten, de bestellingen niet. Het waren natuurlijk geen aapjes, die ze mee moes ten nemen. De een wenschte een zee hondje, een ander een pinguin, een derde een jong ijsbeertje. Het zoontje van een der opvarenden was wel wat erg veeleischend, die wenschte.... een autoped! Tegen vijf uur gingen de trossen los. Langzaam brachten de sleepbooten de „Willem Barendsz" in beweging. Daar klonk het door den luidspreker: „We danken jullie allen hartelijk voor jullie belangstelling". Op deze woorden volgde een hoera geroep en gewuif. De radio aan boord speelde een vroolijk wijsje. Korten tijd daarna was de „Willem Barendsz" in den nevel van regen en mist verdwenen, op weg naar South ampton, de eerste haven welke het schip zal aandoen. De „SilSaialv" aangekomen In den afgeloopen nacht, omstreeks drie uur. is het m.s. „Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd te Rotterdam aangekomen met 784 repatrieerenden aan boord, deels uit Indië, deels uit Austi-alië. Hedenmorgen om 9 uur is men in de Schiëhaven, waar het schip ligt, met de ontscheping begonnen. Er waren weinig zieken aan boord. Ver wacht wordt, dat allen nog vandaag de plaats hunner bestemming zullen be reiken. De „Nieuw Holland" met militairen naar Indië Morgen vertrekt het m.s. „Nieuw Holland" met onderdeelen van de 7 De- cember-divisie van de Sumatrakade te Amsterdam. Weer een record in de mijnen De Limburgsche mijnen hebben Vrij dag voor het eerst na de bevrijding een productie bereikt, die boven de 33.000 ton lag. Bovengebracht werd 33.783 ton steenkolen. Aan alle arbeiders is bij het bereiken van dit resultaat een pakje tabak van 40 gram uitgereikt. Studentikooze „overval in Leiden Dezer dagen hebben Delftsche studenten, onder meer uitgerust met een brandslang en een aantal „donderbussen", een overval gepleegd op de sociëteit Minerva van het Leidsche studentencorps in de Breestraat te Leiden. De studenten trachtten zich met behulp van water en vuur toegang te verschaffen tot de sociëteit, welks leden het antwoord niet schuldig bleven en zich met gelijke wapens verdedigden. Er ont stond dientengevolge een formeele veld slag, welke alle verkeer in de Breestraat onmogelijk maakte. Eerst toen de politie met een vrij sterke macht ter plaatse verscheen en met gummi knuppels de partijen uit elkaar sloeg, keer de de rust weer. Na afloop der vijandelijkheden toog een eensgezinde delegatie uit beide studenten kampen naar het politiebureau om veront schuldigingen aan te bieden voor hun op treden, dat, naar zij grif toegaven, ontoe laatbare vormen had aangenomen. Sigaretten van Volksherstel via de winkeliers Minister Huijsmans heeft Woensdag in een radiorede medegedeeld, dat aan Nederlands Volksherstel 200.000 pakjes Engelsche, Amerikaansche en Egypti sche importsigaretten verstrekt zullen worden, om deze ten bate van de nood- gebieden te verkoopen. Nederlands Volksherstel pleegt thans Sclieepslading Üananeii bedorven Te Rotterdam arriveerde een Noorsch. schip met ruim 600 ton bananen aan boord uit Panama. Toen men met de lossing wilde beginnen, bleek de koel installatie onderweg niet gefunctioneerd te hebben, met het gevolg, dat zoo goed als de geheele lading bedorven was. Slechts enkele trossen, bestemd voor België, waren nog geschikt voor con sumptie. De rest is naar de Rotterdam- sche vuilverbranding overgebracht. Van de lading was niets bestemd voor Neder land. Haarlemscli meisje getuigt tegen