IJmuider Courant Heropvoeding der Nazi's Commissie-generaal Zaterdag naar Nederland terug Algemeene beschouwingen voortgezet Belgisch kabinet staat op vallen Britsche mijnenvegers in actie Nieuwe bonnen ,Velser affaire" opnieuw besproken 61e Jaargang No. 181133 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom K.ENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 14 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve' op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem In een interview met het A.N.P. heeft de oud-minister van Onderwijs prof. van der Leeuw mededeelingen gedaan over een Duitsch plan tot heropvoeding van het Duitsche volk. Dr. Wolfgang Frommel, die indertijd uit Duitschland naar ons land was uitgeweken en dus een tegenstander van het Hitler-régime was, keert nu naar zijn vaderland terug en zal in een kasteel bij Kiel een opvoedkundige instelling stichten onder den naam Europeesche Werkgemeen schap. De Britsche autoriteiten stemmen daarmee in. Prof. van der Leeuw heeft belangstel ling voor dit werk. Het moet „de Duitschers in de gelegenheid stellen, zoowel in mate- rieelen als in geestelijken zin weer een plaats in te nemen onder de volken van Europa". Onze oud-minister van Onderwijs is van meening, dat het Nederlandsche volk een belangrijk aandeel in deze her opvoeding kan hebben. Door hun kennis van vreemde talen en ruimen blik zijn de Nederlanders bij uitstek geschikt om deel te nemen aan de internationale bespre kingen en de samenwerking, die dr. From mel zich voorgesteld heeft. Oppervlakkig beschouwd maakt dit be richt een veelbelovenden indruk. Het ein digt bovendien met een plezierige streeling van onze eigenliefde. Wat bezitten wij toch een groote kennis van vreemde talen en wat hebben wij toch een ruimen blik. Ja wel. Maar van „de Nederlandei's" zijn er hoogstens tien procent, die vreemde talen geleerd hebben en slechts een minderheid daarvan spreekt er een of twee vlot. Dat weet prof. van der Leeuw natuurlijk heel goed en zijn optimisme zal zich dus bepa len tot een kleine groep menschen, die den tijd en de belangstelling zou hebben om zich voor dit werk te interesseeren. Als die inderdaad te vinden is, moet nog blijken of het werk slaagt. Uit dit bericht dient men af te leiden, dat het zich beperken zal tot een kleinen Duitschen intellectueelen kring, natuurlijk alleen bestaande uit goedwillenden. Op een kasteel nabij Kiel kan men wel studieconferenties bij eenroepen, maar dat is pas een klein be gin temidden van tachtig millioen Duit schers, van wie er tweeëntwintig millioen in de Britsche zóne wonen. De deelnemers zullen dan hun bevindingen moeten uit dragen en als zij daarmee succes hebben, zal dit toch op zijn best een langzaam- doorwerkend proces worden, dat na jaren wel eens gevolgen kan hebben. Of het de massa zal bereiken schijnt twijfelachtig., En dat Nederlanders er veel aan zouden kunnen doen betwijfel ik ook sterk. De goede krachten, die over de noodige ont wikkeling en het psychologisch inzicht be schikken, zijn schaarsch en hebben als re gel al een volle arbeidstaak in den moeilij ken opbouw van ons eigen land. Bovendien vraag ik mij af of de Duitschers wel ge neigd zullen zijn, zich door vertegenwoor digers van de overwinnaars op deze ma nier te laten heropvoeden. Het lijkt mij wel erg optimistisch, zulke indrukwekken de en algemeene termen te bezigen als „het. weder innemen van een plaats onder de Europeesche volken, in geestelijken en materieelen zin" ten aanzien van zulk een bescheiden poging als die van dr. From mel. Laat ons eerst eens afwachten of er heelemaal wel iets van terecht komt. Prof. van der Leeuw heeft gesproken