Het vervoer van post door de lucht wordt steeds verder verbeterd Fransche wevers componeerden op het getouw Noodlanding in de woestijn Helicoptères voor binnenlandsch luchtpost-verkeer Het is natuurlijk, dat de post steeds met jneer dan gewone belangstelling' de ontwik keling van het luchtverkeer heeft gadegesla gen. Van het eerste oogenblik af. dat de lucht vaart eenigermate gerégelde verbindingen kon garandeeren, heeft de P. T. T. hiervan gebruik gemaakt voor het postvervoer en dit jieeft er tenslotte toe geleid, dat tusschen de posterijen en de luchtvaart-maatschappijen een band van hechte samenwerking is ont staan, aldus heeft mr. C. H. W. d'Artillac Bril. hoofd van den pers- en propagandadienst der p, T. T. in een radio-praatje betoogd. Thans is door de K.L.M., in samenwerking met buitenlandsche maatschappijen, bereikt, dat alle landen in Europa, behalve Duitsch- land, weer post kunnen ontvangen, die ge heel of gedeeltelijk door de lucht wordt aan gevoerd. Zoover als voor den oorlog, toen alle belangrijke centra in Europa binnen 24 uur per brief konden worden bereikt, zijn wij nog niet. De luchtpost voor de Balkan- landen en de Oostelijke staten is nog steeds een zorgenkind van dc P.T.T. Voor het vervoer van brieven en brief kaarten naar bijna alle Europeesche bestem mingen wordt geen extra luchtrecht geheven. Aanvankelijk waren ons land en Zwitserland de eenige landen, die dit standpunt innamen, thans zijn ook Denemarken, Spanje en Bel gië tot dezen maatregel overgegaan. Een tweetal uitzonderingen moet echter worden gemaakt, n.l. wat betreft de luchtpost voor Griekenland en die voor Europeesch Turkije. Gedeeltelijk door de lucht vervoerd, voor Griekenland tot Basel of Zürich en voor Tur kije tot Praag, is zij vrij van luchtrecht. Mag dan het Europeesche luchtpostvervoer nog niet het peil van vóór den oorlog bereikt hebben, het transcontinentale en het trans atlantische is daar nu reeds verre boven uit gegroeid. Met de door de K.L.M. en de Ame rican Overseas Airways geëxploiteerde dien sten duurt de overtocht naar New York slechts circa 24 uur, en dat vier of vijfmaal per week, Bovendien vindt de post bij aan komst. in Amerika aansluitende diensten. De Indië-lijn brengt niet slechts vier maal per week in vier dagen de post naar Java, maar geeft bovendien onderweg voortreffe lijke aansluitingen. Na aankomst te Batavia vindt thans ook de gewone luchtpost aanslui tingen door geheel Indië, naar Australië en de Philippijnen. De laatste belangrijke verbetering is. dat de luchtpost voor Zuid-Amerika, sinds de K. L. M. ertoe is overgegaan de proefvluchten naar Rio de Janeiro en Buenos Aires weke lijks uit te voeren, met deze eigen verbinding kan worden verzonden. De P.T.T. hoopt dal hiermede voorgoed een einde zal zijn gekomen aan de klachten, die veelal werden geuiit over de luchtpostverbinding met Zuid- Amerika. Aan de groote hoeveelheden luchtpost, die regelmatig aangeboden worden is duidelijk te zien, dat het publiek deze snelle vervoers wijze naar waarde weet te schatten. In 1938 werden met den Indië-dienst rond 4000 kg. post per maand naar Ned.-Indië verzonden, thans 3600 kg. gewone post plus nog 10.000 kg. militaire post, dus in totaal 13.600 kg. per maand. Naar de Vereenigde Staten werd in 1939 maandelijks circa 200 kg. luchtpost gezonden; thans circa 1750 kg. of 152.000 stuks. Naar Zuid-Amerika in 1938 4500 stuks thans 22.000 stuks. Er zijn nog belangrijke uitbreidingen en verbeteringen op komst. Binnenkort hoopt men de proefvluchten in een regelmatigen dienst, om te zetten. Ook de proefvluchten naar Zuid-Afrika zullen hopelijk tot een vas ten dienst leiden, waarmede dan behalve Zuid-Afrika ook West-Afrika voor luchtpost snel bereikbaar wordt. Dezen winter echter gaan ook andere Euro peesche luchtvaartmaatschappijen het wat Sporf op Zaterdag In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer zegt de minister van Binnenlandsche Zaken, niet te willen ontkennen, dat het denkbeeld, door het houden van sportwed strijden e.d. op den Zaterdag, den Zondag meer aan zijn bijzondere bestemming te doen beantwoorden, uit algemeen sociaal oogpunt aantrekkelijke aspecten heeft. Dat het ver langen op dit punt niet aanstonds volledig bevredigd kan worden, ligt echter voor de hand. De noodzakelijkheid van het gebruik maken van allen beschikbaren tijd ten be hoeve van den wederopbouw