IJmuider Courant St. Nicolaas Duitschland neg deze week aan de beurt? Een rapport over het radiovraagstuk Franco reageert op het UNO debat De C.P.N. wil een iinksch blok 6le Jaargang No. 18500 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNÈMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 4 December 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,- Advertentie-tarieVen op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TEMIDDEN van de stormen der tijden in dit land temidden der beroering, ge wekt door de nieuwe ontwikkeling van zaken in de Indische crisis is het goed, zich een oogenblik aan dit alles -te onttrek ken en te verwijlen bij een vriendelijk, huiselijk feest der vaderlandsche traditie, dat 'ondanks alles toch gevierd zal worden: niet door allen, maar door velen, Zelfs in de bezettingsjaren is het gevierd. Er zijn goede, milde gebruiken die onwrikbaar stand houden, door alles heen en laat ons er blij om wezen, want 'dat helpt om het geloof in het goede in de menschelijke na tuur te bewaren: het goede, dat tenslotte toch overweegt. St. Nicolaas is niet verouderd. Hij blijft eeuwig dezelfde, al is de keus in cadeautjes beperkt en al zijn de cadeautjes peperduur, zoodat hij zich beperken moet. Dat is de hoofdzaak niet. Het is de geest des kinder- vriends, die onvergankelijk blijft en zich door materieele moeilijkheden niet ver dringen laat. Altijd is het op den duur de geest', die overwint. Misschien zal het bij na-oorlogsche kinderen wel al te moeilijk zijn, de stoomboot uit Spanje nog aan vaardbaar te maken. Maar ook de stoom boot behoort tot de materieele bijzaken en was ook zij niet slechts een tijdelijk attri buut? Ruim een eeuw geleden vervoerde zij hem nog niet; hij was ook toen een be dachtzame oude bisschop van Myra, voort levend als symbool uit de verten van een grijs verleden en hij kan dat nieuwe, be angstigend-snelle vaartuig, dat wel eens ontploffen kon, niet gewenscht hebben. Maar het paard was er toen en het paard is er nog, omdat het van alle tijden is en als „schoonste verovering van den mensch", zooals een pittig Franschman het indertijd genoemd heeft, in onvergankelijke eere blijft. Er is meer dat blijft. In tallooze wo ningen zal Donderdagavond weer blijde spanning heerschen om surprises. Er zul len nieuwe bedacht zijn en oude zullen als immer opgeld doen. De kinderen, die met klare, vertrouwende oogen de wereld in kijken, zullen genieten en nog blijer zijn omdat de ouderen even kinderlijk mee genieten, zoodat dit toch wel een goede, vriendelijke wereld moet zijn, waarin zij terecht zijn gekomen. En de rijmen zullen, gelijk Sinterklaas-rijmen dat moeten doen, kreupel gaan op vreemde versvoeten, maar daarom niet minder bewonderd worden en dat ook verdienen, vanwege de inspanning waarmee zij gewrocht en de vriendelijke gedachten waarvan zij vervuld zijn. Ja, hij is goed, St. Nicolaas: een groot- heilig man voorwaar, die zoo in de harten der menschen heeft kunhen voortleven. Er was indertijd een maandblad, dat bij be kende mannen een enquête hield over de vraag: „Op welken leeftijd hield u op, in het bestaan van St. Nicolaas te gelooven?". En sommige antwoorden waren zwaar wichtig, andere alleen maar nuchter. Som migen wisten het niet meer. Anderen zei den, dat zij zeven of acht of tien jaar ge weest waren en ik vrees dat enkelen een beetje opsneden om niet den indruk te wekken, dat zij als kinderen al niet bui tengemeen schrander geweest zouden zijn. Want groote mannen moeten hun reputa- tie verzorgen. Maar er was een dichter die het ware antwoord gaf. Hij schreef: „Ik begrijp uw vraag niet. Hij bestaat toch?". Dat is de waarheid; zijn geest is immers blijven leven en is dat niet het belang rijkste? In later tijden, in deze twintigste eeuw, waarin de menschen.zooveel grapjes gingen maken om te vergeten, dat. hun