IJmuider Courant Winkelgalerij Oosterduinweg officieel geopend Samenwerking De regeering is tegen blokvorming Oud-minister Logemann geeft zijn opinie over de ontwerp-overeenkomst Volgend jaar hoogere tabaksrantsoenen De andere oplossing De militaire wrijvingen in Indonesië 61e jaargang No. 18497 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterclag 30 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE eindelooze twisten der groote mogend heden, die het maar zelden over een zaak van belang eens schijnen te kunnen 'worden, zoodat de gewone man, „the man in the street" soms den indruk moet krijgen dat oneenigheid het doel van de inter nationale conferenties is, geven de wereld geen goed voorbeeld. Zij belemmeren het herstel en den opbouw en veroorzaken in het geval van Duitschland zelfs onnoodige afbraak, die op den duur fatale gevolgen zou kunnen hebben. De invloed van groote volken op kleinere is ten allen tijde een zaak van beteekenis. Hij kan, in een zin van beschaving en algemeene cultuur, goed zijn. Maar hij kan ook ongunstig werken, al geschiedt het dan niet in een vorm van menschelijke verwording, zooals de Nazi's toonden, die in de meeste landen maar be perkten aanhang verwierven en de meer derheid tot afkeer, later, door hun wan daden, tot verzet brachten. Slechte invloed van het vele getwist der groote mogendheden doet zich gevoelen doordat zij, als toonaangevers, geen een dracht kunnen bereiken. In de landen, die door den oorlog getroffen zijn, moet men door samenwerking tot herstel zien te ko men. Want al is het een oude en afgezaagde spreuk, nog steeds geldt: l'Union fait la force, hetgeen wil. zeggen: ,.De eendracht maakt de kracht", wat een betere formu leering is dan „Eendracht maakt macht". Dat is immers beperkter. Machtsuitoefening behoeft het doel niet te zijn en zal het ook vaak niet zijn. Zulke oude spreuken wor den vaak gedachteloos geuit, als een klank waarover men niet meer behoeft na te den ken. Maar dat is niet zoo als het woorden? betreft, die niets van hun waarde hebben ingeboet. Omdat het de eendracht is die de kracht maakt en de wereldinstelling, die den fraaien maar ongerechtvaardigden naam Vereenigde Volken draagt, tot dusver van eendracht is verstoken, blijkt het interna tionale beleid krachteloos te zijn. Het ver vult tevens allerlei menschen, die gewopn zijn met de mode van hun tijd mee te gaan, met dergelijken onwil tot samenwerking. Dat is ook in Nederland te merken en zij, die in vereenigingen en verbonden, in col leges en commissies van allerlei aard een dracht pogen te bereiken en bereid zijn, daartoe aan anderer meeningen tegemoet te komen, ondervinden het tot schade van hun streven. Herhaaldelijk stuiten zij op een verzet, dat koppig en star aan eigen inzicht vasthoudt, alle bemiddeling afwijst, elke concessie onvoldoende noemt en daar nog voldoening in vindt ook. De eigen meening wordt tot onaanvechtbaar begin sel verheven en tijd en energie worden in eindeloos, vaak vruchteloos geredeneer ver kwist. Zoo komen wij er niet. Men moet zich aan voorbeelden en zelfs aan een mode weten te onttrekken als men ziet, dat er niets goeds in zit. De gewone gang van zaken bij de U.N.O. verdient blaam, geen navolging. En wij moeten met onzen tijd en onze mogelijkheden zuinig omgaan. Het leven is kort en gaat snel; onze mogelijk heden zijn, na den tweeden wereldoorlog, schaarsch. Het schijnt misschien wat wonderlijk om een zoo geweldig groot lichaam als de U.N.O., waarvan vijftig staten lid zijn, te vergelijken met vereenigingen in Neder land, maar ik doe het juist om den invloed van het groote, alombekende op het kleine, slechts in den eigen kring bekende, te signaleeren. Wat is een vereeniging? Het