Canada zoekt werkkrachten Vijf jaar geleden begon de aanval op Pearl Harbour Thans zijn 1700 vroegere kamp-bewoners in vrijheid gesteld Nederland's bijdrage tot de UNESCO Hef1 avontuur van Thomas Toverbal Nieuwe bonnen Wereldnieuws Ruim 3000 Amerikaansche militairen slachtoffer van aanval zonder oorlogsverklaring /""kP 7 December 1941 begon de Japansche ^deelneming aan den oorlog met den on- verhoedschen aanval op Pearl Harbour, die den ondergang van talrijke Amerikaansche oorlogsschepen veroorzaakte. Een Japansche vloot van zes vliegdekschepoen, geëscorteerd door kruisers en torpedo-jagers kreeg op 5 November bevel zich naar de Koerlllen te be geven. Denzelfden dag vloog Saburo Kuruso naar Washington om te spreken over den vrede Later ls gebleken, dat weliswaar Kuruso niets van de Japansche aanvalsplannen wist, doch dat de regeering die hem uitzond wel degelijk op de hoogte was van het lot dat Pearl Harbour wachtte. tuigen Deze hadden tot opdracht, de Ameri kaansche vliegvelden op de Hawaii-eilanden buiten gebruik te stellen. Om vijf minuten voor acht begonnen beide aanvallen gelijktijdig, onder dekking van een zwaren regenstorm. Na verloop van 45 minu ten waren beide Japansche aanvallen uitge voerd. Toen toonde de oorlogshaven Pearl Harbour het trieste beeld van gezonken en brandende schepen. Vijf Amerikaansche oor logsschepen, waaronder de Arizona en de Oklahoma, waren vernield. In totaal werden 19 schepen getroffen. Van de 202 Amerikaan sche marine-vliegtuigen die op den noodlot- tigen ochtend op de velden waren, bleven er slechts 52 over. Het aantal dooden en gewon den was evenredig hoog. Ruim 3000 Ameri kaansche militairen werden slachtoffer van dezen Japanschen aanval, uitgevoerd zonder dat de oorlog was verklaard. Admiraal Yamamoto maakte zich spoedig met zijn vloot uit de voeten. Hij had 60-vlieg tuigen verloren door het Amerikaansche af weergeschut. Ambtenaren en Onderwijzers onder hen mogen niet in hun beroep terugkeeren Departement van O.K.W. der toekomstige wereldregeering" Admiraal Yamamoto kreeg opdracht van de Koerillen in Noordelijke richting te varen langs de Aleoeten, dan recht naar het Zuiden, tot een punt 2-900 tan. ten Noordwesten van Oahu. Op dit punt aangekomen, moest de Japansche admiraal het sein tot den aanval afwachten. 3 December stelden de Japansche ambas sadeurs in Berlijn en Rome de Duitsche en Italiaansche regeeringen op de hoogte van de beraamde plannen om op 7 December den oorlog tegen Amerika te beginnen. Gedurende den nacht van 4 op 5 December arriveerde Yamamoto op het bepaalde punt, waarna hij onmiddellijk opdracht kreeg tot den aanval over te gaan. Full speed stoomde de Japansche vloot nu tot op 300 km. ten Noorden van Oahu, welk punt in den vroegen ochtend van 7 December werd bereikt. 350 Japansche vliegtuigen waren gereed voor den aanval. Aan boord van ieder vliegtuig was een kaaTt waarop stond aangegeven, hoe de Amerikaansche vloot was gemeerd in de haven. De luchtvloot was verdeeld in een hoofd aanvalsgroep en een tweede aanvalsgroep. 50 bommenwerpers, 40 torpedovliegtuigen, 50 duikbommenwerpers begeleid door 50 jagers, voerden den hoofdaanval uit in drie opeen volgende golven. De opdracht luidde: ver nietiging van de schepen in Pearl Harbour. De tweede aanvalsgroep bestond uit 170 vlieg- Sint Nicolaas bezoekt het Roode Kruis Sanatorium De oude bisschop heeft Woensdagmiddag voor enkele uren de stad Haarlem verlaten, teneinde zich te begeven naar het Roode Kruis Sanatorium te Santpoort, waar in blijde spanning de t.b.c.