Montagewoning en praktijk Druk werk voor de Assemblée Exploitatie nog niet loonend; bewoners tevreden Montagewoningen in aanbouw. Om het huis Ugggn de diverse waaruit een dergelijke woning wordt samengesteld, verspreid. Uit een vorige beschouwing omtrent de montage-woning die op het oogenbiik op 9 verschillende plaatsen van ons land wordt gebouwd, nl. in Nijverdal, Hengelo, Enschede, Coevorden. Emmen, Hoogeveen, 's-Hertogenbosch (op twee plaatsen) en Eindhoven, is nog niet ge bleken, hoe deze huizen financieel en practisch voldoen. De bouwkosten be dragen ongeveer f 18.000 per blok van 2 woningen en komen voor rekening van het Rijk. Met de kosten voor den bouwgrond, welken de gemeenten be schikbaar moeten stellen, en die plaat selijk zuilen varieeren. komt men tot een bedrag, dat de vraag wettigt, of deze noodwoningen financieel te exploitee- ren zijn. Het antwoord luidt: voorloopig nog niet. Men moet de montage-woning echter niet beschouwen uit een oognunt van beleggingsoolitiek. Het blijven noodwoningen al wordt hun dan ook een ..permanent" karakter van 50 jaar gegarandeerd. De groote verdienste er van is evenwel, dat ze bijdragen tot vermindering van het beslaand^ wo ningtekort en daarom geeft het Rijk op de exploitatie-kosten een subsidie, dat het mogelijk maakt, dat de bewoners voor een redelijken huurprijs vast te stellen overeenkomstig den plaatseliiken ihuurstandaard bezit van een mon tage-woning kunnen nemen. Verdedigbare politiek? Als men nagaat dat een gemeente als Hijverdal b.v. op het oogenbiik op elke 2 woningen er 1 tekort komt, dan is een dergelijk*» politiek stellig te verdedigen. Daarnaast rijst de vraag, of een huis, dat practisch geheel van beton is ge construeerd. op den duur zal voldoen? Voor een afdoend antwoord daarop, be schikken we nog over Ie weinig gege vens. Als men er met de leiders van den bouw over spreekt, wijzen ze er od. dat het beton, dat in de elementen voor een montage-woning is verwerkt, in hoofd zaak sintel-beton is. Dit schijnt een ïsoleerende werking te hebben. In s-Herto.senbosc'n is hef eerste complex montage-woningen reeds in gebruik ge nomen. We hebben eens geïnformeerd hoe ze den bewoners daar bevallen, en vernomen, dat de tot dusver opgedane bevindingen geen reden tot klagen heb ben gegeven. Verder zal men echter de toekomst en vooral den winter moeten afwachten Kwade posten op den koop toe. Het is uit den aard der zaak een on gemak, dat de huizen geen kelder heb ben, en dat ook het, zoldertje niet te ge bruiken valt. omdat bij het oorspron kelijke ontwerp, de zolderruimte als verloren ruimte is aanvaard, met het oog cp de constructie van de plafonds. Maar daar staan zooveel geriefelijkhe den tegenover, dat men deze kwade posten gaarne op den koop toe neemt. Men moet daarbij wiet uit het oog ver liezen. dat de meeste bewoners tot dus ver onder heel wat minder gunstige om standigheden hebben gewoond. In het huidige stadium bouwt men voornamelijk empirisch. Daarbij worden echter al weer verschillende methoden gevolgd. In het buitenland past men b.v. irame-bouw toe. We hebben ons zelfs loten vertellen, dat een vernuftige Ame rikaan op de gedachte is gekomen om een ballon te ontwerpen, die. in opge- pompten toestand, den vorm van het huis aangeeft, waaromheen de muren I en het dak kunnen worden opgetrokken. Men moet er niet aan denken wat er zou kunnen gebeuren, indien die „bin- nenbal" halverwege den bouw een lelt krijgt. Het uiteindelijk resultaat zou er vermoedelijk weinig aesthetisch meer uit zien Oplichters-lucbtkasteelen De Haarlemsche politie heeft den Utrechtenaar A. C. M. H. en zijn Belgische gezellin J. A. v. d. E. aangehouden, die het lijstje van oplichters-trucs met één vermeerderd hebben. De vrouw