woord zegt het: een instelling waarin een aantal menschen zich vereenigt om geza menlijk iets te bereiken, te bevorderen, in stand te houden. In het woord vereeniging zit de erkenning van de spreuk: de een dracht maakt de kracht. Als men dit sa menzijn van verschillende menschen slechts bezigt om te beproeven eigen inzicht door te drijven, ten koste van oneenigheid en het uitblijven van een bevredigend resul taat, handelt men tegen het hoofdbeginsel van de instelling. Want dat is: vereeniging, niet slechts van personen, maar ook en 'vooral van hun inzichten en streven. Dit zijn eenvoudige dingen. Men heeft ze vlak voor zijn neus. Het zou dan ook geen zin hebben erover uit te weiden, als tegenwoordig juist de eenvoudige dingen, die men vlak voor zijn neus heeft, niet zoo vaak onopgemerkt bleven. Het is noodig dat zij wel opgemerkt worden, want wij hebben aan de eendracht, die de kracht maakt, meer dan ooit behoefte in dit land. Wij kunnen ons op geen enkel gebied ver oorloven, bij gebrek aan eendracht krach teloos te zijn. Het gaat niet zoo goed in Ne derland. In de eerste maanden na de be vrijding was de wil tot samenwerking zichtbaar sterker dan hij nu is. Men kan dat niet aan ondervonden tegenslagen toe schrijven. Tegenslagen zijn er altijd en zij zijn extra talrijk, als zooiets moeilijks als de wederopbouw van land-en-volk vol bracht moet worden. Maar het hapert vaak aan goeden geest. Wie terwille van de al gemeene zaak iets bereiken wil, moet zich zelf, zijn direct eigenbelang en ook als het geen hoogere overtuiging geldt zijn inzichten en meeningen weten weg te cijfe ren. Wij hebben allfen soms ongelijk. Het is goed dat te beseffen en bij tijden om eigen verkeerd inzicht te kunnen lachen. Wie werkt maakt fouten en wij zijn immers maar menschen, die zich vaak dienen te troosten met de gedachte: ook het pogen is schoon. Als dan ook maar met volle toe wijding gepoogd wordt! Er zijn menschen, die niet slechts op een vergadering toege ven, omdat de meerderheid tegen hen is, maar die ook in staat zijn te zeggen: „U hebt mij overtuigd; ik erken dat ik het bij het verkeerde eind had". Weinig uitingen oogsten meer respect. Tereóht. Ook zijn dat gelukkige menschen en zijn zij van nut voor de algemeene zaak. Want zij weten, wat samenwerking beteekent. R. P. Positie vau de Dirk KW 157 ongunstig Naar wij hedenmorgen vernamen is de toestand van den bij Petten gestranden stoomtrawler Dirk KW 157 ongunstig. De trawler heeft een gat in het achterschip en begint zwaar naar stuurboord over te hellen. Vandaag zou getracht worden het gat met behulp van een duiker te stoppen, om daarna te probeeren het schip leeg te pompen. De kans van slagen wordt niet groot geacht. Aanvoer van hout Vrijdagmorgen arriveerde opnieuw een lad big hout voor de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V., aangevoerd door het Finsche s.s. „Hulda Thorden" uit Christi- nastad, dat 1034 vadem meevoerde. Zij acht den tijd nog niet gekomen om het denkbeeld van een Europeesche federatie te verwezénlijken In de Memorie van Antwoord op de begrootiD.gcn van Buitenlandsche Zaken ver klaart de minister, dat z.g. blokvorming, hetzij in West-Europa of waar ook elders, er naar het gevoelen der regeering in de huidige omstandigheden niet toe zal kunnen bijdragen om de bestaande tegenstellingen te verzachten. Blokvorming zal er, alle goede bedoelingen ten spijt, toe kunnen leiden dat ook elders een dergelijke groepee- rin.gr tot stand komt, met als gevolg dat niet slechts staten doch groepen van mogend heden tegenover elkaar kunnen komen te staan. De door sommigen op korten termijn gewenschte samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland is ook naar het gevoelen der