van ons land maakt voorloopig het geheel vrijmaken van den Zaterdag onmogelijk. Inmiddels houdt de minister dit punt in gedachten. W orstelkampioenscliappen Zondag werden de kampioenschappen van Nederland worstelen voortgezet. De uitslagen in Lichtgewicht klasse II was: l. H. F. Minneboo (Dok, Beverwijk) kampioen van Nederland; 2. M. A. Hooyschuur (Hercules, Amsterdam); 3. G. Crultz (Sandow. Zaandam). In het Vedergewicht 1ste afdeeling gingen vier over naar de finale. De kampioen Kabbedijk verloor en werd niet geplaatst. De namen der geplaatsten waren: W. Thijse; F. v. d. Schaaf; H. v. Dijk en De Vries. Zondag 24 November zijn er geen worstelwed strijden, omdat de kampioenschappen van Ne derland gewichtheffen in Breda worden ge houden. Van „Achilles", Haarlem nemen twee leden deel B. de Vries in halfzwaargewicht en H. Bogaart in het Extra Vedergewicht. kalmer aan doen. Zoo zijn de nachtluchtpost verbindingen tijdelijk reeds gestaakt, In Amerika en Engeland worden proeven genomen mot helicoptères voor het postver voer. Deze vliegtuigen, die loodrecht kunnen stijgen en dalen, zullen het mogelijk maken vlak bij de postkantoren aan te komen en te vertrekken. Hierdoor vervalt hei groote be zwaar van het vliegtuig voor het postvervoer op korten afstand: het groote tijdverlies voor het vervoer van de post van de vliegvelden naar de postkantoren in de stad en omge keerd. Voor ons kleine land is dit bezwaar zoo overwegend, dat er in het binnenlandsche verkeer tot dusver geen aanleiding is gevon den om blijvend tot. luchtpostverzending over te gaan. Maar, dit kan veranderen, als de proefnemingen met de helicoptères slagen. Haringuitvoer naar Tsjecho-Slowakije Zooals men weet zullen volgens een met Tsjecho-Slowakije gesloten handelsover eenkomst 8000 kisten haring naar genoemd land uitgevoerd kunnen worden. Tot voor korten tijd is van dezen uitvoer nog niet veel gekomen, daar de aangevoerde haring grootendeels in het binnenland geplaatst kon worden. De laatste dagen was de aanvoer van versehe haring zeer ruim en de exporteurs hebben daarvan hun portie wel gehad. Groote hoeveelheden werden naar Tsjecho- Slowakije uitgevoerd en ook België kreeg een deel. Tengevolge van de buitenlandsche aan- koopen zijn de prijzen opgeloopen. Zater dag werd het grootste deel tegen den maximumprijs verkocht. Een Amerikaansch legervliegtuig met 23 mili tairen aan boord is, aldus wordt uit Tokio ge meld, 24 km. van Iwojima in zee gestort. Het ongeluk gebeurde Zaterdagavond en kostte alle inzittenden het leven. Haarlemsch Schaakgezelschap besloot jubileumfeesten Zaterdagmiddag is de laatste ronde gespeeld van het jubileumschaaktournooi van het Haar lemsch Schaakgezelschap. Om zes uur werden de nog niet uitgespeelde partijen aan arbitrage onderworpen, Daarna reikte Mr. G. Snoeck Hen kemans, voorzitter van de jubileumscommissie de prijzen uit. In de eeregroepen bestonden deze uit geschenken onder enveloppe, hetgeen ook het geval was met de eerste prijzen in de andere groepen. Verder waren er boeken en fraaie doozen postpapier ter beschikking. Mr. Snoeck Henkemans bracht hulde aan de wedstrijdlei ders van het tournooi, den heer W. J. Saeys die de achtkampen leidde en den heef G. J. A. Wij- doogen, die de vierkampen had geleid. Amerikaansche prijzen vliegen omhoog Slechts enkele dagen zijn verloopen sinds de opheffing van alle Amerikaansche prijs controle, behalve die op enkele goederen, en reeds vertoonen de prijzen een opwaarlsche neiging, beginnende bij de ruwe grondstoffen en dc industrie. Da kleinhandelaren trachten de prijzen nog op peil te houden, doch zij zul len tol verhooging gedwongen worden door de hoogere aanschaffingskosten. De zeepindustrie heeft de prijsstijging inge luid. De bekende Proctor and Gamble fabrie ken hebben hun groothandelsprijzen met tien tot zeventig procent verhoogd, terwijl Lever Bros verfriaren dat hun prijzen waarschijnlijk gemiddeld vijftig procent zullen stijgen. Dit is een gevolg van de gestegen olie- en vetprij zen van 9 tot 21 dollarcent. De Bethlehem Steel Company kondigt aan te zullen trachten de staalprijzen niet onnoo- dig hoog te laten oploopen. Er zal echter een prijsstijging noodig zijn, als de loonen in deze industrie verhoogd moeten worden. De kunstzijde-fabrikanten hebben een on middellijke prijsstijging van 20 tot 25 procent afgekondigd en zullen waarschijnlijk over