Het Sehoenenpaleis Vijf en drie jaar gevangenis geëischt tegen ex-politiemannen uitHeemstede Vereenigingsleven weer op dreef IJmuiden [Kort en Bondig Net meisje gevr. S. O. S. Firma SI, C. Hoole Luidsprekers Amerikaansche FOTO HOLLYWOOD Twee dooden als gevolg van hun optreden Dinsdag behandelde het Arnsterdam- sche Bijzondere Hof een aanklacht tegen dén voormal igen opperwachtmeester van de Heemsteedsche politie J. K. In Juli 1944 waren in het politiebureau te Heemstede vijf onderduikers opgesloten, die, doordat zij zich op straat hadden gewaagd, gearresteerd waren De jongens zagen met anderer hulp kans te ontsnappen en sloten daarbij K. in een cel op. De opperwachtmees ter zag echter kans zich te bevrijden, voorzag zich van een revolver, vorderde op straat een fiets en zette de onderduikers na. Tijdens de achtervolging werd hij op de Mozartkade ingehaald door iemand, die hem aanbood te helpen.. Aanvankelijk nam K. dit aanbod au serieux, maar toen de helper een vuurwapen uit zijn binnenzak haalde, ar resteerde K den vermeenden assistent. Bij een ontvluchtingspoging werd deze (een voor aanstaand illegaal werker, M, V.) door den politieman neergeschoten. De getroffene over leed eenigen tijd later in het Diaconessenhuis te Haarlem. Ter terechtzitting bleek uit de getuigenver klaringen, dat de verdachte een goed Neder lander was en de president, mr. Van Vught vroeg zich dan ook af hoe hij er toe gekomen is den illegalen werker M. V. zonder meer neer te schieten. Verdachte zei. dat hy op het oogenblik van het drama zijn bezinning kwijt was. wellicht als gevolg van vrees voor maarregelen, die aan. Mr. Besier schoor de beide verdachten over één kam en hij wees er op, dat de scho ten op V. evengoed in de lucht of heelemaal niet hadden kunnen worden gelost. By het overwegen van de strafmaat achtte spr. eenerzijds de persoonlijke omstandig heden der verdachten van weinig belang, an derzijds wilde hy in aanmerking nemen, dat de zenuwachtigheid van verd. K. en het poli tieke gedrag van beide beklaagden een tegen wicht ten goede vormden. Tegen U. eischte de procureur-fiscaal ten slotte wegens opzettelijke hulpverleening aan den vijand 5 jaar, tegen K. 3 jaar gevangenis straf. beide straffen met aftrek en voorts Mr. A. Beets betwistte als raadsman van levenslange ontzetting uit de bevoegdheid om een ambtelijke overheidsfunctie te bekleeden. verdachte K. den opzet van diens daad en be schreef zijn cliënt als een weifelmoedig, week mensch, dien een situatie als de onderhavige boven het hoofd groeide. De verdediger be twijfelde de toerekeningsvatbaarheid van K-, aan de hand van een psychiatrisch rap port en kwam tot de conclusie dat het Hof zich onbevoegd zou moeten verklaren om van deze zaak kennis te nemen ze betrof vol gens den verdediger doodslag of dood-door schuld geval subsidiair tot vrijspraak of tot het niet strafbaar verklaren wegens ambtelijk bevel, overmacht en ontoerekeningsvatbaar heid. Mr. J. H. J. Simons wees in een lang, juri disch pleidooi op het eigen initiatief van ver dachte K., waardoor volgens hem zijn cliënt U. niet de verantwoording droeg, die het Hof hem toedacht, op de ongeloofwaardigheid van tegen hem genomen konden worden na de 1 U.'s gewraakte uitlating tegenover den bur- rl P.YI f\Y\ An'hpllH 1 cfd If Qralffor Iran ontsnapping der onderduikers. De 23-jarige student R. van E. R.. die tot degenen hoorde, die door vei-dae'hte achter volgd werden, had volgens zijn zeggen den opperwachtmeester W U. aan verdachte K. het bevel hooren geven den illegalen werker te arresteeren. Verklaringen van getuigen a décharge tee kenden den verdachte als een nauwgezet man. die echter gedurende de bezetting niet tegen zijn taak opgewassen was. Ook in het rapport van den deskundige, dr. A. J Verjaal, kwam de labiele geestestoestand onder de spanning van het oogenblik naar voren. De procureur-fiscaal, mr. Besier wenschte zijn requisitoir uit te stellen tot na de be handeling van de zaak tegen den vroegeren collega van den verdachte, W. U. Na raadkamer verklaarde het Hof hiermede accoord te gaan. Den tweeden politieman