Litteraire kantteekeningen Noodgeld, dat nooit is uitgegeven Conversieplan van prof. Lieftinck wordt slecht ontvangen Wereldnieuws J Papier van inlandsch stroo Voetbalprestige van Engeland staat op het spel r Bankbiljetten werden in 1944 onder den neus der Daitschers gedrukt '"P OEN hët er in het begin van 1944 naar uitzag, dat de geallieerden een poging zouden ondernemen in het voorjaar van dat jaar den „Westwal" te doorbreken, wendden de directies van de bankfirma R. Mees en Zoonen en van de Rotterdamsche Bankver- eeniging, zich tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuidholland te Rotterdam, teneinde voor het geval Rotterdam en Den Den Haag door strijdhandelingen van het overige deel van Nederland zouden worden afgesneden te geraken tot het laten druk ken van een zoogenaamde „ijzeren voorraad" bankpapier. Aan de desbetreffende besprekin gen, die geheel in het geheim moesten ge schieden, namen behalve het provinciaal be stuur van Zuidholland, tevens de tegenwoor dige burgemeesters van Rotterdam en Den Haag deel. Het resultaat was, dat aan een drukkerij te Rotterdam werd opgedragen tot een bedrag van dertien millioen gulden aan noodgeld, in coupures van een, twee en half en tien gulden, te vervaardigen. De kosten van het drukken werden door de gemeenten Rotterdam en Den Haag, alsmede door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuidholland gezamenlijk gedragen. Voor den vorm was intusschen ook toestem ming aangevraagd tot het laten drukken van deze bankbiljetten bij den toenmaligen secre taris-generaal van Financiën, doch toen deze in Februari van het jaar 1945 liet weten, dat dit op grond van artikel zooveel van het „Verordnungenblatt", niet geoorloofd was, lagen de bankbiljetten reeds langer dan een half jaar veilig en wel in de kluizen der beide banken. rr. MCK>» SS r' S-SÖ.D geld Je® i LU GULDEN ui» MEfUZOÖfJcrb f 752661 De achterzijde van een noodgeld-biljet van één gulden. Het drukken der bankbiljetten moest na tuurlijk in het grootste geheim geschieden, doch ondanks de maatregelen, die men bij de drukkerij moest nemen om te zorgen dat niets naar buiten uitlekte en ondanks de technische moeilijkheden, die men had te overwinnen, slaagde men er in deze dertien millioen aan bankpapier in ongeveer een maand te vervaardigen. Veel hulp werd ook ondervonden van het Gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf te Rotterdam, dat, zonder een Maximumprijs voor aardappelen 7xi DE kamer VAK KOOPHAW^i' LÏ M ENFABR.VOORZ-H" 5 BSTAALT AAN^OOt De voorzijde van een noodgeld-biljet van één gulden. nader onderzoek in te stellen, in een periode, waarin iedereen, die in Rotterdam niet voor de Duitschers werkte, werd afgesneden, op grond van de mededeeling, dat de drukkerij voor een „nationale opdracht" werkte, élee- trïciteit voor de persen bleef verstrekken. De controle-bezoeken door Duitschers waren ver der vele en gezegd kan worden dat de bank biljetten als het ware onder den neus van de bezettende overheid werden gedrukt. De invasie kwam inderdaad in het voorjaar van 1944, doch de loop der gebeurtenissen in Nederland gaf geen aanleiding tot de uitgifte der bankbiljetten. Thans liggen zij nog steeds in de kluizen der groote bande en in afwach- van het oogenblik hunner vernietiging. Verloopen suikerbonnen Toch nog bewaren! De Haarlemsehe levensmiddelenbedrij- ven zijn de laatste dagen bestormd door publiek, dat probeerde de bonnen 45-5 en 45-6 algemeen (suiker) in te wisselen. Deze bonnen bleken echter, tot ontsteltenis van de huismoeders reeds op 10 November j.l. verloopen te zijn. Hoe komt het dat zoovelen nog in het bezit van deze bonnen zijn? De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat in de week van 27 October2 November geen suikerbonnen bekend ge maakt zijn. Op 3 November werd bon 45 voor suiker geldig verklaard voor de week 39 No vember. Als regel blijven de bonnen twee weken en niet één week geldig. Velen dachten dus, dat bon 45 ook twee weken geldig zou zijn, dus tot 17 November. Daarin zijn ze nu bedrogen uitgekomen. Zooals het hier is gegaan, zal het ook wel zijn in andere steden. De directie van het Distributiekantoor te Haarlem deelde ons mede dat zij zich met den Haag in verbinding heeft gesteld om er op aan te dringen de menseben alsnog sui ker op die bonnen te geven. Een toezegging kon niet gedaan worden, maar men zou overleggen met het Bedrijfs- schap Suiker. Het is dus geraden de bonnen nog niet weg te gooien. Er is een kansje dat ze als nog geldig verklaard worden. In Kerkrade heeft de politie een vrouw