IJmuider Courant Dr. van Mook hoopt op Cheribon Meer Grondgebied „Wat is het doel?" Joodsch extremisme in Engeland Fransche communisten winnen twintig zetels Uitslaande brand in Haarlem Eenvoudige plechtigheid op de Wester-Begraafplaats Goed nieuws voor rookers Beverwijk 61e Jaargang No. 18480 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 11 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Realiteit der republiek kan niet willekeurig worden ontkend In een Zondagavond te Batavia uitgesproken radiorede heeft dr. van Mook o.a. .gezegd: „Wij moeten ons ervan bewust zijn dat het bereiken van een overeenkomst niet het einde van onze moeilijke taak beteekent. In zekeren zin is het slechts een begin. De toestand te Batavia is uiterst moeilijk. De invoering van republikeinsch geld, gepaard gaande met de stopzetting van den voedseltoevoer uit de omliggende streken, heeft een noodtoestand doen ontstaan, die binnen enkele dagen moet worden opgelost. Inmiddels is er gegronde hoop, dat de bijeenkomst te Cheribon deze oplossing zal brengen, omdat beide partijen van de nood zakelijkheid ervan overtuigd zijn. Indien iemand vrede wenscht te bereiken, niet gebaseerd op overwinning en nederlaag, dan is een groote mate van geduld en \ve- derzijdsch begrip noodig. Dit kan niet wor den verkregen door een enkele daad en in een enkelen dag, omdat altijd de mogelijk heid bestaat, dat een plaatselijk of indi vidueel conflict uitbreekt, dat in zulke ge spannen tijden ernstige gevolgen kan heb ben, indien de opwinding op anderen over slaat. Toen onlangs de politieke onderhande lingen werden hervat, moesten verschil lende ernstige psychologische moeilijkhe den overwonnen worden. Het was voor de Indonesiërs moeilijk te begrijpen, waarom op dat oogenblik groo te contingenten Nederlandsche troepen naar Indonesië gingen ter vervanging van de Britsche en Britsch-Indisehe bondge- nooten. Aan Indonesische zijde werd ech ter wel begrepen, dat het zenden van Ne derlandsche troepen onvermijdelijk was en niet moest worden beschouwd als een begin van den aanval, en ook, dat het niet beslist nadeelig voor het bereiken van een overeenkomst behoefde te zijn. De wapenstilstand Wat het bestand betreft, inderdaad is op de meeste fronten het vuren gestaakt, ter wijl de overneming van Palembang - door Nederlandsche troepen zonder incidenten is verloopen. Eveneens is de waterkwestie van Soerabaja zonder moeilijkheden tot een oplossing gekomen. In de besprekingen, die op het bestand volgden, kon de Commissie-Generaal ver klaren, dat de oplossing van onze proble men bevredigend en eervol voor beide partijen is. In Cheribon zal de commissie generaal waarschijnlijk Soekarno en Hatta ontmoe ten, op welk punt veel ongerustheid en ver warring bestaat. Maar na eenig dieper na denken moet men wel tot de conclusie ko men, dat de realiteit van de republiek niet willekeurig kan worden ontkend. De be oordeeling van de leidende figuren van een volk berust uiteindelijk bij dat volk zelf. i~\ E rede van den minister-president over *-^de Nederlandsche aanspraken op Duitsch grondgebied, die de regeering heeft aan geduid als grenscorrecties geeft mij weer duidelijk bewijs dat een nieuw beleid in Europa gevolgd moet worden om het er bovenop te brengen en dat men er met deze verouderde methodes nooit komen zal. De minister-president erkent, dat ver drijving van de Duitsche bevolking „uit een eenïgszins grool^ gebied" volstrekt on mogelijk is. In Duitschland, zegt hij te recht, is op het oogenblik gebrek aan alles. Op woninggebied heerschen er onbeschrij felijke toestanden. Maar de regeering is natuurlijk heelemaal niet gesteld op de opneming van Duitschers in ons land. „In beginsel: hoe minder Duitschers hoe lie ver", verklaart de minister-president. Niet temin