Tekort aan bouwmaterialen voor den Wederopbouw Jiex JAeatec Het tekort aan hout is internationaal Sociale Zaken in de Tweede Kamer Het N.V.V. heeft zijn standpunt bepaald Amerikaansche industrie voor critieke situatie Noodlanding in de woestijn Het schema voor uitvoering van werken komt daardoor in gevaar Er zijn reeds vrij veel bouwvakarbeiders zonder werk De verwachtingen, die men aanvankelijk s Bovendien zullen er in de eerste dagen in van den Wederopbouw had, waren gunstig, de omgeving van Haarlem op Sdhiphol en De start kon zelfs gelukkig genoemd worden! bij de Hoogovens te Velsen nog eenige Het schema voor den Opbouw, waarmee het werken worden stilgelegd. Daardoor zullen groote apparaat (hoeveel bureaux zijn er wel ongeveer een 300 bouwvakarbeiders zonder over het land verspreid, die werken onder het werk komen. Dit staat evenwel niet. in ver centrale bureau in Den Haag?) in het licht band met een tekort aan materialen Onder der openbaarheid trad, was veelbelovend. De die 300 arbeiders zijn cr veien uit Haarlem cijfers over de oorlogsverwoestingen' en het en Amsterdam. tekort aan woningen (als een gevolg van het wij vroege„ dcn dircct den heer A p tot dat er i" jaren met gebouwd was, terwijl M van Ble, „al hij venvacht van de voor_ de bevolking a.ch toch vnj normaal uitbreid- uUzlchten in de bouwvaknijverheid. Hij ver- de) waren ontstellend, rtaar daartegenover zckcrde ona dat hij de loekomsl bllj. stond de troost, dat de Wederopbouw m ïende werkioosheid voor de bedrijven ver- delals berekend had hoe het kwaad bezwo- wachl omdat immm dan vold(Jende ren kon worden. Volgens dit schema zou in werk voor deze men5chen is Er zal evenwei 10 jaar de achtera and weer zijn ingeloopen een weg gev0„den moetc„ worde„ om „e_ Er was tot in details aangegeven hoe gewerktr<,iken_ da[ de ,Wederopbouw de boschikking zou worden. Zelfs waren er berekeningen j gemaakt over de verdeeling van de in ons land beschikbare bouwvakarbeiders. Alles sloot op papier als een legpuzzle. Men kreeg het vertrouwen dat systematisch de oorlogs ellende bestreden en overwonnen zou worden!i En daden paarden zich aan woorden. In het eerste jaar is een groote hoeveelheid werk verzet. Niet alleen zijn vele beschadigde wo ningen hersteld, maar van de 10.000 nieuwe arbeiderswoningen die voor het eerste jaar waTen toegezegd, zijn er 9200 aanbesteed. Maar na de gelukkige start is het minder goed gegaan. Het ging heel wat stroever loopen. Reeds nu is te voorzien, dat het sche ma, dat men in 1947 wil afwerken, niet vol- .ledig in uitvoering kan komen. Als neden wordt opgegeven het tekort aan materialen. Vooral hout. Wij deelden reeds eenige dagen geleden mede, dat de Wederopbouw toezeggingen die het voor 1947 gedaan heeft, heeft ingetrokken, omdat zij nader bekeken moeten worden. Haarlem zou in 1947 aanvankelijk 400 nieuwe arbeiderswoningen mogen bouwen, maar nu weet men hier nog niet, hoeveel het er in werkelijkheid zullen wcffden. Bovendien is opdracht gegeven dat in de arbeiderswonin gen zelfs in de woonkamers steenen vloeren gelegd moeten worden, om hout te sparen. Dat het op dit oogenblik niet vlot verloopt met de uitvoering van de plannen van den Wederopbouw, blijkt ook uit een andere om standigheid. Aanvankelijk waren alle bouw vakarbeiders in ons land aan het werk. De Wederopbouw had berekend, dat geen man netje gemist kon worden. Steden waar meer bouwvakarbeiders woonden dan noodig waren om te werk gesteld te worden aan objecten welke in die omgeving in uitvoering waren, krijgt over zijn. de bouwmaterialen die noodig Vanaf hedenavond t/m Woensdag 11 December Prinses Taraltanova met A.XXY VER NAY en PIERRE II. WILDM Een machtige efl ontroerende film van onovertroffen pracht. Toegang 14 jaar. Du mi na-film. Het tekort aan personeel Een trawler zonder matrozen Het nijpend tekort aan bevaren matro zen doet zich nog steeds gevoelen. Zoo ligt de stoomtrawler Johanna IJM 107 reeds 14 dagen op een bemanning te wach ten. Vertegenwoordigers der reederij heb- bert alle visschershavens om „volk" afge reisd, maar