Belangrijke besluiten van Velsens Raad Nederlandsch Volksherstel schenkt f5000.- aan Het Witte Kruis Een sprookje herleeft F 100.000.- voor De gedragingen van den burgemeester De raad der gemeente kwam gis teravond bijeen tot het behandelen van een belangrijke agenda. De lange duur der vergadering werd evenwel veroorzaakt door de oude kwestie: het beleid van den burge meester. dat weer ter sprake kwam naar aanleiding van een tot de wethouders en de leden van den raad gericht schrijven van de hee- ren S. P. P. de Man te Naaldwijk en L. van Hulst te Zeist, die een onderzciek hadden ingesteld naar de gedragingen van den burgemeester gedurende de bezettingsjaren en het tijdvak daarna. Ingekomen stukken en mededeelfngen. In den brief van den heer F. P. Ver meulen. waarin hij wegens zijn benoe ming tot adviseur voor de herverkave ling in deze gemeente ontslag neemt als lid van den raad, vindt de voorzit ter aanleiding waard eerénd e woorden te spreken. We moeten zeer dankbaar zijn voor hetgeeix de heer Vermeulen in de 45 jaar van zijn raadslidmaat schap voor de gemeente heeft gedaan, zeide de voorzitter, Eenige voorstellen gaan dan vlot on der den hamer door. De raad aanvaardt het prae-advies op het verzoek van de Woningbouwver- eeniging Velsen tot het verleenen van een voorschot en een bijdrage overeen komstig de bepalingen van de Woning wet; goedgekeurd worden de voorstel len tot verhuur van woningen, tot ver huring van grond aan den Zaanland- schen Houthandel, tot verhuur van grond aan de Eksterlaan-Meeuwenlaan, alsmede tot het verleenen van een cre- diet voor het aanbrengen van een om heining om de Westerbegraafplaats. De tongen komen eerst los bij het advies van B. en W„ geen adhaesie te betuigen aan een door de Plaatselijke Stichting voor Oorlogsgetroffenen aan de Tweede Kamer gericht adres. De heer A s c h o f f (C.-H.) vraagt of het B. en W. bekend is, dat een dezer dagen een nieuwe regeling zal ver schijnen, waarbij is bepaald, dat men- schen, die huur derven deze weer uit betaald krijgen, wanneer zij zulks aan- vx-agen. De heer Ten Broeke (C.-H.) zegt dat de regeling van thans onbevredi gend is. het gemeentebestuur dient dit onder de aandacht van den minister te brengen. Het is thans practisoh onmo gelijk te herbouwen. De heer R. Verbeek (P. v. d. A.) meent dat het adres zulke uiteenloo- pende dingen behandelt, dat het te be grijpen is, dat B. en W. bezwaar heb ben, het te steunen. De heer F. J. Strijbosch (K.V.P.) vraagt de speciale aandacht voor men sehen. die hun zaak verloren hebben en voor ouden van dagen, die geen uit komst meer zien. De heer G. F. Schilling (C.P.N.) vraagt naar de taxaties. Deze zijn ge schied toen alleen de fundeeringen nog maar stonden. De heer Nïjssen (K.V.P.) meent, dat vergoeding tegen vervangingswaar de veel consequenties met zich mee brengt. De heer W. F. Visser (P. v. d. A.) wethouder antwoordt, dat hem er niets van bekend is, dat de huren doorbe taald zullen worden. Ook liet college meent, dat de taxaties aan den lagen kant zijn. Het is de bedoeling van het college, de onbillijkheden onder de aandacht van de regeering te brengen. Het advies van B. en W. wordt ten slotte goedgekeurd. Het plaatselijk Schoolmelk-omité krijgt zijn f 600 subsidie ter dekking van de kosten voor het vei-strekken van melk aan de leerlingen der lagere sclio- het aanleggen van sportvelden len, aangenomen worden de voorstellen tot wijziging van de verordening op de heffing van een straatbelasting, tot af lossing van een geldleening en het aan gaan van twee nieuwe geldleeningen (conversie); voox-ts woi-dt het crediet voor de