was tenlastegelegd, dat hij in Juli 1944 als opperwachtmeester twee van de vijf uit het politiebureau ont vluchte onderduikers had achtervolgd en ge arresteerd. R. v. E. R., ook reeds in de zaak K. genoemd, werd via Amersfoort Oostwaarts getransporteerd, maar wist bij Zwolle te ont snappen, de ander, E. H, B. is naar Neuen- gamme gebracht en van hem is nooit meer Iets gehoord. Het kernpunt, ook van deze zaak was echter het neerschieten van den illegalen werker M. V. door den opperwac'ht- meester K. Uit het verhoor van dezen K. was gemeester en op het onbewuste karakter van U.'s geheele handelwijze. Voorts zou ook hier, volgens den advocaat, de opzet niet aanwezig zijn. Ook hij kwam tot een verzoek om vrij spraak. Na re- en dupliek werd de zitting tegen halfzes opgeheven en de uitspraak be paald op 26 November. Enorme haringvangsten onder de Engelsche kust De haringvisscherij onder de Engelsche kust, die de zoogenaamde Engelsche wal- haring oplevert, is dit jaar zoo overvloedig, dat de meeste schepen na eenige dagen met rijke vangsten thuiskomen. Ook in Lowestoft en Yarmouth worden enorme hoeveelheden aangevoerd. In IJmuiden kwamen van ;j.l. Donderdag tot en met j.l. Zondag niet minder dan 38 loggers, in hoofdzaak Katwijksche, binnen die in totaal 13.000 kantjes gezouten en 14.000 kisten versehe haring aanvoerden, die een gewicht vertegenwoordigen van ongeveer millioen kg. Suomi organiseert Mulierloop De traditioneele Mulier-veidloop, welke sedert het bestaan van de HAV „Suomi" ieder jaar door deze athletiekvereeniging werd georganiseerd, behalve in 1944 toen de .evacuatie dit met mogelijk maakte, zal ook nu weer gehouden worden. Men heeft het voornemen dezen veldloop op Zaterdag 30 November in de omgeving van het sportpark „Watervliet" te houden. Burgerlijke Stand GEBOREN: A. C. Knaapen—van Alfen, z., Eikenstraat 17, IJmuiden-O.; A. Schaaper—Mul der, d., Stationsweg 90, Velsen.; J. W. Scholten Smeding, z., p. c. Hooftlaan 19, Driehuis. N. A. van Asperen—Tol, d„ Bloemstraat 108. IJmui den; C. Kramer—van Leeuwen, z., Velserduin- weg 200, IJmuiden-O.; A. C Molenaar—v d. Vlu-gt, d.. Rijksweg 322, Santpoort. OVERLEDEN: J. Wartenhorst, 91 j., echtgen. v. A. van der Snoek, Jac. v, Heemskerkslraat 19, IJmuiden; A. Aardema, 84 j., weduwe van W Doornbos, Groeneweg 54. IJmuiden-O.; H. v. d! Wel, 71 j., echtgen. v. W, Sanberg, Schulpweg 146, Velsen-N.; S. N. v. Kampen, 17 d., zoon v. 7. Kampen, Berkenstraat 27, IJmuiden-O. Nieuws over hef winterprogramma Mijnconcessies waar Nederland aanspraak op maakt De Nederlandsche eischen tot schade vergoeding ten aan zien van Duitsch- land bepalen zich niet alleen tot de reeds bekende grenscorrecties. De economische belangen van Ne derland maken, an dere bijzondere voorzieningennood zakelijk. In het memorandum dat de Nederlandsche regeering heeft voorgelegd aan de naar voren gekomen, dat zijn collega U. hem Groote Vier loordt bevolen had, Vaumont te arresteeren, U. zei- uiteengezet, dat> de echter in den loop van het verhoor, dat - - - hem door den president, mr. v. d. Vught. werd afgenomen, dat hij geenerlei opdracht had gegeven, .om V. te doen aanhouden. Wel had hij, toen K. weifelde, hem aangespoord met de woorden „Grijp hem dan toch". De getuigen legden over verdachte U, deels ontlastende, deels bezwarende verklaringen af. Hij zou in Heemstede als goed Neder lander beleend hebben gestaan, maar na het voorval met V. had hij zïoh, volgens den agent H. B. tegenover den N.S.B.