over de heropvoeding van het Duitsche olk. Dat klinkt minder moeilijk dan wat in wezen zou moeten geschieden: de her opvoeding van de Nazi's. Wie het zoo uit drukt voelt beter waar de groote moei lijkheid. schuilt en herinnert zich meteen, dat eeiPgeheele jonge generatie van Duit schers in de Hitler-leer en Hitler-sfeer is opgevoed. Bovendien heeft veldmaarschalk -Montgomery in den aanvang van dit jaar verklaard, dat van de Duitsche bevolking in de Britsche zóne 75 Nazi's zijn. Dat wil zeggen: zeventien millioen. Dezer da gen heeft de Fransche generaal Cochet die meening nog eens bevestigd. Er is vaak en veel gepraat over herop voeding van de Nazi's. Af en toe critiseert iemand eens de tekortkomingen van de 'Engelschen en Amerikanen op dit gebied. De Franschen, in wier zóne de toestand blijkbaar in alle opzichten het best is, ge ven zich de meeste moeite, door de Duit- .schers met hun eigen cultuur in aanraking •Xe brengen. Maar dat is nog iets anders dan hen tot nieuwe politieke inzichten over te halen en hun geheele levensbeschouwing te. herzien. Ronduit gezegd geloof ik heelemaal niet ia directe heropvoeding van de massa in Dmitschland en zeker niet in haar bereid heid om zich door de bezetters tot andere inzichten te laten bekeeren. De Duitschers zullen de bezettingstroepen beschouwen ais hun overwinnaars, die hun dwang op leggen en van wie zij zoo spoedig mogelijk verlost moeten zien te raken .Wie zich het Duitsche volk voorstelt als een berouw volle menigte, die met de militaire neder laag meteen haar verkeerde mentaliteit is Kwijtgeraakt, vergist zich -deerlijk. Het is een gansch andere en veel moeilijker zanik, den geest te overwinnen dan het leger. Dat hebben wij zelf bewezen, toen ons land bezet was. Denkt men dat de Duit sche Nazi's, opgevoed in nationalisme, zelf verheerlijking en Herrenvolk-waan, hun speciale geestesgesteldheid hebben prijsge geven en nu staan te wachten op welwil lende onderwijzers, die hun betere ideeën zullpn ingieten? Och kom! Wie, die iets van hen weet, zou zooiets kunnen geloo- ven! Noodgedwongen gedragen zij zich nu onderworpen, maar in den aard van het beestje is nog weinig of niets veranderd. Er kan op den duur iets veranderen als blijkk, dat de democratie der geallieerden hechter, beter en ook sterker is dan him régime was en dan de Nazi-mentaliteit, die zich niet alleen in Duitschland maar ook i!n verscheidene andere landen heeft doen gelden, is. Die mentaliteit over- heeracht nog in landen als Spanje en Ar gentinië en steekt alweer den kop op in het uitgeputte Italië, waar de partij „Uomo Qualunque",. hetgeen beteekent „de gewone man" van de week bij de gemeenteraads verkiezingen in zes groote sieden alweer een zevende van de stemmen heeft behaald. Heropvoeding? Ja, door het geallieerde voorbeeld! Door te bewijzen dat de geest der vrijheid en menschelijkheid sterker en heilzamer is en dat het niet meer baat, haar te willen weerstaan! Door de teugels in handen te houden en te bewijzen dat het de beste zijn. Als dat geschiedt, zullen de Nazi's op den duur moeten terugkrab belen en zelfs iets willen leeren. Het zal alleen lukken als wij zoover komen. R. P. A.s. Zaterdag zullen de leden van de commissie-generaal, met uitzondering van dr. van Mook, naar Nederland terugkeeren, om de tot stand gekomen overeenkomst aan de regeering voor te leggen. Officieel wordt medegedeeld, dat de laatste bijeenkomst tussclien de Nederlandsche en de Indonesische delegatie, waarbij de uiteindelijke lezing van de basis voor de overeenkomst zal worden vastgesteld, is bepaald op 15 No vember. Hoofdzaken der overeenkomst Hoewel de tekst van de „basis voor een overeenkomst", welke de twee delegaties uiteindelijk wisten op te stellen, nog niet officieel bekend is gemaakt, bevat zij naar U. P. meent te weten de volgende drie fundamenteele punten: 1. Erkenning van de „republiek Indonesië", Java en Sumatra omvattend. 