Twee maal doodsfraf geëischt in Haarlemmermeer-drama Plan van comité Nationale Omroep ter oplossing van het radioprobleem Dr. Meijer Ranneft voert nogmaals tegenargumenten aan Wereldnieuws Landwachters staan terecht wegens den dood van jonge K.P.-ers Zionisten-congres geopend Zeven verdachten zouden Dinsdag voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam terecht staan terzake van een overval ii de Haarlemmermeer, drie dagen na „Dol len Dinsdag'' gepleegd, waarbij drie jeug dige K.P.'ers het leven verloren. Het bleek echter niet mogelijk alle zaken op een en kelen dag af te handelen. Drie zaken werden daarom uitgesteld tot 7 Januari, te weten die tegen W. B. F. uit Badhoevedorp, C. C. uit Nieuw-Vennep en P. v. d. L. te Hoofddorp. In den ochtend van den achtsten Sep tember 1944 kwamen eenige mannen op het erf van den landbouwer G. van Ree wijk in de gemeente Haarlemmermeer. Het waren landwachters en hun bedoeling was een auto van Reewijk te vorderen ten einde zich vlugger uit de voeten te kun nen maken. Toen zij er mee wilden weg rijden bleek hun echter, dat er zich een hoeveelheid handgranaten en andere mu nitie in den wagen bevond. Deze ongeluk kige omstandigheid was het gevolg van het feit, dat dienzelfden ochtend op de boerderij- van van R. een post van de K. P. was gevestigd; de munitie was in een geheime bergplaats geborgen, doch blijkbaar had de ondergrondse!)e in de haast niet zorgvuldig genoeg geïnspecteerd, of wel alles uit den wagen was medege- nomen. De boer zeide natuurlijk niets van de munitie af te weten, maar de landwach ters geloofden niet veel van zijn verhaal. Zij waarschuwden eenige kameraden-land- wachters, die, gewapend met pistolen en karabijnen het erf van van R. kwamen opmarcheeren. Het personeel werd bijeen geroepen en gedwongen voor een schuur te gaah staan waar allen gefouilleerd wer den. Dultsche executie." Een van de geuniformden kwam toen op het idee de Duïtschers, die op korten af stand van de boerderij gelegerd waren te gaan waarschuwen. De 39-jarige land- wachter C. M. D. uit Nieuw-Vennep en zijn 33-jarige collega N. v. d. V. eveneens uit Nieuw-Vennep belastten zich hiermede en de Duitschers maakten een dankbaar gebruik van de waardevolle tip. De 35-jarige ex-bollenkweeker D. van W. uit Haarlemmermeer, die de bewaking van het personeel op zich had genomen had echter intusschen, in overleg met den landwachter P. v. d. L. uit Hoofddorp, het besluit genomen van R.'s personeel maar te laten loopen. Hij zelf had wijselijk reeds de beenen genomen. De Duitschers waren hierover hoogelijk ontstemd en be gonnen dadelijk de geheele boerderij te onderzoeken. De landwachters hielpen hierbij, nadat zij zich extra hadden gewa pend met de handgranaten, die zij in de auto hadden aangetroffen. D. vertelde aan ieder die het maar hooren wilde, dat hij „een half jaar praktijk met handgranaten Had en wel wist hoe die dingen te gebrui ken". De ex-koster van de Her-vormde Kerk te Abbenes J. J. V., toen eveneeens Landwachter, liet zich slechts met moeite -weerhouden een handgranaat te werpen in een hem verdacht voorkomende berg plaats. De Duitschers vonden tenslotte in de schuur twee K.P.'ers. Albert van Hoekstra en Bernhard Landerink. Een derde K.P.'or werd hun in handen gespeeld en wel Jo- han van de Hulst. Waardoor deze laatste er niet in geslaagd was zich uit de voeten te maken, werd ook ter zitting niet geheel duidelijk. Alle drie K.P.'ers werden door de Duit schers eenige uren later ter plaatse neer geschoten. Hoewel alle verdachten alle verantwoor delijkheid van zich schoven, hetgeen het geduld van den president Mr. M. van Vuglit op een zware proef stelde, achtte de Advocaat-Fiscaal, Mr. B. J. Besier het tenslaste gelegde bewezen en elschte hij tegen D. en v. d. V., die de munitievondst bij de Duitschers aangaven, de doodstraf, tegen V. twintig jaar en tegen v. W. zes jaar gevangenisstraf. Voorts tegen allen: ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Uitspraak over veertien dagen. Dr. Chaim Weizmann, de voorzitter