Met de mijnenvegers buitengaats Het wonderlijk avontuur van Thomas Toverbal Slechts vijf Nederlandsche vrouwen wilden liever terug Leiding van Afwikkelingsbureau Concentratiekampen neemt ontslag Wereldnieuws j IN DE WERELDPOLITIEK: r De. verwachting daf, 1945 het ;or van den „uitverkoop van dictaturen" zou wor den deze ietwat commercieels kenschet sing werd vlak na den wapenstilstand nogal eens gebruikt is niet volledig in vervulling gegaan. Wat de Duitsche en Italïaansehe dictatoren betreft, kan men, •beter dan van „uitverkoop", spreken van „uitroeiing" en ten aanzien van de na den oorlog overgebleven Europeesche autori taire regeeringen is op dit moment nog steeds niet van uitverkoop sprake ge weest. Franco voel-t zich nog zeer wel thuis op zijn krakenden zetel, waarop het bekende spreekwoord van de „krakende wagens die lang meegaan" blijkbaar van toepassing is. President Salazar van Por tugal spiegelt zich wellicht aan zijn buur man en toont ook maai- weinig lust om zijn dictatoriale gewoonten prijs te geven, temeer, daar er over hem practisch geen klachten ten aanzien van zijn rol gedu rende het wereldconflict zijn gerezen en hij dus buiten de internationale aandacht valt. die haar volle licht op de Spaansche aangelegenheid concentreert. De mogelijkheid bestaat dat voor het einde van de algemeene UNO-vergadering. in Lake Success tot verdere stappen in zake Franco's verdwijning zal worden be sloten, temeer daar gisteren in de politieke commissie weer haiTle woorden over dit „gezwel" zijn gevallen. Op een doeltref fende, ingrijpende actie der UNO mag echter nog niet worden gerekend. Er is immers tot nu toe zoo weinig ge bleken van een massale, gecoördineerde actie tot liquidatie van het Franco-regiem bij het Spaansche volk zelf, dat het AmerikaanschEngelsche stanndpunt géén actie van buiten-af zoolang deze gevaar voor burgeroorlog mee brengt zeker geen enkele wijziging heeft ondergaan sinds het tijdstip, dat het in den Veiligheidsraad werd uiteengezet. Wat Portugal betreft: Het begint er op te lijken dat het Portugeesche volk zijn Oostelijken nabuur een goed voorbeeld gaat geven van de manier, waarop met eenige leans op succes een dergelijk pro bleem moet worden aangepakt. Er wordt in Portugal niet veel met illegale bommen en geheimzinnige sabotage gewerkt, maar des te meer met openlijke, massale profces- ten en het zal wellicht spoedig blijkén dat de in feite reeds democratische methoden, die de Portugeezen gebruiken, hun weg naar de realiseering van een democratisch regiem beter effect sorteeren dan moord en doodslag. De Portugeesche illegale organisatie voor democratische eenheid, onder leiding van generaal de Matos, een oud-minister uit den wereldoorlog, heeft zich tot taak ge steld het volk zelf tot eerste doelwit van actie te maken: Zij probeert en met succes het Portugeesche volk achter zich te krijgen door op de feilen van het autoritaire regiem te wijzen en de idealen der democratische vrijheden te wekken in het hart van het volk. Deze activiteit heeft een dusdanigen massalen weerklank gevon den, dat de bijeenkomsten der organisatie boven de macht van de politieke politie zijn gegroeid, zoodat Salazar ze moet toe laten om 'érnstige botsingen te vermijden. Nu dit hek van den dam is heeft de Matos zijn leans gegrepen en in Lissabon een be tooging op touw gezet, die een formidabel succes is geworden. Zooals men gisteren in dit blad heeft kunnen lezen is het een indrukwekkende protestdemonstratie ge worden, waarbij een resolutie wérd aan genomen die Salazar onmogelijk zal kun nen negeeren. „Vrije verkiezingen, herstel van rechten en vrijheden, amnestie voor politieke gevangenen, sluiting van het concentratiekamp op de Kaap Verdische eilanden"; dat waren dé primaire edsohen en daarmede heeft het Portugeesche volks pa riem ent zij het nog onofficieel uit spraak gedaan. Als Salazar deze uitspraak respecteert zooals. een parlementaire uitspraak in ieder vrij land wordt geëer biedigd is hij automatisch het nieuwe tijdperk der democratie ingegaan en heeft rhSD;: iil l igttl hij de rtui/wi y- n;._, ter harte, genomen- Er. aangezien mag worden verondersteld dat bij Salazar het belang van zijn volk cp de eerste plaats komt, kan het zijn dat hij vatbaar zal blijken voor de les der feiten. De verdere ontwikkeling van dit principe kan dan gevoeglijk aan het Portugeesche volk worden overgelaten. Wanneer hij ech ter de voorkeur geeft aan onderdrukking van 'het groeiend volksbesef, dan is zijn kans verspeeld en zal hij, vroeg of laat, het veld moeten ruimen. „Uitverkoop" of „uitroeiing'' dat is ook in Portugal het alternatief. Misschien zal een snelle afdoe ning van de Portugeesche kwestie den Spanjaarden een nuttige aanwijzing geven. Het is immers „naast de deur" J. L. Handelsverkeer met Oostenrijk Besprekingen tu- Oo.risn rij 1 ?che dei ':n Nederlandsche leden geleid te: het sk'itcn van een dels- en financieele overeenkomst füèscheu oeide landen. Deze overeenkomst rege. een goederenverkeer van ongeveer 8 mil- lioen gulden. Tegenover een import uit Oostenrijk, hoofdzakelijk van hout en me taalwaren, is een Nederlandsche export ge projecteerd, welke voor ongeveer vier vijfde gedeelte .uit pootaardappelen, groen tezaden, suikerbietenzaad, gedroogde groen ten, visch en een geringe hoeveelheid zui velproducten bestaat. Hst Fransehe persbureau AFP verneemt uit betrouwbare bron, dat de Britsche autoriteiten binnenkort den export uit de Britsche zóne van Duitschland zullen staken. Het zou vooral gaan om den uitvoer van steenkool naar geallieerde landen. Groene gezichten, maar het eten smaakte best Sint Nicolaas op komstLinksche coalitie in Frankrijk? Baron van Tuyil van Sereoskeiken 0 i weer naar Neurenberg Zooals wij reeds meldden hebben de Fran.-che socialisten er in tos-u.- -cmd, een door de fóramu nisten opgesteld plan voor oeialisüsch-eornnsur; 1? u.-< nt .amenwer- ing te bestudeeren. idit plan mvat een Zelfgemaakte tractaties Tekst van Bep Smits, met tekeningen van 3. Giesberts 16. Scherp tuurden de mannen voor zich uit. Wat zij zagen, was een brede don kere streep, die in de richting van de Kren- tentop liep. Het bleek een gapende afgrond te zijn, die hun de verdere weg versperde. Meester Zoethout was de eerste, dié op de grond liggend zijn hoofd over de rand van het ravijn stak. De anderen volg den nieuwsgierig zijn voorbeeld, en nu was het Jaap Eierkoek, die opgewonden uitriep„Wel, lieve Jan Hagel nog es aan toe! Daar hebben we ons' vermiste dro- niertje". Zeg eens, Thomas, wat voer je daar beneden uit? Tracht je te ontdekken wat er aan de andere kant van Luilekker- - land zit?" Met een luid gelach werd de heersende opgewondenheid verdreven en'op dat oogenblik scheen Thomas voor het eerst tot de werkelijkheid terug te keren. Hij keek naar bovenen het vreemde schouwspel, dat zich daar ver toonde, was wèl geschikt om zijn mond van verbazing wagenwijd open te laten staan! Hij streek eens over zijn hoofd; alles scheen zoo verward. Hoelang was hij hier eigenlijk? Weer keek hij naar boven, naar al die spookachtig verlichte gezichten. Toen greep hij de kauwgum-lijn, en liet zich daaraan door Dirk Peperkoek omhoog hijschen. Dat was me een weerzien! Mees ter Zoethout hield zijn rechterhand vast of hei voor eeuwig was. Jonkheer Amandel pers klopte hem op de schouder, omdat de vreugdewoorden hem in de keel bleven steken. Op uitnoodiging van den Marine-voor lichtingsdienst "kwam een twintigtal jour nalisten gisteren op mijnenveegbasis van IJmuiden bijeen, om een demonstratie bij te wonen van de wijze waarop de mij- nenveegdienst functionneert en van wat hij tot nu toe bereikt heeft. De comman dant, Kapitein ter zee Schouten leidde de demonstratie in met een korte beschouw wing over de geschiedenis van den dienst en de verschillende werkwijzen die hij toe past. De mijnenveegdienst werd gedurende den oorlog in Engeland gevormd, waar hij met zestien schepen deel nam aan het mijn en vry houden van de Engelsche kust. Na de invasie hielp hij mee aan het zuive ren van de havens van Ostende en Antwer pen. Na de bevrijding werd uiteraard de aandacht