Kleine Mogendheden Treinontsporing bij Schiedam veroorzaakt ernstige schade Gebroeders H. beweren onschuldig te zijn aan den moord te Amsterdam Nederlandsch requisitoir tegen Japan Een „sfeer van harmonie" in de politieke commissie der UNO Thorez niet aanvaard ais Frankrijk's minister president 61e Jaargang No. 18501 V T 1 Donderdag 5 December 1946 Bureaux: Kennemerlaan 154, TeL Redactie en ES li g ft jF Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, ■Bil III 8 1 8!™^ E Bill I 8 1 III dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. J» Ji Ja J» JL Ja JL W per kwartaal 4,— Advertentie-tarieven Drukkerij Z.Bi Spaarne 12. TeL 12713. 10132. KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur; Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem heven aan $e Rotterdamsche Handels hogeschool, heeft het bij zijn optreden als promovendus niet gelaten en zijn bezoek aan ons land verder nuttig besteed, door voor belangstellend gehoor verscheidene vraagstukken van dezen tijd te bespreken. Dat is goed: het behoort tot de phase van ontwaking, waarin Nederland na vijf jaar afgeslotenheid en onderdrukking verkeert, dat buitenlanders van erkende gaven en beteekenis ons hier hun meeningen komen uiteenzetten. Als Mme. Simone de Beau- voir voor het Comité des Conférences franchises spreekt over die nieuwe philo- sophische leer van ons bestaan, ons zijn, die met het eenigszins stekelige woord Existentialisme wordt aangeduid, wordt ons een dergelijke weldaad bewezen. Het zijn niet alleen de buitenlandsche kranten en boeken, nu in vrij ruime mate ons land binnenvloeiend, die deze toetsing van ons denken aan buitenlandsche denkbeelden in ruimer sfeer gegroeid en dus geëigend om ons inzicht te verbreeden en verdiepen tot stand kunnen brengen. De frissche wind, die door onze eindelijk weer open staande vaderlandsche ramen binnen waait, moet zich in velerlei sterkte doen gevoelen om de dufheid hierbinnen te ver drijven en koppige, vaak tot onbeweeglijk heid gestolde oude denkbeelden te ont dooien. Het persoonlijk contact met men- schen, die werkzaam denken en naar op lossingen van de moeilijkheden streven, van groote waarde. Over de beteekenis der kleine mogend heden heeft Lord Beveridge eenige dingen gezegd, waarop ik na ons verslag van zijn rede terug wil komen. Zoo ziet ge ook hier, hoe zulk betoog tot nabespreking leidt en verder doorwerkt dan in de gedachtep der paar honderd menschen, voor wie het in een Rotterdamsche zaal is afgestoken. Uit twee wereldoorlogen moeten wij de les opdoen, dat geen enkel land veilig kan zijn door eigen kracht of afzondering en evenmin door het voeren van een neutrali- teits-politiek. Evenmin kan de oorlog uit gebannen worden door verdragen, zooals het Briand-Kellogg Pact. Hij kan alleen uitgebannen worden door er iets wezen lijks voor in de plaats te stellen, namelijk middelen voor het regelen van geschillen tusschen de naties. Zoo heeft de Engelsche spreker zich uit gedrukt en dit laatste woord wordt wel algemeen aanvaard, al is het voorgaande voor menigeen nog der overdenking waar dig". Want hoeveel menschen beseffen in derdaad dat zelfs eigen kracht, zelfs afr zondering en ook neutraliteit geen waar borg voor een veilig volksbestaan meer ge ven? Toelichting behoeft het eigenlijk niet. Maar wie het erkennen wil moet zijn oude denkbeelden, die overjarig verdichtsel zijn geworden, opzij durven zetten. Dat durft wel Beveridge, die de oude opvatting over nationale souvereiniteit ver werpt. Die oude opvatting is: het recht van elke natie, om haar eigen weg te volgen in kwesties met andere naties, Wanneer dit door eigen sterkte mogelijk is. Hij noemt zulk een zienswijze „simpel anarchistisch". Alleen door haar te laten varen zal het mogelijk zijn, een autoriteit in de wereld te doen instellen, die den regel van het recht in plaats van den regel van het geweld tusschen de landen zal doen gelden. Dat is e'envoudige waarheid. Maar dat vereischt dus: het prijsgeven van een hardnekkige oude opvatting, die