aangehouden, die alle distributiebescheiden van haar gezin aan een Amsterdammer had ver kocht. Effecten- en Geldmarkt Met ingang van Maandag 25 Nov. zijn maximumprijzen voor aardappelen vastge steld en wel op 11 cent voor zand- en 12 cent voor klei-aardappelen. Er komt een gedwongen afgifte door de boeren. Zeep voor „vullen arbeid" Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, Öat de plaatselijke distributiediensten op na der beltend te maken tijdstippen rantsoen bonnen voor zeep voor vuilen arbeid zullen uitreiken. Zij, die in aanmerking komen voot zeep voor vuilen arbeid, ontvangen voor de 13e periode 1946 en in de le en 2e periode 1947 een rantsoen zachte zeep benevens een rant soen waschpoeder. Zij, die zeer vuilen arbeid verrichten, ontvangen voor genoemde perio den vier rantsoenen zachte zeep en een rant soen waschpoeder. Artsen, verpleegsters, enz. ontvangen voor bovengenoemde perioden rantsoenbonnen voor huishoudzeep of toiletzeep. Ambtenaren bevorderd, die lid van het N.A.F. zijn geweest? Het Tweede Kamerlid de heer Stapelkamp heeft aan den minister van Financiën ge vraagd, of het juist is, dat onlangs bij de bevordering van een aantal adjunct-commie zen tot commies en commies-titulair bij den dienst der Directe Belastingen, met voorbij gaan van andere ambtenaren met een uit stekenden staat van dienst, die ook in den bezettingstijd de regeering getrouw zijn ge bleven, ambtenaren bevorderd zijn, die in den bezettingstijd lid zijn geweest van het „Ne- derlandsche Arbeidsfront". Deze bevordering van ambtenaren, die in den bezettingstijd lid zijn geweest van een mantel-organisatie van de N.S.B. heeft volgens den heer Stapelkamp in breede kringen van ambtenaren groote ongerustheid gewekt. ONREGELMATIGHEDEN IN BEYVARINGS- KAMP TE LAREN. In het bewaringskamp te Laren zijn on regelmatigheden ontdekt. De politie heeft op last van het departement van Justitie een onderzoek ingesteld en twee personen van den bewakingsdienst gearresteerd. De aardbevingsramp in Chili van j.l. Zondag eischte volgens offieleele schattingen, tusschen de zeshonderd en zevenhonderd dooden. Piloten van het leger die speurtochten boven het getroffen gebied maken, hebben in het Quinches district een nieuwe plaats ontdekt waar de ramp groote afmetingen heeft aangeno men. Men nam" waar dat op deze plek vele in boorlingenhutten vernield zijn. In de districten waar de wegen geblokkeerd zijn hebben leger vliegtuigen, voedsel, kleeding en medicamenten uitgeworpen, meldt Un. Press. Een verkenningsvliegtuig heeft op negentig i kilometer van Burbank in Californië op een bil na tweeduizend meter hoogen bergtop het nog smeulend wrak van een vliegtuig waargenomen. Men neemt aan dat dit het toestel van de Western Transport Airline is dat Woensdag in een sneeuwstorm vermist was gemeld. Het vlieg tuig had acht passagiers en een bemanning van drie koppen aan boórd en was op weg van Salt Lake City naar Los Angeles. De piloot van 't ver kenningsvliegtuig gelooft niet dat nog inzitten den de ramp overleefd hebben (Un. Press). Exchange Telegraph weet uit Jeruzalem te melden dat volgens een bericht uit Beiroet daar een vrouw een vüfling ter wereld heeft gebracht. Honderd geleerden uit 24 landen waar onder Nederland zullen van 19 tot 26 Novem ber bijeenkomen in Parijs om den vijftigsten verjaardag van den dood van den Franschen ge leerde Louis Pasteur te herdenken. Hoewel het in feite verleden iaar vijftig jaar geleden was dat Pasteur stierf, heeft men de herdenking tot dit jaar uitgesteld in verband met de groote reismoeilijkheden die verleden jaar heersehten. Te New-Delhi is een luchtvaartovereenkomst geteekend tusschen vertegenwoordigers van de regeeringen van Amerika en India. Twee spe ciale routes zijn vastgesteld om te worden ge ëxploiteerd door de U. S, Airlines en aan de Indian Airlines zijn rechten verleend om routes naar Amerika te exploiteeren. Het conservatieve Fransche dagblad ,,L' Ordre" heeft Churchill er van beschuldigd, in zijn Dinsdag in het Lagerhuis gehouden rede tijdens het debat over het antwoord op de troonrede blijk ie hebben gegeven van een „bui tensporige vriendschap" voor Duitschland. ..Wij waren pro-Churchill voor en gedurende den oor log", aldus het blad, „maar wij zijn het nu heel wat minder Volgens ,,'L' Ordre" beschouwt Churchill oorlog als een voetbalmatch: de twee elftallen leveren een verbitterden strijd en schudden elkaar na afloop hartelijk de hand. De effectenbeurs heeft deze week bewogen dagen doorgemaakt. En het is geen wonder Want telkens staat de fondsenhouder