zonder succes. I- TWEEDE KAMER Wenschen inzake onze buitenlandsche politiek (Van onzen parlementairen redacteur) De eerste spreker van Woensdagavond, de heer Van den Born (P.v.d.A.) vertolkte de gevoelens van de Kamer toen hij er zijn vreugde over uitsprak, dat de voorzitter, mr. Van Schaik weer hersteld was. Overigens was deze afgevaardigde minder verheugd over de destijds door minister Beel over het vraag stuk van loonen en prijzen-gehouden radio rede. Hij vond het verkeerd dat het college van Rijksbemiddelaars eigenlijk meer als een college van loonregelaars optreedt-, daarbij te weinig acht slaande op de prijzen. Zijn partij genoot Suurhoff klaagde over onvoldoende coördinatie van loonpolitiek en prijsbeleid. Dr. Hacke (P.v.d.V.) bepleitte een wettelijke regeling van de arbeidsverhoudingen voor huispersoneel, hetgeen minister Drees, die dankbaar was voor den steun welken het so ciaal beleid van het kabinet in het algemeen bleek te genieten, in de praktijk niej; goed voor verwezenlijking vatbaar achtte. Met lof gewaagde hij van het verantwoordelijkheids- I gevoel door werknemers- en werkgevers organisaties in het algemeen aan den dag ge legd. Zoodoende is het over het geheel ge- iedereen van ouderdomsvoorziening en kin derbijslag. dus loontrekkenden en kleine zelf standigen. moet profiteeren, doch dat -met. betrekking tot ziekte- en ongevallenverzeke ring verwezenlijking van de denkbeelden van Lord Beveridge achterwege zal moeten blij ven en daaronder dus niet de geheele bevol king automatisch zal dienen te vallen Ver meld zij nog, dat de minister verlenging van den uitkeeringstermijn uit hoofde der Ziekte wet spoedig, dus vóór de algemeene herzie ning der sociale verzekeringswellen hoopt te bevorderen. De afdeeling Volksgezondheid deed nog zoo veel sprekers optreden, dat de minister pas in een volgende vergadering op alle opmer kingen zal kunnen antwoorden. Dat zal dus pas Vrijdag zijn, wan; Donderdag vergadert de Kamer niet wegens den dan aan Indië gö- wijden ministerraad. Buitenlandsche Zaken, Voorstanders van de organisatie der Ver- eenlgde Naties, zooals de heeren Serrarens (K.VP.) en dr. Bierema (P.v.d.V.) toonden zich voor haar gebreken niet blind, doch even min als mr. v. d. Goes v. Nalers (P.v.d.A.) wilden zij iets weten van het U.N.O.-pessi- Elders in dit nummer geven wij bijzonder heden over de vertraging die het werk van den Wederopbouw in oris land ondervindt door het tekort aan materialen, vooral van hout. Wij hebben in kringen van den houthandel geïnformeerd naar de oorzaken van dit tekort. Wij kregen daarbij het volgende antwoord: Het tekort aan hout in ons land is niet allereerst een gevolg van dc moeilijkheden met deviezen, maar komt vooral door het feit, dat over de geheele wereld schaarsch- te aan dit materiaal bestaat. Kort na den oorlog is er in ons land veel hout aangekomen. Dit had onze regeering vóór het einde van den oorlog in het buiten land gekocht, vooral in Zweden. Daardoor is het te verklaren, dat er in ons land aanvan kelijk een zeker optimisme bestond wat onze houtpositie aangaat. De Wederopbouw kon dan ook het eerste jaar naar behooren werken. Maar toen die houtzendingen gedeeltelijk verwerkt waren, kwamen er moeilijkheden. Het bleek toen, dat het niet gemakkelijk was nieuwe voorraden te koopen. Finland is als hout exporteerend land voorloopig uitgeschakeld. Het heeft belani meubelindustrie. Dan is er nog een andere moeilijkheid. De bosschen zijn niet zoo dicht beplant. Men vindt er slechts 4080 m3. hout per h a., terwijl die hoeveelheid in Zweden 200 m3. is. Er komt thans reeds geregeld hout uit Suriname aan. De verwachting is dat dit nog zal toenemen. Onze hout-positie is dus zoo besloot onze zegsman niet best, maar wij hebben toch wel hoop, dat zij in de naaste toekomst wat verbeteren zal. Alles wordt gedaan om dit te bereiken. Op volledige medewerking der regeering kan gerekend worden. Reeds strijd in Azerbeidsjan) Naar Reuter verneemt hebben Perzi sche regeeringstvoepen Woensdagavond, de grens van de autonome provincie