Haarlemsch predikant voor het tribunaal Bemoedigende woorden Bevin en Molotof van Het vervoer in Haarlem in één hand Noodlanding in de woestijn pe eerste kamer van het Haarlemsche Tri bunaal heeft in een zitting van drie en een balf uur behandeld de zaak tegen ds. P. W. F., vroeger predikant bij de Ned. Hervormde ge meente van Haarlem. Hem waren vijf punten jan laste gelegd, o.a. het lidmaatschap van de U.S.B. en van de Nederlandsch Duitsche Kui tuurgemeenschap, alsmede het betalen van een contributie van 30 per maand aan de tf.S.B. Hij ontkende echter propaganda "voor dé N.S.B. gemaakt te hebben, toen hij eind October 1942 in het kringhuis te Zandvoort jprak over „Kerkhervorming", opgave deed jn „De Bundelaar" van de data. waaron hij in jcerken sprak en aan leden van „Evangelie en Volk" liet meedeelen. wanneer hij preekte. Vtel gaf hij de feiten toe. „Meer en Bosch". Uitvoerig behandelde de voorzitter mr. T. A, M. A. van Löben Seis de kwestie van de Óhr. Vereeniging tot verpleging van lijders (essen) aan vallende ziekte. In de dagvaarding was ds. F. ten laste gelegd, dat hij het voor zitterschap van de vereeniging aanvaard had, nadat de vroegere bestuursleden en de direc teur uit hun functie waren ontheven en dat bij een geschrift had samengesteld, getiteld HDe waarheid omtrent wat er gebeurd is in de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede", waarin het beleid van het vorig bestuur werd afgekeurd en welk geschrift in de pers gepu bliceerd is. Beschuldigde gaf toe het concept gemaakt te hebben; het was zijn bedoeling de feiten naar voren te brengen. In het geschrift wordt het 'oude bestuur verweten, dat het twee leden van het personeel, die aangeslo ten waren bij de N.S.B.had ontslagen. Ds. F. deelde mede, dat het bestuur .«besloten had bet geschrift te publiceeren. De voorzitter liet een krant zien. waarin gesproken wordt van een politieke verdwazing, enz., waarna de oud-predikant opmerkte, dat het stuk naar Den Haag is gezonden. De kop boven het ar tikel heeft hij, noch zijn bestuur gemaakt. Voor den inhoud ervan was hij wel verant woordelijk. Nadat de verdedigster, mevrouw mr. Schel- tema—Conradi, betoogd had, dat getuigen in raadkamer of door een rechter-commissaris gehoord moeten worden, besloot het tribunaal de getuigen wel in het openbaar te hooren, Ds. J. C. van Dijk uit Bloemendaal, vroeger voorzitter der vereeniging, deelde op vragen van den voorzitter mee, dat hij niet gemerkt heeft, dat ds. F. zich zelf op den voorgrond heeft gesteld, om voorzitter te worden, en evenmin was het hem bekend, dat de nieuwe voorzitter er de aandacht van de Duitschers op gevestigd had, dat twee leden van het per soneel in 1940 ontslagen waren. Wel had de commissaris voor niet-commercïeele- vereeni- gingen het bestuur schriftelijk en mondeling den eisch gesteld de leden terug te nemen. Daaraan is niet voldaan. Kort daarop kreeg het bestuur bericht, dat het afgezet was. Ver der deelde ds. Van Dijlc mee, dat hij kort na de afzetting van het bestuur verzocht werd bij den Beauftragte van den rijkscommissaris in Bloemendaal te komen. Na zijn komst zag hij o.a. ook ds. F. Geëischt werd dat het per soneel, dat ontslag had aangevraagd, zou aan blijven tot de patiënten geëvacueerd waren. Den volgenden morgen besloot het bestuur medewerking te verleenen, als het nieuwe bestuur zich met het evacueeren niet zou bemoeien. Kort daarop werd getuige gevan gen genomen. Dr. B. Ch. Ledeboer, directeur van de in richtingen, deed mededeelingen over den gang van zaken nadat bekend was, dat de be stuursleden en hij uit hun functies waren ontheven. Get. zeide, dat hij zelf niet veel heeft kunnen constateeren, omdat hem de toegang tot het terrein was ontzegd. Via een collega vernam dr. Ledeboer, dat een arresta tie-bevel voor hem klaar lag en een ander bestuurslid had langs een omweg vernomen, dat het ds. F. bekend was. dat het bestuur gearresteerd zou worden. Ds. F. hierna ver hoord, merkte op, dat hij dengene, die het gezegd zou hebben, eerst later ontmoet heeft, tevoren kende hij hem niet De heer Blok. broeder od ,Meer en Bosch" vertelde, dat het nieuwe bestuur eenige ma len getracht had. de leden van het personeel toe te spreken, evenwel zonder succes. Daar na is getuige als het ware door het nieuwe bestuur overvallen. Men verzocht hem een brief, welke opgehangen werd, te lezen, waarbij dreigementen voor het geheele per soneel zijn geuit. Ds. F. voerde daarbij" als laatste het woord. Hij deed het zeer verfijnd, maar des te gevaarlijker. Nadat de heer J. E. Mouw, hoofdagent van politie, mededeelingen