een dag of tien hun prijzen andermaal verhoogen. Meubelen zullen naar men verwacht tien procent duurder worden, karpetten vijf tot tien procent. De prijzen van radiotoestellen, reeds weken geleden losgelaten, zijn nu met zes tot tien procent gestegen, meldt Un Press. Griekenland vraagt meer geld Reuter deelt mede, dat Griekenland zich tot Engeland en Amerika heeft gewend om finan- cieelen steun. De premier, Tsaldaris. heeft gedurende twee uur geconfereerd met Brit- sche en Amerikaansche financieele deskundi gen. die het ermede eens waren, dat Grieken land onmiddellijk crediet noodig heeft, daar de deviezenpositie van het land zeer slecht is. Volgens den laatsten staat van de Nationale Bank in Griekenland is het vrije pondensaldo 15 millioen, terwijl in de naaste toekomst een bedrag van 50 millioen pond noodig is voor den aankoop der meest noodzakelijke grond stoffen en voedingsmiddelen. De voorzitter van de jubileumcommissie, mr. G. Snoeck Henkemans overhandigde aan de heer en J. H. Marwitz en G. Kroone, de winnaars in de eere-groepen, de prijzen. Hel resultaat van Cheribon (Wij laten hieronder de laatste punten volgen van den tekst van het ontwerp overeenkomst, dat door de Nederlandsch- Indonesische delegaties is geparafeerd. Het eerste deel publiceerden wij gisteren. Artikel 12; De Nederlandsche regeering en de regeering der republiek zullen er naar streven dat de vestiging van de Ver eenigde Staten van Indonesië en van de Nederlandsch-Indonesische Unie haar bi slag krijgt vóór 1 Januari 1949. Artikel 13: De Nederlandsche regeering zal inmiddels de noodige stappen onderne men teneinde onmiddellijk na de totstand koming der Nederlandsch-Indonesische Unie de toelating van de Vereenigde Staten van Indonesië als lid van de organisatie der Vereenigde Volken te verkrijgen. Artikel 14: De regeering van de Repu bliek erkent de aanspraken van alle niet- Indonesiërs op herstel van hun rechten en teruggave van hun goederen voorzoover deze worden uitgeoefend of zich bevinden in het gebied waarover zij de facto gezag uitoefent.Een gemengde commissie zal wor den ingesteld om dit herstel of deze terug gave te bewerkstelligen. Artikel 15 geeft het streven der Neder landsche regeering weer, in afwachting van de totstandkoming der Vereenigde Sta ten van Indonesië en der Nederlandsch- Indonesische Unie de staats- en volken rechtelijke positie van het koninkrijk der Nederlanden aan den nieuwen toestand aan te passen. Artikel 16 geeft aan dat beide partijen na het accoord in onderling overleg zullen overgaan tot vermindering der strijdkrach ten en tot samenwerking op militair ge bied. Het laatste artikel (17) voorziet in de stichting van een organisatie met gemeen schappelijk secretariaat, die de samenwer king zal dragen. Ten aanzien van geschillen die niet door overleg kunnen worden beslist wordt nog bepaald, dat zij door arbitrage zullen wor den beslecht. In dat geval zal door de dele gaties bij overeenkomst - of indien zulk een overeenkomst niet kan worden bereikt, door den president van het Internationale Hof van Justitie - een voorzitter van an dere nationaliteit met beslissende stem worden benoemd. Tapijten in het Rijksmuseum Zoodra de tourniquet van het Rijksmu seum uw persoon bij de duizenden zijner voorgangers heeft gevoegd, komt ge in de wondere wereld van de geweven schilde rijen. Ge kunt daar oog in oog staan met het verstilde gebeuren van „La dame a la licorne", dat van een zaal alle wanden in beslag neemt, vertellend van de allegorieën der zinnen, zooals ze door een genialen, middeleeuwschen wever zijn neergelegd op de schering van zijn getouw. Wellicht het schoonste, dat onze aarde aan gobelins be zit, en zeker het kostbaarste, een stuk zóó vol van fijne détails en kleurenrijkdom, dat de bank er vóór zeker niet voor niets tot poozen noodt. Het geheele scala van den menschelijken geest is door deze tentoonstelling van de Fransche tapijtkunst der kerken en palei zen omvat: de gothisch-aandoende verbeel dingen van den veertiende-eeuwer en de uitingsvorm van den modernen mensch, zoowel als de rococo-siïjl uit den tijd der Fransche Lodewijken zijn vertegenwoor digd, en zij vertellen, ieder op hun wijze, welk een schoonheid, een warmte en een vakmanschap te bereiken zijn met de be kwaamheid van het weversvak gekoppeld aan de gevoeligheid van een schilder. Het is meer dan eens vooral als