Siata Ma£m Een levend cadeau GEBR. VEENINGA Engeland heeft wemig belangstelling voor internationaal sportcontact IJmuiden Velsen Ab de Jong Luidsprekers Santpoort Voetbal is niet de belangrijkste sport TVJ- EN heeft wel eens beweerd, dat, als de Brit zijn krant opslaat, hij het eerst de sportberichten leest. Een bewering, die in haar algemeenheid natuurlijk niet juist is, maar toch voor een groot deel waarheid be vat en het gevolg is van het feit, dat sport en spel een belangrijke rol spelen in de op voeding van het Britsche kind, zoodat ook de ouderen later met grooter belangstelling en meer kennis van zaken dan elders de sportgebeurtenissen blijven volgen. Deze nationale belangstelling (.voor sport slaat hier op breeder basis dan in'het buiten land, waar de massa gewoonlijk een bepaalde tak als nationale sport aanbidt. Het zal ver moedelijk den buitenlander bevreemden, als hij verneemt, dat bijvoorbeeld voetbal hier, wat algemeene belangstelling betreft, slechts de zesde plaats inneemt, en in tegenstelling met roeien, cricket, boksen, athletiek en paar denrennen slechts door een bepaald deel van het Britsche volk, plus degenen, die louter om der wille van de smeer aan footballpools mee doen, wordt gevolgd. Een kampioenswedstrijd voor de League, een CupfirfRl, noch een internationale voet balwedstrijd zijn gebeurtenissen van nationaal belang, waaruit onmiddellijk volgt, dat een nederlaag van Engelsche voetbalprofs tegen een al dan niet vertegenwoordigende buiten landsche ploeg lher niet eenzelfde reactie te weegbrengt, als elders 'het egval is Engeland is op sportgebied en dit dient elke buitenlander goed te begrijpen sterk genoeg, ook als het zich afzondert van d< buitenwereld. Met andere woorden, het' Brit sche publiek vindt genoeg bevrediging in het aanschouwen van league- en cupwedstrijden, terwijl het terecht de aan internationale ont moetingen onafscheidelijk verbonden verwik kelingen vreest, Vandaar ook de geringe be langstelling voor Olympische voetbalwedstrij den. Maar dat heeft ook nog andere oorzaken, waarover we het later zullen hebben. Op Boat Race Day volgen millioenen Brit ten gespannen den roeiwedstrijd tusscben Ox ford en- Cambridge. Een nationale belangstel ling, die te meer opvalt, omdat zich onder die die massa maar enkele duizenden bevinden, die in feite iets met genoemde universiteiten te maken hebben, of in de toekomst zullen hebben. Dat een universitaire opleiding tot op heden nog altijd voor een bevoorrechte klasse gereserveerd is gebleven, deert blijkbaar den „man in the streef' in ihet geheel niet. Op dien dag toch trekt hij er met zijn versierden ratel en dikwijls behangen met het lichtblauw der Cambrians en bet donkerblauw ■of donkerblauw op uit, om een minuut of twee hoogstens in staat te zijn, twee zwoegende achten tegen elkaar te zien strijden. Hon derdduizenden zijn niet eens getuige van het eindresultaat Traditie speelt hierbij natuur lijk een groote rol, maar traditie alleen de Boat Race 1947 wordt de 118e kan geen vol. ledige verklaring van dit uitbundige nationale enthousiasme op Boat Race Day zijn. Zoo gaat het ook met Testmatches tegen het Dominion Australië, met een titel wedstrijd, waarbij een Britsch bokser betrokken is en op Derby Day te Epsom. waar duizenden niets van den ren kunnen zien, doch zich ver genoegen met de sfeer en hun „dagje buiten". De her-intrede van Engeland in de F.l.F.A, Is voornamelijk het werk geweest van Lotsy en den F.A.-secretaris, Stanley Rous. Het Britsche publiek staat er apathisch tegenover en heeft daartoe zeker niet dén wensch te kennen gegeven. De Britsche pers wijdde er slechts enkele regels aan en onlangs lazen wij een feilen aanval op het beleid van de F1A., waarin zeer terecht gewezen werd op het feit, dat Engeland nu dok verplicht zijn zal om de „vergoeding wegens loonderving" in te voe ren, die voordien oorzaak geweest is va.n het uittreden van EngeJahd uit genoemde Fede ratie. r Er 'is hu een commissie b.enoemd, om "alle gegevens te verzamelen over deze vergoeding aan amateurs, waarna e'en voorstel gedaan zal worden. schelen. Wij herinneren ons een F.l.F.A,-congres te Brussel, een 20-jaar geleden, waar de Bel; Seeldrayers op schampere wijze over amateurs sprak, waarop de kleine Britsche afgevaar digde Piekford als een.duivel uit een doosje opsprong en zei: „Meneer de voorzitter, de Britsche afgevaardigden zijn hier niet geko men, om naar een grapje van den heer Seel drayers te luisteren". Bij een ander F.l.F.A.