voor nieuwe teleurstellingen en calamiteiten, die hem tot verkoop nopen. Terwijl nog moet worden afgewacht, welke voor de beurs de gevolgen zullen zijn van de betaling der Ver- mogensaanwasbelasting en van de Vermogens heffing, heeft de tegen het eind van de vorige week door minister Lieftinck aangekondigde conversie van staatsschuld op de beurs groote beroering gewekt. Dat er conversie zou komen wist men, hoe wel het de vraag is of de minister door een eenvoudige verlenging van den looptijd der bestaande leeningen met' heel wat minder kosten niet een weinig minder groote bezui niging zou hebben bereikt. Verder wordt het als een groote onbillijkheid gevoeld, dat den bezitter van staatspapier geen rente van 4 en 3'/2 wordt gegund in een tijd, die ook hem' een voortdurende stijging der uitgaven brengt. Maar, zoo meent men, als er dan toch conver sie komen moet en de minister per sé een rentevoet van ten hoogste 3 voor de Ne- derlandsche staatsschuld wenscht, mag ook worden geëischt, dat conversie en uitgifte op de gebruikelijke voorwaarden geschieden. Dit nu is ditmaal niet het geval. De minister is uiteraard aan de voorwaar den der bestaande leeningen gebonden en kan maar niet zoo de rente tot 3 verlagen. Dit moet via de aflossing van oude en de uitgifte van nieuwe leeningen geschieden, hetgeen dan ook het geval is, echter, wan neer men niet genegen is voor de opbrengst der oude obligaties nieuwe te nemen, wordt die opbrengst op een geblokkeerde rekening geboekt en wel gedurende vijf jaar en tegen een rente van Vs Dit is dus geen vrijwillige conversie meer, bier moet van een gedwongen conversie wor den gesproken, welke naar veler meening op zich zelf nog te verdedigen zou zijn, als alle aangeslagenen in de vermogensbelasting rela tief eenzelfde bedrag aan staatsfondsen be zaten. Dit is natuurlijk niet het geval. Terwijl de een staatsfondsen voor zijn geld kocht, gaf een ander de voorkeur aan industrieele obli gaties en aandeelen, een derde kocht huizen, weer een ander hield zijn geld grootendeels Ijquide. Maar zij, die den Staat hun geld toe vertrouwden, zien zich thans gedwongen met een conversie hunner stukken in 3 obliga ties genoegen te nemen op straffe van ge durende vijf jaar niet over hun geld te kun nen beschikken en gedurende dien tijd een rentevergoeding van Va te ontvangen. Men is op de beurs niet minder slecht te spreken over de mededeeling dat de nieuwe 3 obligaties niet bij uitloting zullen wor den afgelost, doch door inkoop beneden pari. Tegen een dergelijke practijlc, die in het ver leden ook door enkele ondernemingen gevolgd werd, is men in de financieele wereld steeds fel gekant geweest, omdat de debitrice daar bij van de voor den koers harer obligaties ongunstige omstandigheden te eigen voor- deele gebruik maakt. Men zegt wel, dat de Staat hier speculeert op zijn eigen insolventie: immers hoe meer de obligaties in koers dalen, hoe grooter zijn voordeelen zijn. Staatsfondsen waren begrijpelijkerwijze flauw deze week, vielen tot 99 en waren verder gevallen, als er van regeeringswege geen steun was verleend, tot welken steun vermoedelijk ook hebben bijgedragen de aan- koopen van hen, die de obligaties voor be lastingbetaling kunnen gebruiken. Heel de fondsenmarkt was trouwens in het begin der week diep onder den indruk, zoodat voor de leidende fondsen vrij scherpe koersdalingen voorkwamen, welke later weer eenigermate werden geredresseerd. Nieuwe onrust is ook gewekt door de mede deeling van de Koninklijke, dat zij 1700 „be smette" aandeelen op de zwarte lijst heeft geplaatst, zoodat deze onverkoopbaar zijn. Een enkele particuliere vereeniging heeft, naar wij vernemen, ook reeds geweigerd los bare obligaties uit te betalen. MAAR: toch deviezen moeilijkheden f^AAR aanleiding van verschillende ge- ruchten over de enorme mogelijkheden van een nieuw procédé, volgens hetwelk papier, of liever gezegd de daarvoor be- noodigde cellulose, uit stroo wordt gefa briceerd, zijn wij eens gaan praten met de directie van Van Gelder's papierfabrieken en het bleek, dat deze geruchten schrome lijk overdreven zijn. Reeds in den oorlog, toen men niet vol doende houtcellulose kon krijgen, werd volgens het bi-sulfiet proces, stroocellu- lose gefabriceerd. Deze cellulose was van behoorlijke kwaliteit, doch had het nadeel, dat zij flink gebleekt diende te worden, waar veel chloor voor noodig was. In Juni 1946 maakten eenige papier experts een studiereis naar de Vereenigde Amerikaansche mijnwerkers dreigen weer met staking De Amerikaansche regeering heeft gis teren