had gedaan over het optreden der politie en over het verleenen van steun aan het oude bestuur, was het woord aan mevrouw ScheltemaConradi. Zij zeide, dat ds. F. in 1921 in Haarlem beroepen was en vroeger een gezien predikant was In 1939 gedroeg hij zich zoo neutraal, dat men hem begon te wantrouwen. Hij werd in den hoek van de N.S.B. gedrukt en weinigen be moeiden zich met hem. Daarna bestudeerde hij de beginselen der N.S.B. en sloot zich in 1941 aan. Dat geschiedde met overtuiging. Bij bedoelingen had hij niet. Verraad heeft hij evenmin gepleegd. In het bijzonder weidde de verdedigster uit over het aanvaarden van het voorzitterschap en over zijn gedragingen als bestuurslid. Het was de bedoeling van ds. F. in denzelfden geest als het oude bestuur verder te werken. Indien maatregelen getroffen zouden worden, ten nadeele der patiënten, dan zou het be stuur niet meegewerkt hebben. Doordat het personeel vertrok; kon er niets bereikt wor den. Volgens pl. moet de actie van het oude bestuur beschouwd worden als een symbool. Daarom mag het nieuwe bestuur en inzonder heid ds. F. niet de symbolische zondebok wor den. Tenslotte deelde pl. mee, dat de beschul digde in 1943 bedankt heeft als lid der N.S B dat hij uit het bestuur van „Meer en Bosch" is getreden en dat hij door den Grtscomn^n- dant uit zijn woning is gezet. Daarna heeft hij een teruggetrokken leven geleid. Vele moei lijkheden doen zich in de toekomst voor. Me vrouw Scheltema verzocht mede in verband met den gezondheidstoestand de interneering zoo spoedig mogelijk op te heffen. Het tribunaal zal op 25 November uitspraak doen. Amerikaansche oorlogsschepen worden in Nederland gesloopt De N.V. „Holland" te Hendrik Ido Ambacht heeft van de Amerikaansche marine aange kocht twee vliegdekschepen „Nabob" er „Thane" en drie torpedoboot jagers „Hal- sead", „Duff" en „Ekins". De eerste twee be- hooren tot het type „eilanden der zee", welke tijdens den oorlog dienst deden om als vlieg tuigbases te worden vooruitgeschoven in de richting van het vijandelijk gebied. Vooral bij den aanval op Japan hebben deze schepen een zeer' belangrijke functie vervuld. Zij heb ben over de volle lengte een vliegdek en daar onder een hangardek. Deze dekken zijn voor en achter verbonden door groote vliegtuiglïf- ten. De holte tot het vliegdek is 72 voet. (De holte tot het hoofddek van een schip als de „Statendam" is 53 voet.) De torpedoboot jagers waren zeer snelle schepen, welke torpedobooten escorteerden en ander convooiwerk verrichtten. Zij bereikten met hun c.a. 12.000 P.K. een snelheid van c.a 50 km. per uur. Al deze schepen zijn in 1943 1944 in Amerika gebouwd en hebben slechts drie a vier maanden dienst gedaan. Daarna zijn zij door mijnen of op andere wijze be schadigd en in een Engelsche haven opgelegd. Zij worden binnenkort naar Nederland ge sleept .om te worden gesloopt. Engelsche Troonrede In de rede van den Engelschen Koning, welke gister bij de opening van de nieuwe zitting van het Britsche parlement is uitgesproken, is de nationalisatie van het binnenlandsch vervoer en van de electriciteitsvoorziening in het vooruit zicht gesteld. De koning zinspeelde ook op verlenging van den militairen dienstplicht wanneer de huidige regeling ten einde loopt. De koning deelde mede. dat de Britsche minis ters binnenkort besprekingen zouden voeren met vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, de Sovjet-Unie en Frankrijk over de toekomst van Duitschiand. welke een ware democratie zullen bevorderen en de wereld waarborgen zul len bieden tegen verdere pogingen tot wereld- overheersching. Radar of Radio Concessie aan de N.Z.H.Brockway uitgeschakeld vervoerbedrijf Kier in goede handen is van de N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij wordt geconstateerd, dat sa menvoeging van haar diensten met de autobusdiensten van de Brockway in Haarlem in het algemeen belang is. Opgemerkt wordt verder nog, dat het ge meentebestuur van Haarlem met die sa menvoeging instemming heeft betuigd. Verder wordt ook opgemerkt, dat als tijdstip der samenvoeging aangenomen wordt „uiterlijk 1 Februari 1947". In -over leg met het gemeentebestuur en den Rijks inspecteur van het Vervoer moet de datum nader worden vastgesteld. Tenslotte wordt overwogen, dat de Brockway rechtens geen aanspraak op eenigerlei vergoeding kan maken uit hoof de van dit niet aan haar verleenen van een vergunning, maar het wordt billijk geacht, dat de betrokken streekonderneming ver plicht wordt tot tegemoetkoming van de Brockway in de gevolgen. Vastgesteld wordt, dat de N.Z.H.V.M. hiermede