IJmuider Courant Dienstplicht voor Vrouwen Fransch kabinet treedt af Verrassende eenstemmigheid der vier ministers Wat gebeurt er met de aangevoerde versche haring Parlementaire gril leidt tot vierde Belgische regeeringscrisis Perzische burgeroorlog voor de deur Russische démarche Russische troepen gaan naar huis 61e Jaargang No. 18496 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 29 Novemlïer 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN de Daily Herald, het dagblad van de in Engeland regeerende Labour Par ty, bepleit Barbara Ayrton Gould de in voering van militairen dienstplicht voor vrouwen. Zij doet dit met geestdrift, onder den titel „Conscript Women!" en begint haar betoog met. eraan te herinneren, dat de prestaties der vrouwen gedurende den oorlog wel bewezen hebben van Jioe groot belang de aanwezigheid van tenvolle ge trainde vrouwen bij de strijdkrachten is. De Britsche regeering zegt nu, dat zij zich vrijwillig aan kunnen melden. Miss Gould weet, dat zij daar tenvolle bereid toe zijn: er zijn lange wachtlijsten voor alle- dienst takken voor vrouwen. En men heeft in Engeland a? de waarschuwing ontvangen dat als een'nieuwe ooi-log zou uitbreken, er geen „adempauze" voor training zou zijn. Aangezien niemand (zegt Miss Gould) zal durven beweren, dat een oorlog gewonnen kan worden zonder volledig uitgeruste vrouwenkorpsen, heeft het geen zin om de vrouwen niet tegelijk met de mannen in dienst te roepen. „Dat dienstplicht noodzakelijk is moge een bittere pil zijn, maai' die is noodig voor onze veiligheid en daarom kunnen wij niet beter doen dan zoo efficiënt te werken als mogelijk is. Heeft de Premier (Attlee) niet gezegd dat alle verplichtingen algemeen moeten gelden? Niemand moet pr zich door bevoorrechting aan kunnen onttrekken. Maar in den huidigen toestand verkeeren alle vrouwen in een bevoorrechte positie. Zij willen gelijkheid, geen oneerlijk voor deel. Zij vragen niet alleen om gelijke be taling en kansen, maar ook om gelijke ver antwoordelijkheid. Er is veel werk in de Services, dat vrouwen evengoed kunnen doen als mannen. Bij sommige soorten van precisie-werk, bij Radar bijvoorbeeld, is naar men zegt de gemiddelde bekwaamheid van vrouwen grooter 'dan die van mannen. Andere dp- drachten, die vakkennis eischten en gevaar opleverden, werden door vrouwen gedu rende den oorlog uitstekend uitgevoerd, zooals de bezetting van afweer-ballonpos- ten en het besturen van Roode Kruis- auto's en vrachtwagens tijdens luchtaan vallen, Vrouwen .werden aan parachutes neergelaten achter het froht van cJen vijand en deden uitstekend werk in verzetsbewe gingen, onder de gevaarlijkste omstandig heden. Nu, en dan is er verder de voor de hand liggende vrouwelijke arbeid, zooals verpleging en dergelijke." Dat zegt Miss Gould allemaal. Teveel "Vrouwen zullen er niet zijn, als dienstplicht wordt ingevoerd, want de gehuwden vallen erbuiten. En als men haar zegt dat dienst plicht voor vrouwen impopulair zpu zijn antwoordt zij, dat alle dienstplicht terecht impopulair is in Engeland. Vrouwen conscriptie zou echter ook het voordeel heb ben, dat men den verplichten oefentijd voor mannen zou kunnen verkorten, want die moeten nu alles leeren: ook hetgeen de vrouwen kunnen doen. De verplichte op leid ingstijd zou voor iedereen van ander half tot één jaar kunnen worden terug gebracht. „In deze nieuwe wereld", zegt Miss Gould en ik begrijp niet wat zij er voor nieuws in ziet, ofschoon haar andere argu menten mij allemaal erg duidelijk zijn, „heeft de gansche natie burgerrechten, maar burgerrechten brengen verantwoor delijkheid mee". Mijn commentaar zij kort. Het valt niet te ontkennen dat deze Engelsche vrouw een aantal zeer logische overwegingen naar voren brengt en zich terecht beroept op het vele belangrijke werk, door vrouwen in den oorlog verricht. Dat soort werk hebben