Urnuider Courant Tito s compromis geweigerd Molotof bij Truman Nederlandsche Staatsschuld bedraagt thans /22.1 milliard De Franschen zijn stemmingsmoe Truman blijft op zijn post Amerika wil geld voor zijn waar 61e Jaargang No. 18478 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 8 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Italianen wijzen ruil van Core, tegen Triëst af De ïtaliaansche communistische leider Palmiro Togliatti heeft, na zijn terugkeer van een onofficieel bezoek aan Belgrado, aan het blad der ïtaliaansche communisten, Unita, verklaard dat maarschalk Tito bereid is Triëst aan Italië af te staan in ruil voor Gorizia. De eenige voorwaarde, die Tito stelde, was dat Triëst een autonome status van democratischen aard zou krijgen, zoodat de bevolking haar stad zelf kan regeeren in overeenstemming met de democratische principes, aldus Togliatti. Naar officieel wordt gemeld, heeft de ïtaliaansche ministerraad het door maar schalk Tito aan Togliatti gedane aanbod om Triëst tegen Gorizia te ruilen, catego risch van de hand gewezen. In het regeeringscommuniqué wordt gezegd: „De ïtaliaansche regeering kan een af stand aan Joegoslavië van Gorizia, dat een integreerend deel van het ïtaliaansche grondgebied vormt en als zoodanig una niem door de vier ministers van buiten landsche zaken is erkend, niet in over weging nemen". In het regeeringscommuniqué wordt nog gezegd, dat de minister van buitenland- sche zaken, Pietro Nenni, een langdurig en gedetailleerd rapport heeft uitgebracht aan den raad der ministers, in verband met Nenni's onderhoud met Togliatti, nadat deze communistische leider was terug gekeerd uit Belgrado. Byrnes is particuliere besprekingen be gonnen met Joegoslavië teneinde te pro- beeren een compromis over de kwestie- Triëst te bereiken. Staking bij wederopbouw op Walcheren Bij den wederopbouw op Walcheren is een staking uitgebroken. De staking is een ge volg van de verleden week afgekondigde nieuwe reisregeling en den korteren winter- werktijd. Reeds verleden week keerden ongeveer 200 arbeiders uit Noord- en Zuidholland niet naar Zeeland terug van hun wekelijksch verlof, omdat zij geen genoegen wenschten te nemen met vertrek naar hun woonplaats op Zater dagmorgen in plaats van op Vrijdagmorgen, hoewel hun reisuren worden doorbetaald. Zoowel in Middelburg als Vlissingen de monstreerden honderden arbeiders voor de bureaux van den wederopbouw. Tot inciden ten kwam het nergens. Het N.V.V., het R.K. en het Christelijk Vakverbond hebben de ar- beiders aangeraden den arbeid te hervatten teneinde financieele nadeelen te vermijden. In een gistermiddag gehouden vergadering [hebben de stakers besloten, heden weer aan het werk te gaan. In een telegram aan mi nister Ringers is geprotesteerd tegen de win- terregeling, welke volgens het oordeel der arbeiders loonsverlaging en het vervallen van den vrijen Zaterdagmiddag beteekent. Den minister is verzocht Dinsdag een depu tatie van de arbeiders te ontvangen. Stroomverbruik thans gelijk aan dat van°1938 Het electriciteitsverbruik in Nederland be draagt thans 100 pCt. van dat in het basis jaar 1938. Er zou dan ook kunnen worden over gegaan tot opheffing der rantsoeneering, in dien er voldoende kolen en gas voor verwar mingsdoeleinden beschikbaar zouden zijn. Bij opheffing van de stroomrantsoeneering zouden zeer velen electriciteit voor verwar ming gaan gebruiken, waardoor het verbruik enorm zou stijgen. De kolenpositie laat dit echter niet toe. Tabak van beroeps-telers is thans bonvrij Tabaksproducten vervaardigd uit door be roepstelers gewonnen tabak mogen thans zon der bon worden gekocht en verkocht. Het Rijksbureau voor Tabak zal een verbod uit vaardigen deze inheemsche tabak te vermen gen met de door haar aan de fabrikanten toe gewezen importtabak, bestemd voor de ver werking tot rookartikelen voor de distributie. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het bovenstaande slechts geldt voor de inheem sche tabak en de daaruit vervaardigde pro ducten, afkomstig van oogst 1946 en volgende jaren. Voor de amateurstabak blijven de bestaan de' bepalingen van kracht. Belangen van steden en omliggende gemeenten De minister van Binnenlandsche Zaken acht het, ook om de behoefte aan grenswijziging zooveel mogelijk te beperken, wenschelijk een oplossing te zoeken voor de vraagstukken, voortvloeiende uit de nabuurschap van de groote stedelijke'gemeenten en de in de on middellijke nabijheid liggende kleinere ge meenten. Hij heeft daarom ingesteld een com missie, welke tot taak zal hebben op korten termijn te adviseeren omtrent de wijze, waar op zal moeten worden voorzien in belangen, welke gemeenschappelijk zijn voor de groote stedelijke gemeenten en de in haar onmiddel lijke omgeving liggende kleinere gemeenten. Voorzitter van deze commissie is prof. mr. A. Koelma, burgemeester van Alkmaar; mr. M. A Stufkens, griffier der staten van Noord holland maakt als lid deel uit van deze com missie. Prins Bernhard leidt de N.I.W.I.N.-actie De minister-president dr. L. J. M. Beel. heeft gisteren in Den Haag Prins Bernhard als voorzitter van het comité „Nationale in spanning Welzijnsverzorging Indië" (NI.W.Ï. N.) geïnstalleerd en ir. P. F. S. Otten als tweede voorzitter. Gerechtelijk onderzoek tegen jhr. De Geer In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het algemeen regeeringsbeleid deelt de regeering mede, dat een gerechtelijk onderzoek gaande is naar de gedragingen van den eersten minister-president der Londensche regeering, jhr. mr. De Geer. Zoodra dit onderzoek afgeloopen is, zal de regeering nadere mededeelingen aan de Kamer verstrekken. Dan kan worden over wogen of de wet inzake de zuivering der Nederlandsche ridderorden ten aanzien van dengier De Geer moet worden toege past. De Sovjet-minister van Buitenlandsche Zaken, Molotof, heeft Donderdag i^het Witte Huis gedurende tien minuten een bezoek aan president Truman gebracht. Het eenige com mentaar van Molotof na het bezoek was: „Ik had een goed onderhoud met den president." Charles Ross, president Truman's perssecre taris, verklaarde later, dat er geen politieke aangelegenheden werden besproken, maar dat het onderhoud zuiver informeel was. Amerikaansch veto-voorstel Van gezaghebbende zijde te New York wordt medegedeeld, dat de V. S. een con creet voorstel zullen doen om het recht van veto der groote mogendheden te be perken, wanneer deze kwestie door de po litieke commissie, mogelijk Zaterdag, zal worden behandeld. Men meent te weten, dat het voorètel de volgende punten bevat: 1. De Veiligheidsraad zal trachten een duidelijker definitie te vinden ten aanzien van de vraag over welke geschillen het veto kan worden uitgesproken. 2. De groote vijf moeten overeenkomen, dat een negatieve stem of onthouding niet noodzakelijk als eeii veto wordt beschouwd. 3. De groote vijf moeten mogelijke amen dementen op het reglement van den Vei ligheidsraad opstellen. De voltallige vergadering der algemeene vergadering der U.N.O. welke vandaag zou worden gehouden, is tot Zaterdag 17.00 uur Nederlandschen tijd uitgesteld. Meer gas uit Duifschland Zeer binnenkort zal de hoeveelheid gas, welke van Duitschland wordt betrokken, ver hoogd worden tot 200.000 kubieke meter per dag. Het ligt in de bedoéling, dat de dage- lijksche hoeveelheid in de toekomst 570.000 kubieke meter zal bedragen. Voor de centrale gasvoorziening zijn thans in uitvoering de koppelleidingen Velsen Hoorn, BaarnSoest, LeidenNoordwijk, (de gasfabriek te Noordwijk zal stilgelegd worcien) en HilversumBussum (de fabriek te Bussum verdwijnt). Amerika en Nederiand's