-patienteri hem wachtten. De goed heilig man werd verwelkomd door den administrateur cler inrichting, den heer L. de Graaf. Deze geleidde den hoogen gast naar de feestelijk versierde concertzaal, waar een aantal jeugdige patientjes hem toezong en de beide „Pieten" strooiden met ouder- wetsche pepernoten. Sint deelde pakjes en versnaperingen uit in alle afdeelingen. ook de grooten werden niet vergeten. Bij hen was menig humoristisch oogenblik te beleven. Het kleine wereldje dat „sanatorium" heet, heeft zich dezen middag kinderlijk verhqpgd. Doktoren, verplegers(sters) en verpleegden, vooral de laatsten, die in de voorbije oorlogs jaren het leven van den allerzwartsten kant hebben moeten bezien, hebben genoten. Tekst van Bep Smits, met tekeningen van J. Giesberts 18. Nahiurlijk was de tijding ook doorge drongen tot het paleis van Koning Ananas. Terwijl de Oppertafehchenker tijdens de maaltijd den Koning een bokaal geurige druivenwijn met suiker aanbood, vernam de oude vorst de wonderlijke geschiedenis van Thomas en de gevonden kandijklont. Na zich driemaal bediend te hebben van de vispasteien vijfmaal van de malsgebra- den kapoentjes gevolgd door tien warme abrikozentaarten, begaf Koning Ananas zich plechtig naar zijn vertrekken. Hij ver wisselde allereerst zijn nauwsluitend sta tiekleed voor zijn geelzijden kamergewaad met bijpassende muilen, vleide zich beha- gelijk op een rustbed neer en bleef een ogenblik in diep gepeins verzonken. Toen richtte hij zich moeizaam overeind, belde om zijn Hofsecretaris Baron Bosbes tot Zoetekauw en droeg hem op den jongen Thomas Toverbal te verwittigen, dat Zijne Majesteit hem als dank voor zijn roemruchte daad jegens Luilekkerland benoemd had tot Ridder in de Ananas-Orde met de Bananenschillen. Aan Jochem Fruitmes viel de eer te beurt uit de kaxidijklont een standbeeld te vervaardigen, gewijd aan Ceres, de Godin van den Overvloed. Het beeld, dat ge plaatst moest worden op l\,et Beschuitplein in de hoofdstad Roomhoorn, zou persoon lijk door Zijne Majesteit xoorden onthuld. (Van onzen Parijschen correspondent). Wanneer men de UNO eens even als een wereldregeering in statu nascendi wil zien, mag men dus de UNESCO als haar ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen beschouwen. Het departement is pas geïnstalleerd en houdt domicilie in de Fransche hoofdstad, waarmee Parijs dus haar welverdiende reputatie als cultureel centrum der wereld officieel bevestigd én bekrachtigd ziet. Waar tijdens den oorlog achtereenvolgens de hoofdkwartieren der Fransche, Duitsche en Amerikaansche legers waren onderge bracht namelijk in het enorme en kille Hotel Majestic is thans de internatio nale brain-trust der cultuur gevestigd. Onder de dagelij ksche leiding van dr. Julit.n Huxley, die een broer is van den beroemden Engelschen auteur, werkt hier een staf van 400 man en vinden thans ook de conferenties der diverse delegaties plaats ter opstelling van een wereldpro gramma voor de uitwisseling van cultuur goederen. Huxley is een waardig vertegenwoordi ger der Engelsche intelligentia; hij is so cioloog en publiceerde „Wij Europeanen' ep „Als ik dictator was", in Engeland beide graag gelezen boeken. Hij is een scherpzinnig organisator, die tijdens den oorlog deel uitmaakte van de topleiding van de BBC. Een aantal weken geleden heeft dr. Huxley de internationale pers bij zich ontvangen om mededeelingen te doen over de plannen van het nieuwe lichaam. Het werd eeh prettige, geanimeerde en open hartige conferentie. Huxley vertelde over den omvang en de organisatie van de UNESCO, over zijn verwachtingen voor de toekomst en ook wel iets over de moei lijkheden, die hij in het verleden al had ontmoet en die -U raadt 't al voorna melijk op politiek terrein waren gelegen. Zoo heeft de Sovjet-Unie zich nog steeds niet aan willen sluiten en moeten volgens de statuten, andere landen, die niet actief in den oorlog aan de goede zijde hebben meegestreden, eveneens voorloopig nog buiten de organisatie blijven. Namens Hol land. dat een reputatie als vrijheidslievend cultuurland