regeex-ing niet meer dan een droombeeld. Deelneming van Duitschland aan een Westersch blok acht zij evenmin waarschijnlijk, nog afgezien van het feit dat een dergelijke ontwikkeling de regeering gevaarlijk en derhalve ongewenscht voorkomt. Eenzelfde bezwaar bestaat tegen opneming van de Westelijke helft van Duitschland in een zoodanig blok. Evenmin acht de regeering den tiid gekomen om liet denkbeeld van een Europeesche federatie tot een begin van verwezenlijking te brengen, aangezien Europa geographïsch geen politieke, economische of cultureele gestalte bezit. De minister geeft voorts een uileefizet- ting van de richtlijnen van zijn buiten- landsch beleid. Vast staat, dat neutraliteit in de toekomst een- minder deugdelijk mid del zal zijn om Nederland buiten conflicten te houden, dan zulks in het verleden het geval is geweest. Voor de regeering is hier in een reden te meer gelegen om de ge dachte van collectieve veiligheid naar mo gelijkheid te bevorderen. Ook om deze reden zal Nederland zijn vollen steun aan de Vereefiigde Volken schenken en er toe trachten bij te dragen, dat deze organisatie zal uitgroeien tot een lichaam, dat den vrede en de veiligheid op bevredigende wijze zal weten te verzekeren. De regeering deelt niet de meening van hen, die de positie van het rijk in Europa zién als een bruggehoofd in het geallieerde politieke systeem. Duitschland. De kern van het Europeesche vraagstuk wordt gevormd door 'het Duitsche vraag stuk. Wil Duitschland op den duur weer als volwaardig lid der volkerengemeen schap worden aanvaard, dan zal een diep gaande en derhalve langen tijd vorderende verandering in de psyche van het Duitsche volk noodig zijn. Een nieuwe generatie in Duitschland zal moeten bewijzen bereid te zijn, eenerzïjds afstand te doen van het streven naar heerschappij over andere vol keren en anderzijds de onmiskenbare ener gie en begaafdheden, die de Duitsohers in menig opzicht kenmerken, op een her nieuwden opbloei van het zwaar geteister de Europa en een betere toekomst van hun eigen land te concentreeren. Indien een oplossing bereikt kan worden zooals die der regeering voor oogen staat, behoeft niet gevreesd te worden, dat Ne derland een bruggehoofd in militairen zin zal worden. De regeering acht den tijd nog niet ge komen om een uiteenzetting te geven van de beginselen volgens welke zij zich bij de behandeling van het Duitsche vraagstuk laat leiden. Bij overleg met de Belgische regeering is een groote mate van overeen stemmend inzicht gebleken. Er is een beter begrip opts taan voor de Nederlandsche problemen ten opzichte van Duitschland. Delegaties uit de Amerikaan- geen enkel opzicht voor dat van andere be zettende mogendheden zou behoeven onder te doen, acht zij, in liet licht van de erva ringen met een vierledig bestuur van Duitschland opgedaan, nog verder door gevoerde splitsing bepaald onraadzaam. Duitsche atoom geleerden in de Britsche zone Prominente Duitsch geleerden op het gebied der atoomenergie werken thans in de Britsche zone aan nieuwe onderzoekin gen. Voorzitter van deze groep geleerden is de 67-jarige professor Otto Hahn, die in 1939 als leider van het Berlijnsche Kai ser Wilhelminstituut voor chemie de mo gelijkheid ontdekte om de uraankern te splitsen, een ontdekking welke de gealli eerden in oorlogtijd in staat stelde de atoombom te vervaardigen. Deze groep van Duitsche geleerden heeft den naam aangenomen van de „Max Plahnvereeni- ging", naar den 89 jaar ouden vader der Duitsche natuurkundige wetenschap. Professor Hahn, wien onlangs de No belprijs werd toegekend, zal de volgende maand naar Stockholm vertrekken om deze onderscheiding in ontvangst te ne men. Hij verklaarde dat Duitschland nooit een atoombom had