IJmuider Courant Groot snelheidsverlies der PH-TBW oorzaak van vliegramp op Schiphol Veto-discussie begonnen Aardappelprijzen en kinderbijslag Overeenkomst van Cheribon geparafeerd Gneksche incidenten vormen vredesgevaar De eerste stappen 61e Jaargang No. 18485 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 16 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Piloot gaf nog vol gas doch het was reeds te laat Het ongeluk met de KLM-Dakota PH TBW is waarschijnlijk veroorzaakt door een te groot snelheidsverlies bij het maken van een scherpe bocht hoven den rand van het vliegveld, aldus heeft de heer Plesman, president-directeur der KLM gisteren verklaard. Het toestel vloog toen op een hoogte van naar schatting negentig a honderd meter en de piloot schijnt nog vol gas te hebben gegeven om de machine op te trekken. Dit mocht echter niet meer haten, zoodat het toestel neerstortte, in twee stukken brak en in brand vloog. Donderdagavond om 19.23 uur was het vliegtuig boven de Haarlemmermeer^radio grafisch gepield. Indien de situatie aan boord niet normaal was geweest, dan had de marconist dit ongetwijfeld medegedeeld. Het toestel vroeg ook geen landingsvoor rang en het kreeg landingsbeurt twee toe gewezen, omdat eerst nog een andere ma chine moest landen. De piloot maakte daarop een groote bocht tot aan den zuidelijken rand van aan hij, vooral toen hij uit dienst was ge treden, vele malen deelnam. Door zijn groote deskundigheid op het gebied van brandstof voor motorrijwielen heeft de heer König voor de Nederlandsche motorsport in het bijzonder beteekenis ge had. In de jai-en tusschen 1930 en 1936 was hij als deskundige op dit gebied ver bonden aan de K.N.M.V.. Vele jaren was de heer König chef van de afdeeling publiciteit van de A.P.C. De heer J. Kooiman, eerste stuurman van de H.S.M., deed dienst op het passa giersschip „Nigerstroom", dat in Augustus bij een aanvaring in het Kanaal zwaar be schadigd werd en thans te Southampton gerepareerd wordt. De heer Kooiman was op weg naar zijn echtgenoote in Amster dam. Luitenant-kolonel C. Tonnet, die tot de Tweede Divisie te Amersfoort behoorde, kon oorspronkelijk geen plaats krijgen in het toestel. Op het laatste oogenblik ont ving hij echter de mededeeling, dat er toch nog een plaats voor hem vrij was. Tot die genen, die ook met het toestel hadden wil len gaan, maar geen plaats konden krijgen, behoorden de eerste luitenant J. Wagen voort, eveneens van de Tweede Divisie te Amersfoort en de luitenant-kolonel J. van Ormondt. De gezagvoerder van het verongelukte toestel E. J. H. F. Moreton kwam direct na zijn schooltijd bij de R.A.F. Tot 1937 was Amsterdam en naderde ongeveer acht mi- i hij in actieven dienst, waarna hij overging nuten later opnieuw het vliegveld. Hij tot de reserve. Gedurende korten tijd was kreeg nu toestemming om te landen, maar hij in dienst van de Egyptische luchtmacht, hij deed dit niet en vloog opnieuw in een Tijdens de noorlog was hij aan de firma groote lus om het landingsterrein. De ra- Short Brothers als invlieger verbonden, dio-tlegrafist besloot om 19.48 uur op de Sinds Mei_ van dit jaar was hij in dienst gebruikelijke wijze de radio-correspon dentie. Enkele seconden later was de cata strofe geschied. Op 800 meter afstand van het hoofdgebouw stortte de_ machine neer. Het zicht was goed. Er hing geen mist boven het veld. Het radio-telegram over een in brand staanden motor, dat van de PHTBW af komstig heet te zijn en dat men op het Engelsche vliegveld Croydon, vanwaar het toestel was vertrokken, heeft ongevangen, noemde de heer