spiegelde auto-looze Nederlanders voor. dat zij aan goedkoope wagens wist te komen en haat- vriend kwam dit verhaal later bevestigen. Op deze manier wist het tweetal zelfs van een persoon f 6000 bij wijze van „voorschot" los te krijgen en vele andere goedgeloovigen hebben eveneens geld in de toekomstige auto's gestoken. Natuur lijk bostonden de verleidelijke vervoer middelen slechts in de verbeelding van het duo, dat binnenkort kennis moet ma ken met de rechterlijke macht. De diefstal van een groot aantal rantsoenbonnen Donderdag 7 November zal de meervou dige kamer van de Haarlemsche rechtbank de zaken behandelen tegen eenige Haar lemmers, die zich aan diefstal van een groot aantal rantsoenbonnen van tabak, margarine, boter, vet en melk hebben schuldig gemaakt. Zij waren werkzaam bij den controledienst der P.T.T. en de Grafi sche Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. In het Huis van Bewaring zijn verder opgesloten eenige personen, tegen wien proces-verbaal is opgemaakt wegens het verkoopen van bonnen. Twee van hen hadden zich Vrijdag voor den Politierech ter voor Economische Zaken te verant woorden. De groentenhandelaar H. Z. had bonnen voor een ander verkocht voor 8350. Hen gedeelte, n.l. 1850 mocht hij er van houden. De aspirant agent van politic H. S. uit Bloemendaal had gehol pen bij het vervoer. Zijn winst bedroeg 273. Hij was er b.v. van op de hoogte, dat een collega de gestolen bonnen per motor van de politie vervoerde. Verder stond terecht de melkhandelaar H. van der P., die niet in voor-arrest is, verdacht van hel koopen van een aantal coupures. De officier van justitie stelde er prijs op de uitspraak der meervoudige kamer af te wachten en verzocht aanhouding der zaken tot 22 November. Overeenkomstig dit ver zoek besloot de politierechter. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 301.5 M. 18,00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 18.15 Rawitc en Landauer. 18,30 Strijdkrachtenpr, 19.00 En nunaar bed. 13.05 Piano en viool. 19.30 Inleiding tot muziekbegrip. 19.45 Landbouw- vubriek. 20.05 Weerpraatje. 20.08 Radioscoop. 22.00 Renova Septet. 22.45 Wat leeft er onder onze studenten. 23.15 Jazz. 23.45 Jules Bledsoe. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00, 20.00, 22.00 uur Nieuws. 18.15 Met band cn plaat. 13.40 Sport en actualiteiten. 18.45 Sportpraatje. 19.15 Meesterwerken voor kla vier. 19.45 NCRV Leesiamp. 20.05 Brucknerpr 21.10 Lezing. 22.15 Actueel geluid. 22,30 Noc-i lumes. 23.00 Collegiale Chorale. 23.10 Orgel cn viool. 23.30 Horoscope suite van Lambert, Vrijdagmiddag arriveerde met het KLM- vliegtuig .Twent he" Sheik Abdulla Sulaiman, minister van financiën van Saudi Arable met acht leden van zijn gevolg op doorreis van New York naar Caïro. Door de herfst-grijze stad waarvan de straten al worden oich'. get rokken met een vaal gordijn, gaat ie armoede op wielen. Zij heeft zich vermomd ais een ziek-witte woonwagen met een kreupele hit en een type, dat wijlen Lombroso in verrukking zou hebben ge-bracht, cp den bok. Maar zij is niettemin duidc-liji: herkenbaar aan de gordijnen, die geen gordijnen en aan de wielen die bijna geen wielen meer zijn. Macaber rolt de Armoede over de tram rails en de wielen (vóór twee houten wan- kelheden',,en achter autowielen-aan-lager- wal en zonder banden) moeten mee, zin of geen zin. Zgo gaat dat huis van vrouw armoede door een stad; een bontjas-dame grijpt haar fatsoen en haar rokken bijelkaar en viucht op de stoep als voor een cholera- epïdemie. Uil het rood-gevlekte dak waait een sliertje vlokkige rook. maar de huizen s'ooten dit gele gevaar ver van zich af, zoodaf het vergeten tusschen de tram draden blijft hangen. En het paard sukkelt verder, twee pooten