instemt. Voor Haarlem krijgt de N.Z.H.V.M. niet alleen concessie voor de lijnen Haarlem- Bloemendaal, Haarlem-Heemstede-Aerden- hout-Vogelenzang-de Zilk-Noordwijker- hout-N oord wij k-Bin nen-N oor dwij k aan Zee-Katwijk-Wassenaar-Den Haag, maar ook concessie voor het groepsvervoer bin nen de gemeente Haarlem, in overeenstem ming met de aanwijzingen ter zake door het gemeentebestuur te geven. Door de Commissie Vergunningen Personenvervoer is voor Haarlem en omgeving een zeer belangrijke beslis sing genomen. Het vervoer is in één hand gelegd. De concessies zijn gegeven aan de N.Z.H., met uitschakeling van de Brockway. In deze beslissing wordt o.a. gezegd; „Over wegende, dat onder de heerschende om standigheden in het belang eener duurzame en redelijke vervoersvoorziening, de uit oefening van autobusdiensten en de uit voering van het groepsvervoer zoodanig dienen te geschieden, dat met de voorloopig nog beperkte middelen, waarover kan wor den beschikt, een rationeele, sociaal bevre digende en economisch verantwoorde voor ziening in de vervoerbehoefte bereikt wordt, welke tevens een deugdelijken grondslag vormt voor de verdere ontwik keling van het onderhavige vervoer naar de eischen van de, meer nog dan voorheen, in het algemeen belang noodzakelijke coördinatie van het vervoer; „Overwegende, dat vorenbedoelde ont wikkeling m. b. t. locaal vervoer reeds vóór den oorlog ging en nu nog verder dient te gaan in de richting van de vorming van concentratie van streek vervoerbedrijven; „Overwegende, dat het hier gaat om autobusdiensten en groepsvervoer in de duinstreek tusschen 's-Gravenhage en Haarlem met Bloemendaal; „Overwegende tenslotte, dat het streek- Ondanks voortdurende pogingen om een internationale overeenkomst te bereiken in zake het gebruik van radar en radio voor vliegtuigen, is het& waarschijnlijk, dat voor namelijk tusschen Groot-Brittannië en de V.S. op dit punt een geschil zal ontstaan betref fende het luchtvaartverkeer in Europa, aldus de News Chronicle. Het is Amerikaansche luchtvaartmaat schappijen. aldus het blad, nog niet toege staan om van radar gebruik te maken. Zij geven de voorkeur aan het systeem van radio bakens, zooals dat in de V. S. wordt toege past. Groot-Brittannië poogt in Europa het radar-systeem in te voeren. Tien dagen geleden is de Internationale luchtvaartvereeniging voor Europa £e Parijs bijeengekomen. Na afloop van de conferentie werd onverwacht een speciale commissie bij eengeroepen. Deze commissie besloot de Ame rikaansche voorstellen te aanvaarden en het radio-systeem voor Europa aan te bevelen. Dit voorstel zal bij de voorloopige internatio nale luchtvaart-organisatie te Montreal wor den ingediend, aldus de News Chronicle. Op zoek naar schatten op den zee-bodem De Britsche admiraliteit heeft een diep gaande studie gemaakt, hoe op de beste wijze wrakken van de in den oorlog ge zonken oorlogsvloot kunnen worden op gespoord. Zij tracht thans toestemming te krijgen om gebruik te mogen maken van een Fransch foto-apparaat, dat nog geheim is. Een onlangs met dit toestel ontworpen film is aan technici vertoond om het practisch gebruik toe te lichten. Deze nieuwe uitvinding zou het moge lijk maken om aanzienlijke hoeveelheden goederen, die niet aan bedrerf onderhevig zijn en zich nu nog op den bodem der zee bevinden, weer in het handelsverkeer te brengen, Kunstasfalt als brandstol Twee groote tankschepen, in aanbouw voor de Anglo-Saxon Petroleum Co, wor den voorzien van een inrichting voor het stoken van een nieuwe brandstof, nl. bi tumen of kunstasfalt, een restproduct van de olieraffinaderijen. Dit materiaal heeft een soortelijk gewicht van 1.06, een smelt punt van 75 gr. C. en een vlampunt van 200 gr. C. De proeven, welke onder toe zicht van deskundigen der Koninklijke Shell zijn gehouden, hebben gunstige re sultaten opgeleverd. De beide vaartuigen, die voor het gebruik van deze nieuwe brandstof worden ingericht, zijn de tank schepen Helicana en Hyalina, van 18.000 ton, d.w.z. in aanbouw op de werf van Swan Himter en Wighan Richardson Ltd te Wallsend on Tyne. Deze schepen worden uitgerust met turbo-electrische machines van 6§00 Asph, waarvoor de stoom zal worden geleverd door drie Babcock en Wilcox waterpijpketels, die worden voor zien van speciale branders. VEILINGEN De uitslag van de veilingen ln het Notarishuis te Haarlem is: Perceel Kleverlaan 82, Haarlem f7000 L. Evendijk qq; Leldsche Vaart 58, Haar lem f9000 D. Kuipers qq; Soendaplein 30, Haar lem f7025 B. A. Copinl c.s.; Timorstraat 169, Haarlem f 4200 F. A. Groen qq; Julianapai-k 36, Haarlem f 16,000 A. Th. Joosten qq; Lombok straat 6. Haarlem f 4050 F. A. Groen qq.; Lom bokstraat 28, Haarlem f 4575 F. A, Groe.. qq; Rech'straat 38. Haarlem f5600 F. A. Groen qq; Flo.