geest en hun samenleving zoo bedreigd werden, is ook over de figuur van St. Nicolaas een stroom van humor uitgegoten. Vaak was het speelsche scherts, maar ook werd het wel eens tot wrange spot. Maar het deer de hem niet en zal hem nooit kunnen de ren. Al werd hij door nog zooveel lieden verpersoonlijkt, van wie menigeen slechts door geldelijke overwegingen gedreven werd, al viel af een toe een hunner van het paard en al was de aanleiding daartoe van afcoholischen aard, al beweerde men dat een Bond van Sinterklazen was opgericht en al zag Deventer zich genoopt een stads- Sinterklaas aan te wijzen om bestaande misbruiken te beteugelen, de hooge figuur zelf bleef ongerept. Dat andere bekende woordvan een Franschman: le ridicule tue, bleek op hem niet van toepassing te zijn. Hij bleef ver boven de caricaturale nabootsing van lieden, die zich .zijner niet waardig toonden, verheven. Niets kon be ter getuigen van den eerbied, dien wij hem in waarheid toedragen. Het Nederlandsch Instituut voor Publie ke Opinie heeft tot velen een vraag ge richt: „Men zegt wel eens dat het voor kinderen niet goed is, om hun over Sin terklaas te vertellen en hen in Sinterklaas te laten gelooven; wat vindt u< ervan?" Drieëntachtig procent der ondervraagden heeft geantwoord: Het is wel goed. Elf pro cent: Het is niet goed. Zes procent had er geen oordeel over. Ik schaar mij bij de drieëntachtig procent en zou tot de elf procent willen roepen: „Ook dat nog' Houdt nu toch wat plezier en bekoring en vooral poëzie in het leven! Is het nog niet verward en ingewikkeld genoeg in dezen tijd?" Negentien procent der bevolking „doet er dit jaar «niets aan": noch aan Sinter klaas-, noch aan Kerstmis-cadeautjes. Jammer. Maar in deze omstandigheden valt het percentage mee: lager dan verwacht werd. En natuurlijk bestaat het ten deele uit menschen, die geen jonge kinderen hebben. Uit de enquête is verder gebleken, dat St. Nicolaas nog populairder op het platte land is dan in de steden. Maar mag ik door gaan met dorre statistische cijfers? Neen; het is ook niet noodig. De Heilige kinder vriend handhaaft zich als immer. Laat dat ons verheugen. B. P* Fransche socialisten steunen candidatuur-Thorez United Press meldt uit Parijs, dat de partijraad van de Fransche socialistische partij besloten heeft de candïdatuur van den communist Maurice Thorez voor den post van premier te steunen. Geen beslissing werd genomen over de vraag, of de socialisten eventueel aan een kabinet-Thorez zullen deelnemen. Intusschen is de socialist Vincent Auriol gekozen tot voorzitter van de Nationale Vergadering met 284 ,van de 542 uitge brachte stemmen. De communist Marcel Cachin kreeg 170 stemmen, de onafhanke lijke republikein Alexandre Vai-enne-96. De oogmerken van de fusie der zones De Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Byrnes, heeft medegedeeld, dat de raad van de groote vier vermoedelijk deze week zal beginnen met de behandeling van Duitschland. Er kan echter niet veel meer dan een overeenkomst over de procedure ver dacht worden. Byrnes legde deze verklaring af op een persconferentie, waarop hij bijzon derheden mededeelde over de fusie tusschen de Engelsche en Amerikaansche zones in Duitschland. Byrnes gaf toe, dat de Amerikaansche be lastingbetaler tengevolge van de fusie in 1947 ongeveer honderd millioen dollar meer zal moeten opbrengen dan wanneer de zónes ge scheiden bleven. Hij verduidelijkte, dat vol gens het plan de beide zönes tezamen aan het einde der drie jaar zich in economisch op zicht kunnen bedruipen. De Amerikaansche minister vertrouwde er op, dat de ministers van Buitenlandsche Za ken de verdragen met de vijf satellietstaten in de komende vijf dagen zullen beëindigen, waarna onmiddellijk met de bespreking van Duitschland zal worden begonnen. Hij zou er op aandringen, dat hierbij ook Oostenrijk