De Commissie-Generaal zal tot onderteekening gemachtigd worden Het Indonesisch nationalisme krijgt volle vrijheid tot ontplooiing Noodlanding in de woestijn Provinciale Staten zetten de behandeling der begrooting 1947 voort Santpoort Regeering aanvaardt ontwerp-accoord In de Tweede Kamer heeft de minister van Overzeesche Gcbiedsdeelen, mr. Jonk man, hedenmiddag: een verklaring over de Indische kwestie afgelegd. Hij zeide daarin: „Indien de regeering thans verklaart, dat het haar voornemen is de Commissie- Generaal te machtigen deze overeenkomst te onderleekenen, moet deze verklaring uiteraard zoo worden verstaan, dat die onderteekening de Nederlandsche regee ring tot niets meer of anders verbindt dan wat volgens de door de Commissie-Gene raal opgestelde toelichting is overeenge- gekomen met onverkorte inachtneming van wat de regeering in deze A^ergadering verklaren zal. De overeenkomst moet worden gezien in het licht van de bü de wet en in haar instructie aan de Commissie-Generaal verstrekte opdracht: het bevorderen van de voorbereiding van een nieuwe rechts orde voor Nederlandsch-Indië. Deze overeenkomst stelt dus de nieuwe rechtsorde niet vast, doch beoogt de basis aan te geven, waarop die zal worden op getrokken. Aanvaarding van hetgeen door de Com missie-Generaal in dien zin is overeen gekomen, komt de regeering wenschelijk en noodzakelijk voor, omdat het vooral psychologisch en staatkundig geboden is zoodanige afspraak te maken, wil men daadwerkelijk de basis voor een vernieuw de duurzame samenwerking van de Neder- landsche en Indonesische volkeren leggen. Psychologisch immers moeten wij daartoe eerst van vijanden weer vrienden wox-den, of in het Idonesisch gezegd van „moesoeh" weer „temen". De ontworpen overeen komst spreekt daarvan duidelijk. Staat kundig moeten wij uitdrukkelijk de ko loniale verhouding verwerpen en het vrij willig volledig deelgenootschap in plaats daarvan doen treden. De ontworpen over eenkomst voldoet aan dien eisch. Aan de beginselen van de 7 December-rede moet een begin van uitvoering worden gegeven. De ontworpen overeenkomst doet daartoe een eersten stap. Zij stelt in het licht, dat Nederland de eeuwenoude koloniale ver houding, waarvan in het begin van den tweeden wereldoorlog nog slechts eenige overblijfselen aanwezig waren, radicaal en voor goed verworpen heeft en dat het be reid is, om op voet van gelijkheid duur zaam met Indonesië samen verder te gaan. In dit aanbod is de richtlijn gevolgd overeenkomstig de koninklijke rede van 7 December dat de vernieuwing van de samenwerking van de Nederlandsche en Indonesische volkeren en andere bevol kingsgroepen van Nederlandsch-Indië in de eerste plaats de instemming van de vertegenwoordigers der Indonesische vol keren behoeft. In de oprechte en vastberaden bereid heid tot deze hervorming en tot deze sa menwerking ligt voor de regeering het zwaartepunt dezer overeenkomst. Nader overleg. De uitwerking dezer afspraak moet in- tusschen nog grootendeels volgen, afhan kelijk als die is van nader overleg tusschen Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie, van nader beraad met de verte genwoordigers der Malinogebieden en dei' andere bevolkingsgroepen, van samenwer king met de Staten-Generaal tot wijzi ging van de Grondtvet van het Koninkrijk der Nederlanden, van de voorgestelde con- stitueerende vergadering voor de Grond wet van de Vereenigde Staten van Indo nesië en van de conferentie voor het sta tuut van Nederlandsch-Indonesïsche Unie. De hoofdlijnen van de gedachte toe komstige staatkundige verhoudingen zijn evenwel geschetst, waarbij wordt uitge gaan zoowel van de geldende wettelijke als van de bestaande feitelijke verhoudin gen. Zoo handhaaft art. 15 de huidige staats- en volkenrechtelijke positie van het Ko ninkrijk der Nederlanden, en erkent art. 1 daarnevens de regeering van de repu bliek Indonesia als de factouitoefenende het gezag over Java, Madoera en Sumatra. Bij den daarop aansluitenden opzet der toekomstige staatkundige verhoudingen in deze overeenkomst verkrijgt de nieuwe rechtsorde nog geenszins volledig gestalte, doch worden de kiemen daarvoor gelegd. Een Nederlandsch-Indonesisch staatsrecht FEUILLETON