Azer-/ beidsjan overschreden. De huidige be stuurders van deze in Noord-Perzïë gelegen provincie (het centrale bestuur van de democratische partij in Azerbeidsjan) hebben een proclamatie uitgevaardigd, door radio Tebris verbreid, inhoudende, dat troepen van de. centrale regeering Azerbeidsjaansche soldaten hebben aange vallen. In de proclamatie Wordt een be roep gedaan op studenten, professoren, ar beiders en jeugdorganisaties om de vrij heid en de republiek tot den laatsten drup pel bloed 'tegen- de indringers te verdedi gen. De Perzische premier, Ghavam es Soel- taneh, heeft volgens radio Teheran in een proclamatie tot het Perzische volk om. verklaard, dat verkiezingen in Azer beidsjan niet zullen plaats hebben, al vorens „troepen van de centrale Perzische regeering aldaar zullen zijn aangekomen. De verkiezingen zullen plaats vinden in overeenstemming met vroegere regelin gen", aldus Soeltanch. ..Onder een con- stitütioneele regeering is het bestaan van nuucii *.ij jcic> wuiuil vciil jici ü.n.w. Uwbl misme. door dr Bruins Slot (A.R.) aan den 1 verschillende partijen nuttig. Iedere Si°eP> dag gelegd. Deze laatste ziet geen collectieve veiligheid, gelooft er niet in en zou daarom eigenlijk toch maar terug willen naar onze -- cigciui.ir, luuu maai ivi ug wl nomen met den bedrijfsvrede in ons land goed oude zelfstandigheidspolitiek gesteld; natuurlijk verzuimde de minister niet Met den heer Serrarens, die belangstellend ook de Stichting van den Arbeid een pluim op nEiar mr. Van Kleffens' toekomstige positie den hoed te steken. Loonbeheersching is thans i vroeg, wanneer na 31 December ons lidmaat met het oog op den monetairen toestand, on- 'schap van den Veiligheidsraad eindigt, be- vermijdelijk, maar op den duur zal er in dat - opzicht toch meer armslag moeten komen. Tot de onderwerpen die bestudeerd worden of in overweging zijn, behooren een voor- ontwerp-Landbouwarbeidswet, wettelijke re geling van de arbeidsvoorwaarden (vacantie hieronder begrepen) voor het hotel-, café- en rastaurantpersoneel, uitbreiding der bevoegd heden van de arbeidsinspectie ten einde te kunnen ingrijpen in geval van arbeidsover- tredingen in 'het bakkersbedrijf, één der door den heer Kupers (P.v.d.A.) besproken punten. Minister Drees bleek van oordeel, dat wel Stemmen over Cheribon Woensdag heeft de heer E. Kupers, voorzitter van het Nederlandsch Vakver- ___ao bond, verklaard, dat hij zich geheel achter rijke gebieden aan Rusland moeten afstaan de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati en bovendien gaat vrijwel de geheele hout export naar Rusland in den vorm van herstel betalingen. Zweden, dat vóór den oorlog 25-28 van onzen houtinvoer voor zijn rekening nam. moesten naar de getroffen gebieden gezonden I levert jui minder. Dat komt omdat Zweden worden. Er werden zelfs maatregelen geno- alleen nout wil leveren in ruil voor steen- men om bouwvakarbeiders te scholen en te herscholen. Ook te Haarlem. Eenige honderden bouwvakarbeiders uit Haarlem waren elders aan het werk, meest in de getroffen gebieden. De laat ste twee weken zijn er evenwel naar de directeur van liet Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem ons mededeelt 94 bouwvakarbeiders teruggekomen, omdat zij niet verder konden werken wegens ge brek aan materialen. Het waren 30 tim merlieden, 4 metselaars, 21 stucadoors, 27 schilders, 9 voegers en 3 betonvlechters. kolen. Bovendien zit Zweden met de moei lijkheid van een tekort aan arbeidskrachten. Duitschland levert ons den laatsten tijd nog al wat hout. Dit moeten wij evenwel in dollars betalen. Ons oog is nu op Suriname geslagen. Dit is een hout-rijk land, maar kan nog niet veel leveren. Het zou anders worden als de 'hout-exploitatie op groote schaal wordt aan gepakt door krachtige' ondernemingen. Er is daar hout in verschillende soorten, misschien wel een 80, van het gemeenste tot het mooi ste. Er is evenwel weinig timmerhout onder. Het meeste hout leent zich het beste voor de plaatste en hiermede ook namens de Ne- derlandsehe arbeiders meende te