- burgemeester v. Riessen beroemd op deze arrestatie en de daaropvolgende noodlot tige schietpartij, ongeveer met de woor den: „Nou burgemeester, dat had u niet van ons -gedacht, één overvaller dood en 'twee arrestanten Verdachte ontkende deze uitlating hard nekkig en andere getuigen konden hierover evenmin zekerheid verschaffen. De tegen- wooidige hoofdinspecteur te. Heemstede ge tuigde van den verdachte, dien hij in 1937 had leeren kennen, als van een flink politieman, die soms echter te veel agent was en alleen den formeelen plicht in het oog hield. Requisitoir en eisch. „Indien een zaak velen heeft beroerd in de gemeente Heemstede, dan is het wel de thans behandelde," aldus begon mr. B. J. Besier zyn langdurig, gecombineerd pleidooi in de twee zaken. Na een woord van deernis voor de nabestaapden van de twee slachtoffers, bracht hij den zomer van 1944 in herinnering „Zooals overal in ons land, waren ook in Heemstede drie groepen, N.S.B.'ers, lauwen en krachtigen" zoo ging rnr. Besier voort, „en als er iemand uit de rijen van het krachtige verzet, waar dan ook, viel, was dit een slag voor ons geheele volk. V Adel als een dei- besten door toedoen van twee „lauwe" ge zagsdragers." De aanklager meende, dat K. en U. aan niets anders dachten dan aan de arrestatie van de ontsnapte jongens. Toen V. de groote hinderpaal vormde, werd deze om gehaald. De officier-fiscaal was van meening, dat U. zich inderdaad tegenover den ex- burgemeester v. Riessen op zijn daden heeft beroemd en hij rekende verdachte dit zwaar Hoe motorloggers worden gemoderniseerd Twee van de vijf loggers van de firma A. de Jong hebben dit jaar een belangrijke verbouwing ondergaan. Dit initiatief is in ieder opzicht toe te juchen, daar van nieuwbouw voorshands geen sprake kan zijn. Werd eenige maanden geleden de motor- logger Johanna Catharina SCH 23 geheel gemoderniseerd, thans is ook de Adriana SCH 104 gereedgekomen en op 4 Novem ber, gevoerd door schipper Arie Taal, in de vaart gebracht. Dit schip, in 1912 als zeillogger gebouwd en dat later verlengd werd, had voor den oorlog een 80 pk Bronsmotor. In 1940 werd het door de Kriegsmarine' gevorderd en voor oorlogsdoeleinden inge richt. Als z.g. Tauchlogger voer het schip gedurende den oorlog onder Duitsche vlag onder den naam „Iiohlente" en werd na de bevrijding in Kiel teruggevonden.' De sleeper „Helg'a" bracht den „Tauchlogger" op 27 Februari in IJmuiden binnen en kort daarop haalde de SCH 274 het vaartuig uit IJmuiden weg om het naar de werf in Viaardingen te brengen. In betrekkelijk korten tijd heeft men het schip een gedaanteverwisseling doen ondergaan. In de eerste plaats werd de SCH 104 opnieuw eenige meters verlengd en voorzien van een schuinen voorsteven, waardoor het schip een lengte kreeg van 35.90 m, breedte 6.50 m en een holte van 3 m. Verder werd op het achterschip een dek huis gebouwd, waarin ondergebracht zijn de kombuis, waschgelegenheid, alsmede de ingang naar de motorkamer en het ach- teriogies. Ook kan men via een gang in het dekhuis en door middel van een trap op de brug komen zonder dat men aan dek behoeft te gaan. De schippershui bevindt zich op de brug achter de stuurhut. Het vooriogies werd eveneens vernieuwd en modern en ruim ingericht. De voortstuwingsmotor is een 4 cylin der Sulzer motor van 250 pk. teneinde Neder land in de toe komst minder af hankelijk te doen zijn van zijn. ach terland, een ver dere industrialisa tie noodzakelijk is. De regeering gaat. hierbij van de over weging uit, dat deze industrialisatie een ruimere kolenpositie noodzakelijk maakt. Teneinde deze grootere behoeften te kun nen dekken, bepleit het memorandum de overdracht aan Nederland van een aantal met name genoemde kolenconcessies, welke ten deele wel en ten deele niet in exp'loir talie zijn. Behalve de op de kaart aangege ven concessies wordt tevens aanspraak ge maakt op de nog niet ontgonnen kali-lagen bij Wesel, om de voorziening van de Ne derlandsche landbouw met meststoffen te waarborgen. Indien deze eischen worden ingewilligd, zullen de betrokken mijnen met Neder- landsch kapitaal worden geëxploiteerd. De handel in deze kolen zal eveneens in Ne derlandsche handen blijven. I Uitvoering der warenwet Lezing van J. P. de Beurs De afdeeling IJmuiden van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen vergaderde in het Pa tronaatsgebouw. Nadat mevr. P. de Boer Harder in haar functie van presidente de bijeenkomst met een kort woord van wel kom had geopend, kreeg de heer J. P. de Beurs van Alkmaar gelegenheid de aan wezigen voor te lichten omtrent: De Wa renwet en de uitvoering ervan. Het is, zoo zeide de heer De Beurs, een der wetten waarmee men dagelijks te maken heeft, ter bescherming