de menschen in dit land niet aanschouwd, maar het is gedaan en ook niet alleen in Engeland. Het was een logisch gevolg van den „totalen" oorlog, die de geheele bevol king in den strijd betrekt, met uitzondering van kleine kinderen en ouden van dagen. Niettemin voelen de Engelschen blijkbaar nog niet voor Dienstplicht voor Vrouwen en zelfs Miss Gould's verheerlijking van de gelijkheid der seksen zal hen er wel licht niet toe bekeeren. Maar als het door gaat met de oorlogen zullen zij wel moeten, want er is immers logisch zooveel voor te zeggen. Dat zij er een afkeer van hebben be grijp ik ten volle. En anderen en ik zullen dien afkeer steeds behouden, wat er ook gebeuren moge. Durft Miss Gould niet verder te gaan? Durft zij haar logische gevolgtrekkingen niet verder door te zet ten en te verklaren, dat terwille van „de veiligheid" het geheele leven zich dan maar op oorlog als normalen levenstoe stand moet instellen en vredestijd slechts als een „adempauze" voor oefening en voorbereiding beschouwen? Mij zou het weliswaar duidelijker zijn als Miss Gould en andere vrouwen al haar krachten in zetten voor de vredesbeweging, die deer lijk gebrek aan steun heeft en den waanzin van den totalen ooi-log bestreden.^ Maar blijkbaar is zooiets te „idealistisch". Miss Gould staat met beide beenen op den grond, vraagt dienstplicht voor vrouwen en spreekt van deze nieuwe wereld. Ik be grijp dat niet. Een nieuwe wereld is er een zonder oorlog. Dit is de oude. R. P. De Fransche Nationale Vergadering is door den voorzitter op de hoogte ge steld met den inhoud van George Bi- dault's ontslagbrief. Het Fransche ka binet treedt af. In zijn ontslagbrief deelt Bidault mede, dat de huidige coalitieregeering in functie zal blijven totdat de nieuwe regeering ge vormd is. Bidault drong aan op de spoe dige formatie van een stabiele regeering, die tegen de „moeilijke financieele situatie" is opgewassen. De Fransche socialistische partij heeft gisteren besloten Vincent Auriol candidaat te stéllen voor het presidentschap van de nationale vergadering, waarvoor de ver kiezing Dinsdag a.s. wordt gehouden. Vin cent Auriol heeft tijdens de laatste twee voorloopige regeeringen deze functie be kleed. VISSCHERI-JBERICHTEN SCHEVENINGEN Te Schevenïngen kwamen van de haringvis- Bcherij binnen de motorloggers SCH 443 met 400 kisten versche haring, SCH 53 met 600 kisten versche haring. De haringloggers lagen hedenmorgen vroeg nog aan, de vleet, zoodat zij nog moesten halen. Donaukwestie en Triest practisch opgelost De vier ministers van Buitenland- sche Zaken der vier grootc mogend heden zijn Donderdagavond te New York over het meerendeel der econo mische clausules in de vredesverdragen tot overeenstemming gekomen. De kwestie van vrüe scheepvaart op de Donau werd practiseh opgelost. De ministerraad moet thans alleen nog herstelbetalingen en vergoedingen be handelen. Molotof stelde voor, dat de verklaring van den raad der ministers van Buiten- landsche Zaken over de Donaukwestie in de eerste plaats de volgende bepaling zou bevatten: „De scheepvaart op de Donau zal vrij zijn voor passagiers- en goederenschepen van alle staten op basis van gelijkheid met be trekking tot haven- en vaargelden en de bepalingen der handelsscheepvaart binnen de grenzen van de gebruikelijke handels betrekkingen." De overige leden van den ministerraad konden zich hier in beginsel mee vereeni gen. Byrnes wilde echter, dat deze bepa ling in de verdragen zelf zou worden op genomen, omdat vooral Roemenië zich schuldig maakt aan het scheppen van uit zonderingsposities ten nadeele van andere staten. Couve de Murville (Frankrijk) wil de een duidelijke omschrijving van den term „gebruikelijke handelsbetrekkingen". Molotof vroeg om bedenktijd en de zaak werd naar de plaatsvervangende ministers verwezen ter nadere bestudeering. Daarna werd de raad het eens over de tekst van het statuut van Triëst, die door de plaatsvervangers na de officieuze over eenstemming van den vorigen dag werd opgesteld. 