door Hans Hirthammer 34) XXXIV. Voorloopig bood de keuken achter het verblijf van Hla Ma Chood voldoende ge legenheid om zich te verdedigen.. Bhagat en Cookerel hadden in alle haast uit een paar losse rotsblokken een soort barrica de opgeworpen, welke hen niet alleen be schermde tegen hun belagers, maar ook tegen de naar binnen lekkende vlammen. Professor Floyd had zich spoedig van zijn zwakheid hersteld en maakte nu een inspectietocht door het hol om alle mo gelijkheden voor een verdere verdediging te onderzoeken. Bhagat's overredingskunst had tenmin ste weten te bewerkstelligen, dat het groot ste deel der jonge vrouwen en meisjes zich met eerlijke geestdrift aan de zijde der vreemdelingen schaarde, terwijl de oude ren zich, zooal niet direct vijandig ge zind, dan toch van elke toenadering af- keerig toonden. Floyd was juist met groote verbazing voor een bronvormige schacht blijven staan, toen uit het halfduister een slanke, zeer knappe jonge vrouw op hem toetrad. „U bent verrast hier een bron te vin zal de staatsinrichting der Unie beheerschen, Nederlandsch staatsrecht zal beperkt blij ven tot het Koninkrijk (nieuwe stijl) en Indonesisch staatsrecht zal opgroeien in de Vereenigde Staten. Oppervlakkige beoordeeling van den vorm der ontwerpovereenkomst zou nu al kunnen doen denken aan volkenrechtelijke verhoudingen, als zou er hier namelijk een verdrag met een vreemde mogendheid worden gesloten, door de volksvertegen woordiging goed te keuren. Nauwkeuriger bestudeering van den tekst van aanhef en artikelen leert echter, dat het er om gaat: „De goede betrekkingen tusschen de volke ren van Nederland en Indonesië te verze keren in nieuwe vormen van vrijwillige samenwerking, die het mogelijk maken de relatie tusschen beide volkeren op nieuwe grondslagen te vestigen" en dat met name de Nederlandsche regeering en de regee ring van de republiek Indonesia daartoe zullen gaan samenwerken door den staat der Nederlanden te hervormen tot een Nederlandsch-Lndonesische Unie, waarvan Nederland en Indonesië gelijkwaardige le den zullen worden. In den aanhef zal voor wat de Neder landsche regeering betreft dan ook de on derwerping aan de „goedkeuring" van de volksvertegenwoordiging als vervallen moeten worden beschouwd, aangezien die passage er slechts aan bedoelt te herinne ren, dat de Nederlandsche regeering ook- in deze aan de controle der Statcn-Generaal onderworpen is. In de wet op de instelling van de Com missie-Generaal ging de republiek nog schuil onder de z.g. „nieuw gevormde staatkundige organisaties". In de aide-memoire werd een de facto- erkenning ingeluid. Deze overeenkomst trekt deze lijn door en erkent een de facto- •gezagsuitoefening van de regeering der republiek over Java, Madoera en Sumatra. Het oude Nederlandsch-Indië wordt een souvereine democratische staat op federa tieven grondslag en de Vereenigde Staten van Indonesië worden een volwaardig lid van de Nederlandsch-Indonesische Unie (artt. 2 en 6), doch de bevolking van eenig gebiedsdeel, welke zulks wenscht, kan een bijzondere verhouding tot de Vereenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden (nieuwe stijl) verlangen (artt. 3 en 4). De staat der Nederlanden wordt een Ne derlandsch-Indonesische Unie, waarin de leden der Unie in overwegend federatief verband gaan samenwerken, terwijl vroe ger de rijksdeelen meer unitarisch waren geordend. Samenwerking door middel van eigen Unie-organen op h§t terrein van buitenlandsche betrekkingen, defensie, fi nanciën en economische en cultureele be trekkingen wordt beoogd en de ter behar tiging van de gemeenschappelijke belangen genomen besluiten zullen worden genomen in naam des konings. In de Unie zal Indo nesië zelfstandig worden en Nederland b 1 ij v e, n. Een meer unitarisch geordend staatsverband zou niet alleen de Indone sische vrijheid beknotten, doch ook Neder land sterker ondergeschikt maken dan het wellicht verdragen zou. (Artt. 6-8). Aan het hoofd van de Unie staat volgens art. 8 de Koning der Nederlanden, aan wien volgens de toelichting van de Commissie- Generaal oppergezag blijft opgedragen. H.M.'de Koningin draagt dus de kroon der Unie, onpartijdig troonend boven de leden der Unie (evenals in Nederland boven volksgroepen en partijen) aan het hoofd der Unie immers niet te zien als'Koningin der Nedei'landen, doch tevens dit zijnde. In zoodanige constructie zal de Koningin derhalve handhaven, overeenkomstig art. 53 van de grondwet, de onafhankelijkheid en het grondgebied van den staat (dan de Unie) en zal de bescherming van de vrij heden en de lachten van alle staatsburgers nog sterker uitdrukking vinden. Hoe de Unie en de Koningin aan het hoofd daarvan in de Vereenigde Staten van Indonesië zullen zijn vertegenwoor digd, wie het staatshoofd der Vereenigde Staten zal zijn, zooals de Koningin van zelfsprekend h# staatshoofd is van het Ko ninkrijk der Nederlanden (nieuwe stijl), is in het ontwerp opengelaten. Het is ech ter duidelijk, dat ook de Vereenigde Staten een staatshoofd zullen behoeven en dat ook dit staatshoofd tot het hoofd der Unie in nauwe betrekking zal moeten staan. Ook in de internationale samenleving zal Indonesië een eigen plaats gaan innemen, wanneer de Nedei-landsche regeering erin slaagt de toelating van de Vereenigde Sta- J ten van Indonesië als lid van de organisa tie der Vereenigde Volken te erlangen, hetgeen de jongste troonrede mede in het vooruitzicht heeft gesteld. Psychologisch en staatkundig moet ook de in het tweede lid van art. 17 opgenomen mogelijkheid van arbitrage worden ver klaard. waarbij uiteindelijk zelfs de be middeling van een door den voorzitter van het Internationale Hof van Justitie te be noemen derde kan worden ingeroepen. De regeering ontveinst zich niet, dat de Commissie-Geiferaal door deze bepaling op te nemen zeer ver is tegemoet gekomen aan het verlangen der republiek om al bij deze overeenkomst, en gedurende den over gangstijd voordat de nieuwe rechtsorde zal zijn gevestigd, ten volle als zelfstandige partij te worden erkend. De regcering heeft na rijp beraad ook deze bepaling aanvaard. Het Indonesisch nationalisme in zijn ver schillende schakeeringen krijgt volle vrij heid tot ontplooiing, terwijl Nederland zijn roeping overzee blijft vervullen. Zoowel de Malinogebieden als de repu bliek worden in hun eigen waarde erkend en kuixnen de plaats in het nieuwe staats bestel verwerven, welke hun toekomt en welke zij verlangen. Aan de andere bevolkingsgroepen wordt hun recht van medezeggingschap gewaar borgd. De fundamenteele menschelijke rechten en vrijheden van het handvest der vereenigde naties zullen zij genieten, en aan de wederzijdsche uitoefening van het staatsburgerschap dpoi- Nedex-lgndsche en Indonesische staatsburgers kan, indien noodig voor hen het recht worden ont leend, dat staatsburgerschap deelachtig te worden, waaraan zij de voorkeur zullen geven. Met inachtneming van den daaraan door de Commissie-Generaal gegeven uitleg, welke eenerzijds onverkort laat de onder scheiden verantwoordelijkheid van par tijen, en anderzijds de mogelijkheid van arbitrage niet uitstrekt tot de vaststelling van de nieuwe rechtsorde zelve en welke overigens uiteraard d'ie arbitrage beperkt ,tot die geschillen, welke uitsluitend op de verhouding tot de republiek betrekking hebben. Samenvattende stemt'de regeering der halve in met de psychologische en staat kundige strekking der ontwerp-overeen- komst en ziet zij in de daarin neergelegde schets der töekomstige staatkundige ver houdingen de mogelijkheid geopend om de beginselen der 7 December-rede bevredi gend te verwezenlijken. Zij is zich ervan bewust, dat van de uitwex'king dezer afspraalf overigens alles afhankelijk is en dat zij dus de belangen der Indonesische en Nederlandsche vol keren geestelijke en stoffelijke bij voortduring gewaarborgd moet weten. Uit het vereischte democratisch karakter en de verzekering der fundamenteele rech ten en vrijheden volgt mede, dat zal ver- Is Uw costuum of mantel verregend? WIJ PERSEN VOOR ij OP Old (Rothes IXew Koningsplein 10 - Telefoon 48N6 Depot: Trompstraat 140 (Adv t dwijnen, wat de Japanners als daarmede tegenstrijdig hebben achtergelaten. Naar de voorwaarden van het gesloten bestand zal de evacuatie der nog in het gebied der republiek geïnterneerden snel moeten worden voltooid. De voorbereiding der nieuwe rechtsorde in Indonesië zal op voldoende machtsmid