der volks gezondheid. Er moet eiken dag toezicht zijn op den verkoop en vervaardiging van eetwaren. Men moet er voor waken dat geen ar tikelen in den handel kunnen komen, die schadelijk zijn voor de gezondheid, er mag niets verkocht worden van ondeugdelijke samenstelling. Reeds in de Middeleeuwen werd een eenvoudig toezicht gehouden op de markten. Daarna kwamen gemeente lijke verordeningen, doch ook deze bleken niet voldoende. Mevr. De VriesBruins, lid van de Tweede Kamer, is de voorvechtster ge weest voor de ontwerping en doorvoering van de Warenwet, die in 1919 tot stand kwam. Men onderving daarmee de taak van den plaatselijken gezondheidsdienst. De uitvoering ervan is in handen van de keuringsdiensten, die op hun beurt be- schikking hebben over chemici en keur-1 meesters. Alle proeven, die genomen wor- den, z.g. steekproeven worden onderwor pen aan een chemisch, microscopisch, bac teriologisch onderzoek. De Warenwet opent de mogelijkheid tot straffen, niet uit politieel, doch veeleer uit paedagogiscli oogpunt. Spr. wees op knoeierijen tijdens en vlak na den oorlog in verband met melk, brood, vleesch en lichtte dit met voorbeelden toe. Ter geruststelling zeide hij, dat er in den regel in den handel niet wordt ge knoeid. Het zijn altijd zeer bepaalde enke lingen die dit euvel bedrijven. Na de pauze gaf de heer De Beurs voor zichzelf sprekende voorbeelden, waarna men de gelegenheid kreeg vragen te stellen. Clubnieuws Bridgeclub „De Jump" In de te Haarlem gehouden competitiewed strijden van den Ned. Bridge Bond kwam de bridgeclub „De Jump" met vier teams uit. „De Jump" 1, 4 en 5 haalden den vollen buit bin nen door te winnen van Ons Genoegen 2, 4 en 5 „De Jump" 2 speelde gelijk tegen R.K. B.C. Haarlem 2. „De Jump" speelt eiken Maandag in de bovenzaal van het Rex Theater, waar ook de competitiewedstrijden gespeeld worden. Agenda voor Velsen en Dmuiden WOENSDAG 13 NOVEMBER. Bioscoop De Pont: „De Winterkoning, 8 uur. Rex Theater: „Frêdérica", 8 uur. 1 Ned. Herv. Kerk. Kanaalstraat: Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer": „Die Schöpfung", 8 uur. Thalia Theater: Tooneeluitvoering O.-K. Jongel. Ver. D.G.S.: „Geen dubbeltje op zak", 8 uur. Om het damkampioenschap van Nederland In de Zaterdag en Zondag gespeelde derde en vierde ronde van het damtournooi om het kampioenschap van Nederland, heeft Dukel tegen Keiler den titelhouder, en F. Verhoeven uit Deventer 3 punten behaald. Toch had ditkoor op hetzelfde peil mag staan als die met eemg geluk vier punten kunnen zun. Het vereenigingsleven in onze gemeente, was in defi bezettingstijd zoodanig, dat er eerder over een vereenïgingsdood dan over een vereenigingsleven gesproken kon wor den. Van cle cultuurkamer wilde men hier niets weten en wanneer er in den bezet tingstijd al eens iets te doen was, ging dit uit van de een of andere NSB-organisatie, waarvan goede Nederlanders zich afzijdig hielden, Toen de oorlog voorbij was, stonden de oude vereenigingsbesturen voor de moei lijke taak, him vereeniging weer op te bouwen. Vooral in onze gemeente was dit moeilijk, doordat de evacuatie de leden her- en derwaarts had verspreid. De te rugkeer geschiedde slechts langzaam, en ook nu nog zijn hiervan cFe gevolgen merk baar. Het vereenigingsleven heeft zich echter in den laatsten tijd niet onbelang rijk van de bekomen slagen hersteld en nu het winterseizoen voor de deur staat of feitelijk reeds begonnen is, al is het dan 'nog geen. winter blijkt, dat de meeste oude vereenigingen weer actief zijn gewor. den en dat er nieuwe geboren zijn. Dit laatste geldt ^ooral de buurt vereen igm- g'en, waarvan er vele ontstonden in de da gen, toen na de bevrijding er alom be hoefte werd gevoeld, Tn een gevoel van nationale saamhoorigheid uiting te geven aan de vreugde, dat de vrijheid weer te ruggekomen was. Op cultureel gebied is er van de zijde van sommige vereenigingen steeds veel goeds tot stand gebracht en het is ver heugend, dat dit goede bezig is terug te komen. Het is niet mogelijk alle vereenigingen, die weer voor het forum van het publiek verschenen, op te sommen, maar