IJmuider Courant De Azerbeidsjanen capituleeren voor de centrale regeering Revolutie poging in Venezuela Eerste ronde van den strijd de Ind ische kwestie over Ongeveer 2'A millioen gulden oorlogsschade aan gemeente-eigendommen De Commissie-Generaal vóór Kerstmis naar Indonesië terug? 61e Jaargang No. 18507 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. E. Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert l'eereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 12 December 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen- - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,— - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Tebris geeft zich per radio over Tebris, de hoofdstad van de Perzische autonome provincie Azerbeidsjan, heeft zich, aldus meldt Reuter, aan de Perzische regeeringstroepen overgegeven. Deze overgave werd door radio-Tebris gisteravond bekend gemaakt. De centrale troepen zijn heden morgen in Tebris gearriveerd. Dc gouverneur van Azerbeidsjan heeft den Sjah het volgende telegram gezonden: „Het Perzische leger is welkom in Azerbeidsjan''. Naar verluidt, is.de democratische leider van Azerbeidsjan, Dzjafar Pishevari, naar de Sovjet-Unie gevlucht. Het is juist een paar jaar geleden, dat Pishevari zijn auto nome Azerbeidzjaansche regeering heeft gevormd. Volgens een woordvoerder uit het hoofdkwartier der Perzische regeerings troepen zou „de Azerbeidzjaansche affaire spoedig afgeloopen zijn". De democratische partij in Azerbeidsjan heeft een resolutie aangenomen, waarin men zich accoord verklaart met het zenden van troepen door de regeering te Teheran teneinde toezicht te houden op de verkie zingen, aldus radio Tebris. Men stelde ver der vast, dat de vrijheid en onafhankelijk- heid van Perzië ten koste van alles moet blijven gehandhaafd. De radio zegt verder, dat de provinciale raad van Azerbeidsjan heeft besloten zich niet te verzetten tegen de komst der re- geeringstroepen. De val van Tebriz is te Teheran met vreugde begroet. De eerste reactie van de regeering op de telegrammen uit Tebris was voorzichtigheid en het leger zet den opmarsch volgens de plannen voort, waar bij afdeelingen naar elke plaats zullen worden gezonden voor de ontwapening van de burgers en de voorbereiding der verkie zingen. De strijdkrachten, welke Mianeh bezetten, meldden dat de terugtrekkende Azerbeidsjanen de spoorlijnen, spoorweg stations, hoofdwegen en bruggen verniel den en de regeeringstroepen hebben om genie-versterking gevraagd. In de hoofdstad van Venezuela, Cara cas, is gisteren een officieele verklaring uitgegeven, die mededeelde dat er een „opstandige beweging op beperkte schaal" had plaats gevonden met behulp van som mige troepen van het garnizoen van Mara cay, de 'hoofdstad van den staat Aragua. k De officieele verklaring schreef de ordeverstoring toe aan aanhangers van vroegere régimes. (De Venezolaansche revolutionaire Jun ta, onder leiding van Romulo Betancourt, heeft 'in October 1945 de macht in den staat overgenomen. D.e Junta heeft, sinds dien de regeering gevormd, en kreeg in October 1946 de meerderheid bij de alge- meene verkiezingen.) Maracay ligt ongeveer 90'kilometer van de hoofdstad Caracas. Volgens Reuter be- heerschen de opstandelingen in Venezuela de steden Maracay, Valencia en San Car los, Volgens radio Valencia worden de ge vechten voortgezet. Naar verluidt is de opstand voorbereid door dezelfde officie ren, die ook in October in opstand zijn gekomen. De opstandelingen zouden on