IJmuider Courant De operatie Zeeleeuw Russische motie krijgt steun Ambtenaren krijgen overbruggingsgeld Glasactie voor en door Velsen Minister Cielen spreekt voor de Unesco 61e Jaargang No. 18491 gureaux; Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437, - Haarlem; Gr. Houtstr 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B Spaarne 12. TeL 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KEINJMEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 23 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal f 4.— - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EEN stukje oorlogshistorie, dat wellicht het meest beslissende in den Tweeden Wereldoorlog is geweest, is onthuld. Op grond van verklaringen, tijdens het proces te Neurenberg afgelegd, heeft de Britsche premier Attlee medegedeeld waarom in 1940, toen Engeland volkomen alleen stond in den strijd tegen de Duitschers, de voor genomen invasie in Engeland geen door gang vond. Wij zullen ons dien tijd allen herinne ren. Het was de eerste periode van de be zetting. De Duitschers zwetsten voortdu rend over hun naderenden inval in Enge land. Goebbels' Propaganda Ministerium hield er zich ijverig mee bezig en Hitier schreeuwde den datum uit, Waarop hij in triomf door Londen zou trekken. De Duit- sche bezettingstroepen marcheerden en zongen „Wir fahren nach England". De smalle Noordzee en hei nog smallere Ka naal alleen lagen tusschen het zegevierende Derde Rijk en zijn eenigen overgebleven tegenstander, die kennelijk veel zwakker bewapend was en slechts onder dekking van een zwaren mist erin had kunnen sla gen, zijn expeditie-leger over Duinkerken naar Engeland terug te brengen. In de Rot- terdamsche haven lagen Duitsche landings vaartuigen gereed.- Het heette dat de Duit schers er meer bouwden, in massa. Daar liepen allerlei geruchten over. Ook oefen- Troepen-tellingen ontwapeningr moeten afzonderlijk blijven In de gisteren gehouden zitting van de politieke commissie der UNO zeide mevr. Vidjaja Laksjmi Pandit (Voor-Indië) over het gebruik van Britsch-Indische troepen in Nederlandsch-Indië: „In Indonesië wer den zij gebruikt voor de onschadelijke en noodige taak om geïnterneerde geallieerde burgers te beschermen en te evacueeren, maar het volk van Voor-Indië betreurde het gebruik van deze troepen om clruk uit te oefenen op de Indonesiërs, die in een strijd om hun vrijheid waren gewikkeld". 1 De Joegoslavische afgevaardigde, Popo- witsj, was de eerste, die zijn meening te kennen gaf over Bevin's voorstel omde kwestie van de ontwapening te verbinden aan de motie voor de troepentelling, toen hij zeide, dat „het samenkoppelen van deze twee kwesties het werk van den Veilig heidsraad ten bate van de collectieve vei ligheid zou vertragen". Parodi (Frankrijk) verklaarde, dat hij voor de Sovjet-Russische motie zou stem men. Ook hü achtte het niet mogelijk het ontwapeningsprobleem er mee te verbin den, daar hij „de Sovjet-Russische motie niet begraven wilde zien onder het groote probleem, dat de ontwapening biedt". Molotof zeide, dat de kleine landen dien de Sovjet-motie zou worden aanvaard. linge sloepen en platboomde scheepjes. Soms sloegen die om en de bemanning ver dronk, maar dat scheen niet te hinderen. Het krioelde immers van Duitschers. Zij waren als mieren. Het heele vasteland scheen ermee overdekt te zijn. Alleen Engeland zat hen nog dwars, maar kon niet veel uitrichten. Niettemin was de Hollandsche stemming sceptisch over die invasie. Wij geloofden er niet aan. Een zeevarend volk heeft respect voor de zee en