uitbreiding van het hoofdbui- zennet voor gas en voor water (resp. f 23000 en f 21500) toegestaan en ook dat' voor het stichten van een avond school voor U. L. O. Een huishoudschool op komst. Een nieuw agendapunt: verzoek van de Santpoortsche Vrouwen club om een subsidie %'oor de oprich ting van een daghuishoudschool. Er ontstaat discussie over de vraag wie de baas van de school zal worden, het gemeentebestuur of een commissie van toezicht uit de Vrouwenclub. De wethouder van Onderwijs dr. A. J. van Leusen zegt, dat hij principieel op het standpunt staat, dat gemeente-ex ploitatie de voorkeur verdient. De op zet is dan ook. de leiding en de exploi tatie in handen der gemeente te hou den ook al omdat er in de eerste jaren geen schijn van kans is. dat men een eigen schoolgebouw krijgt. Conform het voorstel van B.- en W. wordt besloten. Een ton voor den aanleg van sportvelden. Dit voorstel ontmoet veel waardee ring. De heer Homburg (A.-R.) had gaarne een nadere kostenberekening gezien. Hoe zal de exploitatie geschie den? Wethouder van Leusen geeft toe. dat het voorstel onvolledig is. Hij had liever gewild, dat zijn voorganger deze zaak had aangepakt. Als we dit jaar niet met het grondwei'k kunnen beginnen, komen we het volgend seizoen niet klaar. De gemeente heeft Storm vogels en V. S. V. door haar uitbrei dingsplan de kans ontnomen, weer op eigen grond te spelen, zij heeft dus ook den plicht de vereenigingen te helpen. Het zal geld kosten, maar de huidige toestand kost ook geld. Het voorstel wordt goedgekeurd. Nadat besloten werd tot toelating van den heer J. Visser (A.-R.) als lid van den gemeenteraad als opvolger van den heer F. P. Vermeulen, wordt mej. J. Reitsma te Hilversum met 26. stemmen benoemd tot onderwijzeres aan de O.L.S. no. 2. P. Waardenburg contra N. W. van Nifterick. Uitlatingen van het raadslid den heer N. W. van Nifterick (P. v. d. A.) om trent het verstrekken door den heer P. Waardenburg, directeur van den .jistributiedienst. van een vergunning op speciale textielpunten voor den aan koop van kleedingstukken aan den burgemeester, in een vorige vergade ring gedaan, noopten dezen ambtenaar tot een protest aan den raad. ,.U zegt dit op een plaats, waar u straffeloos kunt beschuldigen", heet het in den brief van den directeur. De heer van Nifterick zegt gaarne bereid te zijn in het openbaar zijn beschuldigingen te heihalen. De voorzitter verzekert, dat de verklaring van den directeur volkomen juist is. Ontslag secretaris. Dan komt in behandeling het door den Commissaris der Koningin aan den burgemeester gezonden afschrift van het besluit van den minister van Bin- nenlandsche Zaken, waarbij aan den heer E. W. de Boer eervol ontslag wordt vex-leend als gemeente-secretaris. Zulks overeenkomstig het advies van de Com missie van Advies en op grond van de ovei~weging. dat, mede naar het oordeel van genoemde commissie, de houding van den heer de Boer in verband met de bezetting zoodanig is geweest, dat hij in zijn betrekking niet kan worden gehandhaafd. I De heex-en Ten Broeke (C.-H.) en van Leusen (P. v. d. A.) missen de motieven van de uitspraak van de com missie van Advies. Laatstgenoemde meent hierop later nog wel eens terug te zullen moeten komen. De voorzitter zegt dat het geval krachtens het Zuiveringsbesluit gere geld is en dit is een waarborg voor een juiste manier van werken. Hetgeen de heer van Leusen be twijfelt. De zuivering is in gebreke ge bleven, schuldigen te treffen en heeft straffen uitgesproken waar niets mis daan is. Uitspraak van den eereraad. De heer Potjer (P. v. d. V.) leest daaxma het i'apport voor van de