^sstraat 27, Haarlem f7025 B. Leenmeyer; Jac. van Campenstraat 17, Heemstede f 6750 F. A. Groen qq; Jac. van Campenstraat 19. Heem stede f6400 R. Jorritsma qq; Korte Houtstraat 9 zw. en rd., Haarlem f4055 A de Vries; Aelberts- bergstraat 85. Haarlem f 5600 J. v. d. Molen; Zui- der Buiten Spaarne 86, Haarlem f 3355 J. M. Akersloot; Tugelastraat 66, Haarlem f 2905 Mevr. J. J. Heynen—Zuidstra; Oranjeboomstraat 184, Haarlem f 2335 A. v. d. Putten; Burg. Enschede- laan 23, Santpoort f4650 C. J. B. Verheydt qq; Boogstraat 4, Haarlem f2650 opgehouden^ Voor uitgangstraat 92, Haarlem f4125 Mevr. JMj. Hey nenZuidstra; Berckheydestraat 14 zw. en rd.. Haarlem f5295 A. Niezen; Tugelastraat 63, Haar lem f2825 Mevr. J. J. Heynen—Zuidstra. Ontwapening onder leiding der U.N.O. Zoowel Bevin als Molotof hebben opbeu rende woorden gesproken bij een diner van buitenlandsche persvertegenwoordigers te New York, dat Maandagavond gegeven werd. Zij spraken over de ontwapening en gaven daarbij de standpunten hunner re geeringen weer. Bevin legde den nadruk op de noodzakelijkheid tot handhaving der orde en veiligheid, Molotof verklaarde zich voor een algemeene ontwapeningsactie on der leiding van de UNO. Bevin zeide o.m.: „Groot-Brittannië streefde 'reeds voor den laatsten oorolg naar ontwapening en zijn eenzijdige actie had bijna een ramp veroorzaakt. Wanneer thans echter een algemeene ontwapening bereikt zou kun nen worden, zal de Britsche regeering niet achterblijven", aldus verklaarde hij. „Wan neer ik tot nog toe over dit onderwerp weinig gesproken heb, moet dit niet ver keerd worden uitgelegd. Ik wil namelijk practisehe en bruikbare plannen uitge werkt zien. „Ontwapening" is, juist als „democratie" een woord, dat op de ver beelding werkt en enthousiasme verwekt. Wanneer wij dit woord gebruiken, moeten wij echter meer doen dan dat alleen, en tevens iets constructiefs naar voren bren gen, door middel waarvan orde en veilig heid onder de volkeren gehandhaafd zal kunnen worden. Wanneer de UNO haar doel wil bereiken, moet zij in feite in staat zijn iederen persoon in eiken staat te be schermen tegen agressie en oorlog en wel op een meer effectieve wijze dan de be trokken regeeringen dit zelf zouden kun nen doen". Molotof verklaarde op zijn beurt: „De Sovjet-Russische delegatie heeft bij de UNO een voorstel tot algemeene bewapc- nings-bcperking ingediend. Het is beltend, dat de delegatie der Vereenigde Staten ter algemeene vergadering dit voorstel onder steunde. De Amerikaansche delegatie is reeds aan het Sovjet-Russische voorstel tegemoet gekomen en ik wil hier verklaren, dat de Sovjet-delegatie van haar kant ook aan de Amerikaansche delegatie tegemoet wil komen. Wij behooren allen te werken aan de voltooiing van deze groote taak. Geen enkele delegatie heeft tegenwerpingen doen hooren tegen bespreking van alge meene bewapenings-beperking. Ik hoop, dat wij thans in staat zullen zijn dit pro bleem aan te vatten en een begin te ma ken met de oplossing van het probleem der algemeene bewapenings-beperking in den loop van de huidige zitting der UNO". „Wij moeten", aldus verklaarde Molo tof tenslotte, „een algemeene bewape nings-beperking ten uitvoer brengen vol gens één plan en onder rechtstreeksche leiding van de UNO". JHR. H. W. M. COEHOORN VAN SMINIA OVERLEDEN. In den leeftijd van 69 jaar overleed te Brom men jhr. II. W M. Coehoom van Smlnia, een zeer bekende figuur ln de Nederlandsche paar densport. Meer dan tien jaar bekleedde jhr. Coe hoom het voorzitterschap van de landelijke federatie van rijvereeniglngen, waarvan hij thans als eerelid nog deel uitmaakte. Op concoursen hlppique in het geheele land trad hij als keur meester op. Op de algemeene begraafplaats te Bloemendaal hebben drie dames van de plaatselijke commissie van 't Oorlogsgravencomité bloemen gelegd op de graven van een Fransch' man en twee Engelschen die in den oorlog zijn gesneuveld. Achter de dames staat schout-bij-nacht C. J. Rost van Tonningen, die het woord voerde bij de plechtigheid. Is Uw costuum of mantel verregend? WIJ PERSEN VOOR U OP Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 4886 (Adv.) FEUILLETON door Hans Hirthammer 10) Het leed geen twijfel, of het tweetal legde er zich op toe niet alleen de sporen van den strijd, maar ook die, weike op de aanwezigheid van menschen zouden kun nen wijzen, uit te wisschen. Waarschijnlijk vermoedden zij het gevaar, dat hen bij