weet wat zij waard is. Zelfs zijn landrotten voelen dat. En deze Duit schers waren zichtbaar geen zeevarend volk. Er liepen hooge marine-officieren in vreeselijk opzichtige uniformen door de stad en ook jonge matrozen. Zoo waren zij tenminste uitgedoste Maar het waren geen zeelui en Holland zag dat meteen. Wij lachten erom. In dien tijd zou de Grüne Polizei ons eens even leeren hoe men het verkeer moet regelen. Zij beval éénrichtihg- verkeer in verscheidene Amsterdamsche straten. Een slagersjongen reed zoo'n straat aan het verkeerde eind in en werd door een groenen politieman aangeroepen. „Sie dürfen hier nicht fahren!" blafte de Duit- scher. „Wat!" zei die jongen. „Wie durft er niet te varen!" - U zult u dat gevalletje herinneren; er waren toen veel hoonende grapjes over de Duitschers en dit sloeg bijzonder in. Het gaf de Hollandsche opvat ting weer. Welnu, uit de mededeelingen van Attlee blijkt, dat die slagersjongen het met zijn Amsterdamsche gijn bij het rechte eind had. De Duitschers durfden niet te varen. Alleen heeft hunaarzeling lang geduurd, tot de lente van T942 toe, toen de invasie voor het laatst was vastgesteld en weer Werd afgelast. Hitler had deze onderneming, die nim mer tot werkelijkheid werd, betiteld als de operatie Zeeleeuw. Hij besloot er pas toe toen de Engelschen, tegen zijn verwachting, weigerden te onderhandelen over vrede. De voorbereidingen moesten volgens zijn eerste bevel van 16 Juli 1940, tegen mid den Augustus voltooid zijn. Maar de Duit sche marine voelde zich niet opgewassen tegen de Britsche vloot. Daarom moest de luchtmacht eerst „de lucht schoonvegen" en de Britsche verbindingslijnen verbre ken. Goering nam dat op zich: het lucht- offensief zou op 13 Augustus beginnen en de invasie op 15 September geschieden met twee legers, tellend in totaal vijfentwintig divisies. Zij zouden landen in Folkestone en Worthing met de opdracht, Londen af te snijden van het Westen. Maar het luchtoffensief mislukte. On danks hun overmacht slaagden de Duit schers er niet in de Royal Air Force, die een listig beleid toepaste en op hen Wat de telling van de troepen in de vijan delijke landen betreft, zeide Molotof: „In dien de Vei*. Staten het juist en verstan dig achten inlichtingen over deze troepen bij de opgaven in te sluiten, zullen wij ons bereid verklaren deze voorstellen aan te nemen". Verder verklaarde Molotof, dat de Vei ligheidsraad en de- militaire staf de voor gestelde inlichtingen noodig heeft voor het opstellen van een definitief plan voor de strijdkrachten, die ter beschikking van den Veiligheidsraad zullen komen. „In verklaringen voor de militaire staf commissie", zoo zeide Molotof vervolgens, „hebben de Sovjet-Unie, China en Frank rijk reeds volledige rapporten ingediend over hun strijdkrachten in vreemde gebie den. maar van Groot-Brittannië en de Ver. Staten heb ik in deze nog niets gehoord". Ook Molotof verklaarde zich tegen het Engelsche voorstel de kwestie van de ont wapening met die van de troepentelling te verbinden, daar „beide problemen op zich zelf reeds groot genoeg zijn". De bijeenkomst der commissie werd ver daagd tot heden. Geen paarden en vee van het Noorden naar het Zuiden Om het smokkelen van vee en paarden naar België tegen te gaan heeft het Be drijfschap voor Vee en Vleesch een verbod afgekondigd van het vervoer van vee en paarden over de groote rivieren. Het verbod treedt morgen in werking. Van het verbod om paarden en vee van het Noorden naar het Zuiden te vervoeren, zal slechts in zeer bijzondere gevallen ont heffing worden