Prijzenfront naar Haarlem verlegd TERVOORT Om het damkampioenschap van Nederland Visscherij Snuf jes De Willem Barendsz nadert den evenaar Noodlanding in de woestijn Ruim 30 verbalen op den eersten dag Donderdagochtend heeft de Prüsbeheer- BChlng in nauwe samenwerking met CCD, Economische Recherche, Arbeidsinspectie en „Cedec" (Centrale Dienst van het De> parlement voor economische zaken) het beleg om Haarlem geslagen. Zonder tegen- 1 stand rukte een legertje van mannen- met-actetasschen de oude veste binnen en ora een uur of tien was in de binnenstad een stille maar verwoede strijd ontbrand. Gelukkig was het ditmaal een strijd in het belang der bevolking, wat van andere onverhoedsche invallen niet altijd gezegd kon worden. Eén van de eerste resultaten van dezen Haarlemschen prijzenslag werd geboekt bij een banketbakker, die over de geheele linie zijn zoete waar te duur ver kocht; een collega had in korten tijd f 3500 winst te veel gemaakt. De diverse bri gade's die over de stad uitzwermden brachten 's avonds ruim 50 processen-ver baal mee naar het hoofdkwartier aan de Dreef. Het leeuwenaandeel van de ver volgingen werd ingesteld tegen de han delaren in textiel, waaronder een heeren modezaak, die een „zwarten" voorraad overhemden in beslag zag nemen, een der grootste vangsten was. Bovendien kon deze winkelier niet met de noodige fac turen voor den dag komen.; zijn prijs aanduidingen waren er falikant naast en in de étalage prijkte het ontmoedigende en, zooals bleek onjuiste bordje „Geen overhemden Voorts werden kleine en grootere over tredingen geconstateerd bij slagers, die hun beurzen teveel spekten, schoenmakers, die geen maat wisten te houden, visch- winkels, die te veel „boter bij de visch" wenschten en kappers, die het publiek over te dure kammen schoren. Een lederwaren-zaak was ver boven den vastgestelden prijs met haar portefeuilles en damestasschen en een fotofirma maakte het wel héél bont, door in een half jaar tijds niet minder dan f 10.000 overwinst te vergaren. Ook onder de winkeliers in huishoude lijke artikelen vielen verscheidene slacht offers: één zaak werd betrapt op prijs opdrijving ten aanzien van een groote par tij keramiek, die geïnventariseerd en voor- loopig in beslag genomen werd. Er was bij de prijzenactie ook een inten sieve looncontröle betrokken. Donderdag werden vooral de zilversme den, loodgieters en kleine metaalverwer kende industrieën aan den tand gevoeld, waarbij het den looncontroleurs opviel, dat met name aan de jonge arbeiders in deze xxijverheid vaak een te hoog loon wordt gegeven. Een speciale vermelding verdient de ont dekking door de opsporingsambtenaren van een clandestiene boekhouding bij een rijwielhandelaar, die bovendien gebruikte fietsen voor prijzen, varieerende van f 150 tot f 250 verkocht en waar tweede handsch motoren voor acht a vijf en twintig hon derd gulden van de hand werden gedaan. Een caféhouder, die uit Amsterdam 96 kilo rijst zou ontvangen, werd de voet dwars gezet door een aantal CCD-ambte- ixaren, die het zwarte zendinkje in beslag' namen. Evenzoo v ex-ging het een Noord- wijkschen villabewoner, op wiens naam bij een Haarlemschen handelaar 6000 kg clan destiene cokes werd besteld; zoowel de toekomstige kooper als de vex'kooper zien zich de dubbel zwarte waar ontglippen. Vrijdagmorgen werd de zaak op denzelf- Voor AARDAPPELEN TROMPSTRAAT O - TELEFOON 5379 (Ad-V.) Een resultaat van den eersten dag prijzen- conlröle in Haarlem: het bordje „Over hemden uitverkochtmaakt commentaar overbodig. den voet voortgezet: ook nu vielen er weer verscheidene slachtoffers in bijna alle branches. Er zijn bijna twee dagen van prijscon trole in Haarlem achter den rug, en hoe wel er een aanzienlijke lijst van overtre dingen is ontstaan, mag het zeer groote aantal winkeliers en ondernemers, die vol komen vrijuit gingen toen de controleurs hen bezochten, een compliment niet ont houden worden. In totaal werden in Haarlem 306 be drijven gecontroleerd. Fransche communisten stellen linksch regeeirings-hloc voor Het politieke bureau van de Fransche communistische partij, die besloten heeft den presidentszetel voor de communisti sche partij te eischen, heeft een verklaring uitgegeven over de politiek, die de partij zal volgen. In deze