Een wonderstad in een wereldstad Hoe de wetenschap wroette in een wonderlijk werelddeel Nieuwe wagens voor de tramlijn Zandvoort-Haarlem- Amsterdam Kans op behoud der tram gestegen Velsen-Watergraafsmeer belooft veel spanning te zullen brengen Noodlanding in de woestijn Aleu) York ziet de toekomst via een maquette Het land der onbegrensde mogelijk heden toovert ons in een maquette de stad der toekomst voor, waar wij zullen voortglijden op bewegende trottoirs waar onze auto een plaats zal vinden in ontzaglijke catacomben, kortom, waar de moderne mensch comfort aan zaken en vermaak kan koppelen. Hoe Manhat tan er wellicht zal komen uit te zien, vertelt onderstaand artikel. New York, uit zee gezien, lijkt een sprookjesstad, waar het leven prettiger moet zijn dan elders op deze aarde. Daar is de verfijning der moderne beschaving immers ten top gedreven en daar vindt men alle zaken, die het leven veraange namen. Oostelijk New York, dat zich voor den jiieuw-aangekomene in de „States" als een wonderland voordoet, blijkt bij nadere be schouwing eenige „rotte plekken" te be zitten, die ook den Amerikaansohen stede- bouwkundigen reeds veel hoofdbrekens hebben gekost. Midden in Manhattan is een smerige wijk, waar pakhuizen en grauwe fabrieken de bouwvallige huur kazernes afwisselen en waar het leven het woord „verfijning" slechts kent uit de aanschouwing van de weelde langs Broad way en van het Westelijk deel der wereld stad. De architecten van Rockefeller Centre, Harrisson en Abramawitz zuilen volgens United Press in een niet te verre toekomst deze wonde trachten te genezen. Hiervoor ia de plaats komt een stadsdeel, dat de trots van New York moet worden, met zijn bewegende trottoirs, zijn enorme onder- grondsche parkeerplaatsen, zijn Het is echter nog niet zoo ver. Voorloo- pig trekt de walm der industrie nog over de armelijke buurten van Manhattan en vormen de vochtig-uitgeslagen muren der woningblokken de eenige afwisseling in de eindelooze, gore straten, waar de zon het zelden waagt een straal achter te laten. Maar er wordt onderhandeld: zoodra de regeering van de Vereenigde Staten haar toestemming heeft gegeven, gaan de bouwvallige huizen en de smokende schoorsteenen tegen den grond. De bewo ners van een aantal huizen hebben al aan zegging gekregen, om den volgenden zo- jner naar een andere woning om te zien. Millioenenproject in maquette. Inmiddels is er in New York een ma quette te zien van het grootsche plan, waarvan de uitvoering op zoo'n slordige 200 millioen dollar zal komen te staan. Volgens deze maquette, die de onver deelde belangstelling van de New Yorkers geniet, komen er onder de heele wijk „par keerkelders" van drie verdiepingen, waar 10.000 auto's tegelijk een plaatsje zullen kunnen zoeken en vinden. Hierboven, dus weer op den beganen grond, komen de parken en de gebouwen van een wonder stad. De bezoekers hiervan zullen zich niet hoeven te vermoeien: bewegende trottoirs voeren hen langs de winkels, de kantoren en de oorden van ontspanning. Uitstekend boven de East River komt het toevluchts oord voor de zeer haastigen: een landings plaats van hélicoptères. welke diensten zullen onderhouden op de groote vliegvel- >,Myrthe en de demonen" Bezwaren ongegrond Eenige dagen geleden meldden wij, dat de „Europeesche Kunst Unie" op het buiten „Manpad" te Heemstede voorbereidingen treft, om een sprookje van den heer P. Schreiber te verfilmen. Daarin kwamen tot uiting, de ernstige bedoelingen van de onder- afdeeling der Kunst Unie, die onder den naam Studiofilm „Amsterdam" aan het werk is getogen en in 1947 de rolprent onder den titel: „Myrthe en de demonen" in normale roulatie hoopt te brengen. Ook deelden wij mede, dat het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het plan moree- len steun heeft toegezegd. Inmiddels zijn scenario en draaiboek van de film aan de cultureele advies-commissie van den Bioscoopbond gezonden ter goedkeu ring. Deze commissie, bestaande uit zes voor aanstaande filmkenners, moet een advisee- rende stem over het werk uitbrengen. Van verschillende zijden werden aanmerkingen gemaakt op het bouwen van een filmstudio op het buiten „Manpad", maar daar het in de bedoeling van de Kunst-Unie ligt, om het oude huis te gebruiken zooals het is en verder I om den tuin volkomen intact te laten, dus geenerlei gebouwen te doen verrijzen, worden bezwaren over „schaarsche materialen, die voor filmstudio's gebruikt worden" ongegrond