bij aanvaarding van binnenlandsch recht om buitenlandsch recht niet maalt en met uitingen van wan trouwen haar ongerijmdheid poogt weg te praten: zooals wij dat steeds weer opnieuw in dé oude wereld zien gebeuren. Want er is nog zelfs geen schijn van een nieuwe wereld. Het is niet gemakkelijk voor de groote mogendheden, deze noodzaak voor grondi ge verandering in het bestuur van de we reld te beseffen, zegt Beveridge. De groote mogendheden, of sommige van haar, zou den nog steeds willen vasthouden aan de tragische opvatting van veiligheid door eigen kracht en door de sterkte van haar handlangers. Maar geen kleine mogend heid kan dit waandenkbeeld aanhangen. De kleine mogendheden weten, dat zij niet veilig kunnen zijn door eigen wapenen of door de meest strikte neutraliteit Hier onderbreek ik Beveridge. Lang niet alle personen, behoorend tot kleine mo gendheden, weten dit. Zij zouden het moé ten weten, hetgeen iets anders is. Sommi gen zijn erg hardleersch en oude illusies hebben bij hen een taai leven. Maar on danks hen is onze eenige kans op een onbe dreigd volksbestaan, dat de regelen van het recht voor alle naties geldend worden gemaakt. En zooals Beveridge het uit drukt: Als niet de wereld veilig wordt voor kleine mogendheden, blijft zij onveilig voor iedere mogendheid. Kleine mogendheden kunnen, wanneer zij begrip hebben voor onafhankelijkheid, een waardevolle bijdra ge leveren aan de oplossing der problemen. Na Churchill en Smuts is hij de derde Engelschman die ons toeroept: laat toch ho'oren. Maar de pijnlijk-voorzichtig gestelde Memorie van Antwoord van Bui tenlandsche Zaken op het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer bij zijn begrooting geeft daar nog geen uitzicht op. Het is hier nog te duf: de ramen zijn te lang dicht ge weest. Het vraagstuk van een wereldfederatie acht Beveridge nog niet oplosbaar, omdat federatie slechts mogelijk is tusschen lan den met overeenstemmende politieke in richting" en idealen. Hij gelooft wel aan een vrijelijk tot stand gekomen federatie in West-Europa: als nuttig voorbeeld, niet als een nieuwe groote mogendheid, waardoor andere groote mogendheden bedreigd zou den kunnen worden. Neen, natuurlijk niet. Haar doel zou moeten zijn, den vrede en de samenwerking tusschen de betrokkenen te waarborgen. Ja, natuurlijk. De Memorie van Antwoord van Buitenlandsche Zaken wijst evenwel alle federatie af. Geen nood. Er zullen andere Memories van Antwoord komen. Over één ding heeft Lord Beveridge niet gesproken: Acht hij dit in kleine vakjes verdeelde Europa, verscheurd en versnip perd, nog lang bestaanbaar? Meent hij, dat zijn bewoners het nog lang zullen willen en.kunnen aanvaarden? R. P. Radio Moskou meldt, dat de V. S. volgens „welingelichte kringen te Athene" hebben be sloten troepen naar Griekenland te zenden. De beslissing was het gevolg van onderhandelingen met de Britten, aldus rXdio Moskou. Het voorloopig bestuur van hel Joodsch bureau is te Jeruzalem bijeengekomen om een nieuw „strikt geheim" plan op te stellen- voor de bestrijding van het huidige gewelddadig ver zet in Palestina. In de laatste 48 uur zijn zes Britsche soldaten gedood. Meelwagen bleef op overweg staan doordat het paard struikelde De electrische trein, die gistermiddag om 17.54 uur van Den Haag mar Rotterdam was vertrokken, is tusschen Delft en Schiedam op een spoorwegovergang in botsing gekomen met een met een paard bespannen voertuig. De trein, die uit gestroomlijnd materiaal bestond, ontspoorde. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ook de voerman van den wagen kreeg geen letsel. Het paard werd gedood. De materieele schade ïs groot, daar heide sporen ernstig beschadigd werden. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over zes -nabij Ketel. De heer P. Lans bergen uit Ketel wilde op dit tijdstip met zijn met zakken meel beladen bespannen wagen een spoorwegovergang in een par ticulieren weg passeeren. Doordat het paard op den overweg struikelde en viel, bleef de wagen op de rails staan. Voordat de voerman gelegenheid had, de strengen door te snijden naderde uit de richting Den Haaireen electrische trein, welke in volle va-art op den meelwagen botste. Daardoor geraakte het voorste wielstel van den uit zeven wagens bestaanden trein uit de rails, hetgeen de ontsporing van den geheelen trein tot gevolg had. De ra vage, die aangericht werd was enorm. De beide sporen werden geheel vernield. De dwarsliggers werden over grooten afstand verplinterd. Onder de naar schatting 1000 passagiers van den trein brak aanvankelijk een paniek uit. Zij sprongen aan beide zijden uit den trein. Hierdoor ontstond het gevaar, dat de trein uit de- richting Schie dam, die ieder oogenblik kon passeeren öp de over de spoorlijn loopende passa gier-s zou inrijden. Door het kordate op treden van den conducteur van den ver ongelukten trein, die den aankomenden trein tegemoet liep en den bestuurder op het gevaar attent wist te maken, kon verder onheil worden voorkomen. Kort daarop ontstond opnieuw een ge vaarlijke situatie, toen uit de richting Den Haag opnieuw een trein naderde, welke vandaar om 13.04 uur was vertrokken. Een onbekend gebleven iriilitair liep in de inmiddels ingevallen duisternis dezen trein tegemoet en ook hij slaagde er in den treinbestuurder te waarschuwen, zoo dat deze den trein zij het slechts op een afstand van zeven meter voor den ont spoorden trein tot stilstand kon brengen. De militair kwam in aanraking met den nog rijdenden'trein en werd aan den arm gewond. Korten tijd na het ongeluk kon perso neel der Nederlandsche Spoorwegen reeds met het opruimingswerk beginnen. Het herstel van de vernielde baan zal echter Griekselie klacht bij tien Veiligheidsraad Griekenland heeft den Veiligheidsraad der Vereenigde Volken officieel Verzocht het vraagstuk van de schending der Griek- sche grenzen door gewapende benden in behandeling te willen nemen-, en het heeft Bulgarije, Joegoslavië en Albanië ervan beschuldigd de grensschenders te helpen. Naar heden te Washington in diploma tieke kringen worden vernomen, wenschen de Vereenigde Staten dat de toestand in Griekenland grondig zal worden onder zocht en zij zullen den Grïekschen eer ste minister Tsaldaris ten volle steunen. Meer kans voor interventie in de Spaansche kwestie Bij de hervatting van de behandeling der Spaansche kwestie in de politieke commissie, legde de Amerikaansche afge vaardigde nogmaals den nadruk op het feit, dat de Vereenigde Staten geen inter ventie wenschen, daar de zaak der Spaan sche regeering in handen is van het Spaan sche volk. Het verbreken der betrekkingen zou volgens Conally het Spaansche volk door honger en gebrék nog meer in de koei's van Franco dringen. Na een uitvoerig debat besloot de com missie een subcommissie in te stellen, die zal trachten de verschillende voor- Het woord is aan. Evert Hubbart: De eenige mislukking is het opgeven van een worsteling. stellen, resoluties en amendementen te co- ordineeren en een gemeenschapelijke re solutie op te stellen. Deze subcommissie werd bij stemming samengesteld uit ver tegenwoordigers van de groote vijf plus van die landen, welke amendementen hadden ingediend op het Amerikaansche voorstel. Deze beslissing werd genomen ondanks verzet van den Amerikaanschen vertegenwoordiger, die betoogde dat een dergelijke samenstelling zeker zou lelden tot interventiebesluiten. Het voorstel voor de samenstelling der subcommissie was afkomstig van Ma- noeilski, den Oekrainschen afgevaardigde. Tusschen Delft en Schiedam is een electrische trein na een botsing met een bespan nen wagen ontspoord. De spoorbaan werd over grooten afstand zwaar beschadigd, zoodat het treinverkeer tusschen Den Haag en Rotterdam de eerstvolgende dagen over Pijnakker geleid moet worden. vermoedelijk twee dagen in beslag nemen. Gedurende dezen tijd zal het reizigers verkeer geleid worden via de lijn Pijnacker Voorburg, die evenwel nog niet geëlec- trificeérd is. Men zal trachten met stoom- tractie op dit traject een halfuurdienst