gewijd aan de Nederlandsche kust. De haven van IJmuiden, hoewel zwaar beschadigd, werd vanwege haar cen trale ligging als basis gekozen. Op het oogenblik bestaat de vloot uit tien schepen van het Avnerikaahsche Byms- type, acht van het Engelsche M.M.S. type, drie ondiep-watermijnenvegers, één wrak- ken-opsponngs vaar,tuig, één boeienlegger en een reparatie-schip. Tevens wordt ge bruik gemaakt van achttien ex-Duïtsche mijnenvegers die bemand zijn met Duitsch personeel. Dit alles natuurlijk onder Ne derlandseh oppertoezicht. Acht schepen, die vroeger ter beschikking stonden, zijn vorig jaar in November vertrokken naar de In dische wateren. Dc taak van den Nederlandschen mijnen- •eegdienst bestaat uit het vrijmaken van een twee mijl breède strook langs de Ne derlandsche kust met toegangen voor de havens en de zeegaten. Tevens worden alle mijnenvelden in Nedêrlandseh zeegebied opgeruimd, waarvan de ligging bekend is. Wat het resteerend gedeelte betreft: dat zal op. den langen duur vanzelf onschadelijk worden. Het beste bewijs voor het uitste kende werk, dat door den mijnenveegdienst is verricht, is wel, dat tot nu toe in de door den dienst vrijgegeven wateren, nog geen enkel ongeluk gebeurd is, terwijl er toch al weer druk gevaren wordt. Men kan zeemijnen verdeelen in twee soorten, namelijk de verankerde mijnen en de grondmijnen. Om de eerste op te rui men, sleept men achter het. schip een lange kabel, die aan het eind voorzien is van een snij-installatie. Komt deze kabel nu in aanraking met den ankerkabel van een mijn, dan glijdt de ankerkabel langs dén sleepkabel, totdat zij door de „cutter" door gesneden wordt. De mijn komt dan boven en wordt lek geschoten. In theorie heel simpel, maar in de practijk iets gecompli ceerder. De grondmijnen kan men onder scheiden in magnetische en accoustische mijnen. Deze liggen dus op den zeebodem en worden daar tot ontploffing gebracht door de inwerking van hetkrachtlijnen- veld, respectievelijk de trilling van een passeerencl schip op de afvuurinrichting van de .mijn. Het principe van het onscha delijk maken van deze mijnen berust daar op, dat men alwéér respectievelijk, kunst matig een krachtlijn veld of een sterke trilling verwekt, maar nu op een veilïgen afstand van den mijnenveger, waardoor de mijn behalve een waterzuil geen onheil verwekt. Ja, het waait hard buiten en dat is de reden, dat de persmenschan die er in col bertjes-met-regenjassen een beetje vreem- de-eenderig in deze marinebijt uitzien, be denkelijk kijken als ze aan boord gaan van Zoo op het oog ziet het er nogal rustig uit, maar de mijnenvegers gaan behoorlijk te keer op dit Decemberzeetje. de drie lichtgrijze Byms-mijnenvegers, waarmee ze een klein proeftochtje op de Noordzee zullen maken. Het waait zoo hard buiten, dat de „veegtuigen" die teer en duui zijn, niet uitgezet kunnen worden. We zullen ons dus tevreden moeten stellen met een impressie van 'het varen op zoo'n rank scheepje als de weergoden niet meewerken. Als we eenmaal buitengaats zijn, gaat de „Bi-ondiep" dan ook behoorlijk tekeer. De horizon, in het dagelijksche „lan-d"- leven een keurige „horizontale" lijn, blijkt, nu af en toe onplezierige verticale nei gingen te vertóonen. Het is dan ook een zucht van verlichting, die opgaat als de steven weer IJmuidenwaarts wordt ge richt. De groene gezichten nemen een wat normaler tint aan en zelfs de eetlust blijkt nog te bestaan, als'we tot besluit vergast worden op een stevig maal. Zoo kregen we'naast één'indruk van hét prachtige, maar moeilijke werk van den Mijnenveegdienst, tevens het tastbare be wijs, dat de oude, hoffelijke, Marine-gast vrijheid nog steeds bestaat. Sinterklaas is op komst en daarmee de tij- .