delen moeten steunen. Tot verzwakking of vermindering daarvan zal niet mogen wor den overgegaan, voordat de waarborgen eener rechtsorde aanwezig zijn. De Commissie-Generaal stelt zich voor na dit politieke accoord over de ge- werischte financieele en economische ver houdingen nadere besprekingen met de Indonesische delegatie te voeren en ook'te dien aanzien tot een afsprgak tc komen over wal gezamenlijk zal worden nage streefd. Ook de regeering acht dit noodza kelijk. Het zal noodzakelijk zijn op den grond slag van bestand en politiek accoord ten spoedigste mede overeenstemming te ver krijgen over financieele en economische waarborgen. In dit kader waren dan in het algemeen de voorwaarden te schep pen, waarop Nedei-land overheid en particulieren voor zoover noodig ge steund door buitenlandschen ondernemings geest bereid zullen kunnen worden ge vonden, de volkshuishouding van het nieu we staatsbestel te dienen in wederkeerig- heid, tevens arbeid, vernuft en kapitaal uit de geheele Unie over zoo breed moge lijk gebied productief makende. De regee ring zal daartoe de Commissie-Generaal van nadere instructies voorzien. De regeering meent echter de ondertee kening der basis-overeenkomst niet op deze aanvullingen te moeten laten wachten. Op het eerst gesloten bestand behoort dit politieke accooi-d zoo spoedig mogelijk te volgen. Het is de taak der Nedex-landsche regee ring te bevorderen, dat de verschillende volkeren, welke over vier werelddeelen verspreid in het Koninkrijk der Nederlan den werden samengebracht en eeuwenlang hun samenleving hebben beproefd, thans na de omwenteling van den tweeden we reldoorlog naar de eischen van dezen tijd den nieuwen vorm van verdere samen werking vinden. Daartoe kan de oude rijkseenheid niet meer dienen en is een nieuwe Unie op den hechten grondslag van een vx-ij willig aanvaard volwaardig deelgenootschap der leden op te bouwen. „Bij wei slagen met Gods hulp van deze conceptie zouden Indonesië en Neder land aan de wereld een voox-beeld geven. In dezen geest is de regeex-ing bereid de door de Commissie-Generaal medegebrach te ontwerp basis-overeenkomst te doen on derteekenen", aldus besloot de minister. In <le gisteren voo.-.eezeitc lilting der £róvlneu:Ic Ststei cgrootings- mr. A. Eeredoctoraat voor H.M. de Koningin De Koningin is benoemd tot eeredoctor van faculte libre de theologie Protestante de Montpellier. De deken der faculteit, prof. Henri Leenhardt, zal Donderdag in het Paleis aan het Voorhout de doctorsbul aan H. M. overhandigen. Dank van Venray Gistermiddag is in het Haaiiemsche Stadhuis als stoffelijk blijk van Ven- ray's dank voor al het geen deze stad na de be vrijding voor het kleine petekind in het Zuiden deed, een fraai gedenk raam onthuld, ontworpen en uitgevoerd door den Maastrichtschen kunste naar H. Schoonbx-ood. Zoowel bestuurs-autori- teiten uit de beide ge meenten als vertegen woordigers van de Haar- lemsche en Venraysche comités, die zich in den zomer van 1945 zooveel moeite voor het mensch- lievende doel hebben ge troost, waren in de trap- penhall van het Stadhuis aanwezig. Namens de Venraysche gasten spra ken burgemeester A. Jan sen en de voorzitter van het comité „Venray" de heer P. Jansen; het schoone geschenk, dat de Haarlemsche Stedemaagd voorstelt, die het terneer gezeten Venray opbeurt, werd in een gevoelige toespraak door burge meester M. A. Reinalda aanvaard. Tevens werd het Haarlemsche ge meentebestuur een ver gezellende oorkonde aan geboden. de Roos (P v.d.A.) zijn betoog voort. H:.i zeide De fractie kan zich vereenlacn met de samenstelling van het college; onevenredig :s het, dat het buitengewone lid ook deel uit maakt. van de P v. <1. A., maar dat is- door den loop der omstandigheden ontstaan Spre kende over de provinciale uitgaven, verzocht spr. een aantal subsidies betrekking hebben de op het onderwijs te verhoogen De fractie vereenigt zich met het denkbeeld een commis sie voor waterschapsaangelegenheden te be noemen. Dc heer G B a a s Kzn. (A R.) besprak de daden door de bestuuisraden in de bezettings jaren verricht. Zij zijn echter onvolledig in een memorie van Ged. Staten opgesomd. Spr. ze(de, dat het mogelijk beter ware geweest, als