in te stellen. De Nederlandsche Spoorwegen advisee- ren de reizigers uit Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag en Delft, die anders via Rotterdam en Dordrecht naar het Zuiden des lands reizen, thans over Utrecht te gaan. Zoolang de stagnatie op het baanvak DelftRotterdam niet is opgeheven, kan het reizen via dezen omweg zonder bijbe taling geschieden. Zij worden binnenkort naar Nederland overgebracht Over de arrestatie van de gebroeders H. in Frankfort aan de Main heeft luitenant Velleman van de Nederlajndsche militaire missie aldaar nog enkele bijzonderheden medegedeeld. Hij had dé berichten over den moord in de Warmoesstraat te Amsterdam in de Nedenandsche couranten gelezen en een der bladen bewaard, waarin ook de foto's van de gebroeders H. waren opgenomen. Hij herkende C.H. als den man, die meermalen in Duitschland was geweest en die reeds eeni ge keeren door de Nederlandsche militaire missie via het repatrieeringskamp in Wies- baden naar Nederland was teruggezonden. Enkele dagen geleden werd de Nederland sche militaire missie in Frankfort gewaar schuwd door den heer Van Zanten, tolk bij het Duitsche gerechtshof, met de mededee- ling, dat twee Nederlanders zich in de ge vangenis bevonden en dat zij ter beschikking waren gesteld van de Nederlandsche mili taire missie. Twee officieren begaven zich daarheen, waar hun werd medegedeeld, dat het de gebroeders H. waren. De broers ont kenden echter iets met de moordzaak in Ne derland uitstaande te hebben en beweerden dat zij alleen gearresteerd waren, omdat zij zonder geldige papieren de grens overschre den hadden: Toen luitenant Velleman in de gevangenis arriveerde, waren inmiddels de broers aan een eerste verhoor onderworpen De Nederlandsche kranten met de foto's wa ren hun op dat oogenblik nog niet getoond en Jacob H. hield halsstarrig vol, dat hij voor een fietsendiefstal ingerekend was in Den Haag. Daar was hij uitgebroken en nu had hij geprobeerd op de zwarte markt in Frankfort iets te verdienen. De politie had hen aan gehouden, omdat zij zonder papieren rond liepen. Zij waren daarvoor veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De luitenant verzocht toen met Jacob te mogen spreken. Na een inleidend praatje haalde hij plotse- De rol van Nippon in Nederlandsch-lndië De Nederlandsche aanklager bij het ge allieerde gerechtshof te Tokio, mr, W. F. G. Burgherhoff Mulder, heeft Dinsdag in zijn requisitoir de Japanneezen ervan be schuldigd, de onafhankelijkheid van Ne derlandsch-lndië, na de overgave 15 Augustus 1945, te hebben georganiseerd. Hij verklaarde: „Gedurende drie jaren van bezetting hebben de Japanneezen de volledige annexatie van Java en Sumatra voorbereid door propaganda onder de jëugd,. door het aan de bevolking opdrin gen van den keizercultus en het aanwak keren van de blankenhaat. Toen de mili taire situatie hopeloos was geworden, -heb ben de Japanneezen slechts gedacht aan het toebrengen van een laatsten slag aan den Westerschen invloed. Zij hielden het bericht van de capitu latie met opzet gedurende een week ge heim en vormden in alle haast een in- hcemsche regeering. Toen de militaire commandant op Java tenslotte de neder laag bekend maakte en afscheid van de plaatselijke lievolkinr nam. zwoer hij. dat I aerlijke regeering te Tokio verbonden zou- De overeenkomst van Linggadjati in de Kamer (Van, onzen parlementairen redacteur) Den Haag, 4 December. Voor zoover op het' oogenblik .valt te overzien mag men m.i. aannemen, dat hetdle de capitulatie -heeft onderteekend, emd -- - - - Augustus een interview toestond waarin hij hetzelfde bevestigde". De Nederland sche aanklager legde vervolgens den na druk op den tegenstand, dien0de Nederlan ders aan den Japanschen druk geboden hadden en de weigering van zijn land om zich te laten gebruiken voor de Japansche hegemonie in Azië. Hij memoreerde in dit veldtocht, voor te bereiden; Zij vermeden een openlijke oorlogsverklaring om zich bij verrassing van de kostbare oliebronnen meester te maken en