2. Nederlanders en Indonesiërs werken samen bij het instellen van een consti- tueerende vergadering voor het schep pen van de Vereenigde Staten van In donesië, samengesteld uit de gefedereer de staten Borneo, Groot Celebes, Soen- da-eilanden en Molukken, en de repu bliek Java en Sumatra. Borneo en de Eilanden zullen binnen een periode van twee jaar beslissen of zij zich bij de republiek Indonesië zullen aansluiten. De Vereenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden zullen een unie vormen, die bekend zal staan als „Nederlandsch-Indonesische Unie" onder de Kroon. Nederlandsche kringen in Batavia die bekend zijn met de politieke situatie in Nederland, verwachten dat de Staten-Ge- neraal de overeenkomst zullen ratificee- ren. Men vraagt zich echter terdege af hoe de overeenkomst door de Indonesische poli- Nederlandsche besprekingen met Molotof en Bevin De Nederlandsche minister van buiten- landsche zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft gisteren een bespreking gehad met Bevin en zou later op den dag een bezoek aan Molotof brengen. Naar ver- tieke partijen ontvangen zal worden, die zich vijftien maanden achter de leuze „honderd procent onafhankelijkheid" heb ben geschaard. Zij zullen de overeenkomst van Cheribon misschien minder dan dat beschouwen, wegens het verband met de Kroon De aanwezigheid van Soekarno en vice-president Hatta bij de slo.tonderhan- delingen zal echter naar men verwacht het winnen van de openbare meening steunen en de twee mannen zijn vanochtend naai" Djokjakarta vertrokken om die taak op te nemen, deelt Un. Press mede. De Fransche verkiezingenreeks zet zich voort Binnen drie dagen na de jongste alge meene verkiezingen in Frankrijk is een nieuwe verkiezingscampagne begonnen: 25 millioen kiezers zullen op 24 November op nieuw ter stembus hopen te gaan voor de verkiezing van Frankrijks „groote kiesman nen" die op hun beurt het grootste deel van den Franschen Senaat zullen kiezen. Deze Senaat zal uit 315 leden bestaan; 50 daarvan worden volgens evenredige verte genwoordiging door de Assemblée gekozen, 14 door Algiers en nog 51 door de Overzee- sche assemblées, die evenwel nog niet be staan. De overige 200 leden worden door de kiesmannen gekozen. Pas binnengekomen uitslagen van de ver kiezingen voor de Fransche Nationale Ver gadering geven een verdere winst te zien voor de communisten. Van de 619 beschikbare zetels zijn er thans 603 als volgt verdeeld: Communisten 186; M.R.P. 163; Socialisten 104; Gematig den, Conservatieven en Onaf hankelij ken 87 Radicalen 63. Joodsche bedreiging is ernst Samuel Merlin, secretaris-generaal van het Joodsche comité van nationale bevrij ding, heeft verklaard, dat de bedreigingen van Joodsche terroristen ten .aanzien van Britsche centra buiten Palestina zeer zeker ten uitvoer zouden worden gebracht. „Ik weet uit ondervinding, dat de Irgoen Zwai Leoemi, wanneer zij zegt dat zij de Britten buiten Palestina gaat aanvallen, zulks ook zal doen. De bomaanslag tegen de Britsche ambassade te Rome was de eerste stap. Er zullen zeker verdere stap pen volgen." Hef r woord is aan Byron 't Is vreemd, maar waar, want waarheid is altijd vreemder dan verdichtsel. (Uit: Don Juan). TWEEDE KAMER De Tweede Kamer zette gisteren de alge meene beschouwingen over de rijksbegrootin- gen voort. Jhr. mr. Van der Goes v.an Naters (P.v.d.A) betoogde, dat de gevoelens van sociale en politieke onzekerheid