Voethal in Kennemerland Nog weinig gegadigden voor het Consumentencrediet Het terrein van het Sportpark in Bever wijk was door den regen onbespeelbaar geworden, waardoor de voetbalwedstrijd VSV—Emma geen doorgang kon vinden. Eveneens moest de ontmoeting in de twee de klas VolendamVelsen worden uitge steld. Stormvogels trok naar Haarlem, om op het terrein aan de Spanjaardslaan de club den roodbroeken te ontmoeten Het veld was bijzonder glad en met moeite konden de spelers zich staande houden. Het resul taat was, dat de Haarlemmers met 51 wonnen, nadat de rust met blanken stand was ingegaan. Voor het verslag verwijzen wij naar pagina 5, TerrasvogelsAlways Forward 11 Op een zeer moeilijk te bespelen terrein werd deze ontmoeting gespeeld. Voor de rust was de thuisclub het meest in den aanval Na 20 minuten spelen opende Kraak de score (10). Dat de Terrasvogels er niet in slaagden hun meerderheid in meer doelpunten uit te drukken, moet op rekening van het zwakke spel van haar linkervleugel en op die van het slechte veld geschreven worden. Bovendien miste afgeven de beste kansen kreeg bij den Invaller-doelman. Binnen 20 minuten stond het al 04. Daarna kwam IEV wat los, echter niet eerder dan nadat het met een half uur spelen 05 was geworden, waar op 10 minuten later Schavemaker uit een vrijen trap er 15 van maakte. Opnieuw moest v. Son zwichten (16). waarna Nieu- wenhuizon een fraaien kopbal met succes inzond (26). Na de hervatting kwam IEV in gewijzigde opstelling uit. maar ook dat baatte niet. De Haarlemsche achterhoede bieek voor haar taak berekend Doelpun ten kwamen aan de andere zijde. Na twin tig minuten had O. G. nog drie maal ge doelpunt (29). doch hoewel het tiende doelpunt in de lucht zat, bleef dit toch uit. Scheepsberichten Aangekomen 25 Oct.: Eng. m.s. Empire Daffodil van Londen met stukgoed, lig plaats Handelskade, carg. General Steam ship Co.; Ned. m.s. Overtoom van Bol- lesta met hout, ligplaats Oude Haven Zaandam, carg. Tavenis; Ned, m.s. De mocraat van Londen met stukgoed, lig plaats Handelskade, carg. Holl. Stoomb. Mij.; Eng. s.s. Neleus van Batavia met stukgoed, ligplaats Borneokade, corg. T, j 1 I Meyer en Co.; Eng. m.s. Durward van Kraak een tweetal opgelegde kansen door Gr/ngemouth, ligplaats Handelskade, carg. alleen voor den doelman staande, den bal yGK Strawberries winnen Ondanks den voortdurenden regen ver schenen alle elftallen in het veld. In de morgenuren speelde het reserve-heeren elftal tegen BMHC V en behaalde in een goed gespeelden wedstrijd een overwin ning van 21. Hierdoor kon het zich in de leidersgroep handhaven. Door onvolledige opkomst moest het tweede dames-elftal haar eerste nederlaag incasseeren. 's Mid dags ontmoetten de elftallen van Straw berries en Amsterdam elkaar voor den hoofdwedstrijd. Spoedig doelpuntte. J. Brunink voor de thuisclub. Uil een goed opgezetten aanval doorboorde Maters kort daarop het vijandelijk doel ten tweeden male. De tegenpartij bracht het slechts tot enkele niet gevaarlijke aanvallen. Na de hervatting kwam Amsterdam meer in den aanval en weldra passeerde een der voorwaartsen doelman Van der Bliek. Nog even duurde de druk op het Sant- poortsche doel, toen Maters op prachtige wijze een korten hoekslag 'hoog inschoot. Daarmee was de overwinning vei lig. De Haan maakte tenslotte met een hoog schot het viertal vol. Zooals te verwachten was, is het den dames niet gelukt om in Alkmaar te win nen. Met een nederlaag van 42 keerden zij in Velsen terug. De wedstrijd had een bijzonder spannend verloop, met onze plaatsgenooten het meest in den aanval. De tegenstandsters waren in de voorhoede De ramp met het padvindersvaartuig Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de aanvaring van het zeilvaartuig „Schout bij Nacht Karei Doorman" en het motortankschip „Perna" op