- congres te Rome hield de Italiaansche afge vaardigde, Cavenaza een gloedvolle rede, waarin hij zei trotsch te zijn, dat Italië het voetbalspel had uitgevonden Engeland heeft er zich nooit op beroepen eenige tak van sport te hebben uitgevonden. Het heeft altijd bereidwillig leermeesters ver strekt voor het buitenland en was ten allen tijde bereid tegen buitenlandsche ploegen te spelen. In dit laatste schuilt riog een derde troef voor de tegenstanders van her-intrede in de F.l.F.A. Zelfs toen Engeland geen lid meer was van de F.l.F.A. heeft het voortdurend tegen' buitenlandsche ploegen gespeéld, het geen ietwat vreemd is ten opzichte van de recente houding der Federatie tegenover de Sovjet-Unie, die, omdat zij nog niet is toege treden, van elk internationaal voetbalcontact is uitgebannen. Reden te meer om het Brit sche publiek in zijn meening te versterken, dat meer rust en genoegen gevonden kunnen worden in „splendid isolation" dan door op nieuw de hand te steken in het wespennest van internationaal voetbal. Op weg naar de Willem Barendsz De tanker Nacella uit Amsterdam vertrokken De tanker „Nacella" is uit Amsterdam vertrokken op weg naar den walvischvaar- der „Willem Barendsz", die elk ©ogenblik te Kaapstad verwacht wordt op zijn reis naar de Antarctische gebieden. De 12.000 ton metende tanker die 6 kg post aan boord heeft voor de leden van de expe ditie zal via Curasao omstreeks de tweede helft van Januari de „Willem Ba rendsz" kunnen bereiken en zal circa vier tot vijf weken in de IJszee verblijven, ten einde de expeditie van nieuwen voorraad gas- en stookolie te voorzien en tevens de inmiddels geproduceerde traan tot een De heer F. Berkhout overleden In den leeftijd van 47 jaar is plotseling overleden de heer F. Berkhout, adjuncl-in- specteur van de scheepvaart. Sedert 1 Januari van dit jaar was de heer Berkhout werkzaam bij de scheepvaartinspec tie in IJmuiden en in dien tijd heeft hij veel gedaan in het belang van den wederopbouw van de visschersvloot, In reederskringen was hij dan ook een zeer geziene figuur, SCHEEPVAART Aldabi, 29 Nov. van Baihia naar' Rotterdam. And-ijk, 28 Nov, van Philadelphia te Baltimore. Atlantic Sea (charter), Rotterdam—Zuid Ameri ka, pass. 29 Nov. St. Vincent. Clio, 27 Nov. van Curacao naar Maracai-bo. D'elfbdijk, 24 Nov. .van Rotterdam te Los Angeles. Douro, 26 Nov. te Guayaquil. Ino, 27 Nov. van Aruba te Curacao. Linge. wordt 2 Dec., van Pitea te Amsterdam verwacht. Mijdrecht, 30 Nov. van Rotterdam Buenos Aires, Mondia, 27 Nov. naar Penang. Papendrëcht. wordt 5 Dec. of 6 Dec. van Abadan te Singapore verw. Perna, 27 Nov. van Rotterdam te Abadan, bestemd voor Shanghai. Polydorus, San Francisco—Buenaventura, 28 Nov. van Guayaquil.' Prinses Juliana, 27 Nov. te Deme- Straat Soenda, 27 Nov. van Singapore naar Hongkong, Sunetta, 5 Nov. van Abadan te Barry verwacht, daarna dokken te Rotterdam, Zijpen berg. 29 Nov. van Fremantle naar Suez en Rot terdam. Ci a tul-a, 28 Nov. van Glasgow naar Port Arthur. Alkaid, RotterdamSantos, pass. 30 Nov. Dover. Antonia, 28 Nov. van Hongkong naar Singapore, ArSkeldijk (ex Whitman Victory,) 28 Nov. van San Francisco naar Coosbay. Bengkalis, 30 Nov. van Amsterdam te Batavia. Bloemfon tein, 20 Nov. van Batavia naar Amsterdam, Boissevain, BataviaSouthampton en Amster dam, 28 Nov. van Mombassa. Brastagi, New Or leans—Kaapstad, passeerde 1 Dec. St. Helena. Doros, 27 Nov. van Quanta te Curacao, Drenthe, HoustonCalcutta, 28 Nov. van Colombo. Erinna, 29 Nov. van Aden naar Abadan; Fort Oranje, 1 Dec, van Rotterdam naar Antwerpen. Galilea (charter), Rio de"Janeiro—Antwerpen, 28 Nov. van St. Vincent k.v. Japara, 30 Nov. van Batavia rechtstreeks naar Rotterdam, Jupiter, New York Paramaribo, 28 Nov, van Port au Prince, Kota Agoen, 29 Nov. van Batavia te Bombay. Lopper- sum, Montreal—Antwerpen en Rotterdam, 28 Nov. van Quebec. Maaskerk. van Duala naar Amsterdam, 28 .Nov. van Accra. Melampus, 30 Nov. van Macassar te Batavia. Murena, Port Said—Barry. 