IJmuider Courant Duitsche jeugd Geen bestand bij Semarang Schermerhorn en de Boer op Schiphol gearriveerd Begrootingen van Oorlog en Financiën Voetbalveld In Huddersfield in goeden staat Amerika erkent de Roemeensche verkiezingen niet 61e Jaargang No. 18494 Bureaux Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z*B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KEJNINEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensciag 27 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; pei kwartaal f 4,—. - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem jr\E campagne in de Engelsche pers tegen wantoestanden in Duitschland duurt voort. Ik heb onlangs geschreven over de felle protesten van den bekenden econoom Lord Beveridge, die nu in ons land vertoeft om hier voordrachten te houden en het eeredoctoraat in ontvangst te nemen, hem aangeboden door de Rotterdamsche Han- delshoogeschool. Nu heeft de eveneens be kende uitgever Victor Gollancz zich doen hooren, zoowel in een artikel in Labour's dagblad, de Daily Herald, als in een langen brief, dien het liberale weekblad The Ob server publiceert. Gollancz is zes weken in Duitschland geweest. Hij zegt dat hij het gevoel had, of hij zes weken lang in een gekkenhuis vertoefde. Hij beschrijft hoe industrieën worden ontmanteld, die de le vensbron van groote stadsdistricten vor men. Tienduizenden arbeiders worden daarmee buiten actie gesteld. Andere be drijven liggen stil omdat men niet weet, of zij misschien binnen enkele weken ont manteld zullen worden. Dit alles is een uitvloeisel van de overeenkomst van Pots dam, die nimmer is nageleefd ten aanzien van de economische eenheid der geallieer den in het bestuur van Duitschland, maar welker besluit om industrieën op te heffen wel wordt uitgevoerd. Die fabrieken val len dan in het kader van ontmanteling der oorlogsindustrie, maar hoever strekt zich dat begrip wel uit sinds het ontstaan van den totalen oorlog? Wij vatten wapenfa brieken op als oorlogsindustrie en zijn er natuurlijk ook tegen dat de Duitschers wapens kunnen vervaardigen, ofschoon dat in de Russische zone blijkbaar nog gebeurt. Maar wat denken wij ervan als het gansch andere producten betreft? Hoe moet dit land blijven leven? Nu is er een voorstel van onze regeering om militair deel te nemen aan de bezetting van Duitschland. Maar wat is ons stand punt ten opzichte va^ het algemeene be leid in dit land? Hebben wij een Duitsche politiek of bepaalt die zich tot annexatie pogingen en een militaire bezetting, die ons geweldig veel geld zal kosten, dat wij niet missen kunnen? Ik zou willen vragen of er eenige mogelijkheid op een vooruitzien- den blik en een beschouwing van het vraag stuk als geheel is. Wij grenzen aan Duitsch land. Het is ten opzichte van onzen handel het natuurlijke achterland. Welnu: luistert naar den Engelschman Victor Gollancz, die waarschuwt en die zeer nadrukkelijk is over de Duitsche jeugd. Hij verklaart dat de geest van de jeugd het ergste in Duitschland is erger dan ondervoeding, overbevolking en kapotte schoenen op de scholen. Zijn besprekingen van den toestand' met jonge menschen hebben hem rampzalige indrukken gegeven. Een minderheid staat nog^ eenigszins vriendelijk tegenover de bezetters, maar wordt steeds verbaasder en ontstelder. De meerderheid leeft in verbittering, cynis me en groeiende vijandschap. Deze stem ming is (nog) niet pro-Nazi, maar ken merkt zich door een nihilistische verach ting voor al wat regeering is. Gollancz heeft het woord democratie genoemd. Hem werd gevraagd of dat woord honger-rant- soenen beteekent, gebrek aan de meest elementaire levensbehoeften, vordering van meubelen, het