haar ex-verloof de Na de Meidagen van 1940 nam de toen 17-jarige N. T. uit Amsterdam dienst bij de Wafi'en SS. Na een opleiding van zes maanden keerde hij uit Duitschland terug en werd, via Schalkhaar, weldra tweede luitenant bij de marechaussée. Tijdens de oorlogsjaren was hij in ver schillende plaatsen van ons land gede tacheerd. Hii had zich thans voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam te verant woorden wegens verraad. Hem was ten laste gelegd, dat hij in 1944 in een brief aan den Ortskommandant te Gouda een inwoonster had aangegeven wegens be- leediging van Hitier. De dame is hier door een jaar gevangen gehouden. T. ontleende, den brief geschreven te hebben. Als getuige werd daarop ge hoord de 26-jarige mej. E. V., thans als typiste werkzaam te Haarlem, die wel iswaar geen lid der N.S.B. was. maar die doordat zij met een later gesneu veld Duitsch officier verloofd was ge weest, veel in nationaal-socialistische kringen vertoefde. Zij had T. in Maart 1944 ontmoet. Nadat zii officieus ver loofd waren, nam zii haar intrek in het zelfde hotel te Hoorn, waar T. vertoef de. Zii verklaarde thans met groote zekerheid, dat T. haar een copie van den gewraakten brief had getoond. Zii had onmiddellijk geprotesteerd tegen het noemen van namen en verzocht den, brief te verscheuren. Het origineel was toen echter reeds verzonden. Sindsdien had zii bii de veelvuldige ruzies (haar verloofde telkens voor oogen gehouden, dat zü aan iedereen, die haar hierover ooit zou ondervragen, deze voor T. be zwarende wetenschap zou mededeelen. Verdachte was voorts als chef der politie te Edam betrokken geweest bii de beruchte affaire Jannetje de Boer, die de illegale ontvoerders van den N.S.B.-burgemeester aldaar bii den S.D. had aangegeven. Ook had hii 12 ton brandstoffen in Rijnsaterwoude, die be stemd waren voor distributie onder de overleg met de betrokken 'vakgroepen, j burgerbevolking, in handen der Duit- teneinde den tabakshandel bij dezen schers gespeeld. verkoop volledig in te schakelen. In IJmuiden was de belangstelling, niettegenstaande den regen, die gestadig uit den grauwen hemel neerviel, vrij wat grooter dan in de hoofdstad. Even voor vier uur sleepten krachtige sleepbooten den kolos, die een record diepgang had van ongeveer negen me ter, de Noordersluis binnen en spoedig was er contact met den wal, niet alleen door middel van een stel zware trossen, maar ook een persoonlijk contact tus- schen opvarenden en hun familie en vrienden op de sluis. Er waren geen tranen en wanneer er al zakdoeken voor den dag kwamen was het alleen om daarmee te wuiven. En tegelijk met het hemelwater regende het kwinkslagen. „Komen jullie gauw terug, want m n Auto reed te water; drie slachtoffers Zondagavond omstreeks kwart over elf Is in de hoofdstad een kleine auto. welke uit de Chasséstraat kwam, in het water van de Baarsjes gereden. Het wagentje 6loeg over den kop en kwam met het dak op den bodem van de vaart te liggen. De drie inzittenden hebben geen kans gezien naar buiten te komen en zijn verdronken. Het zijn de 20-jarige chauffeur J. L. uit de Keizerstraat, de 37-jarige H. IC., wo nende op de Centuurbaan en een ongeveer 35-jarige vrouw, wier identieteit nog niet kon worden vastgesteld, daar zij geen pa pieren bij zich had. Een speciale radio-rede In het radio-programma „Een half uur Nederland", dat Zaterdag in het kader van den Nederlandschen dag der