te verliezen heeft, heeft het hoofd der Nederlandsche delegatie bij de UNESCO-conferentie, minister Gielen, dan ook terecht tegen formalistische kort zichtigheid gewaarschuwd. Het is in ons aller belang, aldus ongeveer de minister, dat Duitschland zoo spoedig mogelijk te gen alle resten van nazisme wordt gedes infecteerd. De UNESCO heeft hier een ont zaglijke taak te vervullen. Bovendien zou het aanbevelenswaardig zijn, volgens dr. Gielen, wanneer ook het Vaticaan tot di recte medewerking wérd geïnviteerd. Toen de minister weer naar Holland te rug was gekeerd, heeft de plaatsvervan gende leider der Nederlandsche delegatie de heer N. J. Reinick, den in Parijs geac- crediteerden Hollandschen journalisten nog enkele mededeelingen gedaan over het aandeel van ons land in de werkzaam heden van de UNESCO. En dat bleek niet weinig. Zoowel in de diplomatieke als in de artistieke zone. Wat dat eerste betreft, herinnert men zich het cultureel accoord, dat 19 November jl. door de ministers Bidault en Gielen werd geteekend, voor loopig voor vijf jaar, en dat onder meer voorziet in de oprichting van een lectoraat in de Nederlandsche taal en letterkunde in Parijs, alsmede in een intensieve uit wisseling v^n geleerden, kunstenaars en studenten. Doch ook ons aandeel in de cultureele manifestaties, die deze maand in Parijs hebben plaats gevonden, is zeer aanzien lijk geweest. Zoo heb ik een sobere en in haar soberheid overtuigende documentaire van John Ferno over het drama van Wal cheren gezien, doeken en beeldhouwwerk van onze prominente kunstenaars op de UNESCO-expositie bewonderd en in het Théatre des Champs-Elysées het Concert gebouworkest gehoord, dat onder van Beinum's overtuigende'directie een aantal model-uitvoeringen heeft gegeven. Een misverstand, dat moet worden opgehelderd. In een interview, dat na het concert in het Fransche blad Spectateur werd afge drukt, merkt de heer van Beinum ten aan zien va% dat programma op, dat het door de leiding van de UNESCO zelf aldus vast was gesteld. Uit den aard der zaak heeft men niet de minste reden, die mededeeling in twijfel te trekken. Doch in plaats daar van, zou men zich wèl willen verwonde ren over de opvattingen ten aanzien van het begrip „cultuuruitwisseling", die dan blijkbaar door zekere UNESCO-autoritei- ten worden gehuldigd. Beethoven achter eenvolgens te doen vertolken door een Fransch, Amerikaansch en Nederlandsch dirigent kan men toch bezwaarlijk een poging .noemen respectievelijk Fransche, Amerikaansche en Nederlandsche cultuur „uil te wisselen". Het is goed dat de hee- ren nog wat confereeren, want er moet daar nog een fataal misverstand zijn op te helderen. Parijs, 29 November 1946. Op dit oogenblik zijn in het rayon Haar lem (daaronder vallen ook de Zaanstreek, Heemskerk en Aalsmeer) 1700 politieke delinquenten vrijgelaten, onder het beding dat zij zich onder toezicht stellen van de Stichting Politieke Delinquenten te Haar lem. Alleen in Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort zijn het er onge veer 1200. De schifting is nog steeds niet ten einde. Er worden er nog eiken dag in vrijheid gesteld. Het is zoo werd ons door iemand die geregeld in contact is met de politieke delinquenten, verzekerd onjuist te mee- nen, dat de lichte gevallen het eerst behan deld zijn en dat nu de zwaardere aan de orde komen. Er is een mengelmoesje van gemaakt. In het begin waren er onder de in vrijheid gestelden personen waarvan gedacht werd „is het wel verantwoord die al op de maatschappij los te laten", nu ko men er daarentegen menschen uit de kam pen die zoo weinig op hun kerfstok heb ben, dat zij er zeker aanspraak op hadden kunnen maken om het eerst weer in vrij heid te komen. Maar zoo vervolgde on ze zegsman de indruk is, dat er heel - weinig menschen onschuldig in