verklaring wordt gezegd, dat de communisten voorstanders zijn van bevei liging der Fransche grenzen, voldoening van de herstel-prestatie door Duitschers en een vredespolitiek, die gebaseerd is op Frankrijks hechte samenwerking met de groote geallieerde landen: de Vereenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie. Het bureau heeft aan den nationalen raad van de socialistische partij, die Zon dag a.s. bijeen zal komen, voorgesteld „een regeering van de Democratische Unie" te voimen onder een commxmistischen pre sident, aldus de verklaring. Speciaal adres voor het omlijsten van Foto's. Plaatwerk. Schilderstukken enz. „ARTISTIEK" Kennemerlaan 5 IJmuiden - Tel, 5705 (Adv.) Nieuw Britsch hoofdkwartier nabij Caïro Volgens een correspondent van de „News Chronicle" te Caïro zijn 3000 Duitsche krijgsgevangenen bezig aan den bouw van een nieuw algemeen hoofdkwartier voor de Britsche landstrijdkrachten in het Midden-Oosten op de Westkust van de Bittermeren, waar het Suezkanaal door heen loopt, op ruim 140 kilometer afstand van Caïro. Het plan omvat tevens villa's voor hoogere officieren, een winkelcen trum. verscheidene bioscopen en een groot stadion. Het een en ander heeft eenige ongerust heid onder nationalistische Egyptenaren verwekt, die in deze voorbereidingen een duidelijke aanwijzing zien, dat de Britsche troepen zich niet, althans niet voor een langexx tijd, terugtx'ekken, maar zich in het gebied van het Suezkanaal gaan concen- tx'eeren. De verhitte gemoederen in Egypte zijn daar niet tevreden mee, aldus de cor respondent. Ambtenaren pleegden distributief raude De politierechter voor economische zaken heeft Vrijdag voortgezet de behandeling dei- zaken tegen vier ambtenaren van den distri- butiedienst van Haarlem, die wegens distri butie-fraude terecht hebben gestaan. J. M. B., werkzaam op de afdeeling expeditie, die in het bezit was geweest van enkele inlegvellen, waarop hij distributiebescheiden had gehaald, waarvan hij de tabaksbonnen had verkocht, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan zes maanden on voorwaardelijk. Het vonnis tegen P. J. M., die op 57 stamkaarten, welke van politieke delin quenten waren binnengekomen, tabakskaar- ten had gehaald en ze had laten verkoopen, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar, waarvan acht maanden onvoorwaar delijk. Het onvoorwaardelijk deel van de straf van J. H., die een deel der bonnen voor M. verkocht had, was gelijk aan den tijd in voor arrest doorgebracht: hij werd op vrije'voeten gesteld, de bijkomende straf is vier maanden voorwaardelijk. Tenslotte werd A. H., die in de Vleeschhal zeven inlegvellen had gevon den, waarop hij distributiebescheiden in ont vangst had genomen, veroordeeld tot zes maanden, waarvan drie maanden onvoor waardelijk. Alle straffen zijn met aftrek van het voorarrest. Verder had zich de sigarenhandelaar L. J. B. te verantwoorden wegens het koopen van tabaksbonnen van één der ambtenaren. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand, met aftrek van twaalf dagen voor-arrest. Reorganisatie der vloot in Vereenigde Staten De Amerikaansche marine heeft volgens Un. Press een reorganisatie van haar operatie krachten aangekondigd. Alle genummerde vloten zullen verdwijnen en er zullen slechts twee vloten, in iederen Oceaan één, blijven bestaan. Deze reorganisatie beteekent echter geen vermindering van het aantal oorlogs schepen. De vloot van den Stillen Oceaan zal onder commando staan van vice-admiraal Montgomery, die van den Atlantischen Oceaan onder bevel van vice-admiraal Blandy. Belangrijke persoonlijkheden bij vliegramp omgekomen Luitenant-kolonel C. Tonnct. De bij de vliegramp van Donderdag om het leven gekomen luitenant-kolonel C. Tonnet werd geboren in 1902. Na zijn middelbare schoolopleiding koos hij de militaix-e loop baan. Op 14 Augustus 1922 werd hij bevor derd tot tweede luitenant, vier jaar later tot eerste luitenant. In Mei 1938 kreeg hij den rang van kapitein. Achtereenvolgens is hij instructeur geweest van de school voor re serve-officieren der bereden artillerie te Ede en instructeur aan de rijschool te Amersfoort. In Mei 1942, toen de Nederlandsche officieren als ki-ijgevangenen door den Duitschen over- heerscher naar Duitschland werden wegge