spreken. „Het alternatief", aldus de heer Kupers, ..is slechts koloniale oorlog en dezen acht het-meerendeel der Nederlandsche ax'bei- ders moreel onaanvaardbaar. Men heeft immers de eigen zelfstandigheid te lief dan dat men deze aan een ander volk wil ont houden". De heer Kupers wees er op, dat men bovendien wel moest inzien niet naar eigen goeddunken te kunnen handelen. Engeland en Amerika zullen immers nooit wapens geven voor het herstel van de. oude, zij het gewijzigde verhoudingen. Uitlatingen in de buitenlandsche pers, zoo zeide de heer Kupers, toonen aan, dat ge welddadig optreden niet zal worden geto lereerd, om maar niet te spreken van de houding, die de Vereenigde Naties dan zul len aannemen. Radio-uitzendingen uit de Begijnhofkapel te Haarlem Besprekingen zijn gevoerd tussche'n de ÏKOR en de Nederlandsch Hervox'mde Kerk te Haarlem, om het volgend jaar re gelmatig diensten te houden in de Begijn hofkapel, welke door de radio uitgezonden zullen worden. De kapel is uitstekend ge schikt voor een radio-uitzending. Reeds zijn exikele data bepaald. Vermoedelijk zal eenmaal per maand een dienst worden ge houden, doch de plannen, hiervoor moeten naar men ons van de zijde der kerkvoogdij medèdeelde, nog worden uitgewerkt. Hier mee hangt ook samen het houden van godsdienstoefeningen in de Begijnhofkapel door de Haarlemsche Ned. Herv. Gemeen te, die sedert het samengaan met de Ge reformeerde Kex'k ixr H.V. ook de beschik king heeft over dit kerkgebouw. Let op de slechthoorenden Het komt den laatsten tijd herhaalde lijk voor, dat slechthoorenden het slacht offer worden van aanrijdingen. Dit vloeit voort uit het betreurenswaardige feit, dat automobilisten niet voldoende aandacht schenken aan het S.H. schild, dat aan de fiets van iederen slechthoorende is be vestigd. Degenen, die er wel aandacht aan 'schenken, dienen bovendien te bedenken, dat gebruik van den klaxon weinig of geen zin heeft. Vaart verminderen en ruimte geven is hier een vereischte. pleitte menige spreker democratiseering van ons buitenlandsch beleid, zoowel door voort op den weg van ruimere openstelling van onzen buitenlandschen dienst voor kun- die verklaart, de eenige democratische te zijn en alle andere als tegenstanders van de vi'ijheid aanklaagt, kan slechts als dic tatoriaal beschouwd worden", „Hertog Hendrik" wordt logementschip der marine Met de sleepboot „Tyne" van L. Smit De heer Kupers stelde vervólgens de vraag, of de zaak gered'was, wanneer na een militair optreden de republiek versla gen zou zijn. „Dan vinden wij een geheel volk tegen ons." Dan zullen de Nederlan ders naar de meening van den heer Kupex-s even verfoeid zijn als de Duitsehers het tijdens de bezetting waren. De heer Kupers bracht tenslotte naar voi'en, dat de militaire bevelhebbers ir Indonesië en velen uit ondernemerskrin- gen op Java met Linggadjati instemmen. Het N.V.V. verwacht de aanvaarding van de ontwei-p-overeenkomst van Linggadjati en is er van overtuigd, dat het Nederland sche volk dit zal toejuichen. Een Indonesiër aan het woord. Woensdag heeft kolonel Raden Abdoel kadir Widjojoatmodjo, adviseur van den lt.-gouverneur-generaal, een radiorede ge houden. De Indonesiër, zoo betoogde Abdoelkadir. wil noch Nederlandsch, noch Japansch on derdaan meer zijn: Noch Tokio noch Den Haag noch Londen zal hij weer als cen trum van zijn volksbestaan willen aan vaarden. De Japanners hebben den Indo- nesiërs iets gegeven, dat een ieder, die het ex-nstig meent met de emancipatie van den Indonesiër, kan waardeeren: d'e positieve opvoeding van de Indonesische jeugd tot een bux-gerschap, aldus kolonel Abdoel kadir. Over de positie van de figuren Soekarno en Soedirman zeide kolonel Abdoelkadir dat men in Indonesië meer loyaliteit aan treft aan personen dan aan formules en principes. „Ir. Soekarno is nooit loyaal geweest te genover het gouvernement. Het waren de Japs, die hem, Hatta en Sjahrir hebben bevrijd, en indien Soekarno en Hatta thans met hun heele wezen hun menschen trach ten te overtuigen van de noodzakelijkheid van de aanvaarding