27 clausules in de vijf vredes verdragen, betrekking hebbende op vel schillende economische kwesties, zooals eischen aan Duitschland van andere ex- vijandelijke landen, de petroleum- en ver zekeringsrechten en de overdracht van cultureele bezittingen werden aangenomen. Zuid-Af rika's annexalie-eischen Toen de raad op het punt stond over te gaan. tot bespreking van de herstelbeta lingen, herinnerde Byrnes er aan, dat het „Thanksgivingday" was (dankdag in de V. S. op de laatsten Donderdag in Novem ber) en dat de directie van het hotel twee „turkeys" (kalkoenen) voor de afgevaar digden had laten bereiden. Molotof merkte glimlachend op, dat niet „turkey" (Tur kije)maar „herstelbetalingen" het vol gende punt van de agenda vormde. Hij was het er echter mee eens de zitting te ver dagen en zich naar de eetzaal te begeven. Vandaag zullen de ministers de door de plaatsvervangende ministers opgestelde lijst van nog niet afgehandelde aangele genheden in alle vredesverdragen bespre ken. Katwijksche trawler bij Pelten gestrand De stoomtrawler KW 157 „Dirk", welke van Grimsby op weg was naar, IJmuiden, is gisteravond door een onjuiste aanwij zing van het kompas uit den koers ge raakt en voor de kust van Petten gestrand. De dertien opvarenden konden met het wïppertoestel van de Noord-Zuidholland- sche Reddingmaatschappij van boord wor den gehaald. De motorreddingboot .Doi'us Rijkers" uit Den Helder, welke was uitgevaren, be hoefde geen assistentie te verleenen. Men zou heden trachten den trawler vlot te sleepen. De stoomtrawler „Dirk" KW 157, ex- „Amstelstroom", IJmuiden 91, werd on langs bij de werf „Holland-Nautic" te Haarlem gerepareerd. Na de reparatie was de trawler een paar weken geleden voor zijn eer sic reis vertrokken, die nu wel zeer ongelukkig is geëindigd. De „Amstelstroom" is een oud schip; het werd in 1903 in Glasgow gebouwd. De „Helga" met Maassluizer loggers binnen De sleeper „Helga" van het Bureau Te ruggave Visschefsvaartuigen is alhier bih- nengekomen met den logger MA 5, die door den sleeper uit Wilhelmshaven was gehaald. Zooals wij reeds meldden waren de schepen verleden week genoodzaakt wegens den storm in Delfzijl binnen te loopen. Maandag vertrekt de Helga naar Bremerhaven. Sclieveninger jongens op stap naar Velsen Drie minderjarige jongens, wonende te Scheveningen, werden in Velsen zwex'ven- de aangetroffen. Zij waren met een vrachtauto van hun woonplaats medegere den. De ouders der jóngens zijn met een en ander in kennis gesteld en zullen hen heden van het Hoofdbureau van Politie af halen. Hef woord is aan....; Josh Billings: Het is erg gemakkelijk de zaken van onze buren te be hartigende moeilijkheden komen als het onze eigen zaken betreft. Nadat Nederland zijn eischen ten opzichte van Duitschland kenbaar gemaakt heeft, voelt Zuid-Afrika zich geroepen dit voor beeld na te volgen, echter op iets grootere schaal. Maarschalk Smuts, de Zuidafrikaansche premier, heeft nl. aan de beheerscommis sie tier Vereenigde Volken verklaard, dat zijn land Zuid-West-Afrika wenscht in te lijven. Z. W. Afrika met een inwoneraantal van 360j000, is een voormalige Duitsche kolo nie, welke sinds den eersten wereldoorlog onder mandaat van de Zuidafrikaansche Unie staat. Nadat een beslissing omtrent het toe komstig lot van Z. W. Afrika is genomen, is de Zuidafrikaansche regeering voor nemens de UNO te verzoeken de 3 Britsche protectoraten Betsjoeanaland, Swaziland en Basoetoland te mogen annexeeren. De inheemsche bevolking van deze ge bieden telt meer dan 1.250.000 zielen. Engelsche telefoon-vionteurs, die in weet en wind reparaties aan hoog'e leidingen moesten verrichten, heschen een van de tenten, die gewoonlijk voor grondwerk worden