in behandeling zou komen. „Begin van het eind" Bevin, de Engelsche minister van Buiten landsche Zaken, heeft op een persconferentie de nieuwe overeenkomst voor samensmelting van de Engelsche en Amerikaansche zónes van Duitschland „het begin van het eind van onze economische moeilijkheden, voor zoover het Duitschland betreft" génoemd. Volgens Bevin beoogt het project een eind te maken aan het dilemma, dat gerezen is tengevolge van concurreerende aanspraken óp Duitschland van voormalige bezette lan den en van de economische noodzakelijkheid om orde te scheppen in den chaos in Duitsch land zelf; het beoogt tevens in Duitschland een industrie op te bouwen, die zoodani; ook een plan omvat om in het komende jaar de steenkool-productie in het Ruhrgebied met 50 te ver'hoogen. Volgens Hilldring, die aan het hoofd stond .van de Amerikaansche dele gatie bij de onderhandelingen, zou dé steen koolproductie hierdoor op 75 van het voor- oorlogsche peil komen Ook is overeenstem ming bereikt over de onmiddellijke versche ping van voedsel naaT de Britsche zóne van Duitschland. Sovjet-tactiek. De Berlijnsche correspondent van de News Chronicle voegt aan het nieuws van de samensmelting van de Amerikaansche en Britsche zónes toe, dat er steeds duidelijker aanwijzingen zijn van een bereidheid der Russen om tot een overeenkomst te komen, waarbij de Sovjet-zóne hun troefkaart en de toekomstige Duitsche indüstrieele productie door Engelsen en Amerikaansch kapitaal ge- steund hun doel is. De Sovjet-grens in j Oost-Europa kan dan gelegd worden aan de Oder inplaats van aan de Elbe, waar zij nu ligt. De Sovjet-zóne is „een uitgeknepen citroen" geworden en algeheele economische unificatie van Duitschland zou een staaltje van goede commercieele tactiek der Russen zijn, waarbij Duitschland zou fungeeren als een koe, gevoed door het Westen en gemelkt door het Oosten. Men gelooft, dat het nieuws van het terugtrekken op groote schaal van Russische troepen uit Duitschland het voor spel is van een geste van Moskou's gedele geerden te Lake Success, die eigenlijk zegt: „Neem de Sovjet-zóne over en internationali seer haar. Wij kunnen er niets meer mee doen", aldus de correspondent. Lijdelijk verzet van Voor-Indiërs in Z.-Afrika In antwoord op een brochure en 11 pamfletten, die de gemeenteraad van de Zuid-Afrikaansche stad Durban aan de gedelegeerden bij de UNO heeft overhan digd en waarin verklaard wordt, dat de Voor-Indiërs in Zuid-Afrika niet onder drukt worden en geen reden tot klagen der controle gesteld moet worden, dat agres- hebben, heeft het voörloopige hoofdkwar- sie is uitgesloten, en die Europa, de rest van de wereld en Duitschland zelf zal redden, om te ontkomen aan het gevaar van een levens standaard, die voor .het grootste volk van Europa beneden het normale peil zou liggen en, indien zij niet wordt verhoogd, een be dreiging voor den levensstandaard van geheel West-Europa zou kunnen vormen. Het plan heeft tevens het doei den Engel- schen en Amerikaanschen belastingbetaler te ontlasten door Duitschland in staat te stellen door export geld te ontvangen voor zijn eigen minimum-noodzakelijke import. Men verwacht, dat de volgende artikelen spoedig zullen worden geëxporteerd: steen kolen, textiel, pharmaceutische, chemische en keramische producten. Kolen. John Hilldring, assistent van den Ameri kaanschen minister van Buitenlandsche Za ken voor de bezette gebieden, heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat Engelsch-Amerikaansche overeenkomst Vredescampagne van World Friendship Association Te Londen is eeh „vredesconferentie" be gonnen, die ten doel heeft het werk van de algemeenè vergadering der U.N O. en dat der Unesco te steunen. Aan deze driedaagsche internationale conferentie nemen 15 Europee- sche afgevaardigden van de World Friend ship Association deel. Zij hebben hét