Vereenigde Volken door de National Broadcasting Corporation over het geheele gebied der Vereenigde Staten is uitgezonden, heeft Prinses Juliana een toespraak gehouden. De rede werd door een kortegolfzendei der P.T.T uitgezonden en door de N.F overgenomen. Prinses Juliana verklaarde, dat de her innering aan de groote ellende, welke het Nederlandsche volk heeft doorstaan tege lijkertijd een gevoel van warmte oproept. De stroom van hulp, welke toen begon te vloeien en nog voortduurt, ontsproot uit de groote sympathie der Amerikanen. Dank zij de handels- en financieele be trekkingen met de Vereenigde Staten heeft Nederland krachtig aan zijn herstel kun nen werken. Echter verkeert nog een groot deel van het land in nood. Er zijn gebie den, waar door gebrek aan zeep, lakens en linnengoed de strijd regen scabies ho peloos is. Vele gezinnen leven in een te kleine ruimte, waardoor de tuberculose toeneemt. „Bij mijn bezoeken aan de noodlijdende gebieden ben Ik vaak getroffen door de wijze, waarop de huisvrouw er in geslaagd was van een kippenhok een gezellig kam- peerverblijf te maken. Er waren bloemen op de vernielde muren geschilderd en papieren gordijnen brachten een huiselijke sfeer. Maar kampeeren heeft slechts een tijdelijke bekoring. Het vraagt teveel van iemands energie, dan dat men jarenlang in zulk een primitieve en nauwe ruimte ge lukkig kan zijn. Het huizentekort zal waar schijnlijk gedurende eenigen tijd uitcr-t acuut blijven. Ondanks de pracht:'- krachtsinspanning van de sociale werkers zijn de levensomstandigheden in vele plaatsen verre van hygiënisch. Indien de bevolking slechts genoeg woningen en meubelen, genoeg zeep. kleeding en bed dengoed kon krijgen, zou in alle primaire nooden werkelijk voorzien zijn. In de leniging van al deze nooden heeft de Amerikaansche organisatie voor hulp verleening aan Nederland zeer veel bijge dragen. Ofschoon dit instituut als alge- meene hulporganisatie is opgeheven, juich ik het warm toe, dat in de Vereenigde Staten een centrum voor hulpverleening aan Nederland is blijven bestaan. Het ont- Holland" bewijst, hoe groot het verlangen nog is om hulp te bieden. Aangezien de hulpverleenïng thans geschiedt van groep tot groep en van gezin tot gezin, wordt het te duidelijker, hoe zeer de Amerikanen van ganscher harte met ons volle mede leven. Ik hoop, dat vele persoonlijke vriendschappen uit deze contacten zullen voortkomen. Moge dit nieuwe bewijs van medeleven in de nooden van ons volk bij dragen tot de versterking der banden tus- schen onze beide landen." Ook de oud-minister van buitcnlandsche zaken. mr. J. H. van Royen heeft voor den Amerikaanschen omroep gesproken, heer Van Royen zeide, dat het Nederland sche volk vast besloten is alles te doen wat in zijn vermogen ligt om een volgen den oorlog te voorkomen. Het heeft zich voorgenomen de organisatie der Vereenig de Volken met alle kracht te steunen. „Deze organisatie staat nog in de kinder schoenen", aldus de oud-minister, „maar met geduld, vasthoudendheid en bovenal verdraagzaamheid zal deze instelling tot een voortreffelijk en doelmatig bolwerk voor het behoud van den vrede uitgroeien." Opzienbarende arrestatie in Tiel De leider van den distributiekring Tiel, hoofdcommies ter gemeentesecretarie en lid van het Tielsche tribunaal. V. is in opdracht van den officier van justitie te Arnhem door de Tielsche politie ge arresteerd. Deze opzienbarende arrestatie