gebruikt, omhoog en wisten zich zóó te beschermen. Slechts 10 procent voor het binnenland Het is een samenloop van omstandighe den. dat juist tegen het einde van de haringteelt enkele belangrijke exportcon tracten voor versche haring afgesloten konden worden .aldus deelt de afdeeling Visscherij van het ministerie van Land bouw, "Visscherij en Voedselvoorziening mede. Tot voor kort werd geen versche haring geëxporteerd. Het eerste contract werd onlangs afgesloten niet de Belgische Regee ring voor een hoeveelheid van twee mil- lioen kg. Als men rekent, dat tot 16 Novem ber j.l. reeds 20 millioen kg versche haring is aangevoerd, dan hebben wij dezen herfst kunnen spreken van een overvoerde markt. Want ofschoon de geheele aanvoer in het binnenland werd afgezet, wezen de prijzen, die op den afslag werden gemaakt duide lijk op verzadiging. De gestelde maximum prijs 17,50 per 50 kg werd n.l. niet gehaald. De prijs liep terug tot gemiddeld 11,tot 12,per 50 kg. Ongeval bij de Hoogovens Donderdagmiddag had een ongeval plaats in de Buitenhaven der Hoogovens. Dè havenarbeider J. J. K„ wonende te Be verwijk, had het ongeluk met zijn linker voet bekneld te raken tusschen een grijper en de schroeftunnel. Met ernstige wonden werd K. in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. VEEL VERSCHE HARING IN SCHEVENINGEN. De aanvoer van versche haring is deze week in Scheveningen ruimer dan in IJmuiden. De sectie Export van de Vak groep Groothandel in IJmuiden heeft Woensdag en Donderdag groote hoeveel heden haring in Scheveningen gekocht en die naar IJmuiden doen vervoeren. Naar uit Brussel wordt gemeld, is een nieuwe Belgische regeeringscrisis uitgebro ken, doordat de regeering in den Senaat bü de behandeling der begrooting geen meerderheid kreeg. Reuter meldt, dat bü de behandeling der begrooting van het Belgische ministerie van Wederopbouw in den Senaat de stem men gestaakt hebben. Dit beteekent volgens het gewoonterecht, dat de regeering ver slagen is. De begrooting was opgemaakt door den communistisch en minister van Wederop bouw, Jean Terfve en werd met 82 tegen 82 stemmen verworpen. De spanning in Perzië is gisteren tot een hoogtepunt gekomen met een verklaring van dr. Djavid, den gouverneur-generaal van Azerbeidsjan, dat alle overeenkom sten tusschen deze provincie en de centrale Perzische regeering niet langer van kracht waren. Ghavam es Soeltaneh, de Perzische mi nister-president, heeft op deze verklaring geantwoord met een telegram aan dr. Dja vid, waarin herhaald wordt, dat Perzische legergroepen de provincie Azerbeidsjan zullen binnenrukken om toezicht te houden bij de verkiezingen aldaar en dat tegen stand van de zijde der Azerbeidsjaansche militaire macht de verkiezingen slechts vertragen en „onberekenbare reacties" uit lokken. Ghavam zond een gelijk telegram aan den Koerdischen leider Ghazi Moham mad. Men ziet thans de mogelijkheid van een burgeroorlog in Perzië onder oogen. Volgens berichten van betrouwbare zijde zou Iwan Sadsjikof, de Sovjet-Russische ambassadeur te Teheran, een bezoek ge bracht hebben aan den Sjah van Perzië om een klacht in te dienen tegen de „on vriendschappelijke politiek" van de regee ring van Ghavam es Soeltaneh ten op zichte van de Sovjet-Unie. De ambassadeur zou den Sjah in herin nering gebracht hebben, dat Ghavam be loofd had de Azerbeidsjaansche kwestie op vriendschappelijke wijze te regelen, doch dat zijn regeering de jongste ontwik kelingen in Perzië als „onvriendschappe lijk'' tegenover haar beschouwde. De ambassadeur heeft eenzelfde protest Geldigheidsduur brandstoffen- bonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de volgende brandstoffenbonnen van de brandstoffenkaart geldig blijven tot en met den daarachter vermelden datum: 62 BV (een een heid) tot en met 3Ji November 1946; 63 BV (twee eenheden) tot en met 31 December 1946; 60 