Een hiaat gesignaleerd De texiieldeiaillisfen zijn niet optimistisch Publieke opinie zeer verdeeld over accoord van Linggadjati r Hef De autosloopers zijn ontevreden IN DE WERELDPOLITIEK: Wie zou willen beweren dat film en we reldpolitiek niets met elkaar uitstaande hebben, zou de overvloedig voor de hand liggende bewijzen ontkennen van den in vloed, dien de film bij de totstandkoming van een bepaalde politieke massa-over tuiging kan hebben en meermalen reeds gehad heeft maar hij zou bovendien, en dat is belangrijker, een essentieel en be treurenswaardig hiaat in alle tot nu toe bekende schakeeringen van de wereldpO' litiek over het hoofd zien, dat alleszins de aandacht waard is. Een commissie van Engelsche Lager huisleden uit de Labourpartij heeft dezer dagen de regeering Aangeraden, een re- geerings-filmproductie in het leven te roe pen en edft vijfhonderdtal bioscopen te nationaliseeren, opdat „onafhankelijke" films kunnen worden vervaardigd en ver toond. Dit bewijst, dat Labour voor ver breiding en consolidatie van haar politieke en sociale opvattingen bij de massa de film als een machtig wapen beschouwt, dat niet geheel en al in handen der finan- cieel-machtige concerns mag worden ge laten. Daarnaast echter wordt hierdoor weer eens ten overvloede aangetoond, dat de nationalisatie-koorts de socialistische prominenten verhindert, de juiste functie van het phenomeen film in de maatschap pij te onderkennen en te respecteeren Zij beseffen wel, hoe verkeerd het is dat een maatschappelijke factor van zoo unieke samenstelling als de film 2ij is immers tegelijk propagandamiddel, voorlichtirigs- instrument en kunstvorm -zou worden den beheerscht door commercieele macht hebbers, die den kunstvorm ondergeschikt malcen aan de handelswinst, maar zij zien over het hoofd dat de film evenmin tot staatsapparaat mag worden gedegradeerd en evenmin mag toebehooren aan de ideo logie van een partij, ook al regeert die partij bij de gratie des volles. Ziehier het hiaat in de Engelsohe poli tiek, dat overigens evenzeer in de andere schakeeringen van de wereldpolitiek be staat: Het hiaat van puur-democratisch, consequcnt-maatschappelijk denken, Film, pers en radio behooren aan het volle, en aan alle politieke en religieuze groepee ringen van dat volle. Persvrijheid en in enkele gevallen ook radiovrijheid zijn als zuiver-maatschappelijke vrijheden bevoch ten en erkend. Film-vrijheid is een woord, waarvan de beteeleenis nauwelijks bevat, laat staan erkend wordt. En toch eischt de film, doordat zij naast haar maatschap pelijke waarde nog kunstvorm is, even uitdrukkelijk onafhankelijkheid als pers en radio. De film is een veel misbruikt en veel-gewraakt verschijnsel, doch dat alles enkel en alleen doordat zij nooit de plaats en de functie kon veroveren, die haar uit den aard van haar wezen toekwamen. In Amerika raakte zij van -den beginne in handen van de meest extréme commercie, die haar ontwikkeling tot reëele kunst waartoe zij alleen in maatschappelijken bodem kan groeien belemmerde. In Rusland verwerd zij tot staatskunst, die ondergeschikt is aan een partij-ideologie. Wat zal zij in Engeland worden, wanneer Labour haar gaat annexeeren? Het hiaat in de wereldpolitiek, waarvan in het begin van deze beschouwing gewaagd werd, toont zibh duidelijk: Nergens ter wereld laat die politiek ruimte aan een rijken maatschappelij ken ontwikk eli ngsv orm, nergens heeft de breede massa de moge lijkheid, haar eigen kunstenaars haar eigen intuïtie te laten verwerkelijken in den filmiséhen kunstvorm. Degenen, die overal ter wereld roepen om veredeling van de filmkunst ook Ne derland heeft ontelbare „filmkringen!" zien vaak niet de essentieele fout in de wereldpolitiek, die de oorzaak van alle celluloid-verwording is, doordat deze zich autoritair begeeft op het terrein, waar de rechten des volks autoritair dienden te zijn. Coöperatieve filmproductie door on afhankelijke bevolkingsgroepen zonder winstnoodzaak en zonder vooropgesteld propagandistisch doel dat kan alleen van een door de ongunstige werking dei- politieke inzichten nog steeds in „status nascendi" verkeerenden kunstvorm een werkelijke, vruchtdragende, veredelende