besprekingen gehouden met mijn werkers en mijneigenaren in een poging een dreigende mijnwerkersstaking voor het eind van de maand te voorkomen. De voor zitter van den mijnwerkersbond, John L. Lewis, verklaarde dat de 400.000 leden van zijn vakvereeniging het werk zullen neer leggen wanneer hun eischen voor een nieuw collectief arbeidscontract niet wor-, den ingewilligd. Ondank is 's werelds loon Voor de Groninger rechtbank stond de 34- jarige koopman J. S. te Groningen tereebt. S, heeft tijdens den oorlog met geva'ar voor eigen leven veel personen hulp verleend en talrijke Joden van een wissen dood gered. In het voorjaar van 1943 heeft hij de Joodsche familie G. aan een veilige onderduikplaats geholpen. De familie kwam veilig door den oorlog, haar bezittingen gingen echter ver loren. Meubelen en huisraad werden door den S. D. in beslag genomen, met uitzonde ring van eenige Perzische kleedjes. S. verkocht deze kleedjes voor 4000, welk bedrag hij besteedde, om een andere ondergedoken familie en de familie G. te helpen. De heer G. ontstak na de bevrijding in hevige woede, toen hij hoorde, dat de kleed jes verkocht waren. Hij diende een aanklacht tegen J. S. in. De officier van Justitie ze.ide dat de zaak was voorgekomen op herhaald aandringen van G. Op formeele gronden eischte de offi cier 1,— boete. De verdediger, mr. M. Polak noemde het zeer tragisch, dat iemand, die zijn leven te danken heeft aan den man die hem met inzet van eigen leven geholpen had. nu dezen man laat vervolgen, louter uit geldhonger. De rechtbank ontsloeg den heer J. S. van rechtsvervolging. Staten en zij zagen daar experimenten waarbij stroocellulose vervaardigd werd volgens het monosulfiet proces. De zeer behoorlijke resultaten, die verkregen wer den, sterkten hen in de overtuiging, dat dit procédé ook in Holland toegepast kon worden. De verkregen papiervezel was sterker en de cellulose kon makkelijker ge bleekt wordtn, dan die, verkregen volgens het bisulfietproces. Men neemt thans bij de papierfabrieken van Van Gelder sedex-t eenige weken proe ven volgens de nieuwe methode en zoowel voor fijn papier als krantenpapier zijn de resultaten zeer bevredigend. De groote moeilijkheid is echter-, dat de benoodigde chemicaliën en wel voornamelijk kaliloog of natronloog uit het buitenland moeten komen. Weliswaar maakt Boekelo natron loog, maar in veel te kleine hoeveelheden, om bij een eventueele productie op groote schaal van stroocellulose, de behoefte van de papierindustrie te kunnen bevredigen. De deviezenwinst verkregen door het gebruik van stroo, dat niet geïmporteerd hoeft te worden, - wordt dus weer teniet gedaan door de uitgave van deviezen voor aankoop van kaliloog. Men kan er echter van verzekerd zijn, dat alle mogelijke moeite gedaan wordt, om een methode te vinden, waarbij de buitenlandsche chemi caliën niet noodig zijn. Dan zou er inder daad gesproken kunnen worden over een mogelijke verbetering voor de Nederland- sche papiersituatie. Over Muziek Moderniteit Het avontuur van Thomas Toverbal Tekst van Bep Smits, met tekeningen van J. Giesberts 2. Het avontuurdat Thomas Toverbal beleefde, speelde zich af in de omgeving van Roomhoorn, de hoofdstad van Luilek kerland. Het was een vrolijk stadje, dat dicht aan de Citroenzee lag. Op de nabu rige Flikjes-eilanden hadden enkele voor name Roomhoornsche ingezetenen hun zo nt er ver blijven. Voor de kust dobberden kleine visserspinken, die dagelijks een overdaad van de héérlijkste en zeldzaam ste vissoorten aan land brachten, want onuitputtelijk bood de zee haar rijke gaven aan het kleine Luilekkerland. Aan de land zijde werd Roomhoorn grotendeels ingeslo ten door het Gruttengebergte. Daar ont sprongen kleine witte melkbronnen en gle den beekjes van zoete limonadestroop de berghellingen af. Over kristalheldere wa tervallen waren slanke bruggen van zoet hout gespannen. Van de Krententop, het hoogste punt van het Gruttengebergte, had men een schitterend uitzicht op het kleine lustoord en zijn omgeving. Rondom het statige, volkomen ronde Beschuitplein, la gen de huizen met Imn kleurige daken luchtig verspreiden koesterden zich be- hagelijk in de gulle stralen der gouden zon, die nóóit ophield te schijnen boven dit landje van weelde en overvloed! Het. is thans zeker, dat de aanstaande wed strijd EngelandNederland als een „full in ternational" beschouwd zal worden, schrijft de Daily Mail. Hieruit kan de conclusie ge trokken worden, dat men die opvatting voor dien niet heeft gehuldigd en dus de kans heeft bestaan, dat Engeland niet zijn sterkste team tegen