den Nieuwen Waterweg op 16 Juni waarbij vijf padvinders om het leven zijn gekomen. De Raad is van oordeel, dat de oor zaak van dit tragische gebeuren, waar bij geheel onnoodig het leven van vijf jeugdige personen verloren is gegaan, is gelegen in de onvoldoende bekwaam heid van F., die als schipper op de „Schout bij Nacht Karei Doorman" fun geerde. Al moge het waar zijn, dat F. eenige kennis had van het varen met kleine zeilscheepjes op plassen en dat hij niet onbekend was met de voor schriften van het Binnenaanvarings- reglement, voor het varen op groot- scheepsch vaarwater met een schip van een lengte van bijna achttien meter, be mand met niet minder dan 33 opvaren den, miste hij zoowel de nautische be kwaamheden, als de eigenschappen, waarover een schipper moet beschikken over en naast te schieten In de tweede helft demonstreerde Al ways Forward een veldmeerderheid. De achterhoede van Terrasvogels met De Jonge Jr. aan het hoofd stond echter haar mannetje en in laatste instantie hield ook Douma stand toteen halve minuut voor het einde, toen de rechtsbinnen, blijk baar met de hand, den bal meenam, om daarna Douma onhoudbaar te passeeren. (1—1). Kinheim leed zware nederlaag De geel-zwarten hebben te Purmerend op een slecht terrein tegen Purmersteyn een groote nederlaag geleden. Toch waren zij in het veld niet slechter, doch door het gladde veld miste de verdediging nogal eens. Zoo werd het reeds na twee minuten 10, waarna H. Prinsen uit een voorzet gelijk maakte (11). Direct hierna was het door den rechtsbuiten van Purmersteyn 21 en na 11 minuten miste H. Groene- veld, waardoor het zelfs 31 werd. Twee minuten later moest Druyven weer vis- sehen (41). Na de rust was het Hout. die Prinsen opnieuw en onhoudbaar den ach terstand deed verkleinen (42), doch Pur mersteyn behield de overhand, waartegen Kinheim weinig wist uit te richten. 13 Minuten waren gespeeld toen Purmersteyn wederom scoorde (52). Wel trachtte Kin heim het spel te verplaatsen, waarbij tak- Aangekomen 26 October: IJslandsch s.s. Tjallfoss van Reykjavik met vischolie en en visch, ligplaats Borneokade, carg. Zeeuwen en Co.; Zweedsche s.s Urd van Ronneby met cellulose, ligplaats Handels kade, carg. VCK; Deensch s,s. Nancy Lau van Gothenburg met stukgoed, ligplaats Velsen, carg. NBK; Zweedsch s.s. Dagamn Bratt van Antwerpen met stukgoed, lig plaats Zeeburgerkade, carg. VCK; Ned. s.s v. d. Capelle van Antwerpen met stuk goéd, ligplaats Javakade, carg. Holl. Afr. Lijn; Amer. s.s. Milan R. Stefanik van Cuba met suiker, ligplaats Borneokade, carg. Furness; Ned. s s. Java van Batavia met gerepatrieerden, ligplaats Suriname- kade, carg. Mij. Nederland; Finsch s.s. Castor van Kotka, met stukgoed, ligplaats Zeeburgerkade, carg. VCK. Vertrokken 25 Oct.: Ned. m.s. Depa naar Par..; Eng. m.s. Fauvette naar Rotterdam; Zweedsch s.s. Ardennia naar Gothenburg; Ned. m.s. Ransdorp naar Ornskjolkvik; Ned! m.s. Regea naar Rotterdam; Ned. m.s. Arie Scheffer naar Oporto; Ned. m.s. Fiat naar Rotterdam; Ned. m.s. Kemphaan naar Aarhuus; Ned. m.s. Tyro naar Bilbao; Zweedsch ms. Hornen naar Gothenburg; Ned. m.s. Teuna naar Rot terdam; Walvlschjager Johanna W. Vinke naar Las Palmas; Walvischjager Albert W. Vinke naar Las Palmas: Walvisch jager Marthe W. Vinke naar Las Palmas. Posities Nederlandsche schepen. Colytto, 24 Oct. van Montreal te Halï- Groote haringaanvoer te Sclieveniiigen Zaterdag en Zondag was er te Scheve- ningen een zeer groote aanvoer van ha ring. Niet minder dan 31 booten zijn bin- nengeloopen met een gezamenlijke vangst van 100 last haring of 17.000 kantjes, be nevens 2800 kisten versche haring. Terecht kan hier van een recordaanvoer worden gesproken. Het bewijs, dat de haring over vloedig zwemt, is, dat de schepen zich in drie a vier dagen vol vangen. Het is de moeite waard een