opblazen van scheepswer ven, het sluiten van fabrieken en de werk loosheid van tienduizenden arbeiders. Gol lancz sprak over Neurenberg en men zei hem dat die lieden schuldig waren, maar dat de geallieerden dat ook zijn: zie hun huidig beleid. Velen hoonden Neurenberg. Gollancz verklaart dat hij onder de jeugd niemand ontmoette, die de schuld der Nazi's ontkende, maar dat de meesten bit ter waren over alle politici. De jonge man nen spraken over de tegenstelling in de wijze waarop de Engelschen hen negeer den en het gedrag hunner militairen tegen over Duitsche meisjes. Men ziet dat Gol lancz openhartig is in zijn mededeelingen. In den grond, van de zaak verkeert, zegt hij, de Duitsche jeugd in een toestand van wanhoop. De een na den ander zei hem: „Het komt er niet op aan hoe hard ons leven is, als wij maar eenig uitzicht heb ben en ergens op kunnen hopen". Maar zij zien hun fabrieken verdwijnen en we ten dat honderden andere op de lijst staan. „De meerderheid is ervan overtuigd dat wij (de Engelschen) besloten hebben om hen ten gronte te richten, deels bijwijze van straf, maar vooral als handels-concur renten. De minderheid verbaast zich alleen en begrijpt er niets van. Gollancz gelooft dat nog goede democra ten van hen te maken zouden zijn, spreekt over gerechtvaardigde critiek hunnerzijds, gispt de Britsche propaganda, die geen psy chologisch inzicht toont en dringt erop aan, de nachtmerrie der onzekerheid omtrent de toekomst weg te nemen. Dat wil zeggen: schaf de overeenkomst van Potsdam af. Zal er verandering komen? Of gaat Duitschland op deze wijze regelrecht ver der naar nihilisme en nieuwe dictatuur in de toekomst? En wat zijn onze vooruitzich ten dan? Die bezettingslegers blijven op den duur niet. Dit zijn practische vragen. Ik zou ook zoo graag willen weten waarom de kleine lan den, wier toekomst staat of valt met de juiste behandeling van het Duitsche vraag stuk, voortdurend zwijgen en tot geen en kel initiatief in staat schijnen te zijn. Waar om toch deze armelijke houding. Is dat ons belang behartigen? R- P- Opgepikt dok komt niet naar IJmuiden De berichten, die omtrent de vier traw lers met het verlaten dok op sleeptouw binnenkomen, zijn schaarsch. Wij verna men, dat het convooi order heeft gekregen, in de dichtstbijzijnde haven binnen te lep pen. Het zou zich op ongeveer 100 mijl van Lindesness bevinden. De vier sleepbooten hebben assistentie gekregen van de sleepboot Ganges van L. 'Smit Co.'s Internationale Sleepdienst. De „Karimata" werkt weer De tinbaggermolen „Karimata" die in 1939 naar Indië werd gesleept en alge meen bekendheid verwierf door het onder zoek naar den goudschat van de „Lutine" bij Terschelling, werd na de capitulatie van Japan in 'n zeer verwaasloosden toe stand op Banka (Ned. Indië) aangetroffen. Met inspanning van alle krachten heeft het personeel der Billiton-bedrijven ge werkt om den molen weer bedrijfsklaar te maken; hij is thans weer op Billiton gearriveerd en in bedrijf genomen. Van alle molens zijn er tbans slechts twee nog niet in bedrijf. Dit beteekent een belangrijke bijdrage op den weg naai- het herstel der tinbedrij- ven in Nederlandsch-Indië. Indonesisch commandant zocht geen contact Gisteren deelde het Indonesisch-Repu- blikeinsche persbureau Antara mede, dat tot dusver nog geen pogingen zijn aan gewend om de vijandelijkheden bij Sema rang te staken en dat er evenmin bespre kingen zijn gehouden teneinde een defini tieve demarcatielijn rond deze stad te trekken. „Telkens wanneer Nederiandsche mili tairen de Indonesische verdedigingslinies naderen", aldus Antara, „wordt hun een „ontvangst" bereid. Nederiandsche vlieg tuigen verrichten