tevreden zijn over de democratische actie partij, de regeeringspartij van Romulo Bétancourt, dien zij beschuldigen „com munist" te zijn. Noch het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, noch de Venezo- laansche ambassade te Washington hebben de bevestiging dev geruchten over den op stand kunnen verkrijgen. De staat van beleg zou zijn afgekondigd. Lagerhuis-debat over Schumacher Over het bezoek van dr. Kurt Schuma cher, leider der sociaal-democraten in Duitschland, zijn in het Britsche Lager huis door de oppositie vragen gesteld. De oppositie kwam vooral op tegen de offi cieele ontvangst, die aan Schumacher was bereid. Hector McNeill, de minister van Staat, verklaarde dat Schumacher welis waar door de Labour-partij was uitgenoo- digd, doch dat „het niet juist zou zijn ge weest, als de regeering het bezoek niet officieel zou hebben opgemerkt". Doodstraf geëischt tegen Cyriel Verschaeve Woensdagmorgen is te Brugge de zaak behandeld van den Vlaamschen priester dichter Cyriel Verschaeve. Deze wordt er van beschuldigd tusschen 1940 en 1943 lid Ie zijn geweest van de „Duitsch-Vlaam- sche Arbeidersgemeenschap" („de Vlag") en door bijdragen in verschillende tijd schriften met nationaal-socialistische strek king de politiek van den vijand gediend te hebben. Tegen Cyriel Verschaeve is de doodstraf geëischt. Voorts heeft de staat als civiele partij schadevergoeding ver langd. Nog twee eereraden nemen ontslag Dc voorzitter van den cereraad voor het tooneel, mr. H. Wïllemse, heeft een brief aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gezonden, waarin hij verklaart, dat hij en de leden van den «ereraad (mej. I. M. van Dugteren, Hans van Meerten, Paul Storm en J. J. Vorrink), hun werkzaamheden voor dezen eereraad wenschen te eindigen, daar er „een niet te overbruggen kloof bestaat tusschen de inzichten van den Eereraad voor het Too neel en den Centralen Eereraad". Een dergelijke brief is ook ontvangen van den eereraad voor Beeldende Kunsten. Ook deze raad, bestaande uit de heeren jhr. mr. M. van der Goes van Naters (voor zitter), dr. J. G. van Gelder, E. Bruijn, J. Troelstra en J. Wolbers heeft ontslag ge nomen. DIENSTNEMING BIJ DEN VIJAND A. W, B. uit' Aerdenhout was wegens toe treding tot de Waffen SS door het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch tot negen jaar rijks werkinrichting veroordeeld. Zijn zaak diende thans voor den Bijzonderen Raad van Cas satie. Dc procureur-fiscaal concludeerde tot verwerping van het beroep. De stafchef der centrale troepen heeft medegedeeld, dat aanzienlijke voorraden wapens en munitie zijn buitgemaakt en dat een aantal gevangenen gemaakt werd. Russisch protest De Russische ambassadeur- in Teheran, Sadchikow, heeft, naar het blad „Atesh" meldt, opnieuw bij de centrale regeering geprotesteerd tegen het binnentrekken der regeeringstroepen in Azerbeidsjan, waar door naar de opvatting der Sovjets de Rus sische grenzen in gevaar worden gebracht. Sadchikow heeft volgens genoemd blad la ten weten, dat de Sovjet Unie dit optre den niét door de vingers kan zien. De Britsclie oorlogsschuhl De Britsche ambassadeur Ln de V. S„ Lord Inverchapel, heeft verklaard dat Engeland tengevolge van zijn oorlogsin spanning aan de rest van de wereld vijf milliard pond sterling schuldig is- Het doet vreemd aan, aldus de ambas sadeur, dat de groote agressor uit den oor log komt met een schuld aan het buiten land die iets meer dan de helft bedraagt van die van het land, dat als eerste het zwaard opnam