voerd, is hij uit'den trein gesprongen en ont vlucht. Hij moest onderduiken en heeft daar op, totdat hij door den S.D. werd gepakt, zeer belangrijk illegaal werk verricht. Na zijn arrestatie door den S. D. werd hij ter dood veroordeeld, doch wist wederom te ont vluchten. Bij de bevrijding werd hij sous chef bij den staf van Prins Bernhai'd. Hij was thans luitenant-kolonel, in de functie van artillerie-commandant der tweede di visie. ir. J. Vet. De bij het vliegtuigongeluk omgekomen secretaris van de Stichting voor den Land bouw, ir. J. Vet, werd op 1 Juni 1909 te Arn hem geboren. Hij is een van de oprichters geweest van de Consumptie-melkcentrale. Hij werd in 1938 benoemd tot secretaris van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, welke functie hij bekleed heeft tot de ophef fing van deze landbouworganisatie door de Duitschers op 20 November 1941. Wegens zijn hardnekkig verzet tegen de pogingen van de Duitschers om personeel uit de melkindustrie naar Duitschland te transporteeren, heeft hij in 1944 eenige maanden doorgebracht in het concentratiekamp in Amersfoort. De heer Vet was secretaris van de bedrijfsgroep zuivel- en melkproductenindustrie en melkinrichting wezen, welke functie hij sinds December 1941 vervulde. Bovendien werd hij op den dag van de oprichting van de Stichting voor den Land bouw, 2 Juli 1945, benoemd tot secretaris van deze stichting. Tenslotte was hij lid van het college van secretarissen van de „International Federation of Agriculture Producers". Ir. Vet kwam met het Dakota-vliegtuig juist uit Londen, waar hij een bureaubespreking van deze internatio nale federatie had bijgewoond. Dr. J. Ridder. Dr. .T. Ridder, thesaurier-generaal, die bij het vliegtuigongeluk op Schiphol het leven liet, werd geboren te Groningen op 29 Maart 1910. Van 1927 tot 1932 was hij student aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam, waar hij promoveerde tot doctor in de economie. Op 1 December 1935 ving dr Ridder zijn loopbaan aan bij het ministerie van Financiën, waar hij belangrijk werk verrichtte, vooral wat betreft de monetaire maatregelen in Sep tember 1936. Na op 1 Januari 1937 tot hoofdcommies te zijn benoemd, werd hij reeds 1 Januari 1938 bevox-derd tot referendaris. Op 1 October 1940 volgde daarop zijn benoeming tot- administra teur, hoofd der afd. geldwezen. Tijdens de oorlogsjaren heeft hij in nauwe samenwerking met verscheidene andere hoofd ambtenaren vele maatregelen vooi'bereid voor den tijd na de bevrijding. Als illegaal werker onderhield dr. Ridder gedurende de bezettingsjaren geregeld con tact met de Nederlandsche regeering te Lon den. Na de bevrijding werd dr. Ridder op 6 Mei 1945 benoemd tot wnd. thesaurier-gene raal. Op 1 Juli 1945 volgde zijn benoeming tot thesaurier-generaal, welke functie hij tot aan zijn dood vervulde. Op 17 September 1946 werden dr. Ridder's verdiensten door H. M. de Koningin erkend door benoeming tot rid der in de Orde van den Ned. Leeuw. Het programma voor de vijfde en zesde ronde Zaterdag en Zondag worden de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland te Rotterdam voortgezet Dan worden de vijfde en zesde ronde gespeeld. Hieronder het pro gramma: 5e Ror.de: A. LigthartB. Dukel, Verhoc- enBeers. KeilerHuisman. Van DijkP Roozenburg. J. Metzv. d. Staay, J. H. Vos W. Roozenburg. 6e Ronde: P. RoozenburgB. Dukel, Beers -A. Ligthart, HuismanVerhoeven, W. Roo zenburgKeiier, v. d. StaayVos, Van Dijk J. Metz. Zoo zullen dus in de 5e ronde de D.C.IJ.'ers tegen elkaar uitkomen. Beiden 'hebben 4 gesp. 5 pnt. Het is te hopen, dat een beslissing wordt verkregen, in welk geval één IJmuidc- naar nog ccn kaxxs heeft. Onderlinge competitie D.C.IJ. Deze week zijn de wedstrijden der onder linge damcompetitie voortgezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: A. LigthartB. Dukel 11, DixhoornLigthart 02, SuykBuis 20, SuykT. Postma 2—0. Eerste klasse: J. WaalNieuwenhuizen 20, JonkerNieuwenhuizen 20. Tweede klasse: J. BroekVan Bos 20, LichtendahlSwier afgebr., Bas—H. Leeuw 20, K. PrinsD. v, Beelen 11, K. Prins H. Leeuw 20. De stand in de hoofdklasse van de onder linge competitie luidt thans: C. Suyk 5 gesp. 9 p.. Ligthart 6 gesp. 9 p., B. Dukel 5 gesp. 7 p. H. Buis 7 gesp. 7 p., G. Postma 3 gesp. 4 p., T. Postma 