verkenningsvluchten, Nederiandsche infanterie werd op 23 No vember bij het oprukken in Westelijke richting voorafgegaan door zwaar boord- vuur van vliegtuigen en mortiervuur". Intusschen zegt de Nederiandsche bevel hebber van Semarang in een officieel com muniqué in het te Semarang verschijnen de blad „Het Midden" o.m.: „Als gevolg van ontvangen instructies is van Nederlandschen kant op 9 en 14 No vember een schrijven gezonden aan den Indonesischetn kolonel Soenarto, waarin aangegeven wordt, op welke wijze contact Voorloopig nog geen water uit het IJsselmeer Indertijd is besloten water uit het IJssel meer te gebruiken voor het Waterleidingbe drijf van Noordholland. In verband daarmede ligt het zoo deelen Ged. Staten mede in de bedoeling eerlang tot stichting van een waterzuiveringsinstallatie aan het IJsselmeer over te gaan. waarvoor de grond reeds in 1941 werd aangekocht. Afgescheiden van het feit, dat nieuweré in zichten betreffende de wijze, waarop het'slib- houdende IJsselmeerwater kan worden gezui verd (inzichten, wier toepassing tot een aan merkelijke besparing in aanlegkosten kunnen leiden) het wenschelijk hebben gemaakt, het aanvankelijk desbetreffende plan nader uit te werken, moet het uitgesloten worden ge acht onder de momenteel bestaande verhou dingen op het gebied der materialenvoorzie- ning de bedoelde installatie binnen zeer kor ten tijd tot stand te brengen. NoordhollancTs financiën Hooger subsidie voor de H.O.V. In de memorie van antwoord van Ged. Sta ten op het afdeelingsverslag over de provin ciale begrooting voor 1947 worden breedvoe rige beschouwingen gehouden over den finan- cieelen toestand der provincie. Het mag tot tevredenheid stemmen dat de begrooting slui- tend gemaakt kon worden zonder belasting- verhooging. Betreurd wordt, dat het niet mo gelijk was ook dit jaar een storting in het Wegenfonds te doen plaats hebben. Ged. Staten zijn van meening, dat een betere financieelè verhouding van Rijk en Provincie gewenscht is. De Provincies moeten de belastingcapaeitèit terug krijgen die zij in de bezettingsjaren veidoren hebben, toen de bevoegdheid verviel opcenten te heffen op de Inkomsten- en Vermogensbelasting. Met het reservefonds, dat een zoo stevigen ruggesteun geeft aan de provinciale financiën moet voorzichtig worden omgegaan. Het is inderdaad juist, dat de minister van Binnenlandsche Zaken de provincie heeft aangespoord de opcenten op de Grondbelas ting tot het maximum op te voeren. Ged. Staten vertrouwen, 'dat de minister de onge grondheid dezer aansporing zal hebben inge zien na kennisneming der provinciale begroo ting. Met een algemeene verhooging der subsi dies met 10 waarop in de afdeelïngen is aangedrongen, zou ongeveer 100.000 zijn gemoeid. Daar zijn de tijden niet voor. Wel willen zij een enkel geval overwegen. Het ligt in hun voornemen nog in deze zit ting aan de Staten voorstellen te doen tot verhooging van de subsidiën aan de Haarlem- sche Orkest Vereeniging en aan het Concert gebouworkest te Amsterdam. Zij zullen dan tevens de vraag onder de oogen zien of er aanleiding is voor de toekenning van een subsidie aan de Nederiandsche Opera. tot stand zou kunnen komen met den Ne deriandsche bevelhebber te Semarang. Voor zoover aan Nederiandsche zijde kan worden vastgesteld, heeft Soenarto "-nog geen poging gedaan zich met den Neder landschen commandant in verbinding te stellen. Teneinde onnoodig bloedvergieten te voorkomen acht de Nederiandsche com mandant zich verplicht een demarcatielijn tusschen het door de Nederlanders bezette gebied en dat der Indonesiërs te bepalen. De Indonesische commandanten hebben tot 28 November den tijd hun troepen uit het aangegeven