eischen Een woordvoerder van het Departement van Buitenlandsche Zaken te Washington heeft verklaard dat de voorstellen, vervat in de Nederlandsche nota aan de groote vier over de economische en territoriale eisohen, in principe redelijk worden ge acht. Het zal echter nog eenige weken duren voordat de regeering der Vereenigde Sta ten haar standpunt zal hebben bepaald. Het rijk zegt hulp toe in tekorten der gemeenten In een memorie van antwoord der re geering op het afdeelingsverslag der Twee de Kamer over de regeeringsnota wordt gezegd: Werd de toestand der gemeente- financiën bij een vroegere gelegenheid de plorabel genoemd, ook thans is deze nog niet rooskleurig. Doordat thans alom een belangrijke verlevendiging in de gemeente lijke activiteit is ingetreden en allerlei dringende voorzieningen dienen te wor den getroffen, die gedurende den bezet tingstijd noodgedwongen moesten blijven rusten, vertoont het uitgavenpeil der ge meenten in het algemeen nog steeds nei ging tot stijgen. De inkomensvermeerde ring, die eveneens kan worden verwacht, kan eerst later tot uitdrukking komen. De nog steeds bestaande achterstand in de gemeentelijke financieele administratie maakt het moeilijk om concrete cijfers over te leggen omtrent de huidige situatie. Des ondanks heeft de regeering den indruk, dat de begrootingstekorten der gemeenten over 1946 nog weinig zijn verminderd ten opzichte van de vorige jaren. Van regee- ringswege wordt evenwel zoo krachtig mogelijk aandrang uitgeoefend, dat de ge meentelijke uitgaven zich beperken tot wat strikt verantwoord is. In afwachting van de komende herzie ning der financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten is de regeering voorne mens den gemeènten de behulpzame hand te bieden bij het overbruggen der tekorten. De Spaansche Coupe-Degrelle De Spaansche regeering heeft een uit vier punten bestaande nota aan België ge zonden, waarin gezegd wordt dat men weet naar welk land de rexistenleider Leon Degrelle gevlucht is, doch dat men niet weet waar hij zich momenteel bevindt, al dus kringen die nauwe betrekkingen met officieele instanties onderhouden, meldt Un. Press. In de nota wordt opgemerkt dat 1. De grelle het Spaansche grondgebied verliet 'binnen vier-en-twintig uur nadat de Franco-regeering hem zijn uitwijzing be richt had. 2. Dat hoewel de Spaansche re geering wist naar welk land Degrelle zich begeven had, zij het „van het standpunt van internationale hoffelijkheid niet rid derlijk vond" om bekend te maken welk land dit was. 3. Zal elke Belgische offi cieele persoonlijkheid die hiertoe door zijn regeering wordt aangewezen, vrijelijk ip Spanje naar Degrelle kunnen zoeken. 4. In dien Degrelle ooit naar Spanje zou terug- keeren, zal hij onmiddellijk aan de Bel gische regeering worden uitgeleverd. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer een overzicht van de staatsschuld verstrekt. Daaruit blijkt, dat de netto-schuld, dus na aftrek van de banksaldi en andere vorderingen, is toe genomen van f 21.5 milliard per 30 Juni 1945 tot f 22.1 milliard volgens de laatst- bekende gegevens. Bij de behandeling van het wetsontwerp op de vermogensaanwas- belasting in de Kamer heeft de minister van Financiën verklaard, dat de schuld op dat mom.ent f 27 milliard bedroeg en in de eerste jaren wel zou stijgen boven de f 30 millard. Deze bedragen hadden be trekking op de bruto-schuld zonder aftrek van den post banksadi en andere vorde ringen. De kosten der ontworpen noodvoorzie ning voor ouden van dagen zullen, afge zien van de kosten der administratie, ver moedelijk f 150 millioen per jaar bedra gen. De minister verduidelijkt, wat hij met zijn vrij weergegeven uitlating in Ameri ka, dat hij binnen vier jaar een sluitende begrooting hoopt te bereiken, heeft bedoeld. Hij heeft daarbij