BV (drie eenheden) tot en met 31 Januari 1947 en 61 BV (drie eenheden) tot en met 28 Februari 1947. Brandstoffenhandelaren kunnen deze bonnen resp. tot en met December 1946, 11 Januari 1947, 8 Februari 1947 en 8 Maart 1947 bij den plaatse lijken distributiedienst inleveren. De periode-bonnen le t.m. 9e periode van de kaarten. WA. en WB 606 blijven tot nader order geldig. uitgebracht, enkele uren later, bij den mi nister-president, Ghavam es Soeltaneh. Ghavam zou, naar verluidt, geweigerd heb ben over „binnenlandsche aangelegenhe den van Perzië" in discussie te treden. Ook zou Ghavam gezegd hebben, dat het voor de Perzische regeering onmogelijk was aan de Sovjet-Unie een olie-concessie te verleenen zonder goedkeuring van het par lement. Voordat het parlement bijeen ge roepen kan worden, moeten echter verkie zingen plaats hebben, en ter verzekering van vrije verkiezingen moest de regee ring, aldus zeide Ghavam, in het geheele land, met inbegrip van Azerbeidsjan, troe pen stationeeren. Generaal Razmara, de chef van den Per- zischen generalen staf, heeft medegedeeld, dat het hoofddoel van het zenden van ver sterkingen naar Zendjan is te beschouwen als de voorbereiding tot de bezetting van Tebris. De nederlaag is toe tg schrijven, aan de toevallige afwezigheid van twee leden der meerderheid. Onmiddellijk na de opschor ting der zitting zijn de verschillende poli tieke fracties bij elkaar gekomen. De premier, Camille Huysmans, ant woordde op een verklaring der oppositie, dat de regeering' niet zou aftreden. Hij zeide, niet te zullen toegeven aan een „par lementaire gril" en deelde mede dat de be grooting naar de Kamer zou worden ver wezen om, wanneer zij daar is goedge keurd, opnieuw in den Senaat te worden behandeld. Paul Struye, de leider van de oppositie in den Senaat, verklaarde, dat de Christe lijke Volkspartij zich zou terugtrekken, in dien de regeering haar standpunt hand haafde. Na een opwindende discussie verlieten de leden der Christelijke Volkspartij toen den Senaat, nadat zij hadden medegedeeld, voortaan niet meer te zullen verschij nen als protest tegen het feit, dat de re geering niet bereid is af te treden. Hierna heeft de voorzitter van den Se naat de vergadering verdaagd, waarmede de regeeringscrisis een feit geworden is. De Koningin naar Amsterdam De Koningin is voornemens omstreeks de jaarwisseling voor een verblijf van eenige weken haar intrek te nemen in het Paleis te Amsterdam. DUITSCHERS TE BANDOENG WORDEN „GECONCENTREERD". Thans is te Bandoeng een begin gemaakt met de concentratie van Duitschers, waarbij gelet wordt op hun gedragingen tijdens de Japansche bezetting. Tevens verwacht men van dezen maatregel een verlichting van het huisvestingsprobleem. Een uit deviezen-oogpunt belangrijke overeenkomst kon onlangs afgesloten wor den met de Britsche bezettingsautoriteiten in Duischland, die twee millioen kg haring zullen imporeeren voor de bevolking van het Rijnland. De betaling geschiedt n.l. in ponden. Het gevolg fiïervan was, dat het gedeelte van den. aanvoer, dat voor export bestemd' moest worden, aanzienlijk vergroot werd. mede ten gevolge van den korten leve ringstermijn. Daarnaast werd nog een overeenkomst aangegaan met de Tsjecho- Slowaaksche regeering, welke overeen komst gunstige perspectieven voor de toe komst opent. Doordat de aanvoer afneemt en thans zelfs belangrijk beneden de verwachting blijft, moest de moeilijke keuze worden ge daan, welke belangen moeten voorgaan. Bij het nemen van een beslissing is in over weging genomen, dat de consumptie van versche haring in Nederland de vóóroor- logsche reeds belangrijk heeft overschi'e- den en is met het oog op het landsbelang, besloten een dusdanige regeling te treffen, welke een tijdelijk karakter* heeft, dat het grooste deel van den aanvoer voor Duitsch land, Tsjecho-Slowakije en België is be