van de Wereld-Zionisten-Organisatie en van het Jewish ^Agency, heeft Maandagnamid dag het twèe-en-twintigste wereld-Zïonis- ten-congres te Bazel geopend. Hij drong er op aan, dat Engeland, wanneer het van het mandaat over Palestina zou afzien, al vorens zich terug te trekken het Joodsche nationale tehuis tot een staat zou maken. De Zionisten verwerpen het plan van Her- bert Morrison voor federale autonomie aldus verklaarde hij. Verder zeide Weiz- mann, dat het Witboek van 1939 over Pa lestina bijgedragen had tot den rampspoed van de Joden in Europa en dat het verant woordelijk was voor de huidige troebele situatie in Palestina. Verder keurde Weiz mann het plegen van gewelddaden af, daar deze zoowel uit moreel oogpunt verwerpe lijk zijn als een belemmering vormen voor het verkrijgen van succes.. Godsvrede. Twee Joodsche strijdorganisaties in Palestina, de Irgoen Zwai Leoemi en de Stern-groep, zijn overeengekomen, dat er gedurende het wereld-Zionisten-congres te Bazel geen daden van geweld in Palestina zullen plaats hebben. Tot dit besluit zijn zij gedwongen door de Haganah, het on dergrondsche leger van ft Joodsch bureau. De Haganah heeft gedreigd met krachtige maatregelen, indien de andere twee groe pen aan een eisch tot staken van het ge weld weigerden te voldoen. Onze haringvoorraden geblokkeerd Verplichte inventarisatie De Nederlandsche regëéring heeft met het buitenland transacties afgesloten, die van direct belang zijn voor onze volks huishouding. Voor Nederland onontbeer lijke producten o.a. kali uit Duitschland (Russische zone) en hout uit Tsjecho- Slowakije zullen worden ingevoerd, waartegenover haring moet worden terug geleverd. De minister van Landbouw, Vïs- scherij en voedselvoorziening heeft daar om de blokkeering van alle hier te lande aanwezige voorraden gezouten haring ge last. Er is een afleverings- en vervoerver- bod van alle gezouten haring ingesteld. Dit vervoerverbod geldt niet voor Ket ver voer van de aanvoerplaatsen naar de op slagplaats van den reeder. Reeders en han delaren, daaronder begrepen be- en ver werkers, zijn verplicht uiterlijk 14 De cember bij het Bedrijfschap voor Vissche- rijproducten een opgave in te dienen van de hoeveelheden gezouten haring, uitge drukt in kantjes, welke zij op 10 Decem ber 1946 voorhanden of in voorraad heb ben of voor derden hebben opgeslagen. Na inventarisatie zal worden bepaald in welke verhouding tot aflevering kan worden overgegaan. Het ongeluk mét liet vliegtuig van de „Willem Barendsz" Luitenant ter zee l. Kuiper om het leven gekomen. De Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisehvaart heeft thans medegedeeld, dat bij het verongelukken van de „Wal rus", het öpsporingsvliegtuig van de Wil lem Barendsz-expeditie, de luitenant ter zee derde klasse der Koninklijke Marine L. Kuiper, om het leven .is gekomen. Het comité Nationale Omroep deelt me de: Nadat de ministerraad op 25 Novem ber besloten had, óm de bij het radio- vraagstuk onmiddellijk betrokkenen ge durende twee weken de gelegenheid te ge ven in onderling overleg een regeling aan de regeering voor te leggen, heeft het co mité Nationale Omroep, dat zich op grond van zijn positie en zijn aanhang tot de onmiddellijk betrokkenen acht te behooren welke meening de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen tijdens de aan het comité op 26 November toege stane audiëntie bleek te deelen zich ter stond tot dit overleg bereid verklaard. Tot zijn teleurstelling heeft het comité moeten constateeren, dat door officieele kringen dit overleg echter in geen enkel opzicht bevorderd is en dat mede daar door de omroepvereenigingen zich hebben meen en te kunnen onttrekken aan van andere zijde in die richting aangewende pogingen. Het comité betreurt zulks des te meer, aangezien het ten behoeve van een eerlijk compromis tusschen de beide standpunten eenerzijds dat der omroepvereenigingen, anderzijds dat van den nationalen omroep een voorstel had, dat het vraagstuk naar beide zijden open hield en aan het parle ment een vrije