geacht. Het filmmateriaal (normaalfilm van 35 mm. breedte) is, naar gemeend wordt, in voldoende mate aanwezig. den rond New York. De East RiVer zelf wordt volgens de maquette gebruikt voor een „eiland der grastronomen", hier komt in de toekomst een drijvend restaurant, natuurlijk van alle denkbare gemakken plus een jachthaven voorzien. De verbin ding hiervan met den vasten wal wordt een wandelpier, op zijn beurt weer ge tooid met de gelegenheden, die een derge lijke pier pleegt te bezitten. De hoofdzaak van het uitgedachte „bouwplan" is de stichting van een zaken centrum, waarvan de kern zal worden ge vormd door vier enorme kantoorgebouwen van ongeveer dertig verdiepingen en een aantal kleinere complexen. Luxe flats, ko lossale vergaderzalen en recreatieoorden omringd door een frisschen parkaanleg; zie hier in korte trekken welke veranderingen de slonzige werkvrouw van Manhattan mettertijd moeten veranderen in een stralende Miss Manhattan negentien zoo veel. spelend Jongetje overreden Het 7-jarig jongetje W. V. speelde in de Meer straat le Hillegom en werd op den rijweg aan gereden door een 15-jarlgen wielrijder. Dr. Wijkrnans constateerde een beenbreuk en liet hel slachtoffer naar liet Diaconessenhuis te Haarlem vervoeren. De identiteit van den wiel rijder. die door is gereden, is nog niet vast gesteld. Hij had een bos bloemen bij zich. 0 autobotsing te o verveen. Op het kruispunt ZijlwegKorte Zijl weg te Overveen wilde een van den Zijlweg komende vrachtauto den hoek omslaan, maar minderde te weinig vaart, zoodat hij niet tijdig kon rem men voor een met groote snelheid uit de richting Aerdenhout komende militaire auto. Een bot sing was het gevolg, waarbij de militaire auto zwaar werd beschadigd. Scheveningsche loggers aan de markt Den laatsten tijd gingen de Schevening sche loggers geregeld met him versche ha ring naar de thuishaven, in tegenstelling met voorheen, toen nagenoeg alle versche haring, door de Nederlandsche loggers ge vangen, in IJmuiden aan de markt kwam. Zooals wij reeds eerder opmerkten waren de haringprijzen in Scheveningen steeds lager dan in IJmuiden, maar de Scheveningers schenen daarin geen belet sel te zien om hun eigen haven als markt plaats te kiezen. Gisteren waren er echter drie Scheve ningsche loggers elk met 600 a 700 kisten haring aan den Rijksvischafslag. Zij kozen dus eieren voor hun geld. D.C.I1. I! speelt gelijk tegen R.K.H.D. Dinsdagavond is voor de eerste klasse tiam- competitie Haarlem de wedstrijd D.C.IJ II tegen R- K. H. D. gespeeld met het volgend resultaat. IJmuiden II R.K. Haarl. Damg. I Krikke—P. Mul i—1 F. DuklePater Galama afgebr J. v. Straten—C,Heesakkers 1—1 ScholM. Merben 0—2 L. Koetsier—J. Lucas 2—0 J. SmitA. Masteling 20 J. NanneC. Stjjman afgebr D. Ott—G. Kraak o—2 J. Waal—T. v. Wort l—I P. v. d. Velde— G. Hesselnian 2—0 Voorioopig 97 De einduitslag wordt vermoedelijk 1010. MARKTBERICHTEN Aangevoerd werden 2*150 kisten versche haring en 100 kisten andere visch Besommingen: SCH 53 110.800 SCH 45 f 12.440. SCH 353 f 8810, KW 38 f 7140. alles versche haring. Kustvlsschers: IJM 215 300, IJM 214 f4000, IJM 213 f 410, KW 107 f 07, KW 203 f 122, KW 148 f 8, KW 210 f 203, UK 172 f 108 UK 142 f 82. Prijzen: Gr. tong f138, middeltonig i 1,72—f 1.44 per kg. Versche haring f 17—f 13 per 50 kg. BENOEMD TOT HOOFDCOMMIES. Bij beschikking van den directeur-gene raal der Posterijen, Telegrafie en Telefo nie zijn de heeren M. R. E. Huijgens en M. J. N. van den Berg, thans commies bij den radiodienst te IJmuiden te rekenen van 1 Augustus 1946 af benoemd tot hoofd commies der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie. „De Kennemer Jagers" De Wandelsportvereeniging „De Kennemer Jagers" houdt Vrijdagavond een ledenver gadering in café Roval. Besproken zal o.a. worden de viering van het St. Nicolaasfeest. Wetenswaardigheden Atlantis-sage zette geologen aan het denken Het geheimzinnige land, dat volgens den Griek Plato even buiten de „Zuilen van Hercules" wij zeggen tegenwoordig wat prozaïscher „Straat van Gibraltar" zou Rebben gelegen, heeft ook onder de beoefe naren der natuurwetenschappen veel be langstelling ondervonden. Speciaal de geo grafen hebben getracht wat meer klaar heid in deze kwestie te brengen. Een kabelschip, dat in 1898 op zoek was naar de einden van een gebroken telegraaf kabel, ontdekte op 500 mijl ten Noorden van de Azoren een zeer bergachtigen zee bodem. De dreg, die bij het „visschen" ge