Nederland zou opstellen. De En gelsche pers is nu echter bezig te eischen, dat de keuze-commissie ook inderdaad de sterkste ploeg van het oogenblik tegenover Nederland opstelt. Waarschijnlijk is dit een gevolg van de nederlagen die den laatsten tijd door Engelsche profclubs tegen continen tale vereenigingen geleden zijn. Het voetbalprestige van Engeland staat op het spel en het land heeft de kans door een goede overwinning op Nederland te toonen, dat het alsnog leider van het wereld-voetbal is. Hieruit blijkt, dat Nederland een zeer sterken tegenstander tegenover zich kan verwachten te Huddersfield. Over het algemeen wordt de meening gehuldigd, dat Finney zijn plaats weer aan Matthews zal moeten afstaan. Dat de keuze-commissie in moeilijkheden zit, na den wedstrijd te Manchester. Us op te maken uit het feit. dat de samenstciHr.g van het Engel sche elftal telkens weer is uitgesteld en eerst Maandag te Sheffield bekend gemaakt zal( worden. Zeker van hun plaats in het F.ngelsche elf tal zijn doelman Swift, linksbinnen Mannion, middenvoor Lawton, spil Franklin en rechts half Wright, alsmede rechtsback en aanvoer der Hard wiek. De keuze der overigen is nog niet zeker. maar op een enkele uitzondering zeer waarschijnlijk. Linkshalf Coekburn heeft, naar waarnemers beweerd hebben, zeer zwak gespeeld in Manchester en vele experts gelooven, dat nu eindelijk de tijd is aange broken om den ouden rechtsbinnen Carter te vervangen door een jongeren collega. Volgens de Daily Mail zullen mogelijke plaatsvervangers gekozen worden uit John stone (Blackpool). Mullen (Wolves), Hagan (Sheffield United) en uit de backs Swift (Shef field Wednesday) en Shinwell (Sheffield Uni ted). De keuze van Hagan en Shinwell als plaats vervangers van Carter en Scott zou inderdaad een versterking van het Engelsche team be- teekenen. Maar men vermoedt niet, dat. de keuzecommissie tot dergelijke drastische maatregelen zal overgaan. Er is weer een spoorboekje Het vouwblad van de Nederlandsche Spoor wegen is vervangen door een spoorboekje. Het nieuwe heeft nog niet de gedaante van het voor-oorlog'sche, maar het zal toch met belangstelling worden ontvangen. Het boekje zal vermoedelijk eerst in Maart 1947 door een ander vervangen worden. HILVERSUM I, 301.5 M. 13,00. 20,00 en 23.00 uur Nieuws. 17.05 Dans- orkest van Boyd Bachman. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.15 Piano-duo. 13.30 Nederlandsche strijdkrachten. 19.00 Amsterdamsch Strijkkwar tet. 19.30 VPRO ...Tong is ons harte". 19.45 We deropbouw. 20.08 Dingen van den dag. 20.20 Dolf van der Linden en zijn metropole-orkest. 20.50 Socialistisch commentaar. 21.05 Brieven aan iedereen, 21.30 Jane E,yre. 22,05 Gevarieerd pro gramma. 23.15 Hobby-boek. 23.30 Filmmuziek. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00, 20,00 en 22.00 uur Nieuws. 17,00 Voor de jeugdige luisteraars. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.35 R.K. Gemengd koor Heemstede. 18,50 's Avonds als ik slapen ga. 19.15 Joseph Schmidt, 19,30 Buffalo Bill. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Wie weet hoe deze plaat heet. 20,30 Lichtbaken. 21.00 R.K. Koor „Jubilate Deo". 22.15 Katholiek nieuws. 22.30 Opvoedkundige problemen. 22.35 Avondgebed. 22.55 Symphonie n.o. 29 in A gr. t. Mozart. 23.15 Orkest Jaap Meyer. 23,45 Bioscooporgelspel. ZONDAG HILVERSUM 301.5 M. 8.00. 13.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Gra- mofoon; 8.30 Voor den tuin. 8.45 Sylvester-trio. 9.15 „De beginneling en zijn aquarium". 9.30 Gramofoon. 10.00 Mr. Waslander over „neutra liteit". 10.15 Omroepkamerorkest. 10.40 In den tuin der poëzie. 11.00 Triangel. 12.00 Gramofoon (Gerswin-programma). 12.30 Zondagclub. 12,40 Potgieser's super-ltoorklas te Beverwijk. 13,15 Les gars de Paris. 13.50 De spoorwegen spreken. 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Omroep-orlcest. 15.20 Filmpraatje. 16.00 Wat vrouwen op het hart heb ben. 16.10 The Skymasters. 16.40 Sportflitsen. 17,00 Half uur G.G. Cabaret. 17.30 Oome Keesje. 18.15 Sport. 18,30 Nederlandsche strijdkrachten. 19.00 Prot. Studiedienst. 20.15 „Waltztime" 20.45 Hersengymnastiek. 21.15 Gi-amofoon. 21.25 „Paul Vlaanderen grijpt in". 22.05 Bachcantate „Der Streit zwischen Phöbus und Pan". 23.15 Orgel spel Pierre Palla, 23.45 Gramofoon. HILVERSUM II, 4X5.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30 en 22 uur Nieuws. 8.15 Hoogmis. 10.00 Dienst uit de Ger. Kerk te Ben- nekom. 11.30 Gramofoon. 12.15 „In 't Boeckhuys". 12.30 Lunchconcert. 13.30 Prof. dr. J. B. Kors. 13.50 Orgelspel. 