de komst van een tweede vliegtuig zou kun nen bedreigen. Om hun slachtoffer bekommerden zij zich in het geheel niet. Hij was geboeid en kon dus geen onheil aanrichten. Op deze wijze kreeg Hamilton gelegen heid hun handelingen nauwkeurig gade te slaan. Alles verdween onder het, met zeldzame vaardigheid opgegraven zand. Tot zijn verbazing waren ook de levens middelen onder den grond gestopt. Zij schenen nogal haast te hebben en wensch- ten bij de uitvoering van hun verdere plannen zeker met door onnoodigen ballast te worden gehinderd. De beide inlanders begaven zich naar hun gevangene, bonden hem aan een staaf en wierp dezen zonderlingen last óp hun schouders. Het was voor den armen Hamilton een alles behalve aangename tocht, te minder, omdat hij zich niet mocht verraden, dat hij weer bij bewustzijn was. Na een marsch van een half uur onge veer lieten zij hem in een schuilhoek tus schen de rotsen aan de grens van het dal glijden, stopten hem een prop in zijn mond en verwijderden zich. Dat is het einde! dacht Edward Hamil ton wanhopig. De touwen, waarmee hij gebonden was, zaten zoo stevig, dat hij zelfs niet aan een poging om zich te be vrijden behoefde te denken. Hij sloot zijn oogen; bij de pijn in zijn ledmaten voegde zich nog een loodzware vermoeidheid. Het gonzend geluid van het naderende vliegtuig wekte hem nog eenmaal uit zijn toestand van algeheele apathie. Hij hoorde de machine boven zijn hoofd cir kelen, wist zijn redders in zijn nabijheid en moest machteloos constateeren, hoe het gebrom der motoren zwakker en zwakker werd om tenslotte geheel te verdwijnen. „Het lied is uit!" mompelde hij. Daarop viel hij van uitputting in slaap. X. Gigasar! Een machtige toovenaar had zich de grap veroorloofd temidden van de on metelijke, door de eeuwige zon onbarm hartig geblakerde zandwoestijn een weel derig sprookje uit duizend-en-een-nacht te doen verrijzen. De beide toeristen, die dezen middag in het kleine stationnetje van Gigasar uit den trein stapten, zagen van dit sprookje echter nog niets. Integendeel, zij staarden verwonderd en kennelijk teleurgesteld door het primitieve traliewerk, dat het perron van den openbaren weg scheidde, Inaar de armelijke hutten van Gigasar, tusschen welke de weinige bungalows en een eenzaam daar boven uitstekendeHin doetempel zich allerminst op hun gemak schenen te voelen. „Moet die Maharadja van u m een van die .krotten wonen?" vroeg dr. Hans Been aarzelend, nadat hij van^den eersten schrik bekomen was. Ellen Boyard stond er ietwat onnoozei bij. „Dat zou in flagrante tegenspraak zijn met alles, wat mij tot dusver over de levenswijze van den Maharadja ter oore is gekomen. Het dunkt mij het beste dat we maar eens informeeren". Ze wendde zich tot den bruinen, met een reusachtïgen tulband gewapenden jongeman, die juist den laatsten koffer uit de coupé sleepte. „Hallo boy, hier in Gigasar moet zich toch de zomerresidentie van den Maharadja van Jipar bevinden?" De jonge inlander, wiens kennis van de Engelsche taal wel zeer gebrekkig scheen te zijn, trok een verbaasd gezicht, maar daarop scheen de beteekenis van de vraag toch tot hem door te dringen. „O, Maharadja!" riep hij verrukt. „Very well gidlur Banjie Maharadja. Is in Palace Gorka-Valley. Chaterja, ban chaterje, cab, nem punjab, Sahib na Sh'bani!" Toen hij aan het eind van zijn Indruk wekkend betoog was. rende hij met alle teekenen van geestdrift het station uit en verdween in een steeg, welke op de „Sta tion Square" uitkwam. „Hebt u één woord van dat koeter- waalsch verstaan?" Miss Boyard haalde haar schouders op. „Mijn vader heeft weliswaar steeds zijn best gedaan om mij wat Bengaalsch bij te brengen, maar ik moet eerlijk toegeven, dat ik alleen die paar Engelsche woorden heb verstaan. He paleis van den Maha radja moet zich in het Gorkadal bevinden en als ik dien knaap goed begrepen heb, is hij er op uit om ons een auto te bezor gen. Stél u voor: een echte auto! Wij zullen ons ongunstig oordeel over Gigasar dienen te herzien". „Eerst eens afwachten!" meende Been sceptisch, terwijl hij met een zucht op een van de koffers ging zitten. „Wilt u niet plaats nemen? Ik vrees dat we nog wel een poosje zullen moeten wachten. Hopenlijk gelukt het dien autobezitter zijn Rolls Royce aan het rijden te krijgen". Plotseling weerklonk een geweldige knal, alsof ergens in Gigasar een explosie plaats had. De ontladingen volgden elkaar met steeds kortere tusschenpoozen op en tenslotte geleek het iets op een ver verwij derd trommelvuur. Ellen Boyard kromp van schrik Ineen, Oostenrijksche Jeugd is leergierig Houtzagen ambieert