volkkunst maken. De Engelsche afgevaardigde ter Unesco, J. B. Priestley, bleek daarvan even-eens overtuigd toen hij zeide: „De staat is er voor de kunstenaars en niet omgekeerd". „Wanneer de socialistische staat", aldus Priestley, „prijs stelt op goede kunst, dan moet hïi voor de kunstenaars gunstige voorwaarden scheppen". Het is een Unesco-aangelegenheid met groote urgeptie! J. L. Het corps Mariniers onderscheiden Bij Koninklijk Besluit heeft de Koningin aan het corps mariniers de Militaire Willems orde der 4e klasse toegekend. Deze onder scheiding zal op 10 December, den 281sten ver jaardag van het corps, aan het vaandel wor den gehecht. Daar het de Koningin niet 'mo gelijk is op dezen datum persoonlijk deze onderscheiding' uit te reiken, zal de uitreiking door den hoogsten maritiemen bevelhebber, den luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, ge schieden op den Coolsingel te Rotterdam, om half elf 's ochtends. ROOFOVERVAL OP JUWELIERSWINKEL IN DEN HAAG. In Den Haag is een man een juwelierswin kel op het Plein binnengegaan en heeft, ter wijl hij het personeel met een revolver In bedwang hield, een met juweelen bezette gouden armband ter waarde van 1800. weggenomen. De winkelbedienden gingen hem na. doch géven de achtervolging op toen de man eenige revolverschoten op hen loste. Bedenkingen tegen officieele schatting Elf procent heeft er nog niets over gehoord of gelezen Van Vrijdag vorige week tot en met Maandag j.l. hebben honderden enquêteurs en enquêtrices van het Nederlandsch In stituut voor de Publieke Opinie tallooze mannen en vrouwen uit alle deelen van ons land ondervraagd over het actueele Indonesische probleem. Hun eerste vraag luidde: „Hebt u ge hoord of gelezen over de overeenkomst tusschen de Indonesiërs en de Nederland- sche Commissie-Generaal? Ja, antwoordde 89%; 11% was er niet van op de hoogte! Vervolgens vroeg het N.Ï.P.O.: „Waar komt deze overeenkomst naar uw mee ning op neer?" 33% van het publiek meent: „Indone sië wordt in feite onafhankelijk, maar er blijft/een band en samenwerking met Ne derland". 38%: „Indonesië wordt totaal onafhan kelijk, Nederland zal er niets meer te zeg gen hebben". 8%: „Nederland en Indië blijven één geheel met grooter vrijheid voor de Indo nesiërs". 10% weet het niet. 11% heeft nog niets over het accoord van Linggad jati gehoord of gelezen! Indonesische onafhankelijkheid met be houd van een band en samenwerking is hetgeen de meerdenheid van hen die in Mei op de Partij v. d. Arbeid (50%) stem den in de overeenkomst zien. De meerderheid van hen, die op de Par tij van de Vrijheid (60%), Anti-Revolu tionair (58% en Ghristelijk-Historxsch (50%) stemden is er echter van overtuigd datvhet accoord van C-heribon totale onaf hankelijkheid en het ^verloren gaan van allen Nederlandse-hen invloed beteekent. Vóór of tegen acoord. vari Thomas Toverbal Tekst van Bep.Smits, met tekeningen van J. Giesberts Afbrekende critiek op het leger Tegen soldaat vier en half jaar gevangenisstraf geëischt De onlangs te Assen ingestelde krijgsraad heeft in zijn eerste zitting behandeld de zaak tegen L. W. D., soldaat-ziekendrager bij de 2e geneeskundige afdeeling te Kampen, die te Assen het tijdschrift „Geeft Acht" verspreid de, waarin afbrekende critiek werd geleverd op het leger en de legerleiding, vooral ten opzichte van de uitzending van militairen leek héél Luilekkerland, en Roomhoorn in naar Indië. D, die principieel tegen deze 't hijzonder, omdat het 't middelpunt der uitzending is, had, naar hij beweerde, de be- 19. Dat beloofde dus een geweldige ge beurtenis te wofrden! Weken van tevoren .Zoudt u, als u in de Tweede Kamer zat, deze overeenkomst laten doorgaan of verwerpen? Zoudt u dus vóór of tegen stemmen?" luidt de laatste N.I.P.O.-vraag. Van de kleine- groep,, die meenen dat Indië en Nederland één geheel blijven is 76% vóór het accoord, 13% er tegen en 11% weet het niet. Van hen, die er onafhankelijkheid met behoud van samenwerking in zien zijn er voor, 19% tegen en heeft 10 geen meening over. 'De ondervraagden, die gelooven dat Nederland in Indië niets meer te zeggen zal hebben tenslotte zijn voor 67% tegen en voor 23% pro „Linggadjati". 