28 Nov.v van Mallaga. Noord-Bra- b'ant, CalcuttaPhilippijnen, 29 Nov. van Colom bo. Ondina, 29 Nov. van Tarakan te Penang. Overijsel, "BataviaKarachi, 29 Nov. te Bombay. Polyphemus, 27 Nov. van San Francisco te Van couver. Rijnstroom, Reykjavik—Holland, 29 Nov. te Hull. Saidja, 24 Nov. van Tarakan naar Shang hai. Sibaj-ak, 1 Dec. om 4 uur Ouessant gepass. Slot.erdi.jk, thuisreis, pass. 1 Dec. om 18 uur Ouessant (Batavia—Hamburg). Sommelsdij'k, -28 Nov. van Penang te Singapore. Stad Haarlem, RotterdamGenua, pass. 29 Nov. Dungeness. Stad Maassluis, 28 Nov. v. Valparaiso te Sanan- tomio. Tarakan, 29 Nov, van New Orleans naar New York. Van der Capelle Am sterdam—Z uid Amerika via Cardiff, pass. 28 Nov. Dungeness. L. H. F. Leistikow directeur van „De Eendracht" Enkele maanden geleden berichtten, wij reeds, dat de heer L. H. F. Leistikow, oud Haarlem—Neptimus wordt in Heemstede gespeeld Dank zij de medewerking van het Heem- steedsche Sportpark en HBC zal de be- Doch er is een andere, niet minder belang rijke factor, die vele Britten tegen de her aansluiting bij de F.l.F.A. gekant doet blijven: de menigte gaat sinds lang niet meer naar amateur-voetbal, waarvan mede het gevolg is, dat het Britsche publiek weinig belangstelt in Olympische voetbalwedstrijden, vooral ook, omdat men vreest, dat andere landen toch met „sham"-amateurs zullen uitkomen. Of de Nederlandsche voetballers,'die te Huddersfield tegen Engeland uitkwamen, nu werkelijk wel amateurs in de goede en volste beteekenis van het woord zijn, kan de Engelschen weinig vaarden om de eerste productie van de Willem Barendsz" in ons land af te leve- •en. Voor de leden van de expeditie zal de komst van den tanker een gebeurtenis zijn,.daar hij na Kaapstad weer voor hen het eerste persoonlijke contact beteekent met boodschappers uit het vaderland. V oetbalvereeniging „IJmuiden" hoeveelheid van 10.000 ton over te nemen. westland/ Buenos AiresAmsterdam, 29 Nov. te De tanker zal daarna de terugreis aan- Bah la. winsura, Amsterdam—Dakar, 29 Nov. te Tor Bay wegens slecht weer, Zaanstroom, Ant werpenReykjavik, 29 Nov. van Huil. Agioi Vicores, Rotterdam—Calcutta, pass. 30 Nov. Pe- rim. Alkaid, ^Rotterdam—Santos, pass. 2 Dec. Ouessant. And-ijk, 30 Nov. van Baltimore Newport Nfcws. Blommersdijk, 1 Dec. te Londen (New Orleans—Rotterdam). Hedel (ex Spree), van Antwerpen naar St. John via Swansea, pass. 1 Dec. Vlissingen. Katwijk, Rouen—Lissabon, pass. 1 Dec. 9 uur n.m. Fïnisterre. Kerkplein, 30 Nov. van Basrah naar Koramsbar, Larenberg, 3 Nov. van Bombay naar Australië. Fhilee (char ter), 30 Nov. -te Singapore (naar Manilla). Prins Willem van Oranje, AntwerpenAlexandrië en Haifa, pass. 30 Nov. Gibraltar,'Streefkerk, Rot terdam—Britsch I-n-die, 1 Dec. te Bordeaux, Tiba, Montevideo—Antwerpen, pass. 30 Nov. 20 uur Fernando Noronha. KON. HOLL, LLOYD. S-alland, 1 Dec. te San tos. Westland, 1 Dec. van Baihia. v.' d. Velde, 30 Nov, van Port Said. K. N. S. M. Delft, 30 Nov. van Lissabon naar Madeira. Primo, 29 Nov. te Cu.ragao. Tjipondok, 29 Nov, van Barranqullla ng^r Port au Prince. Gordias, 27 Nov. van New York naar West-Indië. Tyro, l Dec. van Lissabon naar Hoek van "Hol land (voor orders). Venlo, 29 Nov. van Svend- borg naar Amsterdam. Arnhem, 30 Nov. van Am sterdam naar Newport. Euterpe, 29 Nov. var Rotterdam naar Oporto, Oksywie, 29 Nov. van Rotterdam naar Lissabon. Gudrun, 29 Nov. Harlingen naar Napels. Ary' Seheffer, 30 Nov. Antwerpen naar Leixoes. Orestes, 1 Dec. te Amsterdam. Ornen, 1 Dec. van Bordeaux naar Bilbao. Venus, 30 Nov. te Saloniki. MIJ NEDERLAND. Noord Brabant, 28 Nov. van Colombo. Boissevain, 27 Nov. te Mombassa. Bengkalis, 27 Nov. van Singapore. Oranje, 1 Dec. Gibraltar gepasseerd. VINKE EN CO. Rossum, 29 Nov. te Para maribo. L. H. F. Leistikow tunus op Zondag 15 December in Heem stede worden gespeeld, behoudens toe stemming van den KNVB. De wedstrijd HBCVolendam, welke ook voor dien datum vastgesteld is, zal van 12 tot 2 uur gespeeld worden. H.H.IJ.C. leed de eerste nederlaag Ook de hockeyeompetitie leverde eenige rasslngen op. In de eerste plaats dient vermeld de nederlaag van HHYC op eigen terrein tegen Laren. Met 5—3 verloren de Hagenaars. BMHC liet ?ien, dat het geen prijs stelt op de onderste plaats en boekte een overwinning van 32 op Hilversum. A. de Roos was op de spilplaats op gesteld en een sterkère middenlinie trad nu in het strijdperk. BMHC nam de leiding, waarna de thuisclub den achterstand in een voorsprong van 2—1 omzette. In de tweede helft waren de Bloemendalers in goéden vorm en zorgden er voor, dat een overwinning van 32 werd behaald. Be Fair en TOGO speelden 1—1. De stand van de onderste plaatsen is thans: 8. HOC 13—16 17—20 12—20 Hoe een groothandelaar afslagpunten kwijt kan raken De voorzitter van het Scheidsgerecht, Alexanderstr. 