stemd. Aan het contract met België is reeds grootendeels. voldaan en men hoopt ook spoedig de voor Duitschland bestemde ha ring uit de markt te. hebben genomen. Zeer zeker zijn de belangen van den binnen- landschen Jhandel niet uit het oog verloren, immers 25 procent van den aanvoer zal ter beschikking gesteld blijven van binnen landsche handelaren en verwerkers. De visscherij in de Noordzee neemt af. Reeds zijn enkele dagen schepen naar het Kanaal vertrokken. Deze Kanaal visscherij lean nog belangrijke aanvoeren brengen. Ef is al weer een nieuwe regeling. Uit kringen van den haringhandel ver nemen wij, dat met ingang van gisteren ten aanzien van de vcrdccling der aange voerde versche haring eén nieuwe regeling is ingevoerd. Volgens deze regeling zal 40 procent van den aanvoer voor rekening en risico van de haringreeders naar Duitschland worden uitgevoerd. De verpakking geschiedt door den handel, die daarvoor een bepaalde ver goeding krijgt. Vijftig procent van den aanvoer wordt toegewezen aan de Vakgroep Groothandel voor den uitvoer naar België en Tsjecho- Slowakije en voor de voorziening van grondstof voor de Nederlandsche conserven- fabrïeken en rookerijen die voor export werken; de resteerende tien procent wordt volgens de haringpuntenlijst verdeeld on der de rechthebbende Nederlandsche han delaren met verplichting van levering in verschen toestand aan den kleinhandel, die deze haring eveneens versch aan de consu menten moet verkoopen. Deze regeling geldt alleen voor IJmui den; voor Scheveningen is de regeling weer anders. Het zal nu van de resultaten der Kanaal- visscherij afhangen, of er de komende maanden nog versche haring in een eenigszins behoorlijke hoeveelheid voor het binnenland beschikbaar komt. Zoolang aan de buitenlandsche contracten niet is vol daan blijft er echter in elk geval weinig voor het binnenland beschikbaar. Vischconservenfabrikanten protesteeren bij den minister Te 's-Gravenhage hield de ondervaR- groep Vischconservenfabrieken haar jaar vergadering. Er werd een commissie in het leven geroepen, welke de .vraag zal be- studeeren of, en zoo ja op welke wijze voor gezamenlijke rekening een controle- en research-station zal kunnen worden op gericht. Het voornaamste punt van de agenda werd gevormd door een bespreking van de wijze van verdeeling van de aangevoer de versche haring. Was de toestand voor heen zoo, dat 30% van den aanvoer bestemd was voor de conservenfabrieken met ex portorders, thans heeft het Bedrijfschap voor Visscherijproducten bepaald, dat slechts 4y2% voor deze groep beschikbaar zal zijn. Deze nieuwe regeling is getroffen, omdat contracten voor export van ver sche haring naar de Engelsche bezettings zone van Duitschland, Tsjecho-Slowakije en België zijn gesloten. Teneinde deze thans te kunnen uitvoeren worden groote percentages - hiervoor uitgetrokken ten koste o.a. van de Vischconservenfabrie ken, die toch ook, aldus werd medegedeeld, niet onbelangrijke exportorders hebben. Hier komt bij, zoo meende men, dat, naar Duitschland verkocht wordt beneden den marktprijs. Indien de conservenfabrieken het in blik verwerkte product exportee- zou een deviezenwinst worden ge kweekt, welke ver uitgaat boven die, welke wordt verkregen, indien de haring in verschen toestand wordt geëxporteerd. Op grond van bovenstaande overweging is heden het volgende telegram aan den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening verzonden: „De Nederlandsche Vischconservenfa brikanten, in vergadering bijeen, protes teeren ten sterkste tegen door Bedrijf schap voor Visscherijproducten ingevoerde nieuwe wijze van verdeeling van versche haring, krachtens welke percentage in aan voer teruggebracht van 30 tot 4V2%. Be drijfschap geeft daardoor voorrang aan later afgesloten contracten voor export in verschen staat, met volkomen negeering van oudere exportcontracten