zetten Januari 1942 op Sumatra troepen aan land onder hui chelachtige betuigingen van leedwezen, welke in woede overgingen, toen de Ne derlanders de installaties verwoest hadden. Dit kostte dan ook het leven aan de ge- heele blanke bevolking van Balik Papan. Het Gele Gevaar De Nederlandsche aanklager bij het tri bunaal te Tokio heeft documenten over gelegd, waaruit blijkt, dat de Japanneezen plannen hadden om niet alleen het Verre Oosten, doch practisch het geheele Weste lijk halfrond aan hun heerschappij te on derwerpen. Volgens die plannen hadden de Japanneezen hun invloedsfeer als volgt willen verdeelen: Ten eerste het door Aziaten bevolkte gebied, dat gemakkelijk onderworpen kon worden en onafhanke lijkheid zou verkrijgen, behalve in econo misch opzicht; ten tweede het door blan ken bevolkte gebied, dat zou komen te staan onder een negental „aigemeene re- geeringeri" welke rechtstreeks niet de kei- de „eeuwige vriendschap" tusschen Japan neezen en de „Quislings" van „het Groot Azië" de nederlaag zou overleven. Het is goed in dit verband eraan te her inneren, dat de beklaagde Shigemitsu, de vroegere minister voor „Groot Oost-Azië", Kabinet, van zins is de overeenkomst van Linggadjati te aanvaarden en dus te doen onderteekenen. Dit standpunt zou dan, waarschijnlijk a.s. Vrijdag, in een in het Parlement af te leggen Regeeringsverkla- ring worden verdedigd. Daarbij zal o.m. verwijzing plaats vinden naar een uitvoe rige toelichting op de overeenkomst, welk stuk de Kamerleden tegelijkertijd zullen verband den drukdien do Japanneezen ontvangen. Te verwachten is, dat de Ka- j V!™ September 1940 tot Mei 1941 hadden mer niet onmiddellijk, na de Regeerings- IJntgeoefend, en gaf als zun meerling te verklaring te hebben aangehoord, zal gaan kennen, dat de Nederlandsche houding de discussieeren. Pas eenige dagen later zal de Japanneezen gedwongen heeft Indo-Chma ling de krant uit zijn zak en vroeg hem, wij zende-op de foto van Cornells, of hij dat-was. Jaap zei „Nee, dat ben ik", wijzende op de andere foto. De luitenant verzocht hem het verhaal te lezen. Jaap werd lijkbleek, be gon te lezen en toen hij klaar was, kreeg hij zijn brutaliteit terug. „Zij kunnen wel zoo veel vertellen! Dat hebben ze mooi in el kaar gezet. Dat ik een dief ben, dat weet ik, maar aan deze handen kleeft geen bloed" Jaap verklaarde, dat hij uit het Huis van Bewaring in Den Haag had kunnen ontvluch ten, doordat men hem een paar schoenen had bezorgd, waarin een ijzerzaagje verborgen was. De broers zijn thans geboeid en voor hun cellen is een wacht geplaatst. Naar Nederland. De Duitsche politie-autoritelten hebben aan de Amsterdamsche recherche medege deeld, dat de gebroeders H. over twee we ken naar Nederland overgebracht zullen worden. De hoofdstedelijke politie zal hen dan con- fronteeren met den derden verdachte, L M. van der H., die zich twee dagen na den moord bij de Haagsche politie heeft aan gemeld. Hij verklaarde toen, door een der gebroeders H. bewusteloos gesla-gen te zijn. Eerst nadat de logementhoudster was ver moord, is hij volgens zijn mededeelingen weer bij kennis gekomen. Van der II. aan den dood ontsnapt Het heeft intusschen weinig gescheeld, of het lot was de beide gebroeders zeer gunstig gezind geweest. Van der H., die er bij- zijn arrestatie zeer vervuild uitzag, kreeg een ernstige infectie. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen en na enkele dagen gaven de doktoren alle hoop op Zoo opende zich voor de gebroeders H. de mogelijkheid alle schuld op Van der H. te werpen. Het tegendeel zou moeilijk te bewijzen zijn geweest. De zieke stierf echter niet en is thans reeds weer bij na hersteld. gedachtenwisseling plaats vinden. Of men voordien een en ander eerst nog in de af- deelingen zal bestudeeren, staat niet vast. Het is denkbaar, doch vermoedelijk zal dë meerderheid dit te tijdroovend vinden. Houdt men zich aan wat in ons Parle ment gebruikelijk is, dan bestaat er meer aanleiding om van den kant der tegen standers van het