10, den Haag, heeft, in kort geding de volgende voorloopige uit spraak gedaan in een geschil tusschen de firma's, welke wij gemakshalve A. en B. zullen noemen. De firma A. kocht, op provisie-basis, voor de firma B. in de basisjaren, voor een zeker bedrag aan visch en haring. De fibma B. heeft, naast een erkenning als groothandelaar in visch, ook een inleg- gerij, rookerij, bakkerij etc. in de provincie, maar géén toewijzing op den vischafslag waar A. voor B. kocht. Alle aankoopen Werden ten name van A. verricht. In afwachting van de behandeling voor bet Scheidsgerecht, heeft- vorenbedoelde voorzitter het Bedrijfschap voor Vissehe- rijproducten opgedragen, de firma A. een aantal toewijzingspunten af te nemen en toe te wijzen aan de firma B., waaraan Ihet Bedrijfschap gevolg heeft gegeven. In eerste instantie is de firma A. door den voorzitter van bet Scheidsgerecht niet gehoord. Deze uitspraak is van de grootste betee kenis, daar de geschetste verhouding tus schen zeer vele firma's onderling als heel normaal werd beschouwd. De groothandelaren in de aanvoerplaat- sen zullen in het verléden nimmer aan de mogelijkheid gedacht hebben, dat door deze verhouding hun afslagpunten door hunne cliënten zouden kunnen worden op- geëischt- De toestand is nu zóó geworden, dat iemand die tevoren nooit aan een afslag kocht, dus geen basisjaren heeft, afslag- afhalen van bonkaarten, punten toegewezen krijgt en de voorma- Voor het afhalen van bonkaarten in het lige groothandelaar het veld moet ruimen.Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt: "Woensdag 4 December letters P tot en met R en Donderdag 5 December letters S tot, en met St. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp). vischAanvoer in ostende. Gedurende de week van 22 tot en met '28 November bedroeg de aanvoer van zeevisch in Ostende 58G514 kg. met een opbrengst van 6312590 fr. Er was één IJslander binnen met 60.000 kg. visch, MARKTBERICHT VAN MAANDAG Aangevoerd werden 100 kisten visch en 950 kisten versehe haring. Besommingen: Kustvisschers: IJM 81 f 1295, IJM 276 f 1314, TX 29 f 1218. Versehe haring: KW 124 f2270, KW 2 f 4286. KW 39 f 7680. Het eerste elftal van V.V.IJ. heeft niet veel plezier gehad van zijn reis naar Utrecht. Op een totaal onbespeelbaar terrein, tijdens stroomenden - regen heeft het een nederlaag van 62 geleden. Reeds van den aftrap af bleek dat S.S.V.U. op revanche belust-was. Een voorsprong van S.S.V.U. werd te niet gedaan door een kop bal van Wielinga. Rust ging tnet een gelijken stand in. In de tweede helft moest V.V.IJ. tegen regen eh wind spelen op een terrein dat in middels een modderpoel was geworden. Een mistrap in de achterhoede werd V.V.IJ. nood lottig'. Direct hierna maakte S.S.V.U. van het uitvallen van dqn IJmuiden-sc'hen mid'half ge bruik en bracht den stand op 31. Geheel IJmuiden trok .ten aanval. De Utrechtenaren zetten een paar snelle aanvallen in doelpun ten om (5—1), -waarna V.V.IJ. den moed. op-j gaf.Vlak voor. het einde doelpuntten beide elftallen nog eenmaal, zoodat de eindstand 62- werd, waarmede V.V.IJ. practisch zijn kans op de bovenste plaats heeft verspeeld. Het tweede elftal was beter op dreef en won Zaterdag van Kennemerland II met 52. De midvoor Vooys maakte vïer doelpunten. A.D.W. II—Velsen II 1—3 Op een terrein, dat voor voetbal feitelijk ongeschikt was, werd deze ontmoeting ge speeld. De spelers hadden de grootste moeite om op fde been te blijven, plaatsten slecht en konden den bal soms niet vooruit krijgen. ADW II nam de leiding. Tegen de rqst kwam Velsen echter opzetten en hoewel Sheekes c.s. nog een strafschop misten, leidden ze met de rust toch reeds met 31. Na de rust had de wedstrijd niet veel meer om het lijf. De spelers deden hun best om er nog van te maken, wat er van te maken was, maar tot doelpunten-kwam het niet meer, zoodat Velsen ,met 31 won en weer een stapje dichter bij het kampioenschap kwam. Tumvereeniging „Santpoort" Het turnkampioenschap van den Kenoemer Turnkring werd behaald' door Mevrouw A. Dortmundt— Nol. De graad wedstrijden op 24 Nov. en 1 Dec., uitgeschreven door de K, T. K. lever den de volgende resultaten óp: le groep A: A. Dortmundt—Nol le pr. 47 1/8 punt; W. RietveldWolzak 2e pr. 44 5/8 punt; A. de JonigeStarink 3e pr. 38 3/8 punt. le groep B: E. Timmer 3e prijs 3814 punt. 2e groep: J. H; Copier 3e prijs 40 punten; A. de Vink 3e pr. 39 3/8 plint; A. de Bruin 3e pr. 39 1/8 punt; R. v. d. Berg 3e pr. 37 7/8 punt; J. Pellemans—de Jonge 3-e pr. 36 5/8 punt. 3e groep: H. v. Einthoven 3e pr. 34 punten. De dames A. Dortmundt—Nol en