IJmuider Courant Russisch voorstel op de UNO-agenda Rusland niet ter Donauconferentie „Britsch imperialisme is dood en begraven" Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr, Telefoon 10724 Kennem^r Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcerebooni Vrijdag t N'cvembcv tfi Id Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Nieuwe aanval op ,foorlogspropagapdisten" Zonder oppositie heeft het uitvoerend comité van de UNO-vergadering de mo tie van den Engelschman Philip Noel Baker aanvaard om het Russische voor stel, dat de wereld-ontwapening en af schaffing van de atoomoorlogvoering in de vergadering wil brengen, op de agenda te plaatsen. Het werd zonder discussie verwezen naar de politieke- en veiligheïdscommissies. Het Russische" voorstel, zooals dit op de agenda is geplaatst, luidt: Ten eerste, met het oog op versterking van den vrede en de internationale veiligheid, in overeenstemming met de doelstel lingen en de principes van de UNO, er kent de algemeene vergadering de nood zakelijkheid van een algemeene beper king der bewapening, ten tweede de uit voering van het besluit inzake een be perking der bewapening moet in de eerste plaats het verbod van productie en gebruik van de atoom-energie voor militaire doeleinden betreffen. Ten der de, de algemeene vergadering beveelt aan, dat de Veiligheidsraad de effec tieve tenuitvoerlegging van de princi pes, vastgelegd in de paragrafen één en twee hierboven, zal verzekeren. Ten vierde: de algemeene vergadering doet een beroep op de regeeringen van- alle staten om haar in staat te stellen de verantwoordelijkheden die. uit deze taak voortvloeien, na te komen. Na de aanvaarding van dit agenda punt heeft Rusland opnieuw een bitte ren aanval gedaan op de „reactionaire" voorstanders van een derden wereld oorlog. De nieuwe aanval werd ont ketend door den Oekrainschen minister van buitenlandsche zaken Manoeilsky. Manoeilsky zeide, dat de oorlogspropa ganda recht onder de oogen der regee- ringen gevoerd wordt, die hulpeloos de schouders ophalen en verklaren dat zij niet in staat zijn om iets tegen dit kwaad te doen vanwege de vrijheid van woord en pers in hun landen. In zijn m het Fransch uitgesproken rede verdedigde Manoeilsky hartstoch telijk het veto-recht. Hij sprak de be schuldiging uit, dat een „Angelsaksische meerderheid" probeerde een monopolie in den Veiligheidsraad te vestigen. In dien het veto-recht herzien zou worden, zouden volgens Manoeilsky alle naties gedwongen worden om den wil der meerdei-heid te aanvaarden. Dr. Oscar Lange, de Poolsche gedele geerde bij de algemeene vergadering van de U.N.O. heeft gisteravond ver- Naar verluidt hebben de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije en Joegoslavië een uit- noodiging van de UNO ter bijwoning van een Donau-conferentie van de hand ge wezen. Engeland. Amerika en Griekenland heb ben de uitnoodiging aanvaard, evenals Frankrijk. Dit laatste land echter op voor waarde, dat de Donaustaten geen bezwaar hadden. Genoemde zeven landen ontvingen de uitnoodiging van den secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, die thans aan de delegaties van de Donaulanden heeft ge vraagd, of zij het houden van een con ferentie wenschelijk achten. Roemeensch „vijandelijk vermogen" opgeëischf De zestig ton goud die door Duitsch- iand gedurende den oorlog aan de Roe- meensche nationale bank zijn betaald voor olie-exporten, worden thans door de regeei-ingen van Nederland en Bel gië opgeëischt, als zijnde van hen ge stolen, meldt Un. Press. Autoriteiten van de Roemeensche nationale bank in Boekarest zeiden dat voor den Nederlandschen en Belgischen eisch geen bewijs voor handen is, daar de goudstaven het zegel van de Reiehs- bank dragen. Doodelijk ongeluk bij de Hoogovens Donderdagavond tusschen elf en twaalf uur is den 32-jarigen ongehuw- den arbeider J. C. de Goede bij de Hoogovens een ongeluk overkomen, waarbij hij om het leven is gekomen. Hoe het gebeurd is, is onbekend. Zijn collega's troffen hem in een lift leven loos aan. Dr. Goslinga werd ontboden, die constateei'de, dat de dood onmid dellijk na het ongeval ingetreden moet zijn. Een nader onderzoek wordt inge steld. klaard, dat het mogelijk is, dat een re solutie zal worden ingediend bij de al gemeene vergadering, waarin den leden zal worden gevraagd de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken. Naar verwacht wordt, bestaat de mo gelijkheid, dat Maandag in den Veilig heidsraad de Spaansche kwestie in haar Sfeheel een onderwerp van debat -zal worden. Gisteren heeft de U.N.O.