kijkje te Scheveningen te nemen, waar een zeer groote bedrijvig heid aan de diverse losplaatsen heerscht, waar de duizenden vaten haring uit de schepen op den wal gelost worden. Ook in de nevenbedrijven, o.a. haringpakke rijen, rookerijen, kuiperijen, taanderijen enz. is een geweldige bedrijvigheid waar te nemen en men komt handen te kort om de binnengekomen schepen weer spoe dig naar zee te helpen. De Noordzee-ha- ringvisscherij wordt nu nog ruim een maand uitgeoefend en indien de weers omstandigheden gunstig meewerken, kan nog heel wat boven water worden ge haald. 24 Oct. van La Guaira; Kota Interi, Ba taviaRotterdam, pass. 25 Oct. Gibral tar; Oranje, AmsterdamJava, 24 Oct. van Singapore; Pygmalion, 24 Oct. van Maracaibo te New York; Randfontein, AmsterdamBeira, 24 Oct. te Mozam bique; Straat Malakka, Santos—Singa pore, 23 Oct. te Penang; Van Outhoorn, 24 Oct. van Singapore te Penang; Zonne- wijk, 23 Oct. van Bombay te Cochin. Clavella. 4 Nov. te Melbourne verwacht om te dokken; Corilla, 17 Oct. van Mel bourne naar Geeling, daarna naar Mel- tiek en techniek goed waren, maar niets fax; Jupiter, New Orleans—Buenos Aires, wilde lukken. Na een half uur zag Pur- - ■*-* mersteyn een aanval bekroond en het was 6—2. V.V.E.V.V.B. 4—3 Te Wijk aan Zee heeft VVB in de gast- heeren een zeer enthousiaste ploeg gevon den, welke steeds eerder bij den bal was en daardoor het initiatief in handen hield Wel waren de Breesapers technisch beter, doch dit ontnam V.V.E. den moed niet. hoewel goed samenspel achterwege bleef. Een glijval van Broekhuizen bezorgde VVE een strafschop, die ingeschoten werd (10). A. Dulneveld zorgde met een kopbal voor den gelijkmaker, waarna Stek een strafschop inschoot (12). De Winter had met een prachtigen verren kopbal succes (22) en uit een aanval van rechts leidden de Wijk aan Zeeërs weer (32). Een moei lijke voorzet van rechts werd door J. Dui- neveld ineens keurig ingeschoten (33). Na de hervatting had WE het beste van het spel; het hield dit goed open en ook kreeg de linkervleugel te veel vrijheid. Toch liet VVB zich niet onbetuigd en toen 10 minuten voor het einde de stand 43 werd, kwamen de bezoekers nog eens op zetten, maar zonder succes. VVE had ver diend gewonnen. I.E.V.Onze Gezellen 29 Een fout van de achterhoede bezorgde het enthousiast spelende O. G. het eerste doelpunt reeds na twee minuten en toen beging de thuisclub de fout zich te laten insluiten, waardoor elk samenspel vol komen zoek bleef en O. G. door het korte ue le.Keiusicijiusiers waren m ue vuuuwcuc sterker, met de rechtsbuiten, speelster van in critieke ooöenblikken van gevaar en het Nederlandsche elftal, als de gevaar lijkste aanvalster. Ook de spil van Alk maar speelde een goeden wedstrijd. Na een voorsprong van 20 voor de thuisclub verkleinde mej. Straakenbroek den ach terstand met een fei-m schot. Alkmaar doelpuntte daarna nog tweemaal, alvorens mej. Van der Duvm een tweede doelpunt maakte. In de Velschensche achterhoede kan mevr. Van den Hof op een goeden wedstrijd terugzien. bourne terug om te dokken; Erinna. 20 Oct. van Karachi te Abadan; Luna 24 Oct. van New York naar Curagao: Leerdam 25 Oct. van Philadelphia via Londen te Rot terdam; Macuba 22 Oct. van Abadan te Kaapstad, bestemd voor Trinidad v.o Ma]- vina 24 Oct. van Bahrein te Fahaheet; Murena, 20 Oct. van Singapore naar Bah rein v.o.; Ovula 18 Oct. van Suez naar Bahrein v.o.; Sunetta 24 Oct. van Poelo Samboe naar Bahrein; Taria 25 Oct. van Hongkong naar Bahrein v.o. Prins Willem van Oranje, passeerde 24 Oct. Belle Isle, van Montreux naar Antwerpen. K.N.S.M. Stal 25 Oct. van Malta naar Sfax; Caribia 25 Oct. van Aarhus naar Eden: Hermes 25 Oct. te Istanboel; Arie Scheffer 25 Oct. van Amsterdam naar Leixus; Aldebaran 25 Oct. te Valparezo; Berkel 25 Oct. van Ponte Delgada naar