keuze bij de beslissing over het definitieve bestel overliet. Dit voor stel, dat in samenwerking met enkele om- roepdeskundigen is opgesteld, waardoor zijn practische uitvoerbaarheid gewaar borgd wordt, is nu aan den minister toe gezonden. Naar de meening van het comité zou dit voorstel een rechtvaardige en bruik bare oplossing zijn, die beide standpunten zooveel mogelijk recht doet, omdat het de volgende kenmerken draagt: Waar eenigszins mogelijk aansluiting bij den status quo; Wegneming der bezwaren, die de om roepvereenigingen belemmerden deel te nemen aan den arbeid van het stichtings bestuur; Pariteit van voorstanders van de om voepvereenigingen en van de „Nationale Omroep"-gedaehte in het stichtingsbe stuur, onder leiding van eeh onpartijdi- gen, door "den minister benoemden vooi'- zitter; Instelling van een bedrijfsraad met de zelfde pariteit, bestaande uit vier direc teuren, te weten twee der tegenwoordige directeuren, namelijk die voor de techniek en voor den economischen dienst en twee uit den kring der omroepvereenigingen te benoemen directeuren, namelijk voor nieuws- en reportagedienst en voor pro gramma-coördinatie: Benoeming van een regeeringscommis- saris. die tevens als voorzitter van den be drijfsraad optreedt: Pariteit bij de verdeeling van den zend tijd in: a. stof voorbereid door de omroep vereenigingen, b. stof, die overeenkomt met de wenschen van de voorstanders van een nationalen omroep, welke stof wordt voorbereid onder leiding van den tegen- woordigen programma-directeur, 'die bij gestaan wordt door een adviesraad, waar in ook de omroepvereenigingen, zij het uiteraard niet met een meerderheid, ver tegenwoordigd zijn. In deze programma- stof zouden onder andere de programma's van I.K.O.R. en R.V.U. kunnen worden ge absorbeerd en tevens die groepen aan het woord kunnen komen, die daarop moreel recht hebben en tot nu toe niet in den aether vertegenwoordigd, zijn; Geen wijziging in de huidige organisatie van den wereldomroep welks directeur geen lid zij van den bedrijfsraad; Beschikbaarstelling der programijia's voor de uitgave van een programmablad door het comité Nationale Omroep, terwijl ^_c_vier groote omroepvereenigingen en de a||een yOQf Dit is geen ijswagenije, maar een rijdende cantine, welke de K.L.M. ten gerieve van de passagiers op Schiphol in dienst heeft gesteld. Dienstweigeraar in hongerstaking De raad van de „Algemeene Nederlandsche Vredes Actie" heeft zich telegrafisch gewend tot de ministers van Oorlog en Justitie inzake den gedetineerden dienstplichtige K.. wiens beroep op de Dienstweigeringswet is afgewe zen en die thans in het Militair Hospitaal te Utrecht in hongerstaking is gegaan. De raad betreurt, dat appèlmogelijkheid in dit geval ontbreekt en dringt er bij de ministers op aan, dat waarborgen zullen geschapen worden, dat oprechte gewetensbezwaren op grond van art. 181 van de Grondwet inderdaad erkend wor den Hij vraagt voorts, K. voorloopig in vrij heid te stellen. De 21-jarige K. weigert sinds 26 November voedsel. Toen hij werd opgeroepen voor den dienstplicht, deed hij een beroep op de Dienst weigeringswet. Hij werd door de commissie van advies gehoord en ontving op 2 October j.l. van den minister van Oorlog bericht, dat zijn gewetensbezwaren niet waren erkend. Hij werd daarna opgeroepen in militairen dienst en heeft zich gemeld. Hij wenscht echter in geen enkel opzicht iets met het militaire ap paraat te maken te hebben en niets van mi litaire instanties te aanvaarden. Hij weigert des nachts gebruik te maken van stroozak en dekens. Verder wijst hij alle voedsel af, dat hem wordt aangeboden. „Boeren-Blokziji" voor Ook volgend jaar nog kolendistribufie h©t tribunaal Voor het bereiken Van een jaarproductie van 12 millioen ton heeft men nog 7500 mijnwerkers noodig De belangstelling was bijzonder groot toen het Gooische tribunaal te Hilversum zich bezig hield met de daden in oorlogstijd van den thans 44-,jarigen letterkundige D. van de B.. ook wel bekend onder den schuilnaam Dirk van den Hul, die