bruikt werd,, bracht stukken glasachtige lava naar boven, lava, dat ook op de Sand wicheilanden voorkomt. Geologen wierpen zich op deze vondst en wisten te vertellen, dat de lava zich slechts onder den druk van éénpatmosfeer kon vormen, dus niet op 3000 meter onder den zeespiegel, waar de druk 300 atmosfeer bedraagt. De conclusie scheen, dat hier land ver dween, maar andere geleerden betwistten deze theorie en kwamen met de bewering, dat drulc niets met de vorming van dit soort lava te maken heeft en dat ze even Het materiaal der N.Z.H. In ons eerste artikel over het geheim zinnige land Atlantis" belichtten wij de verschillende overleveringen. Thans iets over de verschillende natuurweten schappelijke theorieën die een verkla ring trachten te geven van het legen darische land. Winkeliersvereeniging „Wijkeroog" Voor de jaarvergadering van de Winkeliers vereeniging „Wijkeroog". die in café Sloot is gehouden, bestond een zeer groote belang stelling. De heer H. H. Meyer, voorzitter, zei- de in zijn opening, dat na een stilstand van vijf jaren deze eerste jaarvergadering weer gehouden kon worden, hoewel na anderhalf jaar bevrijding Velsen-Noord nog steeds een afgebroken dorp is, ondanks alle en veel vuldige conferenties over den wederopbouw. Na lezing der notulen memoreerde de voorzit ter het in Frankrijk overleden eere-lid. den heer J. Groot, aan wier. de vereenising veel te danken heeft, alsmede wijlen den heer B. Jelgershitis. Naar aanleiding van de reeds eerder besproken winkelsluiting releveerde de voorzitter aan de Winkelsluitingswet 1941 en de Gemeentelijke Verordening. Het be stuursvoorstel, om voor de leden een cultu- reelen ontspanningsavond te organiseeren, waarop jhr. dr .1 C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem, een interessant reisonderwerp zal behandelen, kreeg bijval, De heer E. Sanders bracht vervolgens ver slag uit over den wederopbouw in de ge meente Velsen. Dc regeering en Wederop bouw hebben reeds veel beloofd, maar tot nu toe, aldus spr., is zeer weinig verkregen. In dien de helft van de gedane toezeggingen tot goed op den zeebodem gevormd kan zijn, Daar ging het mooie gedachtenbouwsel Een tweede veronderstelling gaat uit van de overeenkomst, die er bestaat tusschen de fauna en de flora van de oude en de nieuwe wereld. Er zou dus in vroeger tij den een gemakkelijke verbinding geweest moeten zijn: de Atlantische Oceaan is im mers veel te breed, dan dat planten en dieren deze zouden zijn „overgetrokken".1 stand zou zijn gekomen, had Veisen-Noord Zelfs is een hypothese, dat plantenzaden er al anders uitgezien. Ondanks talrijke ver- Het materiaal op de tramlijn Zandvoort —HaarlemAmsterdam eischt gedeelte lijk een verbetering. De Hongaarsche wa gens verkeeren nog in een uitstekenden staat, maar de oude wagens (met de kleine raampjes) voldoen niet meer aan de eischen. Óp dit oogenblik doen die dan ook nog slechts beperkt dienst, alleen op de drukke forensenuren moet er mee gereden worden om voldoende capaciteit te hebben. Ér zijn plannen gemaakt voor 5 a 6 nieuwe wagenstellen elk van 3 wagens. Deze zouden gemaakt worden naar het Het vervoer in Haarlem en omgeving Wint de autobus het van de trolley In ons vorig nummer hebben wij het voor onze omgeving zeer belangrijke be richt gepubliceerd, dat de Commissie Ver gunningen Personenvervoer beslist heeft, dat het vervoer in Haarlem en omgeving in één hand zal zijn. De concessies zijn namelijk aan de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij (N.Z.H.) gegeven, met uitsluiting van de Brockway. Indertijd is reeds gebleken, dat ook het gemeentebestuur van Haarlem op het standpunt stond, dat dit voor een goede regeling van het verkeer noodzakelijk is. Men weet, dat de gemeentebesturen van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal een commissie benoemd hebben om het ver- voervraagstuk te bestudeeren. Ter bestu deering had de commissie een plan dat reeds eenigen tijd geleden ontworpen was in samenwerking tusschen de gemeente Haarlem en de N.Z.H. Dit hield in een opheffing van de tramlijn Haarlem-Noord Heemstede en het maken van Trolley bus-verbindingen voor het vervoer in de stad en voor de communicatie met Heem stede en Bloemendaal. Intusschen blijkt ons, dat de kansen op het behoud van de tramlijn Haarlem- NoordHeemstede den laatsten tijd sterk zijn toegenomen. Wel wordt ingezien, dat verschillende nauwe straten in de birrnen- stéftl een groot bezwaar