en onveilig heid sinds 1939 niet verzwakt, maar sterker geworden zijn Anderhalf jaar na de bevrij ding zijn wij diep teleurgesteld. De illegaliteit wordt ter zijde gesteld, verscheidene 'colla borateurs worden geprezen, aannemers, die niet hebben gewerkt voor de Duitschers staan ten achter bij collaborateurs. De vertrouwens kwestie ten aanzien van ons hoogste rechter lijke college is niet opgelost, maar verscherpt. Ten aanzien der loonen en prijzen merkte hij op, dat de vakbonden moeten worden in geschakeld bij het handhaven der prijsvoor- schriften; dit zal ook moeten geschieden bij de prijsvorming. De regeering spreke zich spoedig uit over een algemeen welvaartsplan voor verscheidene jaren. De geleide economie zal vastberaden moeten worden doorgezet. Socialisatie der mijnen is voor de Partij van den Arbeid onafwijsbaar noodzakelijk. Ouder domsvoorzieningen kunnen niet langer meer wachten. Een duidelijke planpolitiek zal kun nen aansporen tot harder werken. Bedrijfs organisatie is een psychologische noodzake- luidt betreffen de besprekingen de onlangs lijkheid geworden. Op het gebied van cultuur kan nog veel gedaan worden. Ook in de inter nationale politiek kan alleen door ordening aan Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie overhandigde nota inzake de Nederlandsche eischen met betrekking tot Duitschland. Duitschers protesteeren tegen Nederlandsche eischen Dr. Rudolf Amelunxen, minister-presi dent van Noordrijnland-Westfalen, een der staten van de Britsche zóne in Duitsch land, heeft op een bijeenkomst van het provinciale parlement te Dtisseldorf ver klaard, dat zijn regeering een protest had uitgebracht tegen de Nederlandsche aan spraken op Duitsch grondgebied en mijn- concessies, aldus meldt de Britsche nieuws dienst in Duitschland. „Elke afstand van gebied in het Westen zou slechts vijand schap tusschen de volkeren veroorzaken", verklaarde hij. gebouwd worden. Ten aanzien van Spanje vroeg hij of de Vereenigde Volken niet kun nen bevorderen, dat er een democratisch stel sel komt. Voorts sprak hij zijn vertrouwen uit in de Commissie-generaal. Als uitgangs punt voor de vorming van een modernen steat achtte spreker het programma-Beel voldoen de. Hij pleitte voor een organieke wet op de politieke partijen en een overeenkomstige regeling voor de Pers. Voorts vroeg hij in stelling eener staatscommissie voor staatsver- nieuwing en hij verklaarde zich voor het wegnemen uit de Grondwet van de voor de katholieken discrimineerende bepalingen, zoo als het processieverbod. De heer De Groot (Comm.) bepleitte er kenning van een onafhankelijke souvereine republiek Indonesië. Zijn partijgenoot, de heer Wagenaar hield financieele beschou wingen, welke hierop neerkwamen, dat deze begrooting door het koloniaal kapitalisme be- heerscht wordt ten koste van de sociale cultureele belangen van het volk. Mr. D e Dinsdagmorgen had de officieele opening van het Britsche parlement plaats, waarbij de Koning zijn Troonrede hield. Een fóto van de aankomst van den Koninklijken stoet bij het Parlementsgebouw. Trilde (A.R.), mr. Teulings (K.V.P.) en Van der F e 11 z (C.H.) hielden zich speciaal met. den financieelen kant der be- grooting bezig, predikten soberheid bij de overheidsuitgaven en keerden zich tegen te royaal autogebruik. Mr. De Wilde voelde zich vooral bezwaard door onze groote schuld aan buitenlandsche leeningen (anderhalf milliard), informeerde of het Amerikaansche crediet op korten termijn ad 500 millioen gulden verlen ging zal ondergaan en bepleitte grootere pro ductie om te kunnen exporteeren Ds. Zandt (St Gerei.) vroeg maatregelen tegen Zondags ontheiliging, vaccinatiedwang voor