de zuivering van het provinciaal personeel aan Ged. Staten was overgelaten Tenslotte besprak de heer Baas dc verkiezing van Ged. Staten. De leden der A.R. en C.H.U fracties hebben altijd één Statenclub gevormd en zij wezen één vertegenwoordiger aan voor het college. Er bestond steeds samenwerking met andere fracties. Daarin is verandering ge komen. Aan de verkiezing van een commu nist wenscht de Prot. Christelijke fractie niet mee te werken De heer Harm sen (Comm.) „Uw collega bij de samenstelling van het college van B. en W. in Amsterdam wel." Ten aanzien van de begrooting merkte de heer Baas nog op, weinig progressiviteit te hebben aangetroffen. Door de geweldige ver arming is dat echter ook niet mogelijk. Middagvergadering. In de middagvergadering van Dirisdag der Provinciale 'Staten van Noordholland zijn de algemeene beschouwingen over de provin ciale begrooting 1947 voortgezet Zes leden van de communistische fractie hebben het woord gevoerd, om wenschen ten aanzien van subsidies voor huisherstellingen (door den Haarlemmer, mr. Proper) land- en tuin bouw en volksgezondheid te bespreken. Hun fractievoorzittei-, de heer A. J. Koeje- mans zeide o.a., dat er in de begrooting nog weinig van de vernieuwingen is waar te nemen en hij gaf in overweging doortastend op te treden. Uit het reservefonds behooren gelden gehaald te worden voor het herstel van huizen e.d. en voor werkzaamheden welke in de bezettingsjaren niet uitgevoerd konden worden. Subsidies zijn z.i. te laag en hij zou die in het algemeen met 10% willen verhoogen. Ten aanzien van de verkiezing van Ged. Staten merkte spr. op, dat hij ver deeling der zetels door de P. v d. A. egi de communisten de beste oplossing had gevon den. De heer Polak ging in het bijzonder in op hetgeen mr, Bakhuizen van den Brink gezegd had over de C.P.N., welke volgens hem in» ons land een specifiek Nederland sche partij is. Over de samenstelling uan het college spraken ook nog de heer Clynk (K.V.P.) die samenwerking met de communisten af wees, doch opmerkte, dat aanvaarding van twee zetels juist te achten was tegenover de kiezers, en Mr. dr. V a n Br u,g gen (C.H.) Met betrekking tot de volksgezond heid betoogde de heer Sajet (P. v. d. A.) dat de organisatie er van in de provincie op een chaos lijkt. Van eenheid is geen sprake en om die te bereiken riep hij de medewer king in van Ged. Staten. Om het damkampioenschap van Nederland Spannende laatste ronde Zondag zal in het Amsterdam sch Schaakhuis de zeer belangrijke laatste ronde worden gespeeld. Dan ontmoeten elkaar: R. C. KellerP. Roozenburg; Beers v. d. Staay, W. HuismanW. Roozen burg, VerhoevenVos, LigthartJ. Metz. De partij Dilkelv. Dijk zal a.s. Zater dag te IJmuiden worden gespeeld in Hotel Augusta des n.m. 3 uur. Het is Dukels laatste gelegenheid om zich een kans te verschaffen, bij de bovenste zes plaatsen te komen. Ligthart kan tegen J. Metz altijd zeer lastig spelen. De DCIJ-er heeft zich reeds geplaatst en is dus veilig voor het deel nemen aan het volgende tournooi. Met spanning zullen de dammers uitzien naar het resultaat van de partij R. C. Keiler tegen P. Roozenburg. Naar onze overtuiging is de 22-jarige Rotterdamsche meester iets sterker, maar een match van tien partijen tusschen' beide spelers ein digde onbeslist. Wij vermoeden dat de laatste ronde geen beslissing zal brengen. Remise lijkt ons de voor de hand liggende uitslag. Daarna zullen drie partijen worden ge speeld om den titel. Wordt dart geen 'be slissing verkregen dan wox-den opnieuw drie partijen gespeeld. Daarna wordt ge speeld totdat de eerste winstpartij wordt verkregen. Van de laatste ronde zal de AVRO een reportage uitzenden des middags om half vijf en des avonds acht uur. FEESTAVOND „ONDERLINGE VRIENDSCHAP" Donderdag 12 December houdt de buurtver- eenigin-g „Onderlinge Vriendschap" een feest avond in Thalia. De Haarlemsche tooneelver- eeniging „Door Inspanning Uitspanning" voert de comedie in drie bedrijven van Darlo Nico- demle „Overschotje" op. De regie i* in handen van Jan van Dam. Muzikale medewerking ver leent de band van Leris Unike en een geani meerd bal zal dit feest besluiten. Dc heer Clynk heeft ook den wensch geuit het georganiseerd Overleg uit te brei den lot alie organisaties, aangesloten bij dc Stichting van den Arbeid. Een zuiver financieel betoog hield de heer Rustige (C.