IJmuider Courant Vredesverdragen ,in kannen en kruiken' Oud-Minister Weiter veroordeelt de overeenkomst van Cheribon Italiaansche politie zegt in actie te zijn tegen een. groote geheime organisatie Ook Bidault fe licht bevonden 61e Jaargang No. 18502 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 6 December 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem SPORT ONLANGS heeft het Nederlandsch voet- bal-elftal te Huddersfield tegen het Engelsch voetbal-eiftal gespeeld en een zware nederlaag geleden, met 8-2. De Engelschen waren beroepsspelers en de Hollanders amateurs, hetgeen natuurlijk een verschil maakt. Maar dat is niet 7.00 groot, als in de cijfers 8-2 tot uitdrukking komt. Dit wordt dan ook bewezen door het feit, dat de Belgen, eveneens amateurs, onlangs maar met 2-0 in Engeland verloren en met Schotland zelfs gelijk speelden. Het wordt verder aangetoond door vooroorlog- sche Nederlandsche prestaties in Engeland, waarbij maar met gering verschil in doel punten verloren werd. Ditmaal speelden de Engelschen met het Nederlandsch elftal als de kat met de muis. Toen het bij de rust al 6-1 stond, lieten zij daarna het tempo zakken, zooals later uit de verslagen van den wedstrijd bleek. Het verschil ware an ders nog grooter geworden. Conclusie: wij hebben ditmaal een zwak elftal gehad, het geen tevoren ook al duidelijk was, want de proef wedstrijden gaven een ongunstig beeld. De Engelsche voetballers zijn op het moment veel beter dan de onze. Volgende maal brengen die het er hopelijk heter af, al zal daarvoor dan wel noodig zijn, dat men zijn goede krachten niet versnippert door er zesenzestig eersteklasse clubs op na te houden: een peuterig gedoe. Men zou een hoofdklasse van twaalf of veertien clubs in moeien stellen, zooals in België allang bestaat, maar dit schijnt nog teveel zelfoverwinning te kosten. Misschien is het daarom niet zoo kwaad, dat er eens zwaar in Engeland verloren is. Het schijnt sommige sportjournalisten evepwel moeilijk te vallen, de zwaarte van de nederlaag te erkennen. Zij zaniken door over die 8-2, in druk en per radio en pogen met allerlei gezochte motieven aan te too- nen, dat het toch eigenlijk zoo slecht niet was. Dat zal wel geen geloof vinden, want de Hollander is te nuchter om zich op die manier iets diets te laten maken, maar het maakt geqn goeden indruk. Onze sport- menschen moeten goede verliezers zijn. De goede verliezer zegt: ik heb het zwaar ver loren, die lui speelden veel beter, en gaat geen slappe^xcuses zoeken over een mod derig tfeld, dat immers even modderig was voor de tegenpartij weten wij in Hol land soms niet, wat modder is? over het verschil tusschen beroepsspelers en ama teurs, dat vroeger ook bestond en over allerlei andere dingen meer. Dit nakaarten en aanvoeren van smoesjes bederft de zui verheid van de sport en het plezier van de wedstrijden. Zij zal door zulke houding aan populariteit en aanhang inboeten. Als men bij iederen wedstrijd gaat denken: als wij het verliezen, praten wij ons er wel weer uit, is de aardigheid er volkomen af en zal het aantal menschen, dat de schou ders ophaalt voor net overdreven gedoe bij die wedstrijdsport, gelijk krijgen en toe nemen. Dat zou nadeelig zijn en dat kun nen wij ons niet veroorloven, want ondanks het rumoer is het aantal sportbeoefenaars in ons land in verhouding tot het bevol kingstotaal niet groot en eischen opvoeding cn volksgezondheid aanzienlijke toeneming. Om die te bereiken moet men de sport in den goeden geest beoefenen. Daar ont breekt nogal wat aan. Sommigen schijnen voort te willen gaan met de malle over drijving, die voor den oorlog zoo merkbaar was en die het winnen of verliezen van een voetbalwedstrijd als een zaak van na tionale