de laatste zalen met hun kleurige ta pijten van den allerlaatsten tijd met fel rood tegen wonder mooi blauw, doorschoten van het zonnigste geel, dat de ververs konden opbrengen, de aandacht vragen alsof de moderne uitersten van kleur door de hier ge bezigde stof, het textiel, harmonieuser worden dan op het schildersdoek van den cubist of van den impressionist. De meest verschillende aandoeningen bestormen den bezoeker van deze tentoon stelling in de hoofdstad. Allereerst wordt zijn nuchtere gevoel voor omvang gestreeld door de enorme geweven schilderijen, die van soms zeshonderd jaar geleden bewaard zijn; ook zijn liefde voor den vorm vindt een klankbord; hoe juist hebben de ma kers van deze oude doeken hun personen in de stof weten te brengen en hoe plastisch staan soms, vooral in de gobelins der pom peuze barok, de figuren in hun weidsche omgeving. De kleur, tenslotte, beroert hem wel het meest in de fantasieën van een Coutaud of een Dufy, de tapijtkunstenaars van het heden: van een Jean Lurijat, die zijn kleuren tegen elkaar durft te gooien om te komen tot een verbijsterend doek, waarin de werkelijkheid plaats 'heeft ge maakt voor een gloedvolle verbeelding. Zoo hangen in het Rijksmuseum meer dan honderddertig Fransche tapijten, een verzameling, eenig in haar schoonheid en Nieuw navigatiesysteem voor vliegtuigen Naar het ANP verneemt wordt in Ne derland gepoogd een nieuw navigatie-sys- teem voor het vlieg wezen in het leven te roepen. Dit navigatiesysteem wordt in En geland door de British European Airways toegepast op het vliegveld Northolt bij Londen. Er zal naar gestreefd worden over Europa een net van het zoogenaamde „G"- systeem te leggen. Hier te lande zijn de moeilijkheden groot, omdat men niet over bekwaam personeel beschikt. Desondanks worden in Engeland onderhandelingen ge voerd om materiaal aan te koopen. Gegevens over een vliegtuig, dat met een „G"-zendinstallatie is uitgerust, verschij nen in den ontvanger op een scherm in den vorm van kleine flitsen, die correspondee- ren met cijfers op het scherm en op een kaart. Zoodoende kan op ieder gewenscht oogenblik de positie van een vliegtuig worden bepaald. In Frankrijk bestaan reeds drie van die ontvangstations en in centraal Duitschland is er ook een opge richt. Ook van Tsjecho-Slowaaksche en Spaansche zijde beproeft men op het oogenblik installaties voor het „G"-navi- gatiesysteem in Engeland te koopen. De British European Airways is voorts bezig het radiosysteem dat voor landingen dient, te vervangen door een apparaat voor automatische blinde landingen. Het nieuwe apparaat wordt op het oogenblik beproefd. Het werkt door middel van de „automatische piloot". DRUKTE IN ANTWERPEN. Tijdens de maand October zijn in de haven van Antwerpen 519 zeeschepen bin- nengeloopen, metende 1.005.234 ton tegen 324 schepen inhoudende 1.010.103 ton in October 1945. De Britsche vlag neemt de eerste plaats in met 161 schepen, gevolgd door de Ne derlandsche met 85 vaartuigen. In de afgeloopen maand hebben 517 schepen Antwerpen verlaten. een monument van de weefkunst in Gal- lië door de eeuwen; wellicht reeds als preludium voor een nieuw-opbloeiende kunst m de komende jaren. Als de tourniquet ten tweeden male rin kelt, staat ge weer in mistig Amsterdam, echter met een dosis warmte in uw hart, die er niet gauw weer uit verdwenen zal zijn. Tot eind November blijven de Fran sche kleeden in Amsterdam. J. F. Fokkerfabrieken zorgen voor een verrassing Straalvliegtuig „Het Spook haalt 800 kilometer per uur De luchtvaart-correspondent van de Evening- Standard seint uit Parijs: „Neder land. welks vliegtuigindustrie tijdens den oorlog bijna geheel vernietigd is, heeft de luchtvaartwereld een groote verrassing be reid. Een model op de internationale lucht vaarttentoonstelling te Parijs onthult, dat de Nederlanders werken aan een straal vliegtuig, dat een snelheid van ongeveer achthonderd kilometer per uur zal moeten bereiken. Dit vliegtuig, dat den naam „Het Spook" zal dragen, is een product van de herbouw de Fokkerfabrieken te Amsterdam. Het zal worden uitgerust met twee Britsche mo toren (Rolls-Royce). Men verwacht, dat „Het Spook", dat zeventien passagiers kan vervoeren, over eenige jaren op de K. L. M-lijnen zal worden gebruikt. Het zal worden voorzien van een inrichting voor luchtdruk-regeling in de cabine, zoodat het op een hoogte van ongeveer