Nederiandsche gebied te- te trekken. Na dezen datum zal tot actie tegen overtreders worden overge gaan. Eveneens zullen maatregelen worden genomen, indien het Nederiandsche gebied zal worden beschoten". Een andere aankondiging, die 23 Novem ber namens den Nederlandschen comman dant te Semarang kolonel D. R. A. van Langen, is verschenen zegt o.m.: „Naar de Nederiandsche militairen ver onderstellen, zijn de Indonesiërs ér van op de hoogte, dat een witte vlag slechts gebruikt wordt door parlementairen of door personen, die zich wenschen over te geven. Dientengevolge wordt verondersteld, dat Indonesiërs, die een witte vlag voeren en terug trekken, wanneer men hen nadert, stellig misbruik trachten te maken van de witte vlag en daarom zal, indien zich zulks voordoet geschoten worden, ondanks het feit, dat een witte vlag wordt gedra gen. Deze maatregel is aan alle Neder iandsche militairente Semarang bekend gemaakt". Actie bij de kust van Atjeh. De marine-voorlichtingsdienst deelt mede, dat kort na het incident van 7 November de Piet Hein wederom door Indonesisch geschut op de kust van Atjeh beschoten is. Daar het niet mogelijk was de juiste positie van de batterijen te be palen, werden verkenningsvluchten uit- voerd door eenige „Firefly" vliegtuigen van de marine, welke tijdens de operatie voortdurend beschoten werden door Indo nesisch afweergeschut. Toen de plaats van de batterijen be paald was, werd op 12 November een ge combineerde operatie ter zee en in de lucht ingezet, welke uitliep op een hevig gevecht tusschen de zee- en luchtstrijd krachten eenerzij ds en kust- en luchtaf weergeschut aan den anderen kant. Tenslotte werden de Indonesische batte rijen door racket- en mitrailleurvuur van de hevig beschoten Fireflies en door gra- naatvuur van de Piet Hein vernield. De Indonesische verliezen zijn niet be kend. Aan Nederiandsche zijde werden geen verliezen en geen schade geleden. Debatten zonder vooruitgang - Dinsdagavond is in de politieke com missie het debat over het Sovjet-Russi sche voorstel tot opgave van geallieerde troepensterkten voortgezet. Toen de vergadering begon, werd be kend gemaakt, dat de Amerikaansche delegatie besloten had, het Britsche voor stel om inlichtingen over de troe pentelling te laten verifieeren, niet te on- steunen. Wel besloot de Amerikaansche delegatie om het Britsche voorstel, waarbij de troepentelling zoowel voor troepen in het binnen- als buitenland zou gelden, te steunen. Molotof heeft dit laatste voorstel verworpen, zeggend dat Rusland zich' op het standpunt stelt dat de kwestie dei- troepen in het moederland ter sprake moet komen gedurende de aanstaande ont wapeningsbesprekingen. Bij deze gelegen heid zal Rusland aan de mogendheden vragen om de Vereenigde Volken een op gave te doen van alle wapenen, met inbe grip van atoombommen en wapenen van het raket-type. De zuivering van het provinciaal personeel Op 15 November was de stand van het zuiveringsproces van het Provinciaal per soneel van Noordholland aldus: 27 ontsla gen, waaronder 21 met verlies van rech ten; 6 zijn nog voorgedragen voor ontslag. Tegen 87 personen is een disciplinaire maatregel genomen, waaronder 16 met een terugzetting in rang, inhouding of stil stand van bezoldiging, uitsluiting van be vordering of overplaatsing, 45 kregen een openbare berisping, 26 een niet openbare. Tegen 95 personen werg geconcludeerd geen maatregelen te nemen. Van 2 is het dossier nog in behandeling. Dit betreft het personeel dat op 10 Mei 1940 reeds in dienst was. Van het personeel na 10 Mei 1940 aange steld zijn er 49 ontslagen, waarvan 44 met verlies van rechten. 