eer voorstelde. Daarmee ging in veel gevallen een trainings-mentaliteit ge- paand, die van wedstrijden een zaak van doodelijken ernst maakte. Laat ons wel wezen: dat is het niet. Het is maar een spel. Zoo'n spel heeft waarde voor de jeugd, omdat het allerlei eigenschappen kan ontwikkelen, die men in den grooten en ernstigen levensstrijd behoeft om iets goeds te bereiken. Het is voor ouderen des te aantrekkelijker om naar te kijken. Maar op zichzelf blijft het een spel, dus zonder belangrijk doel en zonder belangrijke ge volgen. En het is goed en noodig dat het met plezier en niet met somberen ernst beoefend wordt. Het plezier van het spel is ook een belangrijk ding voor de jeugd; het helpt haar tot versterking van een levensvreugde, die zij in haar later leven ook uitstekend zal kunnen gebruiken. Laat zij den doodelijken ernst voor waarlijke levenskwesties bewaren; die blijven nie mand bespaard. Natuurlijk moet sport met toewijding beoefend worden. Als iets waard is ge daan te worden, is het waard goed gedaan te worden. Wie lui of onverschillig of ach teloos speelt heeft er niets aan, ook geen plezier. Maar .laat men het spel als spel zien: als wat het werkelijk is en er geen opgeschroefde, opgeblazen en onware be- teekenissen aan hechten, die het bederven en in de oogen van anderen belachelijk maken. Als men dat niet doet en het zijn werkelijke waarde toekent zal het ook niet moeilijk vallen, goede verliezers te zijn. R. P. Auierikaansche waarschuwing tegen de republiek In een artikel in de „New York Journal" geven de Amerikaansche lt..-kolonel L. A. Weston en de Nedevlandsche kapitein mr Erik Ha zeihof f Roelfsema blijk van hun opvatting, „dat de Indonesische republiek met haar Japanschen oorsprong èn .haar duidelijke communistische neigingen" een dolk beteekent in het hart van het Ame rikaansche verdedigingssysteem .in den Grooten Oceaan, aldus deelt de Volkskr. mede. De schrijvers zeggen dat communis tische agitatoren uit Australië het land overstroomen. Londensche India-conferentie mislukt? Van gezaghebbende zijde deelt -Un. Press mede. dat de India-besprekingen in Londen tot dusverre vruchteloos waren en dat men nog maar vier en twintig uur heeft voor nieu we pogingen om een compromis tusschen de Indische leiders te bewerkstelligen. Gisteren zouden Attlee en de kabinetsmissie van drie man een laatste poging doen om de Indische leiders tot elkander te brengen. Men wijst er op dat Maandag in New-Delhi de wetgevende vergadering bijeenkomt en dat men dus, wil len de Indische leiders tijdig in New-Delhi terug zijn, binnen vier en twintig uur tot overeenstemming moet komen In de eerste plaats moet getracht worden den Mohamme- daanschen leider Jinnah over te lialen aan de wetgevende vergadering deel nemert. Jinnah vertelde intusschen aan een diner dat hij tot den negenden December in Londen zal blijven Hij zou niet met Nehru en Baldev Singh voor de opening van de wetgevende vergadering terugkeeren. Indien Jinnah zich aan deze uitspraak houdt, beteekent dit dat "de 'huidige besprekingen mislukt zim Alle geschilpunten zijn geregeld De vredesverdragen voor de voormalige as-satellieten zijn door een „slot-accoord" der vier ministers gisteren in de eindphase gekomen. Er was een verrassende een stemmigheid in den raad van vier, waar door overeenstemming kon worden bereikt op alle belangrijke punten, waaronder het statuut voor Triëst, de Donau en de her stelbetalingen. In het vredesverdrag met Italië zullen worden opgenomen de aanbevelingen voor het parmanente statuut voor Triëst, zooaLs die door de plaatsvervangers zijn vastge steld. In de Ba 1 kanverdragen zal worden om schreven, dat internationale scheepvaart op de Donau vrij zal zijn. De oeverstaten krijgen