Plesman onverklaarbaar. Als er onderweg iets niet in orde geweest zou zijn, dan was de piloot ongetwijfeld naar Croydon teruggekeerd of had hij bij nadering van Schiphol landingsvoorrang gevraagd. Doch 35 seconden vóór de ramp geschiedde deelde de radio-telegrafist nog mede, dat alles „allright", was. Begrafenis der slachtoffers. De KLM deelt mede, dat voorzoover de familie geen andere wenschen kenbaar maakt, de slachtoffers van het ongeluk Dinsdag gezamenlijk op een der Amster- damsche begraafplaatsen ter aarde besteld zullen worden. De minister van Verkeer, ir. Vos, heeft persoonlijk de directie van de KLM rouw beklag betoond met de ramp, welke de maatschappij overkomen is. Het Departement van Buitenlandsche Zaken heeft via geaccrediteerde diploma- teke ambtenaren bewijzen van deelneming van onderscheidene buitenlandsche regee ringen ontvangen. De KLM heeft voorts een telegram ont vangen van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, die een tele gram zond van den volgenden inhoud: „Betuig mijn innig leedwezen over de groote ramp die uw maatschappij getroffen heeft". Een Engelschman uit Salisbury telegra feerde: „Aanvaard mijn welgemeende deel neming. Ik reis morgen per KLM naar Am sterdam, heb volledig vertrouwen in uw maatschappij". De KLM deelt mede dat gisteren een zeer klein aantal passagiers plaatsen heeft cifgezegd. Nog eenige bijzonderheden over de slachtoffers. Twee slachtoffers waren bekende fi guren in de motorsportwereld: de schrijver Herman de Man en de heeren W. E. A. M. König. Hoewel geen wedstrïjdman, had Herman de Man toch een vrij lange loopbaan als sportman achter zich. In het bijzonder trokken zijn belangstelling de lange af- standsritten, waarvan hij als sportcorres- pondent van het blad „De Maandagmor gen" de reportages verzorgde. Als sport journalist heeft De Man zich in de motor en autosportwei-eld dan ook de meeste bekendheid verworven. Na den oorlog aanvaardde De Man het directeurschap van de A.R.O.-import te Eindhoven. Ook de heer König genoot in motorsport kringen een zeer groote bekendheid. Na den vorigen oorlog begon hij zijn sport- carrière als officier van de motorartillerie te Naarden. Zijn grootste belangstelling trokken de betrouwbaarheidsritten, waar van de K.L.M. Moreton was gehuwd, doch had geen kinderen. E. M. M. J. van Vlijmen De heer E. M. M. J. van Vlijmen uit Overveen was directeur van de Boldoot- fabrielc in Londen. Zijn vader, de heer J. M. B. van Vlijmen, directeur-eigenaar van de Boldootfabriek te Amsterdam, is reeds eenigen tijd vrij ernstig ziek en zou daar om binnenkort de directie aan zijn oud sten zoon overdragen. Deze kwam daartoe uit Engeland over. Olievlekop U.S.O.-principe De vice-president van het Amerikaansche Petroleum Instituut heeft op de jaarlijksche bijeenkomst van dat instituut den wensch ge uit dat de Amerikaansche Senaat het Britsch- Amerikaansche olieverdrag in dien zin wij- zige, dat het principe van olie-contróle door een wereldorganisatie daaruit geschrapt wordt. Het bestuur zal in zijn eerstvolgende vergadering over dit voorstel beslissen. Den Senaat wordt in dit voorstel verzocht zijn goedkeuring aan het verdrag te onthouden, zoolang daarin geen clausule is opgenomen die aan de Internationale Petroleum-Commis- sie verbiedt de operaties van Amerikaansche oliemaatschappijen in het buitenland te rege len of de binnenlandsche petroleumindustrie der Ver. Staten te controleeren. aldus United Press. Herstelbetalingszendingen uit Duitschland hervat On een te Berlijn gehouden persconferentie is bekend gemaakt, dat de herstelbetalings