com missie van onderzoek over de door den heer Vermeulen in een vorige raads vergadering gerichte beschuldigingen aan het adres van de raadsleden van Leusen. Verbeek en van Nifterick. Alle beschuldigingen woi'den daarin onjuist genoemd. Er is geen spx-ake van een frauduleuze handeling van den heer van Leusen voor het verkrijgen van fiets banden, er is geen sprake van dat de heei' Verbeek boomen heeft doen kap pen voor de Duitsche weex-macht en de heer van Nifterick heeft eenige stof fen overgedaan aan een plaatsgenoot, die optrad als tusschenpersoon en deze stoffen leverde aan de Duitschers. Fel debat burgemeester Dr. van Leusen. Het bij de ingekomen stukken ge voegde schrijven van de heeren S. P. P. de Man („Siem") en L. van Hulst over de gedragingen vanden burgemeester, is weer aanleiding tot heftige discussies. Vooral de heer van Leusen richt opnieuw felle verwijten tot den voorzït- ter. Hij doet een beroep op hem. alsnog het stuur om te gooien. „Erkent althans uw schuld, U hebt te veel menschen dwars gezeten, te veel u zelf vei-heer- lijkt. Dat nemen we niet langer. Ex-ken, dat u op bepaalde punten gefaald hebt aldus de heer van Leusen. In zijn antwoord zeide de voorzit ter dat de heer van Leusen. evenals hij, zich bij de conclusies der heeren de Man en van Hulst moet neerleggen. „Ik wijzig mijn standpunt niet", zeide spreker. De voorzitter wilde ten aanzien van een bepaald geval in besloten zit ting eenige mededeelingen doen. Zoodat de deuren dicht gingen. P.T.T.-bijkantoor gaat Maandag open. Het nieuwe bijkantoor der P.T.T., Meer- vlietstraai 71 zal a.s. Maandag in gebruik genomen worden. Het kantoor is alle werkdagen geopend van 9—12.30, van 14—15.30 en van 18—19 uur voor alle postzaken. Zaterdags alléén van 9—12.30 uur. Verleende Hinderwetvergunningen Burgemeester en Wethoudei-s hebben bij besluit van 23 October 1946 ingevolge de Hinderwet vergunning verleend aan: de N.V Koninklijk Papïex-fabrieken van Gelder Zonen te Velsen Noord, tot het uitbreiden van de papierfabriek in het perceel Kanaalkade no. 61 te Velsen N.; H. Aartsen. Stephensonstraa' 72 te IJmuiden tot het wijziging en uitbreiden van de brood-, koek- en banketbakkerij in de perceelen Stephensonstraat nos. 72- 74 te IJmuiden; J Wilderom. Kon. Wilhelminakade 83 te IJmuiden tot het uitbreiden van de brood-, koek- en banketbakkerij in het perceel Kanaalstraat no. 62 te IJmuiden; Voorwaardelijk vergunning is ver leend aan: de firma Mulder en Rijke. Industrie straat 24 te IJmuiden tot het uitbreiden van de scheepstimmermanswerkplaats in het perceel Industriestraat no. 24 te IJmuiden; B van Geldx-op, Bik- en Arnoldkade 32 IJmuiden tot hef uitbreiden van de in richting voor machinale houtbewerking in het perceel Conradstraat. no. 2 B te IJmuiden. VRIJZINNIG HERVORMDEN. De Vereeniging van Vrijz Hervormden houdt hedenavond 8 uur een Hervor- mingsdienst. in de Nijvei-heidsschool, Tibe- riusplein. Voorganger is ds. Heidinga van Haarlem. Medewerking verleenen mevr. P. de BoerHarder, zang en mevr. Mantje Coppée. viool BEVERWIJK HERDENKING KERKHERVORMING. In de Evangelisch Luthei'sche kerk zal Donderdagavond 7 uur een bijzondere dienst worden gehouden ter herdenking van de Kerkhervorming. Voorganger is ds. J. Ph Haumersen. Bestemd voor gezinsverpleging In de Maandagavond gehouden leden vergadering van de afdeeling Velsen van Het Witte Kruis kon de voorzitter, de heer P. Waardenburg, den aanwezigen mede- deelen, dat van Nederlandsch Volksher- stel Velsen bericht was ontvangen, dat dit instituut een bedrag van 5000 gulden be schikbaar stelde voor de gezinsverpleging van Het Witte