3 gesp 3 p., H. Krikke 3 gesp. 3 p., J. A. v. Dixhoorn 5 gesp. 3 p., J. van Straten 4 gesp. 1 p.. C Schol 4 gesp. 1 p., T. Dukel 2 gesp. 2 p. In deze afdeeling heeft Suyk dus onbetwist de leiding. Eerste klasse: J. Smit 5 gesp. 7 p., J. Jonker 6 gesp. 9 p., L. Haver 6 gesp. 6 p., H. van Nieuwenhuizen 6 gesp. 5 p., L. C. Vooys 6 gesp. 5 p., J. Kramer 2 gesp. 4 p., P. v. d. Velde 4 gesp. 4 p., J. Nanne 4 gesp. 4 p., D. Ott 6 gesp. 4 p„ J. Waal 6 gesp. 4 p. L. Koetsier 3 gesp. 2 p. Tweede klasse: J. Broek 7 gesp. 14 p.. H. Lichtendahl 6 gesp. 10 p., P. Swier 4 gesp. 6 p., C. Kaan Jr. 5 gesp. 6 p., P. v. d. Bos 6 gesp. 6 p., H. Leeuw 4 gesp. 4 p., A. Ras 6 gesp. 4 p., D. van Beelen 5 gesp. 2 p. K. Prins 7 gesp. 3 p. Zondag moet Dukel spelen tegen Piet Roo zenburg. Dit kan een interessante partij wor den. daar Dukel bewezen heeft, dat hij in dit gezelschap nog volkomen thuis hoort. Ligthart speelt tegen den West-Frieschen kampioen Beers. Deze partij kan hij „In Veilige Haven" Speeltuinvereniging weer in actie De speeltuinvereeniging In Veilige Haven heeft natuurlijk ook de nadeelexi van den oorlog ondervonden. Veel materiaal ging verloren, maar toch heeft het speeltuin werk ook in de oorlogsjaren niet stilge staan, al heeft het slechts weinig gescheeld of de tuin was door de Duitschers ge ïsoleerd. Het heeft heel wat moeite ge kost om hen hiervan af te houden, maar tenslotte vonden ze het clubhuis, het ma teriaal enz. zoo „schön", dat ze van hun booze plannen afzagen. Dank zij Nederlandsch Volksherstel kon men al spoedig na den ooi-log met fris- schen moed beginnen. En thans zijn eenige bestuursleden en leden weer hard aan het werk, ten einde het volgende zomerseizoen het speeltuinwerk weer ter hand te kun nen nemen op een wijze, zooals dat vóór den ooi-log geschiedde. Ook het clubwerk vindt weer voortgang. De mondaccoi'deonclub blaast er weer lus tig op los en de cursus voor houtbewex-king, onder leiding van den heer Maarsen, gaat ook weer beginnen. Voor de meisjes van 10 jaar en ouder zal bij voldoende deelneming een handwerkclub in het leven woi-den ge roepen. St. Nicolaasfeest. Woensdag 4 December wordt een groot St. Nicolaasfeest gegeven. Hiex-voór zijn bijna 1000 kinderen opgegeven, zoodat er twee voorstellingen gegeven moeten wor den. Dit kinderfestijn heeft plaats in het Patronaatsgebouw, waar des avonds een cabaretavond voor de ouders wordt ge geven. MARKTBERICHTEN Aangevoerd werden 7000 kisten versche haring en 180 kisten andere visch. Besommingen: Motorloggers: KW 169 f4708, KW 84 f5652. Versche haring: SCI-T 50 f 3665, SCH 107 3991, SCH 2G4 £7369, SCH 132 f 7428, SCH 189 7004 SCH 99 5023. SCH 141 fli'37, KW 29 0333. KW 9 f5192 KW 4 f 3357. KW 2 £745. KW 86 1275, KW 144 nog niet bekend, KW 18 nog niet bekend. Vischprijzen: Versche haring £11£5,50; Wij ting f 9.50—f 5.50 per 50 kg.; Tarbot I f 1,54—f 1.50; Gr. tongen £1,34—£1,28: M. tongen £1.34—£1,24; Kl.m. tongen f 1,50—f 1.40 per l kg. STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK De afdeeling Velsen van de Stichting voor Maatschappelijk Werk op Humanisti- schen Grondslag houdt Woensdag 20 No vember een algemeen vergadering in het gebouw van Nederlandsch Volksherstel, Zeeweg, Driehuis. De agenda vermeldt het bespreken van plannen voor de aanstaande wintermaan den en een bestuursverkiezing. Kommuiuiant Charles Durban bezoekt bet Leger des Heils De leider van het Leger des Heils in Ne derland, kommandant Charles Durban, zal Zondag een bezoek brengen aan het Leger des Heils in IJmuiden. Kommandant Charles Durban is een zeer geziene figuur, niet alleen in het Leger des Heils, maar ook daar buiten, Als leider van het „Red Shield Work" heeft hij een groot werk gedaan onder do militairen van de geallieerde legers; hij is met deze legers opgetrokken van El Alamcin tot Berlijn. Na de bevrijding werd de heer Durban be noemd tot leider van het Leger des Heils in Nederland. De kommandant zal in IJmuiden twee openbare samenkomsten leiden, namelijk voormiddags 10 uur en namiddags 7.30 uur. Des middags zal een besloten samen komst gehouden worden voor de heils soldaten vgn het Korps IJmuiden. ZONDAGSDIENST ARTSEN. A.s. Zondag hebben dienst de artsen J. F. Bekker, telef. 4954 en A. J. van Leusen, telef. 