14 personen zijn nog voor ontslag voorgedragen. Tegen 16 per sonen zijn disciplinaire maatregelen ge nomen. In 26 gevallen werd geconcludeerd geen maatregelen te treffen. Vechtpartij op de sluis Het uitwerpen van versnaperingen en sigaretten door opvarenden van in de sluis geschutte schepen is oorzaak geweest van een vechtpartij tusschen een sluisknecht en een burger. Gisteren kwam de Charles G. Golden uit Baltimore in dé sluis en als gewoonlijk wierpen de opvarenden allerlei begeerlijke voorwerpen naar de menschen op de sluis. Bij de ruzie, die ontstond over het mijn en dijn gaf de burger den sluisknecht een slag op het gezicht, die zoo hevig aan kwam, dat de sluisknecht het bewustzijn verloor. De sluisknecht moest per brancard naar zijn woning worden gebracht. Het woord is aan. P i g a u 1 t-L ebrun: Zij, die altijd met lof over vrouwen spreken, kennen ze niet goed genoeg; zij, die altijd kwaad van ze spreken, kennen ze heelemaal niet. Een groote overstrooming in de Stour-vallei in Engeland heeft tal van moeilijkheden veroorzaakt. De melkboer is varensgast geworden. Het personeel der Provincie Noordholland Ged. Staten van Noordholland deelen mede, dat het Georganiseerd Overleg voor het provinciale personeel (dat tijdens de bezetting niet werkte) weer hersteld is. Er werden ai weer vergaderingen gehouden. Ook het besluit van den N.S.B.-commissa ris tot intrekking van de Medezegging- schapverordening zal ongedaan gemaakt worden. Ged. Staten staan in beginsel geenszins afwijzend tegenover het denk beeld van medezeggenschap aan den top, door het opnemen van een vertegenwoor diger van het personeel in den Raad van Toezicht op de Prov. Bedrijven. Doodstraf voor Jef v. d. Wiele De vroegere leider van de „Deutsch Flaemische Arbeitsgemeinschaft" Jef van de Wiele is Maandag door den Antwerp- schen krijgsraad ter dood veroordeeld. De staat zal als civiele partij 80 millioen francs schadevergoeding ontvangen. TWEEDE KAMER Critiek van den heer Vorrink op de uitlatingen van de heeren Kruis en Helfrich Nadat Zondag jl. de heer Max van Poll uit Indonesië naar Nederland was terug gekeerd, arriveerden Dinsdagavond om half zeven uur de twee andere leden van de Commissie-Generaal op het vliegveld Schiphol. Een groot aantal journalisten, persfoto grafen, radioreporters en filmoperateurs waren in de douaneloods aanwezig om de terugkeerende leden der Commissie te be groeten. Namens de vereeniging Nederland-Indo- nesië speldde mr. G. J. van Heuven Goed hart, prof. Schermerhorn een embleem op de borst, voorstellende de eenheid tus schen Nederland en Indonesië. Oólc voor de andere leden der Commissie-Generaal overhandigde mr. van Heuven Goedhart speldjes aan den leider der delegatie. Voorts waren nog ter begroeting aanwezig mr. P. Sanders, secr.-generaal van de Com- De Nederiandsche voetballers waren in De voetballers van Engeland en Nederland, de omgeving van.hun hotel in Harrogate j d-je \n hetzelfde hotel in Harrogate zijn niet in de gelegenheid om te oefenen, om dat het terrein niet in orde was. Daarom hebben zij des moi-gens een wandeling ge maakt. In de middaguren werd een bezoek gebracht aan het voetbalveld in Hudders field. Het terrein had vele regenbuien ver werkt en bevond zich nog in een goeden staat. Op het avondprogramma stond een bezoek aan een bioscoop. In hetzelfde hotel waar het Nederiandsch gezelschap logeert, vertoeven de Engelsche voetballers. Een goede band is reeds ont staan. Nederland had liever gewacht Het Londensche avondblad „The Star" deelt onder een grooten kop „Dutch would rather have waited", mee dat, hoewel de Nederlanders het waardeeren dat zij de eersten zijn, om Engeland in een volledigen ondergebrachthebben reeds eenige partij tjes biljart