-H.). die er o.a. op aandrong ;n financieel rapport samen te steller., waardoor de leden een goed inzicht krijgen de 'financiën Dan is het gemakkelijker mee te werken aan de versobering. Over de indeeling der begrooting, speciaal ton aan zien van waterstaatswerken, had nu-, s. J. baron van Harlnxma l hoe Sloo- ten (P. v. d. V.) een aantal technische op merkingen, en zijn fractiegenoot, de heer Bruin besprak de mogelijkheid van aanstelling van een particulieren accoun tant. Verder gaf de heer Donk (K.V.P.) een historisch overzicht over de belastingheffing, om te betoogen, dat de Staten meer zelfstan dig moeten kunnen optreden De heer \V\ Th. A van Beek (K.V.P.) verzocht meer werken uit te voeren en de bedragen voor ontginningen tc verhoogen, waarna de heer Visser (P. v. d. A.) aan dacht vroeg voor het werken onder arbeids-' voorwaarden. Nadat de heer Mul (C.-H) de belangen van tuinders had bepleit, een lans bad ge broken voor verbetering van het land- en tuinbouwonderwijs en de wenschen over de instelling van een commissie voor water schappen had ondersteund, verdaagde de voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk de zitting tot Woensdagmorgen. Strenge straffen toor overtre ding van walvisch-reglementen Voorstellen op internationale conferentie Volgens berichten uit Washington heeft de straffen-commissie van de Internatio nale Walvischconferentie strenge straffen voor overtredingen van de walvisch- reglementen hi uitzicht gestold. Groot-Brittannië, Rusland, Denemarken, Nederland en Noorwegen zijn in deze com missie vertegenwoordigd, dio volgens de berichten een uit drie punten bestaand programma heeft vastgesteld, dat 'aan de plenaire zitting van de conferentie zal worden voorgelegd: Eik aan de conferentie deelnemend land zal aan een internatio nale commissie bijzonderheden van ver meende overtredingen overleggen. De op te leggen straffen zullen in de verschil lende landen zooveel mogelijk aan elkaar gelijk zijn. En tenslotte: de straffen zullen zoo streng mogelijk zijn. Vischaanvoer in Enjjelsclie havens Gedurende de maand October bedroeg de aan voer van versche zeevisch in de voornaamste Engelsche havens: Huil 304.857 cwts ter waarde van B93.522 p.slG-rlmsby 297.435 cwts, waarde 729.171 p.st., Lowestoft 214.588 cwts, waarde 295.057 p.st., Fleetwood 145.133 cwts, waarde 307.724 p.st., Milford 64.444 cwts, waarde 150.600 pond sterling. Deze cijfers hebben betrekking op den aanvoer van Engelsche schepen. Door buitenlandsche schepen werd aangevoerd een hoeveelheid van 119.814 cwts ter waarde van 345.308 p.st., waarvan 36.095 cwts ter waarde van 100.042 p.st. in Schot land. In Aberdeen werd in October aangevoerd (door Britsche schepen) een hoeveelheid van 183.8G6 cwts ter waarde van 407.907 p.st. (1 cwt. hundred weight is 50.8 kg.). MARKTBERICHT VAN MAANDAG Besommingen. Versche haring: KW 124 I70G9 Kustvisscher: KW 77 f 885. WIN TERLEZING NED. IIERV. KERK. li? de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat zal a.s. Donderdagavond de eerste wïnterlezing ge houden worden. Spreker ts prof, dr. G. C. van Nlftrik, hooglecraar te Utrecht met het onder werp: „De wederkomst van Christus". NED.HERV. GEMEENTE. Bij de her^emming voor een lid ln hel Kies college der Ned. Herv, Gein. van I.Tmuiden- Oost werd het grootste aantal stemmen uitge bracht op den heer J. a. Vermaal, zoodat ook Sn de elfde vacature is voorzien. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. ten Woldevan iïeljst, d„ Meer. vlietstraat 32, Velsenv M. A. Brakenhoff—Tim mer, z„ Schulpweg 133» Velsen-N.; W. c. Balm— Jongenelis. z„ Heerenduinweg 54 IJmuiden-O,; J. Gerritsmade Vries, z„ Bloemstraat 116. IJmuiden; M. E. BreetveldHeeremans, Hoofdstraat 47, Santpoort; Oh. J. Komdeur— Smoor, z„ Bik- en Arnoldkade 36, IJmuiden; C. Groen—Spierenburg, d-, Kon, WllJielnnnakade 57, IJmuiden; G. Slager—Bals, z,, Kerkerinklaan, 20, Santpoort; G. Bosman—Mulder, d., Alex. Bellstraat 69, IJmuiden; R, StSJnman—Nijenhuis, d., Ladderbeekstraat 22, Velsen-N.: A. Luidenga —van Du ij ven