4328. Zondagsdienst Apotheken. De Kennemer apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg is Zondag 17 November ge opend. Zondagsdienst Verloskundige. Mej. Winter, verloskundige, heeft dienst van Zaterdag 16 November, 18 uur tot Zondagavond 17 November 23 uur. Adres: Evertsenstraat 3, IJmuiden-Oosb. Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 16 NOVEMBER. Bioscoop De Pont: 8 uur: Vrijheidsheld. Thalia Theater: 7 en 9.15 uur: Meisjes pensionaat in opschudding. Rex Theater: 7 en 9 uur: Mijn misdaden. ZONDAG 17 NOVEMBER. Bioscoop De Pont: 2.30, 5 en 8 uur: Vrij heidsheld. Thalia Theater: 2.30, 4.30, 7 en 9.15 u.: Meisjespensionaat in opschudding. Rex Theater: 3, 7 en 9 uur: Mijn mis daden. DIX. Een klein berichtje in de krant van j.l. Woensdag over het herstel der visschers- vloot: Dank zij het feit, dat er ruim 200 schepen uit Duitschland teruggevoerd kon den worden, bestaat de Nederlandsche vis- schersvloot thans weer uit 279 trawlers en loggers. Hiervan zijn al weer 211 in de vaart: 154 ter haring- en 57 ter trawlvis- scherij. Een klein, maar een belangrijk be richtje, waar ik nog even op wil terugko men en wel in de eerste plaats om te wij zen op het belangrijke werk van het Bu reau Teruggave Visschersvaartuigen, dat onder leiding van den heer Arie van dei- Veen in het bijzonder veel heeft gedaan om de teruggevoerde schepen te identifi- ceeren. Maar ook de sleepers van het Bu reau hebben prachtig werk gedaan. Hoewel het geen eigenlijke sleepbooten zijn, heb ben ze alle in de verschillende Duitsche en ook in eenige Fransche havens ontdekte Nederlandsche visschersvaartuigen veilig thuis gebracht en dikwijls onder moeilijke omstandigheden, zooals met de Aneta, die men in den storm bijna had verloren, maar die door de zeemanschap van den sleeper behouden werd overgebracht. Het Bureau ging rustig zijn gang, maar nu het werk ten einde loopt, mag ik niet verzuimen, het op deze plaats hulde te brengen voor het vele, dat het voor den wederopbouw der Nederlandsche zeevisschersvloot heeft ge daan. Er varen dus alweer 154 haringloggers en nog maar 57 trawlvisschers, waaronder natuurlijk ook de trawlende loggers geteld zijn. Procentsgewijze zijn de verliezen der trawlervloot veel grooter dan die der ha- ringvisschers en in dit feit ligt besloten, dat de haringvisscherij thans van veel grooter belang is dan de trawlvisscherïj. Dit ma nifesteerde zich vooral gisteren weer heel duidelijk, toen er 14 loggers met versche haring aan den afslag lagen, die ongeveer 7000 kisten haring aanvoerden, met een to tale besommnig van ongeveer f 70.000. Trawlers met Noordzeevisch waren er niet binnen, alleen 2 trawlloggers, tezamen met 150 kisten visch. Het is verheugend voor IJmuiden, dat er 7 Schevcninger loggers aan de markt waren. De Scheveningers gaan met hun versche haring als regel liever naar Sche- veningen, maar daar de prijzen hier beter zijn dan ginds, kiezen ze de wijste partij. Met zoo'n aanvoer van 350.000 kg. in één dag maakt de wijzer van de statistiek weer een belangrijken sprong vooruit en is het jaar 1946 bezig een record-haringjaar te worden. PIETERMAN Een „ijskoud*verhaal onder den tropenhemel Wij zetten onze reis gestadig voort met' een snelheid van 10 mijl per uur, aldus schrijft de speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz". Na zeven da gen water en wolleen voeren wij ter hoog te van Teneriffe, waar wij de hoofdstad Santa Cruz voor ons zagen opdoemen. Bij den overweldigend schoonen aanblik van deze stad bekroop ons het verlangen heel even van boord te sluipen, maar daar wij tot Kaapstad geen enkele haven aandoen, moest dat tot de vrome wenschen blijven behooren. De stemming aan boord en de verhou ding tusschen de Hollandsche leden van de bemanning en de buitenlanders zou ik bijna kunnen vergelijken met de zee, die zoo vlak is als een spiegel: er is geen rimpel tje, dat haar verstoort. Het is een prachtig gevoel zich zoo één te weten met allen, die hun schouders zetten onder de groote taak, welke ongetwijfeld nog veel van ieder on zer zal verlangen. Om half vier des middags voeren wij op 16 gr. N.B. dwars voor Sint Louis (Sene gal) steeds vergezeld door de prachtige jagers AM 1, 2 en 5, naast en voor ons uit stoomende en nu en dan aan het moeder schip