enkele mogen we toch wel noemen. Een der eerste, die weer teekenen van leven gaf was het oude Varia, dat ondanks zijn leeftijd over een buitengewone vitali teit blijkt te beschikken. Reeds den vori- gën winter gaf Varia eenige goed ge slaagde voorstellingen en ongetwijfeld zuilen we dezen winter wel meer van dit gezelschap hooren. Een der actiefste vereenigingen mag wel de R.K. Tooneelvereeniging K.Z.O.S. ge;- noemd worden. Zij heeft reeds aan vele honderden bezoekers harer opvoeringen in het Patronaatsgebouw een aangenamen avond bezorgd. De parochie mag zich er over verheugen, dat zij een dergelijk goed dilettantengezelschap in haar midden heeft. Polyhymnia oogstte al weer lauweren en de zangers en zangeressen van den heer Jan Beider zullen dezen winter ongetwij feld weer van zich laten hooren. Het is te hopen dat het koor ook eens in het publiek optreedt en zich niet te veel op den concourszang specialiseert. Ook op het instrumentale terrein keert het leven langzamerhand terug. De Chris telijke vereeniging „Wilhelmina" deed bij nationale feesten reeds haar hoorngeschal weerklinken. Een oude bekende heeft zijn rentrée ge maakt. We bedoelen het Symphonie-orkest Euphonie, dat deze week voor het eerst na langen tijd weer eens in het Patronaats gebouw concerteerde. Het was een ver blijdend weerzien (wederhooren), want het gezelschap gaf onder leiding van zijn eminenten dirigent den "heer W. Rettich een buitengewoon goed verzorgd en smaakvol programma met uitstekende, so listen. O Maar nog een andere belangrijke gebeur tenis op muzikaal, gebied staat ons te wachten en wel hedenavond, wanneer de Chr. Gem. Zangvereeniging „Loofl^ den Heer" in de Nieuwe Kerk Haydn's orato rium „Die Schöpfung" ten gehoore zal brengen. Dat belooft een avond van groot kunstgenot te zullen worden, wanneer het koor ten minste zijn ouden vorm terug gevonden heeft. De nieuwe dirigent de heer P. J. Potgieser heeft wel een verant woordelijke taak op-zich genomen en we hopen, dat zijn eerste uitvoering met dit met eenig geluk vier punten kunnen zijn. In zijn partij tegen Keiler heeft de IJmui- denaar in een .13 om 13 stelling een fraaie damcombinatïe kunnen nemen. Dukel zag dat, doch in de verdere afwikkeling meende hij dat de dam kon worden afgenomen, hetgeen bij analyse onjuist bleek te zijn. Voor damliefhebbers laten wij dit interes sante damsnufje even volgen van de begin- stelling af: Wit: R. C. Keiler. Zwart: B. Dukel. I. 33—28 3. 31—27 5. 37—31 7. 29X20 9. 28X19 II. 35—30 13. 30—25 43—39 37—31 18—23 7—12 23—29 20X29 14X23 5—10 15—20 14—19 17—22 16. 3935 44—39 34X23 5044 31—26 41—37 39—34 25X14 12—18 11 18X29 19—23 .10—14 13—18 10—15 19X10 Keiler toonde aan dat als inplaats 1722 nu eens 8—12 was gespeeld, dan had gevolgd 26—21 17X28 27—21 16X27 36—31 27X36 47—41 36X47 42—37 47X33 37—32 23X32 39X17 11V22 34X1. 19. 27—21 31—27 36—31 16X7 16X27 9—13 22X31 3—8 12X1 17—22 48—43 11—17 20. 32X21 10—14 21. 22. 46—41 13—19 23. 24. 26X37 8-^-13 25. 26. 31—27 7—11 27. 37—32 8—12 36—31 Nu had de volgende afwikkeling plaats kunnen hebben: Zw.: 29, 23, 22, 19, 28, 15, 14, 13, 12, 4, 6, 2, 1. Wit: 27, 31, 32, 34, 38, 39, 40 42, 43, 44. 45, 47, 49. Zwart aan zet: 29—33 39X8 23—29 34X12 13—18 12X23 19X50 8—3 15—20 3—26 gedw. 2—8 26X3 20—25 3X20 25X14 Dukel overzag nu, dat wit niet 9—44 kon spelen. Wit moet nu den dam afnemen wegens 2722 3833 4540 met eindspel van Keiler 3 en Dukel 4 stukken, Is remise nog mogelijk? O i. is het gewonnen. Tegen den kampioen uit Deventer had Du kel het voordeel, dat Verhoeven in een stel ling waarin Dukel terreinwinst hadl, den remise-brengenden zet verzuimde. Ligthart had daarentegen pech doordat hij een zeer kansrijke positie tegen. Verhoeven had veroverd, doch niet kon winnen. Tegen Roosenburg heeft Ligthart een zeer sterke partij gespeeld. Het was een technisch zeer knap gespeelde partij, welke door het talrijk opgekomen publiek met belangstelling werd gevolgd. Met dit al kunnen wij de kan sen van Ligthart behoorlijk aanslaan, gezien het feit dat hij reeds heeft gespeeld tegen Verhoeven, Vos, Keiler en