op het oog gehad de ver wachting dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, het mogelijk zal zijn orn het dan resteerende deel der buitengewone uitgaven,.met uitzondering van die uitga ven, die niet naar haar aard van jaar tot jaar gedekt behooren te worden, te kun nen bestrijden uit den gewonen dienst. Hoewel de minister van Financiën er kentelijk is voor de opmerking, dat ten aanzien van zijn eigen departement het verwijt van geldsmijterij niet mag worden gemaakt, kan hij niet inzien dat door hem te lang zou zijn gewacht met het tegen gaan van de oorlogspsychose, dat geld geen rol speelt. Hij heeft integendeel de be doelde psychose van het begin van zijn op treden af met alle kracht bestreden. Dat in verschillende onderdeelen van het regeeringsapparaat gedurende het eer ste halfjaar 'na de bevrijding met een te groote royaliteit is gewerkt, wordt niet be- Weerbericht I^CHTE VORST Verwachting geldig tot Zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt, later hiel en daar opklarend. Geen neerslag van beteekenis. Matige wind tusschen Noord en Oost. Langs de Noordzeekust tem peratuur eenige graden boven het vries punt, in het overige gedeelte van het land vannacht lichte vorst en overdag temperatuur om het vriespunt. Aanstaande Zondag weer verkiezing Zondag zullen de Fransche kiezers op nieuw ter stembus gaan, ditmaal om de 619 afgevaardigden te kiezen, die voor de vol gende vijf jaren Frankrijk's parlement zul len vormen. De meeste waarnemers geven den communisten een goede kans om als De resten van het K.L.M. Dakota-vliegtuig, dat bijGuildford in Engeland in een bosch een noodlating maakte. Bij het ongeval werd slechts een persoon ernstig gewond. Aftreden zou ongrondwettelijk zijn In welingelichte kringen te Washington wordt verklaard, dat president Truman niet zal aftreden. „De president heeft een dergelijken stap zelfs niet ernstig overwo gen", aldus werd medegedeeld. Een lid van Truman's staf zeide tegen over een correspondent van Reuter, dat het volgens de constitutie onmogelijk zou zijn, dat de president zijn opvolger be noemt. Het Amerikaansche volk moet den president kiezen. Personen, die met Truman hebben ge sproken, verklaren, dat hij zeer bezorgd is over een mogelijke reactie in het buiten land tegen de republikeinsche overwin ning en dat hij waarschijnlijk alles, wat in zijn vermogen ligt, zal doen om er de aandacht op te vestigen, dat de gevolgde buitenlandsche politiek den steun heeft van beide partijen. De invloedrijke Washington Post, die de democratische regeering altijd sterk heeft gesteund, heeft vandaag voorgesteld, dat Truman een nieuw kabir.et van republikeinen voor alle portefeuilles, behalve die van buiten landsche zaken, zal samenstellen. De Amerikaansche afgevaardigde Luther Patrick uit Alabama (democraat) heeft zich vereenigd met het voorstel van se nator Fulbright, volgens hetwelk presi dent Truman zou moeten aftreden en een republikein als opvolger aanwijzen. In een telegram aan president Truman zegt Patrick het volgende: „Aan de hand van het program van de overwinnende partij kan men een spoedi- gen térugkeer voorspellen naar de moei lijkheden, waarvan het volk sinds 1932 gevrijwaard is gebleven. Er blijft slechts een uitweg over: het openstellen van de functie van.