ter verdediging van de vrijheid. ZAL JAPAN CHRISTELIJK WORDEN? Generaal Douglas MacArthur, geallieerd opperbevelhebber in Japan, heeft in een brief aan dr. Louis Newton, voorzitter van de Amerikaansche baptistengemeenschap, verklaard, dat zijn bezettingspolitiek in Japan gebaseerd is op leidende beginselen van het christelijk geloof. Volgens MacArthur heeft het christen- dgm tengevolge van de leege plaats, die de gebeurtenissen in het geestelijk leven in Japan hebben achtergelaten, thans een kans zonder weerga sinds de geboorte van Christus om zich onder de volkei-en van Japan en het Verre Oosten te verbreiden. In het statistisch bulletin van de „Interna tional Tin Research and Development Council" te Den Haag is medegedeeld, dat de wereld- tinproductie voor 1946 wordt geraamd op 94.000 ton en het verbruik op 125.000 ton. Op den rijkswag bij Diemen raakte een oplegger met vaten augurken los van den trekker en reed den berm in. Enkele vaten waren tegen den schok niet bestand, zoo dat een augurken-lawine een deel van den weg bedekte. TWEEDE KAMER Maandag begint het Kamerdebat (Van onzen parlementairen redacteur.) Volkomen leege tribunes en in de loges ook bijkans geen belangstellenden, behalve prof. Schermerhorn, voorzitter der Commissie- generaal. Toch was hetgeen zich daar beneden in de zaal afspeelde de moeite waard. Men kon er de eerste ronde aanschouwen van den strijd over Linggadjati. Die is voor de voor standers gunstig afgeloopen. Zeker, als om strijd verklaarden de verschillende sprekers, dat het door hen ingenomen standpunt ten aanzien van de regeling der werkzaamheden nog niets wilde zeggen aangaande hun oor deel over de kwestie zelf. Maar al meenden zij dit allen in volle oprechtheid, in hun on derbewustzijn speelde het door hen te dien opzichte gekoesterde gevoelen toch wel een rol. Voorzitter Van Sehaik stelde voor om Maandag met de debatten over de Indische kwestie te beginnen. Hij gaf toe dat er onge twijfeld wat te zeggen viel voor het standpuilt de regeeringsverklaring en de toelichting der Commissie-generaal eerst in de afdeelingen te bestudeeren. Maar door de zaak nog langer aan te houden, zou de spanning hier en in Indië nog toenenfen. Zou men de normale manier van voorbereiding van debat volgen, dan zou dit eerst begin Januari gehouden kunnen worden en het was den voorzitter uit een gesprek met minister Jonkman gebleken, dat de regeering een dergelijk uitstel bepaald ongewenscht achtte. Dit had bij hem den doorslag gegeven. Zoo stond het niet met den heer Schouten (A.R.). den heer Tilanus (C.H.). mr. Vonk (P. v.d.V.) en ds. Zandt (St. Geref.) Deze afge vaardigden waren van meening, dat, juist omdat er een reeks van staatsrechtelijke en, andere vragen rijzen, handhaving van de nor male procedure beslist de voorkeur verdien de. En dit mede, omdat men anders ook weer heel wat lieden verbolgen zou maken doQrdat die zouden meenen, dat de volksvertegen woordiging het niet noodig achtte een zoo gewichtige aangelegenheid als nu aan de orde komt. deugdelijk te onderzoeken. De heer Schouten diende een hiertoe strekkend voor stel in. Prof. Romme (K.V.P.) was ïntusschen van oordeel, dat de wenschelijkheid om ten spoe digste tot een beslissing te komen, het meeste gewicht in de schaal diende te leggen. Men had in elk geval tot Maandag respijt voor nadere studie en overleg. Mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.), die dit al rijkelijk lang vond, maar er uit eerbied tegenover de oppositie genoegen mee wilde