de kampen zijn gezet. Het blijkt onomstootelijk, dat vrijwel alle gedetineerden stuk voor stuk een rekening te vereffenen hadden, ook al kan men in enkele gevallen een verschil lende opvatting hebben over den tijd, dien zij van hun vrijheid beroofd dienen te zijn. In het algemeen kan gezegd worden, dat het gros der menschen, die onder toezicht gesteld zijn, zich goed gedraagt. Tot nu toe is men er in geslaagd voor een onderdak te zorgen, ook aï is het in veel gevallen zeer bescheiden. Hoe meer er vrij komen, hoe moeilijker het wordt. Vooral in de laatste dagen ondervindt men dit. Men" heeft nog steeds vastgehouden aan den stelregel alleen voor de politieke delin quenten woonruimte te vinden bij vroe gere geestverwanten. Vrijwel alle ontslagen N.S.B.-ers zijn op genomen in het arbeidsproces, ook al is het een feit, dat er werkgevers zijn, die weinig medewerking betoonen en er niet aan den ken zoo iemand aan te stellen als zij eenige kans hebben een anderen gegadigde te vinden. Aan verscheidene politieke delinquenten is arbeidsplicht opgelegd. De Gewestelijke Arbeidsbeurs zorgt dat deze personen ook inderdaad werk krijgen. Allen arbeid, die hen wordt toegewezen, moeten zij aan vaarden. Een uitzondering maken de ambtenaren en onderwijzers. Deze menschen mogen voorloopig niet meer in vroegeren werk kring terugkeeren. Meestal geldt die uit sluiting voor 10 jaar. Voor ander werk deugen zij in den regel niet. De ervaring is dat een particuliere werkgever niet gene gen is om hen aan te nemen, uit de over weging, dat zij voor de vrije beroepen geen in De eenvoudige, houten bank, die een beetje doorbuigt bij het gewicht van de klanten des tuchtrechters, heeft een on aanzienlijk man tot zich genomen. Zijn ge baar is schutterig en zijn spaarzame haren liggen in een zilveren wolkje om het ge rimpeld gezicht. „Juist meneer, schoenma ker, ja, dat ben ik Hem, den kiemen schoenmaker van der tig gulden in de week wordt ten laste ge legd, dat hij zijn klanten niet begiftigde, met een'briefje, waarop de gedetailleerde rekening van hun zolen en hakken ver meld staat. „Twee-en-zeventig ben ik ge worden meneer, en dien Duitschen maat regel heb ik nooit willen opvolgen". Den vergrijsden leest-kunstenaar wordt bijgebracht, dat het géén Duitsche maat regel is en dat de wet het nu eenmaal zoo wil, dus.„Jamaar, meneer de edelacht bare, als ik zoo'n daggie achter m'n bakkie troost zit bij moeder de vrouw, achter in het kamertje, dan kunt U toch niet van voldoende aanpassingsvermogen hebben. Het gevolg is, dat die ambtenaren en on derwijzers nu als paria's langs de straat loopen. Er zijn al weer is onze zegsman aan het woord, die krachtens zijn functie herhaaldelijk met hen in aanraking komt verscheidene personen onder, die 25 of meer dienstjaren hebben en die werkelijk niet veel misdreven hebben. Er zijn er bij die zich alleen om ideëele redenen bij de N.S.B, hebben'aangesloten. Sommigen had den al weer lang voor het einde van den oorlog bedankt. Het is jammer dat niet elk geval op zichzelf bekeken kan worden, - want dan zouden er ongetwijfeld gevonden me verlangen, dat ik nog eens briefjes voor worden die in aanmerking zouden komen voor een mildere bepaling. Nu worden allen over één kam geschoren. Maar de on billijkheid is, dat 'alle ontslagen delinquen ten weer de vreugde van het werken voor eigen levensonderhoud mogen deelachtig worden, uitgezonderd de ambtenaren en de onderwijzers. Er zijn er velen onder die het ontzettend vinden niet te mogen werken. In den regel zijn pok alle pensioenaanspra ken van deze menschen vervallen. De mo gelijkheid wordt onder oogen gezien om daar althans een verandering in te brengen, De volgende bonnen zijn geldig. van 8 tot en met 21 December: Bonkaarten KA, KB, KC612 (strook no. 4) 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 100 gram vleesch 400 gram vleesch 200 gram kaas 50 gr. korstlooze kaas 500 gr. suiker, boterh.- strooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. 51-1B Reserve 1600 gram brood 51-1C Reserve 800 gram brood 51-2B, 51-2C- Res. 3 liter melk 51-3B, 51-3C Res. 1 ei (vijfde klasse) 51-4B Reserve 100 gram kaas Bonkaarten KD, KE 612 (strook no. 4) 52-1 Brood 800-gram brood 52-1 Boter 250 gram boter 52-2 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 52-1 Melk 12 liter melk 52-1, 52-2 Vleesch 100 gram vleesch 51-1 Brood 51-2 Brood 51-1 Boter 51-2 Boter 51-3 Boter 51-1 Melk 51-1 Vleesch 51-2 Vleesch 51-1 Algemeen 51-2 Algemeen 51-3 Algemeen 52-4 Algemeen 52-1D Reserve 52-2D Reserve 52-1E Reserve 52-2E Reserve Een Londensch gezin, dat zijn tijdelijke woning in een kindertehuis op liooger bevel moest ontruimen, slaagde er na een dag lang zoeken niet in, een onderdak te vinden en trok toen een kerk op Broadway binnen, waar 't in de sacristie zijn tenten opsloeg. m'n klanten ga schrijven, néé, dan sluit ik de zaak liever en ga op kosten van de ge meenschap verder leven". De tuchtrechter „zit" er kennelijk mee: „Maar luister nou eens, als j<?,die briefjes niet schrijft, dan kunnen we toch nooit controleeren, of je de prijzen goed bere kent?" Op dit moment heeft de oude ge wacht. Hij stijgt voorzichtig uit het wan kele verdachtenbankje en pluist in zijn binnenzak. Een kinderschoen wordt te voorschijn gebracht, opnieuw gezoold, ge hakt en van een neusje voorzien, het neusje, dat door een vierjarigen dreumes kaal werd geschopt en nu een kleinen, schoenmaker uit Haarlem-Noord gaat red den. „Wat docht U, dat ik hiervoor ge vraagd heb, ivoor dat neussie?" De tucht rechter weet het echt niet, maar zegt, dat het een gulden kosten mocht. „Een gulden, meneer?" komt de schoenmaker, „maar dat is toch veuls te veul voor zoo'n simpel neussienee hoor, vijf-en-zeventig cent, dan is het goed betaald." En hoe de tuchtrechter ook praat van vastgestelde prijzen, de gedachten van den kleinen man zwerven uit de kille zaal naar de plaats, waar moeder de vrouw met een bakkie troost wacht en misschien wel een klant, die effies een stiksel in z'n neus wil heb ben. „Je kan die arme schobbers toch niet het vel over de neus hale, meneer? Als ze het hou ereis beslist niet betalen kunnen, dan zeg ilc, dat het wel goed is, we zijn toch op de wereld om mekaar te helpen, zeg nou zelf?" De tuchtrechter kijkt naar den griffier en de griffier kijkt naar den tuchtrechter, waarop deze de zaak sluit met: „Dan zal ik het ditmaal nog bij een waar schuwing laten, maar pas nou 'op en .maak die briefjes voortaan in orde, want an ders kunnen we niet nóg eens de hand over het hart strijken". De man vertrekt, blij, er zonder boete te zijn afgekomen, maar met een hart, dat kennelijk niets verstaat van de moeilijkheden van dezen tijd. Wel van de nooden van zijn klanten en dat is ook wat waard. J. F. DE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ EN INDIë. De afdeeling Heemstede van de Katholieke Volkspartij houdt op Vrijdag 6 December een vergadering, waarbij als spreker zal optreden Mr. A. C. Zandkuyl, oud-lid van den Volksraad Ned. Indië, met het onderwerp „De Onitwerp Basisovereenkomst Linggadjati". Agenda voor Haarlem DONDERDAG 5 DECEMBER Rembrandt: Het intieme leven van Don Juan (18 j.). Palace: Buchenwald (18 j.). Deze twee 14.00, 16.15, 19.00. Frans Hals: Contrabande (14 j.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Gewetens wroeging 14.15. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Ridder zonder vrees 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: Het geheim van Mr. Wong (18 j.). VRIJDAG 6 DECEMBER Bioscopen Rembrandt en Palace tevens voorstelling om 21.15 uur. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 En nuSt. Nicolaas. 