kunnen produceeren, omdat de industrieele capaciteiten van het derde rijk daarvoor ontoereikend waren. Zel.f heeft professor Hahn nimmer be proefd om zijn ontdekking aan de oorlogs voering dienstbaar te maken, ofschoon hij van Hitiers generalen staf daartoe op dracht had ontvangen. Britschve troepen uit Batavia Volgens een verklaring, uitgegeven door het geallieerde hoofdkwartier in Z.O. Azië zijn de laatste Britsche troepen heden uit Batavia vertrokken. Slechts een staf van ongeveer 20 personen, ter registratie van schadevergoedingseischen en van graven, en verbindingsofficieren van leger, marine en luchtmacht blijven achter. Engeland zal aan het einde van dit jaar meer dan een mlllloen fietsen voor den export hebben gefabriceerd. De wereldbehoefte wordt op ongeveer 50 mlllloen stuks geschat. Voor den oorlog waren Duitschland en Japan de grootste exporteurs van rijwielen. „Welke andere oplossing is mogelijk?" „Er wordt in deze dagen in liét land le gen het ontwerp-accoord, dat in Indonesië is tot stand gebracht met zulk een heftig heid en in zulk een omvang geageerd, dat juist daardoor, naar ik hoop, bij zeer velen de wensch zal zijn ont&aan naar een iet wat rustiger voorlichting over een stuk werk, dat de Commissie-Generaal, vier, goede, bekwame, van hun zware verant woordelijkheid diepbewuste Nederlanders dan toch meenen aan de regeering te mo gen voorleggen als een aanvaardbare en zelfs vruchtbare bijdrage tot oplossing van het conflict in -Indonesië". Aldus begon oud-minister prof. dr. J. H. A. Logemann zijn radiorede van Vrijdagavond over het accoord van Cheribon. „Men moet, om te mogen oordeelen ten eerste zich goed rekenschap geven van het karakter van het accoord en ten tweede moet men bij het verwerpen van een be paald beleid of een bepaalde oplossing zich steeds afvragen welk ander beleid, welke andere oplossing men dan meent te kunnen bieden", aldus vervolgde prof. Logemann. „Het was noodig, de groote beslissende punten op te sporen, waaraan de gevoe ligheden over en weer zich hechten en daarvoor een oplossing te schetsen zon der hinderlijk bijwerk dat voor de we- derzijdsche gevoelens aanvaardbaar leek. Dat is hier gebeurd en daarom heeft de sche en Fransche bezettingszones hebben Commissie-Generaal deze bijeenkomst te- reeds besprekingen in Den Haag gevoerd; een Britsche delegatie wordt nog verwacht. Concrete resultaten zijn slechts in zeer ge ringe mate bereikt. De moeilijkheden bij het reizigers- en handelsverkeer zijn groot, onze scheepvaart en havens worden zoo min mogelijk gebruikt en bij den export kan het Nederlandsche belang slechts on voldoende tot zijn recht komen. Britsche en Amerikaansche bezettihgsaütoriteiten trek ken de Duitsche havens voor boven de Nederlandsche uit overwegingen welke met zuiver economische kostenverhou- dingen niets te maken hebben. Reeds is aangekondigd dat, zoodra vol doende troepen beschikbaar zijn, Nederland aan de bezetting van Duitsèhland zal deel nemen. Ter vermijding van misverstand wordt opgemerkt, dat deelneming aan de bezet ting van Duitschland niet met zich mede brengt dat ook het bestuur in het door Ne derlandsche troepen te bezetten gebied door Nederland gevoerd zou worden. Hoe wel de regeering de opvatting onderschrijft, dat een zoodanig Nederlandsch bestuur in recht betiteld als basis-accoord, Aanvaarding hiervan moet beteekenen, dat de meerderheid aan beide zijden hier de basis vindt voor een verzoening. Dat zet de gevoeligheden gn overgevoelighe den opzij en dat baant den weg voor het eigenlijke werk. Dit is geen constitutie die men als een juridisch werkstuk zal mogen beoordee- len. Het is een pacificatie die de belofte voor een constitutie in zich houdt. Veel critiek op