nemen, gaf te kennen, dat na de regeerings verklaring en de toelichting op de overeen komst alles eigenlijk zoo duidelijk is, dat een afdeelingsonderzoek met betrekking tot iets, dat niet een wetsontwerp is, doch het regee- rmgsbeleid uitmaakt, overbodig geacht kan worden. Bovendien noemde hij als nog een nadeel van uitstel, dat de Commissie-generaal die ten snelste weer naar Indië zou dienen terug te keeren, langer hier moet blijven. En de heer Wagenaar (Comm.) gaf uiting aan zijn bezorgdheid voor toenemende spanning, wat voor hem voldoende was om zich tegen het voorstel-Schouten te verzetten Dit ver wierp de Kamer met 2547 (de K.V.P.de P. v.d.A. en de Communisten brachten het voor stel om hals} waarna zij zonder hoofdelijke stemming» haar goedkeuring hechtte aan het presidenteele voorstel, zoodat dus Maandag de tweede ronde begint. De zonder hoofdelijke stemming (aanteeke- ning van het „tegen" der communisten) genomen begrooting van Openbare Werken en Wederopbouw verschafte minister Vos ge legenheid allerlei interessante cijfers over het probleem van den achterstand en den bouw van woningen ten beste te geven, waarbij van hetgeen hij bij Waterstaat nog te zeggen had., slechts aangestipt zij, dat mettertijd zoowel bij Velsen als bij de Hembrug een tunnel zal komen. De begrooting van Economische Zaken bracht een zee van sprekers aan, die elkaar bestreden wat betreft de wenschelijk heid of onwenschelijlcheid om het behoefte element bij de toestemming tot vestiging klein-bedrijf een rol te laten spelen. Verder wijdde ook menige spreker, zooals d.rs. Kort hals (P.v.d.V.) en de heer Kikkert (C.H.) aan dacht aan wat er straks ten aanzien van be drijfsorganisatie tot stand dient te komen, in welk verband eerstgenoemde in de vrije or ganisaties daarvoor speciaal de bouwsteenen zag. Had de heer Hoogcarspel (Comm.) den staf gebroken over de loonen- en prijspolitiek der regeéring, de heer Nederhorst (P.v.d.A.) verweet den Communisten een redeneering, die aan demagogie deed denken. Zoo ging het tot een laat uur door Huidige schaderegeling bepaalt de rijksbijdrage naar een waarde van slechts f 1.3 millioen Burgemeester en Wethouders hebben een overzicht opgemaakt van dc door de ge meente geleden oorlogsschade aan eigendommen. Deze schade is voor slechts een gering deel ontstaan door oorlogshandelingen. Herstel van dc/.c oorlogsschade vergde een bedrag van f 3300 voor het gasbedrijf en van f 3500 voor het herstellen van schade geleden door de woningbouwvereenigingen. Indien het hierbij gebleven was, zou de gemeente er, wat haar eigendommen betreft, zonder belangrijke schade goed zijn afgekomen Helaas is de afbraak van circa 4000 percecien op de hiervóór genoemde periode gevolgd. Hel woord is aan Prof. S. Hoekstra: Niet pessimistisch broeden en peinzen, maar geloof aan het ideaal, dat is het wat de wereld overwint. Aan deze slooping vielen de volgende gemeente-eigendommen ten offer: 1. De voormalige openbare lagere school (C) met dienstgebouw aan het Wil- lemsplem te IJmuiden. De openbare lagere school no. 2 aan de Hadleydwarsstraat te IJmuiden. 3. De openbare lagere school no. 7 aan den Wijkerstraatweg te Velsen-Noord. 