10% van hen antwoordt: „Ik weet het niet' Wat het door Schermerhorn. Van Poll en De Boer bereikte accoord nu eigenlijk be teekent heeft dus zeer grooten invloed op het pro en contra. De politieke overtuiging. De politieke voorkeur, gecontroleerd door een vraag over de partij waar men in Mei op gestemd heeft is de tweede groote factor, die het oordeel over de overeenkomst bepaalt. Met 38% voor en 36% tegen en een kwart dat het niet weet blijkt de open bare meening in ons land dus wel zeer verdeeld te zijn. Ook de aanhalig van ver schillende politieke partijen is in zich zelf verdeeld, die der K.V.P. in 't bijzonder. Alleen de aanhangers van de Partiyvan de Vrijheid (77% tegen) en de Communisten (72% voor) hebben duidelijk hun stand punt bepaald. De Anti-Revolutionnairen (67% tegen) weten ook wat zij willen, evenals, hoewel in iets mindere mate de leden van de Partij van den Arbeid (56% voor). (Nadruk verboden) Treinverkeer bij Schiedam over enkel spoor hervat De door de treinontsporing van Woens dagavond ernstig beschadigde spoorbaan bij Ketel, tusschen Delft en Schiedam, is thans gedeeltelijk hersteld, zoodat heden middag het treinverkeer over enkel spoor kon worden hervat. De treinen, welke in het spoorboekje zijn genummerd boven 1000 rijden van Am sterdam tot Den Haag v.v. en de tremen genummerd boven 1100 gaan door naar Rotterdam en Dordrecht. Dit beteekent dus de normale halfuursdienst tusschen Amsterdam en Den Haag, en een uurdienst tusschen Amsterdam en Dordrecht. Ook de D-treinen volgen weer de route over Rot terdam. Naar aanleiding van de radio-rede, die de directeur van Herstel en Vernieuwing van het ministerie van Economische Za ken dr. L. H. Kramer op 26 November heeft .gehouden, geeft de vakgroep „Detailhandel in Textielgoederen" een beschouwing, waarin zij* de textielvoorziening somberder blijkt te zien dan dr. Kramer. De vakgroep schrijft: „Dr. Kramer heeft medegedeeld, dat men in 1947 de productie hoopt te brengen op 80 textielpunten per hoofd der bevolking, waarbij hij den indruk wekte, dat men ook op twee paar dameskousen kon rekenen, al sprak hij zulks niet onomwonden uit. De Vakgroep meent, dat na al de des illusies, welke officiëele en semj-officiëele instanties ons volk reeds bereid hebben, nu toch wel eenige voorzichtigheid noodig is wanneer men nieuwe suggesties gaat uiten". „In dit verband" - aldus de vakgroep - „mogen wij herinneren aan de in 1945 of ficieel afgelegde belofte, dat in 1946 onze linnenkast weer behoorlijk gevuld zou zijn; thans lijdt een groot deel der bevol king aan huidziekten, mede door het ge brek aan voldoende linnengoed. Toch sug gereert dr. Kramer nu weer 80 textiel punten per hoofd in 1947, doordat hij ver zuimt te vermelden, dat 80 punten produc tie nog lang geen 80 textielpunten in dan winkel beteekenen, 'want industrie, leger en vloot eischen een zeer belangrijk deel van deze-80 punten op. Amsterdam betaalde 50 miiSaoen voor bezettengskosten Voor zoover de kosten van de Duitsche be zetting thans nog na zijn te gaan lang niet alles is geregistreerd blijkt thans, dat al leen het gemeentelijk bureau „vorderingen Duitsche weermacht" de hoofdstad bijna 30 millioen gulden heeft gekost. Van Mei 1940 tot Maart 1945 heeft dit bureau aan de bur gerij voor onderbrenging van bezettingstroe pen en automateriaal 16.885.000.— uitbetaald. Bovendien legde de weermacht op tallooze Nederlandsche bezittingen beslag. In totaal werd voor 12.980.000.— gevorderd. Ook dit bedrag heeft het bureau destijds aan gedu peerden uitbetaald Agenda voor Haarlem VRIJDAG 6 DECEMBER City: „Pygmalaon" (alle leeftijden) 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: Piloot X (boven 14 jaar) 2.30, 7.00 en 9.15 uu. Rembrandt: „Karavaan" (boven 18 jaar) 2.00. 4.15 7.00 en 9.15. Palace: „Vier van den ooievaar" (boven 18 jaar) 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De Winter-koningin" (alle leeftijden) 2,00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wij lachen weer" (alle leeftijden) 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. ZATE&DAG 7 DECEMBER Stadsschouwburg: „ïpliigeneia in Taurus", 8 uur. Begijnhofkapel: Rosa Spier (harp), Hélène Ludolph, Re Koster en Ann ie' Helmes, 8 uur- Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Vóór Geen „Linggadjatd". Tegen. oordeel Kafch. Volkspartij 30% 33% 37% Partij v. d. Arbeid 56% 19% 25% Anti-Revol 13% 67% 15% C.P.N 72% 12% 16% Chr. Hist 32% 48% 20% Partij v. d. Vrijheid 12% 77% 11% Alle ondervraagden 38% 36% 26% feestelijkheden was, op een wriemelende mierenhoop. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat was men bezig de straten en pleinen te versieren met kleurige vruchten slingers. Aan de gevel van het stadhuis werden de 11 marsepeinen provincie-wa pens opgehangen. Op het Beschuitplein verscheen een muziektent, die de zeer oorspronkelijke vorm had van een groote ronde fruitmand. Het Mannenzangkoor uit Haagse Hop zou hierin tijdens de onthul ling van het standbeeld haar muzikale me dewerking verleenen. Even buiten de stadspoort werden fraaie tribunes opge richt, waar men verschillende wedstrijden kon volgen. Een elftal burgemeesters zou komen droptrekken tegen een elftal geleer den. De dikke koster uit Siroop op Wafel- dyke had dien uit Borstplaat uitgedaagd vóór een hinkwedstrijd. Allerlei kinderspe len zouden worden gedaan, terwijl draai molens, schiettenten, snoepkramen en vroolijke muziek de feeslpret zouden ver hogen. Van al die ongewone arbeid en in spanning 'tuimelde een ieder 's avonds dood moe in bed.JDe énige, die aan slapeloosheid leed raas Jonkheer amandelpers. De taak, die bij de naderende plechtigheid op zijn schouders rustte, groeide in de nachtelijke uren tot een soort nachtmerrie. Die kandij klont roofde hem zijn kostelijke slaap, want ach, zijn arme hoofd duizelde van al de toespraken, die hij zou moiton houden. doeling objectiever voorlichting te geven, aangezien naar zijn meening de voorlichting in de kazernes uiterst eenzijdig was. Voorts beleedigde hij een majoor door te zeggen: „voor zoo'n officier groet ik niet". In zijn requisitoir merkte de auditair-militair op, dat D, mede schuldig is aan het feit, dat vele militairen thans strenge straffen moeten on dergaan, omdat zij in Juni niet van insche pingsverlof terugkeerden. De eïsch luidde 4 jaar én 6 maanden gevangenisstraf met af trek. De uitspraak werd bepaald op 17 December. Vijf jaar geëischt tegen spion In April 1940 werd de 44-jarige bouwvak arbeider A. H. te Rotterdam gearresteerd, verdacht van spionnage. Hij liet het voor komen alsof hij communist was en trachtte van een soldaat van den inlichtingendienst gegevens te krijgen over de opstelling van de luchtafweer in en om de stad. De soldaat sprak er met zijn superieuren over. met het gevolg, dat aan H. in een café een kaart werd overhandigd met willekeurige kruisjes erop geteekend. Bij het verlaten van het café werd H. gearresteerd. Toen de Duitschers de stad binnentrokken, stelden ze H. onmiddellijk in vrijheid en zorgden er tevens voor, dat het dossier betreffende de tegen hem aanhangig zijnde strafzaak spoorloos verdween. H. werd na de bevrijding weer gearresteerd en stond 'hans voor de Rotterdamsche rechtbank te recht De officier van justitie achtte de feiten bewezen en elschte een gevangenisstraf van vijf jaar. „AI is de puck ook nog zoo snel, een meisje achterhaalt hem wel.Hoewel we niet kunnen aannemen, dat de fotograaf in het heetst van den strijd zijn plaatje maakte, geeft de foto toch e&ft beeld van het enthousiasme, waarmee de vrouwelijke jeugd van Engeland zich op het uiterst snelle ijshockey heeft toegelegd. Het wegverkeer schreeuwt om onderdeelen Wij ontvingen een rapport, samengesteld in opdracht van het bestuur van de on dervakgroep „Groothandel in autosloop- materiaal" onder den titel ,-,Het wegver keer in Nederland schreeuwt om onderdee len van motorvoertuigen", een titel waar aan onmiddellijk de vraag wordt vastge knoopt, wat de overheid gedaan heeft ter voorziening in deze behoefte. Uit den titel vloeit al voort, dat naar de meening van de ondervakgroep, de resultaten van de bemoeiingen van de overheid niet met bijzonder succes bekroond zijn. De bezwaren van de autosloopers zijn voornamelijk gegrond, op het feit, dat bij de verdeeling van de geweldige hoeveel heden wrakke auto's, die als gevolg van de oorlogsomstandigheden