voorde. z„ Tuindefsstraat 87, IJmuiden; N. Hop—van Tiel. d.. Hoofdstraat 187, Santpoort: E. G. BoleekPerquln, d Hagelin- gerweg 98, Santpoort; H. van der Kruijsscn Koopmans, d„ Eikenstraat 33, IJmuïden-O.; C. L. van Ginkel—Straling, d.. J. P. Coenstraat 97, IJmuiden-O.; L. J. M. van der PutteRuijse- naars, z., Beekvlietstraat 12, Santpoort; C. J. Vlaarfcamp—Smit, d., Narcissenstraat 7, Sant poort. OVERLEDEN: G. Halff, 80 j., wed, van G. Stam, Trompstraat 31, IJmuiden-O.; J. M. Zout man, 80 j., echtg, van J. Jaspcrse. Pr. Steijn- straai 7, IJmuiden; C. Wesselman, 28 j., echtg. van A. Kolaschnik. Wüstelaan 75, Santpoort; N. van Dorp. 3 Mnd., z. van J. van Dorp, Hof- laan 39, Velscn-N. AFHALEN VAN BONKAARTEN Voor, het afhalen van bonkaarten In het Bad huis aan de Wüstelaan zijn aan' de beurt: Don derdag 12 December de lettere M tot en met Q en Vrijdag 13 Dec. de lettere R tot en met V. den?" sprak zij hem, zonder eenig accent, in vloeiend Engelsch aan. Floyd was door de onverwachte ver schijning van een Mulattin in deze, louter door inlanders bewoonde, lugubere om geving. zoo verbluft, dat het even duurde voor hij een antwoord vond. „O wie bent u?" vroeg hij stamelend. „Ik ben nog meer verrast onder de vrou wen van Hla Ma Chood een dame aan te treffen". Het ontging hem niet, dat zij zich slechts met groote moeite wist te beheerschen. „Ik ben Mabel Austen. Mijn vader, offi cier bij de lanciers, is in een gevecht te gen opstandige woestijnstammen gesneu veld. Mijn moeder was een Perzische. Zij stierfEen snik welde in haar keel. Professor Floyd voelde zich tot in het diepst van zijn ziel getroffen. „Ik begrijp, wat u zeggen wilt. Laat u die droeve herinneringen rusten. Vertelt u mij liever hoe komt u in 's hemels naam hier?" „De aanvoerder der opstandelingen le- v ex-de mij aan den Maharadja uit. Om te voorkomen, dat ik hem tegenover de Brit sche autoriteiten zou verraden, liet hij mij naar de holen van Shaiddhab brengen. Sinds twee jaren leef ik hier onder de strenge bewaking van Hla Ma Chood. Van harte hoop ik, dat uw onderneming met succes zal worden bekroond. Ik sta u met mijn zwakke krachten gaarne ten dienste, al is er dan in die wereld daax-buiten nie mand meer, die op mij wacht Ontroerd nam Floyd haar hand in de zijnen. Een smalle, welverzorgde vrouwen hand met lange, lenige vingers. „Welk een zeldzame speling van het lot", zei hij haperend, „dat ik u hier moest vinden juist op dit oogenblik! U geeft mij weer moed, ik dank u zeer!" Mabel Austen was zichtbaar verlegen. „Mij is het, of ik een voorgevoel heb ge had van deze ontmoeting". Zij keek hem openhax-tig aan, terwijl haar hand nog steeds irx de zijne rustte. Daax-na vervolgde ze, kennelijk met het doel het gesprek een andere wending te geven: „Ik heb me, zoo goed en zoo kwaad als dat ging, zooveel mogelijk van de menschen hier afgezon derd, maar onder de jongeren zijn er ve len, die- mij een goed hart toedragen. Ik heb hun verteld van de wereld van licht en vrijheid daar buiten en dat heeft hen in opstand gebracht, tegen het troostelooze bestaan dat zij hier gedoemd zijn te lijden". „Ja, u hebt voortreffelijk werk ver richt; dat hebben wij reeds kunnen con- stateeren. Als die anderen er niet waren, die oude vrouwen „Ja; daar moet u voor oppassen. Haar fanatisme kan gevaarlijk wox-den". Toen hij daarop trachtte te verhinderen, dat zij haar hand uit zijn greep los maak te, trad even een pijnlijk zwijgen in. Ten slotte echter staakte zij met een verlegen lachje haar pogingen. „Verstond ik dat zoojuist goed?" vroeg hij- om het gesprek weer op gang te bren gen. „Is dit werkelijk een bron?" Zij knikte slechts, niet in staat een woord, uit te brengen. De aanwezigheid, de aan raking van een mensch, die uit haar eigen wex-eld kwam, scheen een machtigen in druk op haar te maken. „Een zeer belangrijke ontdekking, die waterader! Wanneer zou blijken, 'dat zij rijk genoeg is om het dal daar buiten tot vruchtbaar land te maken, zou dat wel een zeer gelukkige oplossing zijn voor de jeugd van Shaddahab!" „O u denkt aan kolonisatie? Ja. zou heerlijk zijn!" Francis Floyd zette zijn ondex-2oekingen •voort; Mabel bleef voortdux-end aan zijn zijde; haar hand rustte