hoofdredacteur was van het nationaal-socialistische boerenblad „Volk en Bodem" en ook veel voor de radio heeft ge* sproken, waardoor hij den bijnaam „Boeren- Blokzïjl" kreeg. Hij beweerde dat hij zich geheel had laten beheerschen door zijn stre ven om verbetering in het leven van den kleinen boer te brengen. Uit zijn dagboek in zijn kampperiode, was te lezen, dat hij eer bied heeft gekregen voor het verzet en dat hij zich bedrogen voelj in de practische uit voering van zijn idealistische wenschen. In verschillende getuigenverklaringen, ook uit -omroepkripgen, werd Van de B. geschetst als een eerlijk man, geen verrader, maar wel gevaarlijk in zijn praatjes voor de boeren. Het tribunaal zal over 14 dagen een beslissing nemen. Nieuw kinderverhaal De avonturen van Thomas Toverbal zijn ten einde en nu willen alle jeugdige lezers natuurlijk graag roeten welk ver haal er nu komt. Maar dat blijft nog even een geheim. Het wordt een Kerst verrassing, want omstreeks Kerstmis beginnen wij met een nieuw vervolg verhaal. Ditmaal wordt het iets. heel bijzonders kijken jullie tegen dien tijd dus maar goed uit naar het eerste nummer van ons nieuwe kinderverhaal. Weten, willen, doen De K.N.A.C. hëeft van de hand van haar verkeersdeskundige, den heer C. M. Lange- veld, een goed verzorgd boekje uitgegeven, dat op origineele wijze belangstelling hoopt te wekken voor de verkeersveiligheid. De voornaamste verkeersregels worden er in toe gelicht en door gekleurde teekeningen ver duidelijkt, terwijl de lezer en lezeres voor zichzelf door het beantwoorden van vragen kunnen nagaan of zij op de hoogte zijn van hetgeen de schrijver hun heeft trachten bij te brengen. De verkeersborden zijn er tevens in opgenomen en van verklarende bijschriften voorzien. Van hoeveel nut het boekje in ver- keerskringen wordt geacht, moge blijken uit het feit, dat de eerste oplage grootendcels door groote instellingen voor verspreiding onder haar personeel is afgenomen. Haarlenische zwemconipelitie De zwemeompetitie van den Kring Haarlem is in het Sportfondsenbad voortgezet met de derde ontmoeting, welke werd georganiseerd door DWR. De uitslagen luiden: 33 1/3 m. rugslag meislesadspiranten1. J, Wis- Icer (DWR) 25 sec,: 2. T. v. Meel (Haarlem) 25.2 zc.: 3. J. v. Waard (DWR) 25.8 sec. 66 2/3 m. schoolslag jongensadspiranten: 1. J. Overeem (HPC) 53 sec.; 2. R. Solkamans (Haar lem) 55.4 sec.; 3. W. Kosters (HPC) 57 sec. 0 m. borstcrawl dames: 1. M. Marsman (IIVG-B) 1 m. 14.2 sec.; 2. J. v. Waard (DWR) 1 m. 16.2 sec.; 3. r. Smit (HPC) 1 m. 20 sec. 66 2/3 m. rugslag heeren nieuwelingen: 1. Holster (Haarlem) en J. Overeem (HPC) beide 52 sec.; 3. J. de Wit (Haarlem) 52.1 sec. 3 x 66 2/3 m. wisselslag estafette dames: 1. DWR 2 m. 41.4 sec.; 2 I-IVGB 2 m. 30.2 sec.; 3. DWT en Haarlem belde 2 m. 51 sec. 100 m. borstcrawl heeren nieuwelingen,: 1. H. v. Doorenmalen (Haarlem) 1 m. 9.6 sec.; 2 Tjebbes (HPC) l m. 10.8 sec.; 3. J. Rneynsberg (DWR) 1 m. 12 sec. De vierde ontmoeting der zwemeompetitie zal op Woensdag 19 Febr. in Stoop's Bad worden gehouden.-onder leiding van Zwemclub Haar lem. Van 15 December tot 15 Januari mogen geen wedstrijden gehouden worden. WATERPOLO Zian-D.W.R. 2-3 In een vlot gespeel/den waterpolo-wedstrijd waarbij DWR steeds in de meerderheid was, heeft DWR een overwinning behaald op Zlan. In de eerste helft van den wedstrijd maakte Nic. Kollerie met een ver en goed geplaatst schot 0I. Zijn broer Jan voerde hierna den stand op tot 0—3. Na de rust trachtte Zian den achter stand In te halen en waren "net Ti essen en Smal die dezen inderdaad wisten te verkleinen. De ge. üjkmaker bleef e<*ter uit. Het einde kwam met een 3—2 overwinning voor DWR, Bertus de Harder speelt Meer Bert us de Harder zal Zondag 15 December weer in een competitie-wedstrijd uitkomen en wel als linksbuiten van VUC tegen Hercules. De Harder heeft ook van medische 2ijde toestemming ge kregen om het wedstrijdspel te hervatten. V-P.R.O. hun programmablad behouden: Voor de microfoon verbod van propa ganda voor een radiobestel in welken