volgen detelegram aan de U.N.O. en de Unesco ge zonden: „Afgevaardigden van de World Friendship Association uit België, Tsjecho-Slowakije, De nemarken. Frankrijk, Groot-Brittannië, Ne derland, Luxemburg, Noorwegen, Zweden en Zwitserland, die in Londen bijeenkomen, zen den vriendschappelijke en nederige groeten aan de U.N.O. en de Unesco en beginnen dit jaar hun vredescampagne met 'de bedoeling vriendschap, goodwill en begrip tusschen de volken van alle landen te kweeken. De W.F.A heeft 16.000 jonge menschen uit 4 Europee- sche landen uitgewisseld. Er is besloten om in 1947 100.000 menschen van alle leeftijden tusschen tien landen uit te wisselen. De W.F. A. is verheugd op bescheiden wijze van dienst te kunnen zijn. Nieuwe loon- en arbeidsvoorwaar den voor beroepsvervoer Door het College van Rijksbemlddélaars is thans een bindende regeling van loon en ar beidsvoorwaarden afgekondigd voor het geheele vervoer langs den weg, waaraan terugwerkende kracht is verleend tot l Juli j.l. Alleen voor het taxibedrijf zal een nadere regeling komen. Onder deze regeling valt niet alleen het goederenvervoer maar ook personen vervoer. Haarlem, Heemstede en ook Bloem en- da al zijn in de eerste gemeente loonklasse ge plaatst. tier te New York van den „raad van lijde lijk verzet" (een organisatie va<n Voor- Indiërs, die in Zuid-Afrika wonen) een vlugschrift uitgegeven, waarin voorbeel den worden genoemd van toestanden, waaronder de Voor-Indiërs in de Unie van Zuid-Afrika zouden leven. In dit vlugschrift wordt o.m. verklaard, dat „de Voor-Indiërs in Durban geen zit ting in den gemeenteraad mogen hebben en uitgesloten zijn van het gebruik van de openbare stadsbibliotheek, ofschoon zij, wat het betalen van belasting betreft, ge lijk zijn gesteld met de blanken en onge veer de helft van de bevolking uitmaken". Verder geeft het vlugschrift voorbeelden van onderscheid tusschen blanken en Voor- Indiërs bij het onderwijs: „Behalve twee universiteiten, die een beperkt aantal kleurlingen toelaten, zijn alle inrichtingen voor hooger onderwijs uitsluitend voor blanken". Het daagt in Portugal Een aanwijzing voor een heroriëntatie in de 'Portugeesche binnenlandsche politiek kon men gisteren opmerken in het feit, dat de censuur voor het eerst aan de pers toestemming verleende: berichten over de Organisatie der Vereenïgde Volken te pu- bliceeren. Alle bladen gaven in groote op maak het verslag over de zitting van de U.N.O., waarin de Vereenïgde Staten hun In Padang worden de treinen door Nederlandsche soldaten gecontro leerd en de passagiers gefoziilleerd West-Europeesche samenwerking bepleit in Engelsch Hoogerhuis Gisteren heeft lord Vansittart in het Engel sche Hoogerhuis een motie ingediend, waarin werd verklaard, „dat de ontwikkeling van nauwe politieke en economische betrekkingen tusschen de West-Europeesche landen alle aanmoediging verdient". Hij sprak zich uit voor den hoogst mogelijken graad van vrij handel, afschaffing van de douane-barrières, regeling van de valuta en het vermijden van verkwistende concurrentie tusschen deze landen. Duidend op Churchill's rede te Züric'n. zeidc Vansittart, dat het voor iedereen in Europa nog moeilijk is een samengaan met Duitsch land onder oogen te zien en hij zeide te ge looven. dat een in federale staten verdeeld Duitschland beter zal passen in den toekom- stigen Europeeschen statenbond, dan een ge- centraliseerd Reich. Een plan voor een Ver- j eenigde Staten van Europa achtte Vansittart politiek niet te verwezenlijken. De motie werd aangenomen De leider van de oppositie, burggraaf Cran- borne, achtte het bereiken van nauwere be trekkingen tusschen de West-Europeesche volken van allesovertreffend belang voor de wereld, en hij zeide te wenschen dat een West-Europeesch pact eerder in werking zou zijn getreden. De leider van het Huis, burggraaf Addison, die