gespeeld. Bas Paauwe (links' en Tommy Lawton (rechts) in actie. internationalen wedstrijd sinds 1939 te ont moeten, zij er toch de voorkeur aèn gege ven zouden hebben te wachten tot over twee jaar. Karei Lotsy vertelde aan het blad, dat het Nederiandsche voetbal tijdens de be zetting zeer geleden heeft. Herinnerd wordt aan den wedstrijd tegen een elftal, dat ver leden jaar in Rotterdam speelde en waar aan vier Engelsche internationals deelna men. In dezen wedstrijd hadden de Neder landers tot aan de laatste 20 minuten het beste deel van hef spel. Toen brak him kracht en de Engelschen maakten vier doel punten. missie-Generaal, en de heer Max van Poll. Nadat mr. van Heuven Goedhart de speld jes had overhandigd, werd de commissie toegesproken door dr. Loebis van „Perhim- poenan Indonesia". Zoowel prof. Schermerhorn als de heer De Boer zagen er zeer vermoeid uit na de lange reis, die door het oponthoud nog meer inspanning heeft geëischt. Het is dan ook geen wonder, dat geen der leden nei ging vertoonde veel te zeggen. Prof. Scher merhorn vertelde onder het nuttigen van een sandwich iets over de reis zelf, maar liet zich over zijn missie met geen enkel woord uit. Op de vraag van den A.N.P.- verslaggever of hij weer spoedig naar In donesië zou vertrekken, antwoordde prof. Schermerhorn, dat het wel te verwachten is. Zijn echtgenoote is in Indonesië ge bleven. De heer De Boer meent, dat hij eerst over eenige maanden een positief oordeel zal kunnen geven over de prestaties der republikeinsche leiders. Hij wilde uit den aard der zaak slechts weinig hierover zeggen, maar gaf op een vraag toe, dat zich in de laatste vijf jaren een opmerke lijke verandering blijkt te hebben voltrok ken. Geen kolen zonder Lewis' goedkeuring Van gezaghebbende zijde meldt U. P. dat de Amerikaansche regeering de mogelijk heden onderzoekt om directe besprekingen tusschen den stakingsleider Lewis en de directies der bruinkolenmijnen te arrangee- ren, teneinde de opheffing der staking te verhaasten. Er werd echter de nadruk op gelegd dat de regeering niet van plan is den strijd voor de rechtbank op te geven, daar zij er vol ledig van doordrongen is dat een aftocht de macht van Lewis zou vergrooten. Persoonlijkheden in de regeering trach ten bovengenoemde besprekingen te sti- muleeren, daar zij gelooven dat onafhan kelijk van de uitspraak in het gerechtelijk proces, er geen kolen zullen worden dolven voordat Lewis zulks goedkeurt. Eenige buitenlandsche delegaties hebben zich tot de Amerikaansche regeering ge wend met het verzoek hun landen toch eenigen bijstand te geven voor de kolen- voorziening. Van Fransche en Italiaansche zijde zijn onder anderen dergelijke stappen ondernomen. Een bron uit de omgeving van het staatsdepartement verklaarde, dat Amerika zijn invloed heeft aangewend bij de Europeesche kolenorganisatie, die deze maand in Londen bijeenkomt, teneinde aan Italië de grootst mogelijke kolentoe- wijzing te geven. Uit de omgeving van de Unrra wordt vernomen, dat deze organi satie toestemming heeft gekregen tachtig duizend ton anthraciet en fijne kolen te koopen, welke deze maand naar Italië ver scheept zullen worden. Aan de export van anthraciet zullen geen belemmeringen in den weg worden gelegd. In het komende jaar, zoo rekende de heer Vorrink voor, zullen er ongeveer 175000 man onder de wapenen zijn. Mede met het oog op het vele, dat „Oorlog" ver slindt 1/4 van alle uitgaven bepleitte hij matiging, die hij vooral mogelijk achtte indien de zaak met Indië in orde komt. Dan ware wellicht de tweede divisie voor deelneming aan bezetting in Duitschland te gebruiken en zou opkomen van de der de divisie misschien achterwege