-ver ga dering besloten, het Spaansche pro bleem op de agenda te plaatsen, met dien verstande, dat het eex*st in de po litieke commissie zal worden bestu deerd. Bomaanslag op Britsche Ambassade te Rome De politie te Rome heeft twee arresta ties verricht-in verband met den aanslag op de Bx'itsche ambassade te Rome, waardoor het gebouw gedeeltelijk werd vernield. In den ministerraad hebben de Gasperi en Nennï en de president der republiek, de Nicola, hun ontstemming over het gebeurde te kennen gegeven en verklaard, dat de aanslag geenszins den geest van het Italiaansche volk weergeeft. Het secx-etariaat van de communisti sche partij in Italië heeft een communi qué gepubliceerd, waarin de aanslag geweten wordt aan fascistische elemen ten en geëischt wordt, dat de regeering krachtiger tegen deze individuen en tegen zekere bladen zal optreden. Pietro Nennï, de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft aan Bevin per telegram beloofd, dat al les in het werk gesteld zal worden om de schuldigen op te sporen en te ar resteeren. Pietro Nenni belasttezich persoon lijk met de onderzoekingen ter plaatse, die door de Italiaansche politie werden ingesteld. De bedrijvers van den aanslag hadden roode vlaggen geplaatst maar de bom men ontploften voordat de carabinieri hulp konden ontbieden, aldus het offi- cieele Italiaansche communiqué. Geal- lieex-de militairen en Italiaansche poli tie zetten het geheele gebied rondom het gebouw van de ambassade af. De schade bedraagt volgens officieuse schattingen honderden millioenen lires. Tocli coalitie in Griekenland Alle Grieksche parlementaire leiders met uitzondering van Themistocles So- foelis (liberaal), hebben het voorstel van den Griekschen koning om deel uit te ma ken van de regeering op breedere basis aanvaard. De leiders van vier Grieksche pax-tijen die er in toegestemd hebben aan' de regeering deel te nemen, zouden Donderdagavond een onderhoud hebben met Tsaldaris, den eersten "min is ter. Deze overeenkomst werd bereikt na een bijeenkomst van 2 uur on der voorzitterschap van den koning. Krupp wordt gepacificeerd Radio Hamburg geeft een verklaring van een der Britsche beheerders der Krupp-fabrieken weer, die zeide dat de - wapenfabrieken van dat concern te Essen zullen verdwijnen. De ijzergieterijen, die als het centrum van de Duitsche wapenproductie worden beschouwd, zullen worden opgeblazen; in plaats daarvan zal een nieuwe industri- eele onderneming worden gevestigd. Naar genoemde beheei-der tevens mede deelde, wei-ken thans bij de Krupp-fa- brieken nog 16.500 arbeiders, van wie 2300 bij de sloopingswerkzaamheden. Oostenrijk vraagt de vrijheid Het Oostenrijksche pax-lement heeft Woensdagavond na een geheime zitting van twee dagen eenstemmig een resolu tie aangenomen, waarin wordt gevraagd om de terugtrekking der geallieerde bezettingstroepen. In de resolutie, wordt tevens gevraagd om: herstel van de Oostenrijksche onafhankelijkheid, zoo als deze in de verklaring van Moskou is omschreven, het overdragen aan de Oostenrijksche regeering van het be stuur over alle fabrieken, die thans iix handen der bezettingsmogendheden zijn, het teruggeven van de door de Duit- schers gestolen goudvoorraden, zoo spoedig mogelijk terugkeer van alle Oostenrijksche krijgsgevangenen naar Oostenrijk, zoo snel mogelijke repatixiee- ring van alle verplaatste personen, die thans in Oostenrijk vertoeven en toe lating van Oostenrijk tot de U.N.O. Voorts wordt gevraagd dat de Oosten rijksche productie voor binnenlandsch gebruik zal worden bestemd. Het par lement doet een beroep op de vrije vol ken en parlementen aer wereld om te zorgen, dat Oostenrijk werkelijk onaf hankelijk wordt. Het woord is aan. William Ellery Channing: De taak van regeeren is niet geluk te brengen, maar den menschen de gelegen heid te geven hun eigen geluk te verwerven. Soedirman over wapenstilstand a Hedenochtend is generaal Soedirman op het station te Batavia gearriveerd. Na zijn aankomst verklaarde Soedirman tegenover Aneta, dat alle republikeinsche eenheden volledig van den wapenstilstand op de hoogte waren gesteld; hij voegde er aan toe: „Indien het bevel tot het staken van het vuur wordt gegeven, zal bewezen wor den, dat de discipline in het republikein- sche leger voldoende is. Indien bij de ko mende vergadering van de wapenstilstands commissie (heden) een overeenkomst tus schen de partijen wordt bereikt, kan een „staakt het vuren"-order binnen 24 uur verwacht worden." Weerbericht OVERDAG IETS ZACHTER. Verwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk eenige lichte regen of mot regen. Enkele verspreide opklaringen. Koude nacht met plaatselijk -mistvorming. Overdag iets zachter. Geleidelijk verder afnemende wind tussehen Oost en Zuid. Het gebrek aan spoorwegwagons in ons land is nog altijd nijpend, vooral nu het verkeer wat beter op- streek raakt. De Deensche