-3,: strooiavondje.:, surprises en 30:1e' samenzijn in den huiselijken kring. Niets ka de sfeer en de feestvreugde mepr verhoogen dan een zelfgemaakte tractatie. Wie er tijd voor heeft, probeert haar krachtens- eens op de onderstaande lekkernijen. Pepernoten (60 a 90 stuks) 100 gr. (pl.m. 2 kopjes) zelfrijzend bakmeel óf 50 gram zelfrijzend bakmeel en 50 gr. fijn gemalen havermout, 10 gr. (pl.m. Va eetlepel) boter of margarine, 40 gr. (pl.m. 3 eetlepels) suiker, 1 eetlepel stroop, 1 eetlepel water, zout, kaneel(surrogaat>, nootmuskaatfsurro- gaat), zoo mogelijk wat anijs of koekkvuiden. Alle droge bestandeelen goed door elkaar mengen. De boter of margarine, de stroop en het water' toevoegen en het geheel tot een samenhangende, stevige massa kneden. Van het deeg balletjes vormen. Deze op een vet gemaakt bakblik leggen en in een heeten oven bruin en gaar bakken Baktijd ruim 10 a 15 minuten. Of de pepernoten in een vet gemaakte koekenpan leggen en ze zachtjes gaar bakken met het deksel op de pan. De pepernoten geregeld omleggen. Gevulde speculaasjes. 400 gr. zelfrijzend bakmeel (ruim 6 kopjes). 150 gr. (bijna 1 kopje) bruine basterdsuiker, 150 gr. boter of margarine, 20 gr. speculaas kruiden, zout, melk. Voor de spijt: 60 gr. suiker (liefst basterd suiker), 30 gr. boter of margarine, 100 gr. havermout, zout, amandelessence, 2 eetlepels melk, naar verkiezing wat rozijnen. Voor de spijs: de boter of de fnargarine roeren, de havermout malen of rollen met een rol of flesch en met de andere ingrediën ten aan de boter toevoegen. Het geheel goed mengen. Voor het deeg: De boter of margarine bij het bakmeel doen en in stukjes snijden. De basterdsuiker, wat zout en de speculaaskrui den toevoegen en de massa goed kneden tot een samenhangende bal. Deze in twee stuk ken verdeelen, het eene stuk iets grooter dan het andere. Beide uitrollen tot pl.m. Va cm. Een bakblik besmeren met wat margarine. Met de grootste plak deeg den bodem en de zijkanten bedekken. De spijs erop uitstrijken, de tweede laag deeg er op leggen en deze bestrijken met wat melk. De koek in een matig warmen oven bakken pl.m. 3 kwartier en ze daarna in rechthoekige stukjes snijden. Men kan ook de lagen deeg met spijs ertus- sehen in stukjés snijdèn en in een vetge maakte koekenpan langzaam aan beide zijden gaar en bruin bakken (pl.m. 20 minuten aan de eene zijde, 10 minuten aan de andere zijde). Zwarte Pietjes. 25 gr. biscuits, 15 gr. (1 eetlepel), 20 gr. (1 eetlépel) vloeibare kunsthoning, 10 gr. (pl.m. ltys 'eetlepel) cacao, 10 gr. vet, zout: Het vet, de suiker, de kunsthoning, dé cacao en het zout verwarmen in een kopje, in warm water of boven stoom. De biscuits fijn- rollen en toevoegen. De massa op een plajik of een bord uitstrijken tot een plak van tfs cm. Ingevolge ontvangen uitnoodiging heeft ie Nederlandsche regeering mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken aange wezen als waarnemer bij de serie processen tegen Duitsche oorlogsmisdadigers, welke 1 Tegen JUUITPSCIIC uo.iugbiiuouduigciö, VVCIAË va, justitie ,e stellingen vastlegt, die door de voorgestel de coalitieregeering zal worden nagestreefd maar treedt niet in bijzonderheden inzake de werkwijze ter verwezenlijking ervan. De doelstellingen zijn: Economische wederopleving door ver hoogde productie en invoer van steenkolen, met name uit het Ruhr-gebied; Geleidelijke opheffing van de controle op enkele levensmiddelen, gecombineerd met een campagne tegen den zwarten han del, zware straffen voor clandestienen handel, uitschakeling van „onnoodige" tus- schenpersonën en béteren aanvoer van visch voor de steden; „Opheffing van bureaucratie van Vichy" en ontwikkeling van den binnen- en bui- tenlandschen handel; Een financieele politiek gebaseerd op ontwikkeling dër productie, verlaging van prijzen, een kloppende begrooting, ver scherping van de controle op buitenland- sche valuta en andere maatregelen ter be scherming van den frank; De staatsuitgaven moeten beperkt wor- Neurenberg zal aanvangen. Mr. A. M. Baron van Tuyil van Serooskerken is ook, zooals bekend, als Nederlandseh vertegen woordiger aanwezig geweest bij het proces tegen de leidende nazi-figuren. Het eerste van de serie processen, welke naar men aanneemt tot laat in de komende lente zal voortduren, aldus meldt Reuter nader, zal gevoerd worden tegen 23 Duitsche art sen, die beschuldigd worden van proef nemingen op levende