de vaagheid en onvolledigheid van het accoord geeft blijk dit niet te be grijpen. De functie van het accoord is vredestich- ten, komen tot naast elkaar samenwerken inplaats van tegenover elkaar in het veld en aan de groene tafel te strijden. Aan vaarding beteekent eindelijk samen aan den slag gaan voor orde en opbouw. Ver werping beteekent conflict. Gelijkwaardigheid beteekent inderdaad geen waarborgen, die eenzijdig in Neder- land's hand liggen. Ge moet voor het blij vend samengaan van Indonesië en Ne derland op den duur niet meer vertrouwen .t' De trawler KW 157 „Dirk" van de reederij Parlevliet te Katwijk, welke van Grimsby op weg was naar IJmuiden, is door een onjuiste kompasaanwijzing uit den koers ge raakt en bij Petten gestrand. De bemanning kon met een reddingslijn van boord gehaald worden. Na de vele, vaak tegenstrijdige berichten over de tabaksvoorziening, is er thans een voor de rookers verblijdende mededeeling uit Den. Haag gekomen. Daarin wordt verklaard, dat de regeering reeds geruimen tijd geleden heeft beslotepi de tabaksrant soenen in 1947 op een hooger peil te brengen. Dit besluit kon eenter niet worden gepubliceerd, omdat in het bijzonder de sigarettentabak, benoodigd voor de productie in 1947, nog gekocht moest worden. Bekendmaking van het besluit de rantsoenen te verhoogen zou ongetwijfeld op de zoo gevoelige markt voor sigarettentabak tot prijsverhooging hebben geleid. Dit zou ons land millioenen guldens aan deviezen heb ben gescheeld. Onmiddellijk na de regeeringsbeslissing is een aankoopcommissie naar Amerika gereisd. Deze heeft thans haar taak volbracht en de grondstoffenbehoefte van de industrie is daardoor gedekt. Om redenen van technischen aard kan de verhooging der rantsoenen slechts gelei delijk geschieden. Naar alle waarschijnlijkheid kan daarmee in het eerste kwartaal van het volgend jaar een begin worden gemaakt. Bovendien zal getracht worden zoo veel mogelijk de door het publiek gewenschte producten te distribueeren. Het woord is aan....; Lord Beveridge: Zoolang een oorlog mogelijk schijnt, zoolang zullen er voor bereidingen tot oorlog getrof fen worden en voorbereidingen zullen tot oorlog leiden. (Uit: The Price of Peace, 1945). Noodwinkels in hel middelpunt der belangstelling Vrijdagmiddag zijn de achttien nood- winkels aan den Oosterduinweg te IJmui- den-Oost officieel geopend. Hard is er ge werkt om op tijd klaar te zijn en het ini tiatief van den ondernemer is beloond. Zes jaar moeten deze winkels mee, maar ge zien de soliditeit van het oude materiaal, gehuld in een frisch, geel en wit kleed, kan het niet anders of dit complex gaat lan ger mee. op macht maar op de bewezen waarde van het samengaan. De grondwet. Is de grondwet geschonden? Hoe kan men onderhandelen, heeft prof. Romme te recht in de Tweede Kamer betoogd over een ingrijpende staatshervorming en niet raken aan toelvbmstige veranderingen in de grondwet? Is hèt dan ongrondwettig om het ac coord te sluiten, voordat de "grondwet ge wijzigd en aangepast is? Ilc wil geen jü~ ristenstrijd in een radiokwartiertje uit vechten. Maar zijn de juridische pleit bezorgers van zulle een grondwettige pro cedure dan blind voor het feit dat zufic een formeele eenheid van de grondwet min stens een of anderhalf jaar langer het halve koninkrijk in staat van revolutie zou laten? Is de defacto-erkenning van de repu bliek en daarmee van de positie van ir. Soekarno zedelijk onaanvaardbaar? Ik stel slechts het alternatief: Is de breuk, op dezen grond, met het Indone sisch nationalisme dat die republiek en die persoon nu eenmaal anders waardeert dan wij zedelijk aanvaardbaar? Maakt de voorgestelde Unie -ons konink rijk kapot? De haastige-uitleggers van het accoord, die