19.20 Volksmuziek school. 19.45 Regeerlngsvoorliehtlngsdienst, 20.00 Nieuws. 20.05 Weeroverzicht. 20.08 Echo van den dag. 20.15 Radio Philhartmonisch orkest. 21.00 Komt er eens kijken. 21.15 St. Nicolaas luidt de bel voor Volksherstel. 23.00 Nieuws. 23.15 The Skymasters. 23.45—24.00 Orkest Bob Stanley. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Comité Kinderbescherming. 19.30 St. Nicolaaslied'jes. 19.40 De vaart der vol ken. 20.00 Nieuws. 20.05 Sinterklaasprogramma. 21.20 Orgel en viool. .21,30 Met band en plaat voor u paraat. 22.00 Nieuws. 22,15 Actueel geluid. 22.30 Werken van J. S. Bach. 22.45 Avondover denking. 23.00—23.57 Non-stop programma. Plaats voor duizenden jonge hoeren Deviezen-kwestie remt de emigratie Speciale reportage) „Het aantal gezinnen, dat Canada wil hebben, is niet aan een maximum gebonden", aldus verklaarde ons mr. H. C. P. Cresswell, leider van de Ca- nadeesehe commissie, welke thans de Europeesche landen afreist om de emigratie naar Canada te stimulee- ren. „Canada met zijn veel te kleine bevolking en zijn uitgestrekte land, kan duizenden en duizenden gezinnen opnemen en onderzoekt thans hoe en wanneer de stroom kan beginnen". Op onze vraag wat voor menschen het land noodig heeft, luidde zijn antwoord, dat alleen boeren iri aan merking komen, boeren en landar beiders. Vooral jonge boeren, zooals boerenzonen, zullen met open armen ontvangen worden. Echter zijn er nog moeilijkheden te overwinnen, voordat tot een werkelijke immigratie overgegaan kan worden. Drie problemen moeten eerst opgelost worden, t.w. het gebrek aan scheeps ruim te, het woningvraagstuk in Canada en ten derde moet elk gezin de eerste jaren onafhankelijk en op eigen kosten in Canada kunnen leven. Hiervoor moet dus een bedrag aan geld meegenomen worden, hetgeen echter in vele landen thans nog onmogelijk is, wegens gebrek aan deviezen. Het bedrag, dat minimaal vereischt wordt, is 2.000 dollars, hetgeen voor ver schillende boeren misschien geen bezwaar zal zijn, maar wel voor de autoriteiten hier te lande, die Hollandsch geld moeten omwisselen voor dollars. De Canadeesche commissie heeft eerst een bezoek gebracht aan Engeland, waar veel liefhebbers waren en waar de regee ring haar volle medewerking verleent. Vervolgens werden de Scandinavische landen bezocht, benevens Tsjecho-Slowa- kije, Zwitserland, Frankrijk, België en thans ons land. In het algemeen kunnen op grond van deviezen-moeilijkheden de be sprekingen nog geen vaste vormen aan nemen, maar in ieder geval zal in Januari a.s. een apart emigratie-bureau worden geopend als onderdeel van de Canadeesche Legatie te Den Haag. Na ons land wordt door de Commissie een bezoek gebracht aan .Duitschland, waar in het bijzonder de mogelijkheden bekeken worden van het emigreeren van z.g. „Verplaatste personen". Reeds staat vast dat 4.000 Poolsohe soldaten van het leger van generaal Anders naar Canada zullen vertrekken. Tweeduizend daarvan zijn reeds onderweg! Militaire situatie in Indonesië verbetert niet De militaire situatie te Medan is nog niet verbeterd. Het Nederlandsch-Indische legercommuniqué meldde gisteren activi teit van scherpschutters ten Oosten van Padang. Op den weg naar Emm aha ven en het vliegveld zijn door Indonesiërs mijnen gelegd. Twee Nederlandsche Brengun- carriers, zijn op een mijn geloopen, waarbij 14 personen werden gedood en tien ge wond. Binnen het gebied van Batavia wer den Nederlandsche patrouilles door terro risten beschoten. Ook in het Oostelijke ge deelte van Bandoeng werden Nederland sche patrouilles herhaaldelijk beschoten. De Nederlandsche stellingen ten Oosten en Westen van Semarang werden door In donesiërs onder vuur genomen. Nederland sche patrouilles ten Westen van Soerabaja zijn door Indonesisch granaatvuur be schoten, terwijl men infiltratie van vijan delijke elementen in de stad heeft waarge nomen. 