wordt een voorstel bij de geallieer den ingediend, dat inhoudt dat er honderd duizend' in ons land zouden worden opge nomen. Zijn die honderdduizend zelf be reid? Heelemaal niet. De Duitsche overheid van Noord-Rijnland en Westfalen heeft al geprotesteerd tegen de Nederlandsche aan spraken op Duitsch grondgebied. Dat was te verwachten. Intusschen zegt onze minis ter-president, die vaststelt, dat in 'Duitsch land gebrek aan alles is en die natuurlijk volkomen inziet, dat wij het grootste be lang hebben bij het economische herstel van Duitschland van Nederlandsche zijde is dit belang telkens aangevoerd dat wij aanspraak 'moeten maken op Duitsch grondgebied omdat daarin steen kolen' en kali te vinden zijn, die wij zoo noodig hebben voor onze industrie en landbouw. Dus moeten wij onze broodnoo- dige handelsbetrekkingen met Duitschland voor de toekomst gaan verzekeren op een grondslag, waarbij wij dit land, waar ge brek aan alles is, van eenige welvaarts bronnen ontdoen en een deel van zijn be volking er bij opnemen, dat niet bij ons wil wezen en dat wij zelf veel liever niet in ons land zien komen. Voeg daar dan nog aan toe, dat Duitschland een groot land is met een negenmaal zoo groote be volking als de onze en met een mentali teit, die wij nu zoo langzamerhand wel kennen en ge kunt u zonder inspanning voorstellen, welke beloften voor de toe komst zulke annexatie inhoudt. Wij hebben kolen en kali noodig. Goed. Wij hebben ook de ontwikkeling van onze havens noodig. Wij moeten daartoe op een economisch welvarend Duitschland kun nen rekenen. Als het er niet bovenop kan komen zal onze welvaart daar tevens meè belet worden. Het is niet zoo prettig, dat te moeten erkennen, maar het is een feit. Alle landen van Europa zijn verarmd en zitten elkaar dwars' inplaats vgn tot sa menwerking' te komen, die de Amerïkaan- sche Unie en de Sovjet-Unie, enorme ge bieden die de macht in handen hebben, ieder voor zich volledig bezitten. Wat is dan logischer, nuchterder en verstande- lijker dan te constateeren, dat wij er alles op moeten zetten om Europeesche Unie te bevorderen, waarbij ieder land zelfbestuur voorbehoudt maar de Europeesche belan gen in handen van een op democratische wijze samengesteld, federaal bewind stelt. Wat is begrijpelijker, dan dat zulk initia tief van ons uitgaat, omdat men wel naar de stem van Nederland luistert, die in het verleden zoo vaak voor vredelievende op lossing en samenwerking heeft gepleit? Zijn wij te klein geworden voor groote ge dachten? Verkiezen wij als volle inderdaad annexatie-methoden, waarbij de kwade gevolgen voor de toekomst en het gebrék aan zakelijk inzicht zich duidelijk aftee ken en? Er zijn menschen die iedere groote ver andering als onbereikbaar beschouwen en er zich afmaken met te zeggen dat het idealisme" is. Ik antwoord daarop dat het krampachtig vasthouden aan ver ouderde methoden, welker slechte gevol gen steevast gebleken zijn, conservatisme is en bangheid voor verandering is. Zake lijk, nuchter redeneerend, „met beide beenen op den grond", zooals zoovelen dat zoo gaarne uitdrukken, moet men-erkennen dat Europa en daarmee Nederland in een hopeloos zwakke economische positie tegenover de groote machten in het Oosten en het Westen zal blijven verlceeren en zich niet uit zijn armoede zal kunnen be vrijden, als het zijn versplintering in vele staatjes met vele grensjes blijft voortzet ten en zijn eindelooze geschillen nieuw voedsel gaat geven door annexaties van grondgebied en de schepping van onte vreden bevolkings-minderheden. Het helpt niet meer of ieder land in Europa er alleen maar naar streeft, zijn eigen belang te bevorderen. Op deze eenzijdige, beperkte wijze kan men zijn nationale welvaart thans niet opbouwen. Men ver zekert er zijn eigen belang niet mee. Om dat