echter het\ récht preferentieele rechten te heffen voor biimenlandsch ver keer. Binnen zes maanden na .het van kracht worden der verdragen zal een conferentie worden gehouden, waaraan de Donau- staten en leden van den raad van ministers zullen deelnemen. De raad nam een voorstel van .Molólfcof aan, volgens hetwelk de waardebepaling van als her stelbetaling aan de Sovjet-Unie overge dragen geallieerd bezit in eerste instan tie zal geschieden door directe onderhan delingen tusschen de Roemeensche regee ring en die landen, welker oliemaatschap pijen in Roemenië er bij betrokken zijn. Indien op deze wijze geen overeenstem ming zou kunnen worden bereikt, zal een arbitrage-commissie, bestaande uit de am bassadeurs van Amerika, Engeland en de Sovjet-Unie, beslissen. Als men ook dan niet tot een accoord zou komen, zal de zaak naar den secretaris-generaal der UNO worden verwezen. Wat de herstelbetalingen betreft wer den de volgende door .Frankrijk voorge stelde bedragen aanvaard: Door Italië te betalen: 125 millioen dol lar aan Joegó-Slavië, 105 millioen dollar aan Griekenland, 5 millioen dollar aan Al banië en 25 millioen dollar aan Ethiopië. Door Bulgarije te betalen: 25 millioen dollar aan Joego-Slavië en 45 millioen dollar aan Griekenland. Griekenland en Joego-Slavië ontvangen dus elk een ge- Nederlandsch geluid in Spaansche kwestie Gisteren Imeft de Nederlandsche gedele geerde iri de politieke commissie der UNO een amendement ingediend op de Ameri kaansche ï-esolutie over het bewind Fran co. In dit amendement wordt erkend, dat het aan het Spaansche volk moet worden overgelaten clen vorm van zijn regeering te kiezen. Het spreekt de overtuiging uit, dat het in het belang van Spanje en van de internationale samenwerking is, dat het Spaansche volk het bewijs zal leveren, geregeerd te worden onder de toestem ming van degenen, die geregeerd worden, en met eerbiediging van de grondvrij- heden, zooals d^e zijn vastgelegd in" het Handvest. „Om dit te bereiken", aldus gaat het amendement verder, „behoort generaal Fr airco de bevoegdheden van zijn regeering over te dragen aan een voorloopig bewind, dat in den breede representatief is voor het Spaansche volk en gehouden is vrij heid, van spreken, godsdienst en vergade ring te eerbiedigen en voorts onmiddellijk een verkiezing uit' te schrijven, waarbij het Spaansche volk vrij zal zijn van ge weld en intimidatie zonder partij onder scheid en waarin het zijn wil te kennen kan geven". lijk bedrag van 150 millioen dollar. De plaatsvervangers van de ministers zullen morgen mededeeling doen van den tijd, dien zij nog noodig denken te hebben voor de algeheele verificatie der vredes verdragen. Men verwacht niet, dat de ver dragen nog voor het vertrek der ministers te New York kunnen worden geteekend. De kwestie Duitschland werd gisteren niet aangeroerd. Waarschijnlijk zullen de ministers Maandag trachten plaats en da tum der besprekingen over het vredes verdrag met Duitschland vast te stellen. Dinsdag regeerings- verklaring over Indië? Dé ministerraad heeft gisteren van 's morgens half tien tot 's middags half- zfes besprekingen gehouden met de com missie-generaal. Deze besprekingen worden vandaag voortgezet. Morgen zal de ministerraad een af zonderlijke vergadering houden. Waar schijnlijk zal dan Dinsdag in de Tweede Kamer een regeeringsverklaring over de overeenkomst van Linggadjati wor den afgelegd. Niet goed en niet aannemelijk" Een scheepsslooperij te Hendrik Ido Ambacht heeft eenige Amerikaansche 11 jagers en vliegdekschepen aangekocht, welke in den oorlog ernstig zijn beschadigd. Twee torpedojagers, waarvan er een duidelijk de sporen van het oorlogsgeweld toont, zijn reeds aangekomen. Het Italiaansche ministerie van