militairen, verkapte kermissen en ambtenarij. Hij be pleitte loonsverhooging en was verontrus' over den gang van zaken in Indië. De heer Dassen (K.V.P.) bleek geenszins onbeperkt vertrouwen te hebben in de kansen op be- heersching der prijzen. Slaagt de regeering daarin wel, dan kon hij haar ook ten aanzien van de loonpoliiek wel volgen. De heer Hof- stra (P.v.d.A.) koesterde goede verwach tingen van hetgeen het kabinet ter saneering der financiën onderneemt. Hij drong aan op verlaging der uitgaven voor de nationale schuld en voor de defensie en bepleitte meer eenheid met België op het gebied van belas tingen en overheidsuitgaven wegens de ko mende economische unie. In de vergadering van heden begon minis ter-president Beel met de beantwoording van de door de Kamerleden gemaakte opmerkin gen. Engeland's strijd om de exportmarkten. Op een tentoonstelling van exportgoederen was onder andere dit ultra-moderne radio toestel te bewonderen. Zeer ongewoon van vorm, doch zeker stijlvoller dan de hyper- leelijke ebonieten en houten kasten, die nu reeds jaren lang onze huiskamers ontsieren. Competitie van klaverjasclubs Na twee wedstrijden der competitie van klaverjasclubs in Mïdden-Kennemerland heb ben in de zes klassen der districten I en II de leiding: In district I De Viersprong 43724 pun ten: De Vriendschap (1 wedstrijd) 18033 pun- cen; Allen Present 35751 punten. In district II Allen Present 42685 punten, Animo 35227 pun ten; Allen Present 34923 punten. Nieuwe phase in Britsch-Albaansch geschil Naar United Press mededeelt is het diplomatieke geschil tusschen Engeland en Albanië thans in een nieuw stadium gekomen, doordat de Engclsche regeeriivr uitvoering heeft gegeven aan haar voornemen om de Albaansche wateren, waar Britsche schepen on langs op mijnen liepen, zelf te zuiveren, ongeacht de Albaansche protesten. Gewapende Britsche mijnenvegers zijn gisteren in actie gekomen in de Straat van Korfoe, met de instructie zich te verdedi gen, indien er op hen geschoten mocht worden. Ofschoon de Albaansche regeering En geland gewaarschuwd heeft dat de opera tie beschouwd zou worden als „een schen ding met voorbedachten rade der Albanee- sche souvereiniteit" heeft het departement van Buitenlandsche Zaken besloten geen wijziging in de plannen te brengen. De admiraliteit deelt mede dat de operatie in uitvoering is. Het is mogelijk dat de mij nenvegers door zwaardere oorlogsschepen geëscorteerd zullen worden. Dit behoort beslist te worden door den commandant in de Middellandsche Zee. De mijnenvegers opereeren van de Britsche basis te Ar- dostoli in Zuid-Griekenland uit. De Albaneesche regeering heeft via haar legatie in Belgrado geprotesteerd tegen het „eenzijdige" besluit van de Engelschen om in de Straat van Korfoe mijnen te vegen, en heeft voorgesteld dat zulke beslissingen door een gemengde commissie zullen wor den genomen. Communisten nemen ontslag De zesde Belgische kabinetscrisis sinds het einde van den oorlog dreigt' een feit te worden. De vier communistische ministers Borremans (Openb. Werken), Lalmand (Ravitailleering), Martaux (Volksgez.) en Terfve (Wederopbouw) zijn afgetreden. Het ter beschikking stellen van de com munistische portefeuilles kan worden toe geschreven aan een incident dat Dinsdag in de Kamer plaats vond. De Communisti sche afgevaardigde Julien Lahaut, voor zitter van de Belgische Communistische Partij en candidaat voor een van de vijf vacante zetels van vice-voorzitter dei- Kamer, werd namelijk verslagen door af gevaardigde Werner Marchand, den eenigen vertegenwoordiger dien de Democratische Unie in het parlement heeft, hetgeen door de Communisten als een beleediging be schouwd