mede te verwezenlijken worden rui mer blik en grooter beleid vereischt. Men moet als een groote en niet als een kleine zakenman te werk gaan, rekenend met de nieuwe economische machtsverhou dingen die in de wereld ontstaan zijn en met de misère waarin Europa beland is. 1-Iet verleden is dood. Wij leven in 1946. R. P. „Observer" over Nederlandsche eischen Het Britsche Zondagsblad „Observer" merkt onder het opschrift „Teveel ge vraagd" het volgende op: „Het Nederlandsche verzoek om een strook grondgebied langs de Duitsche grens, in de afgeloopen week officieel bekend ge maakt, staat in ongunstige tegenstelling tot de verstandige Deensche zelfbeperking ten aanzien van Zuid-Sleeswijk. De bedoe ling van dit soort aanspraken op grens correcties is in deze twintigste eeuw moei lijk te onderscheiden. Geen Nederlander zal in ernst willen beweren, dat dit toe te voegen grondgebied de veiligheid van zijn land zou verhoogen. Ook kan dit gebied niet beschouwd worden als vervanging voor den Nederlandschen landbouwgrond, welke door de inundaties van de Duitschers verloren is gegaan, want dit gebied zal het voedsel moeten opleveren voor zijn eigen tweehonderdduizend Duitsche bewoners, die de Nederlanders willen inlijven. Het gevraagde gebied wordt niet bewoond door een verdrukte minderheid, noch werd het ooit door de Duitschers aan de Nederlan ders ontnomen. Alles wat deze stap schijnt te zullen gaan opleveren is een noodelooze complicatie meer. bij de regeling van het vredesverdrag met Duitschland en een chronische wrijving verwekkend element! in de toekomstige betrekkingen tusschen Burgemeester Kwint legt een krans op het Nederland en Duitschland. 1 graf van sergeant Edwards der RAF Ernstige bedreigingen Volgens een verslaggever van de „Daily. Mail" hebben Joodsche extremisten ge dreigd, veldmaarschalk lord Montgomery te zullen dooden en het Engelsche ministe rie van buitenlandsche zaken te Londen te zullen opblazen, tenzij de Britsche poli tiek ten aanzien van Palestina wordt gewij zigd. Men gelooft, dat dit eerste groote drei gement van een Joodsche verzetsgroep in Engeland afkomstig is van leden van de Stemgroep die in het geheim Engeland zijn binnengekomen. Volgens den corres pondent zijn hedenmorgen vroeg detectives uitgezonden naar alle Engelsche havens en wordt een streng onderzoek ingesteld naar vreemdelingen te Londen en in de groote provinciesteden. Volgens een telegram van een correspon dent van de „News Chronicle" te Jeruza lem zullen keurtroepen politie-agenten uit Palestina met het oog op de dreigementen der Joodsche verzetsgroepen aan de Brit sche ambassades in Frankrijk, Italië en el ders worden verbonden. Als wij mogen uitgaan van het feit, dat de leidende figuren aan beide zijden eer lijke menschen zijn, bezield van den op rechten wensch om tot een behoorlijken en duurzamen vorm van samenwerking te ko men, dan meen ik veilig te mogen verkla ren dat wij op een gunstig resultaat kunnen hopen". Soekarno en Hatta zijn Zondagavond om 6 uur plaatselijken tijd in Cheribon aange komen. In gezelschap van Sjahrir heeft Lord Killearn. een bezoek gebracht aan Soekarno en Hatta te Keeningan (ten Zui den van Cheribon), de plaats waar de bei de laatsten verblijf houden. Het republi- keinsche persbureau Antara doet uitko men, dat Soekarno en Hatta de bespre kingen slechts als waarnemers zullen bij wonen en dat Sjahrir het hoofd der Indo nesische delegatie blijft. De commissie- generaal is hedenochtend naar Cheribon vertrokken. Duitschland's economie Anglo-Amerikaansch plan in voorbereiding De komende week zullen op het Ameri- lcaansche ministerie van buitenlandsche zaken door Britten en Amerikanen bespre kingen worden gevoerd over Duitschland's economische eenwording, waarvoor een van ministers van de groote