twaalf kilometer zal kunnen vliegen. Over dit vliegtuig de Fokker F 26 ver nemen wij nog de volgende bijzonder heden: Iedere vliegtuigtechnicus is er van over tuigd, dat de gasturbine als voortstuwings middel ook voor verkeersvliegtuigen in de toekomst zeer goed bruikbaar is. Een strijdpunt is nog, of de gasturbine een schroef zal moeten aandrijven, of dat een zuivere „straalmotor", (dus een motor waarbij de voortstuwing uitsluitend ont staat door de reactiekracht der uitstroo- mende verbrandingsgassen) de voorkeur verdient. Deze laatste heeft het voordeel van een geringer gewicht, en eenvoudiger installatie. Zij wordt bij hooger snelheden ten opzichte van de turbineschroef-combi- natie relatief steeds gunstiger. Een nadeel is evenwel het hoogere brandstofverbruik. De Fokkerfabriek heeft dit probleem aan een grondige studie onderworpen. Men kwam daarbij tot de overtuiging, dat al thans voor de eerstvolgende periode voor middelsoort-trajecten de zuivere straalmo tor, voor lange afstanden eerder de schroef - turbine-combinatie in aanmerking komt. Voor zeer korte afstanden in binnenlandsch verkeer, blijft althans voorloopig de zui germotor zijn plaats behouden, omdat het vliegen op groote hoogte, hetgeen voor de straalmotoren het gunstigst is, dan te veel tijd kost. Voor lange afstanden wordt de straal motor te nadeelig wegens het hooge brand stofverbruik. Het geringer gewicht van de motorinstallatie speelt dan niet zoo'n groo te rol meer. Voor trajecten van ongeveer 1000 K.M. is de straalmotor het beste voortstuwings middel. Deze installatie heeft pas zin bij zeer hooge snelheid. Daarom is de kruis snelheid van de F 26 800 K.M. per uur. Dit is ongeveer de hoogste snelheid welke voorloopig toelaatbaar is, zonder dat men wegens het benaderen van de geluidssnel heid bijzonder moeilijkheden kan verwach ten. Deze snelheid is echter alleen bereik baar indien zeer hoog gestegen wordt. Palestijnsche terreur gaat voort Gisteren vloog drie mijl ten Zuiden van Jeruzalem een motorwagen de lucht in doordat hij op een mijn liep, hetgeen aan twee Britsche en vier Arabische politie beambten het leven kostte. Een beambte leunde uit het raam van den wagen, klaar om nabij een dorp te stoppen, daar de po litie vermoedde dat het traject onveilig was. Hij was echter te laat en een land mijn met electrische ontsteking, explo deerde. Men gelooft dat de mijn bedoeld was voor een treintransport dat bestemd was voor het Departement van Oorlog en dat den motor-wagen zou volgen. Op het laat ste oogenblik kreeg de machinist van den trein echter opdracht om te stoppen. Op korten afstand van de plaats der explosie hield de trein stil. De politie houdt thans een speurtocht in den omtrek. Speui-honden leidden het spoor naar het Joodsche dorp Betir. Reeds zijn verscheidene arrestaties verricht; in de dorpen waar de beide gedoode Arabi sche politie-beambten wonen heerscht een opgewonden stemming. Enorme hoeveelheid zout komt door de sluizen binnen Schadelijk voor land- en tuinbouw Voor het Koninklijk Nederlandsch Aard rijkskundig Genootschap hield Dr. ir. Joh. van Veen te 's-Gravenhage een lezing over: „De kust van Nederland". De Nederlandsche kust is oorspronkelijk een waddenkust. die vroeger bestaan heeft uit één lange rij eilanden, welke zich uit strekten van Calais tot Texel. Daar achter bevond zich de oude diluviale grond. Door de uitmonding der rivieren kwam er ach ter deze eilanden brak water, waardoor plantengroei ontstond en het water tus schen eilanden en diluvialen grond dicht groeide. Bij de problemen van thans noemde Dr. van Veen dc bodemdaling en de stijging van den zeespiegel. Dit gevaar is echter niet van zoo groot belang. Veel ernstiger achtte hij het gevaar van hel zout. Door kwel komt circa 600 ton zout per dag bin nen. Nog grooter is dit bij de sluizen. Door de groote sluis bü IJmuidcn komt bij iedere schutting een hoeveelheid van on geveer 200 wagons zout binnen! De mid- dcnsluis brengt naar schatting een derde gedeelte hiervan per schutting. Het zoutgehalte in de groote rivieren neemt toe, hetgeen schade veroorzaakt voor land- en tuinbouw. Van zeer groot belang is het zoutgehalte van den Rijn. Dit gehalte is toegenomen als gevolg van het feit, dat de Franschen het zoute water van hun kalimijnen doen afvloeien in den Rijn. Ook de Duitschers zijn in dit opzicht schuldig. Een ander probleem is de