opleveren, maar een bestudeering van de plannen wees uit, dat ook de Trolley-bussen voor een groot deel gebruik zullen moeten maken van diezelfde straten. Een Trolleybus levert daar niet veel minder gevaar op dan een tram. De ervaring is bovendien, dat door de tram in die nauwe straten zeer weinig ongelukken veroorzaakt worden, omdat het verkeer eenmaal geleerd heeft zich bij die ongunstige omstandigheden aan te passen. In zeker opzicht heeft een tram nog een voordeel boven een Trolleybus,pimo (gr.). omdat men weet waar de tram, die men achter zich heeft, komt en waar men veilig voor haar is. Ditzelfde geldt niet voor de Trolleybus, die bovendien nog absoluut geluidloos rijdt. Het invoeren van Trolleybussen te Haarlem zou weinig zin meer hebben, als men die ook niet zou laten rijden op het baanvak waar nu de tram gevonden wordt. Dan is er meer voor te zéggen om op de andere lijnen autobussen te nemen. Trol leybussen worden in het algemeen gepre fereerd op lijnen met een intensief ver voer. Daaronder vallen niet de lijnen die de buitenwijken der stad met het centrum verbinden. Ook op de lijnen, naar Bloemen daal kan met autobussen volstaan worden. De N.Z.H. heeft reeds maatregelen ge nomen om de beschikking te krijgen over een groot aantal autobussen om deze lijnen te bezetten. Een keuze daarbij kan niet ge daan worden, omdat het nog zeer moeilijk is om er aan te komen. Wij moeten zoo zei men ons om te kunnen beginnen accepteeren wat wij kunnen krijgen. Er blijkt evenwel uit deze mededeeling, dat er veel kans is, dat binnenkort auto bussen zullen komen voor de opening van de Haarlemsche stadslijnen. De radio geeft vanavond: hilversum i, 301.5 m. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws, 17.30 Muziek. 18.15 Toegiften mijner keuze. 18.30 Nederlandsche strijdkrachten. 19.05 Sportpraatje Aad van Leeu wen. 19.20 Volksmuziekschool. 20.08 Echo van den dag. 20.15 Concertgebouw-orkest. 20.50 „Joost van den Vondel", hoorspel. 21.40 Klankbeeld. 22.15 .Ambon". 22.30 Muziek. 23.15 Hoogste tijd. heeren. 23.30 Dansmuziek. 23.45 Dansmuziek. hilversum ii? 415.5 m. 19.00. 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 17.50 Rijk over zee 18.00 orkestwerken (gr,). 18.30 Land- en tuin. bouw. 18.45 Piano en orgel. 19.15 De luchtpost. 19.40 De vaart der volken. 20.05 Studio-tocht. 21 30 Met band en plaat. 22.15 Actueel geluid. 22,30 Gramofoon. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nederlandse!) kamerkoor. 23.30 Alt-viool en type dat nu op de lijn HaarlemLeiden dienst doet, dus ook met een harmonica verbinding. In verband met de bochten op de lijn is het evenwel noodig dat de middelste wagen niet grooter wordt dan 8 a 9 meter. De vraag is nu of dit niet te liort is om nog een deel ervan op te offe ren aan een balcon. Er zou volstaan kun nen worden met een nooduitgang, maar dan moeten de passagiers voor dien mid delsten wagen altijd door den eersten of derden wagen gaan. Tot een bestelling van deze nieuwe wagens is nog niet overge gaan. Trouwens daaraan zijn ook nóg de viezen-moeilijkheden verbonden als de fa bricage in het buitenland zou geschieden. Bovendien is er nog een kans, dat de N.Z.H. op een andere wijze in haar be hoeften kan voorzien. Uit ons vorig num mer weet men dat er gedacht wordt aan de opheffing van de tramlijn Haarlem Leiden, die dan vervangen zou worden door autobussen. Dan kunnen de tram wagens die nu op dat baanvak rijden naar Den Haag overgebracht worden. In Den Haag rijden dezelfde Hongaarsche wagens als op de lijn ZandvoortHaarlemAm sterdam in gebruik zijn. Indien deze dan naar Haarlem gebracht zouden worden, heeft men voor dat baanvak voldoende materiaal van één type. Te Haarlem. De wagens die op de lijn Haarlem Heemstede rijden zijn in het algemeen nog in zeer goeden staat. Alleen is een revisie noodig. Die wordt nu belemmerdomdat het nog zeer moeilijk is aan onderdeelen te in het lichaam van vogels den overtocht zouden hebben volbracht, niet houdbaar: de stofwisseling van die vogels gaat daar te snel voor. Dan wordt er wel op gewezen, dat de beschavingen aan weerszijden van den Oceaan gelijkenis vertoonen. Inderdaad zijn vele letlerteekens, godsdienstige ge bruiken en mythen over en weer soms tot zekere hoogte gelijk. De overeenkomst tus schen pyramides in Egypte en die in Mexi co zouden de „beschavingsbrug" onder meer tot pijlers moeten dienen. „Nietwaar", zeggen de tegenstanders, „in Egypte zijn het