Regeeringsbeleid een motie van afkeuring, dan van dien harer te bezetten om hun doorstoot naar het Zuiden welke bedoeld was als compen satie voor den mislukten Chineeschen den zijn. Japan zou een gedeelte van Ca nada en den Amerikaanschen staat Washington stellen onder een Japanschen bestuurder van Alaska. Ook Midden- Amerika zou onder een Japanschen be stuurder komen te staan, waaromtrent men een overeenkomst met de nazi's zou sluiten. Nieuw-Caledónië zou gesteld worden on der den bestuurder van den Zuidelijken Stillen Oceaan. Volgens de documenten zouden Duitschland en Italië de hegemonie in het gebied van den Atlantischen Oceaan, Europa en Afrika onder elkaar moeten verdeelen terwijl de Sovjets voorloopig Midden-Azië voor hun rekening mochten houden. de door de verschillende groepen aan te nemen houding, acht ik de kans het grootst, dat tenslotte een meerderheid aan de zijde van het Kabinet zal blijken te staan. Naar mate de toelichting steekhoudender argu- mede'standers een motie van goedkeuring men ten ter verdediging van het standpunt tegemoet te zien. Ofschoon natuurlijk nog van de Regeering zal bevatten, is die'kans niets met zekerheid te zeggen is omtrent J des te grooter. SURPRISE VAN MOLOTOF. Weerbericht PLAATSELIJK NACHTVORST Verwachting geldig tot Vrijdagavond: In den nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Tijdelijk toenemende bewolking met op vele plaatsen nevel o£ mist..Geen neerslagvan beteekenis. Weinig wind. Sovjet-minister doet afstand van veto-recht bij ontwapeningscontröle en aanvaardt Amerikaansch plan De Russische minister van Buitenlandsche Zaken, Molotof, heeft gisteren in de zitting van de politieke en veüigheidscommissic der UNO medegedeeld, dat Rusland besloten heeft afstand te doen van zijn vetorecht in verband met de doorvoering van het ont- wapeningsprogram der UNO. Vervolgens deelde Molotof mee, dat de Sovjet-Unie onder eenig voorbehoud haar steun verleent aan de Amerikaansche voorstellen over ontwapening en deze tot basis voor verdere bespreking wil nemen, opdat eensgezindheid in de aigemeene vergade ring worde bereikt, wanneer een besluit over ontwapening wordt genomen. Molotof deelde mede, dat hij amendementen op de Amerikaansche voorstellen zou indienen. James Byrnes, Amerika1 s minister van Buitenlandsche Zaken, wiens aftreden om gezondheidsreden begin '1947 verwacht kan worden. In zijn rede verklaarde Molotof, dat het vetorecht en de unanimiteit van de macht der .groote mogendheden behouden moeten blijven in het plan tot ontwapening en uitbanning van den atoomoorlog in den Veiligheidsraad. Is het apparaat om dezen dwang uit te oefenen eenmaal voltooid, dap heeft het principe van de unanimiteit geen reden van bestaan meer. Er is geen reden om aan te nemen, aldus Molotof, dat een mogendheid door gebruik te maken van het vetorecht de toepassing van con- Het jongste vrouwelijke parlementslid in Engeland, Lady Priscilla Grant, heeft dezer dagen als conservatief vertegenwoordigster voor Zuid-Aberdeen haar zetel in 't Lager huis ingenomen. Haar echtgenoot sneuvelde in 1944 bij Arnhem De Fransche Nationale Vergadering heeft lingen tusschen de partijen om een candi- gisteren de candidatuur van den commu- daat te vinden, die in staat zal zijn een nist Maurice Thorez voor het Fransche mi-I meerderheid te behalen, aldus Un. Press, nister-presidentschap verworpen. Thorez ontving 259 stemmen, zoodat hij 51 stem- Voordat menoverging tot de stemming, men te kort kwam voor de noodzakelijke die geheim was, hiekl de parlen^ntaire lei meerderheid. De socialisten hadden te elf- der ure André Letroquer candidaat gesteld, doch deze ontving slechts twee stemmen. tróle en inspectie op de uitvoering der ont wapeningsverplichting kan verhinderen. Molotof verwiep echter het voorstel van de Vereenigde Staten om de ontwapening vast te leggen in een serie van interna tionale verdragen. Dit diende naar zijn meening te geschieden in een door de mo gendheden aanvaarde resolutie van den •Veiligheidsraad. Hij