de motie overnam, verklaarde, dat de rc- gcering het nut van een grootere samenwer king tusschen buurstaten inziet, maar niet vergeet, dat er een wedloop schijnt gaande te zijn tusschen de ontwikkeling van internatio nale samenwerking cn de toepassing van de wetenschap voor vernietiging op groote schaal Het woord is aan. Henrik Ibsen: Wees nooit zoo dom aan jezelf te twijfelen. Hoede V.A.R.A. de oplossing ziet Nu de regeering straks, na overleg met de volksvertegenwoordiging, een oplossing moet aangeven voor-het probleem van den radio-omroep in Nederland, is een rap port verschenen van de V.A.R.A.. dat eenige richtlijnen beoogt te geven om tot een oplossing te geraken. Het is samen gesteld door een commissie, welke onder leiding stond van den heer C. Woudenberg, hoofdbestuurslid van de V-A.R.A. en waar in vertegenwoordigers van verschillende standpunten in de Partij van den Arbeid en het N.V.V. zitting hadden. Onder hen waren oprichters van het „Comité Natio nale Omroep" en anderen, wier voorkeur eveneens uitging" naar vergaande nationale gebondenheid in den radio-omroep. Deze commissie zag als haar taak, richtlijnen aan te geven voor de vorming van een nationaal omroepbestel, dat in de huidige politieke situatie kan worden verwezen lijkt. Op grond van de verkiezingsuitsla gen nam de commissie aan, dat in het par lement en in het volk noch voor een on- gewijzigden terugkeer van den vooroorlog- schen toestand op radiogebied, noch voor een geheel ander systeem een groote meer derheid bestaat. „In een democratisch land", aldus h§t rapport, „vormt zich de volksgemeenschap niet door een kunstmatige opheffing van de verschillen, maar ontstaan de nationale waarden uit het verlangen naar samen werking op den grondslag van onder linge waardeering van de uit verschil lende beginselen levende groèpeeringen. Toegepast op den radio-omroep beteekent dit een afwijzing van een staatsomroep en een eenheidsomroep. Algemeen wordt de noodzakelijkheid erkend, dat de geestelijke en maatschappelijke stroomingen zelfstan dig en autonoom in den omroep tot uiting komen. Anderzijds dient ook de gemeen schappelijke roeping daarin uitdrukking te vinden. Daarbij wordt het nationale bereikt doordat alle groepeeringen teza men voor het geheel verantwoordelijk zijn. Invloed der luisteraars. De omroep ontleent zijn groote beteeke- voorstél inzake Franco-Spanje indienden, nis aan de functie van opvoedings- en ont- Aan de bladen is het tevens toegestaan wikkelingsinstituut. Dit schept, zoo wordt berichten uit en over Rusland te publicee- in het rapport verklaard, de dwingende ren, hetgeen totnutoe verboden was, aldus noodzaak, de luisteraars te betrekken bij Un. Press. de geestelijke leiding, welke door de ra- Amerika nog steeds tegen interventie Generaal Franco heeft zich met een schrijven gericht tot de regeering der Ver- eenigde Staten, waarin hij de bewoor dingen betreurt waarmede Maandag de Amerikaansche UNO-afgevaardigde te kennen gaf, dat Franco moet aftreden en dat een voorloopige Spaansche regeering vrije verkiezingen moet uitschrijven. Fran co schrijft dat Spanje zich hierdoor belee- digd voelt. Welingelichte kringen te Madrid ver klaarden volgens Un. Press, dat Spanje zich door het UNO-debat van Maandag niet. van de wijs zal laten brengen. Spanje is volgens deze kringen gereed voor een krachtige houding ten opzichte van elke „provocatieve actie", die door de Vereenig- de Volken kan wordeh voorgesteld. In of- fieieele kringen is men overigens de mee ning toegedaan, dat de actie van de UNO slechts zal leiden tot een nieuwe „moreele veroordeeling" van het Franco-regime. Vah Spaan sch gezichtspunt uit acht men het opmerkelijk, dat de Amerikaansche re solutie alle zinspeling op een termijn weg laat en ook geen wegen aangeeft, waar langs de voorgestelde verandering zich moet voltrekken. Wel