vier, wanneer plan zal worden opgesteld, dat later zal worden voorgelegd aan de vergadering zij het vredesverdrag met Duitschland be spreken. Engeland kostert de hoop dat een zoo danig plan tot stand zal komen, dat de Russen en Franschen bereid zullen zijn medé te werken. Amerika wil over de douane-tarieven praten Reuter meldt dat het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken of ficieel aan achttien landen kennis heeft gegeven van het plan, op een conferentie in het aanstaande voorjaar een verlaging van, douane-tarieven in bespreking te bren gen. De achttien landen zijn: Australië, Groot-Brittannië, België, Brazilië, Canada, Chili, tlhina. Cuba, Tsjecho-Slowakije, Frankrijk, India, Libanon, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zuid-Afrika en de Sovjet-Unie. De bespre kingen zullen bovendien betreffen de ge bieden, ten aanzien waarvan de genoemde staten volmacht bezitten. Het 100ste KJL.M .-vliegtuig vertrok Zaterdag van Schiphol naar New York. De jongste passagiers worden door stewardessen aan boord van de P.H.-T.A.W. Wal cheren"gebracht. Het woord is aan. Leo Tolstoi: Het verbazingwekkendste is, dat de gansche maat schappij niet in opstand komt op dat woord: oorlog. Verlies der socialisten M. R. P. blijft gelijk De verkiezingen der Fransche volksver tegenwoordiging hebben tot resultaat gehad dat de communisten 20 zetels wonnen. De socialisten moesten 27 zetels afstaan, het zetelaantal der M.R.P. bleef ongewijzigd op 160. De grootste partijen hebben thans het volgende zetelaantal in het parlement, dat in totaal 618 zetels telt: Communisten 168 zetels (vroeger 148) Socialisten 93 zetels (vroeger 120) M.R.P160 zetels (vroeger 160) Links-Republikeinsche Unie 59 zetels P.R.L. en Gaullistische Unie 82 zetels Andere groepen 12 zetels Het aantal niet opgekomen stemmers bedroeg minder dan men met het oog op de „stemmingsmoeheid" van het Fransche volk verwachtte: 21.9 procent der stemgerech tigden bleef thuis. De bovengenoemde uitslagen betreffen 574 zetels van de 618. Het verschil wordt ingenomen door de Koloniën, waarvan de resultaten nog niet bekend zijn. 28.2 procent 17.9 procent 26 procent 11.1 procent 15.5 procent 1.3 procent Drie nieuwe U.N.O.-leden De algemeene vergadering van de Ver- eenigde Volken is Zaterdag in plenaire zit ting bijeengekomen om over de toelating als lid van Zweden, IJsland en Afghanistan te stemmen. Met algemeene stemmen wer den de drie landen als lid van de UNO aanvaard. Weerbericht KRIMPENDE WIND. Verwachting- geldig tot Dinsdagavond Geleidelijk toenemende en naar West- of Zuidwest krürrupendie wind. Meest zwaar bewolkt met hier en daar e enigen regen. Weinig verandering in temperatuur. Groote schade, niet door verzekering gedekt Zondagochtend brak brand uit in de speel goedfabriek van A. Zoet en Kooy aan den Spaarndamscheweg te Haarlem. 'Het vuur vond een overvloed van voedsel in den voor raad afgewerkte producten en materialen en de brandweer, die om tien minuten voor twaalf met twee motorwagens en een ladder wagen uitrukte, kon niet voorkomen, dat het fabriekje en een aangrenzende werkplaats van den houthandel W. Nieuwdorp een prooi der vlammen Werd. Van de drie ondernemingen, die in bedoel de loods waren ondergebracht, bleef slechts de carrosseriebouw-onderneming van J. Boonakker en Zn. gespaard, hoewel een klein gedeelte van haar zolder eveneens door de vlammen werd aangetast. Indrukwekkende oogenblikken waren het, toen vanmorgen op de Wester-begraaf- plaats het bijna voltallige college van B. en W. en bovendien deputaties van leer lingen, van bijna alle scholen in de ge meente, velen met bloemstukken in de hand, stonden geschaard om het graf van één der gesneuvelde vliegers uit den twee den wereldoorlog. Op deze groeve legde burgemeester Kwint namens de