-president, in de plaats waar voor een republikein benoemd moet wor den". De ^Washington Post geeft naar aanlei ding van het voorstel, dat Truman af zou moeten treden, o.m. het volgende com mentaar: „Een dergelijke stap zou een schending van de grondwet zijn. Wij ge- looven geen oogenblik, dat de president aan dezen oproep gehoor zal geven. Het zou getuigen van kleinmoedigheid, waar van men Harry Truman nooit heeft kun nen betichten". Onze handelsvloot weer op 75% van haar vooroorlogsche sterkte Tijdens een plechtigheid in Rotterdam, ter gelegenheid van de in gebruikne ming van een nieuwe loods van de Hol- land-Amerika Lijn, heeft mr. J. P. Vos namens den minister van Verkeer het woord gevoerd en gezegd, dat wij, na onze aankoopen in Amerika dit jaar in ieder geval kunnen zeggen, dat 75% van de voor-oorlogsche sterkte van onze handelsvloot weer op de zeeën vaart. Zoodra alle schepen, die nog op stapel staan, in gebruik zijn genomen, zal dit percentage tot 85 gestegen zijn. Het woord is aan. twist. Veel van hetgeen op dit oogenblik voor te groote royaliteit wordt aangezien behoorde echter in de omstandigheden van 1945 tot een onweerstaanbaar uitvloeisel van de denkbeelden 'en omstandigheden van dien tijd en was tot op zekere hoogte voorwaarde om noodzakelijke psychologi sche resultaten te bereiken ,die op zich zelf ten volle verantwoord waren Joodsche leiders worden in vrijheid gesteld De Britsche minister van Koloniën, Ar thur Creech Jones, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering heeft be sloten den hoogen commissaris voor Pa lestina te machtigen, de in Palestina detineerde Joodsche leiders in vrijheid te stellen. De regeering heeft tevens goed gevon den, dat bepaalde gedetineerde Arabieren, eveneens op vrije voeten zullen worden gesteld. Jones zeide te hopen, dat deze maatregelen de veiligheid in Palestina zul len verbeteren en zullen bijdragen tot het vinden van een regeling. Naar aanleiding van het besluit der Britsche regeering is in Jeruzalem het vol gende communiqué uitgegeven: „Met het oog op het veroordeelen van terrorisme door den zionistischen raad voor Palestina, zooals blijkt uit de door dat lichaam op 29 October genomen re soluties, heeft de regeering besloten de gedetineerde Joodsche leiders in vrijheid te stellen". Radio Rome bericht, dat het „Jewish Agency" door haar delegatie in Italië een brief heeft gezonden aan premier de Gasperi, waarin zij den bomaanslag op de Britsche ambassade te Rome betreurt en uitdrukking geeft aan haar dankbaarheid voor de houding, die het ïtaliaansche volk gedurende de Duitsche bezetting ten op zichte van de Joden heeft aangenomen. Bewegingsvrijheid voor militairen Militairen, die bestemd zijn om te worden uitgezonden naar Nederlandsch-Indië genie ten thans eenmaal in de veertien dagen be wegingsvrijheid van Zaterdag na den dienst tot Maandagavond laatste reis. Op de overige Zondagen wordt desgewenscht bewegingsvrijheid verleend van Zaterdag na den dienst tot Zondagavond laatste reis. Van degenen, die niet zijn aangewezen om te wor den uitgezonden, genieten de gehuwden twee maal en de ongehuwden eenmaal per maand 48 uur bewegingsvrijheid, waarbij zij op Maandagavond kunnen terugkeeren. Verder kan aan de in de kazerne gehuisveste mili tairen nog eenmaal per maand worden toe gestaan op Maandagmorgen per eerste reis gelegenheid terug te keeren na verleend ver lof of bewegingsvrijheid. Voor de beroepsmi litairen. die gedetacheerd zijn, bestaat de be paling. dat zij, voor zoover de dienst het toe laat. steeds na verleende bewegingsvrijheid per eerste reisgelegenheid op Maandagmor gen kunnen terugkeeren. Ongehuwde militairen kunnen ten minste tweemaal per maand op Maandagmorgen te rugkeeren van gezinsbezoek, gehuwden ten minste driemaal J. de Vries overleden In den ouderdom van 60 jaar is te zij nen huize overleden de heer J. de Vries, het laatst verbonden als onderwijzer aan School 6, doch voordien tal van jaren deel uitmakend van het personeel van de open bare lagere school te Santpoort. Onlangs verliet de heer De Vries den dienst met pensioen, doch voor dien tijd genoot hij reeds geruimen tijd ziekteverlof. De teraardebestelling vindt Zaterdag a.s. om 2,30 uur op „Dé Bieze" plaats. Vosmaer: Het is eigenlijk verdrietig dat wij zoo weinig en zoo slecht kunnen