zandwinning. Ons lage land heeft veel zand noodig en wij hebben dit steeds uit de rivieren ge haald. Hierbij hebben we echter vergeten, zoo zeide spreker, dat we daarmee de zee binnen haalden. Dit probleem is ten nauw ste verbonden met het zoutgevaar. Wat de toekomst betreft meende Dr. van Veen als noodzaak te zien, de kust te slui ten. De zeegaten die gedicht moeten wor den zijn echter van enormen omvang, zoo dat het onmogelijk zal zijn, dit ineens te doen. Op den duur zal het echter toch zoover moeten komen. Door de zee zooveel mogelijk uit te sluiten, wordt het zout uit het land gehouden. In 1840 had onze kust nog een lengte van 1950 K.M., welke in 1932 ingekrompen was tot 1334 K.M. Als uiterste grens die bereikt moest worden noemde dr. Van Veen 500 K.M., waarvan de Schelde wel het belangrijkste deel zou uitmaken. Reeds lang zijn er plannen geweest, om tot een sluiting van de kust te komen, tot Dr. Lely hiermee een begin maakte met de Zuiderzeewerken. Drijvende sehool voor onderzeeboot-bestrijiling Te Rotterdam is met eenige plechtigheid het opleidingsschip voor de onderzeeboot- bestrïjding Hr. Ms. „Zeearend" in dienst gesteld. De officieele indienststelling ge schiedde door den commandant van den onderzeebootdienst, den luitenant ter zee le klasse J. F. van Duim. In zijn rede maakte de commandant ge wag van het feit, dat Hr. Ms. „Zeearend" weliswaar voor de Koninklijke Marine een nieuw schip is, maar het is alhoewel 43 jaar oud, rijk aan geschiedenis en traditie. Oorspronkelijk in dienst als „Batavier IV" van de firma Muller en Co. wist het in Mei 1940 aan den greep van den vijand te ont snappen en met een aantal Nederlandsche marinemannen in Engeland aan te komen. Na aanvankelijk door de Koninklijke Ma rine te zijn gebruikt, werd het door de Britsche marine overgenomen en verbouwd tot stal- en basisschip, bestemd voor de oefening en opleiding van de geallieerde onderzeebootafweer. De vele successen, welke op de wereldzeeën, tegen de Duit- sche U-booten werden behaald, zijn voor een groot deel te danken aan de succesrijke opleiding van het geallieerde marineper soneel op dit schip. Na het einde van de vijandelijkheden werd het schip ter beschikking van de Ko ninklijke Marine gesteld. Het werd weer verbouwd en van de nieuwste apparaten voor een volledige opleiding van personeel voor de onderzeebootbestrijding voorzien. Tijdens den rondgang door het bijna 3000 ton groote schip kon men zien, hoe doelti-effend het tot een drijvende school werd ingericht; machines, schroef en roer zijn verwijderd. Gerieflijke leskamers en instructie-lokaliteiten met tal van vernuf tige apparaten staan voor de opleiding ter beschikking. Het schip heeft een vaste be manning van twintig koppen, waarbij in begrepen de instructeurs. Op 4 November 's met de opleiding begonnen. Aan het hoofd hiervan staat de luitenant ter zee tweede Klasse J. M. Eibers. Naast het schip liggen verschillende onderzeeërs. Hier door wordt een doeltreflende samenwer king bereikt tusschen theorie en praktijk. FEUILLETON door Hans Hirthammer 15) Een gezellig avontuur! Ik geloof, dat we ons testament wel kunnen maken, wat? Onder ons gezegd, had ik mij mijn eindje anders voorgesteld dan in zoo'n ellendig muizenhol te verhongeren". „Voorloopig is het nog niet zoo ver", meende Floyd, terwijl hij zijn arm onder Cookerel's schouder schoof. „Denk je, dat je kunt loopen, als ik je onderstexui?" „Waarvoor is dat noodig? Laat me hier maar liggen!" „Komaan, James, een beetje flink! Lig gen kunnen we nog lang genoeg. Ik heb daar aan den overkant een plaatsje ge vonden, waar het voorioopig met goeden wil nog wel is uit te houden. Kom, we zul len eerst je voet eens onderhanden moeten nemen. Het is niet ver!" Cookerel liet zich willoos op de been helpen. Weliswaar slaakte hij een kreet van pijn, toen hij op zijn geblesseerden voet trachtte te staan, maar toen Floyd hem meer droeg dan steunde, kwamen zij toch vooruit. „Wat is dat hier voor een afgrijselijk" hol? Dat groote aantal lijken, verschrik kelijk! Toen ik zooeven bij die feestelijke verlichting een blik in. de diepte wierp, liet ik van schrik bijna het touw los!" Floyd deelde hem mee, wat hij tot dusver ontdekt had. „Wat mij het meest frappeert, is, dat geen enkel van deze lijken tot ontbinding overgaat. Zij drogen als het ware uit en waarschijnlijk duurt bet eeuwen voor ze in stof