Binnenland-1 de ..Ozna' sche Zaken heeft onthuld, dat de politie in Slavic, en geheel Italië in alarmtoestand is gebracht tegen een terroristische organisatie, waarvan beweerd wordt, dat zij door de Russen wordt geleid. Deze organisatie wordt ervan beschul digd een sabotagecomplot te hebben gesmeed tegen de geallieerde troepen en de anti-com munistische elementen in het land. Regeerings- en politie-autoriteiten beves tigden, dat de geheime order, waarbij de politie in alarmtoestand wordt gebracht, op 19 September is uitgegeven door het ministe rie van Binnenlandsche Zaken, dat geleid wordt door premier de Gasperi, wiens recht- sche christelijk-democratische partij fel tegen het communisme gekant is. De geheime order had de politie ervan op de hoogte gesteld. dat_ de terroristische organisatie den naam „Troi ka" droeg en dat zij duizend leden telde en over 28.000 „extremisten" beschikt, die ge reed waren zich bij hen te voegen op het oogenblik van handelen, „dat volgens de led^n der organisatie" nabij is. Luigi Ferrari, directeur-generaal van de Italiaansche politie, verklaarde tegënover Un. Press, dat, ofschoon hij de order reeds eenige maanden geleden heeft gegeven, ze nog steeds van kracht is. Alle leden van de Troika", zoo verklaarde Ferrari, krijgen hun orders •van een Sovjet-kólonel, Lebedijeff genaamd, die. naar gezegd wordt', een der leiders is van Prinses Elizabeth Alexandra Mary, de Engelsche troonopvolgster, gekiekt in haar appartement in Buckingham Palace. De prinses wordt volgend jaar 21 en treedt steeds meer op den voorgrond in allerlei openbare en sociale werkzaamheden. Haagsch gezin slachtoffer van laaghartige daad St. Nicolaaspakje ontplofte; twee dooden, drie gewonden De bewoners van perecel Prinsegracht 266 in Den Haag zijn gisteravond het slachtoffer geworden van een laaghartige daad van een onbekende. Omstreeks zes uur bezorgde een man een pakje aan de woning. Een der huisge- nooten nam het in ontvangst en bracht het naai' de woonkamer op de eerste étage, waar op dat oogenblik de heer des huizes, de 48-jarige heer F; G. J. de Boer, zijn echt- genoote, een 18-jai'ige dochter, en een schoondochter met een baby bijeen waren. Zooals te begrijpen is, was men nieuws gierig naar den inhoud vah deze St. Nico- laas-surprise en men besloot, het pakje terstond open te maken. Op het oogenblik dat de heer des huizes de verpakking verwijderde, volgde er een hevige ontploffing. De heer De Boer werd op slag gedood. Zijn echtgenoote, hoewel zwaar gewond, kon nog naar de achterkamer loopen, waar zij ineen zakte. De schoondochter sprong met haar baby op den arm- aan den ach terkant van het huis uit een raam op een platje, waarbij zij lichte kwetsuren opliep. De baby kreeg geen letsel. Een 18-jarige dochter en het dienstmeisje der familie werden door de ontploffing eveneens licht gewond. Na enkele uren is de vrouw des huizes eveneens overleden. Omwonenden waarsohuwden de politie en de brandweer, daar in de voorkamer brand was uitgebroken. Het vuur kon echter zeer snel worden gebluscht. De politie heeft metalen schervenge vonden in het plafond .en de muren van de voorkamer, waar door de ontploffing groote schade is aangericht. de geheime politie van Joego- an wien verondersteld wordt, dat hij zich op het oogenblik in Rome bevindt. Blijkens den inhoud van de geheime order bestaat de organisatie uit „Russen, Joego- slaven en Italiaansche elementen" De ..Troi ka", zoo zegt de order, werkt in groepen van drie man (Troika beteekent drie) en ieder heeft gezworen de hem toevertrouwde op dracht uit te voeren of anders zelfmoord te plegen. Het Italiaansche communistische blad „Uni- ta" zet boven een artikel over de geheime order het opschrift „Bureaucratische