vertellen wat dat sclioone is, dat wij in een werk zien. Export-politiek sterkste partij uit den strijd te voorschijn te komen. Zij baseeren die meening op hun vermoedens, dat vele socialistische kiezers naar de communisten zullen overloopen, omdat zij hun oude partij te weinig pro gressief en agressief vinden. Men rekent dan ook op een verzwakking der socialisten, die bovendien de kans heb ben ook naar rechts stemmen te verliezen door aanhangers die ontevreden zijn ovel de te nauwe betrekkingen met de commu nisten. Alle partijen, die rechts van de so cialisten staan, zijn den stembusstrijd ingegaan met een programma' tot „her ziening van de zoo juist aanvaarde grondwet". Zij komen daarmede dus in de lijn van generaal de Gaulle, die zijn zegen heeft gegeven aan elke par tij, die deze constitutie wijzigen wil. Bij deze verkiezingen staat één ding on- omstootelijk vast: de vermoeidheid van het kiezerscorps, dat nu binnen dertien maan den zes maal heeft moeten stemmen en luisteren naar verkiezingspropaganda. Po litieke vergaderingen zijn dan ook slecht bezocht in den laatsten tijd. Hoe genoeg de Franschman krijgt van al die tochten naar het stemlokaal, blij let uit een carica- tuur in „la Bataille". Daarop ziet men een man bewusteloos uit een steiplokaal dra gen. Het onderschrift luidt: „De arme kerel is uitgeput door zooveel verkiezingen". Stakende radio-musici- hebben nog andere grieven De staking der radiomusici is nog in vollen gang. Het stakingscomité heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt geconstateerd, „dat de eerste dag der sta king zeer goed geslaagd is. Er was vrijwel geen „levende muziek" in den aether, dank zij ook de sympathiestaking van vele or kesten en artisten, die in dienst der om- roepvereenigingen zijn of voor de micro foon zouden optreden. De radioprogram ma's worden vrijwel geheel voor het muzi kale gedeelte gevuld met gramofoonpla- ten". Het ligt in de bedoeling van de stakende musici om de uitzendingen voor de solda ten in Indië, kerkelijke uitzendingen en ziekenuurtjes niet te verhinderen. In haar communiqué verklaart de sta kingsleiding, dat er behalve het op non- actief stellen der vier dirigenten nog een andere grief bestaat: de collectieve zuive ring met een schorsingsstraf van 5 maan den, zonder hoor en wederhoor met alle nadeelige gevolgen van dien voor alle musici, onder wie velen belangrijk illegaal Jan Bron-s wonderlijke race-motor heeft zijn werk hebben gedaan en anderen, die door groote kwaliteiten nog steeds niet kunnen be- wijzen. De recordpoging over de mijl en de kilometer zou, zooals wij hebben gemeld, worden gedaan ergens op een betonweg bij Ostende in België, maar het ongunstige weer is als spel breker opgetreden. Dagenlang moest worden gewacht en toen er eindelijk opklaring volgde, was in de eerste plaats de beurt aan de auto rennen Herkuleijns en Gardner omdat zij ver gunning hadden gevraagd en verkregen voor hun pogirfg op dien weg en Bron slechts als „gast" fungeerde, Gördner verbeterde eenige records, Herkuleijns faalde, maar toen diens race was afgeloopen was het avond en tevens ook de ter mijn beëindigd binnen welke de vergunning der autoriteiten geldig was. Zeer teleurgesteld en volkomen onverrichter zake is Bron met zijn machine naar Holland teruggekeerd. Met me dewerking van de motorsportbonden worden thans besprekingen gevoerd om te bewerkstel ligen dat de recordpoging zal kunnen plaats vinden op een weg, ergens bij Valkenswaard. Het ls echter waarschijnlijk dat er nu, met het oog op het minder gunstige weer, mee zal war den gewacht tot het komende voorjaar. Kinderen van Flora voor Britsche mijnwerkers Lord Citrine, de Britsche president van het Wereld-Vakverbond, heeft dezer dagen de eerste bloembollen geplant, de eerste van het geschenk van het