van het ontwerp, be- teekent dit niet, dat zij loyaal zijn gewor den tegenover Nederland. Zij zijn slechts loyaal tegenover hun land en, volk". „Ik durf niet te denken aan de verwer ping van het ontwerp, omdat ik overtuigd ben, dat de gevolgen catastrofaal 'zullen zijn", aldus eindigde spreker. !w. jfiï? en Co's internationalen sleepdienst "is het nnr r",r' "r "aT1 0"aT" marine-wachtschip „Hertog Hendrik" den Nieuwen Waterweg binnengesleept, liet gaat naar de werf van Wilton in Schiedam, waar het zal worden verbouwd tot loge mentschip voor de marine. De ..Hertog Hendrik" diende in Mei 1940 als drijvende batterij. Het schip werd bij Dexx Helder tot zinken gebracht, door de Duitsehers gelicht en naar Duitscliland gesleept. Ongeveer een jaar geleden is het teruggekomen. Het lag tot heden aan de rijkswerf te Nieuwendiep. De Sultan van Deli in ons land Woensdag arriveerde het m.s. „Oranje" van- de maatschappij „Nederland" aan de Sumatrakade te Amsterdam. Woensdagoch tend negen uur begon de ontscheping der repatrieerender» uit Indië. Onder de pas sagiers bevonden bevonden zich de sultan van Deli, Toeangkoe Osman Alsanie Per- kasa Alamsjak, en zijn jongere broeder Tengkoe Pemjersie Bendahara. De 46-jarige sultan zal ongeveer drie maanden in Nederland vertoeven voor her door minder geheimzinnigheid van het depar tement op het Plein en nauwer contact met Kamer en volk. Daaraan ontbrak volgens den heer Ruygers (P.v.d.A.) al te veel, wat betreft tijdige voorlichting omtrent de door ons met betrekking tot het vraagstuk Duitschland te voeren politiek, in welk opzicht hij zeide, dat annexatie van gebied geen oplossing brengt. Wat er met Duitschland moet en kan ge beuren, had niet slechts zijn, doch ook veler anderen warme belangstelling. In het alge meen kon vooral een nauwe samenwerking met België en Luxemburg warme instemming ontmoeten. Voor deze landen, liggend in den stormhoek van Europa, vond men dit de aan gewezen weg. Intusschen zag mr v, d. Goes v. Naters ook ais onze roeping een brug te vormen tusschen West en Oost (Sovjet-Rus- land). Van het vele, dat in deze avondvergadering werd aangeroerd, zij nog vermeld, dat in het bijzonder de heeren Serrarens en Bruins Slot wenschten te weten, waarom vice-admiraal Doorman als hoofd onzer militaire missie te Berlijn destijds ontslag had gekregen en voorts, dat menige afgevaardigde met den heer Schijthuis (P.v.d.A.). klaagde over de stiefmoederlijke behandeling, die Rotterdam als haven voor het verkeer met Duitschland ondervindt tengevolge van te groote eigen baat der geallieerde bezetters van Duitsch- land. Vrijdag zal de minister van antwoord s^el van zijn gezondheid. Het is de derde dienen. maal, dat hij Nederland bezoekt. Vreemde voetbalwedstrijd. - In Cambridge werd onlangs een voetbalmatch gespeeld tusschen twee vijf tientallen. Het vreemde van dezen wedstrijd, afgezien van de on gebruikelijke costuumswas, dat hij gespeeld werd met drie ballen. De belangrijkste regel was, dat men den hoed af moest nemen, alvorens den bal te mogen aanraken. Wegens de beperkte laadruimte der vliegtuigen en de groote toeneming van de overige post stukken ziet het staatsbedrijf der P.T.T. zich gedwongen het vervoer met den luchtdienst AmsterdamBatavia van de z.g. pakjes naar Nederlandseh-Indië stop te zetten. De verzen ding van deze pakjes zal dus voortaan uitslui tend per zeepost geschieden. Lewis en mijnwerkersbond beboet Het Amerikaansche federale hof heeft John Lewis een boete van tienduizend dol lar opgelegd en den mijnwerkersbond een boete van drie en een half milliard dollar. De verdedigers van den mijnwerkersbond deelden mede dat zij onmiddellijk beroep zouden aanteekencn. In de mijndistricten heerscht een opge wonden stemming. In de straten in café's en koffiehuizen houden de stakers luide gesprekken en voorspellen een economische revolutie. Sommige mijnwerkei-s echter geven ook den wensch te kennen zoo spoe dig mogelijk weer aan het werk te gaan, meldt Un. Press. Intusschen nadert het tijdstip dat de Amerikaansche industrie op