vorm ook. Het uitgewerkte voorstel wordt op aan vrage bij het comité, postbus 110 Amster dam, toegezonden. Scliaaktouniooi voor scholieren Op 2, 3 en 4 Januari zal in de Muziekzaal van Restaurant Brinkmann het elfde schoolschaak- tournooi gehouden worden. De winnaar van dit tournooi zal de titel dragen van: Scholieren kampioen 1947. E. Santen, die het vorig jaar won. zal, daar hij niet meer te Haarlem op school gaat, zijn beker niet kunnen verdedigen. De deelname staat open voor alle scholieren uit het rayon Haarlem. Vóór 24 December kan men zich opgeven bij: J. P. Arnold, Verspronckweg 161, Haarlem. Elftal Oud-internationals Het elftal der Oud-internationals, dat Nieuw jaarsdag op het terrein aan de Spanjaardslaan legen HFC speelt, is als- volgt samengesteld: Doel: Leo I-Ialle. Achter: Weber en Caldenhove. Midden: Van Spaendonk, Pelldkaan en Van Heel. i Voor: Wels, Vente, Lagendaal, Tap en Van Gelder. FAILLISSEMENTEN Door het verbindend worden der Uitdeellngs- lijst zijn geëindigd de faillissementen van.: De nalatenschap van Jhr. H. J. Deutz van Lennep, in leven wonende te Heemstede. Cura tor Mr. F. J. D, Theyse te Haarlem. David van Kessel, handelende onder den naam Boekhandel „Pall-ieter", wonende te Haarlem, Jansstraat 28. Curator Mr. J. H. Ekering te Haarlem. De verwachting is dat in 1947, na aftrek van een geraamden uitvoer van 500.000 ton, ons land zal kunnen beschikken over circa 13 millioen ton vaste brandstoffen. Uiteraard kan dit cijfer ernstig worden be- invloed door den gang van zaken in het buitenland. Op basis van bovengenoemd cijfer zullen de toewijzingen aan de industrie kunneh geschieden op het peil van 1939. Tot af schaffing van de rantsocncering, met inbe grip van de huishrandvoorzicning, zal in 1947 nog niet kunnen worden overgegaan, aangezien dan de totaal beschikbare hoe veelheid naar schatting 15 millioen ton zou moeten bedragen, terwijl daarnaast nog ding van silicose wordt door den 'genees kundigen dienst der Nederlandsche steen kolenmijnen met groote belangstelling ge volgd. De raming van een exploitatiesaldo van f 1.290.000 is mogelijk door de te verwach ten gunstige resultaten der nevenbedrij- ven, voornamelijk het stikstofbindingsbe- drijf en de cokesfabrieken. De door de nevenbedrij ven gemaakte winsten over treffen de op de koolwinning geleden ver liezen. Handelsmarge. De marge voor den groothandel is sinds Mei 1940 met slechts 15 pet. gestegen, doch de marge voor den détailhandel met ge middeld 95 pet. De onderzoekingen, inge steld door den Directeur-Generaal van de Prijzen hebben aangetoond, dat deze mar- Het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening deelt mede, dat het nood zakelijk is, den betrekkelijk grooten voorraad jam bij den groothandel en de winkeliers te verminderen en meer in overeenstemming te j brengen met den huidigen omzet. Daarom zal morgen een bon worden aangewezen, welke uitsluitend recht geeft op het koopen van 500 gram jam. Op dezen bon mag dus geen boter hamsmeersel of -strooisel en evenmin suiker worden afgeleverd. Deze hoeveelheid jam zal eerst na de feest dagen in mindering van het suikerrantsoen worden gebracht. Op 3 Januari zal derhalve in plaats van een bon voor 750 gram suiker een bon voor 500 gram suiker worden aan gewezen. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 11 DECEMBER Schouwburg: Gruno, „Kemedie as remedie", 20 uur. Ged. Oude Gracht 47: Soefi-beweging: Le zing over Omar Kayam, 20 uur. Jacobstraat 6: Lezing maj. C, v, d. Vecht: „De groote pyra- mide", 20 uur. City: „Pygmalion" (alle leeftij den) 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: Piloot X (boven 14 jaar) 2,30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Karavaan" (boven 18 jaar) 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 Palace: „Vier van den ooievaar" (boven 18 jaar) 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luocor: „De Wln- terkonin'gin" (alle leeftijden) 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wij lachen weer" (alle leeftijden) 