4. Het politiebureau aan het Willems plein te IJmuimen. Het voormalig arbeidsbureau, de po litiepost en de woning aan den Engelmun- dusweg te IJmuiden-Oost, respectievelijk genummerd 2a, 2b, 2c. De woningen: a. Hadleystraat 51 te IJmuiden; b. Stephensonstraat 6 te IJmui den; c. Stationsweg 168 te IJmuiden Oost; d. Zeeweg 47 te IJmuiden Oost; e. Velser- duinweg 104 te IJmuiden Oost: f. twee verspreide woningen nos. 45 en 47, IJmui den Oost. 7. Het gebouw van den Vleeschkeu- ringsdienst te Velsen. De stichtingskosten van de bovengenoemde objecten hebben achtereenvolgens bedragen1. f 47.765.30, gesticht in 1879; 2. f 139.515.47, gesticht in 1927; 3. f 123.990.80, gesticht in 1915; 4. f 13.664.49, gesticht in 1907; 5. f 17.740.45 gesticht in 1907: 6. a. Gekocht in 1939 voor f 2.041.50; b. Gekocht in 1934 voor f® - h beschac|jgde object f2.749.10; c. Gekocht in 1933 "SS1"* in nee op net oescnaci^ae ooject gelijk is aan de schuld van de woning- bouwvereenigLng aan de gemeente, be droeg oorspronkelijk f 525.664.28 en op het moment der afbraak f 373.046.03. Van de Woningbouwvereniging „Vel sen" zijn 276 woningen gesloopt. Hiervoor bedroeg de leeningsschuld oorspronkelijk f 939.199.01. en op het moment der af braak f 713.072.44. Bovendien had een groot aantal wo ningen van laatstgenoemde vereeniging ernstig te lijden door vernieling en dief stal gedurende het tijdvak, dat zij leeg stonden tengevolge van de evacuatie. Aan herstelkosten is hiermede een bedrag van f 153.439.86 gemoeid. De woningen van de R.K. Vereeniging „Woningbouwvereniging" zijn alle voor afbraak gespaard gebleven, doch hebben wel geleden van het leegstaan. De herstel- kosten bedragen f 19.528.31. En de vergoeding? B. en W. maken voorts enkele opmer kingen ten aanzien van de vergoeding, welke aan de gemeente in het vooruitzicht is gesteld ter compensatie van de geleden schade. Reeds in den bezettingstijd gold hier voor een regeling krachtens welke de ge voor f 5.839.55; d. Gekocht in 1926 voor f 7.2-30: e. en f. Gekocht in 1939 voor f 12.600. 7: f 9.228.23, gesticht in 1919. Voorts zijn van het Waterleidingbedrijf door de afbraak verloren gegaan 3476 dienstleidingen en van het Gasbedrijf 3480 dienstleidingen, 2451 muntgasleidingen, 39 gasmeters en 98 lichtmasten. De oorspronkelijke boekwaarde van deze goederen bedroeg f 150.049.07. De schade aan de openbare scholen, ontstaan door, plundering en vernieling tijdens de bezetting wordt door B. en W. voor zoover thans kan worden nagegaan geschat op circa f 15.000. Bovendien is door de Duitsche mili tairen weggevoerd het volgende brand- weermaterïaal 1 autodraaüadder Fordtruck 1937 vervangingswaarde f 14000; 1 autobrand spuit Ford 1938vervangingswaarde f 28.540; 1000 m. 2y2" brandslang, vervan gingswaarde f 3500: 1 Komeet-lucht- schuimkanon, vervangingswaarde f 450; 1 sirene, vervangingswaarde f 150. De bovengenoemde schade heeft uitslui tend betrekking op wat rechtstreeks aan de gemeente in eigendom toebehoort. Hiernaast zijn er echter vele objecten, toebehoorende aan instellingen, waarvan de verhouding tot de gemeente wordt be- heerscht door wettelijke bepalingen en wier eigendommen grootendeels met over heidsmiddelen zijn verkregen, en welke eveneens schade hebben geleden. B. en W. meenen dat dit overzicht aan volledigheid zou inboeten, indien van deze schade geen melding werd gemaakt- In de eerste plaats zij gewezen op de woningen van de in deze gemeente ge vestigde woningbouwvereenigingen. Schade aan woningbouwvereenigingen Van de Algemeene Coöperatieve Arbei- derswoningbouwvereeniging zijn alle wo ningen (96) gesloopt. De leeningsschuld van de gemeente aan het Rijk, en welke Na de vergadering van de Tweede Ka mer, tiidens welke de regeeringsverklaring over de ontwerp-overeenkomst van Ling gadjati werd voorgelezen, heeft de heer Schermerhorn, voorzitter