52-1 Algemeen 100 gram kaas 52-2, 52-3 Alg. 250 gr. suiker, boterh.- strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. 1 ei (vijfde klasse) 800 gram brood 50 gr. korstlooze kaas 250 gr. rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) Tabaksk aarten enz. T 61 2 rantsoenen tabaksartikelen V 62 200 gram chocolade en/of suikerw. X 61 2 rantsoenen tabaksartikelen X 62 100 gram chocolade en/of suikerw. Voor de week van 15 tot en met 21 De cember zullen nog bonnen worden "aange wezen voor tabak, versnaperingen, bloem, koffie, thee en gedroogde zuidvruchten. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Op de bonnen voor tabaksartikelen zal bij aankoop van twee rantsoenen sigaret ten ten minste één rantsoen sigaretten, ver vaardigd uit Zuid-Amerikaansche tabak gekocht moeten worden. Op de bonnen voor vleesch en melk mag eerst Maandag wórden gekocfit. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen „51-1 en 52-1 Vleesch" worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernietigd. Fruitbon langer geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bon nen 47-4 en 48-4 Algemeen, aangewezen voor het koopen van 2 kg appels en peren, verlengd is tot en met 28 December. Sportprogramma's voor Zondag Het programma van den Kon. Ned. Voetbal bond voor Zondag luidt: District I. Eerste klas: VSVEmma; SpartaEDO; DWSFeijenoord; ADOHermes. District n, eerste klas: Xerxes Blauw Wit; Excelsior—DFC; Stormvogels—Nep- tunus. District I. Tweede klas B: SDW—Vrien denschaar; HBCWatergraafsmeer; Volendam Velsen; KFC—OSV. Derde klas: De Meer—Bloe mendaal: DEMKinheim; SuccesHalfweg; Rip- perda—De Meteoor. Vierde klas: DCO—ABIM; DIO—The Unity; WE—Ontwaakt; ASRVVB; Vliegende VogelsFokke. District II, Derde klas A: Lugdunum—TYBB; VCS—Blauw Zwart. Vierde klas A: DOSR—Hillegom. - In «en Haarlemscha, voetbalbond worden De AMtral!sohe mlnisler van MtenIand- gespeeld: Eerste klaa Al Geel Wil-Onze Gezel- sche aakeni dr WaM heeft fa het partament len 2; Haarlem 3a-Hoofddorpsche Boys; zand- 2ij„ Instemming betuigd met het voorstel van voortmeeuwen 4-WB 2; Spaarndam-ECH 4; jphn Mac Ewen den leider van de boeren- v 21 Beverwijk 2-HEC 3. Eerste parUJ, om „ctiadeloosatemng te elsohen van de klas Bi Kmheirn 2-coi,cordisSchoten 2-Haar- regeering der republiek Indonesia voor de nage- ten_«l gtomvya» »-W«teaoo. ram HDO» taten betrekkingen van de Iwee Australische officieren, die 9 maanden geleden op Java wer- Financieele moeilijkheden der gemeenten In het belang van een zoo spoedig mo gelijken terugkeer naar geordende toe standen op het terrein van het financieel beheer der gemeenten heeft de minister van Binnenlandsche Zaken zich genood zaakt gezien met kracht op het spoedig inhalen van den achterstand bij het vast stellen der gemeentebegrotingen aan te dringen. Tegen gemeentebesturen, welke terecht een beroep doen op de in hun ge meente heerschende buitengewone om standigheden, zullen geen onredelijke maatregelen worden getroffen. De verwachting, dat verhooging van de gemeentelijke inkomsten een aanmerke lijke verbetering van den budgetairen toestand der gemeenten zou teweeg bren gen, is voor den minister aanleiding ge weest het voor steun aan gemeenten te be stemmen bedrag op f 60 millioen te stellen. Nadere gegevens hebben aangetoond, dat dit bedrag herzien moet worden en gelijk zal moeten zijn aan het voor 1946 beschik bare bedrag van f 85 millioen. De tijdens de bezetting ingevoerde On- dernemings- en Vennootschapsbelasting werd onder pressie van den bezetter ook van toepassing verklaard op de gemeente lijke verzorgingsbedrijven. De heffing is echter stilzwijgend nagelaten zonder dat zulks op eenige officieele beslissing steunde. Nu