verleend. Voorts is elk vervoer van paarden en vee op de rivieren en stroomen. dus ook door in geregelden dienst varende vracht- booten, verboden. Ten behoeve van per sonen, die regelmatig met een bespannen voertuig de rivieren moeten overschrijden, zooals bodediensten en melkrijders is ont heffing- verleend, doch uitsluitend voor aangespannen paarden. Voorts is het vervoer van paarden on vee in het gebied beneden de rivieren ver boden tusschen één uur na zonsondergang en één uur vóór zonsopgang. Vervoer per spoor valt niet onder deze verbodsbepaling. Joegoslavië meldt: Grensschending door Grieken Het woord is aan. Sh a w Naar het Joegoslavische persbureau Tanjug meldt is het Joegoslavische grond gebied op 20 en 21 November herhaalde malen door Grieksche vliegtuigen geschon den. Deze schendingen zouden voornamelijk hebben plaats gehad in de grensstreek om de plaatsen Malikris, Sjoem en Kosjuh. Een tt ii J J' Joegoslavische grenspost zou door enkele V 06QS61 VGrniGllging H11SC1SQ12 van deze vliegtuigen met mitrailleurvuur George Bernard Democratie is het gevoel van onbestemden eerbied voor iederen médemensch. De verongelukte Dakota is ontdekt Reddingsploegen moeten 3000 meter klimmen Naar de Zwitsersche radio meldt, is het vermiste Amerikaansche Dakota-toestel ontdekt door Amerikaansche en Zwitser sche vliegtuigen. Het ligt op de oostelijke Het Engelsche stoomschip „Stormbui", laden met vee, kwam op de Mersey vlak bij Liverpool in botsing met de „Empire Brent", die Belgische, Engelsche en Neder landsche vrouwen van Canadeesche sol daten naar Canada wilde brengen. Het vrachtschip kapseisde en een groot deel der geladen dieren verdronk; een klein aantal kon worden gered. De foto toont een der gelukkigenHet bruidenschip kreeg schade en keerde naar Londen terug. Otto Thierack pleegt zelfmoord Otto Thierack, die tijdens het regiem van Hitier de functie van minister van Justitie heeft vervuld, heeft volgens Radio-Frank- helling van de Wetterhom op 'een hoogte "elke HF'Buren,bcer£ f*"*™?" dedeelmg aanhaalde, op 26 October jl. m indruk maakte, over veel meer toestellen te beschikken dan in werkelijkheid het ge val was, te verslaan en de verbindingslij nen te verbreken. Toen de Duitschers in „the Battle of London" vele honderden vliegtuigen verloren hadden, gaven zij deze aanvalsmethode op. Hitier stelde de ope ratie Zeeleeuw uit en deed dat later nog driemaal, tot er na het voorjaar van 1942, toen de geallieerde strijdkrachten steeds sterker waren geworden en inmiddels de strijd in Rusland (22 Juni 1941) was be gonnen, volstrekt niet meer over werd ge sproken. Uit het rapport van Attlee blijkt, dat een mislukte Duitsche invasie-poging, waar over toentertijd zooveel in ons land werd gepraat en waaraan ook velen in Engeland geloofd schijnen te hebben, nooit is ge schied. De Duitschers hebben inderdaad niet durven varen, evenmin als honderd dertig jaar tevoren Napoleon, die ook een landingsvloot voor Engeland had ontwik keld en er nimmer gebruik van maakte. In 1940 was het veertig K.M. breede Ka naal (d.L op het smalste punt .tusschen Cap Gris-Nez en Dover, waar Louis Blériot in dertijd de eerste Kanaal vlucht maakte) nog steeds te breed. Al zijn de meeste menschen nu in de stemming gekomen van „praat mij niet meer over den oorlog", toch blijven ont hullingen als deze, die het algemeene oor- lugsbeleid in het Westen helpen verklaren, belangwekkend. Maar er ontbreekt nog veel opheldering aan. Was het Duitsche krijgsplan zoo slecht voorbereid, dat Hitier eigenlijk gerekend had op Engelsche be