grafmonumenten, in Mexico tempels" En zoo gaat het spel van voor en tegen verder; tenslotte blijkt, dat weinig argu menten werkelijk levensvatbaar zijn. De laatste keer, dat de strijd om het bestaan van „Atlantis" hevig oplaaide was, toen in het begin dezer eeqw Wegener de theorie van de drijvende continenten nieuw leven inblies. Deze leer, stammend uit de jaren rond 1650, wil uit de overeenkomst tus schen de Westelijke kustvormen van Euro pa en Afrika eenerzijds en de Oostelijke kustlijn van Amerika anderzijds een bewijs putten voor de Atlantis-sage. Wanneer we de kaart bekijken, valt het inderdaad op, hoe goed Amerika tegen Europa en Afri ka aan zou passen, als het wat dichterbij kwam. „Dat was vroeger inderdaad zoo", meenen de aanhangers van deze leer en zij vertellen er bij dat Atlantis „dus" eigenlijk Amerika is, welk werelddeel lang geleden inderdaad voor de straat van Gibraltar zou hebben gelegen.... De lezer zal gemerkt hebben, dat we zooveel mogelijk de twee kanten van een theorie onder het oog zagen. Wanneer we dat bij de laatste veronderstelling even eens doen, kunnen we opmerken, dat de bedoelde verschuiving van de continenten onmogelijk zoo „kort" geleden kan hebben gaderingen met diverse instanties Is men nog niets opgeschoten. De Bond van Oorlogs slachtoffers richtte tot B. en W. van Velsen een schrijven om een andere regeling der vergoedingen t.e verkrijgen dan was tot stand gebracht. Spr. zeide verder, dat het bouwen van noodwinkcls te Velsen-Noord was afge sprongen op de plannen van den Wederop bouw tot het bouwen van permanente winkels. Uit het verslag van den secretaris blijkt, dat de vereenieing thans 72 leden telt. De heer J W Schoot, penningmeester, kon in zijn verslag melding maken van een batig saldo groot 609.46. waarna hem décharge werd verleend. De heer Meyer deelde mede. als bestuurslid af te moeten treden wegens zijn vertrek naar elders. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer A Lieuwes, waarna de heer E. San ders tot voorzitter werd benoemd. Deze hoopte het belang van Velsen-Noord. ..Wij keroog" en den middènstand te kunnen die nen, waarop hij den heer Meyer onder harte- lijken woorden dank bracht voor de wijze, waarop deze de belangen van de W.V W. al die jaren heeft behartigd. Spreker overhan digde den heer Meyer een boekwerk met op dracht. De aftredende bestuurleden, de hee ren J. W. D. Schmitz. secretaris, W. Fontein, 2e voorzitter en G. Brakenhoff. 2e penning meester, werden bij acclamatie herkozen. De heer Meyer werd tot eere-voorzitter benoemd. plaats gehad als noodzakelijk in Plato's verhaal wordt aangenomen. Al brengen we de sage van Atlantis te rug tot de vroegste tijden, waarin nog maar nawelijks sprake was van een ontwikkeld menschenros op onze aarde, dan is het voor den geoloog nog maar „nieuwe ge schiedenis". want hij rekent met milliar- den jaren en de historicus hoogstens met tienduizenden. Atlantis. Plato's verhaal heeft velen aan het denken gezet, maar niemand is nog met een'houdbare oplossing voor het geschapen vraagstuk komen aandragen. Voet ba lover zich t Doordat Stormvogels en Ajax spelers aan het voorloopige Nederlandsch Elftal moeten afstaan, gaan de ontmoetingen Stormvogels— Neptunus en AjaxV.S.V niet door Dit zal komen. De meeste materialen moeten uit 1 vooral den VSV'ers wel spijten, nu zij Zon- het buitenland komen. Eerst moet men dag j.l. getoond hebben zoo aardig op dreef „hemel en aarde bewegen" om aan de de viezen te komen en dan moeten de fabrie ken in het buitenland niet minder stra- lietsels overwinnen om him uitvoerver gunning machtig te worden. Het gevolg is, dat men nu nog wacht op eenvoudige din gen die al onmiddellijk na de bevrijding besteld werden. Op die manier kunnen wij zoo werd ons namens de directie medegedeeld niet voortgaan. Er zullen kortere wegen bewandeld moeten worden 'anders loopt het met het onderhoud spaak. In alle magazijnen en Werkplaatsen der N.Z.H. is geen enkel stukje rubber slang meer. De fabrieken die ankers moeten wik kelen missen het goede isolatie-materiaal, zoodat pas gerepareerde ankers het slechts enkele uren uithielden!' Bovendien zijn te Haarlem nog wel meer wagens te gebruiken. Er zijn er evenwél in Leiden nog enkele over van hetzelfde type die evenwel een kleine verbouwing noodig hebben. Die zal uitgevoerd worden, zoodat Haarlem binnenkort over dit reserve materiaal de beschikking krijgt. KLAPROOSDAG. De opbrengst van den „poppy"-veiJkoop