gemeente Velsen een groote krans, waarna hij als antwoord op de vraag waarom wij hier bijeen zijn, zei- de dat dit allereerst gebeurde om dank en De groote schade voor de twee speelgoed fabrikanten, wier onderneming nog maar en kele weken oud is, wordt niet door verzeke ring gedekt, evenmin als die van de belenden de houtfirma. De schuur zelf was wel ver zekerd. Een nieuwe machine van Zoet en Kooy is zwaar beschadigd en van Nieuwdorp's hout handel werd een lintzaag grootendeels ver nield. Tegen één uur had de brandweer met zes stralen (één motor- en de ladderwagen konden reeds eerder Inrukken) het gevaar bezworen en een half uur later was ook de nablussching afgeloopen. De politie deelde ons mede dat de oorzaak van den brand gezocht wordt in transforma tor-kortsluiting in de speelgoedfabriek. eerbiedige hulde te brengen aan degenen, die in het achter ons liggende Armageddon geen verstek hebben laten gaan. „Het zijn de mannen der strijdkrachten van onze bondgenooten geweest", zoo ging de burgemeester voort, „die door vijande lijk vuur werden geveld en voor hun en onze vrijheid hun leven gaven. Zeventien graven liggen hier verspreid van Geallieerde strijders, maar wij herden ken hierbij ook de andere gevallenen en tevens hen, die in den ondergrondschen. strijd vielen of hun leven gaven in con centratiekampen en gevangenissen". Na deze toespraak legden de kinderen hun bloemen op de graven. Ned. Hervormde Kerk De verkiezing van leden voor het kies college der Ned. Hervormde Kerk, welke Zondag plaats had, kreeg als resultaat', dat de aftredende leden, de heeren J. van Kempen, J. Spek, D. J. Slotboom en A. Koene werden herkozen. JgSSL 24vaNc"r een T/rs—l I Spcrr—c^e9 Zo^ooUen, U.N.O.-zetel niet naar Europa Rusland wil nu ook San Francisco Het antwoord, dat de federale Zwitser- sche regeering aan den secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, gegeven heeft en waarin Zwitserland zich bereid verklaarde de volkenbondsgebouwen aan de Vereenig- de Volken ter beschikking te stellen, echter op voorwaarde dat van Zwitserschen bo dem af geen militaire operaties zouden worden ondernomen, sluit zoo goed als zeker de mogelijkheid uit, dat de zetel der Vereenigde Volken van Amerika naar Ge- nève zal worden overgebracht. Door deze door de Zwitsers gemaakte be perking, zou het den Veiligheidsraad en de daarmede verbonden militaire commissie onmogelijk worden gemaakt een preven tieve of strafactie te ondernemen met be hulp van de internationale strijdkrachten, gelijk voorzien in het Handvest ter hand having van den vrede. Naar United Press verneemt zou Rus land, dat thans de onmogelijkheid van eet} terugkeer naar Genève inziet, besloten heb ben zijn steun te geven aan het Ameri kaansche plan om San Francisco te bestem men voor permanenten zetel, dit in ver band met de toenemende Russische belang stelling voor de situatie in de Pacific. Program der Republikeinen Volgens den Amerikaanschen radio-om roep is het program van de Amerikaansche Republikeinsche partij bekend gemaakt. Volgens dit program zullen, onafhankelijk van den huldigen staatsvorm, met alle lan den vriendschappelijke betrekkingen on derhouden worden. De vakvereenigingen moeten voor hun handelingen verantwoor delijk gesteld worden. De staatsbegrooting moet van 43 milliard dollar tot 25 milliard teruggebracht worden, waardoor een ver mindering van de belasting met twintig procent mogelijk zou worden, waarna dan zes milliard dollar voor de verzorging van de oudstrijders ter beschikking gesteld zou kunnen worden. Verder eischt het program, dat de Amerikaansche bezettingslegers in Duitschland en Japan niet ingekrompen zullen worden. Spanning in Duitsche steden Een overzicht van de ravage, die de brand worden gehouden tusschen de heeren