groote schaal haar werkzaamheden zal moe ten staken, hetgeen een ongekende werkloosheid tengevolge zou hebben. Het vrachtverbod zal, als het langer duurt, tal van bedrijven tot sluiting dwingen, ook al hebben zij nog kolen- voorraden. Het wordt ïxun immers on mogelijk ruwe grondstoffen te verkrij gen of afgewerkte producten weg ie voeren. Zakenlieden en industrieelen beraden zich haastig over de maatregelen, die zij moeten nemen in verband met het besluit der Amerikaansche spoorwegen om het vrachtvervoer stop te zetten. I Men verwacht dat de buitenlandsche handel op den duur ernstig geschaad zal worden. Te beginnen met Maandag .wordt het reizigersvervoer met treinen, die met kolen gestookt worden, xnet 50 procent vermin derd. Reeds eerder was een verlaging van 25 procent ingevoerd. In betrouwbare kringen wex-d Woens dag gemeld dat, indien Lewis niet zal toegeven, president Truman binnen een dag of twee een radio-rede tot het Ameri kaansche volk zal houden, om te trachten de crisis door den invloed van de publieke opinie te beëindigen. Echtpaar roofde een baby uit ziekenhuis te Delfl. Terwijl haar echtgenoot op den uitkijk stond, heeft een vrouw op 19 Augustus uit het ziekenhuis te Delft een kindema gen met een baby weggenomen. Het echt paar verkocht den kinderwagen in Den Haag voor zeventig gulden. Dc baby werd ontdaan van de kleertjes en, in lompen ge wikkeld teruggebracht naar Delft en daar 's avonds in een stille straat achtergelaten. Daar vond een voorbijganger het kiixd en bracht het naar de politie. De moeder, die terstond na de vermissing aangifte had gedaan, kreeg zoo haar kind weer spoedig terug. Het echtpaar had zich thans voor de Haagsche rechtbank t$ verantwoorden. De vrouw was wegens ziekte niet verschenen. Tegen den man eischte de Officier van Justitie een jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan diefstal, heltng van de opbrengst van den kinderwagen en het te vondeling leggen van het kind. FEUILLETON door Hans Hirthammer 30) „Als ik 'had kunnen vermoeden, ja!" herhaalde commander Hull met bijtenden hoon. „Het gewone smoesje als het kalf verdronken is. U had vooruit moeten ver moeden, waarde heer!" Kapitein Blackworth, overtuigd van zijn onschxxld, begon zich met klem te verdedi gen. „Naar menschelijke bei-ekening be stond er niet het minste bezwaar een machine voor deze speciale vlucht te la ten starten. De passageprijs werd door professor Floyd betaald, de in .aanmerking komende route is door Hamilton herhaal delijk in nachtdienst gevlogen ik moet uw verwijt, als zou ik mijn plicht hebben verzaakt, ten stelligste van de hand wijzen. Overigens was professor Floyd er van ovex-tuigd, dat ook u „De overtuiging van professor Floyd in- teresseex-t mij niet in het minst. Maar goed, laten we aannnemen, dat op uw han delwijze niets was aan te merken. Dan komen we tot het tweede punt! Den vol genden dag liet u twee machines starten om naar de verdwenen kist te-zoeken?!" „Natuurlijk, dat was vanzelfsprekend! Helaas keerden de beide machines onver richter zake terug". „Dat weet ik. En wat gebeurde er verder?" Blackworth beet zich op de lippen. „Hm van onzen kant niets meer". „U geeft het tenminste openhartig toe! "We staan dus voor het schier ongelooflijke feit, dat er zoo goed als niets gedaan is om de vermisten op te sporen!" „U vergeet, sir, dat er bijna onmiddellijk eexx expeditie op uit getrokken is". „O,, jxxist, een expeditie, precies ja! Uit gerust door de B.I.A., wat? Gesteund door troepenafdeelingen van het leger en dooi de luchtmacht, niet?" Kapitein Blackworth moest op deze sar castische' opmerking van zijn chef het antwoord schuldig blijven. „Welnu, mister Blackworth, ik heb mij laten vertellen, dat die hulpexpeditie uit twee heele menschen bestaat, een, met de landstreek volkomen onbekenden Hollan der en een, xxit Calcutta, afkomstige jonge- dame, die naar ik meen wat ver- stand heeft van tennis en derhalve voor deze hulpactie zeker wel in de eerste plaats in aanmex'king kwam. Ben ik juist inge licht?" „Dr. Been .is een alleszins