werd. Naar verluidt zullen de kabinets leden overwegen of het mogelijk is dat de regeering Hüysmans aan blijft, door de vier te vervangen of door deze over te halen hun ontslagaanvrage in te trekken. Indien beide alternatieven niet mo gelijk zijn acht men het onvermijdelijk dat de geheele regeering bij den regent haar ontslag indient. Indien Hüysmans tot het aftreden van zijn regeering zou besluiten dan is de vol gende stap aan den regent die dan moet besluiten of hij Hüysmans zal verzoeken een nieuwe regeering te vormen of dat hij de partijleiders moet ontbieden om zich te laten adviseeren wien hij opdracht tot het vormen van een nieuwe regeering moet geven. In goedingelichte politieke kringen meent men dat het ontslag der commu nisten Hüysmans het vormen van een nieuwe regeering zal beletten, tenzij hij er in slaagt om een coalitie van Katholieken, Socialisten en Liberalen op te bouwen, welke tot dusverre niet te verwezenlijken was wegens meeningsverschil over de ko ningskwestie, meldt U. P. Indien de Communisten in hun houding volharden, is de tijd van de linksche meer derheid voorbij. De Socialisten zullen dan wel meer toenadering zoeken tot de libe ralen. De C.V.P. die evenals alle katho lieke staatspartijen schitterend gediscipli neerd is, en sterker is dan welke twee andere partijen ook, zal het heft in handen krijgen. Slechts indien parlementaire verkiezin gen terstond worden uitgeschreven, heb ben de linker partijen nog een kans, daar na 1 Januari de vrouwen het kiesrecht krijgen voor de wetgevende vergadering, en dezen, vooral wat de koningskwestie betreft, zeker voor een groot dèel. réchts zullen stemmen. Men staat eenigszins sceptisch tegenover de vraag hoe minister Hüysmans zich nog staande zal kunnen houden. Van 10 tot 24 November zijn de volgen de bonnen aangewezen: Bonkaarten KA, KB en KC- 612 (strook no. 2): 477 Alg. 750 gram suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz., of 1110 gram (3 potten) pinda kaas. 478 Alg. 125 gram koffie. 479 Alg. 50 gram thee. Bonkaarten KD en KE 612 (strook no. 2): 486 en 487 Alg. 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 500 gram jam stroop enz., of 370 gram (1 pot) pinda kaas. Tabakskaart: T 58 2 rantsoenen tabaks-artikelen. Holland's Glorie De Nederlandsche sleepboot „Thames" (624 ton) zal binnenkort van de Bermuda-eilanden vertrekken om een 17.500 ton metend droog dok, voorheen eigendom van de admiraliteit, over een- afstand van ruim 9500 kilometer naar Montevideo (Uruguay) te vorsleepen.ka pitein Jan Kalkman hoopt de reis in 60 dagen te volbrengen. Het dok is aangekocht door een particuliere firma te Montevideo. De be manning van de sleepboot bestaat uit 20 kop pen. Bovendien zullen 10 man op het droog dok blijven en met behulp van de ..walkie- talkie" (verplaatsbare radio) voeling houden met de sleepboot. Kapitein Kalkman noemde deze reis „routinewerk" en verwacht geen moeilijkheden. Er is voor 80 dagen voedsel aan boord Weerbericht VRIJ KOUD Verwachting geldig tot Vrijdagavond: Meest matige wind uit Oostelijke rich tingen. aanvankelijk zwaar bewolkt met hier en daa/r eenigen neerslag en plaatse lijk mist. later enkele verspreide opkla ringen, Vrij koud. In het protest wordt gezegd dat hoewel de Engelschen hebben medegedeeld dat zij alleen omlijnd gebied zouden vegen, Alba nië geconsulteerd dient te worden over deze gebieden en dat het vegen buiten duidelijk omlijnd gebied beschouwd kan worden „als opzettelijke inbreuk op sou vereiniteit en gebied van Albanië". Byrd naar de Zuidpool Croole Amerikaansche expeditie Hoewel het Amerikaansche departement van Marine nog geen bijzonderheden ge publiceerd heeft over de