zendingen die sedert Mei werden opgehou den in beperkte mate hervat, zullen worden. Het economisch directoraat van den Geal lieerden Contröleraad in Berlijn besloot gis teren om een grooten voorraad werktuigen en ander materiaal welke in de Amerikaansche zóne ligt opgeslagen voor herstelbetaling be schikbaar te stellen. De partij heeft, een waar de van 24 millioen dollar. De Vereenigde Stalen hebben hun houding om geen herstelbetalingsgoederen naar Rusland te zenden voor dat men het eens is geworden over economische eenheid van Duitschland, eenigszins gematigd. Göring's laatste woorden in vervalsclite versie Te Neurenberg worden afdrukken var. een testament uitgegeven, dat, naar vele Duitschers gelooven, de laatste woorden van Hermann Göring aan het Duitsche volle bevat. Het „testament" is, aldus Reuter, ongetwijfeld een vervalsching. De echte 'af drukken worden in de archieven van den geallieerden bestuursraad te Berlijn be waard. Het volk van Neurenberg heeft een papier, waarop stond: „De geallieerden wa ren knap, maar ik was nog knapper. De geallieerden hebben den oorlog gewonnen - of zij den vrede zullen kunnen winnen hangt van u af....". In dit „testament" wordt o.m. verklaard, dat in een oorlog om het bloote bestaan bevelen als het bom bardeeren van Warschau, .Rotterdam en Coventry gegeven moesten worden. Australische distributie duurt voort De Australische regeering zal de rantsoe neering van boter, thee, vleesdh, suiker en kleeding handhaven, zoo deelde de premier J. B. Chifley mede. Tengevolge van over stroomingen en droogte is de suikerpositie beneden de verwachting. Er kan slechts 98.000 ton geëxporteerd worden. De boterrantsoe- neering moet blijven bestaan tengevolge van de droogte in Australië en het groote tekort aan vetten in Engeland. Het woord is aan. Thomas Hitchcock: Onderga een nederlaag als of gij het plezierig vindt; vier een overwinning alsof gij eraan gewend bent. Voedsel-debat tusschen Byrnes en Bevin Het in den oorlog practisch geheel verwoeste station te Nijmegen wordt herbouwd. Binnen korten tijd hoopt men het reeds nieuw gebouwde gedeelte met hal en kaart verkooploketten in gebruik te nemen. Manchester zou in Nederland kunnen lig gen, gezien de overvloedige regens en het vele natte weer. Deze jongedame, bezoek ster van de beroemde Manchester-rennen, is er op berekend. Haar „waterproof-en semble" zooals dat in Engeland heet, zou talrijke Nederlandsche dames zeer te pas komen. De politieke commissie van de U.N.O. heeft gistermiddag onder voorzitterschap van Manoeilsky (Oekraine) het debat over het Vetorecht der groote mogendheden ge opend. Paul Hasluck lichtte een resolutie van Australië toe en zeide, dat het niet zijn bedoeling was artikel 27, waarin het recht van Veto wordt omschreven, te wijzigen. De kwestie was slechts, of de groote mo gendheden de in het artikel opgesloten verplichtingen ook werkelijk nakomen. Hij stelde het voor, dat de permanente leden zich zouden matigen bij het gebruik van het recht van Veto en dat zij tot een grootere mate van onderling overleg zou den komen in den geest van geven en ne men. Verder, dat de procedure in den Veiligheidsraad zoodanig zou worden ge wijzigd, dat het voortdurende stemmen over kwesties van procedure overbodig zou worden. Hasluck besloot met te zeggen, dat de Veiligheidsraad niet aan de eischen heeft voldaan en dat het de' plicht van de alge- meene vergadering was den toestand te verbeteren. De Cubaansche afgevaardigde dong aan op afschaffing van het recht van Veto, dat zou moeten worden vervangen door stem ming bij