in ons land aan wezig waren, de erkende autosloopers ach ter 't net gevischt hebben, het net in dezen bestaande uit welgeteld vijf regeeringsin- stanties, terwijl de meer begunstigden, te weten garagehouders en „gelegenheids- sloopers", zich een beter vischplelcje toe bedeeld zagen. Wij willen eerlijk toegeven, dat wij ver baasd waren te vernemen van een ver schil tusschen „erkende" en „gelegenheids" sloopers. Een verschil dat volgens het rap port gelegen is in de handelskennis, vak- bekwaamheid en credietwaardigheid, die de eersten wèl en de tweeden niet bezit ten. Naar onze bescheiden, klaarblijkelijk een duchtige revisie behoevende, sloop- technische meening, waren de voornaamste factoren' voor een blijvend welslagen in dit, voor 's lands economisch bestel zoo belangrijk, beroep, een flinke hamer en een aanzienlijke dosis brute kracht. Per as op pad. Om deze summiere kennis dus op een wat hooger peil te brengen, begaven wij ons per as (vanwege de couleur locale) op het pad, dat voerde naar een Amster damse!) plein, bekend om zijn negotie in min en meer gebruikte artikelen. In een aldaar gevestigde autoslooperjj werden wij ontvangen door den directeur, die er in zijn nieuwe, smettelooze, zij het dan een tikje opvallende kleedij ongetwijfeld cre- dietwaardig uitzag. Binnen aangeland, ontwaarden wij een enorme verscheidenheid van onderdeelen, afkomstig uit de ijzeren' anatomie van een even groote verscheidenheid van automo bielen en allen bestemd om er terzijnertijd plastische chirurgie mee toe te passen op auto's, die aan chronische gebreken lijden. Banden, gedeukte wieldoppen, richting aanwijzers, verroeste motorblokken, kop lampen zonder gias, alles in een dei-gelij ken staat, dat men medelijden zou krijgen met de vierwielers, die het voor hun ver dere leven met zoo'n prothese moeten stellen. Om- in stijl te blijven, gaven wij ons uit voor de bezitters van een auto waarvan de ampèremeter een hardnekkig gebrek aan stroom registreerde. Men vergeve ons deze onoprechtheid. Wij informeerden dus beleefdelijk naar de mogelijkheid van de aanschaffing van een dynamo. „Dynamo's monneer? Hoope", en een goudberingde vinger wees naar een hoop oud roest, waarbij" inderdaad de vereischte vakbe kwaamheid 'kwam kijken, om uit te ma ken, dat dit nou dynamo's waren. Een in middels toegesneld lid van het lager ge plaatst personeel vischte een specimen uit de hoop. „Juweeltje, monneer, brillant". Mijn opmerking, dat het dan een aardig verroest brilliant je was, ging teloor in de schitterend ge„timede" aanbieding van. een Virginia. „Negentig pietermannen, mon neer, tegeef". De excursie was geëindigd. Diep over tuigd van 's mans handelskennis verlieten wij zijn commercieel domein. Hij had vol daan aan de eischen. Het komt ons voor, dat een beetje oud- Hollandsche fatsoenlijkheid, noodig om niet te willen profiteeren van andermans moeilijkheden, de bevrediging van de schreeuwende behoefte van het Nederland sche wegverkeer ten zeerste zou bespoe digen. Eugene Meyer heeft zijn ontslagneming aan gekondigd als President van de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling. In zijn ont slagbrief gaf hij uitdrukking aan zijn overtui ging dat. aangezien de Bank thans werkelijk in bedrijf treedt, de tijd gekomen Is om een permanent hoofd te kiezen. In de Centrale Textielcommissie is nog juist dezer dagen, namens hei Textieldirec- törium, een zeer pessimistische beschou wing gegeven over de textielpositie in 1947, waarbij men tot de conclusie kwam, dat men zeer tevreden zou zijn als in 1947 60 punten gehonoreerd zouden worden. Wat de dameskousen betreft, zal men wellicht tot twee paar kousen per persoon kunnen komen, wanneer men daar ook de „standaardkousen" bijrekent, een artikel, dat heel weinig gewild is". Tegenstrijdige berichten uit Indonesië In verband met een Antara-bericht van gisteren, dat „felle gevechten tusschen Ne derlanders en Indonesiërs, welke Vrijdag j.l. zijn uitgebroken, nog thans ten Noor den van Bekassi woeden, waarbij 17 Ne derlanders zijn gesneuveld", verklaart de Legervoorlichtingsdienst, dat. verleden week slechts rapporten zijn binnengeko men over grensoverschrijdingen bij Be kassi. Eenige malen werd tot militair op treden overgegaan, nadat de Indonesiërs de Vijandelijkheden hadden geopend. De situatie te Medan De militaire situatie te Medan is zeer precair en ontmoedigend voor de autori teiten aan beide zijden. De Nederlandsdji- Indonesische delegatie, bestaande uit dr. P. J. Koets, dr. A. K. Gani, Amir Sjarifoedin en lt.