14.00 De Gooische kring. 15.45 Voetbalwedstrijd te Rotterdam. 16.15 Jo Vincent zingt (gr.). 17.00 Dienst uit de Ev. Luth. Kerk te Hilversum. 18.30 Koorzang. 18,45 Fransche Orgel muziek. 19.15 „Kent gij den Bijbel". 19.45 R.K boeren- luindersbond. 20.00 Biddend leger. 20.25 „Uw rijk kome". 20.55 Cavalleria Rusticana. 22.35 Avondgebed. 22.50 Gramofoon, 23.00 Promenade trio. 23.30 Don Kozakkenkoor (gr.). Laatste oefening van het Voorloopig Ned. Elftal Op den derden Zondag van de maand No vember staat al vele jaren de voetbal-compe titie in de eerste klas voor een belangrijk deel stil, ter gelegenheid van den wedstrijd tusschen het Rotterdamsch elftal en een na tionale ploeg om den gouden onafhankelijk heidsbeker. In 1913 heeft het gemeentebestuur van Rotterdam een wisselprijs beschikbaar gesteld, welke dat jaar in het bezit kwam van den Rotterdamschen Voetbalbond door de overwinning van 32 op een bondselftal. Behalve in 1915, toen VOC 't terrein beschik baar had gesteld, wordt de jaarlijksche strijd op Spangen gespeeld. De wedstrijd van morgen is belangrijk, om dat de tegenpartij, het voorloopig Neder- landsch elftal, de laatste oefening houdt vóór de ontmoeitng in Huddersfield. De vorige oefenpartijen leverden geen bevredigende re sultaten op. Het programma voor Haarlem en omgeving bevat enkele belangrijke wedstrijden. In de tweede klas ontmoeten RCH en De Spartaan elkaar, de elftallen, welke tot heden resp. vijf en vier punten hebben veroverd. De Ken- nemers verkeert eveneens in een moeilijke positie. Het krijgt bezoek van het leidende Zeeburgia en moet winnen, om gelijk te blij ven. HBC zal tegen OSV hoogstens een ge lijk spel kunnen bereiken. Als resultaat van Velsen—Watergraafsmeer kan verdeeling der punten worden verwacht. De strijd om de leiding in de derde klas B is ook morgen spannend, Ripperda krijgt be zoek van Schoten: de verliezende partij raakt achterop. Zandvoortmeeuwen kan op eigen terrein van RKVVA winnen en ziet dan be langstellend uit naar den uitslag van De MeteoorIVV. In 3a staat de ontmoeting AhrendsBloemendaal op het programma. De gasten hebben geen gemakkelijke taak. In district 2, derde klas A zal HFC het vermoe delijk tegen Blauw Zwart niet kunnen bol werken of de ploeg moet zich herstellen en HillinenTYBB is van groot belang, aange zien het winnende elftal tot de kopgroep blijft behooren. In het Noordersportpark wordt de vriend schappelijke wedstrijd Stormvogels—EDO gespeeld. Woensdag is altijd een extra feestelijke dag voor de juniores van de voetbalvereeni- ging „Haarlem". Niet alleen hebben zij dan een vrijen middag van school, maar bovendien wacht hun dan op het voetbalterrein een van Neerlands grootmeesters van het bruine monster", Kick Smit. lederen Woensdagmiddag besteedt Kick Smit een paar uur aan het geven van college in de voetbalkunst aan zijn jonge vrienden. Smit junior kijkt lachend toe hoe zijn vader een lesje geeft in koppen. Moderniteit is niet iets nieuws. In alle tijden der muziekgeschiedenis zijn perioden van moderniteit te vinden. In een dergelijk tijdperk verschoven een of meer muzikale elementen (rythme, metrum, melodie, har monie) van plaats op het tooneel der com positie; het een trad meer op den voor grond en verdrong dan het ander. Dit ging meestal gepaard met uitbreiding van ter rein voor 't eene en verandering van ge bruik van het andere element. In 't alge meen kan men zeggen dat het gebied der- harmonie van de middeleeuwen tot en met Bach zich voortdurend uitbreidde, maar dat in datzelfde tijdperk de rythmiek ver armde en ondergeschikt raakte aan het metrum. Zoo zijn er in verschillende eeuwen verschillende veranderingen ge komen; een goed musicus zal echter nooit kunnen zeggen dat het altijd verbeteringen waren. Was dit wèl zoo dan zou de muziek uitsluitend vooruitgegaan zijn. Ik geloof dat Josquin des Prés (1450-1521) belang rijker zaken heeft gepresteerd dan Hinde- mith (geb. 1895); toch beschikt Hindemith over een veel uitgebreider muzikaal mate riaal, met zeer veel vernieuwingen. Josquin des Prés profiteerde van alle evoluties die zijn voorgangers bereikt hadden, maar hij overtrof hen door den inhoud zijner mu ziek, niet omdat hij nieuwer was. Dit be- teekent geen verkleining" der vernieuwers, maar een principieels bepaling dat de waarde van een werk in laatste instantie in den (nooit geheel te verklaren) inhoud ligt, en niet in de mate van nieuwheid. Is moderniteit alléén nieuwheid? Het moeilijke, veel gebruikte woord wordt meestal wel aangewend om aan te geven dat een compositie „nieuwe" samenklan