Nederlandsche Bloembollen Comité aan de Britsche mijnwerkers. De plechtigheid geschiedde te Chislet, niet ver van Canterbury (Kent), daar had zich op het ontspannlngsterreln van de zich daar bevinden de kolenmijn een groot gezelschap verzameld. Aanwezig waren o.m. de heeren B. D. Rljnveld uit Hillegom, voorzitter van het bloembollen comité en W. Roozen. lid van dit comité, ver tegenwoordigers van de „National Coal Board", leiders van het sociale werk voor de mijnwer kers, plaatselijke autoriteiten en vele mijn werkers. De heer Rijnveld overhandigde Lord Citrine een partijtje bollen, die symbolisch de half mil lioen tulpenbollen vertegenwoordigen, welke deze week in vijf Engelsche havens zijn aange komen, om over niet minder dan 25 mijndistric- ten te worden verdeeld. Het komende voorjaar zullen zij In de meerendeels sombere mijnwer kersplaatsen hun schoonheid tentoonspreiden. De Partij van (len Arbeid hield een ledenvergadering Voor de ledenvergadering van de afdee- ling Velsen-Noord van de Partij van den Arbeid, in het clubgebouw van „Kinder vreugd" gehouden, bestond een flinke be langstelling. De leiding berustte bij den heer K. Marks, voorzitter, die mededee- ling deed van de door het gewestelijk be stuur georganiseerde kaderbijeenkomst, welke Zaterdag, 9 November in café Brinkmaan te Haarlem wordt gehouden en waar prof. Logeman en de heer Pielage uit Hoorn zullen spreken. Voor deze bij eenkomst bleek groote belangstelling te bestaan. Tot candidaten voor het gewestelijk be stuur en voor den Partijraad werden resp. de heeren W. A. Disselköter te Santpoort en L. van Hameien, voorzitter van het fe deratie-bestuur Velsen, gesteld. Na deze huishoudelijke zaken hield de heer Van Hameien een inleiding over de wethoudersverkiezing en hetgeen daaraan was voorafgegaan en besprak ook "de be handeling van de burgemeesterskwestie tydens de eerste drie raadsvergaderingen. De uitkeering aan schippers die in bezettingstijd hun schip verloren In het voorloopig verslag over het af- deelingsonderzoek in de Tweede Kamer van het Wetsontwerp betreffende de rijks- begrootingen voor 1946 en 1947 hebben enkele Kamerleden de aandacht gevestigd op de positie van de buitenvisschers, die wegens het niet terug ontvangen van hun in bezettingstijd weggevoerde schepen van hun geheele bestaan beroofd werden en thans gedwongen zijn als knecht te varen. De bouwkosten van een nieuw schip zijn zoo hoog, dat zij het viervoudige beloopen van het bedrag, dat volgens de geldende regeling wordt uitgekeerd. Ge volg hiervan is, dat de visschers zich der mate diep in de schuld moeten steken, dat de aanschaffing van een nieuw schip on doenlijk is. Bovendien maken de banken bezwaar in deze omstandigheden hypo theek te verstrekken. In plaats van een renteloos voorschot' van regeeringswege, zooals onlangs in uitzicht werd gesteld, kreeg men kort geleden de mededeeling, dat een rente van'4 pCt. zou worden be~ rekend. der V.S. in 1947 Uit Washington wordt gemeld, dat de meeste internationale voedselverschepingen in 1947 op commercieele basis zullen geschieden, in tegenstelling tot die van het loopende jaar, waarvan een groot deel plaats vond in den vorm van hulpverleening door de UNRRA en andere organisaties. In 1946 werden bijvoorbeeld aanzienlijke hoeveelheden voedsel, bestemd voor de bur gerbevolking in de bezette gebieden, uitge voerd door de militaire autoriteiten en ook bij de liquidatie van het leen- en pachtpro- gramma kwamen groote partijen levensmid- Roozen heef t een gekneusde rib Tijdens den Woensdag in het Olympisch Stadion gespeelden voetbalwedstrijd Voor loopig Nederlandsch elftal—De Volewijckers heeft de Haarlemspeler Wim Roozen een rib gekneusd. Vermoedelijk zal hij Zondag niet met Haarlem tegen Excelsior kunnen meespe len. Hij hoopt echter spoedig