van de Commis sie-Generaal tegenover een Belga-corres- pondent zijn voldoening geuit over het feit, dat de regeering zich in groote trek ken met de Commissie-Generaal accoord heeft verklaard. De heer Schermerhorn achtte het niet uitgesloten, dat de Com missie-Generaal nog voor Kerstmis naar Indonesië'zou terugreizen om het accoord te onderteekenen. In dezen is de Commissie-Generaal ech- ter uiteraard afhankelijk van de beslissing der regeering. Staat van beleg op Borneo en Celebes Gisteren is bekend gemaakt dat Dinsdag op Borneo en Celebes de staat van beleg is afgekondigd wegens Ket toenemen van ter roristische actie. Een officieel communiqué spreekt van hevige verstoringen der orde en veiligheid. Gebleken is dat de wanordelijkheden worden georganiseerd en geleid door van buiten komende elementen, waarbij gede serteerde Japanners zijn waargenomen. Soendaneezen telegrafeeren de Commissie-generaal In aansluiting op ons bericht van Woens dag over de oprichting van de Partai Rakjat Pasoendan wordt nader medege- rustende schuldrestant een rijksbijdrage kon verkrijgen, berekend volgens een daartoe vastgestelde formule, doch met dien verstande, dat voor de gemeente Vel sen eerst een schade moest zijn aangemeld van f 70.369.47, alvorens op eenige ver goeding aanspraak kon worden gemaakt. Ingevolge deze regeling is door B. en W. aan schuldrestant reeds een bedrag op gegeven van f 1.299.238.97. Het behoeft echter geen betoog, zoo schrijven B. en W„ dat in de bovenver melde regeling een groote onbillijkheid schuilt, aangezien de gemeenten met een zuinig financieel beheer (grootere aflos singen en daardoor kleinere schuldrestan ten) hierdoor ernstig werden benadeeld. Het na de bezetting ontworpen wets voorstel, waarbij de hiervoor geschetste gang van zaken, ten aanzien van de scha deregeling, vrijwel geheel werd overge nomen, ontmoette dan ook van de zijde der gemeenten heftige tegenkanting, niet in het minst van de gemeente Velsen. Op een door de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten belegde vergadering, waarbij het gevoelen der gemeenten werd gevraagd omtrent het aanhangige wets ontwerp, werd door Velsen dan ook be toogd, dat het hier ging om een nationale ramp, welke ook nationaal gedragen diende te worden. Voor zoover thans bekend, verkeert het nieuwe ontwerp nog steeds in een stadium van voorbereiding. Wellicht zal dit het ge volg zijn van de door de gemeenten naar voren gebrachte bezwaren en verlangens. Op grond hiervan kunnen B. en W. de uiteindelijke rijksbijdrage in de geleden oorlogsschade niet opgeven, terwijl de vergoeding vanwege de molest-verzeke ring, afhankelijk als zij is van de rijksbij drage en haar eigen betalingscapaciteit evenmin kan worden vermeld. Het bijzonder onderwijs. Het bijzonder onderwijs verloor door afbraak vier scholen, terwijl de herstel- kosten van de schade der andere bijzon dere scholen op f 80.000 wordt geraamd. Bij herbouw zal de financiering weer door de gemeente dienen te geschieden. Het eindcijfer. Het eindcijfer van de gemeentelijke oor logsschade is moeilijk te bepalen. Het is in elk geval onjuist de waarde der ver loren gegane objecten vast te stellen op de op deze objecten rustende schuld dat het Soendaneesche volk zich inzake j restanten. Terecht is door het gemeente zijn toekomst in volkomen vrijheid zal j bestuur op het onjuiste van dit regee- kunnen uitspreken, daar het gaarne met1 ringsstandpunt gewezen, andere Indonesische volken in federatief verband onder