nu al weten, dat de Koningin niets te zeggen zal hebben, ja zelfs geen staatsstuk van de Unie zal te zien krijgen, lezen wat er niét staat. Maar de functie van de Kroon zal geen instrument zijn voor verkapte Nederlandsche leiding. Ge mengde Unie-organen zullen met en voor de Kroon de Unie-verantwoordelijkheden dragen. Het arbeidsveld van de Nederlandsch- Indonesische Unie is nog vaag geschetst. Het omvat in beginsel evenveel als vroe ger steeds aan de organen van het her vormde Koninkrijk is toegedacht. Moet dan om den naam een vruchtbare oplossing verketterd worden en de vrede verjaagd? Denk niet dat ook maar een insider u met dit accoord een periode van rozen geur en maneschijn belooft. De weg dien wij dan inslaan is moeilijk, voor de In donesiërs en voor ons. Maai' het is een weg. De eenige weg, Verwerping beteekent: geen weg. maar het moeras, waarin Ne der land's en Indonesië's volkskracht zullen verzinken". De nieuwe winkelgalerij aan den Ooster- duinweg te IJmuiden-Oost is Vrijdagmid dag door den burgemeester der gemeente Velsen officieel geopend. Van links naar rechts de heer J. A. Smit, bouwer en eige naar van de winkels, mevrouw Kwint en burgemeester mr. M. M. Kwint. Onder groote belangstelling van het publiek, maakten burgemeester en me vrouw Kwint een rondgang door de di verse winkels. Van de zijde der raadsleden was er o.m. de belangstel Ling van de hee- ren J. P. Nijssen en P. Homburg, de heer F. Vermeulen had reeds eerder het terrein bezocht, dat met diverse vlaggen getooid een feestelijken indruk gaf. Een geluids installatie zorgde voor de muzikale afwis seling en ten slotte sprak de heer W. Smit nog een kort woord voor de microfoon. Hij zeide dat de bouw van het geheel tot stand was gekomen in overleg met het gemeen tebestuur, „Wederopbouw", Openbare Werken en het architectenbureau Wentink. De heer Smit sprak den wensch uit, dat de De heeren Gh. J. I. M. Welter, prof. dr. C. W. de Vries, prof. mr. J. A. Eigeman, J. Fabius, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, dr. J. W. de Stoppelaar en mr. W. F. de Waal hebben aan den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen een voorstel aangeboden ter vervanging van de basis-overeenkomst van Cheribon, waarin wordt uitgegaan van een drievoudig desideratum, n.l.: het in uitdrukkelijke bewoordingen uitsluiten van het koloniaal systeem, het handhaven van het Staatsverband en het openlaten van een weg' tot verdere onderhandelin gen. Om dit doel te bereiken bevelen de voor stellers den minister aan, de volgende grondstellingen in acht te nemen: Uitgangspunt van het beleid ten opzichte van Indië moet worden gevormd door de mogelijkheid en den wensch, de eenheid van staat en staatsgezag te bewaren, opdat een staatsorganisatie zal ontstaan in overeenstemming met de Koninklijke rede van 7 December, waarvan de samenstel lende deelen en hun volken waarlijk vrij zijn. De overeenkomst van Cheribon is vol gens de voorstellers onaanvaardbaar om dat zij de eenheid van Koninkrijk en Staatsgezag in beginsel opensplijt.. Het voorstel geeft verder, met als uit gangspunt de 7 Decemberrede, de vorming aan van twee autonome rechtsgemeen schappen, die niet aan elkander onderge schikt zijn en bestuurd worden volgens eigen grondwetten op basis van de demo- era tisch-politieke gedachte. Aan den top van een in het leven te roepen federatief orgaan voor den Archipel staat de ver tegenwoordiger van het Staatsverband, benoemd door de Draagster van de ko ninklijke waardigheid. Het Staatsverband wordt verkregen door een vrijwillige staatkundige samenwerking der onderdee- len. Bewindvoering en volksvertegenwoor diging zullen gevormd worden door alle krachten van het staatsverband, waarin