Poolexpeditie, die zich zal bezighouden met het zoeken naar uranium in het Zuidpoolgebied, kan men uit berichten in de Amerikaansche bladen opmaken, dat het hier gaat om de belang rijkste expeditie, die ooit op dit gebied on dernomen is. Volgens deze berichten zal de expedtitie onder leiding staan van admiraal Richard Byrd, geassisteerd door kapitein Richard Cruzen. De vloot van Byrd omvat twaalf ijsbrekers, een aantal vliegtuigen en moge lijk zelfs een vliegdekschip. De eerste etap pe reikt tot de oude basis van Byrd, welke hij indertijd „Klein Amerika" doopte. Een aantal geleerden zal zich bezighouden met het zoeken naar uraniumbronrienanderen zullen waarnemingen van meteorologischen en anderen aard verrichten. Byrd's expe ditie zal vermoedelijk in de eerste helft van December vertrekken. Onafhankelijk van deze expeditie zal op 15 Januari een tweede Amerikaansche Antarctische missie zee kiezen. Deze staat onder auspiciën van de American Antarc tic Association en de New York Geogra phical Society. Berlijnsche communisten ontruimen raadszetels De Duitsche communisten, die direct na de capitulatie van Berlijn door de Sovjets in alle sleutelposities van den gemeente raad en administratie waren geplaatst, treffen thans voorbereidingen om deze pos ten te verlaten, welke door de sociaal-de mocraten zullen v/orden bekleed. De vier politieke partijen sociaal-democraten (die de overwinning behaalden tijdens de jongste Berlijnsche verkiezingen), de Christen-Democraten, de Liberaal-Demo craten en de door de Sovjets gesteunde So cialistische Eenheidspartij hebben lijs ten van benoemingen voor administratieve posten en van districtsleiding opgesteld, welke tijdens de eex-ste vergadering van den nieuwen gemeenteraad, waarin de so ciaal-democraten 47 mannelijke en 16 vrouwelijke vertegenwoordigers van het totaal van 100 mannelijke en 30 vrouwelijke leden zullen hebben, moeten worden be krachtigd. Het is thans vrijwel zeker, dat dr. Otto üstrofski, de huidige burgemees ter van Wilmersdorf, tot burgemeester van Berlijn zal worden benoemd. Ostrofski werd door de Nazis om zijn socialistische overtuiging vervolgd. De sociaal-democraten hebben verzocht, dat Radio Berlijn van communlsti- schen invloed wordt gezuiverd en zonder tusschenkomst van eenige be zettende mogendheid aan de Duitschers terug zal worden gegeven. Pleidooien in een civiele rechtzaak Opnieuw is de „Velser-affaire" ter spra ke gekomen, toen mr. A. E. M. Povel (voor mr. J. P. Engels) en mr. H. J. Boelen (voor een weekblad) de pleidooien hielden in de civiele zaak voor de Eerste kamer van de Amsterdamsche rechtbank, waarbij mr. Engels, chef der P.R.A. te Amsterdam en vroeger werkzaam te Beverwijk, als eischer optrad. Naar anleiding van beschuldigin gen over zijn houding tijdens en na de be zetting in het weekblad besproken, eischte hij van dit blad f 40.000 schadevergoeding en publicatie van het vonnis. Uitvoerig ging mr. Povel daarbij in op twee vooronderzoeken, die licht moesten verschaffen over het gedrag van zijn cliënt. Het eerste onderzoek was ingesteld door volkomen onbevoegden en niet zooals beweerd is op last van den Officier van Justitie te Haarlem. Daarom heeft mr. Engels het terecht stopgezet. Aan het tweede, dat ingesteld werd door een neu trale commissie, heeft mr. Engels geen stroobreed in den weg gelegd. Deze com- missie concludeerde, dat eischer geen 1 alrijke dooden om de waarheid. Hij wil doen vaststellen, „dat de roekelooze aantijgingen van het weekblad onwaar zijn" en zijn achting her winnen, die door de actie bij duizenden voor hem is verdwenen. Namens het weekblad hield daarop mr. Boelen een pleidooi. Hij besprak vele der door zijn confrater behandelde punten, waarbij hij op het standpunt bleef staan, dat ook in de artikelen steeds tot uiting is gekomen. Wanneer er zooveel feiten over een politieman bekend worden als thans over mr. Engels, dan is het oirbaar wan neer de pers daarop de aandacht vestigt. Het is toch zeer vreemd, wanneer vier S.D.