-gen. Oerip, is Woensdag per vlieg tuig gearriveerd. Generaal-majoor Buur man van Vreeden was-reeds te Medan aan wezig. Men verwacht, dat de bespreking van de demarcatielijn en van nadere kwesties, die met het bestand verband houden, he den een aanvang zal nemen. Aan Neder landsche zijde wordt de mogelijkheid den status quo van 14 October te herstellen in overweging genomen. Eerst moeten de T.R.I. en de Indonesi sche politie echter een einde maken aan de infiltraties in Oost-Medan, waarna men patrouilles, bestaande uit Nederlanders en Indonesiërs, zou kunnen vormen. In militaire kringen wordt echter betwij feld, of de T.R.I. zal zijn opgewassen tegen de zuivering van deze, door talrijke ruige elementen onveilig gemaakte sectoren. Indonesische financieele relaties? Volgens èen mededeeling van het Ame- rikaansche consulaat-generaal te Batavia is aldaar niets bekend omtrent een leening van 100 millioen gulden, welke volgens de „Melbourne Argus" aan de Indonesische republiek zou zijn toegestaan. Het republikeinsch-Indonesische pers bureau Antara. dat dit bericht van de „Mel bourne Argus" aanhaalt, verklaart o.m., hoe kringen te Djokjakarta hebben ont huld dat de republikeinsche regeering op het oogenblik pogingen aanwendt om zich buitenlandsche leeningen te verzekeren tot een bedrag van 1 milliard dollar ten be hoeve van den wederopbouw. De meeste leeningen zullen verkregen wordêh van de Vereenigde Staten, aldus besluit Antara. Voedsel-vooruifzichten Brood en vet schaarsch in Europa Fitzgerald, secretaris van den internatio nalen noodvoedselraad, heeft te Washing ton een overzicht gegeven van den Ameri- kaanschen export der belangrijkste- voe dingsmiddelen in de naaste toekomst. De expört van graan, dat voldoende aan wezig is in de V.S., wordt zeer nadeelig beïnvloed door de binnenlandsche ver- voersmoeilijkheden tengevolge van de sta king in het mijnwerkersbedrijf. Volgens Fitzgerald is het zelfs mogelijk, dat het broodrantsoen in de importeerende landen vóór het volgende oogstseizoen moet wor den verminderd. De voor export beschikbare voorraden van vleesch en melkproducten zullen vol gens dézen woordvoerder in het komende jaar aan de vraag kunnen beantwoorden. De wereldproductie van Vetten en oliën schatte Fitzgerald op ongeveer 85 pCt. van voor den oorlog. Hij voorspelde echter, dat niet meer dan 50 tot 55 pCt. van het voor den oorlog geëxporteerde surplus voor de importeeariide landen beschikbaar zou zijn. Vooral Europa zal volgens Fitzgerald een ernstig tekort aan vetten en oliën moe ten tegemoet zien, in het bijzonder, .omdat de varkensproductie niet meer dan 50 tot 75 pCt. van het vooroorlogsche kwantum bedraagt. In den wereldvoorraad van suiker zag Fitzgerald een kleine verbetering, hoewel de meeste geallieerde landen slechts 70 pCt. van de voor den oorlog geconsumeerde hoeveelheid zullen krijgen. Verdachten uit Ravensbriick voor Britsck tribunaal Onder presidium van luitenant-generaal Westropp is, naar Un. Press meldt, een Britsch tribunaal het proces begonnen tegen de misdadigers van het beruchte vrouwen kamp Ravensbrück. Het kamp Ravensbriick was oorspronkelijk gebouwd voor de huis vesting van 6000 a 7000 gevangenen, zoo be toogde majoor Stewart, de openbare aan jager, maar na 1943 waren het er nooit min der dan 12.000 en tegen het einde van de nazi- heerschappij waren er 40.000 menschen opeen gepakt. Tusschen 1941 en 1945 zijn 118.000 vrouwen in Ravensbrück gedetineerd. Slechts ongeveer 12000 daarvan waren bij de bevrij ding nog in leven Ongeveer 100.000 vrouwen, de bevolking van een middelgroote stad*, hebben hier den dood .gevonden. Zestien beklaagden, zeven vrouwen en negen mannen, bezetten de beklaagdenbanken. Zij worden verdedigd door een dozijn advo caten, allen Duitschers op één na: een Zwit- sersche advocaat, die zijn landgenoote Car men Mory verdedigt. Twee der vrouwelijke verdachten droegen bij het betreden der rechtzaal een fraai vos senbont. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Nederlandsche componisten der lichte muze op de zwarte schijf, 19,30 Ons Vrijz. Prot. gebed, 19.50 Vrijz. Prat. Nieuws. 20.00 Nieuws 20,05 Weeroverzicht. 20.08 Het Amsterdamsch Strijkkwartet. 20.30 Dé Bij bel en het openbaar onderwijs. 21.00 Men vraagt en wij draaien, 21.30 Buitenlandsch weekover zicht. 21.45 Accordeonorkest. 22.15 Neger-trom bonisten. 22.40 Avondwijding. 23.00 Nieuws, 23.15 Werken van Elgar. HILVERSUM II, 115.5 M. en 218 M. 19.00 Nieuws, 19.15 De zakenman en de prijs politiek. 19.30 Decemberzegels „Voor het Kind". John Mc. Cormack. 19.45 Sociale zorg in de onderneming. 20.00 Nieuws. 20.05 Bijbel en mu ziek. 20.40 Moeilijke teksten uit het Oude Testa ment. 21,00 Orgelconcert. 21.45 Composities van Oproep der Generale Synode Het moderamen van de Generale Synode der Nederlandsch Hervormde Kerk roept de gemeenten op tot bijzondere voorbede op Zondag 8 December a'.s. in verband met het huidige beslissende stadium, waarin de verhouding Nederland-Indonesië gekomen is. Het moderamen der Generale Synode verklaart in dezen oproep, verontrust te zijn over diepe meeningsverschillen, welke over deze kwestie het Nederlandsche volk beroeren. VRAGEN OVER DEN BOUW VAN EEN BIOSCOOP IN BEESD. Het Tweede Kamerlid de heer Andriessen heeft aan den minister van Openbare Werken en Wederopbouw gevraagd, of het juist is. dat in Beesd (Gld.), een gemeente met 1200 in woners, een bioscoop wordt gebouwd, waar van de kosten 50.000.bedragen. Voorts vraagt hij op voor dezen bouw de vereischte vergunningen door de bevoegde instanties zijn verleend, of de materialen op legale wijze zijn verkregen en of de bouw geschiedt door of ten behoeve van iemand, wiens sociale ge dragingen redenen geven tot ernstige critiek, Bekende zwemmers (sters) starten in het Sportfondsenbad Het zeskringen tournooi zwemmen waaraan deelnemen de kringen Amsterdam, het Gooi, Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Haarlem, zal Zondag 8 December in het Sportfondsenbad te Haarlem worden voortgezet. Aan het programma zullen meewerken J. C, Scheffer (Amsterdam) tweede en F. Maus (Haar lem) derde bij de Nederlandsche kampioenschap, pen. Zij zijn op het oogenblik in vorm op hun nummer rugslag. Voorts 2wemt mee J. Geerling (Den Haag). s Op de 200 meter schoolslag dames starten de vijfvoudige wereldrecordhoudster Nel van Vliet, de oud-kampioene Willy Haverlag, Mary Laven (allen het Gooi) en de gezusters De Groot, waar van Janny onlangs onder de 3 minuten bleef. Het belooft een prachtige strijd te worden, met de mogelijkheid, dat een nieuw Nederlandsch recoid wordt gebroken. De 200 m. borstcrawl heeren is zeer belangrijk door de aanwezigheid van den Nederlandschen jcampioen R. v. Daatselaar, van den snellen Amsterdammer R. Sindorf, verder van J. v. Merkesteyn (Haarlem) en D. v. d. Kuil (Rot terdam). Aan het nummer twee banen rugslag voor melsjesadspir anten nemen deel M. Marsman en J. Wisker voor den kring Haarlem. Het schoonspringen zal door vijf heeren wor den verzorgd, onder wie R. van Teeseling (Am-, sterdam). De estafettes 4 x 100 m, borstcrawl dames en de 3 x 100 m. wisselslag heeren beloven bijzon der spannend te worden. In de damesestafette ploeg voor Amsterdam zijn o.a. opgenomen de nationale kampioene Hannie ter Meulen, Bep van Schalk en Thea Snoelcs. In de Rotterdam sche heerénploeg komt uit Kees1 ïfoving, die de 100 m. borstcrawl zal zwemmen. Dit typeert wel het belang, dat Kring Rotterdam aan het winnen van deze estafette hecht. Tenslotte spelen de Haarlemsche zeventallen dames en heeren tegen Rotterdam. De puntentelling is thans als volgt: Amster dam 2245.4. Rotterdam 2279.3, het Gooi 2311.3, Haarlem 2462,6, Den Haag 2465.4 en Utrecht 2551.1 punten. Nederlandsche en Fransche militairen voetballen p- Donderdagavond 12 December zal in het Olym pisch Stadion een voetbalwedstrijd tusschen de militairen van Nederland en Frankrijk gespeeld worden. Enkele weken geleden hebben de ploe gen elkaar in Lyon ontmoet voor het inter- gêallieerde militaire