ken, „nieuwe" rythmen, enzoovoort bevat. Velen gaan terecht wat verder en omvatten er óók mede karaktertrekken welke op nieuwere levensopvattingen wijzen. Voor- vele muziekliefhebbers beteekent het woord iets afschrikwekkends, voor vele anderen waarborgt moderniteit positieve, absolute muzikale waarde. Ik veroorloof mij aan te nemen dat zij allen ongelijk hebben en dat het prikkelige woord ten opzichte der waarde geheel waardeloos is. De Sonatine van Ravel was in zijn tijd modern; het stuk heeft nog zijn volle waarde; maar niet omdat het in 1905 mo dem was; wel omdat het in zich zelf een duurzaam karakter heeft. Het c-mineur- pianokwartet van Gabriel Fauré is nooit modem geweest, bevatte geen „nieuws", maar mag als een klassiek meesterwerk vereerd worden, nu evenzeer als in den tijd toen het pas verschenen was. Na Richard Wagner hebben meesters als Bruckner en César Franck in het muzi kale „materiaal" van den demonischen KLingsor gewerkt, zij waren in de barre macht van zijn „vernieuwingen", nochtans waren zij zichzelf, en hun werken blijven bestaan door hun statische kracht en niet door de toenmalige moderniteit van Wagner. Claude Debussy was een vernieuwer; dat wil zeggen: de aard van zijn muzikale wezen eischte andere vormen van harmo nie, melodie en rhythme en zonder ooit iets voorop te zetten voltrok hij door- in tuïtieve zekerheid veranderingen in het wezensbeeld der muziek. Hij wilde niet modern zijn, maar was zichzelf; en hier hangt alles mee samen. Toen de vernieu wingen van Debussy bekend waren, schreef de oudere Fauré onder andere een Trio, dat ouder van stijl was dan Debussy's muziek; het edele werk eischt echter onze volle bewondering omdat het zichzelf is; geen nieuwheid zou als kleed om dezen in houd passen. De vernieuwingen van Arnold Schönberg zijn nu geanalyseerd en gere gistreerd, maar ik ben er niet van overtuigd dat zijn muziek veel beteekenis heeft. Historisch beschouwd bestaat de muziek - geschiedensi uit groepeeringen van ver nieuwingen, en men zou zonder deze wijze van beschouwing de historie miskennen; intusschen is de geschiedenis der Muziek als geesteshistorie nog iets anders dan een registratie van vernieuwingen. De historie bewijst de duurzaamheid van statische machten in wisselende persoonlijkheden, en wie gaarne aan historische ontwikkeling denkt, kan weten dat een „vernieuwing" soms zelfs door herstel geschiedt. Weten wij niet dat de verhouding van de harmo nie tot de melodie bij Debussy een herstel beteekent van in vroeger eeuwen erkende waarheden? Oorspronkelijke vondsten worden niet altijd gedocumenteerd door nieuw klank gebruik, evenmin als bekende geluiden al léén oude mededeelingen doen. Het is curieus hoe vele muziekliefheb bers zich moreel aan verleden, heden of toekomst in de muziek verplicht voelen.'De gelukkigen zijn toch zeker zij die vrij zijn en hun ooren kunnen spitsen naar wat in onbevangen klank wordt uitgezongen. „Van hart tot hart" was Beethoven's belijdenis. Zei de componist iets nieuws hiermee? Dit mag het symbool heeten van zijn stijl, die. materieel niet veel verschilde van den ouden Haydn. Voor componisten, uitvoer ders en hoorders komt het er niet op aan conservatief of modern te zijn; het komt er op aan vrij te zijn. HENDRIK ANDRIESSEN COLA DEBROT: „Bid voor Ca- mille Willocq". Serie De Eik, J. M Meulenhoff, Amsterdam. Het valt me moeilijk eraan te ontkomen: eigenlijk huiver ik voor een boek als dit. Niet zoozeer vanwege de angstsuggestie, die de schrijver in ons wil wekken, nog minder om het disharmonische, de problematiek die nu eenmaal het deel is van allen die hun weg tot het leven innerlijk moeten bevechten. Ik hui ver voor zulle een boek omdat deze voorliefde voor het, aan zielszieke grenzende, „geval" in onze dichtkunst al lang in zwang ook ons proza gaat binnendringen. En nóg zou ik vrede kunnen hebben met deze neiging tot het duister-angstige, dat nu eenmaal een tee- ken des tijds is, als dit boek zich in ander opzicht onderscheidde: door eigen toon, visie, compositie of wat ge wilt. Ik heb er onbe vooroordeeld naar gespeurd, omdat ik Debrot als dichter zoozeer weet te waardeeren, maar ik ben teleurgesteld gebleven over de gan- sche linie. Ook als proza-schrijver heeft Debrot ik denk aan zijn novelle „Mijn Zuster de Nege rin", destijds, als ik me wel herinner, in „Forum" gepubliceerd verwachtingen ge wekt. Maar met dit boek is hij beneden zijn maat gebleven. Traditioneel zijn veelal zijn beelden, twijfelachtig is soms de beeldspraak. Telkens moeten bloedlooze clichés, waarin ik met geen mogelijkheid