het in de bedoeling ligt in 1947 een wettelijke voorziening te treffen, waarbij zal worden vastgelegd, dat de heffing de zer belastingen niet op de genoemde be drijven van toepassing zal zijn, werd op de Gemeentefondsbegrooting voor 1947 de opbrengst der Vennootschapsbelasting slechts pro-memorie geraamd. Het ligt evenwel in het voornemen om een bijdrage uit de algemeene middelen van het rijk aan de eerste afdeeling van het gemeente fonds te verleenen ter tegemoetkoming in het nadeel, hetwelk dit fonds zal onder vinden. indien dit wetsontwerp tot wet zal worden verheven, n RCH 5DSK. Tweede klas A: Haavlem 5Bever wijk 3; EHS 2—DEM 3; HBC 3—HFC 4; Schoten 3—Kinheim 3; EDO 4TH'B 2. Tweede klas Halfweg 3—DIO 2; SVY—Kennemers 4; Ripperda 2—Terrasvogels 2; Haarlem 6—VVD 2. Tweede klas C: DCO 2—Bloemendaal 3; Velsen 3—TYBB 4; Kennemers 5—WE 2; VSV 4—Schoten 4; RCH 6DSS 2. Tweede klas D: HeemstedeVliegende Vogels 2; RCH 7—Ripperda 3; EHS 3—Vogelen zang; DIO 3Hillegom 2; SpaarnestadNieuw Vennep. Het hockeyprogramma luidt: Eerste klas, heeren: Be Fair—Leiden; HDM—Hilversum; HOC —TOGO; Amsterdam—Gooi; BMHC—HHYC; La renDelftsche Studenten. Eerste klas, dames: 't GooiBDHC; HHYCAmsterdam; Hilversum —Rood Wit; Be Fair—HDM; HOC—TOGO. Pro motieklas, heeren: HBSStrawberriesAmster dam 3Zandvoort; AlkmaarBMHC 2. Tweede klas, heeren: Zuidwijck—BMHC 3; VCL—Allian- Promotieklas dames: HBS—Rood Wit 2. Tweede klas, dames: BDITC 3—Zandvoort; Lei den 2BDHC 4; Clubhuis Te WerveEver Swift. Het programma van den Kon, Ned. Korfbal- bond vermeldt: Eerste klasse: Archipel—Koog Zaandijk; SVKSamos; RohdaOosterkwartier; DED—Blauw Wit. Tweede klasse C: Sport Ver eentDTV 2; Watervliet—N'dam. Derde klasse C: Groen Geel 2—Aurora 1; D: Blauw Wit 4—Aurora 2; Haarlem—Roda, E: THBAmum 2. Programma Haarl. Korfbalbond. Eerste klasse: Animo Ready 1—Oosthoek 1; O'kwartier 3 THB 2; SV 2—Nieuw Flora l. Tweede klasse: Haarlem 2—Nieuw Flora 2; SV 3A—Aurora 4; Watervliet 3—SV 3 B; Onder Ons—Oosterkwar tier 3. Derde klasse: Watervliet 5—Animo Ready Oosthoek 2Aurora 5. Adspiranten. Tweede klasse: Oosterkwar tier b— SV a; Nieuw Flora a—Watervliet b. Derde klasse: Aurora c—Animo Ready b. den vermoord. Op de vraag van Mac Eweri, of de moordenaars reeds gearresteerd waren en welke stappen er ondernomen zijn, beloofde dr. Evatt een onder- zoek te zullen instellen,. De UNO-gedelegeerde van Ecuador, spre kend in de economische en financieele commis sie, heeft voorgesteld dat de UNO aan de sta kende Amerikaansche mijnwerkers zal vragen „om weer aan het werk te gaan en aldus den onsterfelijlcen dank van de geheele wereld te verdienen". Manoeilski, afgevaardigde van de Oekraïne, heeft Molotof in de politieke commissie van de UNO „plaatsvervangend ministers-president van de Sovjet-Unie" genoemd. Zooals bekend, werd Molotof tot nog toe altijd alleen maar als „minister van buitenlandsche zaken" betiteld. Volgens het Spaanselie blad Jnformaciones" worden in Frankrijk, „internationale brigaden" gevormd om een inval in Spanje te doen. I-Iierbij zouden zich ook Joegeslaven bevinden. Het blad „ABC" levert commentaar op de debatten der UNO over de betrekkingen met Spanje en verklaart, dat het werkelijke gevaar voor den vrede aan de grens der Pyreneeën is te vinden. „Het kan niet worden ontkend, dat, indien Maurice Thorez premier van Frankrijk wordt, er een onmiddellijke herhaling zal zijn van het incident van October 1944, toen 5000 rooden die zoowel door Frankrijk waren uitge rust als geïnspireerd, Spanje binnenvielen", al dus het blad. President Truman heeft de benoeming be kend gemaakt van Oliver Max Cardner tot Amerikaansche ambassadeur in Engeland. IliJ volgt W. Averell Harriman op, die kortgeleden tot Minister van Handel is benoemd,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2