-spionnen als rechercheurs bij den P.O.D. te Velsen worden aangesteld. Het algemeen belang is er bij gebaat, wanneer zaken als deze worden uitgezocht. Het weekblad heeft het zich daarom als een plicht gerekend tot publicatie over te gaan. Op 31 December zal de rechtbank vonnis' wijzen. Aardbevingsramp in Peru strafbare feiten heeft gepleegd. De heer Engels is inderdaad lid geweest der N.S.B., maar dat was in 1933 toen hij nog student was en hij heeft na een korte bezinning zijn lidmaatschap zes weken later weer opgezegd. Daar hij uit protest tegen de muiterij op de „Zeven Provin ciën" gehandeld heeft, strekt hem het een zoowel als het ander tot eer. Dat mr. En gels van het bureau roerende goederen van vijanden en landverraders voor f 450 een auto heeft gekocht, kan hem niet wor den verweten. Hij heeft er f 700 voor repa raties aan betaald en had destijds als wnd. commissaris van politie en hoofd P.O.D. te Velsen dringend behoefte aan een vervoer middel. Wat de beschuldiging in het weekblad aangaat, als zou mr. Engels twee Engelschi en twee verwoeste steden t Tenminste 470 personen werden gedood en twee steden werden geheel verwoest door een aardbeving, die Zondag het An- desgebied, van Noord-Peru teisterde. De schokken duurden tot Dinsdag voort en thans beginnen langzamerhand de berich ten uit het getroffen gebied binnen te druppelen, meldt Un. Press. Reddingsploegen doorzoeken de ruïnes naar slachtoffers. Behalve de vele dooden hebben zij nog honderden gewonden ge vonden. Vele steden in de uitloopers van het Andes-gebergte zijn nog verstoken van verbindingen, daar op vele plaatsen piloten, die wilden vluchten, aan de Duit- i de telegraaflijnenVzijn gebroken, schers hebben uitgeleverd, zegt mi^ Povel,De twee steden 'die verwoest werden, dat mr. Engels pas op het bureau kwam, zijn Conchucos, welke plaats letterlijk toen de piloten al waren gearresteerd en van de kaart is weggevaagd (er zijn daar zich bevonden in de kamer der vreemde- 300 dooden en 250 gewonden) en Sihuas, lingenpolitie. Daarboven zat de Ortskom- waar tenminste 60 personen zijn gedood, manóant en Duitschers liepen vlak in de Ook de stad Santiago de Chuco is zwaar nabijheid. Inderdaad heeft mr. Engels, die geteisterd en telt vijftig slachtoffers. De wel moedig, maar niet krankzinnig is, geen dorpen Pampas en Pompabamba melden revolver getrokken om de Engelschen elk ongeveer 30 dooden. Bewoners van dwars door hun vijanden heen te laten ont- Conchucos. die in paniek de vlucht na- vluchten. Hij heeft de vliegeniers in het men, vertellen dat heele heuvels wankel geheel niet gesproken en hem was boven- den tijdens de aardbeving. De wegen dien gezegd, dat zij zich in handen van de werden geheel versperd en de telegraaf- politie wilden steilen. Dat zij zelf daar- palen versplinterden. voor thans niet wenschen uit te komen, al- Ook Pasto Bueno, een mijnplaatsje, thans volgens een concept-brief, dien de werd zwaar getroffen. De regeering zendt heer Lopes van het weekblad heeft over- met spoed levensmiddelen en medicamen- gelegd, is begrijpelijk, omdat hun belang ten naar het getroffen gebied, doch men er niet mee gediend is op dit punt waar- vreest dat de ontstane wegversperringen heid te spreken. Het is mr. Engels te doende reddingsexpedities zullen vertragen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1