nog steeds in de zijne. Zij bevonden zich nu in het uiterste einde van het hol. Het schijnsel der fakkels vermocht nauwelijks tot hier door te drin gen. „Daar in dien hoek heb ik geleefd!" zei Mabel fluisterend. „Voor zoover men dan dit bestaan leven kan noemen. Meer dan eens heb ik ernstig overwogen er een eind aan te maken, maai- iko, u mag mij niet meer verlaten!" De herinnering aan alles, wat zij had moeten doorstaan, werd haar plotseling te machtig. Zij verborg haar hoofd aan zijn schouder en barstte in snikken uit. Floyd begreep, dat hier woorden niets vermoch ten. Hij liet haar rustig uithuilen, maar de krachtige druk van zijn handen om haar schouders schonk haar de overtuiging, dat zij op zijn steun zou kunnen rekenen. Vooraan bij het haardvuur weex-klonk eensklaps een kreet. Zijn hoofd omwendend, ontwaarde Floyd een aantal spookachtige gestalten, die heen en weer renden tusschen laaiende vlammen. Hij schrok op, onmiddellijk het» gevaar beseffend, waarin zij verkeerden. „Kom, Mabel, wij moeten gaan zien, wat daar gebeurd is!" Zij renden door het hol. Er was geen twijfel mogelijk: het vuur had zich een weg gebaand over de barricade heen en het was nu duidelijk te zien by den in gang van het verblijf der vrouwen was een wild handgemeen ontstaan. Floyd probeerde het meisje terug te houden. „Vei-berg je in je schuilplaats Mabel! Als alles afgeloopen is, kom ik je halen!" Zijn waax-schuwtng was echter ver- geefsch. Zij klemde zich hardnekkig aan zijn ara) vast en weigerde hem alleen te laten. Plotseling zag zij zich door een horde oudere vrouwen omringd. Krijschend en tierend trachtten deze zich van het meisje meester te maken, maai- door een paar welgerichte vuistslagen wist Floyd' de Megera's voorloopig nog op een afstand te houden. Direct daarna echter volgden de ge beurtenissen elkaar met koox-tsachtige snelheid op. Hia Ma Chood was door zijn aanhangers bevrijd. Cookerel en Bhagat waren over rompeld en door de inmiddels naar binnen gedrongen lijfgarde van Shiddhabs heer- scher gevangen genomen. Toen de pi-ofessor de situatie, in haar vollen, hopelóozen omvang overzag, was het te laat. Reeds zag hij zich door zijn belagers omringd. Er was geen uitweg meer. Daar hij zijn beide vuisten noodig had om zich de vijanden van het lijf te houden gelukte het den vrouwen eindelijk Mabel van zijn zyde weg te sleuren. Al haar opgekropte haat tegen de Mu lattin scheen op dit oogenblik tot uitbar sting te komen. Met haar knokkige vuisten sloegen zij op het weerlooze meisje in, terwijl anderen haar de kleeren aan flar den trokken. Midderwijl had het vuur fel om zich heen gegrepen, aangewakkei-d door den sterken luchtstroom, welke nu ook door dit hol zijn weg had gevonden. Het ,razende snelheid laaiden de vlammen langs de ta pijten aan de muren en vervolgens von den zij volop voedsel in het houten keu kengerei en de houtblokken, die in groote hoeveelheden bij het fornuis lagen opge stapeld. „Gooi haai' in het vuur!" schreeuwde plotseling een der vrouwen, op Mabel doe lend en dit voorstel vond onmiddellijk al- gemeenen bijval. Ja, ja, verbrand haar! Niemand anders dan zij heeft ons met haar duivelskunsten die vreemden op ons dak gestuurd!" Toen Mabel zich door ruwe handen op getild voelde, slaakte zij een git, waarin al haax* doodelijke angst lag opgesloten. Smerige, bruine vingers hielden haar keel dicht en op dit oogenblik, toen het einde onvermijdelijk scheen, wierp zij een laat- sten wanhopigen blik op Floycï. Die blik, waarmee zij afscheid van hem leek te nemen, greep den Engelschman tot in het diepst van zijn ziel. Hij brulde van machtelooze woede. Neen, zóó niet! Zóó mocht hun einde niet zijn! Een bovenmenschelijke kracht scheen zich van hem meester te maken. Zijn vuisten schoten uit; hard al staal troffen zij de gezichten van zijn tegen standers. die even achteruit deinsden en hem daardoor gelegenheid boden zich los te rukken. Met een paar sprongen bereikte hij het meisje, zijn handen grepen toe, pakten het slanke figuurtje, hieven het omhoog en in een wilde jacht rende hij met zijn last naar het andere einde van het hol Hij kwam niet ver. (Wordt vei*volgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3