tweederde meerderheid. Het eerste kleine land dat het recht van Veto steunde was Polen. De Poolsche af-: gevaardigde betoogde dat het principe van gelijkheid slechts in theorie bestond en.in de practijk niet te handhaven was. De Amerikaansche senator Tom Conally gaf te kennen, dat hij zijn standpunt op de volgende vergadering zou uiteenzetten.' De bijeenkomst werd hierna verdaagd tot hedenmiddag. De Italiaansche regeering heeft na ka binetsvergadering verklaard, dat de on derhandelingen met Joego-Slavië over Triëst „voorloopig" niet zullen worden voortgezet, daar de groote vier de te Pa rijs genomen besluiten hebben aanvaard. De verklaring zegt verder, dat de mi nister van Buitenlandsche Zaken Pietro Nenni, nog geen officieele mededeeling heeft ontvangen over de besluiten van den raad der groote vier te New-York, doch dat het is gebleken, dat zij een besluit in zake het principe van het vrije gebied en zijn grenzen hebben genomen ondanks de Italiaansche protèsten betreffende Istrië en Pola. In een brief aan de hoofden der delega ties van Amerika, de Sovjet-Unie, China en Frankrijk heeft Bevin voorgesteld een vergadering te beleggen ter bespreking van het recht van Veto. Naar verluidt is de eerste reactie der vier geadresseerden gunstig geweest. Het zou niet de bedoeling van Bevin zijn, een wijziging van het Handvest te bespre ken, doch het vaststellen van een algemeene gedragslijn ten aanzien van het gebruik van het Vetorecht. De Nederlandsche meening. De Nederlandsche afgevaardigde bij de' U.N.O. te New York, dr. J. H. van Roijen, heeft Vrijdag een steun toegezegd aan de- Australische resolutie om de permanente leden van den Veiligheidsraad te verzoe ken af te zien van uitoefening van het Vetorecht behalve wanneer het betreft „bedreiging van den vrede, inbreuken op den vrede en daden van agressie". Dr. van Roijen verklaarde dat de Nederlandsche delegatie, zooals reeds door den plaatsver vangend voorzitter tot uiting is gebracht, in principe gekant is tegen de huidige stemmingsprocedure in den Veiligheids raad, en meer in het bijzonder tegen het genaamde Veto-recht. „Wij verwerpen het Veto-recht omdat de permanente leden van den Veiligheidsraad daardoor oneven- redigen invloed verier ij gen in verhouding met de andere leden der U.N.O." „Het is mogelijk, dat in een wereld, als waarin wij leven, zekere belangrijke pre rogatieven moeten worden toegestaan aan de groote mogendheden met het oog op hun grootere bijdrage aan de gemeene zaak en hun grootere verantwoordelijkheid voor het bewaren van vrede", aldus zeide dr. v. Roijen. „Wij gelooven niet, dat reeds het tijd stip voor herziening van het Handvest is aangebroken: Het werk der U.N.O. ver keert nog te veel in staat van voorberei ding om thans reeds een vruchtbare her ziening van dit document te kunnen ver wachten. Wij willen daarom voor zoolang dit onvermijdelijk is berusten in het be staan van prerogatieven voor de groote mo gendheden, ofschoon zij naar onze mee ning te ver gaan. De Nederlandsche de legatie meent zich echter gerechtigd er op aan te dringen, dat de groote mogendhe den in de practijk zich bewust zullen too- nen van de verantwoordelijkheid, welke hun door hun bevoordeelde positie wordt opgelegd. De Nederlandsche delegatie staat daarom Instemmend tegenover de redelijke en gematigde Australische resolutie en zal daaraan haar stem geven". De Sovjet-Russische afgevaardigde Wisjinsky verklaarde in antwoord op de toespraak van Van Roijen, dat hij niet be greep, waarom de Nederlandsche verte genwoordiger en anderen, die spraken zoo als hij, niet