Roozenburg. Zaterdag ^n Zondag wordt het tournooi te Rotterdam 'voortgezet. REVUE VOOR COÖPERATIE „DE EENDRACHT". De coöperatie-revue „Wij Kloppen" van J. v. Hamelton, uitgevoerd door „De Zeven klappers". die zooals wij gisteren meldden, Donderdagavond in „De Pont" wordt opge voerd, zal Vrijdagavond in het Patronaats gebouw worden opgevoerd- Ook hier wordt des middags een kindervoorstelling gegeven. Het herstel der visschersvloot Dank zij het feit, dat er ruim 200 schepen uit Duitschland teruggevoerd konden worden, bestaat de Nederlandsche visschersvloot thans weer uit 279 trawlers en loggers. Van dit aan tal oefenen 154 de haringdrijfnetvisscherij en 57 de trawlvïsscherij uit. De overige bevinden zich nog in reparatie. onder de vroegere - leiders. Een nieuwe ster aan het vereenigings- firmament is de Cultureele Vereeniging „Velsen", die haar leden reeds heeft ont haald op een avond, zooals die tot nu toe hier nog niet werd gegéven; het optreden van Charlotte Kohier. Nog eenige mooie avonden staan op het programma. Op het gebied' der cultureele films mogen we van deze vereeniging nog veel verwachten. In Velsen-Noord gaat alles weer zijn ouden gang. De meeste vereenigingen, ont sproten uit de personeelsvereenigingen der grootindustrie zijn echter georiënteerd op Haarlemsch Tribunaal behandelt zaken uit llmuiden en Driehuis Het Haarlemsche tribunaal behandelde heden onder presidium van mr. Erades eenige zaken uit IJmuiden en omstreken. De eerste verdachte was M. K. uit IJmui den, die lid was geworden van de N.S.B. omdat zij vond „dat het er voor de vrou wen zoo gezellig was". Zij kwam in verzet tegen een geldboete van f 100.-, die haar was opgelegd door den procureur-fiscaal. Uitspraak over 14 dagen. Nummer twee die zich te verantwoorden had wegens onvaderlandsch gedrag was G. K. üit Driehuis, die in velerlei vormen zijn werkkracht aan den bezetter zou hebben dienstbaar gemaakt. Hij was tevens lid van den jeugdstorm, naderhand.der N.S.B. Eveneens uitspraak over 14<fdagen. Een blok- en groepsleider uit Driehuis, een zekeren S., werd ten laste gelegd, dat hij zich in die functie verdienstelijk ge- j maakt had voor de N.S.B. en eenige neven- organisaties. Tevens werd hem ten laste gelegd dat hij in een brief uiting gegeven had aan zijn verheugenis over de V-l bom bardementen op Engeland en verklaard zou hebben ervan overtuigd te zijn „dat de Tommies het lekker zouden verliezen". Zijn verdediger mr. Hoog betoogde, dat het dossier een slechter indruk gaf van verdachte, dan hij verdiende, daar S. steeds uit idealisme gehandeld had. Hij was slechts lid van de N.S.B. geworden, omdat hij door zijn eenvoudige ontwikkeling een gebrek aan critisch inzicht had. Ook voor deze zaak werd de uitspraak bepaald over 14 dagen. Ned. Indische Voetbal Unie Het ligt in de bedoeling der vier groote voet balbonden van Batavia, Bandoeng, Soerabaja en Semarang om door onderling schriftelijk over leg te komen tot de wederoprichting der Neder- landsch Indische Voetbal Unie. De N.I.V.U. zal zich het uitsluitend recht voorbehouden op voet- balgebied op te treden als vertegenwoordiger van Ned.-Indië en als zoodanig overeenkomsten te sluiten met organisaties, zoowel in als buiten Ned.-Indië. Voorts trekt de N.LV.U. aan zich het uitschrijven en regelen van wedstrijden tot het verkrijgen van het kampioenschap van de N. I. V. U. Het is waarschijnlijk, dat het groote militaire element een evenredige vertegenwoordiging krijgt in bestuur en commissies op de voet balvelden. Beverwijk wegens het ontbreken van ge schikte zalen in Velsen-Noord. Concordia heeft weer haar Eendracht-en terug, die er hun instrumentale en vocale capacitei ten weer zullen gaan opvoeren, ondanks dat het vooral deze vereenigingen waren, die door oorlog en evacuatie sterk waren gehandicapt. Zoo komen we langzaam maar zeker de slagen van den oorlog te boven. Het ver eenigingsleven, dat in onze gemeente steeds zeer sterk ontwikkeld was en op cultureel gebied een belangrijke plaats innam, vooral doordat het" optreden van goede beroepsgezelschappen tot de zeldzaamheden behoorde, gaat