is het gevolg van een onderzoek dat in gesteld is naar aanleiding van vermeende onregelmatigheden bij den Tielschen dis- tributiedienst. Bij dit onderzoek kwam vast te staan, dat V. aan den Tielschen radiohandelaar Van B. een rijwielbon had verstrekt, hoewel Van B. kort te voren een bon voor een rijwiel had ontvangen. Als tegenorestatie kreeg V. tegen betaling een radiotoestel. Ook Van B. is gearres teerd maar na een bekentenis op vrije voeten gesteld Ook V., die in Arnhem gedetineerd is," heeft een bekentenis af gelegd. GEEN AUDIËNTIE. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk zal op 31 October geen audiëntie verleenen. De advocaat-fiscaal, mr. J. Besier. eischte 7 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en ontzetting voor het leven uit de kiesrechten. Uitspraak op 8 November. Eén korfbalwedstrijd ging door WatervlietAllen Weerbaar is de eenige korfbalwedstrijd in Noordholland, welke doorging. Watervliet I leverde een keurige prestatie door tegen het sterke Allen Weer baar gelijk te spelen. Watervliet nam door S. de Vries de leiding, doch nog voor de rust maakte Allen Weerbaar gelijk. Na de har- vatting war en de gasten aanvankelijk sterker, en namen ook de leiidng. Tenslotte maakte J. Brochama gelijk. Hockey-nederlaag voor B.M.H.C, In den hockeywedstrijd Delftsche studen ten— BMHC, welke in Bloemendaal is ge speeld. was De Roos niet van de partij. Wel speelde Bosschart op de spilplaats mee en hij verrichtte verdienstelijk werk evenals de linksachter Van IJsselstein. De Delftena ren waren geestdriftiger. Schuursma zorgde er voor. dat na een kwartier een voorsprong van 20 verkregen was. Daarna kwam BMHC er beter in en Schmeink scoorde tegen. Na de hervatting werd d<; stand 31, waarna eet* gelijk opgaande strijd volgde. Kort voor het einde maakte Bosschart er 23 van. De damescompetltlc bracht opnieuw een overwinning voor Rood Wit. dat bij Amster dam op bezoek kwam. BDHC leed de derde nederlaag in successie, thans tegen HHIJC met 53. De uitslagen luiden: Heeren. Ëcrstc klasse: Amsterdam—Hilver sum 27; Delftsche Studenten—BMHC 32; Be Fair—HOC 2—1; Laren—TOGO 2—2; HDM HHTJC afgek.; Gooi—Lelden 1—2. Promotieklasse B: Alkmaar—HBS 20: Am sterdam IIZandvoort 6—0; Strawberries- Amsterdam III 41. Dames. Eerste kkisse: Amsterdam—Rood Wit 2—1; BDHC—HHIJC 3—5; HDM-SCHC afgek.; HilversumHOC 40; Gooi—TOGO 2—2. Promotieklasse B: Rood Wit IIAmster dam II 6—0: Alkmaar—Strawberries 4—2; AmersfoortKampong 45; HBSBDHC 2 0—0. Tweede klasse B: Zuid wij ck—BDHC III G—1; Zandvoort—BDHC rv 2—2; Leiden II— Clubhuis te Werve 2—3. Tweede klasse C: Rood Wit III—Amsterdam III 5—3; Ijsvogels—CBe Fair n 4—1; Pinoké— Baarn I 61. Sport in 't kort TENNISWEDSTRIJD ENGELAND—FRANK RIJK. De in Londen voortgezette wedstrijd EngelandFrankrijk is geëindigd in een overwinning van 81 voor de Franschen. TERREIN-KAMPIOENSCHAPPEN OP DEN MOTOR. Tijdens de terreinkampioenschap pen op Duin relt. uitgaande van de Kon. Ned. Motorrijdersvereeniging werd J. T. Veer uit Borculo kampioen in <ie 500 c.c. klas en zijn broer H. Veer jr. in de 350 cc., klas. Dc Haar lemmers R. Jansen werd in de 250 c.c. klaa derde; winnaar was A. Klosters. Het num mer zijspanklas was voor P. Knijnenburg. De Hagenaar Zuur kwam in laatstgenoem den wedstrijd in aanraking met een boom stronk en werd met een hersenschudding r een ziekenhuis vervoerd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3