reidwilligheid om vrede te sluiten'en toen dat mislukte, niet gereed was voor een in vasie? Dan schobt het zwaar tekort in Duitsche „Gründlic-hkeit", die toch nimmer op een onzekere kans heette te gokken. Evenals in burgerlijke organisatie faalde het Derde Rijk blijkbaar in grondige voor bereiding van zijn plannen. Moest dit ge brek vergoed worden door de befaamde intuïtie van den Fiihrer en weggepraat door de voorspellingen van zijn privé ster renwichelaar? Blijkbaar wel. Nog merk waardiger is het, dat na de eerste misluk king van het invasie-plan niet alles erop werd gezet om het alsnog te volvoeren. Hoe zat een strategie in elkaar, die Engeland toeliet zich steeds zwaarder te bewapenen en een groote luchtvloot te ontwikkelen met steun van dat onuitputtelijke krach ten-reservoir: de Vereenigde Staten, die toch ook in den strijd konden komen? Moest Japan hen maar verslaan? Dit blijft onduidelijk. If. P. van ongeveer drieduizend meter, negen Ki lometer ten Oosteta van Grindelwald. Zooals reeds gemeld werd, is voedsel uitgeworpen en een reddingsploeg van zes tot acht berggidsen,' vergezeld door een arts, zou Vrijdagavond uit Meiringen ver trekken. Men verwachtte, dat de mannen Zaterdagmorgen op de plaats van het on geval zouden aankomen. Per Amerikaan- schen militairen trein zou Vrijdag nog een reddingsploeg van 150 man te Interlaken arriveeren, die met speciaal voor zeer moeilijk terrein geschikte jeeps is uitge rust. Amerikaansche militaire autoriteiten hebben bepaald, dat de voorgenomen lan ding met een zweefvliegtuig door vrijwilli gers van de R.A.F. slechts als laatste red middel zal worden uitgevoerd. Berichten van het vliegveld Orly zeg gen dat acht van de elf slachtoffers ge zien zijn, terwijl zij zich in de nabijheid van het wrak bewogen. Er woedt daar thans een hevige storm. Volgens onbeves tigde berichten uit Fransche bron is in het gebied van de Mont Blanc het wrak van 'i een tweede vliegtuig gevonden, mogelijk dat van een sinds zes weken vermist Ame- rikaansch legervliegtuig. Duitschers kunnen Amerikanen worden Het Duitsche nieuwsbureau Dana in de Amerikaansche zóne meldt, dat driehon derd Duitsche deskundigen op het gebied der industrie, financiën, internationale aangelegenheden en medicijnen Vrijdag uit Bremen naar de V. S. zijn vertrokken om te helpen bij de ontwikkeling van de Ame rikaansche industrie. Volgens dit plan zullen in het totaal dui zend Duitschers en Oostenrijkers naar de V. S. vertrekken. Indien zij na een proef tijd van een half jaar hun bekwaamheid hebben bewezen, zullen zij verlof krijgen te blijven en het Amerikaansche burger schap aan te vragen. een Britsch interneeringskamp te Neu- muenstér, ten Zuidwesten van Kiel, zelf moord gepleegd. Thierack was 57 jaar oud, een fanatieke nazi van de oude garde. Te gelijk met vier andere rechters en regee- rings-juristen van het nazi-regiem zou hij te Neurenberg berecht worden. Als presi dent van het „Volksgerechtshof" heeft Thierack zoovele politieke tegenstanders den dood ingejaagd, dat het „gerechtshof" den naam kreeg van „bloedrechtbank". zijn bestookt. Het Joegoslavische ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft de Grieksche re geering een protestnota doen toekomen. Naar gisteravond door de Grieksche regeering werd bekend gemaakt, zijn 35 guerrilla-strijders gedood in gevechten te gen regeeringstroepen en politie in het ge bied van Kozani in West-Macedonië. Volgens onbevestigde berichten hebben „bandieten" in het dorp Xerovon in het gebied Kiliris 42 boeren terecht gesteld en 45 huizen