waanzin of anti-communistische provocatie?" en wei gert aan de onthullingen waarde te hechten. Ontwapenings-subcommissie reeds aan het werk In een gisteravond gehouden radiorede heeft de oud-minister van Overzeesche ge- 'oiedsdeelen Ch. J. I. M. Weiter zich gekeerd tegen de ontwerp-bijeenkomst, die naar zijn meening beteekende de overdracht van een gezag naar een schijngezag Bovendien omdat dit accoord Indië los van het K-oninkrijk scheurt en, aldus de heer Weiter, de bevolking overlevert aan chaos en willekeur. Voorts kwam spreker op tegen de bij dc onderhan delingen te Linggadjati gevolgde procédure- Dat de tekst van de ontwerp-overeenkomst verhelderd zou moeten worden door ..binden de notulen", dus door, naar de woorden van den heer Weiter, „volstrekt ongebruikelijke practijken", achtte spreker het beste bewijs, dat de overeenkomst niet goed en niet aan nemelijk is. Tenslotte nam de heer Weiter stelling tegen de meening, dat de internatio nale positie van Nederland tot aanvaarding van de ontwerp-overeenkomst dwong. Op grond van het feit, dat Nederland vijf jaar heeft gestreden aan de zijde der democratische landen voor de macht van het recht, achtte spreker het onaannemelijk, dat bijv. Engeland zich zou willen bekennen tot het recht van de macht, tot wilsoplegging door den sterke aan den zwakke. Vervolgens zeide de heer Welter: „Er is geen Nederlander, die zijn zinnen bij elkaar heeft, die niet ten volle bereid is door vér gaande politieke hervormingen aan het In disch nationalisme de ruimst mogelijke be vrediging te geven." Spreker betoogde, dat de Nederlandsche regeering echter tallooze vrien den onder de Javaansche nationalisten terzijde had geschoven om zich uitsluitend vast te houden aan Sjahrir en de zijnen die. aldus spreker, volgens het oordeel van vele des kundigen niet de eenige exponenten zijn van het Javaansche of Indonesische nationalisme. ,>Ons volk weet nu, met onfeilbare zeker heid, dat. als het accoord van Linggadjati het feitelijk gezag der republiek over Java en Sumatra erkent, dit een erkenning is in strijd met de werkelijkheid. Ons volk weet, dat die republiek over het grootste deel van Java en Sumatra net zooveel te zeggen he&ft als over de straat waarin gij woont." Het alternatief van het niet-aanvaarden der overeenkomst, n.l. „koloniale oorlog", achtte spreker fantasie: „Niemand wil een oorlog en hij is al hierom ondenkbaar, omdat de groote massa der bevolking ons verwelkomt als be vrijders en redders in den bitteren nood Het is een beleediging voor onze Hollandsche jon gens ginds, te veronderstellen, dat zij, met moordlust bezield, als woestelingen zouden losslaan op een arme, weerlooze bevolking. Wij willen orde, rust en veiligheid brengen aan de -volken van Indonesië, wij willen ze hun eigen zaken laten bedisselen en wij wil len Indonesië een eervolle plaats geven in het koninkrijk naast de onze en gélijk aan de onze." Na den communist Thorez is ook Bidault als president der nieuwe Fransehe regee ring afgewezen. De Nationale Vergadering stemde zijn candidatuur -af met nog ongun stiger cijfers dan Thorez behaalde. Bidault kreeg 240 stemmen van de 601. Thorez had er 259 behaald. Nadat Georges Bidault er niet Ln geslaagd is de noodzakelijke meerderheid op zich te vereenigen, koestert men thans de hoop dat Herriot's Links-Republikeinsche Unie of de Socialistische partij van Léon Blum thans de redding uit de politieke crisis zullen brengen. Auriol heeft dadelijk na de zitting een andpj-Jioud gehad met Herriot en later op den avond zou hij de communistische lei ders Thorez en Duclos en den president der M.R.P. Maurice Schumann ontmoeten. Herriot heeft nog geen aanwijzing ge geven over hetgeen hij zal doen, maar in breede kringen