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 DECEMBER Concertzaal: Kerst Oratorium door Schoten's ge-verhooging niet abnormaal is en over- hefc soorlenprobleem een groote moeilijk- eenkomt met de' gestegen vervoerkosten heid vormt, aldus wordt medegedeeld in zakkenhuur en dergelijke. De maVge voor de Memorie van Antwoord inzake de be- den-détailhandel is in den loop van 1946 grootingen der Staatsmijnen. tweemaal verlaagd, terwijl eveneens twee maal geweigerd werd een aanzienlijke I De voor het Staatsmijnbedrijf voor het ïoonsverhooging door te berekenen, jaar 1947 geraamde productie van 7.200 000 °P de uit Amerika ingevoerde kolen ton komt overeen met een gemiddelde dag- wordt van overheidswege een toeslag ge- productie van ongeveer 24.000 ton zoodat geven, welke ongeveer overeenkomt met de voor 1947 geraamde productie ruim een den gemiddelden kostprijs der Nederland kwart meer bedraagt dan de huidige. Ver- £che koe wacht wordt dat deze toeneming zal wor den verkregen door uitbreiding van het aantal ondergrondsche arbeiders, alsmede door een geleidelijke stijging der prestatie. Een groot gedeelte van de in Limburg aanwezige kolenlagen bestaat uit minder goede en dunne lagen. Op het oogenblik worden in de meeste mijnen in beperkte mate meer goede en dikkere lagen bewerkt dan in normale omstandigheden het geval zou zijn. Intusschen wordt gestreefd naar verbetering der technische hulpmiddelen waardoor het rendement der minder goede en dunne lagen kan worden verhoogd. ^Bij de huidige prestatie van ruim 1600 K.g. per ondergrondschen dienst zou, ter bereiking van een jaarproductie van de Nederlandsche mijnen van 12 millioen ton, het aantal ondergrondsche arbeiders moeten worden uitgebreid met ruim 7500 man. De tewerkstelling van politieke delin quenten draagt eén tijdelijk karakter. Ge- bleken is, dat na vrijlating slechts een Gemengd Kooi-, 20 uur. Begijnhofkapel: Piano- klein gedeelte bij de Limburgsche mijnen recital Joltan Otten, 20 uur. Zuiderkapel: Ds. Vasseur, 20 uur. „Huls voor Ouders": Voordracht van mevr. Ir. M. WaardernburgLindeyer, .Huiselljike feesten -in het gezin", 20 uur. Bioscopen: als Woensdag. Een kleine, maar wereldberoemde industrie in de Achterhoek blijft werken. Als resultaat van de wervingsactie, welke zich over het geheele land uitstrekt, waren op 23 November 1946 bij de Nederlandsche mijnen 656 ondergrondsche arbeiders werkzaam. Hiervan zijn er nog 95 afkom stig uit Limburg en 561 uit de overige pro vincies. De stijging van het aantal silicose-geval- len, dat bij de Rijksverzekeringsbank werd aangegeven, is een gevolg van allerlei facto ren. De in het buitenland toegepaste in halatie, van aluminiumstof bij de bestrlj- Onder de industrieën in de Achterhoek is een bijzonder merkwaardige, die zelfs een unicum op haar gebied in ons land blijkt te zijn. Dat is een sinds 1830 bestaande per kamentfabriek welke kort geleden weer met haar werkzaamheden is begonnen. Wie het betrekkelijk kleine fabriekscomplex in Borculo zietzal niet kunnen vermoeden, dat dit bedrijf tot in de verste uithoeken dder wereld een naam wist te verwerven met perkamentin hoofdzaak trommelvellen. In alle soorten en maten worden ze hier ge maakt. De foto toont het spannen der vellen. Haarlemmers in cassatie De kapster A A. en haar vriendin A. B. van der P.. beiden uit Haarlem, zijn door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam wegens het verraden van een Jodin aan de Grüfie Polizei in Maart 1943, respectievelijk veroor deeld tot 10 en 8 jaar rijkswerkinrichting. Verdachte A. diende een verzoek om cassatie in. aangezien zij naar haar meening seen verraad had geoleegd. Toen een Haarlemsche haar gevraagd had een Jodin te herbergen achteraf bleek men aan het verkeerde adres te ziin geweest had zij bij de politie om in lichtingen gevraagd, of zij daardoor geen ge vaar kon loopen De politie verwees haar naar een adres, waar de Griine Polizei gevestigd bleek te zijn. Zij. zou daar van een tyDiste inlichtingen hebben gekregen en zich hebben laten ontvallen, dat, de tusschenmersoon bij haar terug zou komen. Daarop zijn de tus- schenpersoon en de Joodsche vrouw later bii1 het verlaten van haar winkel gearresteerd. De kapster ontkende iets met de arrestatie uitstaande te hebben gehad. Mej, ,Voor of tegen misdaad Dinsdagavond heeft de oud-voorzitter van den Volksraad van Ned.