verbrand. TWEEDE KAMER Bij de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken heeft minister Beel ver klaard, dat de problemen ten aanzien der provinciën een punt van bespreking zullen uitmaken bij de Grondwetsherziening. Door wijziging der Provinciale wet zou tegemoet Amerikaansche verlichting op oorlogsrantsoen Maandag hoogtepunt in strijd tusschen Lewis en regeering Naar United Press mededeelt heeft Pre sident Truman Vrijdag zijn vacantie in Florida afgebroken. Hij zal zich heden per vliegtuig naar Washington begeven om ter plaatse de leiding te nemen in den strijd van de regeering met John Lewis, een strijd die zijn hoogtepunt op Maandag zal bereiken, wanneer de arbeidersleider zich zal hebben te verantwoorden voor het dis trictsgerechtshof. Tegelijkertijd zijn de meeste staten en steden reeds met een vrij willige „verduistering" begonnen, nog voor dat de regeering is overgegaan tot een der-gelijken order, die tot doel heeft de nog voor 36 dagen voorradige kolen aan de ziekenhuizen en openbare nutsbedrijven te kunnen verstrekken. In Washington zelf zijn alle regeerings- gebouwen op de verduisterings-basis van den oorlog gesteld. De spoorwegen hebben bekend gemaakt, dat van de treinen, die dagelijks New York verlaten, er driehon derd zullen vervallen. Uit Wilkesbarre in Pennsylvania wordt gemeld, dat duizenden arbeiders uit de anthracietmijnen gisteren niet op het werk verschenen zijn. Bestuurders van de United Mine Workers noemden den toestand in de anthracietmijnen een van de uiterste ver warring. Volgens vroegere berichten wa ren tenminste zesduizend van de 76 dui zend arbeiders in de anthracietbedrijven der Vereenigde Staten weggebleven. gekomen kunnen worden aan verscheidene wenschen. Er zal een onderzoek worden inge steld naar de kwestie der delegatie van be- voegdheden van den raad aan de colleges van B. en W. De minister zal overwegen hoe aan de provincies een betere grondslag kan ge geven worden voor het voeren van haar financieel beleid. Het vraagstuk der noodlij dende gemeenten is in studie Er is overleg gaande met Amsterdam, Den Haag en Rotter dam om te komen tot een soepeler regeling voor deze groote gemeenten. Het toezicht op de noodlijdende gemeenten zal variaties kun nen yertoonen. De minister zegde toe er ern stig naar te zullen streven de gemeenten die vrijheid te geven, die binnen het raam van een goed financieel beleid verantwoord zal zijn. Bij de samenvoeging van gemeenten zal voorzichtigheid betracht worden Ten aanzien van Colijnsplaat en Kortgene zal nagegaan worden of ei" redenen zijn om de annexatie ongedaan te maken. Minister Beel deelde mede, dat de ambtena ren, in afwachting van de salarisverbetering, een overbruggingsuitkeering zullen krygen December. Ook kondigde hij aan dat de zorg voor krankzinnigen zal overgaan naar Sociale Za ken. De begrootingen voor 1946 en 1947 wer den tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, alsmede die voor Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening. In de voorbereidende commissie van de FA.O. (Food and Agricultural Organisa tion) heeft de Britsche afgevaardigde, Wilson, er op aangedrongen, dat de com missie het vernietigen van overtollige voedselvoorraden als een internationale misdaad zal brandmerken. Dit voorstel maakte deel uit van een Britsch plan voor de internationale stabili satie van koopwaar, welk plan het aan leggen beoogt van reserye voorraden en voorts contracten op langen duur, regulee- ringsschema's, bijzondere voorzieningen en prijscontrölemaatregelen als de vijf