vastmakend om te bunkeren. Dit zijn onvergetelijke momenten, omdat zij ons steeds weer doen beseffen, dat wij tot één familie behooren, waarvan de leden geheel op elkander zijn aangewezen. Hoe zal het straks in de IJszee gaan? Het verband zal ongetwijfeld nog sterker tot ons spreken, maar op deze heenreis naar de Antarcti sche gebieden zijn uiteraard de eerste ge voelens beslissend voor den goeden toon in het gezin. Met de nakomertjes, de jagers AM 6, 7 en 8, die ons achterop stoomen, hebben wij nog geen direct contact gehad, maar wel is hun geluid nu en dan reeds te hooren en ze zullen ons ongetwijfeld spoedig inhalen. Aan boord van de „Willem Barendsz" (die we heel gemoedelijk „Oom Willem" onder elkaar noemen) wordt hard gewerkt ter voorbereiding van den inspannenden arbeid, welke de bemanning wacht. Tros sen worden gesplitst, alle gereedschap wordt vischklaar gemaakt, de dekzeilen worden gespannen en de zon roostert de ontbloote bovenlijven van hen, die zich vol overgave aan dit werk wijden. Een ieder is vervuld van het onontbeer lijke enthousiasme, dat straks de jacht moet schragen. Ook de wetenschappelijke staf is diligent. De bioloog, Dr. Vervoort, heeft zijn netten uitgeworpen om een visch te verschalken, maar de vangst is nog niet groot. Dr. Slij per, eveneens bioloog en in- het bijzonder deskundig inzake walvisschen, heeft de bemanning een uurtje bezig gehouden ter ontspanning door iets te vertellen over het leven dezer zoogdieren. Hij had aan dek onder den tropenhemel een aandachtig gehoor voor zijn „ijskoude" verhaal. In de avonduren heeft het dek veel weg van een sportveld, waar boksen, hardloopen en touwtrekken worden beoefend. lederen morgen om zeven uur is het aantreden voor de ochtendgymnastiek. Wij naderen nu den evenaar en zijn in spanning hoe Nepiunus ons zal bezoeken. WIE VERLOOR IETS? Van 8 tot 15 November werden de vol gende voorwerpen in de gemeente Velsen gevonden: bril in étui, lederen riem, eenige sleutels, armbandje, kinderwant, biljet van f 2.50, kindertaschje, herderhond, zwart jasje, bontmutsje, hondje (zwart), dameswant, blauwe das, gevulde acte- tasch, Noorsche want, linkerhandschoen, bouvier (zwart). Inlichtingen omtrent deze attributen kan men bekomen in Kamer 4 van het Hoofdbureau van Politie, van 1112 uur en van 1617 uur, eiken werkdag, uitge zonderd Zaterdagmiddag. TURNVEREENIGING „SANTPOORT". De turnvereeniging „Santpoort" organi seert op 30 November een filmavond, waarop vertoond zullen worden de films van het Vredesfeest te Arnhem, waaraan ook T.V.S. op 2den Pinksterdag deelnam, van de landenontmoeting Nederland Luxemburg en van de Nationale Turnkam- pioenschappen. FEUILLETON door Hans Hirthammer 13) De gasten namen, het voorbeeld van him gastheer volgend, plaats op de bont bestikte zijden kussens en bevochtigden huu vingers met het welriekende water, dat een der bedienden in een vlakke schaal serveerde, terwijl een ander een onbekenden rozenkleurigen drank in fijn geslepen glazen goot. „Bent u werkelijk voornemens een reis door mijn bescheiden gebied te maken?" Rai Mohan vroeg het met een ongeloo- vigen glimlach. „Er zijn toch veel mooiere en belangwekkender streken. Waarom kiest u niet liever de algemeen erkende bezienswaardigheden van Indië: Benares, Delhi, het dal van de Ganges?" Miss Boyard's gezicht stond ernstig, toen zij het hoofd ophief. „Het is geen plezier reisje, Hoogheid! Wij willen in de woestijn Tharr naar menschen zoeken, die daar op raadselachtige wijze zijn verdwenen". Zij had het heimelijke teeken niet be merkt, dat Been haar onopvallend trachtte te geven. Wanneer men het hem op den man af gevraagd had, zou deze zelf niet hebben kunnen zeggen, waarom hij wantrouwen koesterde. Het was hier zuiver een ge voelskwestie, waarbij wellicht oolc de waarschuwing, welke hij kort tevoren van zijn landgenoot had ontvangen, eenig ge wicht in de schaal legde. Hem beviel de Maharadja nu eenmaal niet. Hij vond hem onsympathiek, hui chelachtig en onbetrouwbaar al zou hij daar ook geen reden voor hebben kunnen opgeven. „Ik ben werkelijk verrast!" beant woordde de Maharadja miss Boyard's mede deeling. „Verdwenen zegt u? In de woestijn Tharr? Het lijkt me haast niet mogelijk". Miss Boyard vertelde de feiten, voor zoover die haar