zij niet De Oostenrijksche jeugd heeft zich na den oorlog met een ongekend vuur op de' studie geworpen. De universiteiten hebben weer het levendige beeld van vroeger; in Weenen al leen zijn 17.000 studenten, en er zijn 7000 stu denten aan de andere universiteiten in het land ingeschreven. De toeloop is zoo groot, dat er nu reeds 7800 studenten méér zijn dan in 1943, en men verwacht dat dit aantal het volgend jaar nog zal toenemen. De Oostenrijksche autoriteiten willen de jongelieden naast de studie, mee laten hel pen bij dén opbouw van hun vaderland, doch op dit punt is men minder tevreden. Vorigen winter heben de Weensche studen ten de hand aan den ploeg geslagen en heb ben ze tonnen brandhout gezaagd, die onder de arbeidersklasse werden verdeeld. Sindsdien is echter de geestdrift van de jeugd aanzien lijk bekoeld Te Innsbrück hebben van de 13000 opgeroepen studenten zich slechts 255 studenten van de Handelsscholen en athenea en 206 hoogeschoolstudenten gemeld; van de eersten konden slechts 93 en van de anderen 10 gebruikt worden. Het groote aantal afvalligen onder de stu denten is het gevolg van het feit dat nagenoeg allen een certificaat van vrijstelling konden krijgen. Het arbeidsbureau, dat er trouwens niet van hield de nazi-methodes in herinne ring te brengen, had tenslotte het principe van een „eervolle en vrijwillige" tewerkstelling volgens Amerikaansche methode aanvaard, waarvan de studenten hebben geprofiteerd. Opheffing van de tram Haarlem-Leiden Er wordt door de N.Z.H. over gedacht de electrische tramlijn Haarlem-Leiden op te heffen. Het vervoer op de lijn is, wat de normale tijden betreft, niet zoo groot, dat het voortbestaan van een tramlijn gewet tigd wordt geacht. Gemeend wordt, dat in het algemeen in de vervoersbehoeften ook voorzien kan worden door autobussen. Voor de tram zou dan in de plaats komei een autobusdienst. Deze zal in elk geva zoo ingericht worden, dat voorzien word in de vervoersbehoefte van deze streek. Ei kan met groote autobussen gereden wor den (er zijn wel bussen voor 80 passagiers), terwijl bovendien het voornemen bestaal voor de autobussen een kwartiersdienst in te voeren. Nu rijdt de tram om het half uur. Intusschen moet men bedenken dat dit nog niet,meer dan plannen zijn. Een be slissing is nog niet gevallen. De quaestie wordt nog aan alle kanten bekeken. Bo vendien is aan te nemen dat ook andere instanties die bij dit belangrijke verkeers- vraagstuk betrokken zijn, hun meening openbaar zullen maken. Zoo het tot een opheffing van de tram lijn zou komen, zal het materiaal van de lijn in den Haag gebruikt worden. In ruil daarvoor zal dan materiaal uit den Haag gebruikt worden ter verbetering van het wagenpark op de lijn Zandvoort-Haarlem- Amsterdam. Nader onderzoek in de „Vrij Nederland"-zaken Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam zou heden uitspraak doen in de zaken tegen de verdachten in de „Vrij Nederland"-zaak, J. C M. B., mej. A. Th. K„ E. M., J. L. en T. L. Het Hof heeft echter alle zaken terug verwezen naar den raadsheer-commissaris voor hei instellen van een nader onderzoek. SPOORWEGRAMP IN FRANKRIJK. Op de lijn ParijsStraatsburg Is een trein botsing gebeurd. Vijf en twintig personen zou den om het leven gekomen zijn en een twin tigtal gewond. Het ongeluk gebeurde op het station van Revigny sur Ornaln, waar hedenmorgen te half zeven een goederentrein op een stil- staanden personentrein inreed. MARKTBERICHTEN Aangevoerd werden 1175 kisten versche haring en 1650 kisten andere visch. De stoomtrawlers besomden f 35.000. Verdere besommingen: Versche haring KW 123 l 16.979. Bovendien waren binnen 5 kustvisschers met besommingen van f 12 tot f 190. Marktprijzen: Gr. tong f 1,34; Gr.m. tong f 1,52—f 1.46; Tarbot I fl.60 per kg Tarbot n f62—f56; v. Haring f17—f8.50 per 50 kg. SCHEEPVAART Agatha. 7 Nov. van Manilla te Singapore. Alcor, Bahia—Rotterdam, 10 Nov, van St. Vincent (K.V.). Alphard, Rotterdam—Buenos Aires, 11 Nov. van San Francisco Do Sul, Aldebaran, 6 Nov. van Talcahuano naar San Antonio. Colytto, 10 Nov. van Montreal en Halifax te Liverpool. Drenthe. 8 Nov. van Durban te Lorenzo Mar- quez. Frans Hals, Victoria (b.c.) naar Rotterdam, passeerde 9 Nov. Balboa. Kota Agoeng. Batavia —Bangkok, 10 Nov. van SingaporeriJan Lievens, 9 Nov. van Cape Mount te Freetown. Malvina, FahaheelHaifa, it Nov. van port Said. Ondina. 4 Nov. van Ballk Papan te Mirl. Orestes, 11 Nov. van Amsterdam te Dublin. Rossum. Amsterdam —Paramaribo. 10 Nov. v. d. Downs. Salland. Am sterdam—Buenos Aires. 11 Nov. te Las Palmas. Sloterdijk, Batavia—Nederland. 