Amsterdam; Vinga 25 Oct. van Pyreus naar Kymassi. Nederland. Talisse 25 Oct. van Makas sar naar Singapore; Tabian 25 Oct. van Port Said naar Holland; Benkalis 25 Oct. van Genua naar Tndië Oceaan. Neleus 25 Oct. te Amsterdam: Melampus 22 Oct. van Singapore; Phron- tis 20 Oct te Hampton Roads: Alchinous 10 Oct. van Singapore. Kon. Holl. Lloyd. Westland 24 Oct van Santos (uitreis). Wijsmuller. De sleepbooten Margriet en Beatrix, slepende de bok Valk, van Vlaardingen naar Curagao, vertrokken 23 Oct van St. Vincent. Afbetalingsschalen worden openbaar gemaakt Het loopt met het Consumenten-cre- diet niet zooals men in overheidskrin gen verwacht had. Er melden zich veel minder gegadigden aan dan vermoed werd. Als daarin geen verandering komt wordt het beoogde doel het minder-draagkrachtige deel der bevol king te voorzien van de geldmiddelen, die in staat zullen stellen het tekort aan textiel, schoenen en andere nood- zakeliike dingen aan te vullen niet bereikt. In Haarlem werd het aantal aan vragers van een Consumenten-cre- dict geschat op 16.000. Maar tot heden zijn er niet meer dan 5200 .formulieren afgehaald en nog slechts een klein aantal daarvan is ingeleverd. Van de groote bedrijven zijn nog geen collectieve aanvragen ontvangen. Bo vendien zijn nog geen biljetten geko men die via de vakcentrales worden verwacht. Nu is weliswaar de termijn voor in levering opengesteld tot 9 November, maar ais men bedenkt dat de meeste formulieren in de eerste dagen zijn af gehaald en het in de laatste dagen slechts wat na-druppelt, is het toch wel duidelijk, dat het anders loopt dan ge dacht was. De ervaring, die men heeft opgedaan, is. dat de belanghebbenden er bezwaar tegen hebben een schuld op zich te ne men, terwijl zij niet weten hoeveel zij daarvan in de komende jaren zullen moeten terug betalen. Nu is van de zijde der regeering wel verklaard, dat niemand meer zal behoeven terug te betalen dan hii kan, maar die toezeg ging wordt toch niet afdoende geacht. De opzet van de regeering was. dat de maatstaven voor de terugbetaling en kwijtschelding (die gebaseerd zijn op het gezinsinkomen en het verdiende loon) pas gepubliceerd zullen worden als de termii* voor inschrijving geslo ten is. Elke aanvrager zou dan een op gaaf krijgen hoe zijn terugbetaling van het crediet is vastgesteld. Hij zou dan alsnog de gelegenheid krijgen om te be slissen of hij het crediet aanvaarden wil of niet. Het N.V.V. heeft aan de regeering gevraagd de bedoelde maatstaven on middellijk bekend te maken, opdat ieder van te voren kan nagaan hoe het in ziin geval met de terugbetaling staat. Men stond in Den Haag voor een moeilijke beslissing. Ongetwijfeld be staat de kans dat. als van te voren pre cies na te gaan is voor welke verplich tingen de menschen komen te staan, de aanvragers vooral gevonden zullen wor den onder degenen die er het meeste financieele voordeel van hebben. Maar aan den anderen kant verandert inwil liging van het verzoek van het N.V.V. in wezen niet veel aan de zaak. want dit zelfde resultaat kan immers ook voor zien worden bii de keuze „aanvaarden of niet" na de sluiting van den aan- vraagtermijn. Wij vernemen thans van de di rectie van het Centraal Bureau voor het Consumentencrediet in Den Haag. dat dezer dagen een confe rentie op het departement van So ciale Zaken gehouden is. waarin be sloten werd om voor den aandrang te bezwijken en de maatstaven voor dc terugbetaling van de crcdleten van te voren te publiceeren. De verwachting is dat daardoor het aantal aanvragers belangrijk zal toe nemen. De termiin voor het indienen van aanvraagbiljetten, aanvankelijk gesteld op 9 November, zal vermoede lijk verlengd worden. Zekerheid be staat daarover evenwel nog niet. nood. F. had de leiding van zijn schip uit handen gegeven door het roer over te laten aan den onderschipper