personen. Voorts zul len industrieelen, militairen, financiers, politiemannen en S.S. officieren terecht staan. Tegen veldmaarschalk Erhard Milch zal half December voor een Amerikaansch tribunaal een proces worden geopend wegens persoonlijk aangerekende oorlogs misdaden. Onder de te berechten financiers bevin den zich leidende functionarissen van de Dresdener bank, de I.G. Farben, de Frie- drich Flick staalfabrieken en de Alfred Krupp ammunitiefabrieken. Onder de mili tairen de generaals Walter von Brauchitsch, Heinz Guderian, Franz Halder, Hermann den door strenge bezuinigingen; de staats- Reineck Lothal. EenduUc en Walter Salo- inkomsten moeten verhoogd worden door billijke verdeeling van de belastingen: Verdediging van de democratie en uit roeiing van de resten van het fascisme; Het beëindigen van de wandaden van het koloniale stelsel; Veiligheid en herstelbetalingen; Samenwerking - met alle bondgehooten van Frankrijk, „in de eerste plaats met de V.S., de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië", toont: De generaals von Mackensen en Maltzer zijn in Rome ter dood veroordeeld. Een enorm applaus van het Italiaansche publiek begroette het doodvonnis. De von- nissen moeten door de Britsche autoritei ten worden goedgekeurd. De Zuldpool-expcditie onder lei-ding van vice-admiraal Byrd heeft zich op weg begeven. De „bruiden" in Canada .Canada is zoo mooi F (Speciale reportage). Een bericht in <Je bladen over den terug keer van een aantal Engelsche soldaten- ..v.,, vcw ,z s-i 1 j vrouwen uit Canada naar Engeland had dikte; deze laten opstijven en in vierkanteons nieuwsgierig gemaakt. Er zijn ook Ne blokjes snijden. a Passagierslijst „Talisse" Tegelijk met de passagierslijst van de „Oranje" is die van de „Talisse", welke boot één dag later dan de „Oranje" en wei- op 7 December in Amsterdam verwacht wordt, bij ons ontvangen. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Kamermuziek. 19.45 Het monument voor gefusilleerden. 20,00 Nieuws. 20.05 Weeroverzich't. 20.08 Echo van dén d'ag. 20.15 Bonte trein. 21.40 De kleine'Misdaad. 21.45 Con tact. 22.15 Buitenlandsch overzicht. 22.30 Viool en 'piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Quartler Latin 23.45—24.00 Kentucky Minstrels. HILVERSUM U, 415.5 M. en 218 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Ned. Jeugdgemeenschap. I'S.30 De Brug. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.15 Requiem van Vewji. 21.45 Filmkwartier. 22.00 Nieuws. 22.15 Katholiek niéuws. 22.20 Ac tualiteiten. 22.25 Avondgebed. 22.50 Gram. muz. 23.00 Klaas van Beeck. 23.3024.00 Franschc chansons, Het hoofd van het Afwikkelingsbureau Concentratiekampen, ressorteerende onder het Nederlandsche Roode Kruis, deelt mede, dat de leiding van dit afwikkelingsbureau haar ontslag heeft genomen, omdat de minister van Sociale Zaken besloten heeft het Afwik-, kelingsbureau Concentratiekampen op te laten nemen in het Nederlandsche Roode Kruis als af-deeling van het informatiebureau. De leiding van het afwikkelingsbureau, al dus de mededeeling, rneent .onder deze om standigheden de verantwoording voor de wij ze, waarop in Nederland het opsporingswerk wordt geleid, niet langer te kunnen aamvaar den. Voorts wordt opgemerkt, dat van de af deeling Repétrieering van het ministerie van Sociale Zaken geen medewerking wordt on dervonden en een grondige wijziging van het opsporingswerk in het buitenland dringend gewenscht is, wanneer men wit trachten het definitieve lót van nog vele vermiste personen vast- te stellen. In de motiveering wordt geklaagd over de geringe medewerking welke zou zijn onder vonden van het informatiebureau van het Roode Kruis. Als gevolg hiervan, zoo wordt gezegd, zijn belangrijke aanvullende gegevens betreffende gevangenen van het kamp Sac'h- senhausen, welkè zich té Wiesbaden bevinden, nimmer in het bezit gekomen van het Afwik kelingsbureau Concentratiekampen. Ook kaartsystemen en andere gegevens van het kamp Westerbork zouden tengevolge hiervan onvoldoende zijn gebruikt. Naar aanleiding van het ontslag en de