haringcon- serven, waardoor niet alleen Nederland sche vischconservenindustrie zwaar bena deeld, doch ook zeer belangrijk deviezen- verlies voor Nederland. Toestand onhoud baar. Verzoeken zoo spoedig mogelijk audiëntie". In het Britsclie Oorlogmuseum is een tentoonstelling ingericht die speciaal den laat sten oorlog tot onderwerp heeft. Allerlei vindingen op militair terrein van vriend en vijand zijn hier te bezichtigen. De foto toont een exemplaar van de bekende doch niet zeer effectief gebleken eenmans-duikboot, waarmede de Duitschers de invasievloot te lijf trachtten te gaan, De „Oranje" op 5 December in Amsterdam Het m.s. „Oranje" met 465 repatrieerenden uit Indië aan boord, zal 3 December in Southampton aankomen. Het schip wordt Woensdag 4 December om zes uur 's avonds in IJmuiden verwacht. De ontscheping zal Donderdagmorgen 5 December te Amsterdam geschieden. PROTESTVERGADERING VAN KAPPERS. De organisaties in het kappersbedrijf heb ben in Den Haag een gezamenlijke protest vergadering gehouden tegen de huidige ta rieven. Verklaard werd, dat deze te laag zijn om een loonende exploitatie mogelijk te ma5 ken. De voorzitters der organisaties zijn ver volgens naar het ministerie van Economische Zaken en naar het Directoraat voor de Prij zen gegaan, waar zij hun wenschen kenbaar maakten Weerbericht TUDELIJKK OPKLATMXGJDN Verwachting- geldig tot Zaterdagavond; Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, aan de kust aan vankelijk tijdelijk krachtige wind tus schen Zuid en West. Iets kouder, vooral des nachts. Ook volgend jaar een tekort aan oliën en vetten Volgens berichten van den Internatio nalen Noodvoedselraad (International Emergency Food Council) te Washington, is het wereld-exportsurplus aan vetten, oliën en oliehoudende producten geduren de 1946 belangrijk minder dan de wereld import-behoeften. De bij de I.E.F.C. inge diende importaanvragen voor 1946 beloo- pen totaal 4.6 millioen long tons in olie. De ter dekking van deze behoeften beschik bare voorraden worden geschat op onge veer 2.5 millioen long tons. Deze voorra den zijn dus niet toereikend. Daar de voor uitzichten voor 1947 slechts weinig beter zijn men rekent op een hoogere op brengst van 10 tot 15 procent zal het nijpende tekort aan vetten en oliën voor- loopig niet kunnen worden opgeheven, hetgeen ook voor ons land, dat zijn vetbe- hoefte bij lange na niet uit eigen voor ziening kan dekken, consequenties met zich brengt. Gevolg van demobilisatie Volgens berichten uit Oost-Duitschland zijn de Russische troepen aldaar met een belangrijk percentage verminderd en gaat het terugtrekken op .groote schaal voort. Deze berichten zijn van Sovjet-Russische zijde bevestigd. „Groote contingenten worden terugge trokken, in 't kader van de demobilisatie", aldus verklaarde een Sovjet-Russisch of ficier. Volgens reizigers, die uit de Sovjet-zóne te Berlijn aankomen, is het terugtrekken jongstleden Vrijdag begonnen. Men^preekt van terugtrekking van „zes divisies^n vier brigades", hoofdzakelijk uit Thüringen en Saksen. Het schijnt hoofdzakelijk te gaan om infanterie. Over terugtrekking van luchtmacht-onderdeelen is nog geen be richt ontvangen. Men neemt aan, dat tot dusver slechts één of twee regimenten, hestaande uit en kele divisies, in Oostelijke richting zijn vertrokken, doch men twijfelt er niet aan, dat een aanzienlijke troepenmacht voorbe reidingen treft af te marcheeren. Berichten uit Moskou maken melding van het stichten van doortochtcentra en cantines voor de terugkeerende troepen en van demobilisatie in een aanzienlijk ver sneld tempo. In Berlijn, zelfs in den Sovjet-sector van de stad, ziet men veel minder Sovjettroe pen dan voorheen en de door de Sovjets gebruikte gebouwen schijnen minder streng te .worden bewaakt dan eenigen tijd gele den.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1