erkent men, dat dit de krachtigste verklaring is die totnutoe door de Vereenigde Staten in de Spaansche kwestie is afgelegd. De politieke en veilighéidscommissie van de UNO heeft Dinsdag het debat over de Spaansche kwestie voortgezet, zonder dat men eenige teekenen van een onmiddellijk compromis in deze zaak kon bespeuren. De commissie viel uiteen in groepen, die enerzijds de zoogenaamde gematigde re soluties van de Vereenigde Staten en Co lumbia ondersteunden, anderzijds de voor keur gaven aan een diplomatieke breuk met het Franco-regiem. Senator Conaljy (V.S.) verklaarde, dat de V.S. geheel het beginsel van non-interventie zijn toegedaan en van meening zijn, dat sancties op den langen duur een economischen en 'politie- ken chaos teweeg zouden brengen, die tot burgeroorlog zou leiden. Hij waarschuwde voor overhaast handelen. dio wordt gegeven. Voor het contact tus schen omroepleiding en luisteraars dienen volgens het rapport luisteraarsorganisaties te worden gesticht. Aan de luisteraars dient medezeggenschap te worden toege kend en medeverantwoordelijkheid voor de programma's en eventueel ook voor het organisatorisch en financieel beheer. Nationaal. De commissie is van meening dat onder nationaal dient te worden verstaan al dat gene, wat ook in zijn „bizonderheid" tot de nationale cultuur behoort. Het zal ech ter moeilijk zijn een grens te trekken tus schen algemeen en bizonder, omdat deze grens voor elke geestelijke strooming weer anders ligt. De bizondere en algemeene programmastaf kunnen tot een nationaal en harmonisch geheel worden samenge voegd. De verschillende levensstroomingen moeten echter zelfstandig hun bijdrage kunnen leveren. Een vorm van federatie ve samenwerking mag niet betèekenen een voortzetting van het vooroorlogsche omroepbestel, noch een vervolg van het- huidige compromis. De commissie geeft er daarom de voorkeur aan niet te spreken van een federatie of een stichting, maar van een Nederlandsche of Nationale Radio Unie. Tot deze unie treden toe alle om- roeporganen van geestelijke en maatschap pelijke stroomingen, welke daartoe wet telijk bevoegd zijn. In elk geval dient men zich niet gebonden te achten door de voor oorlogsche groepeering. Omroeporganen zullen aanvaard kunnen worden als ver tegenwoordigers van uitgesproken en er kende geestelijke stroomingen. Zoo is vol gens de commissie voor een omroepver- eeniging als de A.V.R.O. in dit stelsel al leen plaats, wanneer zij optreedt als het omroeporgaan van een dergelijke stroo ming. Door periodiek den zendtijd opnieuw toe te wijzen moet de mogelijkheid bestaan, veranderingen in de geestelijke en maat schappelijke stroomiingen ook in het om roepbestel tot uiting te brengen. Organisatievorm en taak. In een afzonderlijk,gedeelte van het rap port geeft de commissie aanwijzingen over den organisatievorm en de taak van de radio-unie. Voor de omroeporganen dient verplicht te zijn het lidmaatschap van deze unie, deelneming aan de coördi natie der programma's en medewerking aan gezamenlijke uitzendingen en beschik baarstelling van gebouwen en apparatuur aan de unie. De taak van de unie is, de door de aan gesloten omroepvereenigingen ingediende algemeene en bizondere programmastof tot een nationaal en harmonisch geheel samen te voegen, de programma-uitvoering te verzorgen en ook de overige technische werkzaamheden te verrichten. Aan het hoofd staat de programma-coördinatïe- instantie, waarin vertegenwoordigers der omroeporganen en een afgevaardigde van de regiering zitting hebben. Twee leden der commissie hebben ten Indiè-protestbij eenkomst in Haarlem Telegram aan de regeering De groote zaal van hotel ..De Leeuwerik" kon Dinsdagavond niet alle belangstellenden in de door het „Nationaal Jongeren Verbond" en „Indië in nood" georganiseerde bijeen komst bevatten, zoodat velen teleurgesteld naar