Kruis. Het spreekt vanzelf, dat deze mededee- ling met blijdschap ontvangen werd. Met betrekking tot de gezinsverzorging deelde de voorzitter nog mede, dat deze bestaat uit het verleenen van hulp in die gezin nen, waar de huisvrouw door ziekte niet in staat is, haar huishoudelijke bezig heden te verrichten. Voorloopig zijn vier gezinsverzorgsters aangesteld. In Januari hoopt het bestuur dit aantal tot zes uit te breiden. Er wordt van het nieuwe in stituut reeds een druk gebruik gemaakt Bij de bespreking van den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering lokte punt 10 der agenda, het voorstel tot hef fing van 5 ct. per afdeelingslid door het hoofdbestuur eenige discussie uit. De ver gadering legde zich ten slotte bij het voorstel neer. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren P. Waardenburg en D. J. Scholten, plaatsvervangend de heer J- M. Jimmink. De bestuursverkiezing werd aangehou den tot de volgende vergadering, omdat bestuur en leden het er over eens waren, dat tegenover de aftredende leden tegen- candiaalen gesteld dienden te worden. In de kascommïssie werden benoemd de heeren J. Klut en J. de Kan. Aan de door de vergadering goedge keurde verslagen van secretaris en pen ningmeester ontleenen we het volgende: Het ledental, dat in 1944 gestegen was, verminderde in 1945 met 435. Het bedroeg op 1 Januari 1945 5829 en op 31 December 5394. In den loop van het jaar werden ingeschreven 931 leden, terwijl door eva cuatie, bedanken en overlijden 1366 leden moesten worden afgevoerd. Hei aantal afgelegde bezoeken bedroeg: Wijkverpleging 4513 bij 213 patiënten. Zui gelingenzorg 357 in 320 gezinnen. Kleuter zorg 21 in 21 gezinnen, Kraamvei'zorging 1529 bij 65 kraamvrouwen. Aan verpleeg- materiaal werden uitgegeven 1051 stuks In de consultatiebureaux voor zuigelingen werden verstrekt 1844 en voor kleuter zorg 105 consulten. Aan contributie werd in 1945 ontvangen f 16.289.50. De rekening Witte Kruis en Wijkver pleging sluit met een ongedekt tekort van f 1.178.28. De kraamverpleging leverde een tekort op van f 3.300.12, de zuigelingen, kliniek van f 2.877.84 welke tekorten wor den gedekt door de Witte-Kruisrekening. Onder de uitgaven staan vermeld: sa larissen wijkverpleegsters f 6.524: sala rissen kraamverzorgsters f 3.298 Is Uw costuum of mantel verregend? WIJ PERSEN VOOR OP Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 48815 Adv. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 66) Allereex-st ben ik naar consul Eschen- tal gegaan om hem onder vier oogen klaren wijn te schenken. De man moest tenslotte toch van de gedragingen van zijn vrouw op de hoogte worden gesteld. Ik heb hem ook Vera's brief laten zien. Hij was niet zoo verrast als ik dacht. Zijn vrouw had hem al een en ander van haar dochter verteld, maar waar hij nu eenmaal met haar getrouwd was gaf hij er om begrijpelijke redenen de voor keur aan het verleden te laten rusten. Ik heb hem gelukkig de toezegging kunnen doen, dat van elke vervolging zal wor den afgezien, wanneer ze slechts een schriftelijke bekentenis stuurt en zich verder rustig gedraagt. Nou, daar heeft ze alle reden voor, vond de schilderes. En wat gebeurt er met die beminnelijke Vera? Na mijn onderhoud met den consxtl ben ik naar Hotel Bristol gegaan, waar ik de jongedame onder handen heb ge nomen. Ze had juist groot toilet gemaakt en op tafel lagen vrijwel alle familie- juweelen van de Falkes. Die heb ik eerst maar eens bij me gestoken. Daarna heb ik haar eens flink de waarheid gezegd. Aanvankelijk had ze nog de brutaliteit een grooten mond op te zetten, maar toen ik haar mijn