hersteld te zijn, om bij een verkiezing in het Nederlandsch elftal de reis naar Huddersfield te kunnen maken. Jan Bron had tegenslag gedwongen deportatie naar Duitschland al voldoende geleden hebben. Van vele zijden ontvangen de stakende musici, naar zij meedeelen, betuigingen van sympathie. Zoo hebben verschillende schouwburgexploitanten hun zalen reeds gratis aangeboden, opdat de stakende mu sici er concerten kunnen geven voor het steunfonds van de stakingsactie. Fransche „deur naar Palestina" De Britsche regeering heeft informeel de aandacht van de Fransche regeering geves tigd op de omstandigheden bij het dorp La Ciotat, op ongeveer veertig kilometer ten Oosten van Marseilles. Dit plaatsje zou een uitvalspoort zijn voor Joodsche vluchtelingen, die op illegale wijze Palestina trachten bin nen te komen. In de buurt van het dorp zou zich een groot UNRRA-kamp voor verplaat ste personen bevinden, waarvan sommige Joodsche bewoners in Amerikaansche vracht auto's naar de kust vervoerd zouden zijn. De Britsche regeering heeft de gedachte geop perd, het kamp verder uit de kust te ver leggen. De Fransche regeering heeft nog niet geantwoord. Sport in het kort DR. MAX EUWE NAAR WEST ÏNDIë. Don derdagmiddag Is dr. Max Euwe per vliegtuig naar Curayao vertrokken. Op uitnoodiging van den aldaar gevestigden schaakbond zal hij simul- taan-seances spelen en lezingen houden en ver moedelijk ook in omliggende landen. delen vrij, die naar hongerige landen vervoerd konden worden. Het leen- en pachtprogramma is thans echter beëindigd en de werkzaam heden van de UNRRA houden, behalve voor het Verre Oosten, eind 1946 op. Men verwacht, dat ruim tachtig procent van Amerika's voedsel-export in 1947 tegen con tanten of crediet zal geschieden. Nu zullen de verschillende landen bij hun voedselaan- koopen afhankelijk zijn van de te hunner be schikking staande hoeveelheden goud en de viezen en de betrekkelijke urgentie van in- dustrieele import. Tevens moet er rekening mee gehouden worden, dat de importbehoef- ten van vele landen grooter zullen zijn dan hun vermogen tot exporteeren. Men vermoedt echter, dat de opgehoopte goud- en deviezen reserves en de internationale leeningen een groot aanvullend reservoir zullen vormen van middelen van betaling. Zoo maakt Amerika's philantropische export politiek dus weer plaats voor een grooten- öeels zakelijke. Het is echter de vraag of Nederiand's metamorphose tot min of meer kapitaalkrachtig kooper zich met overeen* komstige snelheid zal voltrekken. Joodsche vloot naar Palestina? Het Fransche persbureau AFP meldt, dat een Joodsche vloot van ongeveer honderd schepen gereed ligt om naar Palestina te varen. De vloot zou bestaan uit vaartuigen, die deel hebben uitgemaakt van de Canadee- sche en de Hongaarsche marine. De leiding der Britsche vloot zou middelen beramen om te verhinderen, dat de Joodsche schepen Palestina bereiken. Men is te Londen van meening, zoo gaat AFP verder, dat „de defensieve gedragslijn, tot dusver door Brit sche soldaten gevolgd, niet kan worden vol gehouden tegenover de voortdurende provo caties en terroristische aanslagen der Joden". Uit New York wordt vernomen, dat Byrnes de Palestijnsche kwestie geheel van Truman zou hebben overgenomen, ten einde „onge legen tusschenkomst" te vermijden Wanneer de ministers van Buitenlandsche Zaken van Groot-Brittannië en de V. S. de zaak behan delen, dan is de kans op een regeling groo ter. zoo meent men. Agenda Voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 8 NOVEMBER. „Waterloo Road", 7 en Thalia-Theater: 9.15 uur. Rex-Theater: „Frédérica", 8 uur. Bioscoop De Pont: „De Winterkoningin' 8 uur. ZATERDAG 9 NOVEMBER. Rex-Thcatcr: Voorstellingen om 7 e: 9 uur. Andere bioscopen als Vrijdag.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1