haar oude plaats heroveren. Zeesleeper§ op reis De zeesleep booten „Margriet" en „Bea trix" die de reusachtige kraan „Vaik" van Nederland naar Balikpapan sleepen, zijn Maandag in Willemstad aangekomen. Zij' waren op 16 September uit Rotterdam vertrokken en hadden op hun tocht over den Atlantischen Oceaan Madeira en St. Vincent aangedaan. Over eenige dagen zullen de schepen hun reis door het Panamakanaal naar Bor neo voortzetten. KETTING IN DE SCHROEF. Het* 6024 brt. groote Amerikaansche s.s. „Walter A. Luckenbach", dat op weg was van Antwerpen naar Kaapstad is ter hoog te van Ostende over een wrak gevaren. Het schip kreeg de ketting van een boei van het wrak in de schroef, waardoor de voortstuwingsinrichting onklaar werd. Het schip moest om assistentie seinen. Nadat het bergingsvaartuig „Zeeleeuw" de ket ting in volle zee verwijderd had, is het daardoor weer vrijgekomen schip door de sleepbooten „Blankenburg" en „Goliath" naar Vlissingen gebracht om daar gerepa reerd te worden? JEUGDAVOND IN DE CHR. GEREF. KERK. In de Chr. Gereformeerde Kerk, Marconi straat, wordt heden een jeugdavond gehouden. Spreker is ds. D. Henstra met het onderwerp: „De Erve der Vaderen". Medewerking verleent het Chr. Gerefor meerd Kerkkoor onder leiding van J. J. Bos man Jr. VOOR DE VIERDE MAAL „DE STORMBAL HANGT UIT". Het met veel succes thans reeds drie maal door de R.K. Tooneelvereeniging K.Z.O.S, op gevoerde tooneelstuk „De Stormbal hangt uit" zal Woensdag 27 November voor den vierden keer in het Patronaatsgebouw gege ven worden. HAARLEM EN OMGEVING De oud-Haarlemmer Ds. P. C. Vermeulen te Laren, die hulpprediker geweest is in wijfe vil der Ned. Herv. Gemeente, Is beroepen bil de Protest. Kerk in Indiè. De politie te Bloemendaal zal 's nachts een drietal personen, welke zich op verdachte wijze in den tuin van een villa ophielden. Na een achtervolging, waarbij twee der mannen wisten te vluchten, hield de politie een man aan. Het was iemand uit Koog a. d. Zaan. Zeer waar schijnlijk is hiermede een poging tot inbraak voorkomen. De heer D. H. Scholten te Santpoort is aan de Leidsche universiteit geslaagd voor het pro. paedeutisch examen godgeleerdheid. Maandag 18 November organlseeren verschil- lende socialistische cultureele vereen.igin.gen te Haarlem een grooten bonten avond In de Geni, Concertzaal. Er werken o.a. mede de zangver eeniging „De Stem des Volks", het kinderkoor „De kleine Stem", de Arbeidersmuziekvereen „Excelsior", de Cultureele Sportbond, de Haan' Soc. Jeugdfederatie en het Instituut voor Arbei-' dersontwikkeling. Universitaire examens. Aan de universiteit te Leiden zijn geslaagd: -voor het candidaats- examen Indisch recht "de heeren G, J. Aaldriks te Heemstede en D, van Goudoever te Halfweg en' voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer E. van der Brugghen te Haarlem. Britsche zone hongert De Engelsch-Amerikaansche besprekin gen over de voedselcrisis in de Britsche zone van Duitschland, die Zaterdag en Zondag werden gehouden, zullen deze week te Berlijn worden voortgezet. De lei dende functionarissen van beide zones zul len dan bijeenkomen. Het bureau voor voedsel- en landbouwaangelegenheden der beide zones te Stuttgart heeft heden verklaard, dat de voedselcrisis, hoe wel deze in de eerste plaats aan de Ame rikaansche zeeliedenstaking wordt toege schreven, werd verhaast door de explosie van een oude bom in het Herne-kanaalf dat den Rijn en den Weser verbindt. Hier door werd een belangrijke waterweg voor de voedselvoorziening van een aantal groote steden, met name Dortmund en randgebieden van hot Ruhrgebied geblok keerd. Men verwacht, dat het Herne-ka- naal niet voor 20 Novemiber a.s. zal wor den heropend. Wegens de betrekkelijk, kleine beschikbare voorraden in de Ame rikaansche zone zal de crisis, naar men meent, alleen kunnen worden opgelost doordat men de schepen, die voedsel naar deze zóne brengen, naar de Britsche zóne dirigeert. Ter leniging van den voedselnood in liet Ruhrgebied zal een hoeveelheid van 18.000 ton biskwie ter beschikking worden ge steld, die de eerstvolgende dagen zal aan komen. Thans is in het Noorden van Rijn landWestfalen nog voor drie dagen voed sel aanwezig. Op Woensdag 27 Nov. trouwen AB. KOOIMAN Voorh. Trompstr. 