motiveering daarvan heeft de heer H. P. J. van Ketwich Verschuur, directeur-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis mede gedeeld, dat er inderdaad sprake is van een ernstige tegenstelling tusschen het afwik kelingsbureau en het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, hetgeen blijkt uit mededeelingen in het blad „Appèl", een uitgave van het bureau ex-politieke ge vangenen van de stichting 1940-1945. Daar in wordt gezegd, dat helaas een ontwikke ling is ingetreden, welke meer op concur rentiestrijd dan op opsporingswerk lijkt. „Pogingen om het opsporingswerk te coör- dineeren stuiten veelal af op den onwil van lieden, die zonder eenige kennis van het Duitsche concentratiekamp- en gevangenis wezen zich competenties aanmatigden en een efïïciente werkwijze saboteerden." De heer Van Ketwich Veeschuur wilde niet over het hoofd zien, dat ook door het Nederlandsche Roode Kruis bij een zoo moeilijk en gecompliceerd werk fouten zijn gemaakt, maar zijns inziens houdt de motiveering van de leiding van het afwik kelingsbureau wel zeer ernstige en onver diende besehuldigingen in. Hij was van meening dat de leiding van het afwikke lingsbureau zich heeft laten leiden door zelfoverschatting met voorbijzien van het algemeen belang. Grieksche kwestie voor den Veiligheidsraad De Grieksche eerste minister, Tsaldaris, is per vliegtuig uit Athene naai- New York vertrokken. Het doel van zijn reis is, aan wezig te zijn bij de behandeling door den Veiligheidsraad van het Grieksche ver zoek tot een internationaal onderzoek naar •den toestand aan beide zijden van de Noord-Grieksche grens. Agenda voor Haarlem DINSDAG 3 DECEMBER Schouwburg: Dansavond Mascha ter Weeme en Anthonie Raedt. 20 uur. Turnzaal Concertge bouw: Ver. Nederland—Canada, Lezing met films. „Canadeesche prairiën", 20 uur. Hotel De Leeuwerik: Openbare Ind>lë protestavond, 20 uur. Rembrandt: Het Intieme leven van Don Juan (10 J.) Palace: Buohenwa-id (IS j.). Luxor: Het geheim van Mr. Wong (18 j.). Deze drie: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Contrabande (14 j.) 14,00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Gewe tenswroeging 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Ridder zonder vrees 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. WOENSDAG 4 DECEMBER Stadsschouwburg: Rigoletto, 20 uur. H. K. B.: Openbare Lezing: „Hoe komt Jezus wéder?", 20 uur. jacobstraat 6: Lezing ,,De groote Pyramide". Begijnhofkapel: Les conférences frangaises: ,,L' existentialisme", mme Simone de Beauvoir. 20 uur. Bioscopen: als Dinsdag. De Pluimveetcntoonstelling „Streven tot Verbetering" te Hlllegom houdt 6 en 7 Decem ber in „Flora" wederom een tentoonstelling van pluimvee. Er was slechts eén dag tijd om de 450 ton wegende spoorbrug bij Ravestein op haar plaats te brengen, doch dit moeilijke werk is, dank zij de gezamenlijke inspanning van eenige honderden arbeiders gelukt. De treinen op het baanvak 's Hertogenbosch- Nijmegen rijden nu meer over dubbel spoor, daar ook de tot dusverre gebruikte hulp brug in dienst blijft. - Op de foto ziet men lijnwerkers bezig met het verschuiven van de baan om deze op de brug tè doen aansluiten. derlandsche „bruiden" naar Canada ge gaan, Hoe zouden zij het maken en hoe waren de omstandigheden, waaronder zij werden ontvangen? Wij hebben het ge vraagd aan menschen, die regelmatig met de betrokkenen correspondeeren en het antwoord klonk stellig niet onbevredigend. Het feit trouwens dat slechts vijf van de ongeveer duizend vertrokken bruidjes den wensch te kennen hebben gegeven naar Nederland terug te-willen keeren, is daar voor in zekere mate ook al een graad meter. Tal van Engelsche soldatenvrouwen zou den als het ware verjaagd zijn doof las tige schoonmoeders, zoo heeft het eerder genoemde bericht ons gesuggereerd. Zij, die contact hebben met Canada, lachen er wat om. De Nederlandsche vrouwen klagen in ieder geval niet, en bovendien: is het zoo vreemd dat er een 3 a 400 mislukte En- gelsch-Canadeesche huwelijken zijn op een totaal dat de vijftigduizend