W. Rietveld- Wolzak behaalden het diploma Bondsturnster 1-e klasse en komen in 1947 in aanmerking voor de Districts-kampioenschapswedstrijden, de „antje" weer naar zee. Na de drukke haringteelt was het nood zakelijk,' dat de Antje, Dirkje en Claesje uit de vaart genomen werden, om eenige motor- onderdeelen te vernieuwen en andere repa raties te ondergaan. De Antje is inmiddels gereed gekomen en naar zee vertrokken. De Dirkje en de Claesje liggen nog in reparatie. hervormde mannenvereeniging velsen-noord. De Hervormde Mannenvereeniging houdt een bijeenkomst op Dinsdag 3 December in de Herv. school aan de Langeveldstraat. De heer W. B. Kleywegt zal spreken over: „Het gezin".- Na 'afloop zullen de aanwezigen de gasten zijn van de „Jong Hervormden". Ook dames zijn gerioodïgd, Haringaanvoerper auto IJmuiden had voorheen als aanvoerha- v-en van versehe haring een bijna mono polistische positie, maar door verschillende oorzaken steekt Scheveningen IJmuiden naar de kroon. Drie loggers hebben gis teren een 1000-tal kisten hier gelost, maar per auto werd een ongeveer even groote hoeveelheid uit Scheveningen aangevoerd. vischomzet in november. De omzet in den Rijksvischafslag gedurende de maand November 1946 bedroeg 1.390.033. Hierdoor steeg het totaal in 11 maanden van .Üit jaar tot 18.872.7-33. STORMWEER OM DEN NOORD. De laatste 14 dagen is het om de Noord voortdurend slecht weer, waardoor de Noordbooten slechte en lange reizen ma ken.. De Clasina Luther en de Prinses Bea trix hebben -dit ondervonden. Na een lange reis kwamen de trawlers met resp. 300 en 200 manden viseh aan den afslag. „De Gelaarsde Kaf" Onder auspiciën van de af deeling Volks onderwijs in samenwerking met de ouder commissies der verschillende scholen en het onderwijzend personeel is Maandag morgen in gebouw Concordia een aanvang gemaakt met een serie opvoeringen van het bekende sprookje „De Gelaarsde Kat" door de Tooneelgroep der Nederlandsche Onderwijzersvereeniging, die in vier voor stellingen opgeveer 1800 kinderen der openbare lagere scholen van Velsen en Beverwijk enkele prettige uren heeft be zorgd. Bij de eerste uitvoering was het ge meentebestuur vertegenwoordigd door de heeren wethouder A. J. v. Leusen en Smakman, chef van de afd. Onderwijs ter secretarie en den heer Chr. G. Dun, inspecteur van het L.O. De heer P. H. van Os, hoofd van school D zeide in zijn ope ning, dat dit de eerste uitvoering van de Ned. Onderwijzers Vereeniging voor, Vel- sen en omgeving was, welke daarmede dit jaar heeft getracht om behalve de gebruikelijke St. Nicolaasfeesten thans den kinderen een dergelijk feest in den vorm van een Uitgebeeld sprookje te geven. Dat men hierin volkomen is ge slaagd wettigt de verwachting, dat meer van dergelijke uitvoeringen zullen worden gegeven, althans indien de zeer hooge kosten voor costumeering en aankleeding benoodigd, kunnen worden bestreden en dit dan mogelijk maken. Want hieraan was de. grootste zorg' besteed. Bijzonder fraaie en rijke costumes, een zeer passend déco», keurig gearrangeerd en met zeer goede grime van alle 24 deelnemende ac- teurs(trices) deden „De Gelaarsde Kat" (mevr, C. J. de Bruinde Vries), die door haar serieus spel het stuk als het ware droeg, inderdaad leven. collecte voor „de gelaarsde kat". De Zaterdag' in ónze gemeente gehouden collecte voor de opvoeringen voor de school jeugd van „De Gelaarsde Kat" heeft 739.94 opgebracht. Het comité verzoekt te melden dat de op voering, die hedenavond voor de ouders in Concordia gegeven zou worden, wegens ge brek aan belangstelling niet doorgaat. JUBILEUM C. HALFF. Onder groote belangstelling is Maandag het veertigjarig arbeidsjubileum van den heer C. Halff in dienst van de Kon. Papier fabrieken Van Gelder Zonen, op de gebrui kelijke wijze herdacht. kapelmeester van de Koninklijke Marine langrijke voetbalwedstrijd Haarlem—-Nep- Kapel, tijdelijk de benoeming van de Har- moniekapel „De Eendracht" had aanvaard. Thans kunnen wij melden, dat de heer Leistikow van 1 December ai: vast aan de kapel verbonden is. De heer Leistikow, die zich op een prachtige loopbaan in de muziekwereld mag verheugen, stamt uit zeer muzikale ouders. Zijn vader. F. G. Leistikow was te Arnhem ka pelmeester bij l R.I. en de Schut terij; zijn moeder, C. A. Metzei, een zeer begaafde pia niste. In 1885 te Arnhem geboren voelde de heer Leistikow zich op zeer jeugdigen leeftijd tot de muziek aange trokken; hij ^Ju- deerde achtereen volgens piano, vi ool en