W. C. M. Bakker, D. Kat, C. Tuynenbreïer en- P. v. d. Vlies. TERAARDEBESTELLING J. DE VRIES. Zaterdagmiddag werd op „De Bieze" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. de Vries,, in leven onderwijzer aan School E te IJmuiden, voordien 21 jaar verbonden aan de Openbare School te Santpoort. Aap de groeve werd het woord gevoerd door de heeren J. Drijver als vriend, J. W. v. Oosterom als hoofd van School E, K. Faber namens de afd. Ken- nemerland der Ned. Onderw. Vereeniging, D. de Bruyn namens de leerlingen en Wet houder Kruisman, die met den waar nemend chef van de afdeeling Onderwijs, den heer Smakman, het gemeentebestuur vertegenwoordigde. aanrichtte. De volgende week beter brood Wij hebben Zaterdag medegedeeld, dat het brood iets beter zou worden doordat met ingang van heden vijftig in plaats van 20 procent buitenlandsche tarwe in de broodbloem zal worden verwerkt. Dit be teekent, dat de meelfabrieken en maalde rijen vandaag beginnen met de productie van meel volgens deze nieuwe samenstel ling. Het zal ongeveer een week duren, voordat alle bakkerijen dit meel ontvan gen zullen hebben, zoodat eerst dan de kwaliteit van het brood zal verbeteren. Men make er den bakker dus geen ver wijt van, dat hij deze week nog brood van oude samenstelling aflevert. Het Britsche hoofdkwartier in Duitsch-. land meldt, dat de atmosfeer in de groote steden van Duitschland gespannen is naar aanleiding van het nieuws over de ern- I stige voedselpositie. De politie is waakzaam met het oog op mogelijke ongeregeldheden. Leiders van vakvereenigingen hebben verklaard, dat zij geen verantwoordelijk heid op zich kunnen nemen voor de actie' nog slechter worden. Tot dusver zijn nog geen demonstraties gemeld, doch in de verwoeste steden Ham burg en Düsseldorf kan men op de hoeken der straten groepen burgers zien die den toestand druk bespreken. Berichten uit Keulen zeggen, dat de be volking aldaar deze week een rantsoen van 962 calorieën ontving inplaats van de vast gestelde 1500. In het noord-westen van Duitschland is een periode van koude ingetreden. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat Britsche en Amerikaansche deskundigen op voed- selgebied waarschijnlijk deze week te Ber lijn de ernstige voedselcrisis in de Brit sche zóne zullen -bespreken. Te Karlsruhe in de Fransche zóne is de voedselpositie zoo ernstig, dat de vakvereenigingen over wegen een algemeene staking uit te roepen. Russen zetten ontmanteling stop Sovjet-Russische autoriteiten hebben aan de leiding van de socialistische eenheids partij in Duitschland medegedeeld, dat de optiekfabrieken van Zeiss en Schott te Jena niet verder meer zullen worden ont manteld of naar Rusland vervoerd De overgebleven technische installatie zou toereikend zijn om aan de Duitsche bin- nenlandsche consumptie te voldoen. De Haagsche correspondent van de Zwolsche Courant verneemt, dat het in de bedoeling van de regeering ligt, in zoo ruime mate goede sigaretten te gaan im porteeren, dat het einde van de zwarte sigarettenmarkt en van de legale zwarte Zuid-Amerikaansche sigaret in 't zicht is. Eduard Flipse gerehabiliteerd De Centrale Eereraad voor de Kunst heeft in hooger beroep de uitspraak van den Eereraad voor de Muziek, waarbij aan Eduard Flipse, dirigent van het Rotter- damsch Phüharmonisch Orkest de bevoegd heid was ontnomen voor den tijd van drie jaar als zoodanig op te treden, vernietigd. De Centrale Eereraad heeft den heer Flipse volkomen gerehabiliteerd en als zijn oordeel uitgesproken, dat er zelfs geen aanleiding voor een berisping bestaat. Geallieerde gevallenen in Bloemendaal herdacht Op de Begraafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal liggen de lichamen van een Franschman en twee Engelschen, die in de oorlogsjaren aan het strand zijn aange spoeld en op