zeer dicht zal benaderen? Per passagiersschip „Mauretania" zijn dé Nèderlaiidsehe (en Engélsche) vrouwen in twee groote groepen op Canadeesche staatskosten naar Canada vervoerd, een deel naar Halifax, een ander deel naar To ronto. In Halifax was de stad, ter gelegen heid van de aankomst der soldatenvrouwen (en kinderen) met eerebogen en vlaggen versierd en aan de kade speelde eén mili taire band. In groepen van ongeveer vijftig, werden de vrouwen naar een groote zaal vervoerd, waar zij haar mannen voor de' eerste maal terug zouden zien. In Halifax traden de vrouwen één voor één voor een microfoon om haar naam te noemen, waarna uit een aangrenzend- lokaal haar echtgenoot te voorschijn snelde. In Toronto kreeg iedere Vrouw een groote taart met haar naam er op- Zij ging vervolgens naar een andere zaal, waar de 50 bijpassende mannen ach ter een touw stónden opgesteld, met bloe men en vlaggetjes in de hand! De kennismaking op deze wijze was on getwijfeld ietwat vreemd, maar aan harte lijkheid ontbrak het niet. Ook niet van de zijde der schoonmoeders, die bijna'zon der uitzondering buiten in de auto van zoonlief op de Nederlandsche vrouwen za ten te wachten en haar van den 'aanvang af met alle mogelijke zorgen hebben omringd. Samenwonen een bezwaar. Een moeilijkheid is ongetwijfeld dat de bruidjes bijna overal met de schoonouders moeten samenwonen als gevolg van een te kort aan woningruimte. Er is in den oorlóg niet gebouwd in Canada en het kan nog lang duren voordat de achterstand is in gehaald. Maar gelukkig harmonieert het over het algemeen, volgens de brieven, uit stekend, al valt niet te ontkennen dat me nigeen een eigen woning ten zeerste op prijs zou hebben gesteld. Hoewel ook dèt kan tegenvallen! Intusschen is er veel waar de Nederland sche „bruidjes" vol geestdrift over zijn. „Canada is zoo mooi", zeggen ze, „met zijn ravijnen en rotsen, met z'n groote wouden en rivieren, die rood zijn van leem. En je reist er zoo gemakkelijk, al zijn de afstan den groot, want iedereen-heeft er een auto of een jeep, zooals bij ons een fiets!" En de huizen met veel hout, dat in bonte kleu ren beschilderd is. en veel glas, zijn zeer gerieflijk. De bruidjes zijn er voor de eer ste maal dopr de echtgenooten op de armen over den drempel gedragen. En weldra voelden zij er zich al aardig thuis. Kan het trouwens ook anders in een woning met centrale verwarming, met een installatie voor warm water (voor den winter) en met een ijskast (voor den zomer)? Met de taal hebben de meesten gean overwegende moeilijkheden. Velen kenden al wat Englsch toen zij aankwamen en de rest gaat heel snel. Gelukkig overigens, want de mannen waren hun mondje-vol Nederlandseh zoo langzamerhand al vol komen weer vergeten.Een voordeel is dat er in Canada altijd veel vreemdelingen zijn.gewéest, waardoor men 'zich makkelijk aanpast. Zeg „Dutch" (Hollandsch) en men vliegt voor je. En men grijpt meteen de gelegen heid aan om je te vragen hoe Prinses Ju liana het maakt. Want onze Prines, met de kleine prinsesjes Beatrix en Irene, heeft geruim en tijd in Canada gewoond (ergens in de buurt van Ottawa, waar zij op 11 Juli 1940 arriveerde) en zij is er buiten gewoon populair. „Uw prinses is zóó char mant", zeggen ze in Canada. Nederlandsche vrouwen te kunnen gaan winkelen zonder bonnen en zonder punten. Het Is er over het algemeen niet goedkoop in Canada, maar er is alles to krijgen, be halve. kousen. Zelfs Nylonkousen vindt men er niet! De kleeren hebben er helle kleuren. Vrouwen en meisjes zijn i'n Ca nada veel meer opgemaakt dan bij ons en dragen typisch schrille kleuren, waaraan onze landgenooten toch wel even wennen moesten. Een donkerblauwe hoed was niet te krijgen, alle jurken zijn buitengewoon 'hel gekleurd en de mannen ziet men in een lichtblauw pak met groene das en groen-geel-zwarte sokken! De bontjas is voor de vrouwen en meis jes in den winter (van November tot Mei) de meest gebruikelijke en onmisbare dracht als zij buiten zijn. Thuis is het al tijd warm en hebben ze zelfs geen wollen onder kleeding