gelooven kan, te hulp worden geroepen om ons te overtuigen van wat zegging noch inhoud vermogen: een „angst" is herhaaldelijk „ontzettend", „ver schrikkelijk" of „vreeselijk" Zelfs de „van angst verwrongen trekken" laten na indruk op mij te maken. Kuiert men werkelijk door een (décor-achtig-blijvend) Parijs met „van schrik verstarde oogen"? Aanvaardt ooit een mensch de plechtige duivelsuitbanning. terwijl hij zichzelf voorkomt „een doosje met een duveltje" te zijn? Als Debrot de gekleur de linten der missalen vergelijkt met „vlag gen in een provinciestadje op stille Zondag middagen" word ik werkelijk argwanend. Ik mag niet aannemen, dat dit boek is bedoeld als een lichtzinnige grap, ik wil en blijf ge looven in den ernst van dezen auteur. Maar dan valt het me moeilijk van het welbekende „getemperde licht dat door gebrandschilderde vensters wordt gezeefd" te lezen en dan nóg aan te nemen dat dit boek niet gemaakt, maar beleden is, beleden met die aandoening des harten (hoezeer ook bedwongen) waaruit alleen een kunstwerk voortkomt, Camille Willocq is een gespleten natuur cn de figuren om hem heen moeten natuurlijk worden gezien als gestalten van zijn noodlot tig innerlijk. Daar is zijn vriend Lucien Nox, een dichter die zichzelf verteert door den gloed van zijn hart één die den ondergang is prijsgegeven, omdat zijn ziel meer naar den dood dan naar het leven is toegekeerd. Zijn lach als een gruwelijke grimas zou, vol gens den schrijver, dezelfde zijn als de raad selachtige, nimmer doorgronde glimlach van Da Vinci's Gioconda: een „kunstenaarsglim- lach", de sphinxlacb van een Satan met wien deze moderne Faust opnieuw een pact schijnt aangegaan te hebben. Dat is één aangezicht van Camille. Het tweede is dat van een zoe ker naar verlossing, als monnik eerst, dan als student, die eens zijn leven hoopt, te bevesti gen in het sociale beroep van medicus en in een huwelijk met de geliefde van zijn jeugd. En tusschen die belden staat de angst, de onmacht het „Sphinxraadsel van het Leven" op te lossen twee zielen in één vleeschelijke menschenwoning: ben „hier" en „daar" niet 'ehuis zijn, een kwellende twijfel naar twee kanten. Zoo kon het dan ook gebeuren, dat le liefde voor Emmanuèle, de onschuld, niet ontbloeien wilde „Ik bewoon geen vast ge bied, ik reikhals naar de aarde als ik in den hemel en naar den hemel als ik op aarde ben", bekend Camille. Of anders gezegd: zoo lang ik Camille ben, lokt mij Nox en ben ik Nox dan verlang ik naar Camille. Een folte- rend dilemma des harten, inderdaad. Maar hier blijft het constructie, hoogstens een opzet die pas tot zijn recht had kunnen komen in een roman, maar ontoereikend is voor de zoo strenge eischen welke een novelle stelt. Père Lafitte, de priester, dien ik zou kunnen zien als Camille's geweten, zijn innerlijke raad gevende stem kan ik hem gelooven? Na tuurlijk, alle figuren in dit boek hebben hun symbolische, psychische beteekenis. Maar ze blijven meerendeels te vaag van lijn om meer te worden dan een ziele-puzzle Interesseert het den lezer nog, dat Camille eindelijk het leven van zijn vriend Nox op neemt en dat Nox zich afzondert in het kloos ter, waaraan Camille eens ontvluchtte? Neen, er is niets veranderd (en dat is ook sclvrij- ver's bedoeling, dunkt me), ook niet als Ca mille in Amerika als beroemd chirurg nóg het jeugdwerk leest van Lucien Nox: Le sourire du eadavre Camille's moeder bidt voor het zieleheil van haar zoon. Ik zou het niet mèt haar kunnen doen: ik geloof niet aan Camille Willocq, on danks mijn waardeering voor Debrot. C J. E. DINAUX. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 16 NOVEMBER Begijnhofkapel: Wim Povel, 20 uur. Pavil joenslaan: Openluchtmeeting N.V.V., 15 uur. Stadsschouwburg: Erf gemsjagers, 20 uur (Ned. Volkstooneel). Rembrandt: Grijze oogen (18 j.). Palace: Zeebonken (14 j.), Luxor: De man met het ijzeren masker (14 j.). Deze drie: 14.00 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: De blauwe sluier (a. 1.) 14.00 16.30, 19.00 en 21.15 uur City: North of Shanghai en Sportparade (14 j.) 14.15 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Verloren in dé Wil dernis (II) 19,00 en 21.15 uur. ZONDAG 17 NOVEMBER Stadsschouwburg: Aerdenhout's Kindertoon eel, Asschepoetster, 14.15 uur; „Erfenisjagers", 20 uur. Geboutv Cultura: Wijdingsmorgen „Harmo- nia", 10.30 uur. MAANDAG 18 NOVEMBER Stadsschouwburg: Zweedsoh Danstheater, 20 uur. Brinkmann: Openbare Spiritistische avond, 20 uur. Bioscopen: Zondag en Maandag als Za,terdag,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2