11 Nov. te Bom bay. Sommelsdijk, New Orleans—Java. 10 Nov. te Port Said. Slnd Haarlem, 11 Nov. van Savona te Huelva. Stad Maassluis. 9 Nov. van Mollendo naar Valparaiso. Stad Maastricht, 11 Nov. van Bombay naar Colombo. Zonnewljk, Rotterdam Sydney, 10 Nov. van Colombo. Zuyderburgh, wordt 13 Nov. v.m. van Huelva te Rotterdam verwacht. Zijpenberg, Sydney—Rotterdam, 10 Nov. te Melbourne. Andijk (ex Groningen), 11 Nov. van Rotterdam vla Antwerpen n. New York. K. H. L.: Salland, uitreis 10 Nov. van Las Palmas. Java-China-Japanlijn: m.s. Tjltjalengka, 11 Nov van Shanghai, m.s. Tjibadak, 14 Nov. te Singa pore en 17 Nov. te Batavia. K. N. S. M.: Hercules. 9 Nov. van Famagust* naar Kielhoek. .Tuno, 10 Nov. te Boergas. Ores- tus, 11 Nov. te Dublin. Arte Scheffer, 10 Nov. te Catagena. Venus, 11 Nov. van Lissabon naar Algiers. Aardenburg, 11 Nov. te Ouessant. Dun dee. 11 Nov. van Malta naar Alexandrië. Iris, 11 Nov. van Amsterdam naar Rotterdam. Hessa, 10 Nov. van Aruba naar Barranquillo. Tyre, 11 Nov. te Amsterdam. Bureau Wijsmuller: de sleepboolen Beatrix en Margriet, slepende de bok „Valk" arriveerden 11 Nov. van Vlaardingen te Curacao. alles wel. Holl. Afrika LUn: Diamandis, 11 Nov. van Kaapstad naar Genua. W. Loeckenbach, téftig- gekeerd en ligt op de reede van Vlissingen. Edam, wordt 13 Nov. van New Orleans te Ant werpen verwacht. Algarve, 11 Nov. .van Algiers te Bona Biervliet, 9 Nov. van Odense te Go thenburg. Borelll, 11 Nov. van Blyth te Cork. Frederik, 10 Nov, van Antwerpen te Londen. Mr. Linthorst Hom an, 11 Nov. van Oporto te Lissabon. Omlandia, Antwerpen—Lissabon. 11 Nov. te Rouan. Servus, 10 Nov. van Antwerpen te Londen. Splca, 11 Nov. van Emden naar Stub, bekjöbing. Dulveland. 8 Nov. van Rotterdam te Geffle. Heemskerk. 8 Nov. van Rotterdam te Odense. Tromp, 8 Nov. van Emden te Grange mouth. Gerard Dou, 11 Nov. van Batavia. 18 Nov, te Manilla verwacht. Indrapoera. Rotter damJava, 9 Nov. te en van Colombo. Klipfon tein. Batavia—Rotterdam. 11 Nov. 12 jiur van Port Said. Aktjo, 7 Nov. van Antwerpen te Middlesbro. Albatros, 11 Nov. van Antwerpen te Londen. Angeja, 7 Nov. van de Tyne te Londen. Annegiena, 11 Nov. van Hauklpudas te Vllvorde. Birmingham, 10 Nov. van Rotterdam te Kings- lynn. Capella, Belfast—Falmouth, passeerde Nov. Lizard. Dacosta, Antwerpen—De Tees. 8. Nov. te Bridlingtonbaal. Elisabeth (ver. Maas), 11 Nov. van Goole naar Queensboro. Gaaster- land, 10 Nov. van Rotterdam te Lelth. Hasker- land, 10 Nov. van Blyth te Londen. Hasl 4. 9 Nov. van Delfzijl naar Mlddelfai t. Heerengracht, •\ntwerpen—Lissabon, passeerde 10 Nov. Wight. Hoop op Zegen, Pas—Kopenhagen, passeerde 8 Nov. Beachy head. Kaap Falga, 11 Nov. van Go thenburg te Antwerpen. Larix. Vlissingen Bordeaux, passeerde 10 Nov. Wight. Lena, 7 Nov. van Malaga naar Almeria. Margeea, ver trekt 12 Nov. van Londen naar Rótterdam. Mu rom 5 Nov. van Manchester te Brest. Oranje polder, 12 Nov. van Londen naar Rotterdam. Sambre, 10 Nov. van Rotterdam te Parijs. Tau rus. 11 Nov. van Antwerpen te Ipswich. Tilly, -i Nov. van Follonlca te Cette. Trompenburgh, 10 Nov. van Lfipalllee naar Rotterdam. Twee Ge broeders (Damhof), van Par naar Helsinki, pas seerde 7 Nov. Prawlepoint. Van Gelder, 11 Nov. van Londen naar Malmö. Walenburgh, 12 Nov. van Rotterdam te Antwerpen, Wesllaan, Blyth —Queensboro, passeerde 7 Nov. Flamboro Head. Wlm, 11 Nov. van Zaandam naar Londen. Wo- landa, 7 Nov. van Bohess naar Grangemouth. WATERPOLO WEDSTRIJDEN TE VELSEN Het programma van de op Maandag 18 No vember in het Velserbad te spelen waterpolowed- strijden is als volgt: Dames: HPC 1—VZV 1. Heeren. Afd. I: VZV lDWR 2; HPC 2— HVGB 2, deze wedstrijd geldt tevens voor de bekercompetitie van den KNZB. Afd II: VZV 2—HPC 3. Afd. III: Haarlem 3—PSVH 1. maar Been wist haar spoedig gerust te stellen. „Het is waarschijnlijk de Rolls Royce. Het wagentje schijnt inderdaad in orde te zijn". De juistheid van zijn veronderstelling werd bevestigd door een geweldige, blauw grijze rookwolk, welke tusschen de huizen van Gigasar ten hemel sloeg. Een paar maal knetterde het, alsof de saluutbatterijen van den Maharadja, ter eere van de gasten in werking waren ge steld. „De ontsteking is niet heelemaal in orde!" meende Been het lawaai te moeten toelichten. „Vermoedelijk is de wagen sinds lang niet meer in gebruik geweest". En daarop kwam uit een der stegen een ongelooflijk monster aankruipen, dat na derbij gekomen, het vermoeden wettigde, dat zijn schepper inderdaad aan een auto had gedacht, toen hij het ter wereld bracht. Proestend en snuivend kwam het nader bij en wat