kunnen blijven. Natuurlijk roerde deze afgevaar digde ook nog de tegenstelling oud en nieuw leger aan, in welk verband hij op de mocratiseering van ons leger aandrong, dat in ons volk zelf dient te wortelen. De heer Schoonenberg verklaarde, dat hij en zijn communistische vrienden tegen de begrooting zullen stemmen omdat zij al te zeer een oorlogskarakter draagt. Met behulp van een motie wil hij vrijstel ling van opkomst trachten te bereiken voor onderwijzers, gezien het tekort aan leer krachten. Met Mr. Ruys de Bee re n- brouck (K.V.P.), koesterde ook Mr. R o o s j e n (A.-R.) bezwaren tegen het te kostbaar vrouwelijk onderdeel onzer krijgs- (Van onzen parlementairen redacteur) Tot de belangrijkste punten, die tot dus verre bij het debat over de begrooting van minister Fiévez aan de orde kwamen, be hoorde in de eerste plaats de kwestie van de taakomschrijving van onze krijgsmacht en voorts het Indische probleem, dat de gemoederen thans ook in de Kamer be roert. Zag de heer Vorrink (P. v. d. A.) met den minister bovenal als doelstelling ons aandeel in de handhaving van de in ternationale rechtsorde, Dr. Bruins Slot (A.-R.) die heel die rechtsorde nog rijke lijk vaag vond, meende, dat de rijkshand- having veeleer op den voorgrond hoorde te staan. Ddarom diende men dan onze krijgsmacht te organiseeren, zoodat hij pleitte voor samenvoeging van de depar tementen van Oorlog en Marine, voor har monieuze samenwerking tusschen leger, vloot en luchtmacht. Mr. Roos jen (A.-R.) bracht de Indi sche kwestie ter sprake, toen hij als de zienswijze van hem en zijn fractiegenootên te kennen gaf, dat de beste definitie van de taak, die op de schouders van onze troe- macht (V. H. K. en Marva), pen ginds rust, neerkomt op: „behoud van In de avondvergadering, toén de begroo- Indië als onderdeel van het Koninkrijk".tjng van het Departement van Financiën Indië. en dan in het bijzonder de in Che- aan de orde was, klonken er heel wat uit- ribon ontworpen overeenkomst, kwameenloopende opmerkingen vooral over be- mede aan de orde, toen de heer Vorrink lastïngperikelen. Onder de vele sprekers kritiek uitoefende op het feit, dat hooge i vje] roerende eenstemmigheid waar te ne- bevelhebbers als de heeren Kruis en men> wat hun kritiek betreft op het veel Helfrich, na zich naar de Koningin bege- t.e langzaam vergoeden van oorlogsschade, ven te hebben, om het hunne te zeggen ijaar aanleiding van dat dqcument, ver volgens ook hun zienswijze aan de pers kenbaar hadden gemaakt. Dit scheen te wijzen op een in sprekers oogen ontoelaat bare poging om ten ongunste van het be reiken van overeenstemming met de In donesiërs stemming te maken. Hier tegen over nam de heer Tilanus (C.-H.) beide hoofdofficieren in bescherming door de vraag te opperen, waarom zij niet moch ten doen. wat. zij het dan in anderen zin, verschillende voormannen van de P. v. d. A., door middel van de radio hadden ge daan. toen zij uiting gaven aan hun in stemming met het op Cheribon bereikte resultaat. De heer Vermeer (P. v. d. A.), die overigens wel accoord kon gaan met andere opmerkingen van den C.-H.-frac- tieleider, te weten diens ijveren voor rechtsherstel voor de destijds ondergedo- ken officieren en diens kritiek op het thans toch wel overbodig afwikkelingsbureau te Londen (vermoedelijk zal een amende- ment-Tilanus trachten den betreffenden begrootingspost met 2/3 te verlagen), wees er op, dat Kamerleden wel, daarentegen onder de regeering staande militairen niet vrij zijn.zich naar buiten te uiten over een dergelijke aangelegenheid. Weerbericht ONBESTENDIG WEER Verwachting geldig tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan eonlgen regen en enkele tijdelijke opklaringen. Aan de kust tijdelijk harde; overigens krachtige tot matige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind. Aanvankelijk iets zach ter, later weer Iets kouder. U.N.O.