-Indië, lid van den Raad van State, dr. W. J. Meyer Ran neft, een radio-rede gehouden, waarin hij als zijn meening uitsprak, dat de Indonesi sche republiek door Japan is gesticht en dat zij door Engeland in stand is gehou den. „De massa wil rust en veiligheid en die kreeg zij van het Nederlandsche gezag, die krijgt ze niet van de republiek". De heer Meyer Ranneft karakteriseerde vervolgens het stellen van het alternatief „oorlog of vrede" als „onwaarachtig en on waardig". Het alternatief is: voor of tegen misdaad. Spreker drong aan op het breken met de „houding van serviliteit", een houding die, volgens minister Gerbrandy, nooit anders dan onvruchtbaar en onwaardig kan zijn. Dr. Meiier Ranneft vervolgde: „De Engel- schen hebben ons in Indië wel pijnlijk slecht behandeld, maar Engeland blijft een democratie, die vatbaar is voor een open baar beroep op behoorlijkheid. De Commis sie-Generaal had opdracht een oplossing te zoeken binnen de grenzen van een duide lijke wet. Zij heeft die grenzen overschre den. Zij had opdracht om een oplossing te vinden binnen het Koninkrijk. Zij gaf er een buiten het Koninkrijk. Hier is gehan deld in strijd met de wet. Dit is een poging tot een staatsgreep. Wat noodig is, is het ernstig zoeken naar een oplossing, die aanvaardbaar is voor alle groepen, een oplossing, die rekening houdt met alle realiteit, en niet met een deel er van. Voor alles zijn noodig andere mannen en géén overeenkomst. De onder- teekening van deze overeenkomst worde geweigerd, onverbiddelijk geweigerd", al dus besloot de oud-voorzitter van den Volksraad. De kolenverwerkingscapaciteit der co kes- en gasproductiebedrijven van de staatsmijnen bedroeg in 1940 circa 10.000 ton per etmaal. Deze capaciteit daalde tij dens en onmiddellijk na den oorlog tot ruim 5000 ton. Zij kan ten gevolge van de huidige vetkolenschaarschte nog slechts ten deele worden gebruikt. De gasaanvoer uit Duitschland, die einde October 1946 is be gonnen, blijft voorloopig beneden de ver wachting, terwijl de vooruitzichten dien aangaande hoogst onzeker zijn. De bouw van nieuwe cokesovens, ter herstelling van de vroegere capaciteit, zal verscheidene jaren in beslag nemen. In tusschen vraagt niet alleen het stikstofbin- dingsbedrijf belangrijk meer gas, doch ook door de openbare gasVoorziening wordt ten behoeve van gemeenten en industrieën een dringend beroep op de staatsmijnen gedaan. Er bestaat derhalve een tekort aan gas. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18,00, 20.00, 23.00 Nieuws. 19,00 Orgel. 19.15 Her stel van de volkswelvaart. 19,30 Ds. A. v. Biemen. 20.05 Weerpraatje. 20.08 Dingen van den dag. 20.20 Metropole orkest. 20.50 J. H. Squire- Ceyleste-oetet. 21.15 „De Handelaar", hoorspel. 22.00 The Ramblers. 22.30 De mensch als doel en middel. 23.15 Op vleug'len van muziek. 23.30 Operette programma. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws. 19.15 Het nieuws uit Indië. 19,30 Engelsche les. 20.05 Nederlandsch Kamerkoor. 20.35 Relief werk. 20.55 Radio Phil- harmoniseh orkest. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Myra Hess. 22.45 Avondoverdenking. De buitenlandsche politiek van Roemenië wordt in het ontwerpantwoord op de Troonrede, waarvan de bespreking heden in de Kamer zal beginnen, als volgt omschreven: „De Kamer van afgevaardigden, een oprechte uiting van den volkswil, zal bijdragen tot de bevestiging van den wereldvrede. Te dien einde zullen wij de vriendschappelijke betrekkingen en de econo mische, cultureele en politieke samenwerking met de Sovjet-Unie en andere nabuurstaten handhaven en vergrooten. Wij zullen eveneens de politieke economische en cultureele betrek kingen met de V S„ Engeland, Frankrijk en alle