voor- Inaamste voorwaarden voor een permanente stabilisatie van prijzen, die zoowel voor den consument als voor den producent gunstig zijn. Sprekende over de vernietiging van voedselvoorraden, zeide Wilson, dat dit volkomen in strijd is met het geweten van de na-oorlogsche wereld en dat de Labour- regeering zulke practijken niet zal dulden. Amerika's nieuwste passagiersschip „America" arriveerde in Southampton; het schip zal met de luxueuze Engelsche passagiersschepen, als de „Queen Elizabeth" en de „Mauretania" gaan concurreeren op de Oceaanroute. Het meet 25.000 ton. In 2948 zal een schip van 30.000 ton van stapel loopen, dat op dezelfde lijn dienst zal doen Onrust in Azerbeidsjan In breede kringen in Azerbeidsjan wordt aangenomen, dat de centrale regeering een groot offensief tegen de democraten in,^ deze provincie beraamt. Generaal Kavian, hoofd van de politie in Azerbeidsjan, bevestigde tegenover de pers, dat de geheele bevolking van Azer beidsjan tot de tanden gewapend is „voor de verdediging van het land en de onaf hankelijkheid van het volk". Men heeft gezien, dat twee of drie Brit sche oorlogsschepen verleden week bij Abadan voor anker gingen en materiaal ontscheepten, dat naar Basra vervoerd werd. In verband met het feit. dat de Britten bovendien zwaar materiaal concentreeren in het gebied van Koeweit en de Eilandbewoners een militaire oplei ding geven, ligt het voor de hand, dat zij verdere plannen met Abadan en Khuzistan voor hebben. Dit alles wordt oogluikend door de Perzische regeering toegelaten. Men moet daarom met ernstige en bloe dige consequenties rekening houden. Er is zesduizend vierkante m. noodig Centraal instituut voor Hanilelsvoorlichting Op initiatief van de Kamers van Koophan del en Fabrieken te Amsterdam en Rotter dam, de Nederlandsche Kamer van Koophan del te New York en de Stichting tot Bevor dering van den Uitvoer te 's-Gravenhage, is het Centraal Instituut voor Handelsvoorlich ting opgericht. Het doel is, naast het verlee- nen van handelsbemiddeling en het verstrek ken van handelsadressen, het verleenen van allen bijstand, waaraan het bedrijfsleven bij zijn bemoeiingen op het gebied van den bui- tenlandschen handel behoefte heeft. De Eco nomische Voorlichtingsdienst heeft zich be reid verklaard, na eenigen tijd dat deel van zijn werkzaamheden, dat op het terrein van het Centraal Instituut ligt, aan dat instituut over te laten. Weerbericht geldig tot Zondagavond: REGEN. Matige, aan de kust krachtige wind tus- schen Zuid en Zuid-West Zwaar bewolkt met regen. Vrij zapht. Duitsche doktoren staan terecht Drie-en-twintig Duitsche doctoren en Hol staren de ramen van deze huizen de geleerden, die Donderdag voor een Ame- voorbijgangers aan; hier is glas dringend „Nederland in contact met drie beschavingen De Nederlandsche minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. J. Gielen, heeft op de derde bijeenkomst van de algemeene vergadering der Unesco (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation) te Parijs, als leider van de Nederlandsche delegatie, een rede gehouden. „Het is voor Nederland", aldus minister Gielen, „niet moeilijk de principes van het Handvest van San Francisco betreffende internationale samenwerking op het ge bied van cultuur en onderwijs te onder schrijven. De Nederlanders immers onder houden contact met drie beschavingen en hebben sedert lang getracht de cultuur van hun naburen te leeren kennen, ten einde den - vrede te verstevigen' en den geest en de cultuur van hun- eigen land te verrijken. Gezien de belangstelling