noodig, buiten vriest het echter dikwijls 30 graden. Waarbij men er ieder jaar weer op verdacht moet zijn dat de zomer plotseling in den winter over gaat. Van groote warmte dus (want het kan er 's zomers zeer heet zijn) tot aan zienlijke koude, ter wering waarvan je graag 200 dollai-s voor een goede bontjas uitgeeft! Een wollen doek om het hoofd en overschoenen aan de voeten eompleteèren gewoonlijk de winterkleedij. Smachtende meisjes. Terwijl inmiddels een duizendtal Neder landsche meisjes al aardig op weg is in Canada ingeburgerd te geraken, wachten een vijfhonderd „verloofden" nu al maan den lang op vergunning voor den 'over tocht. De „bruidjes" mochten naar Canada omdat zij door haar huwelijk.Canadeesche staatsburgeressen waren geworden, maar de rest moet geduld hebben. Zij zijn v-er- eenigd in den Bond van Nedei'landsch- Canadeesche verloofden en het is de secre taresse, mej. Van der Lee, te Zeist, die ons vertelde hoe verontwaardigd al die smach tende meisjes zijn over het langdurige uit stel. Week- in, week-uit, gaat er een pro test naar Ottawa, zelfs premier Mackensie King is als bemiddelaar opgeroepen. Te vergeefs. De Canadeesche jongelui hebben verklaard, dat zij bereid zijn met dè Ne derlandsche meisjes te trouwen, en zij hebben om teleurstelling te voorkomen op staatsbevel alle mogelijke, bijzonder heden verstrekt omtrent him woonplaats, hun werkzaamheden, hun positie, hun in komen. Maar de staat heeft minder haast dan de jongelui en laat ze wachten tot op 1 Janu- het Canadeesche emigratiebureau hier te lande in werking treedt. Per dag zullen er dan 20 a 30 „gevallen" in orde worden gemaakt, zoodat het probleem voor eind Januari kan. zijn opgelost 00nuugie i.e orengen vao Een ongekende sensatie was het voor de1 nationale wetenschap. Radio Hamburg meldt, dat d-r. Ostrovsky, sociaal-democraat. Oberbürgemeister van de stad Berlijn zal worden. De drie andere func ties van burgemeester zullen ,döbr een sociaal democraat, een lid van de socialistische een heidspartij en een lid van -de christelijk-democra- tiseh-e Unie waargenomen worden. Naar de Ameri-kaansche regeer!ngheden heeft medegedeeld, heeft zij talrijke aanvragen van mijneigenaren voor het opleggen van boeten aan stakende mijnw'erkers toegestaan. Functionarissen van het Britsche militaire bestuur in Duitschland bestudeeren op het oogenlblïk een nieuw plan om alle boerderijen en landgoederen in de Britsche zóne van Duilschland tot 350 acres te beperken en alle bosschen te nationaliseeren. Een soortgelijke wet is in de Sovjetzöne reeds van kracht. Het lid van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden John Rankin heeft 11a een on derhoud met president Truman verklaard, dat de president het voornemen koestert, het con- gres in Januari te verzoeken een nieuwe ar beidswetgeving aan te nemen. De rivier de Theems, die reeds ten gevolge van een buitengewoon zwaren regenval een zeer h-oogen stand heeft, is nog meer gestegen en heeft haar oevers op „schrikbarende" wijze overschreden. In vele woningen staat bijna een meter water. Te Windsor is het peil van de Theems bijna 1V1 meter hooger dan gewoonlijk, waardoor het omringende land overstroomd is. Etoii College is geheel door het water omgeven. Naar de Zwitsersche radio meldt is Maan dagavond in de zitting van den Zwitserschen bondsraad dr, Wey, als opvolger van Robert Grimm tot president gekozen. De nieuwe president veieen-igde 150 stemmen op zich, wat een absolute meerderheid van 80 stemmen beteekent. De vorige maand is de zender te Leipzig be gonnen een reeks wetenschappelijke voordrach ten uit te zenden onder den naam van „Funk Hoeh-Schule". Daarbij zullen Duitsche geleerden refereeren over alle gebieden der wetenschap. Aangezien door het nazidom en den oorlog de Duitsche wetenschap het contact met de wereld verloren heeft, wil de Leïpziger zender trachten dat binnen de haar gegeven mogelgkheden te herstellen en bovendien het Duitsche volk op de hoogte te brengen van. de resultaten der inter-

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2