bekwame, jonge medicus, die ongetwijfeld over de, voor een dergelijke ondememxng vereischte capaciteiten beschikt. Hij is naar Indië gekomen om wetenschappelijke onderzoe kingen in te stellen in de woestijn Tharr, waarbij hij dan tevens wilde trachten iets meer te weten te komen over een, ver moedelijk eveneens daar omgekomen Duitsche expeditie. Waar maatregelen orxzex-zijds toch in de zelfde richting zouden zijn gegaan, heb ik geen moment geaarzeld van zijn aanbod gebruik te maken. Mister Been gaf er de voorkexir aan zoo weinig mogelijk men schen mee te nemen. Het plan leek mij. zeer serieus opgezet". „Nou, succes er mee! Het tweetal is zeker van hier gaan wandelen Nxx achtte kapitein Blackworth het oogenblik gekomen om zijn hoogste troef xxit te spelen. „De Maharadja van Jipar heeft ons medegedeeld, dat het tweetal bij hem in Gigasar te gast is geweest en daar een uitstekenden indruk heeft achterge laten. Zij zijn door hem rijkelijk van het noodige materiaal en ex-varen gidsen voor zien". Inderdaad miste deze bijzonderheid, welke commander Hull nog onbekend was geweest haar uïtwex-king niet. Hij bleef voor Blackworth staan en staarde hem on- geloovig aan. „Zoo heelemaal hopeloos is het ge val dus blijkbaar niet!" bromde hij ten slotte, terwijl hij omstandig zijn pijp begon te stoppen. Maar dix-ect daarop scheen zijn ont stemming terug te keeren. „Desondanks", vervolgde hij, „blijft het pijnlijke feit be staan, dat de B.I.A. aan andex-en overlaat zich om haar zaken te bekommeren. Een Hollander ox-ganiseert een hulpactie, een Inlandsche vorst verleent zijn medewer king en wij kijken toe! Nee, waarde heer, dat vex-wijt kan ik u toch niet bespa ren. U had dien dr. Been tenminste een officieele opdracht moeten geven!" Kapitein Blackworth kende zijn chef en wist, dat nu het oogenblik gekomen was om voorzichtig bij te draaien. „Hm, u hebt gelijk, sir. Wij hadden de leiding van deze geschiedenis niet uit handen mogen geven". „Nou ja, het is gelukkig nog niet te laat. Ik zou haast gaan wenschen dat de expeditie in moeilijkheden is geraakt. Hoort u eens hier, wij zullen nog van-, daag een paar goed uitgeruste machines minstens vijf of zes xxitzenden. Onder zoekt u direct eens even. of dat mogelijk is en treft u dan de noodige voorbereidin gen!" „Uitstekend, Sir". „Ik zelf zal mij nog in den loop van den ochtend telefonisch met de militaire auto riteiten in verbinding stellen voor de medewerking van eeix afdeeling ianciers. Old England moet dat zaakje zelf in de hand nemen en zich met de leiding be lasten". „Zeer juist, sir! Wij mogen van geluk spreken, dat u nog juist uit Europa bent texnggekeerd om mijn onhandigheid weer goed te maken!" Commander Hull voelde zifch door deze bekentenis in niet geringe mate gestreeld. Hij lachte tevreden. „O zoo, nou zien jxxllie weer eens!'Zonder den ouwe gaat het maar niet O.K.. als u er voor zorgt, dat nog vóór den middag zes machines startklaar staan, zullen we al Jnet andere maar ver geten". „En den Maharadja van Jipar dienen wij telegrafisch onzen dank voor den door hem verleenden steun te betuigen. Doet u dat een beetje diplomatiek, waarde Black- worth! U kunt wel laten doorschemeren, dat tx-oepen en vliegtuigen zullen worden uitgezonden uitsluitend ter ontlasting van de door hem beschikbaar gestelde menschen natuurlijk u begrijpt me wel!" Kapitein Blackworth lachte veelbetee- kenend. „Volkomen, sir!" Hij vex-wijderde zich met het gerust stellende gevoel allerlei dreigende onaan- naamheden niet onhandig te hebben af gewend. Commander Hxxll nam de telefoon van den haak en liet zich met de militaire autox-iteiten verbinden. Het resultaat van het lange gesprek was, dat nog denzelfden dag een draadloos bevel naar het garnizoen aan het Glainer- rneer werd doorgegeven, dat den anders zoo rustigen post in rep en roer bracht. Toen commander Hull tegen het mid daguur op het vliegveld verscheen, kon hij tot zijn genoegen constateeren, dat kapitein Blackworth zich behoorlijk van zijn taak gekweten had. Keurig naast el kaar stonden zes zware