klarinet. Reeds op 10-jari- gen leeftijd ver tolkte hij ten huize van Baron Pallandt te Laag-Keppel een vioolsolo, die zoo werd gewaardeerd, dat hem door zijn gastheer 'n nieuwe viool ten geschenke werd gegeven. Op 14-jarigen leeftijd ging hij naar de Muziekschool te Leipzig en bekwaamde 'hij zich verder als violist, clarinettist en cel list in verschillende orkesten. Na zijn mi litieplicht te Bergen op Zoom te hebben vervuld, vestigde de heer Leistikow zich als muziekleeraar te Amersfoort. De mobi lisatie van 1914 bezongde hem een functie van kapelmeester bij het 16e Reg. Infante rie, waarna hij in 1920 overging naar de kapel der Koninklijke Marine te Den Hel der. Uit 47 candidaten werd hij in 1924 na een vergelijkend examen benoemd tot eer sten kapelmeester als opvolger van den héér Hazebroek. Als componist en arrangeur van sym- phonieën, symphonische werken, marschen en walsen heeft de Leistikow groote be kendheid verworven. Met toestemming van H.M. de Koningin mocht bij de plechtige uitvaart van wijlen Z.H.K. Prins Hendrik zijn compositie „De laatste Eer" bij de Groóte Kerk te Delft worden uit gevoerd. Een „Vloot-Rhapsodie" compo- néerde hij bij de film van den K 18-tocht, opgedragen aan wijlen dr. H. Colijn. Zijn Fantasie „Ons Vorstenhuis" werd zeer po pulair. De „Prins Bemard-marsoh", opge dragen aan Z.K.H. Prins Bernhard werd eveneens in dank aanvaard. Zijn muzikale talenten zag de heer Leistikow- gewaar deerd door de onderscheiding met de gou den eere medaille van de Orde van Oranje - Nassau met de Zwaarden, een medaille van 1 de Exposition Internationale 1930 te Ant werpen en zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Leopold II van België na het bezoek van Koning Leopold in 1938. Bij de Engelsche kroningsfeesten maakte de heer Leistikow de vlootrevue te Spithead mee.aan-boord van H.M. Kruiser „Java". 9. BMHC 10. TOGO 11. Be Fair 12. Hilversum N.V. gesticht voor Olympische Spelen 1948 Lord Burleigh, de voorzitter van het Britsch Olympisch Corpité, heeft zijn organiseerend comité voor de Olympische Spelen 1948 in een naamlooze vennootschap omgezet, waar bij, met toestemming van' het Britsche mini sterie van Handel, het woord „limited" is weggelaten. Deze vennootschap bezit geen aandeelen kapitaal, maar bepaalde personen hebben zich daarvoor garant gesteld. Het aantal leden bedraagt 50, die elk tot het betalen van een pond verplicht gesteld kunnen worden, als de vennootschap na afloop der Spelen geliqui deerd wordt. De vennootschap za] in het bij zonder zorgdragen voor materiaal en uitrus ting-stukken en in het bijzonder voor de uit rusting van de Britsche ploeg, wier onkosten zij voor haar rekening nemen zal. POSTDUIVENVEREENIGING „DE SNELPOST" De in Haarlem-Oost' gevéstigde postduiven ver eeniging „De Snelpost" heelt dit - jaar -alleen kampioenschappen jonge duiven vervlogen. lste kampioen. J. Westerman met 127 punten; 2de kampioen P. R. J. Vergers Sr. en Zn. 117 punten; 3de kampioen G. Mollema 116 punten. Kampioenvogel J. Hopman met ring No. HOLL- 46-233550. De vereeniging organiseert een tentoonstelling op 7 en 8 December, in het gebouw 2de Zuid- polderstraat 50. BINNENLAND Op tien 3lslen accountantsdag van het „Ne- deriandsch Instituut van Accountants" heeft tie heer L. van Essen Lzn. uit Bloemendaal een rede gehouden over het beroepsgeheim. De inter-provïneialc raad van de gemeen schap van oud-illegale werkers heeft in een tele gram aan den ministerraad geprotesteerd tegen „het onderhandelen en het aangaan van een overeenkomst met Soekarno". Twintig jaar gevangenisstraf is geëischt te gen een leerling-verpleegster uit Rotterdam, be schuldigd van het verraden van verscheidene illegale werkers, waarvan er een door haar toe doen werd gefusilleerd. Na de bevrijding had zij zich met een Canadees verloofd! Een Engelsche officier-vlieger is gedood, toen de jeep waarmee hij en een collega van Den Haag op weg waren naar het Tran-sitea-mp in Hoek van Holland, tegen een boom botste. Op last van den minister van Financiën is de verhandeling van aandeelen Nederlandsche Bank en certificaten daarvan tot nader order verboden. BUITENLAND Elliot Roosevelt moet na zijn terugkeer uit de Sovjet-Unie voor een commissie van. onder zoek verschijnen in verband met antï-Ameri- kaansche handelingen. Het gaat vooral om door hem in Moskou afgelegde1 verklaringen over de buitenlandsche politiek van Amerika. Het Sovjet-persbureau Tass maakt bekend dat de Bulgaarsche regeering