van het Nederlandsche volk voor vreemde talen ontmoet het geen moeilijkheden bij zijn interesse voor de cultureele voortbrengse len van andere volkeren". Sprekende over Duitschland zeide de minister: „Na een tijdperk van bij uitslui ting nationaal-socialistïsche opvoeding hebben de Duitschers in het geheel geen begrip meer van de opvattingen der demo cratische wereld. Er bestaat geen enkele met hen, die weigerden zich te onderwer pen aan de absolute macht van den staat en van een partij, en die nog vertrouwen stellen in de rede en de vrijheid van woord en gedachte. Wij zien in dat geestelijk "iso lement een gevaar, dat de geheele wereld bedreigt". Tenslotte wees minister Gielen er op, dat voor het tot stand brengen van wéder- zijdsch begrip en daardoor van wereld vrede niet kan worden volstaan met uit wisseling van cultuurgoederen alleen. Men zal ook moeten zoeken naar de juiste maatstaven, waaraan de cultuur moet worden gemeten als essentieel element van vrede en eendracht. Ons inziens is het met name de godsdienst, die een essentieele waarde heeft voor de geheele menschheid, en die onder zeer verschillende vormen, een rol van overwegend belang zal blijven spelen bij het tot stand brengen van vrede onder de volkeren. Dit voor oogen houdend zal de conferentie er goed aan doen, aldus minister Gielen, aandacht te wijdén aan de taak van de religieuze gemeenschappen. Marva wordt niet uitgebreid De minister van Marine heeft aan de Twee de Kamer medegedeeld, dat de marine-vrou- wenafdeeling zeer belangrijke diensten be wijst en op het oogenblik, zonder den dienst ernstig te schaden, niet gemist kan worden. Het ligt niet in de bedoeling aan de ,marine- vrouwenafdeeling nog uitbreiding te geven. De marinediensten in Engeland zijn thans bijna uitsluitend beperkt tot technische op leidingen en de daaraan verbonden admini stratieve taak. Bij deze opleidingen wordt gebruik gemaakt van opleidingsmaterieel. dat in Nederland nog niet voorhanden is. Een regeling om aan oorlogsvrijwilligers, die uit overzeesche gebiedsdeelen terugkeeren, den noodigen steun te verleenen bij terugkeer in de burgermaatschappij, is in bewerking bij een interdepartementale commissie. Aan de bezwaren, die ontstonden doordat militairen der zeemacht door hun terugkeer uit de overzeesche gebiedsdeelen of ziekte, enz. hun tijdelijk verworven rang verloren, daar zij niet meer in de functie dienden, waar aan die rang verbonden was, is tegemoet gekomen. Sinds 17 Juni 1946 is de aanneming va-- beröepspersoneel begonnen en is de recrutee ring van oorlogsvrijwilligers vrijwel gestaakt Sinds overgegaan werd tot het aannemen va- beroepspersoneel werden nog slechts 17 oor- rikaansche militair 'gerechtshof terecht stonden, onder de beschuldiging honderd duizenden slachtoffers van concentratie kampen doodgemarteld te hebben, ver klaarden zich onschuldig aan de door de Amerikanen ten laste gelegde oorlogsmis daden en misdaden tegen de menschheid. Dit proces, dat tot 9 December zal du ren, wordt in dezelfde rechtzaal gehouden, waar Hermann Goering en de elf andere leidende nazis bijna twee maanden geleden ter dood veroordeeld werden. Tot de beklaagden behooren de 42- jarige Kar! Brandt, voormalig lijfarts van noodig. In de gemeente Velsen zijn momenteel menschen genoodzaakt te wonen in een al koof, omdat er geen stukje glas in het heele huis te bekennen is, niet in ramen, niet in deuren, In den zomer is dat al niet prettig, maar in een natten, kouden herfst is het onmogelijk in zulk een huis een kamer aan voor- of achterzijde te bewonen. Voor die enkelingen is toch wel raad te schaffen, denkt men misschien. Maar het zijn nu eenmaal geen enkelingen, het zijn er velen. Gelooft ge het niet? Neem dan Hitier, die op de plaats van Goering zit. en v00r éér> ke!