in de gemeente Velsen bedraagt 1470. Voor waar een behoorlijk resultaat. te zijn, terwijl het de vraag zou zijn, of Ajax al van de zware onverwachte nederlaag tegen Feyenoord bekomen zou zijn. Den Stormvogels zal het uitstel mogelijk minder onwelkom zijn, want nu is de ploeg in staat in een vriendschappelijken wedstrijd nog eens een experiment te wagen, waarvoor men in een competitiewedstrijd allicht zou terugdeinzen. Het is te hopen dat de Vogels een ontdekking van beteekenis doen. In de tweede klas A ontvangt de Kenne- mers het leidende Zeeburgia. dat Zondag zijn eerste nederlaag te slikken kreeg van RCH, dat, evenals de Wijkers, ook in het ge vaarlijke gebied vertoeft. We hopen, dat deze Haarlemsche overwinning voor de roodzwar ten een stimulans zal zijn om, met den ernsti- gen wil óók zoo'n prestatie te willen leveren, deze ontmoeting te spelen. En al zou het dan geen overwinning worden, met een gelijk spel zijn we ook tevreden. Een spannenden strijd verwachten we aan de Kweekerslaan, waar Velsen—Watergraafs meer gespeeld wordt De Amsterdammers verloren nog maar één wedstrijd, n.l. tegen het sterke KFC, en zijn dus een niet te onder schatten tegenpartij. Wij verwachten een ge lijk spel. Terrasvogels, dat Zondag j.l, zoo'n keurige prestatie leverde door DEM met 2—1 te klop pen, kan zich voorioopig veilig noemen door het onderaan bengelende NEA een nederlaag toe te brengen, En dat kan! Kinheim heeft met QSC weer den kop van het hoofdpeloton genomen Van zoo'n club mag verwacht worden, dat DTS er onder ge houden wordt. DEM trekt naar Purmersteyn en zal het tegen deze club verre van gemakkelijk heb ben. Dit bezoek kon den Wijkers wel eens een puntje kosten. Beverwijk heeft eindelijk weer eens een overwinning behaald en nog wel op het zoo veel sterker gewaande Schoten, Wanneer de rood-wltten er In slagen ook ASVK aan hun zegewagen te binden, dan kunnen zij voor ioopig heel wat ruimer ademhalen En tot deze prestatie achten wij ze in staat. In 4 F houden wij het oog gericht op WE, nu WB toch wel definitief van den kam pioenstitel afstand schijnt te willen doen. Zondag a.s. verwachten wij van de VVE'ers wederom een overwinning op Fokke, dat ons al heel zwakjes schijnt. TF.V maakt tegen ASR wel een kansje op de overwinning! Op een gelijk spel rekenen we in leder geval. Stormvogels II en EDO II spelen op het terrein van EDO tegen elkaar. We verwach ten een gelijk spel en dat zouden we van. Stormvogels een goede prestatie vinden, want EDO II slaat dit seizoen een uitstekend figuur VSV II trekt naar TOG II en daar de Am sterdammers tot dusver maar poovertjes voor den dag zijn gekomen, moet. deze ontmoeting den roodhemden één of twee winstpunten opleveren De Velsen-reserves. die na 7 wedstrijden nog geen enkel verliespunt hebben, Zondag j.l. klopten zij het toen ook nog zonder ver- liespunten zijnde Volewijckers II met 2—1! zullen met Kennemevs II weinig moeite heb ben! Kennemers III zal tegen RCH III wel op beide punten beslag leggen. FEUILLETON dóór Hans Hirthammer li) Toen de wagen eindelijk den gang er in !had, ging bet oorverdoovend lawaai over in een gelijkmatig gerammel, waaraan men op den duur kon wennen. „O, mister Been, neemt u mij niet kwa lijk!" stamelde miss Boyard, toen de eer ste schrik voorbij was. In kennelijke ver legenheid onttrok zij zich aan zijn omar ming. „Het was vreeselijk!" Hij keek haar glimlachend aön en daar na wijdden zij al hun aandacht als bij af spraak aan het voorbijglijdende landschap. Tegen aller verwachting in ontwikkelde de auto nog een vrij behoorlijke snelheid en weldra lieten zij de laatste huizen van Gigasar achter zich. XI. De weg leidde in een halven cirkel om het stadje heen en ging dan zig-zag naar den pas, welke in het Westen den berg keten doorbrak. Toen de wagen de eerste bocht had be reikt en de inzittenden gelegenheid kregen den anderen kant van den weg op te nemen, leek het landschap plotseling be- tooverd te zijn. Aan deze zijde een dorre met tallooze leemer. hutten bezaaide vlak te, aan den anderen kant een door frisch groen begroeid dal, dat door een smalle rivier werd doorsneden. Tusschen het fili graan der slanke palmen schemerden de lichte muren van landhuizen, welke de oevers der rivier verlevendigden. Halverwege den berg verhief zich het paleis van den Maharadja, dat geheel uit wit marmer was opgetrokken, als een tot steen geworden sprookje. Een groot, met zeldzame bloemen beplant park strekte