openlijk zeiden wat zij werke lijk meenden inplaats van te zeggen, dat zij op het oogenblik geen wijziging van het Handvest wenschten. Hij noemde dit koren op den molen van hen, die heime lijk hoopten de eensgezindheid van de groote mogendheden te verbreken. Uit diplomatieke bronnen verluidt, dat de Britsche minister van buitenlandsche I zaken, Bevin, met Byrnes, zijn Amerikaan- schen collega, besprekingen over voedsel problemen voortzet. De twee staatslieden zouden de positie van Groot-Brittannic op het gebied van rantsoeneering en de daaruit voortvloeiende verplichtingen in de geheele wereld volledig bestudeeren. Bevin zou vooral den nadruk leggen op de volgende punten: De voedselpositie van Groot-Brittannië vertoont momenteel, noch in de nabije toe komst tendenzen tot verbetering; zijn ver plichtingen ten opzichte van andere landen maken dergelijke verbeteringen momen teel onwaarschijnlijk. De voornaamste verplichtingen van Groot-Brittannië zijn die ten opzichte van Uit Batavia wordt gemeld, dat de Voor-Indië, dat door het uitblijven van T.R.I.-blokkade om Soerabaja voor de graanzendingen uit de V.S. gedurende de bevolking vele moeilijkheden met zich laatste maanden in een gevaarlijken toe- meebrengt. stand verkeert. Indonesische patrouilles plunderden de De voedselcrisis in de Britsche zóne is kampongs ten westen van Soerabaja, maar' eveneens te wijten aan het uitblijven van sloegen op de vlucht bij het naderen van zendingen uit de V. S. Nederlandsche patrouilles. I Uit de Britsche zóne van Duitschland Ongeveer 2000 vluchtelingen uit Ma-1 worden eenige onbeteekenende stakingen doera met hun gezinnen zijn in ellendige1 gemeld naar aanleiding van het nieuws, Mistoestanden in Indonesië conditie te Soerabaja aangekomen nog 10.000 anderen worden verwacht. Volgens deze vluchtelingen is de economi sche toestand op Madoera ernstig en heerscht er onder de bevolking een paniek stemming. dat het broodrantsoen volgende week zal worden verlaagd en dat ter aanvulling sui ker en biskwie zal worden verstrekt. De stakingen zouden slechts enkele uren heb ben geduurd en niet door de vakvereeni- gingen zijn gesteund. TWEEDE KAMER Vragenuurtje voor de kamerleden Van onzen parlementairen redacteur) Vrijdagmiddag begon de Kamer met de voortzetting en tevens het slot van de tweede instantie van het algemeen debat. Daarbij greep de heer De Groot (Comm.) de gelegenheid aan om te betoogen, dat zijn partij niets tegen het Katholieke volksdeel heeft, aangezien zij, getrouw aan goede Nederlandsche traditie, de verdraag zaamheid zelve is, maar dat zij alleen wat heeft tegen de politieke leiding van de K.V.P. Mr. Van der Goes van Naters (P.v.d. A.) was minder slecht over zijn staatkundige mede-firmanten te spreken, al gaf hij wel te verstaan, dat naarmate zij minder het mono polie zullen opeischen van een confessioneele groep onzer burgerij te vertegenwoordigen, de samenwerking met haar des te vlotter mo gelijk zal wezen Bij voorbaat liet hij overi gens prof. Romme weten, niets te voelen voor diens ideaal om er nog een Derde Kamer bij te gaan maken, aangezien die al te zeer op representatie van eenzijdige belangen zou uitloopen, gelijk de ervaring met corporatieve staatsvormen elders (Italië. Oostemijk) had geleerd. De minister-president bleek niet van zins nog iets naders omtrent het Indonesische Maandag publicatie Opstandige benden hebben bases in Joegoslavië Een «officieel Grieksch woordvoerder achtte het mogelijk, aldus United Press, dat de Grieksche regeering zich tot den Veiligheidsraad zal wenden om een internationaal onderzoek te vragen naar de jongste incidenten aan de Grieksch-Joegoslavische grens. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat er niet langer aan getwijfeld behoeft te worden dat de incidenten in den zin van het Handvest een bedreiging van den vrede Grieksche officieele kringen zijn van ge voelens dat de incidenten in Noord-Grie kenland thans dusdanige afmetingen heb ben aangenomen dat zij interventie van het hoogste internationale gezag wenschelijk maken. De kwestie is volgens den woord voerder het stadium van een gewone po- litie-affaire gepasseerd en is een militaire aangelegenheid geworden. Grieksche officieele kringen zeggen dat de Grieksche regeering meer troepen voor het grensgebied zou kunnen laten opko men, doch slechts ten koste van aanzien lijke uitgaven en een zwaren druk op de Grieksche middelen. Doch zelfs indien de garnizoenen in Noord-Griekenland ver sterkt worden, kunnen zij niet met succes de kleine grensposten in dat gebied verde digen zoolang de benden zich op Joego- slavisch gebied kunnen terugtrekken. Geen Britsche inmenging Tot dusverre zijn er geen Britsche troe pen in de grenssector gebruikt. Men voelt er aan Britsche zijde weinig voor om de eenheden in een positie te brengen waar zij met de partisanen in botsing zouden kun nen komen. Intusschen zegt een U.P.-telegram uit Athene, dat de slag nabij het dorp Skra aan de Joegoslavische grens een .gespannen situatie voor de regeering Tsaidaris heeft veroorzaakt. Dertien afgevaardigden, waaronder negen aan hangers van Tsaidaris, drongen in een motie in het parlement aan op formatie van een „noodregeering van nationale eenheid". Het gevecht nabij Skra vond plaats tus schen leden van de communistische Zacha- riades-groep en Grieksche regulaire troe pen. Hierbij sneuvelden 40 soldaten. De Grieksche generale staf heeft mede gedeeld dat Skra door de regeeringstroepen is heroverd, maar dat de bevolking dei- plaats is uitgemoord, terwijl het stadje zelf grootendeels afgebrand is. Volgens het Grieksche ministerie van inlichtingen hebben de gewapende benden, die de Grieksche troepen te Skra aanvielen, zich onder bescher ming van zwaar vuur van de Joego slavische grensposten op Joegoslavisch grondgebied teruggetrokken, aldns deelt United Press mede. van den inhoud Aneta verneemt, dat de tekst van de ontwerpovereenkomst, die gesloten is tus schen de commissie-generaal en de Indo nesische delegatie, op Maandag 18 dezer zal -worden gepubliceerd. De overeenkomst is gisteren geparafeerd. Een officieel communiqué meldt: „De besprekingen tusschen de Neder landsche en Indonesische delegaties over een ontwerp-overeenkomst werden Vrijdag te 13.00 uur beëindigd in de 9de vergade ring, welke werd gehouden ten huize van de commissie-generaal onder voorzitter schap van den heer Sjahrir, De tekst van .het ontwerp werd door beide delegaties geparafeerd in de 10e vergadering onder voorzitterschap van professor Schermer hom ten huize van den heer Sjahrir te 18.10 uur". Tot zoover het communiqué. Aneta kan daaraan toevoegen, dat de mogelijkheid zich voordoet, dat de com missie-generaal thans in het geheel niet naar Nederland zal terugkeeren doch dat hooggeplaatste Nederlandsche functiona rissen wellicht de minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen Jonkman naar Indonesië zullen komen. Men hoopt ook, dat ten aanzien van het eenige punt, waarover in de overeenkomst nog de sanctie van de Nederlandsche re- gëering wordt verwacht, een spoedige be slissing van Den Haag door de Nederland sche regeering naar Batavia zal worden geseind. Volgens