uiteen vallen". „Dat is inderdaad merkwaardig. En weet je daar een verklaring voor?" „Nee, hoogstens een veronderstelling". „En die is?" „Als je goed oplet, zul je bemerken, dat de bodem op verschillende plaatsen van tijd tot tijd een nauwelijks zichtbaren blauwachtigen lichtglans vertoont!" „Aha, je vermoedt dus de aanwezigheid van bepaalde aardstralen, waardoor de ontbindingskiemen worden verdelgd?" „Ja ik zou tenminste geen andere op lossing voor dit raadsel weten. Een geo logisch onderzoek zou misschien een sterk uraniumgehalte aan het licht brengen". „Dat is tenminste één troost!" ant woordde Cookerel met een wrang lachje. „Nu hebben we althans de zekerheid, dat onze stoffelijke resten voor het nageslacht bewaard zullen blijven!" „Ik voel er voorloopig nog niets voor in een mummie te veranderen. Zoo we zijn er, James! Hier zul je een behoor lijk rustbed vinden en de noodige ver pleging". Nog voor hij Vischwa's naam had ge roepen, stond zij reeds naast hem, daarmee bewijzend, hoe nauw zij hun lot verbon den voelde. „Ik heb mijn vriend gevonden", zei hij, zich in stilte afvragend, hoe zij de komst van dezen tweeden man, die haar beperk ten voedselvoorraad nog sneller zou doen slinken, opvatten. „Hij heeft zijn voet verstuikt!" voegde hij er aan toe en het klonk als een excuus. „Wil je mij helpen om een legerstede voor hem in orde te maken?" Vischwa toonde zich onmiddellijk een en al bereidwilligheid en hielp dapper mee het slachtoffer door het gat in den muur naar binnen te hijschen. Cookerel scheen van verbazing zijn spraak te hebben verloren. Hoewel bij het moeizaam transport zijn geblesseerde voet herhaaldelijk op onzachte wijze met den muur in aanraking kwam, gaf hij geen kik. In een oogwenk had Vischwa met be hulp van een paar dekens een behoorlijke ligplaats in orde gemaakt en nauwelijks had Cookerel zich hier op uitgestrekt, of het meisje ontblootte zijn voet bevoch tigde een doek met het zoo kostbare water en legde deze op de sterk gezwollen plek. Floyd liet haar, dankbaar gestemd, haar gang gaan. „Wel, hoe voel je je nu, oude jongen?" vroeg hij na een poosje, maar hij kreeg geen antwoord. „Hij slaapt!" Vischwa ging naast Floyd op de eenig overgebleven deken zitten en vlijde met een schuw gebaar haar hoofd tegen zijn schouder. „Ik ben zoo blij, Sa hib, dat u er weer bent". Hij legde zwijgend zijn arm om haar smalle schouders en zijn gedachten gleden verlangend naar die verre, andere wereld, waarin een stralende zon aan een eeuwig blauwen hemel volop licht en warmte gaf. Hij wist niet, hoeveel uren of dagen er verloopen waren sinds zijn oogen voor het laatst het volle daglicht hadden aan schouwd. En terwijl hij den adem van dit jonge leven naast zich voelde, vatte ster ker dan ooit het besluit bij hem post, zich tot eiken prijs een weg naar de vrijheid te banen en met zijn toegewijden vriend en de kleine Vischwa uit de duisternis van hun gevangenschap naar het licht te- j rug te keeren. „Luister eens, Vischwa", zei hij, nadat zij eenigen tijd zwijgend naast elkaar had den gezeten, „wij moeten nu probeeren zoo lang mogelijk met je voorraad levens middelen uit te komen. Het is wel hard voor je, dat je nu met twee vreemde men- schen zult moeten deelen, wat je oor spronkelijk alleen voor jezelf had be stemd". „O neen, Sahib! Het is, of ik er een voorgevoel van had, dat ik ook voor u en uw vriend zou moeten zorgen. Anders zou ik zeker niet zooveel bijeen hebben ge sleept". „En hoe lang zullen wij er mee toe kun nen, denk je, als we het zoo zuinig moge lijk aan doen?" „Vijftien tot twintig dagen!" antwoord de ze zonder aarzelen. „In dien tijd zullen we dus het een of ander moeten ondernemen. En nu moet je mij eens vertellen wat dat hier voor een zonderling volkje is. Waarom heeft men ons eigenlijk van onze vrijheid be roofd? Wij wilden hun immers geen kwaad doen!" „Wie het durft te wagen het geheim van Siddhab te doorgronden, moet ster ven". „Siddhab?" „Dat is de naam van onze stad". „Dus toch! Wij hebben met een vliegtuig naar deze stad gezocht zonder ook maai- een enkel huis te kunnen ont dekken!" „Zoo!" zei ze en het was of er een lach in haar stem klonk. „Dat geloof ik graag, Sahib. Niemand kan haar vinden. Sidd hab ligt geheel onder de rotsen, waar het zonlicht niet kan komen". „Zijn die mensch en gek? Waarvoor is dat noodig?" vroeg Floyd stomverbaasd. „Mijn oude leeraar