K. Hij ver zuimde den roerganger duidelijke orders te geven. Hij heeft niet getracht om, toen zijn schip in hachelijke omstandig heden kwam te verkeeren, een opko mende paniek te voorkomen. De Raad laat hier in het midden, of F. het bevel heeft gegeven om over boord te sprin gen dan wel of hii zelf over boord ge sprongen of gevallen is. In ieder geval heeft hij verzuimd den opvarenden te verbieden over boord te springen. F. had er mede rekening moeten hou den dat het plompgebouwde, slecht- getuigde en moeilijk draaiende vaar tuig, waarover hij het commando voer de, wegens de geringe windkracht en de mogelijkheid van het optreden van luwten tusschen de met fabrieken be zette oevers van de rivier, slecht be stuurbaar en wendbaar was. Op licht vaardige wijze heeft hij nagelaten om den opvarenden, die een actieve rol bij de navigatie zouden vervullen, hun taak en hun plaats aan te wijzen. Hij heeft nagelaten ervoor te zorgen, dat geen personen, die de zwemkunst niet mach tig waren, aan boord van zijn schip kwamen. Hij heeft er op laakbare wijze niet voor gezorgd, dat op zijn schip red dingmateriaal aanwezig was. Wanneer men zich opwerpt als leider van een padvindersgroep, dan mag geen enkele maatregel ter beveiliging van de leden dezer groep achterwege gelaten worden. Daar de Raad geen jurisdictie ten aanzien van F. heeft, moet de Raad vol staan met deze beschouwing over (je oorzaak van deze ramp. De Raad wil aannemen, dat de hoo- gere leiding van de padvinderij onbe kend was met het bestaan en het ge bruik van de „Schout bij Nacht Karei Doorman". Des te grooter is de schuld van F., die heeft nagelaten de leiding van de padvindersorganisaties ervan in kennis te stellen, dat hii voor zijn afdee- ling dit vaartuig in gébruik had geno men en daarmede voer op groot vaar water. De Raad spreekt de verwachting uit, dat de hoogste leiding van de padvin dersorganisatie uit dit tragisch ongeval de leering zal putten, dat streng toe zicht op schepenmateriaal en op leiders noodzakelijk is. Ex-gedetineerde uit wraak vermoord Op 1 Maart van dit jaar is op de Erasmuskade te Amsterdam de ex-ge detineerde H. S.. die reeds op 22 Octo ber van het vorig jaar als „licht geval" uit een interneeringskamp was ontsla gen. doodgeschoten door den 31-jarigen schilder C. R. van S. Van S. had zich wegens moord voor de Amsterdamsche rechtbank te verant woorden. Hii verklaarde, in 1943 tege lijk met zijn zwager door H. S. die met de Duitschers samenwerkte, te ziin ge arresteerd. Hij werd later vrijgelaten, maar zijn zwager is naar Helgoland overgebracht en daar omgekomen. Hii zwoer toen, dat hii S. uit den weg zou ruimen. Getuigen bevestigden, dat het slacht offer met de Duitschers samenwerkte en een band droeg met het woord ..Po- lizei". De Officier van Justitie, mr. J. H. Nauhuis. wilde rekening houden met de bijzondere omstandigheden, waaronder deze moord is gepleegd. De op te leg gen straf mocht evenwel niet te licht ziin opdat zij voor anderen geen aan sporing zou ziin, ook het recht in eigen hand te nemen. De Officier eischte acht jaar gevangenisstraf. De verdediger verzocht, er rekening mee te houden dat de daad van ver dachte tegen een handlanger van den vijand was gericht' en vroeg clementie. Op 8 November volgt de uitspraak. DE MELKLAAN VERLICHT. De Melklaan bestaande uit hoopen stee- nen, die over den weg zijn verspreid, waar tusschen zich nog slechts één woning be vindt, heeft Vrijdag opnieuw verlichting gekregen. Dit wordt ten zeerste gewaar deerd door hen, die van dezen weg naar en van hun werk gebruik moeten maken en nu althans kunnen vermijden dat zij met het aardoppervlak kennis maken. Hieruit blijkt, dat de verzoeken van de verschillende buurtvereenïgingen hier tot succes hebben geleid.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6