spoorwegen kwamen te hulp door Nederland 30 wagons voor een half jaar te leenen. Smuts stelt het gemeenebest aan Europa ten voorbeeld Maarschalk Jan Smuts, premier van Zuid-Afrika, heeft tijdens een persbij eenkomst te New-York een rede gehou den over „verandering van begrippen inzake democratisch regeeren". I-lij zette daarin uiteen, dat de Britsche lief de voor de vrijheid uitgangspunt is ge worden voor een beweging, die zich over de geheele wereld uitstrekt en niet en kel Britsche gebieden bestrijkt. Hij acht het niet uitgesloten, dat Europa of een groot deel er van een Europee- sehe unie gaat vormen, waarin de grondwettelijke regels voor het Brit sche gemeenebest een beslissende factor zouden vormen. Ja, de Vereenigde Vol ken zouden het wellicht niet zonder en kele zulke constitutioneele regelixxgen kunnen stellen ten einde een universee- len vrede en vrijheid te bereiken. Het Britsche gemeenebest kan een wegwij zer vormen. Smuts veronderstelde, dat men zich misschien afvraagt: Hoe is het mogelijk, dat een Nederlandsche Boer, die tot het laatst voor de vrij heid van zijn land vocht, thans voorstander is van het Britsche ge meenebest? Het antwoord, aldus Smuts. luidt: Omdat het Britsche gemeenebest van de twintigste eeuw. iets geheel anders is dan het Britsch imperixim van dc negen tiende. Voortschrijdende naar de vrijheid heeft men het oude Brit sche imperialisme tenslotte versla gen. Irak en Transjordanië kunnen een soortgelijk geluid doen hooren. Britsch-Indië, Birma, Malakka en Ce.vlon zullen het misschien mor gen kxuinen. Het Britsche imperialisme is dood en begraven en er is nog slechts een spook overgebleven, dat de onwetenden exx de onwilligen verschrikt. Het Britsche wereldrijk, vervolgde Smuts, heeft het imperialisme den rug toegekeerd en heeft in onzen tijd alles gedaan om de zaak van de vrijheid en volkerenemancipatie te dienen. Dit wordt wel o.m. bewezen door ..Enge- lands prachtige houding ten aanzien van ons in Zuid-Afrika". De Engelschen zijn als bewalters van den wereldvrede hoogst betrouwbaar. Anderen mogen» machtiger zijn. maar de moreele kracht van de Britsche groep is onbetwistbaar. Smuts betoogde, dat Groot-Brittan- nië, hoewel economisch minder machtig dan de Vereenigde Staten en militair minder versterkt dan de Sovjet-Unie, een eerste plaats inneemt, door histori sche ervaring en kennis. Engeland leeft niet alleen bij brood en machines. Deze moreele kwaliteiten zijn meer waard dan vele divisies. Over het Britsche gemeenebest zei Smuts nog. dat het beier functionneer- de dan de Pan-Amerikaansche Unie. Het is niet zoo hecht als de Sovjet-Unie. die door het machtigste lid der USSR over- heerscht wordt. Het is uniek door de éroote vrijheid van zijn leden en de vrede en veiligheid binnen het geheeL Misschien zien wij hier het soort be- stuur, dat het best geschikt is bij de ver werkelijking van het dubbele ideaal der menschheïd: vrede en veiligheid. Scotland Yard in vertwijfeling De jacht op juweelendiëvèn die den laatsten tijd in Engeland groote activi teit blijken te ontwikkelen, wordt door Engelsche detectives onverdroten voort gezet. Een afdeeling der militaire poli tie ondersteunt thans met van radio voorziene jeeps het onderzoek. De Ame rikanen zien uit naar de nog achterge bleven Amerikaansche deserteurs, die, naar men meent', mogelijkerwijs meer van de diefstallen afweten. Na een inbraak, waarvan de hertogin van Windsor het slachtoffer werd, heb ben juweelendieven nog enkele malen hun slag geslagen. Uil de woning van een zangeres, Adelaide Hall. werd voor een waarde van 12.000 dollar aan ju- weelen geroofd, uit het huis van David Lowe voor 8000 dollar. In totaal is nu voor een half mïllioen dollar aan ju- weelen gestolen in de laatste paar weken. De detectives van het beroemde Scotland Yax-d zitten met de handen in het haar, want tot dusver ontbreekt elk spoor van de(n) inbreker(s). Een groot aantal theorieën doet de ronde. Daar toe behooren de veronderstellingen: dat er een „meester-dief" is die de diefstal len leidt, dat de „landhuis" bende van voor den oorlog herleefd is (een be ruchte misdadigersbende in het voor- loorlogsche Engeland), en dat er een of meer intemationale benden van juwee lendieven bezig zijn, wellicht-op insti gatie van zwarte handels-koningen. De Canadeesche regeering zal de voor- oorlogsche Immigratie-faciliteiten weer in voeren Br zullen immigratie-bureaux wor den gevestigd te Parijs. Brussel en 's Graven- hage. Ook de Canadeesche diplomatieke missies te Oslo en Kopenhagen zullen bemid deling verleenen voor Immigratie. Ook zullen toe1>erefdselen getroffen worden voor toela ting van immigranten uit Zweden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1