zich van de muren van het paleis tot den bodem van het dal uit en maakte het geheel tot een bezit van waarlijk Ooster- sche pracht. De beide jonge mensch en vergaten hun vermoeiende reis en het ernstige doel van hun tocht; met groote oogen van verbazing staarden zij slechts naar het verrukkelijke landschap, dat zich aan hun blikken ont rolde. De weg hep nu rechtuit naar den in gang van het park. Toen de auto ongeveer de helft van dezen weg had afgelegd, za gen zij zich onverwachts voor een hinder nis geplaatst. Het was een tweewielige, door buffels getrokken wagen, waarin een viertal, met tulbanden getooide Hindoes bijeen hokte, terwijl een vijfde naast de beide trekdieren liep. Het was een van die primitieve vervoermiddelen, welke sinds, onheuglijke tijden de landwegen in Britsch Indië onveilig maken. De Hindoe maakte geen aanstalten voor de auto uit te wijken, zoodat den chauffeur tenslotte niets anders overbleef dan zijn „mastodon" tot stilstand te brengen. Maar daarop gebeurde er voor Hans Been iets verrassends. De zonderlinge bestuurder in zijn leeren broek deed voor het eerst zijn mond open. „As je me nou, aokelig sjtuk vergif, laleke dooie visschiesfreter!" klonk het plotseling woedend. Nog voor Been zich van zijn ver bazing over deze, hem zoo vertrouwde klanken uit zijn geboortestad aan het IJ had kunnen herstellen, was de man al uit de auto gesprongen en op den buffelwagen toegesneld. Zonder zich de moeite getroosten een vermoedelijk toch vruchtelooze discussie over de regels van den weg te beginnen, gaf hij den man, die naast den wagen liep, een zuiver geplaatste, Jordaansche upper cut, dat het slachtoffer als een blok ach- I terover viel, terwijl zijn tulband in een wijden boog door de lucht suisde, i Nadat hij den man als een zak zout had I opgetild en hem tusschen zijn met stom heid geslagen kameraden op de kar had geworpen, greep hij de buffels bij hun halster en leidde het gespan voorzichtig voorbij de auto. Toen tenslotte ook dat karwei achter den rug was, klom hij kalm weer .achter het stuur en gaf gas. De Hindoes schenen langzamerhand te gaan. beseffen, dat er nu toch ook van hen een daad werd geëischt. Razend en tierend klommen zij van den wagen, maar nog hadden zij den beganen grond niet be reikt toen het voorwereldlijke -vehikel, dat I de Jordaner zijn eigendom mocht noemen, I zijn helsche explosies begon uit te braken, hetgeen de buffels dusdanig de stuipen op het lijf joeg, dat zij het op een loopen zetten, de kar met de vier scheldende Hin does als een speelgoed wagentje achter zich aan sleurend. In een minimum van tijd was het geheele gespan uit het gezicht verdwenen. Hans Been boog zich lachend naar voren. „Hallo, Jen!" riep hij door het lawaai van den motor heen. „Man, dat ik hier midden in de rimboe van Britsch Indië een Mo kumer moet ontmoeten! Ik ben zelf ge boren en getogen Amsterdammer!" „Aongenaom!" schreeuwde de Hollan der terug, zonder zich ook maar in het minst verrast te toonen over deze toeval lige ontmoeting. Daarop wijdde hij zich weer geheel aan zijn onmogelijk vervoer middel. Nauwelijks echter had hij eenige meters gereden, of hij liet de auto opnieuw stoppen, sprong er uit, liep terug en haai de den aan den leant van den weg liggen- den tulband, welken zijn. eigenaar had moeten achterlaten. Toen hij op zijn plaats achter het stuur was teruggekeerd, stopte de zonderlinge Jordaner zijn jagershoedje onder zijn Schillerhemd en trok den tulband diep over zijn ooren, zonder daarbij een spier te vertrekken. Been lachte on^ het allerdwaaste schouwspel, dat hem de tranen over de wangen liepen, doch deze vrooiijkheid scheen allerminst de goedkeuring van zijn landgenoot te kunnen wegdragen, want hij keerde zich met een woedend gezicht om en zei verwijtend: „Wat een ghaan, wat een ghaan! Lach as je begraven wor!" Intusschen had het lawaai van de auto, dat op verren afstand hoorbaar was, de paleiswacht reeds gealarmeerd en toen de wagen voor den oprit stilhield en met een laatsten, hevigen knal, die als een saluut schot klonk, het dal deed daveren, stond ook reeds een afdeeling van de vorstelijke lijfwacht gereed om de gasten te ont vangen. De ceremoniemeester van den Maha radja, een man van den stam der Sikhs, wiens nooit geknipte snor om een dunnen zijden draad was gewikkeld en daarmee was vastgeboden, stond onder de poort. De chauffeur stapte uit, kruiste vol waardigheid zijn armen over de borst en boog zijn, met