huis gingen Op deze „groote openbare Indië Protestavond" voerde de heer W B e- 10 n j e. oud-hoofdredacteur van Indische bladen, het woord over „De doodsklok luidt over het Nederlandsche imperium". Na be toogd te hebben, dat dr. Van Mook de Staten- Generaal voor voldongen feiten heeft gesteld, zeide spr., dat de luitenant-generaal en later de commissie-generaal werken in hel belang van het Britsche imperialisme Uitvoerig ging spr. na welke werkzaamheden de commi-sie- generaal in Indië heeft verricht en gaf als zijn meening dat daar de eene vernedering op de andere is gevolgd De overeenkomst be teekent een overwinning voor Soekarno. die de Japanners gesteund heeft en die met hen de nederlaag geleden heeft. Met hceren als Soekarno en Hatta hebben de leden van de commissie-generaal gegeten Beziet men dat feit, dan verliest het opsluiten van N.S.B 'ers hier te lande iederen grond van recht en dan beteekent de dood van Mussert een gerechte lijke moord, zeide spreker en er wordt ver raad gepleegd tegeh.de tallooze Nederlanders, die in den strijd tegen Japan het leven heb ben gelaten. Het ontwerp beteekent volgens den heer Belonje de uitlevering van het In dische volk. dat uitgebuit zal worden door het internationale kapitaal Reeds hebben Amerikaansche industrieelen besprekingen gevoerd en Engelschen hebben contracten gesloten. Verder zeide spr.. dat de overeen komst geen compromis is, maar een volledige capitulatie. Na de velen, die in den oorlog trouw gebleven zijn aan de rijksgedachte, doch door terreur om het leven zijn gekomen, herdacht te hebben, merkte spr. op. dat de kern van het kwaad niet schuilt bij Indonesië, maar bij Van Mook. Schermerhorn en de Partij van den Arbeid Daarentegen verdient de oud-gouverneur-generaal jhr. Tjarda van •Starkenborgh Stachouwci* hulde. Volgens spreker moet er na het aan vaarden der overeenkomst onrust ver wacht worden. Durft de regeering dat aan? Nederland zal moeten kiezen tusschen evolu tie en revolutie, tusschen democratie en des potisme, tusschen bloei en verval of tusschen December 1942 en December 1946. Het onheil is echter nog niet geschied en daarom wekte spr de bezoekers op een ernstige waarschu wing tot de regeering té richten en te zeggen „gij zijt te ver gegaan, gaat niet verdei-." Nadat kapitein Voorhoeve enkele1 mededee- lingen had gedaanr-sprak mr. Th. M. B a u t z over „De afbraak van ons Koninkrijk" Toen in Augustus 1945 de capitulatie een feit was, dacht men, dat velen hun leven niet tever geefs hadden gegeven, aldus spreker. „Dat blijkt nu een ijdele hoop te zijn, want er is thans een nieuwe capitulatie. Het aanvaarden van de overeenkomst beteekeiiL.dat het voor Nederland in Indië afgcloopen Te laai is het echter nog niet, want het Nederlandsche volk heeft het nog in de hand. Daarom ver zocht spreker een eensgezind protest. De heer Belonje beantwoordde nog een aantal vragen, waarna de vergadering besloot een telegram aan de regeering en de Tweede Kamer te zenden, waarin vermeld staat, dat eenige honderden inwoners ui' Haarlem en omgeving protesteeren tegen de ontwerp overeenkomst en dat zij het aftreden eischen van den luitenant-generaal en van de com missie-generaal. Morgen bespreking met Commissie - Generaal Naar het A.N.P. verneemt, zullen de gemeenschappelijke beraadslagingen van de ministers en de leden der Com missie-Generaal, naar aanleiding van de omvangrijke werkzaamheden, welke op grond van deze besprekingen ver richt moeten worden, niet heden, maar waarschijnlijk Donderdagmiddag wor den voortgezet. Geen Amerikaansch exportgoederen-vervoer De bond van Amerikaansche Spoorwe- wegen heeft met ingang van Woensdag morgen 6 uur een verbod uitgevaardigd tot het vervoer per trein van voor overzee- schén export bestemde goederen uitgezon derd voedsel en brandstof. Het verbod, dat opzichte hiervan een afwijkend