machines op het gladde beton. De propellers waren reeds aangezet en het gerorxk der motoren ver vulde de lucht. Uit de rij der piloten, die in een groep bij elkaar stonden, trad kapitein Black worth naar voren. „Wel, wel?" zei Huil, verbaasd. „In volle uitrusting, Blackworth? U bent toch niet van plan aan het uitstapje deel te nemen?" „Ik zou er u vriendelijk om willen ver zoeken, sir! Dx-aagt u mij het commando op. Ik zou graag in de gelegenheid wox-den gesteld mijn fout goed te maken!" „Hm!" bromde Huil. Hij keek zijn on dergeschikte vorschend aan. Dan barstte hij plotseling in een bulderenden lach uit, waarmee kapitein Blackworth van harte instemde. „Ha, ha, ik heb je door, mijn waax-de! Genoeg van den bxu-eaudienst, wat? Laat die ouwe zijxx vervelende buien nu maar een poosje op anderen botvieren!Nou voor mijn part!" „Dank u, sir!" Commander Hull trad op de anderen toe en drukte hun een voor een de hand. „Alles goeds dan maar, jongens en veel succes!" XXXI. Dat was juist een kolfje naar de hand van James Coakerel! De lieftallige bewoonsters van het tweede hol waar de beide Engelschen zich nu bevonden, waren schuw in een hoek bijeen gekropen en staarden met van angst vex-wrongen gezichten naar de vreemde indringers. „Eindelijk een plek, waar ik mij ten minste eenigszïns op mijn gemak voel!" Cookerel trok allerlei zondex-ling grimas sen, zwaaide met zijn armen en trachtte de gevluchte schare er op alle mogelijke manieren van te ovex*£uigen, dat men van hem niets te vreezen had. „Laat ze maar, Cooksy!" zei Floyd. „Als ze bemerken, dat wij haar niet zullen op eten, komt de toenadering vanzelf!" Van een der hoeken van het hol ging iets onweerstaanbaar aanlokkelijks uit en als bij afspraak vex-haastten de beide man nen hun schreden. Geen wonder, want het was reeds geruimen tijd geleden, dat zij zich aan een behoorlijk maal te goed had den gedaan. Ten deele door dreigementen en voor een ander deel door vriendelijke gebaren wisten zij het zoover te brengen, dat de vrouwen bij het haardvuur met haar lek- kex-nijen te voorschijn kwamen. En wat voor lekkernijen! Het gebraden lamsvleesch met een pikant toebereide salade als gx-oente en de geconfijte vx-uch- ten als toespijs, bewezen overtuigend, dat Hla Ma Chood een vriend en kenner van culinarische geneugten was. De aanblik van de zioh met smaak te goed doende mannen scheen op de vrou wen een geruststellende uitwerking te hebben. De een na de ander kwam uit haar schuilhoek te voorschijn en tenslotte zag het tweetal zich omgeven door een schare levendig gesticuleerende meisjes, die echter onmiddellijk weer krijschend uiteen stoven toen de vreemdelingen na den maaltijd opstonden. „Heb je den rook gezien, die van het haardvuur omhoog stijgt?" „De x-ook? I-Ioezoo, Francis? Ach ja, nu zie ik het. Hij -gaat opvallend snel en bijna- loodrecht omhoog. Mex-kwaardiig dat hij hier niet blijft hangen. Daar moet een reden voor zijn „Mijn vermoeden, dat de luchtverver- sching in de holen van Siddhab door na tuurlijke kanalen wordt geregeld, schijnt meer en meer bevestigd te worden. Het dunkt mij aan geen twijfel onderhevig, dat de geweiven boven ons spleten en ver bolgen opeYxingen bevatten, waardoor de verbruikte lucht kan ontwijken, terwijl de versche lucht door den ingang naar binnen stroomt". Een der aan het fornuis bezig zijnde vrouwen wilde niet' gelooven. dat haar gasten hun honger reeds gestild hadden. „Nog wat?" lachte ze, terwijl ze hem op een albasten bord een nieuwe pox*tie aan bood. Maar Floyd schudde ontkennend zijn hoofd en demonstreex-de met een veelzeg gend gebaax-, dat hij voorloopig vei'zadigd was. „Maar je mag mij wel eens vertellen, beste kind, waar jullie al die heex-lijkheden. vandaan krijgen!" Een oogenblik keek de vrouw hem ont hutst aan, Hla Ma Chood's gevangenne ming was intusschen dx'uk besproken en waarschijnlijk droeg 'dit er mede toe bij, dat zij zich ^xt openhartiger betoonde tegenover den vreemdeling, in wien zij mogelijk haar nieuwen meester zag. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3