Nederland en Indonesië gelijk zullen zijn vertegenwoordigd. Het Staatskabinet be vat Staatsministers, verantwoordelijk aan Weerbericht FRISSCHE WIND Verwachting geldig tot Zondagavond: Hedenavond en -nacht eenige regen. Morgen overdag enkele buien, afgewis seld door perioden niet zonneschijn. Frisch en buïïg, tijdelijk krachtige Wes telijke tot Zuid-Westelijke wind. het vertegenwoordigend lichaam van den Staat, het Staatsparlement. De voorstellers noemen deze beginselen „de stam, waaruit takken en twijgen der staatsorganisatie zich verder zullen kun nen ontwikkelen tot organischen groei en bloei, in tegenstelling met het dorre kreu pelhout dat uit Linggadjatti werd meege bracht. Bij verdere uitwerking zal ook de Rijksconferentie de haar toegedachte func tie kunnen hernemen". goede verstandhouding zal blijven bestaan in het belang van den wederopbouw. Hij besloot met een speciaal woord tot de huurders. Het was den geheelen avond zeer druk voor de étalages; door deze winkelgalerij heeft de O'osterduinweg ineens het stem pel gekregen van een winkelstraat. Wan neer het a.s. voorjaar ook de beplanting wordt aangelegd is hier een mooi brokje „herrijzend Nederland" uit de ruïnes te voorschijn gekomen. „IJzeren gordijn" verder naar het Oosten? Uit Berlijn wordt aan United Press me degedeeld, dat de Russische zóne nog meer afgesloten was dan gewoonlijk, nu lange ■ijen Russische legerauto's troepen naar hèt Oosten vervoeren. Volgens geallieerde schattingen willen de Russen 40 procent van hun troepen uit hun zóne weer naar elders verplaatsen. Dat zij van plan zouden zijn Oost-Duitschland in het geheel niet meer te bezetten, wordt onzin genoemd. De Russische bevelhebber heeft ïntus- schen de troepenverplaatsing bevestigd door te verklaren dat geen Aiperikaansche journalisten in de Russische zone worden toegelaten, zoo lang de troepenverplaatsing aan den gang is. Dat zal tot ongeveer 1 Januari zijn. Van geallieerde zijde worden twee ver onderstellingen gemaakt om de Russische handelwijze te verklaren. De eerste is, dat de Russen het „ijzeren gordijn" naar het Oosten willen verplaatsen, van de Elbe naar den Oder en daarna met de Ameri kanen en Engelschen samen, Duitschland als economische eenheid te besturen. De tweede veronderstelling is, dat de Russen de opleiding van recruten in Duitschland hebben gestaakt en alleen ve teranen als bezetting achter laten. Een „verbijsterende uitspraak" Kapitein Heinrich Tillessen, verdacht van moord in 1921 op dr. Matthias Erzberger, den vroegeren kanselier van de republiek - van Weimar, is door een hof van cassatie te Freiburg, in de Fransche zóne van Duitschland, vrijgesproken op grond van het feit, dat Tillessen onder de in 1933 door Hitier afgekondigde amnestie valt. De Duitsche radio-omroep in de Fran sche zóne noemt de uitspraak verbijsterend en wijst er op, dat Hitier door de amnestie diegenen wilde beschermen, die geholpen hadden de republiek van Weimar ten val te brengen. Na zijn vrijspraak is Tillessen te Baden- Baden door de Fransche autoriteiten op nieuw gearresteerd. De president van het Hof van Cassatie te Freiburg is ontslagen in verband met de vrijspraak van Tillessen. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 30 NOVEMBER Schou-wburg: Hoofdstad Operette: „In 't Witte Pfcard, 20 uur. Rembrandt: Hét Intieme leven van Don Juan (13 j.). Palace: Buchenwald (18 J.). Luxor: Het geheim van Mr. Wong (18 j.). Deze drie: 14,00, 16.15, 10.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Contrabande (14 j.) 14.00, 16.30, 10.00 en 21.15 uur. City: Gewetenswroeging 14.15, 16.30, 10.00 en 21.15 uur. Spaarne: Ridder zonder vrees 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. ZONDAG 1 DECEMBER Gebouw Cultura: „Harmonia", lezing J. P. Smits, 10.30 uur. Gebouw Vrijdenkers ver. „De Dageraad": Openbare lezing van Willem van Iependaal: „Recht, Rechter, Straf en Reclassee- ring", 10 uur. Brinkmann: St. Nic, dansavond voor oud XJLO-C'ers, 20 uur. Luxor: Modern. Times. 