-lifJ tiws te snel De Amerikaansche pérs vermeldt mei veel waardeering, dat mr. M. P. 'L. Steenberghe. Nederiandsch afgevaardig de bij de U.N.O., zich niet beriep op zijn kwaliteit van U.N.O.-gedelegeerde, toen hij in New York werd bekeurd wegens overtreding van 't snelheidsvoorschrift. Hij betaalde zijn vijftien dollars zonder protest. De New Yorksche politie zou, wanneer zij geweten had dat zij een U.N.O.-afgevaardigde aanhield, waar schijnlijk een oogje hebben dichtgedaan wetend dat de U.N.O. nu eenmaal chronisch in tijdnood verkeert Klachten over de slechte organisatie op dit gebied waren niet van de lucht. Prinses Juliana in Haarlem Prinses Juliana heeft Dinsdagmid dag als beschermvrouwe van de Fede ratie van Christelijke Vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes een bezoek gebracht aan de ledenvergade ring, welke in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann gehouden is. Geheel onopgemerkt kwam de Prinses om tegen vieren op de Groote Markt aan en bij haar vertrek om halfzcs waren eenige voorbijgangers getuigen van het afscheid. Via de Koningstraat reed de Prinses per auto in Zuidelijke richting voor den tocht naar Soest- dijk. De Belgische Blokzijl gearresteerd Te Amsterdam is gearresteerd J. L. A. Peremans. bijgenaamd de Belgische Blok zijl, verdacht van politieke activiteit in Nederland tijdens de bezetting. Peremans behoorde in den eersten we reldoorlog tot de Belgische „activisten" en werd bij verstek in 1919 ter dood veroor deeld. Hij was toen reeds naar Nederland uitgeweken. Tot 1943 toe verbleef hij in ons land. Op verzoek van de Duitschers keerde hij terug naar België, waar hi> ver bonden werd aan „Het Laatste Nieuws". Vlak voor de bevrijding van Be'gië in 1944 kwam hij opnieuw naar ons land en werd kort daarop voor de tweede maal in België 'bij verstek ter dood veroordeeld. Nadat ook ons land was bevrijd dook hij in Am sterdam onder en wist zich tot dusver aan den greep der politie te onttrekken. De Amerikaansche regeering heeft ge weigerd den uitslag van de Roemeensche verkiezingen te erkennen en beschuldigt de Roemeensche regeering in dat verband van terreurdaden en manipulatie met kie zerslijsten. De waarnemend minister van buiten landsche zaken van Amerika, Dean Ache- son, heeft verklaard, dat zijn ministerie Naar aanleiding van deze verklaring heeft de Roemeensche zaakgelastigde in Wash ington zich naar het Amerikaansche mi nisterie van bui'enlandsche zaken begeven om een verklaring te geven van de ont wikkelingen bij de Roemeensche verkie zingen. Hij zeide, dat Acheson's verklaring „niet geheel juist was" en dat hij „andere inlichtingen van zijn land ontvangen" had. Een gezantschapsattaché, die den zaakge lastigde vergezelde, deelde journalisten me de, dat de Roemeensche oppositie-partijen omvangrijke rapporten heefb ontvangen getracht hadden tijdens de verkiezingen wat betreft den gang van zaken bij de Roe meensche verkiezingen. Hieruit blijkt over duidelijk .aldus Acheson. dat in feite hel stemrecht aan groote deelen van de bevol king is ontzegd door intimidatie van de zij de der regeering en door manipulaties met de kiezerslijsten. wanordelijkheden te verwekken en hij ont kende, dat de regeering tegenmaatregelen had genomen. „Van elke zes bij de ver kiezingen gedoode menschen was nog niet één van de oppositie. Het waren meest sol daten die de stembureaux bewaakten", al- I dus deze attaché.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1