standpunt verband houdt met het sparen van kolen, ingenomen. Zij willen de programmastof' heeft ook betrekking op goederen, die voor niet door de omroeporganen doen in- opslag in havengebieden bestemd zijn. leveren, maar het ontwerpei! hiervan ge- Met ingang van Vrijdagmorgen 6 uur zal heel aan de topleiding overlaten, welke ook het vervoer van voor het buitenland uit personen dient te bestaan, die het volle bestemde postpakketten worden gestaakt, vertrouwen van hun omroep- of luiste- Dit geldt niet voor pakketten voor leden raars-organisaties bezitten. van de strijdkrachten overzee. Rond de ontwerp-overeenkomst Weerbericht geldig tot Donderdagavond. NACHTVORST In den nacht en ochtend: aan de' kust nog een enkel buitje, in het binnenland helder met lichte vorst. Overdag aan vankelijk zonnig weer met. snelle stij ging van temperatuur. Later weer toe nemende bewolking. Weinig wind. In Londen heeft een conferentie plaats tusschen de Engelsche regeering, Lord Wavell en Engelsch-Indische leiders, om dé totstandkoming van een regeering in India te bevorderen. De foto toont de aankomst van de Indische delegatie onder leiding van Jinndh. - AMERIKAANSCH AMBASSADEUR IN ENGELAND. Heden is door president Truman be kend gemaakt, dat de Amerikaansche on derminister vatn financiën Oliver Max Gardner, benoemd is tot ambassadeur van de Vereenigde Staten in Groot-Brittannië. In een verklaring van het politiek bureau van de C.P.N. de Waarheid wordt geëischt, dat ondubbelzinnige maatregelen worden genomen om het opperbevel in Nederland en Indië tot de orde te roepen, daar de openlijke verwerping vair overeenstemming met de republiek door de opperbevelheb bers van Land- en Zeemacht een aanmoe diging vormt voor de extremistische ele menten in. leger en vloot, die tot steeds scherpere oorlogvoering in Indonesië zal leiden Tevens stelt het politieke bureau der C. P. N. voor de vorming van een blok van P.v.dJi.., C.P.N., N.V.V. en E.V.C., dat in staat is, vredelievende en democratische krachten aan te voeren, om te komen tot een democratische oplossing in Indonesië en opheffing van de politieke en economi sche spanningen in ons land Goedkeuring in Batavia M. Sluyser schrijft in Het Vrije Volk: Het is in Batavia in het geheel geen ge heim (want men kan het overal vernemen) dat de leiding van de vloot en van het leger er warme voorstanders zijn van de over eenkomst van Cheribon. De Commissie- Generaal (ook dat weet iedereen) heeft bij het ontwerpen van de overeenkomst den Raad van Departementshoofden geraad pleegd. Het oordeel van dat college was: uitstekend. Toeh de vraag werd geopperd, hoe de Staten-Generaal de overeenkomst zouden ontvangen, zou de admiraal Pinke hebben opgemerkt: „Als het noodig is, wil ik de heeren in Den Haag wel duidelijk maken, dat deze oplossing in de gegeven omstandigheden de beste is". Bij dit oordeel zou generaal Spoor zich hebben aange sloten. VISSCHERIJBERICHT SCHEVENINGEN. Te Scheveningen kwamen van de haringvis- scherlj binnen de motorloggers SCH 77 met 20 last en 197 kisten versche haring; SCH 78 met 25 last en 120 kisten versche haring: SCH 125 met 500 kisten versche haring: SCH 120 met 800 kisten versche haring; SCH 246 met 20 last en 150 kis ten versche haring; SCH 89 met 30 last en 200 kisten versche haring; SCH 339 met 26 last; SCH 87 met 27 last haring. De vangstberichten van gisteren lulden: SCH 190, 50 kantjes; SCH 97. 100 kantjes; SCH 242. 30 kantjes; SCH 95. 70 kantjes; SCH 50. 210 kantjes; SCH 302. 45 kantjes uit de halve vleet; SCK 77, 110 kantjes; SCH 189. 50 kantjes; SCH 247, 50 kantjes uit dc halve vleet; SCH 352. 49 kantjes. - De hedenmorgen aan de vleet liggende haring- loggers moesten alle nog halen. In het Kanaal is het weer op het oogenblik zeer ruw en alle schepen liggen binnen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1