wonderbrief onder den neus hield, bond ze al heel gauw in en liet ze zich aan het verstand brengen, dat er niet veel anders voor haar over bleef dan haar boeltje te pakken en het hotel zoo spoedig mogelijk te verlaten. U hebt haar toch zeker geen geld mee gegeven? vroeg Senta Bralt, die den notaris daartoe wel in staat achtte. Geen haar op mijn hoofd, die daar aan ook maar een oogenblik heeft ge dacht! Falke heeft haar al dien tijd rijke lijk van kleedgeld voorzien. Ik heb haar toegestaan haar toiletten mee te nemen en daarmee basta. Ze moet vanavond om tien uur vertrokken zijn. Kraus heeft op- di-acht na te gaan. dat aan dien eisch wordt voldaan. Dien heb ik trouwens wel een zeldzaam genoegen bereid door hem van zijn jonge meesteres te verlos sen. Ik wed. dat hij vanavond alles in den steek laat om zich te gaan overtuigen, dat ze werkelijk verdwenen is. Kon hij niet goed met haar op schieten? - Niemand kon haar immers uitstaan! Falke zelf wel het allerminst, naar Kraus mij verzekerde. Maar ik geloof, dat de i gravin aan tafel wil gaan, juffrouw Bralt. Guste was in de deuropening verschenen om mee te deelen, dat er kon worden opgediend. Beste menschen, zei de gravin, mag ik jullie verzoeken aan tafel te gaan? Interessante nieuwtjes plegen altijd mijn eetlust op te wekken en ik heb vandaag zooveel nieuws gehoord, dat ik vrees, dat mijn honger zich niet laat stillen! In zeldzaam opgewekte stemming zette het gezelschap zich aan den feestelijken disch. Alleen Jens Grottkau was wat stil ler dan gewoonlijk. Hij vlaste op een gelegenheid om zijn verloving met Dod- die Hesterberg bekend te maken. Door den sensationeelen loop der gebeurtenis sen was hem dat tot dusverre niet moge lijk geweest. Ook nu zag hij nog geen kans aan het woord te komen. Allen waren nog te zeer vervuld van de roman tische ontknooping van een familiege schiedenis, die men van zoo nabij had gevolgd. Anne, zei Senta Bratt, ik hoop niet, dat je het me kwalijk neemt, maar ik moet het vex'haal van dat bal in E'.ms- horn vertellen. Jullie moet weten, ver volgde ze, zich tot de anderen richtend, dat ik Anne naar dat feest, van Eschental stuurde met de opdracht een prins te zoeken, zooals dat een verkleede Assche- poester betaamde Welnu, ik geloof, dat Anne zich braaf van die taak heeft ge kweten. En een handschoen verloren! riep Grottkau er tusschendoor. bij deze her innering zijn eigen liefdesgeschiedenis vergetend. Ernst en ik hebben heel Elms- horn doorzocht en toen hij de uitver korene zijns harten niet kon vinden, was hij woedend en werd ik dagen lang het slachtoffer van zijn verdriet! En als je nu niet gauw stil bent, word ik woedend, riep Doddie. die haar geduld verloor en de haar zoo na aan. het hart liggende aangelegenheid een voudig zelf ter hand nam. Wij wenschen Anne en Ernst een lang en gelukkig leven, maar nu wil ik ook wel eens wat zeggen. Neemt allen uw glas ter hand en klinkt met Jens en mij. Ik heb de eer u kennis te geven, dat ik mij met den heer Jens Grottkau heb verloofd. Hoogachtend Do rothea Hesterberg. Een luid hoera volgde. Allen verdron gen zich om het gelukkige paar. Grundtvig klonk met zijn vriend. Sterkte kerel! zei hij somber. Dod die balde haar vuist en stak haar tong uit. Dat orgaan is me als sinds eenigen tijd bekend. Dod. zei Grundtvig Je moet het niet te vaak laten zien. Zelfs de mooiste tong verliest op den duur de bekoring van het nieuwe. Is er niets meer te eten? vroeg Jens, wiens gezonde maag zich, nu de plech tigheid van de verlovingsaankondiging achter den rug was, eindelijk deed geiden. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3