zelf bekend waren. „U ziet, Hoogheid", voegde Been er wat spottend aan toe, „dat er toch nog wei mysteries in dit land schijnen te bestaan. Waarom twijfelt u eigenlijk aan de geloof waardigheid'van dit voorval? Het is toch niet het eerste van deze soort. Ik herinner mij tenminste nog goed het tragische lot van de expeditie Barlovius, die eveneens in deze woestijn is verdwenen". Rai Mohan Chandra haalde zijn schou ders op. „Dat geval is mij bekend, ja. Maar u zult mij moeten toegeven, dat daarom trent de dwaaste geruchten de ronde heb ben gedaan. Men heeft er alle mogelijke sensationeele oorzaken voor trachten te vinden en daarbij de meest voor de hand liggende over het hoofd gezien. De men schen zijn door een storm overvallen. Dat is het heele geheim, mister Been! Er zijn geen mysteries in de woestijn Tharr". „Ik ben zoo vrij er aan te twijfelen. Het was een zorgvuldig voorbereide en met alle denkbare hulpmiddelen uitgeruste ex peditie. Wanneer zij inderdaad door een zandstorm was bedolven, zou men toch sporen of overblijfselen hebben moeten vinden". „U kent de verschrikkelijke kracht van deze stormen niet. Metersdiep worden de slachtoffers onder het zand bedolven. En aan een dergelijken storm zal ook het vliegtuig, waaryan miss Boyard vertelt, ten offer zijn gevallen. Of neigt u tot de veronderstelling dat helsche geesten in de bergen achter het Gainer meer hun lus ten botvieren?" „Helsche gesten vermoedelijk niet, maar misschien wel een troep fanatici, een of andere verwinderde stam, die voor geen misdaad terugdeinst om zijn geïsoleerde I positie te kunnen handhaven. De weten schap kan genoeg dergelijke gevallen aan- wijzen". Rai Mahon vertrok geen spier van zijn gezicht. „Van het bestaan van dergelijke stammen zou ik, als gebieder van dit land, dan toch op de hoogte moeten zijn. Het spijt mij, mister Been, u in uw verwach tingen te moeten teleurstellen. Uw on derzoek zal geen enkel resultaat opleve ren". De rustige superioriteit in zijn woorden misten op Ellen Boyard haar uitwerking niet. „Misschien heeft Zijne Hoogheid ge lijk!" zei ze, wat onzeker, j „Waarom acht u het zoo onwaarschijn- I lijk, dat een zandstorm „Omdat ik gisteren voor ons vertrek de weerkaarten van de luchtvaartmaatschap pij heb bestudeerd. Reeds sedert drie weken ligt over geheel Noord-Indië een zeer gelijkmatig gebied van hoogen druk. Naar de chef van den meteorologischen dienst mij mededeelde, komen de stormen in deze streek uitsluitend in de periode van October tot Januari voor en ook dan zelfs nog niet in zoo hevige mate, dat daardoor menschenlevens in gevaar zou den kunnen worden gebracht. Bovendien is het mij bekend, dat ook de Barlovius expeditie is verdwenen in een jaargetijde, dat zich door een bijzonder rustige weers gesteldheid pleegt te kenmerken. U ziet, Hoogheid, dat uw theorie niet houd baar is". „Als de weerberichten tenminste be trouwbaar waren!" lachte de Maharadja. „Zij zullen dat misschien ook wel zijn, voorzoover het Bombay en de vandaar loopende luchtlijnen betreft, maar de woestijn Tharr ligt niet in dat gebied." Dr. Been was zoo onbeleefd aan deze opmerking geen aandacht te schenken. „Bovendien, miss Boyard", vervolgde hij, „vergeet u nu blijkbaar heelemaal het merkwaardige bericht van den piloot Ha- i milton, dat tenslotte tot deze ondekkings- vlucht aanleiding heeft gegeven!" j De Maharadja was nu een en al be langstelling. „Welk bericht?" „De man, van wien ik spreek, is onlangs op een nachtvlucht van Delhi komend, verdwaald geraakt en heeft daarbij boven de woestijn Tharr plotseling een opval lend licht ontdekt, dat den indruk wekte, alsof zich daar een stad of iets dergelijks bevond. Van deze ontdekking deed hij mededeeling aan professor Floyd, die in vakkringen als de beste kenner van de woestijn Tharr geldt. Zoo kwam het tot een herhaling van deze vlucht, maar nu met Floyd en diens medewerker Cookerel aan boord". Hij had, terwijl hij sprak, het gezicht van 'den Maharadja geen moment uit het oog verloren. Maar Rai Mohan was of volkomen te goeder trouw, of hij wist zich uitstekend te beheerschen. „Dat is inderdaad zeer merkwaardig!" mompelde hij. „Maar misschien heelt die piloot dat licht slechts in zijn verbeelding gezien!" Als dat het geval was, zou hij een we tenschappelijk