de Kroon van de Koningin I vereenigd wil blijven, doch ook zijn deeld, dat deze vereeniging aan de Com missie-Generaal een telegram heeft ver zonden, waarin zij den wensch uitspreekt, zelfstandig volksbestaan wenscht te zien verwezenlijkt in een eigen staatsvorm. Een telegram van gelijke strekking is naar den minister-president verzonden, met de toe voeging van de artikelen drie en vier van de ontwerpovereenkomst, waarbij zij aan- teekent: „Wij vreezen, dat indien de Soen- da-landen eenmaal in de republiek, zijn opgenomen, het zelfstandig maken prac- tisch onmogelijk zal zijn". Het totaal der opgenoemde schaden, deels gerekend naar de stichtingskos ten, deels naar de oorspronkelijke leeningsschuld bedraagt rond 2^4 mil lioen gulden, en volgens de door de regeering voorgestelde schaderegeling kan een rijksbijdrage verwacht wor den, gerekend over een bedrag van f 1.299.238.97. Weerbericht IETS KOUDER Verwachting gefldig .tot Vrijdagavond-: Aanvankelijk weinig wind en o,p vele plaatsen nevel of mist. Later zwaar be wolkt, toenemende Zuidoostelijke wind, nu en dan eenige regen, ln liet Noord oosten van het land tijdelijk wellicht wal sneeuwval. Iets kouder, voorname lijk in het Zuidwesten van het land, doch nog nergens temperatuur meer dan onge-veer 1 graad onder nul. Het was gisteren een jaar geleden dat de door de Duitschers onder water gezette Wieringermeer weer drooggemalen was. Naast de vernielde landbouw schuren zijn overal noodwoningen verrezen. Conflict tusschen couranten in Alkmaar D.e oud-illegale bladen „Kennemer Koe rier", „Vrije Hoornsche Courant" en „Vrije Alkmaarder" hebben per bulletin bekend gemaakt, dat zij van de N.V. Dagblad voor Noord-Holland per deurwaarder de aan zegging hebben ontvangen, dat de N.V. weigert deze kranten verder te drukken. De directie der N.V. Dagblad voor Noord-Holland heeft medegedeeld, dat hier geen sprake is van onwil, maar dat een en ander een gevolg is van de ontoereikende technische apparatuur. Het is het bedrijf niet langer mogelijk vier bladen van den huidigen omvang te zetten en te drukken. Het personeel heeft ernstige bezwaren tte- gen de lange werktijden. Verschillende pogingen zijn volgens de directie ondernomen om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, echter zon der resultaat. De N.V. had de drie oud- illegale bladen aangezegd, dat zij Zater dag het drukken zal stoppen, tenzij alsnog werd ingegaan op door haar reeds eerder gedane voorstellen. Nadat de drie bladen het bulletin had den laten verspreiden en aanplakken heeft de directie der N.V. het drukken terstond stopgezet, zoodat de drie couranten giste ren reeds niet konden verschijnen. Zij heb ben zich thans tot den voorzitter van den Persraad gewend met het verzoek maat regelen te nemen, opdat de bladen weer kunnen verschijnen. Italianen molesteeren Britsche soldaten Dezer dagen heeft zich in de Italiaansche stad Padua een incident voorgedaan, waarbij tweehonderd Italianen en eenige Britsche of ficieren betrokken waren. Het begon, toen een Britsche legerauto in botsing kwam met een Italiaansch voertuig. Voorbijgangers, die het ongeluk zagen gebeuren, wierpen zich op den chauffeur van de Engelsche auto, waarna zij de auto vernielden. De politie kon den chauffeur ontzetten. De menigte was haar opwinding echter niet meer meester, en, naar een Engelsch rapport mededeelt, begon men een charge op een eantine, waar juist eenige Britsche officieren naar binnen gingen. De politie kwam opnieuw te hulp, maar kon niet