den tulband getooid hoofd, terwijl zijn lippen onverstaanbare wobr- den prevelden. Daarna opende hij het portier en hielp zijn passagiers bij hét uitstappen. Hans Been beantwoordde de statige bui gingen van den ceremoniemeester zoo goed mogelijk en wierp intusschen wanhopige blikken óp zijn dwazen oud-stadgenoot, wiens gespannen leeren broek van achte ren als een spiegel glom, terwij zijn ele gante vilten pantoffels in een zonderling rhythme heen en weer bewogen. Toen evenwel zijn beide passagiers aan stalten maakten den ceremoniemeester te volgen, trad hij dicht op zijn landge noot toe en zijn levendige blauwe oogen hadden een ernstige uitdrukking, toen hij dr. Been waarschuwend toevoegde: „Neemt u in acht voor dien Maharadja; dat is een zeldzaam geraffineerde schurk!" XII. Toen Francis Floyd ontwaakte, heersch- te rondom hem een diepe ondoordringbare duisternis. Hij richtte zich met moeite op, want hij voelde zich in al zijn bewegin gen belemmerd door een loomheid, welke zijn ledematen zoo zwaar als lood deed schijnen. Toch kwam hij al vrij spoedig geheel tot bewustzijn. Hij herinnerde zich gelei delijk alle bijzonderheden van den lafhar- tigen overval, waarvan hij het slachtoffer was geworden en hij verwenschte zichzelf, dat zij zich beiden zoo gemakkelijk had den laten overrompelen. En James? Wat was er met hem ge beurd? „James!" Hij riep het op gedempten toon en daar na. toen alles stil bleef, wat luider. Zijn roep werd slechts beantwoord door een merkwaardig galmende echo, net als of hij zich in een hooge gewelde ruimte be vond. Den professor zou het wel zoo aange naam geweest zich in een klein vertrek opgesloten te weten, want de wetenschap zich als een levend wezen in een groote ruimte te bevinden had iets spookachtigs. Hij wist dit gevoel van afgrijzen vrij spoedig van zich af te schudden en daar op begon* hij zijn kerker aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen. Langzaam, voetje voor voetje, schreed hij voorwaarts, met tastende handen en eiken stap zorgvuldig overleggend. De grond was vlak en zeer hard. Floyd kreeg den indruk, dat hij op vastgestampt en gedroogd leem liep. Maar als hij ge hoopt had weldra op een muur te zullen stuiten, dan werd hij danig teleurgesteld. Telkens weer stak hij zijn armen tastend voor zich uit, maar ook iederen keer weer greep hij in een leege ruimte. Het was huiveringwekkend! Als die on doordringbare duisternis er niet geweest was, zou hij gemeend hebben zich in de open lucht te bevinden. Plotseling was het, of voor een oogenblik een flauw lichtschijnsel tot hem doordrong. Het kwam echter niet van boven of van opzij, maar van onderen. Ja, het leek wer- keJijlc, of de bodem zich eensklaps zelf verlicht had, zij het dan slechts zeer zwak maar misschien was het ook maar ge zichtsbedrog geweest, een gevolg van de innerlijke spanning, waarin hij verkeerde. Geleidelijk kreeg Floyd eenige routine om zich in het donker voort te bewegen. Hij liep nu wat vlugger en bemerkte, dat de grond langzaam begon te stijgen, Daar weer dat spookachtige, onver klaarbare licht. Ditmaal was de professor er van overtuigd, dat hij zich niet vergist kon hebben. Het was een zeer zwak, phosphorescee- rend lichten van den bodem, een blauw schijnsel, dat slechts eenige seconden uit den grond straalde en dan weer uitdoofde. Floyd, die zijn afgrijzen nu nauwelijks meer vermocht te onderdrukken, haastte zich verder en eindelijk bereikte hij een loodrecht omhoog rijzonden muur, welke zoo glad was, dat zelfs aan een poging om er tegen op te klimmen niet behoefde te worden gedacht. Hij was echter vastbesloten zijn gevan genis minutieus te onderzoeken en der halve tastte hij den muur zorgvuldig af, in de hoop iets bijzonders te zullen ontdek ken dat althans een aanknoopmgspunt zou kunnen vormen. Maar hij ontdekte niets. De muur, welke zich schijnbaar over een grooten afstand uitstrekte, bleek overal even glad te zijn en vertoonde geen enkel in- of vooruit springend gedeelte. Maar ergens moest zich toch een deur of een andere opening bevinden, waardoor hij hier binnen was gebracht en als hij zijn onderzoek voortzette, moest hij daar toch op stuiten! Op hetzelfde oogenblik, waarin hem dit door het hoofd ging, struikelde Floyd over een of andere hindernis en viel lang uit op den grond. Even later krabbelde hij half overeind om te onderzoeken, wat hem daar ten val had gebracht. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3