wordt gehoopt dat hij een candidatuur zal aanvaarden, hetgeen niet onwaarschijnlijk wordt geacht, aangezien de eventuegle socialistische candidaat Félix Gouin verzet van de zijde der M.R.P. zou ondervinden. Algemeen wordt aangenomen, dat Her riot, indien hij tot minister-president ge kozen zou worden, een poging zal doen een nationaal coalitiekabinet te vormen op zoo breed mogelijke basis. Donderdagavond is de Woensdag opge richte subcommissie voor het opstellen van een bevredigend ontwapeningsplan voor het eerst te Lakè Success bijeengekomen, Shawcross (Engeland), Molotof (Sovjet- Unie) en Connally (V. S.) waren aanwe zig. Op voorstel iran Molotof werd Spaak (België), voorzitter van de algemeene ver gadering der U.N.O., tot voorzitter ge kozen. De subcommissie besloot de Amerikaan sche voorstellen als basis voor bespreking te nemen en nam met algemeene stemmen het eerste gedeelte van de.eerste paragraaf van het Amerikaansche ontwerp aan. Hier in wordt de noodzakelijkheid erkend van een spoedige algemeene ordening en ver mindering van bewapening. Het tweede gedeelte van de eerste pa ragraaf, inhffidende een verzoek aan de algemeene vergadering om er bij den Vei ligheidsraad op aan te dringen, dat deze de formuleering van practische maatrege len.- die van essentieel belang zijn voor het'verkrijgen van een algemeene orde ning en vermindering 'van bewapening, spoedig in behandeling neemt, werd met algemeene stemmen aangenomen. Voordat dé zitting tot Vrijdagmiddag half vijf verdaagd werd, drong Connally (V. S.) er nog op aan om aan sliet Sovjet- Russische amendement over de uitsluiting van atoomwapens uit de nationale bewape ning den volgenden zin toe te voegen: „Terwijl de atoom-energie, indien en wan neer mogelijk, voor vredesdoeleinden zal worden vrijgemaakt". Zetel van de „Koninklijke" weer naar Den Haag De directie der N V. Koninklijke Nederland sche Maatschappij tot Exploitatie van Petro- leumbronnèn in Nederlandsch-Indië deelt mede, dat hel voornemen bestaat om den zetel der vennootschap tegen volgend jaar naar 's-Gravenhage terug te brengen, waarna aan een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld om in de vacatures, ontstaan in den raad van commissarissen door het overlijden van jhr. ir. H. Loudon en mr. dr. J. Luden en door het aftreden van mr. Aug. Philips en mr. D. Cre- na de longh, tc voorzien door benoeming van de heeren: C, J. baron Collot d'Escury, ir F. Q. den Hollander, mr. J. Luyten en prof. mr. A. S. Oppenheim. Aan de vergadering zal voorts worden voor gesteld om aan mr. J. C van Panthaleon baron van Eek, die den wensch heeft te ken nen gegeven aan het einde van het jaar als directeur af te treden, een plaats aan te bie den in den raad van commissarissen. In zijn plaats zal voor de benoeming tot directeur worden voorgedragen jhr-. mr. J. H Loudon. Het ligt in het voornemen van commissaris sen aan ir. J. B. Aug. Kessler, thans directeur, den titel te verleenen van directeur-generaal en ir W. H. van Leeuwen te benoemen tot voorzitter van den raad van commissarissen. Gasmaskers moeten nog bewaard blijven De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich, na overleg met zijn ambtgenoot van Oorlog, op het standpunt gesteld, dat het vooralsnog niet verantwoord moet worden geacht de gasmaskers voor luchtbeschermings doeleinden, welke het meerendeel der ge meenten nog in eigendom heeft, op te ruimen Proeven hebben aangetoond, dat de gasmas kers ten minste tien jaar bruikbaar- blijven. Met het m.s. Oranje is in Nederland aange komen de sultan van Deli, Toeangkoe Osman Alsanie Perkasa Alamsjah, die on geveer drie maanden hier te lande zal verblijven voor herstel van gezondheid. De sultan werd begroet door majoor C. van