verhinderen, dat twee officieren gewond wer den. Van de eantine zelf werden de ruiten vernield, terwijl de menigte bovendien de Britsche vlag, die op het gebouw woei, naar beneden haalde en in stukken scheurde. Be halve de Britsche officieren, werden ook twee Italianen gewond. De uitbarsting van woede was het gevolg van het onjuiste gerucht, dat bij de botsing tusschen de twee voertuigen eenige Italianen gedood waren. In Napels hebben zich in de laatste dagen eenige incidenten van overeenkomstigen aard voorgedaan, deelt Un, Press mede. Diefstallen uit auto's te Amsterdam opgehelderd Op 18 September waren de» Engelsche majoor Ch. F, Chittleburgh en zijn echt- genoote, die met vele landgenooten een bezoek hadden gebracht aan de graven van de Engelsche Airbornes bij Arnhem en Oosterbeek, waar ook hun eenige zoon een rustplaats gevonden heeft, de gasten van de gemeente Amsterdam. Dieven sta len uit hun autp een tascn, welke onder andere herinneringen aan den gesneuvelde bevatte. De Amsterdamsche politie heeft thans de leden van een uitgebreid complot van minderjarige dieven en helers gearres teerd, die het speciaal gemunt hadden op het ontvreemden van goederen uit gepar keerde auto's. Men heeft reeds negen diefjes en vier helers aangehouden, waardoor een vijf entwintigtal diefstallen zijn opgelost. De eigendommen van den gesneuvelden piloot zijn door een heler, een caféhouder uit de Haarlemmerstraat, verbrand. De justitie had destijds op de terugbezorging een be looning gesteld. Bij Zandvoort gestrande schip vlotgekomen Het bij Zandvoort gestrande schip is gis termiddag tijdens den vloed zonder sleep boothulp vlot gekomen en heeft zijn reis voortgezet. Het was de Deensche sleepboot „Lilly" met op sleeptouw het landingsvaar tuig „Oder", op weg van Antwerpen naar Kopenhagen. Beide schepen zijn Woens dagavond in IJmuiden binnengeloopen. Joodsche aanspraken op Duitsch bezit Het Jewish Agency te Jeruzalem heeft aanspraak gemaakt op Duitsch bezit in Pa lestina ter waarde van ongeveer 500 mil lioen gulden als herstelbetaling voor door Joden tijdens de vervolging door Hitier ge leden verliezen, aldus het Arabische dag blad „Asj Sjaab". Het gaat om zes land bouwnederzettingen met een oppervlakte van ongeveer 19.000 acres, waarvan 10.000 acres beplant zijn met citrusboomen. Dit grondbezit, dat sinds 1900 op verschillen de tijden van Arabieren werd gekocht, staat bekend als zeer vruchtbaar. Deze week gaan 100.000 vaten fezouten haring naar Rusland aarschijnlijk zal reeds deze week een begin gemaakt worden met den export van 100.000 vaten gezouten haring naar Rusland. Dinsdag hebben twee Russische deskundigen de haring gekeurd. Hét Rus sische vaartuig „Budenni" zal in Rotter dam de haring inladen. Ook de verscheping van gezouten haring naar de Russische zóne van Duitschland zal vermoedelijk nog deze week beginnen. Als tegenprestatie zullen aan Nederland kalizouten geleverd worden. Naar aanleiding van de blokkeering van de voorraden gezouten haring deelt het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening mede, dat zeer binnen kort den handel zoo veel mogelijk de vrijheid zal worden hergeven, tot den normalen afzet over te gaan, indien blijkt, dat aan de verplichtingen aan het buiten land voldaan kan worden. Verwacht wordt dat er voor de binnenlandsehe behoefte voldoende haring ter beschikking blijft, welke voornamelijk als bokking of gema rineerde haring in den handel gebracht zal worden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1