een bericht van den correspon dent van het Fransche persbureau A.F.P. De Oostelijke buren kloppen aan De Poolsche minister van buitenland sche zaken, Azymowski, tevens hoofd van de Poolsche delegatie ter algemeene ver gadering der UNO heeft tot den raad van de vier ministers van buitenlandsche za ken het verzoek gericht, of Polen mag deelnemen aan de besprekingen inzake het vredesverdrag met Duitschland, voor zooyer daarbij Poolsche belangen op het spel staan. Nader wordt gemeldt, dat ook van Tsjechoslowaaksche zijde tot den raad van de vier ministers van buitenlandsche za ken, het verzoek gericht is om aan de be sprekingen inzake het vredesverdrag met Duitschland, voorzoover daarbij Tsjecho mogen deelnemen. slowaaksche belangen op het spel staan, te mogen deelnemen. vraagstuk los te laten. Alleen viel het op, dat hij er op scheen te zinspelen, dat het betreden van tot dusverre niet ingeslagen, vreemde paden, het bestaan van een enkel meenings- verschil tusschen de commissie-generaal en het kabinet niet ondenkbaar maakte. Na een dupliek van minister Lieftinck brak het Vrij- dagsche vragenuurtje aan. dat bij hooge uit zondering gebruikt werd, De heer S u u r- h o f f (P.v.d.A.) kwam met vragen over dë hooge aardappelprijzen, vooral in de steden. Het terstond gegeven, uitvoerige antwoord van minister Mansholt, noemde als voornaam ste oorzaak, dat de stedelingen zandaardao- pelen versmaden. De boeren, dit wetende, zijn de klei-aardapnelen pas van de hand gaan- doen tegen prijzen, die met 6 tot 7 ct. Der kilogram boven de richtoriizen liggen. Een en ander had wel duidelijk gemaakt, dat men den aardaopelverkooD. ondanks de flinke hoeveelheid, die er van dit. belangrijke volks voedingsmiddel beschikbaar is (2*/j millioen kg. tegen slechts 1 millioen een jaar geleden) alsmede den aanvoer er van niet aan hel vrije snel van vraag en aanbod kan overlaten. Der halve wordt de Verbena weer ingeschakeld, komen er maximumprijzen, die tengevolge zullen hebben, dat de stedelijke consumenten zand-aardappelen voor 11. klei-aardamjelen voor 12 ct. per kg. zullen kunnen kooDen, welke laatste op het oogenblik 17 tot 18 ct. kosten. Tot besluit van den middag hield de Kamer zich bezig met de algemeene beschouwingen over het ontwerp tot wijziging van den kin derbijslag. De bedoeling daarvan is. dat reeds van het eerste kind af bijslag zal worden ge noten (tot dusverre begon dat pas bii het der de) en wel f 2 40 per kind. terwii' dit bedrag voor elk kind boven 3 telgen 3,zal be dragen, alles per week. Mr. Korthals fP.v.d.V.) achtte het on juist. dat de regeering steeds meer de rich ting uitgaat van loon naar behoefte en niet naar praestatie en vond in het feit. dat er straks prijsverlaging zal komen, aanleiding om deze wet slechts een beperkten levensduur te geven en hij betoogde voorts, dot het verbod voor de werkgevers om hetgeen zij nu meer aan premie zullen moeten opbrengen in de prijzen hunner producten te berekenen, verkeerd was. Deze opvatting werd gedeeld door den heer Groen (K.V.P.h wiens fractie genoot Andriessen speciaal een lans voor een gunstiger regeling ten behoeve van de grootere gezinnen frrak. De heer Koenen (Comm.) verkondigde weer gansch andere theorieën en tenslotte zij vermeld, dat de heer Ned er horst (P.v.d.A.) over het algemeen ingenomen was met wat zijjf geestverwant minister Drees in dezen voorstelde Deze zal Dinsdag het ontwerp nader verdedigen. Nederland voedt het Ruhrgebied Vijf-en-vijftigduizend ton consumptie aardappelen zijn door Nederland voor het Ruhrgebied ter beschikking gesteld, ter