voetbalkampioenschap en het resultaat was, dat de Nederlanders met 43 i. De verliezers stelden prijs op een twee de ontmoeting, welke de volgende week wordt gehouden. Het Nederlandsch elftal is als volgt, samengesteld: doel Pil (Hermes); achter: Van der Lely (Sparta) en De Vos (Quick, N.); mid den: Spierenburg (NEC), Smit (VDC) en Roubos (Emma); vo'or Van Zand (Achilles), Lakenberg (NEC), Roozen (Haarlem), Van Roussel (Longa) Van Hemert (NEC). In de Franscfie ploeg worden enkele beroepsspelers opgenomen, o.a, de rechtsachter Pordie, een pootige neger, die uitstekend koppen kan. Sport in het kort LINDWALL UIT AUSTRALISCH TESTTEAM. De vervanging van den Australischen fast- bowler Lindwall, die waterpokken heeft, door Freer van Victoria is de eenige wijziging, die in de Australische ploeg is aangebracht, die 13 December te Sydney de tweedfe testmateh tegen Engeland zal spelen. VOETBALWEDSTRIJD RCH—HAARLEM. Zondagmorgen spelen Haarlem en RCH een vriendschappel ijken voetbalwedstrijd in het Heemsteedsche Sportpark. ZANÖVOORTSCHE POLITIE WON VAN HEEMSTEDE. Den Donderdag gespeelden voetbalwedstrijd tusschen de politie-corpsen van Heemstede en Zandvoort hebben de Zandvoor- ters met 42 gewonnen. Met rust stonden zij echter met 2—1 achter. EEN BILJARTSERIE VAN 553. De Austra liër Dar,shall, amateur-kampioen van het Brit- sche rijk, maakte met een serie van 553 aanspraak op een nieuw wereldrecord voor amateurs. (Engelsoh biljart). Dit is het eenige wereldrecord dat nog niet op zijn naam stond. Kennerley was recordhouder met 549. Door de Australische legatie in Den- Haag is medegedeeld, dat in Den Haag besprekingen gaande zijn tusschen den Australischen gezant in Nederland, Frank Keith, en de Nederlandsche migratie-stichting over een passage-schema voor Nederlandsche migranten naar Australië. De Nederlandsche migratie-stichting is een semi-officieel lichaam, dat nauw samenwerkt met het ministerie van sociale zaken. De bespre kingen zijn begonnen naar aenleidlng van een rechtstreeksch verzoek van den Australischen minister van voorlichting Arthur Calwell op 21 November j.l. Het Fransche persbureau AFP schrijft: De Nederlanders bedienen zich van het internatio nale tribunaal te Tokio, om de huichelachtig heid van de z.g. bevrijding der Aziatische vol ken door de Japanneezen aan het licht te bren gen. Aan de hand van documenten, in beslag genomen bij het Japansche ministerie van bui tenlandsche zaken, toonde procureur Laverge aan, hoe de Japanneezen de collaboratie van Soekarno eischten in ruil voor beloften van on afhankelijkheid. Deze onafhankelijkheid werd eerst verleend op 17 Juli 1945. Hiermee bewees Japan, dat, zijn doel de vesti ging van een imperium was en niet de „bevrij ding der koloniale volken". Haganah, de Joodsche verzetbeweging heeft een ultimatum gezonden aair de terroristische organisatie Irgoen Zwal Leoemi, waarin ge- dj-eigd wordt met drastische maatregelen, Indien de terroristen niet onmiddellijk „het vuren staken". Te Tel-Aviv en Jeruzalem doet het gerucht de ronde, als zou in geheel Palestina de staat van beleg worden afgekondigd teneinde aan den toe. nemenden stroom van terreurdaden het hoofd te kunnen bieden. Een correspondent van Reuter schrijft over de gevolgen van de Amerikaansche mijnwerkers- staking en het vervoersverbod, dat vooral Frankrijk, België, Nederland, Noorwegen, Zwe den en Italië worden getroffen. Nederland, aldus de correspondent, dat mis schien wel het zwaarst door de Duitsche bezel- itng heeft geleden, had gehoopt ongev. 70 000 ton staal uit Amerika te ontvangen, dat zou worden gebruikt voor herstel van fabrieken, scheeps bouw en bruggenbouw. Ook voor het aanvullen van de vervoersmiddelen hangt Nederland groo- tendeels af van invoer uit Amerika. Verder is beperkte hoeveelheid v&n de meest noodige oude meesters. 22.00 Nieuws, 22,15 Vragen aan I kunstmeststoffen besteld, die thans niet op tijd voorbijgangers. 22.45 Avondoverdenking, 23,00 in Nederland' zal aankomen om nog gebruikt te Nieuwe Nederlandsche muziek. 23.30—23,57 Wer- worden voor de wintertarwe, aldus de corres- ken van Georges Bizet. J pondent.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2