het „Sint Adelbertus Kerkhof" is een Canadees begraven. Ter gelegen heid van de actie der plaatselijke commissie van het Oorlogsgravencomité zijn Maan dagmorgen aan de graven bloemen gelegd. Nadat pastoor L. Beune in de kerkhof kapel van het Adelbertus Kerkhof een H. Mis had opgedragen, begaf men zich naar het graf van den Canadees, waar me vrouw Pulle een bloemstuk neerlegde. Détachementen van de Storm school, van de Territoriale troepen, van de Koninklijke Marechaussée en van de Marva's waren op de algemeene begraafplaats bijeen, waar om elf uur een plechtigheid gehouden werd. Schout bij nacht N. J. Rost van Ton ningen, adjudant-generaal, chef van het militaire huis van H.M. de Koningin, zette het doel van het oorlogsgravencomité voor Nederland uiteen. Elk graf, waarin een sol daat uit de geallieerde landen rust, zal ge adopteerd worden. Op het oogenblik ver zorgt de gemeente de graven in Bloemen daal. Om gelden te verzamelen wordt van daag in vele gemeenten een collecte ge- houdèn. Mochten er gelden overblijven, dan worden ze bestemd voor nagelaten be trekkingen. Na de gevallenen, die in Bloe mendaal rusten, herdacht te hebben, noo- digde de heer Rost van Tonningen de 'da mes Schor, Elshof en Pulle, die deel uit maken van het plaatselijk comité, uit bloe men bij de graven te leggen. Op verzoek werd een minuut stilte be tracht, waarna ds. J. C. van Dijk met het bidden van „Het Onze Vader" de plechtig heid besloot, welke werd bijgewoond door den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tcx en kolonel A. M. M. van Loon. Beroep op (len Engelschen koning Ondanks het Nederlandsche protest bij de Engelsche militaire autoriteiten in Ber lijn duren de hevige munitie-ontploffingen in het Reichswald ten Zuid-Oosten va.i Nijmegen nog steeds voort, waai-door in de dorpen in den omtrek telkens honderden ruiten worden vernield. In Milsbeek moest de school, doordat alle ruiten gesprongen waren, gesloten worden. Het schoolbestuur heeft nu, naar de Volkskrant meldt, een telegram aan den Engelschen koning ge zonden met -het verzoek, maatregelen te doen nemen, opdat de ontploffingen, welke zooveel schade aanrichten, ophouden. „Triest" officieel opgeschort De groote vier hebben Vrijdagavond on verwachts besloten de behandeling van de kwestie-Triëst voor onbepaalden tijd uit te stellen. Men gelooft echter dat buiten den raad van ministers onoffïcïeele be sprekingen over dit moeilijke vraagstuk voortduren. Het voorstel tot verdaging van het debat kwam van minister Byrnes, die den dag tevoren had geconfereerd met den Joego- slavischen minister van buitenlandsche za ken Simic en met den Joegoslavischen am bassadeur te Washington. Geen der andere ministers verzette zich tegen het voorstel, meldt United Press. graven van gesneuvelde Engelsche militairen. Receptie Doopsgezind Gemengd Zangkoor Vele belangstellenden, uiteraard uit zangerskringen, waren tegenwoordig bij de receptie van het Doopsgezind Gemengd Zangkoor, welke Zaterdagmiddag in de kerkekamer van de Doopsgezinde Kerk aan de Meerstraat werd gehouden ter ge legenheid van zijn vijf en twintigjarig be staan. Onder hen bevond zich ook de heer N. Paschier, wethouder van onderwijs als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur. De receptie werd ingeleid door den heer J. Bakker, voorzitter der jubileerende vereeniging, die allen verwelkomde en vervolgens een overzicht gaf van de ge schiedenis en wederwaardigheden van het koor, dat door ds. J. D. van Calcar op 7 November 1921 werd opgericht. Nadat de heer Bakker mededeelmg had gedaan van de schriftelijke gelukwenschen, die waren binnengekomen, heeft een groot aantal vertegenwoordigers van zangver- eenigingen enz. het bestuur mondeling ge feliciteerd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1