heeft mij veel ver teld, Sahib. De mannen van Siddhab leven in een soort gemeenschappelijke afzonde ring. Zij beschouwen het licht als de oor sprong van al het kwaad. Daarom brengen zij hun leven in eeuwige duisternis door en er bevinden zich velen onder hen, die het daglicht nog nooit hebben gezien". „Maar dat is ongelooflijk!" „Ongelooflijk, ja, maar ook verschrik kelijk! Vooral voor de vrouwen en meisjes. Zij worden slechts zoolang in de gemeen schap geduld, tot zij moeder zijn geworden. Wie kinderloos blijft, is ten doode opge schreven". „En de moeders?" „Die deelen het lot van hun ongelukkige sexegenooten, wanneer haar kinderen het derde levensjaar hebben bereikt. Van dat oogenblik af worden de kinderen door de mannen opgevoed". „Zeldzaam sympathieke leefregels!" hoonde Floyd. En na een korte pauze ver volgde hij: „Kun je mij ook nog een ver klaring geven, Vischwa, voor een bijzonder verschijnsel, dat eigenlijk de oorzaak van ons bezoek was?" En hij vertelde haar, dat de piloot Hamilton een stoet van blauwe lichten meende te hebben ge zien, welke zich over het zand der woestijn voortbewoog. „Dat was het lichtfeest!" antwoordde Vischwa, kennelijk verheugd, dat zij den Europeaan ook te dezen opzichte kon in lichten. „Eenmaal in het jaar, als het nieuwe maan is, verlaten de mannen van Siddhab hun onderaardsehe stad om den nachte lijken, met sterren bezaaiden hemel het groote symbool van hun cultus, hun hulde te betuigen. Er vindt dan een feestelijke processie plaats, waaraan iedere vader van een of meer zoons met zijn blauwen fakkel mag deelnemen". „Dat was het dus En zijn stem verried duidelijk de groote spanning, waarin hij verkeerde, toen hij, zich plot seling weer tot het meisje wendend, zei: „Nog een laatste vraag, Vischwa! Eenige jaren geleden is een wetenschappelijke expeditie naar deze streek getrokken, maar nimmer teruggekeerd. Onder de deel nemers bevond zich ook een jonge dame. Is het je ook bekend, of deze menschen Siddhab hebben gevonden?" Zij gaf geen antwoord. Eerst, toen hij zijn vraag op nog dringender toon her haalde, kwam het aarzelend over haar lippen: „Ja, zij hebben de stad gevonden, maar de mannen leven niet meer". „Die blanke vrouw begon ze, terwijl zij eensklaps over haar geheele lichaam beefde, „die blanke vrouw, O, Sahib, vraag mij daar niet naar. Ik mag het niet zeggen". Hoe hij ook aandrong om hem volledig in te lichten, het was alles te vergeefsch en tenslotte zag hij wel in, dat het nutte loos was haar nog langer te kwellen. XVI. „Een prachtige streek!" spotte Hans Been terwijl hij van zijn paard sprong. „Het landschap is hier werkelijk overwel digend, vindt u ook niet, miss Boyard?" „Ongetwijfeld!" ging de aangesprokene lachend op de scherts in. Zij keek om zich heen. Zand en rotsen, verder was er niets te bekennen. Hot eenige beziens waardige op dit oogenblik was de wijze, waarop de ondergaande zon de scherpe rotspunten in rossen gloed zette. Hans Been wenkte den aanvoerder van. de kleine karavaan naderbij te komen. „Hallo, Ali Mohammed, wij willen hier ons kamp voor den nacht opslaan; geef je mannen de noodige aanwijzingen!" Ali Mohammed Hassan was een kleine, tengere Mohammedaan, die zich doo'* -een al te grooten dienstijver onderscheidde. Hij was altijd overal bij en steeds bereid zich verdienstelijk te maken. Op zich zelf was dit ongetwijfeld een lofwaardige eigenschap, maar Been was van meening, dat Alie Mohammed van het goede te ycci deed. Hij behoefde slechts even met Ellen Boyard vooruit te rijden, of hij kon er zeker van zijn Ali Mohammed's prachtigen tulband naast zijn paard te zullen zien opduiken, waarbij dan de eigenaar van dezen tulband met een of anderen overbo dige vraag zijn aandacht zou opeischen. „Mij komt die ijver zeer verdacht voor!" had Been al eens tot Ellen Boyard ge zegd. „Ik geloof stellig, dat hij opdracht heeft gekregen onze handelwijze nauw keurig gade te slaan en onze gesprekken af te luisteren". Miss Boyard had slechts haar schouders opgehaald, toen zij antwoordde: „Wij zul len in ieder geval voorzichtig zijn". Nu ontwikkelde zich weer het bonte schouwspel, dat de beide Europeanen reeds ettelijke avonden hadden meege maakt. De tenten werden afgeladen, harin gen in het zand gedreven, touwen gespan nen en de paarden van hun zadels bevrijd en aan elkaar gekoppeld. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3