andere landen, die zich aan het werk van den vrede wijden, versterken in het verlangen, dat die .betrekkingen vriendschappelijk zijn". De Britsehe Nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat de Sovjets meer dan tweehonderd duizend Duitsche krijgsgevangenen omstreeks Kerstmis aanstaande zullen doen repatrieeren, in antwoord op een verzoekschrift van zeven- Van der P. ontkende medeplichtig te duizend afgevaardigden van Vrouwen-comités zijn geweest. Haar vriendin had haar gevraagd in de Sovjet-Russische zóne. mee te gaan om boodschappen te doen Men In het Proces tegen de 16 leden van den be was toen bij de Duitsche politie "geweest Zij wakin°sstaf van het vrouwen-concentratiekamp was meegegaan omdat zij beter Duitseh sprak Ravensbrück heeft de Nederlandsche vroed. Zij was ook in het .huis van de kapster oo het vromv Neeltje Epker. die door de Duitschers oogenblik, dat de recherche de beide slacht- i werd gearresteerd, omdat zij aan de moeders offers arresteerde. Zij beweerde getracht tead,vlfeerde' haar baby's naar de Nederlandsche hebben de arrestatie te voorkomt» door de getuipi, zij ver- fiets van een der vrouwen te vcrberEen I Z1J ln Gen kunstmatig gekoelde cel De procureur-fiscaal concludeerde ten'aan-^""'d fara"Bel> gehouden. zij werd door Theo- rien van de eerste verdachte, dat de opeelee- 5?™, f 'e'\ beklaagden, geslagen, „die de straf te laae was en achtte den tijd van e kracht va" man aan de" viiftien jaar rijkswerkinrichting een juistere maat. Ten aanzien van verdachte Van der P. acht te de-procureur-fiscaal de bewijsmiddelen niet voldoende. Daarom concludeerde hij tot terugverwijzing van deze zaak naar het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden. De onggveer 60-jarige Haarlemsche timmer man H. L. diende een cassatieverzoek in. aan gezien hij zich onschuldig achtte aan het ver raden van het Joodsche echtpaar V. in Octo ber 1942. Verdachte beriep zich op de naar zijn meening zeer vage getuigenverklaringen, die een veroordeeling tot 3 jaar rijkswerk inrichting tengevolge hadden Hij zou. toen hij gearresteerd werd, omdat hij goederen van het echtpaar V. in huis had. aan de Duit schers hebben verklaard, dat hij zelf het echt paar verraden had. De procureur-fiscaal acht te het gewenscht ook deze zaak naar het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden terug te wijzen. Naar aanleiding van het cassatieverzoek van den Haarlemschen N.S.K.K.-man M. A. K„ die wegens vordering van auto's en onderdeelen. alsmede diefstal van koolzaad tot vier jaar rijkswerkinrichting was veroordeeld, conclu deerde de procureur-fiscaal tot een verzoek om een voorlichtingsrapport. Uitspraak in alle zaken 30 December. dag legde, omdat zij hierop getraind was". In het Lagerhuis werd de Britsehe 'regeering gisteren gevraagd om beperking van den import van in Amerika gemaakte films te overwegen, daar de Britsehe huismoeders „liever wekelijk hun blik pork uit Chicago hebben dan een weke- lijksch verdoovend middel uit Hollywood". De vragenstellende Labour-afgevaardlgde Wil liam Warboy vroeg den minister van financiën Hugh Dalton om de verzekering dat indien Engeland den Import uit de Vereenïgde Staten in 1947 zoubeperken, de bezuiniging films en geen voedsel zou betreffen. De Paus zal op den 24sten December de tra- ditioneele Kerstgroeten van de kardinalen in ontvangst nemen en een redevoering uitspreken die over de Vaticaansche radio zal worden uit gezonden. De Kerstrede van den Paus wordt met groote belangstelling tegemoet gezien daar de Pau3 gewend is in de Kerstrede zijn visie op de meest brandende kwesties der wereld te geven. Het Amerikaansche hoofdkwartier in Oostenrijk heeft bekend gemaakt dat aan de Nederiandsche regeering uitrusting is terugge geven welke door de nazi's was meegenomen en gedurende den oorlog gebruikt werd om Donau- schepen minder kwestbaar voor magnetische mijnen tè maken. Het materiaal was afkomstig van Nederlandsche Diescl-eiectrische treinen» meldt U. P.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2