gewoon voorop en anderhalve voor spek en boonen er achter aan. De Lombroso-man heeft een sigaret in zijn mond gehangen en als hij tijd heeft, fluit hij, hard en onverwacht zuiver, tegen alle deftige autotoeters van de stad in en mei een onverstoorbare blik op de achter hand van het hitje. Daar was niet veel te zien. aan deze optocht van schamelheid. De stoffelijke resten van de reis door de stad bleven, in den vorm van een paar verpieterde gras halmen, die onder den woonwagen van daan geschommeld waren, op het vochtige asfalt liggen. En vrouw Armoede zou ook door ónze stad gegaan zijn, zonder dat het ooit op deze plaats verteld zou zijn. Maar plotse ling ging de achterdeur van het wrakke hutje op assen open en een onbeschrijflijk Schoolkwesties in Haarlem De Haarlemsche afdeeling van de Ne- derlandsche Onaerwijzersvereeniging heeft een adres aan B. en W. gezonden, waarin verzocht wordt, stappen te onder nemen opdat de Van Zeggelenschool (thans in de Karolingenstraat 61 gevestigd) zoo spoedig mogelijk weer in de Van Zeg- gelenstraat terug kan komen Het eigen gebouw van de Van Zeggelenschool werd tijdens den oorlog door een bom getroffen. Tevens is door de Haarlemsche afdeeling der N. O. V. advies uitgebracht aan B. en W. over de reorganisatie van het Gewoon L. O., waarin bezwaren worden uiteen gezel. tegen het omzetten van een gewone school in een opleidingsschool in het Oosten der stad. Als oplossing voor het „opleidingsvraagstuk" in Haarlem-Oost wordt aangegeven het wederinvoeren van de 7e klas. Indien B. en W. tóch mochten overgaan tot stichting van een opleidings school, dan adviseert de N. O. V. de Mr. A. Bruchschool en de Van Zeggelenschool tot dergelijke scholen te maken. Voorts wordt geadviseerd aan de Floraschool. de Prins Hendrikschool en de Beatrixschool "parallelklassen te vormen. Philips zal in Roosendaal een montage- afdeeling voor gloeilampen en in Zwolle een afdeeling van de apparatenfabriek vestigen. frisch kinderlijfje stond op het trapje, dat elke kermiswagen rijk is. De mist in de straat trok op en het geel van den wagen werd als chromaat zoo zuiver. Want 'het kind was wel een kind van Vrouw Ar moede, maar het had de reine rijkdom van een vogel bij het buigen van zijn lijfje. Met een zucht zag ik den wagen een hoek omwankelen, een zucht van opluchting, omdat er zoo onverwacht een heldere wa terdruppel tusschen den droesem van vuil opwelde. J. F. De agenda der UNO-bijeenkomst De thans aan den gang zijnde vergadering van de ü.N'.O. in New-York heeft een omvangrijke agenda al" te handelen, waarop belangrijke en urgente problemen voorkomen, die voor de ontwikkeling van de toekomstige wereldverhoudingen van de grootste bcteelcenis zijn. Deze agenda zal een langdurige en moeizame reeks van debatten vorderen, die talrijke vergaderingen zullen vragen, zoowel van de plenaire vertegenwoordigingen als van de commissies. Men verwacht dat de Algemeoiie Assemblée ongeveer zes tot zes en een halve week zal duren, of tot ongeveer 7 December. Gedurende deze periode zullen ongeveer 450 vergaderingen plaats vinden. Hiervan zullen er 30 tot 35 plenaire zittingen zijn. Door de voornaamste commissies zullen ongeveer 90 vergaderingen worden ge houden en de rest zal worden gewijd aan de andere commissies eu sub-eommissics. Zoowel de vergaderingen van de vol ledige Assemblée, als van haar commissies zijn vastgesteld voor den morgen en den middag vanaf Maandag tot en met Vrijdag en den Zaterdagmorgen. Men verwacht dat geen vergaderingen op Zondag zullen plaats vinden. Er zijn zes hoofdcommissies, soms vol ledige commissies genoemd, omdat in elke commissie alle 51 leden-staten zijn ver tegenwoordigd. Deze volledige commissies hebben betrekking op: Politiek en