183 GON V. d. MEYDEN Kopermolenstr. 40, Receptie: Zondag 17 Nov. Ko permolenstraat 40, Zaandam. voor heelë of lialve dagen by Mevr. Groot, Blöemenmagazyn „Ploresco". Wijkerstraatweg 241, Velsen-Noord. ■Gevr.: voor directe indienst treding een MEISJE v, 9-5 u. Aanrn. by Mevr. To- nino, Willem de Zwijgerlaan 11 te Santpoort. Gevraagd: een keurig net MEISJE WEGGELOOPEN omtr. Velser- Te koop gevr. LEERBOEK beek, zwart met wit poesje s.v.p. terug te:bez. Stationsweg no 75. Te koop: K. SCHOENEN m. 31, f 8.50. Lijsterlaan 8, IJm.-O. DUBB. BOEKHOUDEN, Deel I van J. Bouma, Spilbergenstr. 27, Urn. Te koop prima GITAAR, Trompstraat 41, IJm.-O. Gevraagd: FLINKE MEISJES voor diverse afdeelingen. Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wasecherij en Chemische Wasscherij HOEK EN VAART Bloem en daalschestraatweg 17. Sa-ntpoort-St. DROSTE'S CACAO EN CHOC. FABR. N.V. te Haarlem va-aagt voor directe indiensttreding nette Vrouwen en Meisjes Aanm. bij dê Sociale afdeeling aan de fabriek van S1/^10 uur en van 12 uur (behalve Do nderdag middags Reiskosten bij aanmelding worden vergoed. voor de morgenuren van 8.3C tot 12.30, als hulp in de huis houding. Brands, Kennemer- N.V. 's-Gravenliaagsche Begrafenis onderneming „Simplicitas" W. 1. INNEMEE ZONEN Fil. HAARLEM Kinderhulsvest 29-33 (vJh. R, Smink) Telefoon 1.0.4.4.1. BEGRAFENIS CREMATIE Inschrijving In het „ARCHIEF" waarborgt regeling volgens beschreven wensohen Gevraagd: nette Aankomende Kruideniersbediende eenigszins met het vak be kend zijnde hebben voorkeur, D. Ott, „De Toko", IJmuiden. BRAND VERZEKERING Brand te Haarlem, Crt. Groote schade niet door verzekering gedekt. Sluit een Brand Beurs- polls. Makelaar C. VISSER Hzn., Wtjk aan Zeeërweg 91, Tel. 4830. Weet U, dat wij nog steeds goede pa-ijzen betalen voor Uw OUDE HUISHOUD- of INDUSTRIE- 1 NAAIMACHINE? Merk of defect geen bezwaar. TELEFOON 22787 RIJKSSTRAATWEG 250, HAARLEM-N. Telefoon of briefkaart en..., wij komen. Gevraagd: NAAISTER, 1 d. p. week. J. v. Gastel, Meervliet- straat 58 (Oud) Velsen. GEVRAAGD: Heerenwinterjas, in goeden staat voor lang en slank pqrsoon. Te huur gevr.: een goede Plano voor onder houd zal goed gezorgd worden. Aanbieding Wyk aan Zeeër weg 188. SINT NICOLAAS- en ZWARTE PIET-PAKKEN te huur, geh. compleet by N. C. Mentink, Dames- en Heer«nkapper, Driehuizerkerkweg 103. Drie huis. Telef. 4250. VERLOREN Zaterdag j.l. hee renvulpen met naam P. Her- rendorf. Terug te bezorgen Acaciastraat 23, IJm.-Oost. VERLOREN, omgeving slui zen: ring met sleutels. Tegen bel. ter. te bez. Enschedestr. 16 Te koop: een prima BRAND KAST 103 x 80 x 64. Prinsesse- laan 27, Beverwyk. Bij BRIDGECLUB „DE JUMP" kunnen nog eenige DAMES EN HEEREN geplaatst worden. Voor be ginners speciale om-sus, onder deskundige leiding. Speelavond 's Maandags in de bovenzaal van het Rex theater. Secretariaat Leeuwea-iklaan 1, IJmuiden-Oost. Haast U, een kaartje of briefje in de bus 8.40 per 70 Idlo TEXELSCHE D UIN AARD APPELEN Zeldzaam beat. HoudlbaarApril. Gratis bezorgd Gem. Velsen. Alleen van 11'16 Nov. Opslagplaats: Waterloo Driehuis, Driehuizerkerkweg 48-50 HuisadresGeen winkel W Terveort, Trompstraat 39, IJmuiden-O* heeft het Morgen, Donderdag om 9 uur begint de verkoop van dames-, heeren- en kinderschoenen GROENEWEG 80 t/o REX St. Nicolaas nog even geduld, want Zaterdag 14 Nov. 2 uur opent m (U weet wel die fotograaf die zulke leuke kinderfoto's en mooie trouwfoto's maakt voor het raadhuis) zijn nieuwgebouwde en Amerikaansch ingerichte zaak in de Winkelgalerij OOSTERDUINWEG 37, IJMUIDEN-OOST. Voor elke klant een rolfilm. In verband met de St. Nicolaasdrukte nemen, wij eiken dag foto's op van 's morgens 9 tot 's middags 6 uur. Zoo dat mogelijk is komt U even van te voren afspreken, v noodig is het niét. cgj mjf $p Bespreek Uw fotowerk met Hollywood En het komt in orde snel en goed. WINKELGALERIJ OOSTERDUINWEG 37 IJMUIDEN-OOST

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4