stemde toe in het in trekken van het Sovjetvoorstel inzake de ontwapening en het aianvaarden van het Amerikaansche plan, mits voorzien van een amendement, waarbij aan den Veilig heidsraad de voiledige verantwoordelijk heid wordt gegeven voor de plannen tot toezicht op de ontwapening en met de erkenning van het belang van afschaffing der atoombommen en andere wapens voor massavemietiging. Molotof was het eens met het Ameri kaansche principe, dat de commissie voor de atoomenergie haar werk moest voort zetten voor het vinden van een methode van internationale controle op de atoom energie. Ook Nederland. In een haast zeldzaam te noemen sfeer van harmonie benoemde de politieke vei ligheidscommissie een subcommissie, welke tot taak zal hebben de verschillende ont- Er bleken zich 318 blanco stemmen in de stembus te bevinden. De absolute meerder heid, die Thorez noodig had, was 310. Van de 579 afgevaardigden, die aan de stem ming deelnamen, hebben slechts 261 een feitelijke stem uitgebracht. Dadelijk na de bekendmaking van den uitslag verdaagde voorzitter Vincent Auriol de vergadering. Inmiddels verwacht men achter de schermen drukke onderbande- socialistische regeering te verlangen". der der communistische partij, Jacques Du- clos een rede, waarin hij zeïde, dat de com munisten Thorez als candidaat gesteld had den, omdat hij Frankrijks sterkste partij wapeningsvoor stellen te coördineeren en vertegenwoordigde en de communistische aan de volledige commissie een plan voor partij het vertrouwen geniet van de Fran- te leggen, dat kan dienen als aanbeveling sche arbeidersklasse. „Echter", zoo zeide voor de aigemeene vergadering op het Duclos, „dient de nieuwe regeering te wor- punt van ontwapening. Tot de subcommis- den gevormd in overeenstemming met de sie behooren de Vereenigde Staten, Rus- wenscheri van het land. zooals de laatste land, Engeland, China, Frankrijk, Noor verkiezingsresultaten deze hebben aange- wegen,. Nederland, Polen, Canada, toond. De communisten hebben niet het Britsch-Indië. Tsjecho-Slowaki.je, Mexico, voornemen een zuiver communistisch- I Egypte, Brazilië, Australië, Columbia, Bei- 1 gië, Syrië, Argentinië en de Oekraine. De „Prins Alexander" te water gelaten Bij de N.V Scheepsweri en machinefabriek „De Merwede" te Hardinxveld is het m.6. „Prins Alexander", metend 2250 br.t met een draagvermogen van 4000 ton te water ge!afen. Het. schip is gebouwd voor rekening van de Oranje lijn, die geëxploiteerd wordt door de maatschappij Zeetransport N.V. te Rotterdam, onder de directie van Anthony Veder en Co. Dit nieuwe schip heeft een accomodatie voor 12 passagiers, en zal gaan varen in dienst van de Oranje lijn op Canada v.v. Deze dienst is gericht on havens aan de Oostkust van Ca nada en Newfoundland, terwijl gedurende het zomerseizoen mei de kleinere schepen van 2800 ton, de zoogenaamde „lake"-schepen, naast de havens aan de St. Laurens, de voor naamste havens aan de groote Amerikaansche en Conadeesche meren worden bediend. Het is dus een rec-htstreeksche verbinding met Nederland zonder overlading. De eindhaven van deze Europe-Great Lakes service von de Oranje lijn is Chicago. De hoofdafmetingën van het nieuwe schip zijn: lengte over alles 107.40 m, breedte 14.20 m.. holte 8.60 terwijl de diepgang in beladen toestand 6.05 m. bedraagt. Het schip zal voor zien worden van tien electrische lieren met een hefvermogen van drie ton elk. De ver moedelijke snelheid zal 24 mijl bedragen. Naar Duitschland's economische eenheid Naar Un. Press meldt zullen volgens of- ficieele Britsche bron Rusland en Frank rijk op de komende conferentie der groote vier worden uitgenoodigd zich aan te slui ten bij de samensmelting van de Britsche en Amerikaansche bezettingszones in Duitschland. Eerst echter moet de datum van die bijeenkomst door de groote vier in hun beraadslagingen te New York worden vastgesteld. Voor dien tijd is geen andere stap bij de Russen en Franschen te ver wachten.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1