Veilig heid. Economie en Financiën, Sociale Aan gelegenheden, Humanitaire en Cultureele Aangelegenheden, Trusteeschap, Admini stratie en Budget en Juridische Aange legenheden.. Een van de primaire kwesties die de As semblée zal worden voorgelegd betreft het trusteeschap van afhankelijke gebieden en men verwacht dat de Raad voor Trustee- schap van de UNO in het leven zal worden geroepen. De vorming van den Raad hangt af van de ontvangst van meer trusteeschap overeenkomsten. Tot dusverre zijn twee trust eeschapovereenkomsten ingediend, beide door Frankryk en wel met betrek king tot Fransch Togolaml en Fransch Ka meroen in Afrika. Engeland. België, Australië en Nieuw Zeeland hebben even eens mededeeling gedaan van plannen voor trusteeschapovcreenkomsten, en de Unie van Zuid Afrika heeft voorgesteld haar toestemming te verleencn voor de inlijving van het mandaatgebied van Zuid West Afrika. De Assemblée zal ook beslissen inzake de toelating van nieuwe leden. Indien de aanbeveling van den Veiligheidsraad wordt opgevolgd, zal de organisatie door de toe- laling van Afghanistan, IJsland en Zwe den aangroeien tot 54 leden. De Veilig heidsraad wees echter de aanbeveling voor Albanië, Eire, de Mongoolsche Volks Repu bliek, Portugal en Trans Jordanië van de hand. Een van de onderwerpen waarover, naar verwacht wordt, in het begin van de ver gadering der Assemblée zal worden gedis cussieerd, betreft het geheele rapport van den Veiligheidsraad, waaronder de offi- cieele stukken inzake kwesties als Iran, Griekenland, Indonesië, Syrië en Libanon en Franco-Spanje. De Assemblée moet ook drie niet-perma- nente leden voor den Veiligheidsraad kie zen voor een termijn van twee jaar, ter vervanging van Nederland. Egypte en Mexico. De aftredende leden komen niet in aanmerking voor onmiddellijke herver kiezing. Het Veto. Verscheidene onderwerpen de politiek en de veiligheid betreffende wachten op behandeling door de Assemblée. Australië tegenstander van het recht van veto, heeft de bestudeering voorgesteld van de bepa lingen van het Handvest, welke betrekking hebben op de wijze van stemmen in den Veiligheidsraad. Cuba heeft twee voorstel len ingediend, een voor een algemeene conferentie met betrekking tot dc ophef fing van het veto en het ander voor een algemeene conferentie voor de herziening van het Handvest. Rusland heeft, met de noodige protesten, in een debat toegestemd. De aanklacht van India, waarin Zuid- Afrika wordt beschuldigd van mishande ling van onderdanen van India en Rus- land's verzoek voor opgave van het aantal troepen der Vereenigde Volken in gebie den van nïet-vijandeüjke stalen, zullen ook door de Assemblée ter hand worden geno men. De Veiligheidsraad verwierp de po gingen van Rusland om het voorstel van dit land voor onderzoek naar de troepen macht op zijn agenda te plaatsen. Vele aangelegenheden die betrekking hebben op de welvaart en het dagelijksch leven van millioenen menschen over de geheele wereld aangelegenheden welke reeds zijn overwogen door den Economi- schen en Socialen Raad zullen ook voor de Algemeene Assemblée worden gebracht. Hieronder zijn aanbevelingen voor den wederopbouw van de verwoeste gebieden in Europa, het Midden Oosten. Afrika en het Verre Oosten en het probleem om te voorzien in de repatrieering of vestiging van refugiés en verplaatste personen. I-Iet onlwerp-statuut en de begrooting voor het eerste jaar van de nieuwe Internationale Organisatie voor Refugiés zijn bij de As1 semblée ingediend. Ook zal de Assemblée verscheidene rap porten ontvangen inzake de internationale voedselsituatie, waaronder dat van de recente conferentie der Voedsel- en Land bouw Organisatie. De Assemblée zal worden verzocht maat regelen te bekrachtigen, waardoor de UNO de taak zal overnemen, die vroeger werd uitgeoefend door den Volkenbond voor de internationale controle van narcotica. Het ontwerpprotocol sluit de huidige Spaan- sche regeering uit van deelneming aan het controlesysteem der UNO voor narcotica. Het echtpaar Bak kerDoelcsen op Ter schelling was Zondag 70 jaar getrouwd. De heer J. R. Bakker is van 1.901 tot 1925 raadslid en wet houder geweest. Man en vrouw zijn beiden 90 jaar. Van het gemeen tebestuur ontving het echtpaar een ingelijste foto van de oorspronke lijke huwelljksacte. 