besloten heeft de Spaansche republikeinsc'he regeering in balling schap (prémier José Giral) te erkennen. Er zul-- len diplomatieke betrekkingen worden aange knoopt. HAARLEM EN OMGEVING Eenige leden van het personeel, werkzaam bij het Districts Bureau voor de Verzorging der Oorlogsslachtoffers organiseeren Woensdagmid dag een St. Nicolaasfeest voor de 270 patiënten in het Roode Kruis Sanatorium te Santpoort. Dank zij veler medewerking kan aan iederen patiënt fruit, speculaas en borstplaat worden, uitgereikt. Prins Bernhard decoreert Engelsche officieren In Paleis Soestdijk heeft Prins Bernhard negen Britsche officieren gedecoreerd. In een toespraak zeide de Prins: „Er bestaat voor ons geen andere mogelijkheid om U te danken voor hetgeen U voor ons land hebt gedaan, dan U een decöratie te verleenen. Weest er echter van overtuigd, dat'.tr een warme plaats in ons hart hebt veroverd." Captain G. F. Wood van de Royal Air Force ontving het Commandeurskruis van de Orde van Oranje Nassau. Zes officieren ontvingen het officierskruis en twee het ridderkruis. De onderscheidingen werden alle verleend met de zwaarden. Met veel dank aan Gods goed heid werd ons een lief Doch tertje geboren W edu wensteun blijft zelfstandig In gebouw Concordia werd een gecom bineerde vergadering gehouden- van de beide aan de- Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. op sociaal gebied werkzaam zijnde vereeiiiging'en „Weduwensteu-n" en Centraal Sociaal Fonds, over het voorstal van laatstgenoemde aan „Weduwensteun" gedaan om te komen tot centralisatie van weduwensteun over alle fabrieken en ma gazijnen van Van Gelder Zonen. Indien tot céntralisatie zou worden besloten, zou ook verder worden beslist over de vraag of déze centralisatie ter hand moest worden, genomen door „Weduwensteun" of dat dit zóu geschieden via het Centraal Sociaal Fonds. De heer A. Geerlofs, voorzitter van „Weduwensteun" zette het standpunt van zijn vereeniging uiteen, waarna de heer L. Harsveld dit deed voor het Centraal Soci aal Fonds. Gezien de toelichtingen van den heer Geerlofs kon „Weduwensteun" zioh op' formeele gronden niet met een centrali satie onder het beheer van -het Centraal Sociaal Fonds vereenigen. Langdurige dis cussies hadden tot gevolg, dat dit voorstel werd verworpen. Het bestuur van_ „Wedu wensteun" kreeg echter opdracht'met het personeel der andere fabrieken in overleg te treden, teneinde ook daar de oprich ting van betreffende veréenigingen te be vorderen. Hierna zal het personeel van het bedrijf te Velsen een voorstel tot centrali satie onder de Vereeniging „Weduwen steun" worden voorgelegd en gelegenheid worden gegeven, zich opnieuw hierover uit te spreken. Morgen de glasactie Al is het dan geen „ruiten troef", ook onze gemeente heeft haar glasactie onder het motto: „Voor en door Velsen". Morgen zal de inzameling beginnen en wel door twee auto's van den Mijnenveegdienst, met marinepersoneel en door twee ge meenteauto's met gemeentepersoneel „be mand". Vaklieden zullen er voor zorgen, dat het glas behandeld zal worden, zooals dit behoort. Het is te hopen, dat de actie succes heeft, opdat die IJmuidenaren, die achter De Heer en Mevr. Veldtkamp- v. Reeden. Spionkóp,straat 41, H.-N. Tijdelijk adres: Diaconêssen- liuis, Haarlem.- - Ondertro u-w d: CATHARINA V. d. VIS WILHELMUS' M. SPRENGERS Receptie Zondag 8 Dec. a.s. van 35 uur. De Weerdstraat 24. Heden overleed plotseling tot onzé diepe droefheid onze innig geliefde Man en Vader de Heer FRANS BERKHOUT Adjunct-Inspecteur voor de Scheepvaart, in den ouder dom van 47 jaar. Velsen, 2 Dec. 1946. Jan Kostelijklaan 27. Velsen: Zw Berkhout-Muurling Den Helder: A. Berkhout. De teraardebestelling za-1 plaats hebben Vrijdag 6 Dec. a.s. op de Begraaf plaats Westerveld na aan komst van trein 14.11 uur. Vertrek sterfhuis pl.m. 1.45 uur. LEERLINGVERKOOPSTER gevraagd Sch o en en ma.gia.zl j n O-osterduinweg 2-5, IJmuiden-Oost. Gevraagd: FLINKE MEISJES -- - ---voor diverse afdeel-ingen. Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wasscherij en Chemische Waescherjj HOEK EN VAART Bloemendaalsches-traatweg 17,, Santpoort-St, Gevraagd voor direct SCHOENMAKER liefst in 't bezit van dJpilo-nna A, S'chó.eri'-enina-gazijn O-osterduinweg 2<5, "LTmuideh-Oost. Klave-r's Boekhandel EDISON STRAAT 7 - IJMUIDEN - TEL. 532« NOG 3UIST ONTVANGEN het boek van onzen plaatsgenoot Leegwater (Gep, loods- schipiper eerste klasse) Van Scheepsjongen lot schipper f 6.90 Beuevens een collectie mooie VULPOTLOODEN Met zeer groot leedwezen geven wij hiermede kennis van het plotseling overlij den van onzen Adjunct-In specteur, den heer F. BERKHOUT in den leeftijd van 47 jaar Zijn nagedachtenis zal door ons steeds in hooge eere worden gehouden. De ambtenaren bij de Scheepvaart-Inspectie te IJmuiden. DANKBETUIGING. Mede namens mijn vrouw en Familie dank ik .de Directrice en onder-Directrice' en perso neel van het gebouw G. B. O. V. en allen die 26 Nov, ons Gouden Huwelijksfeest tot een onvergetelijken dag hebben hout in plaats van achter glas wonen, of j gemaakt, die zelfs geen hout hebben ter beschutting, T afdoende geholpen kunnen worden. I Wijk aan Zee. VISSCHERIJBERICHT SCHEVENINGEN I Gerbrand Bakker. Kruideniers De vangsbberiohten van gisteren waren SCH waren, Gerard Doustr. 33-35 190 met 85 kantjes; SCH 247 met 65 kantjes; SCH heeft plaats voor een VELDEN, Voor St. Nicolaas Groote collectie K1NDERPANTOFFELS Sch o enenmagazij n Oosterduinweg 2 5, IJmuiden-Oost. Nog niet geslaagd voor St. Ni colaas.? Een mooi SCHEMER LAMPJE bij Henk Broekhuizen Rypstraat 5 vandaan en het is in orde. NET MEISJE GEVR. voor de morgenuren, Driehulzerkerk- weg 138, Driehuis. 125 met 110 kantjes; SCH 189 met 85 kantjes; SCH 353 piet 150 kantjes; SCH 333 met 150 kantjes, SCH-120 met 260 kantjes; SCH 50 met 120 kantjes De van-gstberichten van hedenmorgen waren: SCH 120 met 20 netten in voor 3 kantjes; SCI-I 189 met 5 netten in voor 1 kantje; SCH 225 3 kantje in voor Het Kanaal; SCH 20 1 kantje in voor Het Kanaal; SCH 95, 3 netten in voor 2 kantjës. Agenda voor Velsen en IJmuiden dinsdag. Rex Theater: „De gevangene van Zenda", 8 uur. De Pont: „Hands across the border", 8 uur. Thalia: „Het lied van dé Vrijheid", 7 en 9.15 uur. woensdag. Bioscopen: Als Dinsdag. WERK IN DEN HELDER. Het gëmeentebestuur van den Helder heeft aan de firma A. Dienaar en W. C. van der Giessen, alhier, opgedragen het sloopen van woningen, pakhuizen, fundee ringen en kélders, alsmede hét opruimen daarvan. LEERLING-VERKOOI'STER Zonder prima getuigen onnoo- dig te solliciteeren Compleet opgemaakte Vtsch- bom vanaf f 2.50. Compleet op gemaakt Aquarium, f 9.25. f 12.50 en hooger Mannenkanaries op vollen zang. vanaf f 22 50. Komt zien en hooren Bestel vroegtijdig Ruime sorteering LUXE KOOIEN Naturalisten, Jacob (I nestraat 10-18 Haarlem GERBRAND BAKKER K r u i (1 eni ers wa ren Gerard Doustraat 33-35. STROOIGOED 2 ons op sulkerwerkbpn. TIMMERMANSLEEKLING ge vraagd. Aanmelden Pres Kru- gerstraat 59, IJmuiden. NET MEISJE, 23 j. zoekt be trekking voor den dag. Adres bur. van dit blad. Te koop gevraagd kinder wagen o. kw„ in g. staat. Br. L1019 bur. v. d. blad 5 KX, LICHT BL. WOL ruilen voor rosé of andere kleur, 'liefst d. bl. J. P. Coenstr. 91, IJmuiden. Te koop: 2 pr. nw. D. SCHOE NEN, m. 39-40 f 13. Hofman, Zeeweg 1'85. Te koop: zwarte BONTMAN TEL gr. m. positiecorset, aqua rium 41 x 27 x 27 en inhaleer toestel. v. d. Helststraat 18, IJmuiden-Oost. a Te koop: zw. HEERENSCH. m. 41 f 10. P. C. Hooftlaan 23 2 X bellen, Driehuis. TE KOOP: 2 fauteuils, 4 eiken stoelen en tafel, 1 keukenta feltje, een poppenkamer en kindertafeltje met stoeltje. Adres: J. P. Coenstraat 63, IJmuiden. Te koop: een nieuwe JON GENSJAS, leeft 18 a 19 jaar. Adres: J. P. Coenstr. 133, IJm. Te koop gevr'. in g. st. zijnde kinderwagen. Aangeb.nw Amer. schoenen m. 44 en Hofdijklaan 45, Driehuis. Te koop: een ELECTRISCHE WASCHMACHINE. Adr.Plan- ciusstraat 22. IJmuiden. ST Nic. Te koop: groote KINDERSPEELGOED WINKEL met inh., strijkplank m. bou.t theetafeltje en meisjesromans, enz. v. Ostadestraat 42. Te koop: D. PIANO, merk Goètze, kr. sn. in metaal ge bouwd. Driehuizerkerkweg 80, Driehuis. Te koop: WANDELWAGENTJE sch. m. 21, en fototoestel rui len voor j, speelgoed of te koop, Tuindersstraat 34, IJm.- Oost Te koop aangeb.: een lange bruine BONTJAS m. 42-44 en een geel lederen actetasch. Trompstraat 41, IJm.-Oost. TE KOOP: d. bl. winterman tel en d, bl. Regenjas, 1. 15-16 jaar De Ruyterstr, 82. TE KOOP: bakvisch japon, d. blouse, 1 overall. Frans Naere- boutstraat 3. Te koop: 2 MEISJESMANTEL TJES, z. g, a. n. leeftijd 1-3-14 jaar. Kon. Wilhelmlnakade 1, IJmuiden. Z. g. a n. ACCORDEON te koop aangeb. merk Höhner ■120 b. pianoklavier. Adres te vern. bur, van dit blad. Te koop: POPPENWAGEN f 15 P. G. Hooftlaan 67, Driehuis. Te koop: 6 ladige SCHRIJF TAFEL f 37.50 Edïsonstr. 14 IJmuiden,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4