23 uur. Bioscopen verder als Zaterdag, Schouwburg eveneens als Zaterdag, 2 voorstel lingen 14.30 en 20 uur. MAANDAG 2 DECEMBER Bioscopen en Schouwburg: als Zaterdag. Een te Batavia verschenen officieel com muniqué van den Nederlandsch-Indischen Legervoo inlichtingsdienst deelde gisteren o.m. het volgende mede: „Door beide partijen was op 4 November géhouden de bijeenkomst varr de gemeng de bestandscommissie overeengekomen, vóór 20 November op alle fronten con tact met elkaar te zoeken, demarcatie lijnen te bepalen en mogelijke geschillen zoo spoedig mogelijk plaatselijk le regelen. Van Nederlandsche zijde was den troe pencommandanten last' gegeven alle vijan delijkheden te vermijden en hun patrouil les tot een strook van 2 Kilometer buiten de geallieerde zóne te beperken. Er kan in herinnering worden gebracht, dat de order „staakt het vuren", zooals -op 4 November was overeengekomen, nog steeds niet is gegeven, zooals ook blijkt uit de officieele bekendmaking van Soe- dirman, van 15 November, waarin deze een verklaring van het republikeinsche ministerie van voorlichting, dat het staakt het vuren thans van kracht was, weerlegt. Elke bekendmaking van republikeinsche zijde, dat deze order aan alle verantwoor delijke republikeinsche troepencomman danten is gegeven, is met de feiten in strijd. Niettegenstaande alle pogingen van de Nederlandsche commandanten om contact op te nemen met him republikeinsche te genstanders zijn op Java alleen geslaagd in de sectoren Buitenzorg, Tjiandoer en Lembang, vv In de sectoren Tangerang en Bekassi werd contact verkregen op 22 November. Alleen in Noord-Bandoeng werd overeen stemming betreffende een demarcatie-lijn verkregen". „De republikeinsche agressie heeft el ders onverminderd voortgeduurd. Om aan deze actie een eind te maken 'hebben de Nederlandsche commandanten op groote schaal vlugschriften verspreid, waarin in gematigde termen werd medegedeeld, dat maatregelen zouden worden genomen te gen hen, die de vastgestelde demarcatie lijnen zouden overschrijden. Deze demar catielijn ligt twee Kilometer buiten de zóne van 14 October. Er kan worden medegedeeld, dat dr. P. J. A. Idenburg, generaal-majoor Buurman van Vreeden, mr. Amïr Sjarifoeding cn luitenant-generaal Oerip een definitieve poging zullen doen om contact tusschen de plaatselijke commandanten tot stand te brengen en wel op 29 November te Soera- baja, op 1 December te Semarang, op 3 December te Medan en op 5 December te Padang". Overal botsingen? Radio New Delhi heeft Vrijdagmiddag medegedeeld, dat er volgens Indonesische bronnen „in geheel Indonesië" botsingen hebben plaats gehad, welke dreigen zich te ontwikkelen tot een conflict op groote schaal. Zij zijn gevolgd op een weigering door de Indonesiërs om gevolg te geven aan een Nederlandsche legerorder, volgens welken geen Indoneisch soldaat binnen den afstand van een mijl van de geallieer de zóne mocht komen, aldus het bericht Tot dusverre zijn er nog geen botsingen op groote schaal geweest., doch het hoofd kwartier van het republikeinsche leger heeft alle verloven ingetrokken, aldus be sluit het bericht van New Delhi. In het Engelsche Hoogerhuis heeft de mi nister voor Indië, lord Pethiek Lawrence mede gedeeld. dat sinds de voorloopige Indische re- geering aan het bewind is, 6700 personen gedood zijn bij onlusten in Britsoh-Imdië. Het cijfer be-< rustte op de laatste informatie».

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1