's Hertogenbosch heeft Zaterdag en Zon dag zijn bevrijding her dacht. Zondagochtend is bij Lochem een autobus geslipt en tegen een boom gereden. Een mili tair uit Enschedé werd op slag gedood. De K. N. V. B.-scheidsrechter A. J. H. Broekers. die in Apeldoorn den wedstrijd AGOVV—Tubantia zou leiden, werd zwaar ge wond en overieed in het ziekenhuis te Lochem. De heer H. Gortzak, voorzitter van de com munistische fractie in den Amsterdamschen raad heeft verklaard, gaarne naar Indië te zul-, len gaan, indien hem daartoe een verzoek be reikt. Het onderzoek naar de besmetting met ty phus aan een bruilofts maal in een der groote hotels heeft uitgewezen, dat de spijzen niet in het hotel besmet zijn. Thans wordt nagegaan of de besmetting bij de leveranciers is geschied. Op 1. 8 en 15 Novem ber is er weer gelegen heid om luchtpostcorres- pondentie te verzenden naar Argentinië. Bolivia, Brazilië. Chili. Paraguay en Uruguay. De stukken beliooren 24 uur te vo ren ter post bezorgd te worden. Morgen zal de Hoo- ge Raad de revisie be handelen van de straf zaak tegen Pieter Mel- ohérs, die destijds tot 10 dagen gevangenisstraf is veroordeeld, omdat hij op 27 April 1937 op het „Blauwe Zand" te Am sterdam Anton Mussert een klap had gegeven Haarlem en Omgeving Het oude gebouw van liet P.E.N. te Bloe mendaal in de Korte Kleverlaan, dat onlangs door de militairen ont ruimd is, zal waar schijnlijk niet meer voor militaire of andere doe len gebruikt woiden. Het Prov. Electricileits- bedrijf heeft het gebouw zelf noodig. om er werk plaatsen in te vestigen. Zondagavond werd in dc tooneelzaal van „Flora" te Hillegom de tweede tooneelavond ge geven van het door de Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" uit geschreven tooneelcon- cours Ditmaai was het de R.K. Gemengde Too neelvereeniging „Amici- tia" die voor een uitver kocht huis het detective- tooneelstuk „In Uni form" van J. v. Rand wijk ten tooneele voer de. Op uitdrukkelijk verzoek van de jury werd het spel onverkort •ten tooneele gebracht, Het. Centraal Comi té tot. viering van Na tionale Feesten Hille gom houdt hedenavond om 20 uur een vergade ring in hotel Sistermans. Er zal verslag worden uitgebracht over de ge houden feestelijkheden en er zullen nieuwe plannen worden gemaakt in verband met de ko mende blijde gebeurte nis in het prinselijk De orgelcommissie van de Geref. Kerk te Hillegom zal dezen win ter opnieuw een vijftal concerten organlseeren en wel op 29 November. 19 December. 29 Januari, 18 Februari en 19 Maart. Xn deze volgorde zullen concerten worden gege ven door de H. O V. uit Haarlem. „De Mmne- slreelen" uit Amster dam. nogmaaals de H. O. V. uit Haarlem, „Zang en Vriendschap" uit Haarlem en het slot- concert wordt eveneens door de H. O. V. uit Haarlem gegeven. De grijze „Ply mouth", de auto die vo rige week ten nadeele van den heer F. uit Hil legom werd ontvreemd, is onbeheerd te Amster dam teruggevonden, zonder reservewiel en papieren. Vermoedelijk vonden de dieven een poging tot verkoop wat te gevaarlijk. Door hartverlamming overleed Zaterdagavond tijdens het dansen in een Haarlemsch café een 20-jarige jongeman.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4