|r eens ecn retourtje IJmuiden de 61-jarige Siegfried Handloser, nazichef van den medischen dienst der Duitsche strijdkrachten. Voorts de 35-jarige Hêrta Oberheuser, de eenige vrouwelijke be klaagde en voormalig arts in het concern loop de helling op naar hotel Augusta, ga dan linksaf en overtuig u. Velen hebben vast en zeker op zolder nog wel een cude foto of een schilderij staan, waar niemand meer naar omkijkt. tratïekamp Ravensbrueck. Zij antwoordde Y3*1 he* ,f!as ^an no° een klein met een krachtig „niet schuldig", toen haar i bovenruitje gesneden worden. het woord verleend werd Volksherstel in actie Zestien van de 23 beklaagden worden I beschuldigd van het plegen van misdaden Volksherstel heeft den grooten nood ge in Dachau. zien die er heerscht, en met medewerking Als toeschouwers zijn 54 Duitschers uit- van anderen een werkcommissie gevormd, genoodigd in overeenstemming met de waarin zitting hebben menschen van den die in zeer groote mate kunnen bijdragen logsvrijwilligers aangenomen op 1200 man tnf- hpt wodfM-7iidsoh beerin tusschen de beroepspersoneel voor de vloot en den ma- vieren. Da NeSandS? defegaüe t Hoeluch.vaar,diens, en geen oorlogsvrijwt.. er vast van overtuigd, dat slechts dan- de geestelijke ontwikkeling toegankelijk 'zal mogelijkheid tot uitwisseling van ideeën worden voor de geheele wereld. ligers voor de mariniers. Van de Britsche marine werden in en na den oorlog zes gedurende den oorlog gebouw de torpedobootjagers overgenomen. nieuwe politiek om zooveel mogelijk Duit schers tot de processen toe te laten. (United Press). Het rooken van sardijn toegestaan Overwegende, dat sardijn in het alge meen gerookt in den handel wordt ge bracht, heeft het Bedrijfschap voor Vis- scherijproducten bepaald, dat sardijn op genomen wordt onder de visscherij produc ten, welke door bezitters van rookvergun- ningen mogen worden gerookt of gestoomd. Een op het bovenstaande betrekking heb bende wijziging van het Uitvoeringsbe sluit betreffende rooken van visscherij- producten is gepubliceerd in het Voedsel- •oorzieningsblad No 82 van 21 November 946. Agenda voor «Velsen en IJmuiden Bioscoop De Pont, 8 u. „De Waarzegger"; Thalia Theater: 7 en 9.15 u. „Mr. Wong"; Rex Theater: 7 en 9 u. „Gertrude". Zondag 24 November Bioscopen: De Pont 2.30, 5 en 8 u. Thalia Theater: 2.30 jeugdvoorstelling; 4.30, 7 en 9.15 u. Rex Theater: 3, 7 en 9 uur. Wederopbouw, Openbare Werken, Bouw en Woningtoezicht, vertegenwoordigers van de plaatselijke schilders, twee leden van Volksherstel en twee particulieren. Hoewel het initiatief van Volksherstel geheel op zichzelf staat, is nochtans con tact gezocht met de „Ruiten troef'-actie in Den Haag, vanwaar men de toezegging verkreeg, dat men ook daar bereid was een klein kwantum ter beschikking van Velsen te stellen. De glasbehoefte -vordt hier geschat op 6000 M2. Het is de bedoeling dat het op gehaalde glas meteen wordt geplaatst. Met wagens en personeel van den Mij- nenveegdienst en de Gemeentereiniging wordt het glas in de eerste week van De cember opgehaald. „Voor Velsen door Velsen" is de leus van deze glasactie. V.S.V.—D.W.S. V.S.V. komt tegen D.W.S. te Beverwijk uit met: Akkerman; v. d. Gevel, Voet; Scha per, De Vries, v. Eerden; Bauwens, Kunst, v. Onselen, Balvers, Sterk.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1