Bockel van den Nederlandschen Repa- trieeringsdienst. Geen vijfdaagsche werkweek Dc minister van Sociale Zaken heeft naar aanleiding van talrijke verzoeken, die yan de zijde van werkgevers en yerknemers worden gedaan om vergunning voor een vijfdaagsche werkweek, dit vraagstuk voorgelegd aan de Stichting van den Arbeid. De stichting heeft op haar beurt advies gevraagd aan een spe ciaal voor dit onderwerp ingestelde commis sie, die het van alle zijden in beschouwing heeft genomen. Dit overleg, alsmede 'het advies van den directeur-generaal van den Arbeid, hebben den minister geleid tot het standpunt, dat verzoeken tot invoering van de vijfdaagsche werkweek in het algemeenzullen worden afgewezen. Onder de tegenwoordige omstan digheden toch moet ernstig worden gestreefd naar een verhooging van de arbeidsproducti viteit. Een verdeeling van.de werkweek over vijf dagen zou verlenging van den arbeidsdag tot gevolg hebben, hetgeén in veel gevallen zal leiden tot een voor de arbeidsproductivi teit nadeelige arbeidsmoeheid Slechts bij hooge uitzondering zal daarom een verzoek tot invoering der vijfdaagsche werkweek voor inwilliging in aanmerking kunnen komen Met betrekking tot het dikwijls tc berde gebrachte argument: Engeland en Amerika zullen geen andere politiek dan dc tot dusver gevolgde toestaan, zeide de heer Weiter: „De wereld heeft eerbied voor een volk, dat een rechtvaardige zaak met kracht verdedigt, dat loyaal vérgaande politieke hervormingen wil en zal doorvoeren, maar dan verder zegt: mind your own business". Tegen de bewering dat Nederland niet sterk zou zijn. voerde de heer Weiter tenslotte aan: „Wij zijn het wel. van het moment af. dat wij sterk willen zijn." De heer Weiter eindigde aldus: ..De werke lijk democratische landen zullen wél naar ons luisteren als- een zeer democratisch volk als het onze laat weten: „dit willen wij niet cn dit willen wij wél." Truman zal het volk te hulp roepen Zondagnacht radio-rede Harry Truman, president van de V.S., zal zich in den nacht van Zondag op Maandag om 3.30 Ned. tijd met een rede in verband met de mijnwerkersstaking tot het Amerikaansche volk richten. De rede zal 20 minuten duren en heelt tot doel de publieke meerling te mobili- seeren om de 400.000 stakende mijnwer kers weer aan het werk te krijgen. Volgens gezaghebbende kringen zal Tru man een gedetailleerd en somber beeld geven van den chaos op industriegebied in eigen land, honger in het buitenland en ge vaar voor dé buitenlandsche betrekkingen van de V.S. Hij zal ook een regelrecht be roep doen op de 240 millioen inwoners der V.S. om afwijzend te staan tegenover deze staking en met vereende krachten een ver zoek in te dienen, dat de vetkoolproductie onmiddellijk wordt hervat* Kentering in stakerskringen) Naar Un. Press mededeelt hebben dc mijnwerkers van Murango in Colorado (V. S.) in zes belangrijke mijnen het werlc hervat, ondanks het feit dat zij bij de or ganisatie van Lewis zijn aangesloten. Zij verklaarden bij de keuze „Lewis of regee ring" vóór de regeering te zijn. Byrnes vraagt vrijlating van Duitsclie krijgsgevangenen De Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken, James Eyrnes heeft bekend gemaakt, dat hij een oproep heeft gericht tot Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot dc vrijlating van de 674.000 Duitsche krijgsge vangenen, die tijdens den oorlog door de Vcr- eenigde Staten aan deze landen zijn overge dragen. Byrnes sprak niet over het vrijlaten van krijgsgevangenen door Engeland en Rus land, meldt Un Press. Men ziet in dit beroep van Byrnes een eer ste poging om te komen tot vrijlating van alle krijgsgevangenen uit den laatsten wereld oorlog. Het is bekend geworden, dat België cn Luxemburg zich bereid