tegemoetkoming aan de huidige voedsel- voorzienings-moeilijkheden aldaar. De partij zal in dagelijksche quanta van vijf honderd tot achthonderd ton snel naar de plaats van bestemming worden getrans porteerd. Van bevoegde zijde werd ANP medege deeld, dat hier zand- en veenaardappelen betreft. Guerilla-oefening van Indonesiërs in Australië? Een contingent van 230 Indonesiërs, dat ongeveer een maand geleden een kamp in Nieuw-Zui.d-Wales verlaten heeft en nu in een militair kamp buiten Bisbaue (Austr.) uit Den Haag zouden de ministers van Overzeesche Gebiedsdeelen en Justitie zich naar Nederlandsch-Indië begeven, om over eenige punten nog overleg te plegen. Deze mededeeling stamt, naar de corres pondent mededeelt, uit socialistische krin gen. By informatie te bevoegder plaatse ver wees men ons naar de uitspraak van mi nister Beel in de Tweede Kamer en men voegde er aan toe, dat indien er twee mi nisters naar Nederlandsch-Indië zouden vertrekken, dit de ministers van Overzee sche Gebiedsdeelen en Justitie zouden moeten zijn. Regionaal zelfbestuur der Duitschers Het Britsche militaire bestuur heeft Vrij dag te Berlijn een nieuwe verordening uitgegeven, waarin de bevoegdheden der Duitsche staten in de Britsche zóne worden omschreven. Hierdoor komt een aanzienlijke mate van controle over de provinciale besturen weer in Duitsche handen. De drie regionale besturen van Noord- Rijn-Westf alen, Hannover, Sleeswijk-Hol- stein en de stad Hamburg, die voorloopig den onafhankelijken status hebben verkre gen, zijn reeds bezig met het samenstellen van kabinetten door middel van onderhan delingen tusschen de Britsche regionale commissarissen en Duitsche politieke par tijen. Deze regeeringen, aldus generaal-majoor Erskine, waarnemend plaatsvervangend militair gouverneur, zullen den grondslag kunnen leggen waarop het volgend stadium bij de verkiezingen in de aanstaande lente kan worden gebouwd. Hij legde er den na druk op, dat de reorganisatie slechts een voorloopige regeling beteekent, n.l. totdat verblijft, zal binnen veertien dagen naai de vier bezettende mogendheden overeen- huis terugkeeren. stemming hebben bereikt ten aanzien van Bruce Pie, de leider van de volkspartij den toekomstigen staatsvorm van Duitsch- in Queensland, heeft in het parlement ver- land. De nieuwe regeeringen zullen geen klaard, dat de Indonesiërs een groot gedeel- bevoegdheid hebben in zaken, die normaal te van hun tijd besteed hebben aan gueril- door een centrale regeering worden behar- la-training. Zij verklaarden openlijk, dat tigd. zij die zouden gebruiken bij de bestrijding Volgens de verordening zullen de volgen- van de Nederlanders, als zij eventueel bij de aangelegenheden door de Duitschers zelf de republikeinsche troepen in Indonesië worden behandeld: kerkelijke zaken, in- dienst konden nemen, dustrieele ontwikkeling, huizen- en steden- Pie vervolgde: „Het zou schandelijk zijn, bouw, landbouw, wegenbouw, bepaalde be- als de autoriteiten van ons land zouden lastingen, fabriekswetgeving, de pers en toelaten, dat deze inlanders ons land en on- andere burgerlijke rechten. ze hulpbronnen gebruiken om zich uit te „De regeling der productie en distributie rusten voor den strijd tegen onzen heeht- van voedsel zal in handen der bezettende sten bondgenoot, het Nederlandsche volk", mogendheid blijven", aldus Erskine, „daar i Arthur Caldwell, minister van immigratie dit een terrein is waarop wij geen risico en voorlichting, heeft te Canberra officieel kunnen nemen", deze bewering tegengesproken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1