man als Floyd zeker nooit hebben kunnen overtuigen. Ik heb ver scheidene werken van den professor ge lezen. Deze man laat zich stellig niet door fantasieën beïnvloeden". „Daarin moet ik u gelijk geven! ant woordde Rai Mohan, terwijl hij zijn gasten zeer lange en dunne sigaretten aanbood. „Ik ken professor Floyd zoowel als mister Cookerel persoonlijk. De heeren vertoef den herhaalde malen als gast in mijn huis, toen zij zich met de bestudeering van het gebied in de omgeving van het Gainer meer bezig hielden". Op zijn wenk verscheen een bediende, die in onderdanige houding een reeks be velen in ontvangst nam. Toen hij zich verwijderd had, wepdde de vorst zich weer tot zijn gasten. „Ik heb opdracht gegeven u door ervaren en be trouwbare mannen te laten begeleiden, want ik acht het mijn plicht u bij uw na sporingen naar uw verdwenen vrienden allen mogelijken steun te verleenen". „Ik dank u Hoogheid!" antwoordde Eeen. „Uw medewerking zal onzen arbeid zeer vergemakkelijken". Maar Ellen Boyard, die hem had gade geslagen. kreeg den indruk, dat deze gang van zaken hem allerminst enthousiast stemde. „Ik verzoek u vriendelijk voor vandaag mijn gastvrijheid te willen aanvaarden. De mannen, die u zullen vergezellen, kun nen tegen morgen met hun voorbereidin gen gereed zijn". Hij aarzelde een oogen- blik. „De expeditie zal ongetwijfeld zeer vermoeiend zijn. Zoudt u niet verstandi ger doen, miss Boyard, door van deelne ming daaraan af te zien, temeer nog, om dat u zich waarschijnlijk slechts in zeer geringe mate verdienstelijk zult kunnen maken? Het spreekt vanzelf, dat ik u gaarne tot den terugkeer van de expeditie gastvrijheid in mijn huis verleen". „Hoogheid, u maakt mij werkelijk ver- liegen door uw edelmoedig aanbod! Maar ik zou er toch liever zelf bij zijn". Het voorstel was inderdaad verleidelijk. Bovendien moest zij den Maharadja ge lijk geven, dat het voor haar niet veel zin had zich bij de expeditie aan te sluiten. Desondanks echter was er een inwendige stem, die haar toe fluisterde Hans Been op zijn tocht te vergezellen. „Zooals u wilt, miss Boyard!" besloot Rai Mohan met een minzaam lachje het gesprek. Als Ellen Boyard had geweten, wat zich achter dit lachje verborg, zou zijn zich waarschijnlijk nog wel eens hebben be dacht XIV. Professor Floyd scheen over geheime krachten te beschikken, krachten, waar mee hij anderen tot nieuw leven kon wekken, wanneer hij hen met zijn handen aanraakte. Hij voelde, hoe het jonge meisje, dat hij j temidden van al die lijken had gevonden, zich bewoog; hij vermoedde, dat zij haar oogen opsloeg en de Egyptische duisternis trachtte te doe boren. „Ik ben een vriend!" fluisterde hij in het Hindostansch, „Ik wil je graag helpen. Hoe kom je hier. Kun je mij ver staan?" Zij stak haar hand naar hem uit, greep hem bij zijn arm en hield dezen vast. Er lag iets zeldzaam roerends in dit hulpe- looze gebaar. Zij vleide zich tegen hem aan, angstig als een gewond dier, dat be scherming zoekt. „Kun je mij verstaan?" herhaalde hij zachtjes, terwijl hij haar behoedzaam met zijn arm ondersteunde. „Je behoeft niet bang voor mij te zijn. Ik zit hier gevangen, evenals jij!" „Bent u een Engelschman?" vroeg ze in het Engelsch. „Ben je dan ben je dan geen inlandsche?" „Jawel, Sahib! Maar ik heb mijn jeugd bij den broer van mijn moeder in Benares doorgebracht. Daar woonde een wijze Brahmaan, die mij in de taal van uw land onderwees. Ach, als u een gevangene in dit hol der dooden bent, dan is er geen redding voor u. Niemand heeft ooit deze plaats der verschrikking levend verlaten". Floyd's wil om te leven verzette zich tegen de wanhoop, die in de stem van het meisje lag opgesloten. „Men mag het ge loof in zichzelf niet verliezen, mijn kind! Zoo lang er leven is. is er hoop. Je moet mij alles vertellen. Hoe ben je hier ge komen? Waar is de ingang?" „Er is geen ingang!" antwoordde zij zwak. „Ik heb twee weken lang gezocht zonder een uitweg te kunnen vinden. Die hoop moet u opgeven, Sahib!" „Twee weken? Dat moet toch wel een vergissing zijn. Twee weken zonder voed sel!" Zij lachte zachtjes. „O nee, Sahib, levensmiddelen heb ik voorloopig nog ge noeg. Gaat u maar mee, dan zal ik u naar mijn provisiekamer brengen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3