hebben verklaard hun krijgsgevangenen in Juli a.s. vrij te laten. Nederland gaat. naar vernomen wordt, ook accoord met het denkbeeld van Byrnes, maar Frankrijk, waar nog 620.000 Duitsche krijgs gevangenen worden vastgehouden, heeft nog niet geantwoord. Naar schatting werken 280.000 Duitschers op Fransehe boerderijen, 40.000 in de kolenmijnen en bij herstel- cn opbouw-werkzaamheden Troepen der V.S. naar Griekenland? Radio Belgrado meldt, dat volgens per sonen, die uit Griekenland in Ankara zijn aangekomen, 18.000 man Amerikaansche troepen binnenkort in Saloniki zouden ar- riveeren om „de Britsche troepen tegen het republikeinsche leger te steunen". Voorts zegt radio Belgrado, dat de Ame rikaansche militaire attaché te Athene ontkend heeft, dat de berichten van de Amerikaansche ambassade afkomstig zijn, doch dat hij ze verder niet tegéh gespro ken heeft. Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Britsche regeering niets afweet van plannen voor het zenden van Amerikaansche troepen ntiar Griekenland. Hij voegde er aan toe, dat Groot-Brittan- nië geen stappen hiertoe bij de Ameri kaansche regeering had gedaan, terwijl ook de Amerikaansche regeering in deze kwes tie geen contact met de Engelsche regee ring had gezocht. Weerbericht TIJDELIJK OPKLAREND Verwachting geldig tot Zaterdagavond: Tijdelijk brekende bewolking. Later weer plaatselijk eenige regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige, Westelijke wind. Iels hoogere temperatuur. Protest van Katholieke studenten De Katholieke StudentenvereenigLng „Sanctus Thomas Aquinas" heeft aan den raad van ministers, aan den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en aan het bestuur van de katholieke fractie der Tweede Kamer een telegram gezon den, waarin zij protesteert tegen de tenden tieuze berichtgeving in een deel der pers, die den indruk wekte dat hoogleeraren en studenten der Amsterdamsche Gemeente lijke Universiteit zich unaniem voor aan vaarding van de ontwerpovereenkomst van Linggadjati uitspraken. Renter's diplomatieke correspondent ver neemt uit gezaghebbende bron. dat de Belgi sche minister van buitenlandsche zaken Paul Henri Spaak, aan den Britschen minister van buitenlandsche zaken. Bevin, een nota heeft overhandigd, waarin België's eischen met be trekking tot grenscorrecties en herstelbetalingen, welke bij de behandeling van het vredesver drag met Duitschland zullen worden gesteld, zijn neergelegd. De jeugdorganisatie van Keuion, waarin de doodstraf heeft te Amsterdam vergaderd met kerkelijke en politieke jeugdvereenlgingcn zijn de afgevaardigden van de plaatselijke en ge- samengebundeld, heeft een protest gepubliceerd westelijke comités In deze vergadering is tegen derr op last van het militaire bestuur door mededeeling gedaan van de aanbieding van de arbeldsbureaux aan longe arbeiders opgeleg- een petitionnement aan den minister van de verplichting tot werk in de steenkolenmijnen. Justitie, waarin de regeering verzocht wordt In het protest wordt gezegd, dat van de 60.000 ook onder de huidige omstandigheden de arbeiders, die totnogtoe naar de mijnen werden Comité van actie tegen de doodstraf Het landelijk comité van actie tegen de doodstraf niet toe te passen en deze ten spoe. digste uit de rechtspleging te schrappen. Op voorstel van prof. dr G Mannoury besloot de vergadering, aan de Tweede Kamer te ver zoeken een onderzoek te doen. instellen naar het doodstrafprobleem. gezonden, het grootste deel reeds Is uitgevallen omdat het ongeschikt was voor het werk. Een oplossing voor het gebrek aan mijnwerkers kan volgens het protest slechts bereikt worden door de Duitsche krijgsgevangenen naar hun land terug te brengen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1