het aan snelheid ontbeerde, dat vergoedde het ruimschoots door een oor- verdoovend lawaai en door lichte wolleen gruwelijk stinkende dampen. Op het hooge onderstel, dat er op be rekend scheen overstroomde landwegen en ondiepe rivieren te trotseeren, waren de rest van een ontelbaar aantal conser venblikken tot een los-vast geheel bijeen- gekionken terwijl eenige bestanddeelea van een, waarschijnlijk voor de sloop ver kochten woonwagen de carrosserie vol maakten. Dat het ding zich zonder vreemde hulp voortbewoog, was een van die ondoorgron delijke wonderen, waaraan deze wereld zoo rijk is. Dich bij den uitgang van het station kwam het monster tot stilstand, zij het dan niet zonder met een laatste salvo de in de omgeving staande gebouwen in ge vaar te hebben gebracht. Nu werd het portier van binnen ge opend en achtereenvolgens kwam de bee- nen en daarna de overige bestanddeelea te voorschijn van een man, wiens uiterlijk in merkwaardigheid niet voor dat van den wagen behoefde onder te doen. Het ronde, vuurroode en door tal van kleine plooitjes doorgroefde gezicht werd getooid door een fraaien vierkant geknip- ten baard, terwijl onder een ietwat ver weerd jagershoedje een paar diepblauwe oogen trouwhartig in de wereld keken. De overige uitrusting van dit zonderlinge wezen bestond uit een soort sporthemd, dat vroeger stellig eenmaal wit was ge weest, maar nu een ondefinieerbare kleu renpracht vertoonde, van onderen be grensd door een vettig glimmende, korte leeren broek, welke zonder zijn eigenaar stellig even stevig op haar pijpen zou heb ben gestaan als met dezen. De beenen waren verder bloot, maar wat de voetbekleeding van dezen, onge twijfeld unieken chauffeur betrof, Hans Been moest er een paar maal naar kijken, vóór hij overtuigd was, dat hij zich niet vergiste. Werkelijk, deze voeten, welker staat van onzindelijkheid het treffend be wijs leverde van het nijpende gebrek aan water in deze streek, staken in een paar geweldige vilten, in echte bruin en grijs geruite, bij tien graden vorst zoo gewaar deerde vilten pantoffels. De brave man maakte geen oogenblik aanstalten het jonge paar tot instappen te bewegen; zijn motor scheen hem voor loopig nog geheel in beslag te nemen. Des te gedienstiger echter toonde zich de jonge inlander. Zonder daarvoor eerst toestemming aan de eigenaars te vragen, begon hij de koffers in den wagen te laden. Waarschijnlijk was hij van meening dat hij door het requireeren van deze voor wereldlijke auto aanspraak kon maken op innige gevoelens van dankbaarheid bij de Europeanen. Ellen Boyard scheen zich nog niet geheel hersteld te hebben van den schrik, die het trommelvuur van zooeven haar bezorgd had. „Geen tien kameelen krijgen mij binnen in dien blikken mastodon!" riep ze. „Ik ga nog liever loopen!" „U weet, dat deze, op zichzelf niet on natuurlijke wijze van voortbewegen een Europeaan in Indië niet past. Wij zullen ons dus wel aan dat wagentje moeten toevertrouwen. Wees moedig; wij zullen maar hopen, dat wij nog levend" ons doel bereiken". Hij slaagde er tenslotte in haar tot an dere gedachten te brengen en toen ook de laatste koffer een plaatsje had gevonden, was zü zelfs de eerste die in een aanval van ware doodsverachting in den wagen klom, Toen ook Been tenslotte m het bin nenste van den wagen was aangeland, wachtten zij beiden met angstig kloppend hart op de duigen, die komen zouden. De chauffeur, die al dien tijd nog geen syllabe had gezegd, ja, zijn passagiers zelfs nauwelijks een blik waardig had gekeurd, wrong zich achter het stuur. Wat de daarop volgende minuten ge beurde, vertoonde veel overeenkomst met de verschrikkingen van een aardbeving. De bodem onder de voeten der beide passagiers begon te wankelen, terwijl aan houdende detonaties als van hevige don derslagen de lucht vervulden. Het vol gende oogenblik voelden zij zich als door de vuist van een reus omhoog geslingerd om direct daarop in een onpeilbaren al- grond te verzinken. Bliksemstralen, flit sen, inktzwarte wolken, infernaal stin kende gassen, verduisterden de zon, kort om het vergaan van de wereld scheen nu niet meer ver af te zijn. Voor Hans Been had de verschrikkelijke catastrophe althans in zooverre nog eenige bekoring waar miss Boyard in haar doods angst alle terughoudendheid aflegde en zich wanhopig aan den man naast haar vastklemde. En het was zijnerzijds niet meer dan een staaltje van zijn plicht, dat hij zijn arm beschermend om de schouders van de jonge vrouw vleide tot de ergste verschrikking geweken was. (Wordt vervolgd}

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3