Een verwaarloosd land is de Bocht van Coevorden Jeugdige landstormers en S.S.-ers voor het Bijzonder Hof Agenda voor conferentie te Moskou vastgesteld De provinciale begrooting aanvaard Jiex JAeatec Noodlanding in de woestijn Het onderwerp van de plannen voor grenscorrectie Economische beteekenis ligt uitsluitend in de olie-velden Een correspondent van het A.N.P. heeft' een tocht gemaakt door de gebieden die, wanneer de Nederlandsche voorstellen inzake grenscorrecties zouden worden aangenomen, binnen de Nederlandsche grenzen zouden vallen. In nevenstaand artikel zijn de indrukken, die hij opdeed, samengevat. VAN de 1750 vierkante kilometer Duitscfh gebied, die ter verkrijging van een grens- verkorting met 8G km., zouden ingelijfd moe ten worden, ligt bijna de helft in de Bocht van Coevorden. Dit deel van de oude graaf schap Bentheim mallet in alle opzichten den indruk een armelijk en achterlijk land te zijn. Het is moeilijk dit land per auto te door- kruisen daar de wegen er in een zoo desola- ten toestand verkeeren, dat zij voor het mee- xendeel nauwelijks den naam van landweg verdienen. De hoofdverkeersweg van Nordhorn over Neuenhaus en Emmichheim op oude kaar ten, die alle namen der plaatsen nog in de oorspronkelijke Nederlandsche taal vermel den, staat „Nieuwenhuis" en „Emmelenkamp" naaT Coevorden is op weinige plaatsen een 6malle geasphalteerde weg vol gaten en plas sen en voor de rest een volkomen vernield paadje van „kinderhoofdjes" naast, een mod derig karrespoor. De olievelden aan de Duit- sche zijde van de grens zijn per auto niet te gen In het OM,cn verzuren de landerijen bereiken en het geheelo transport daarheen door de„ ,e hoogea waterstand van het daar wordt verzorgd door een spoorbaantje. gegraven Noord-Zuid-Kanaal. De verbindingen zijn even schaarsch als slecht. Reeds in 1925 had het aansluitende Kleine plaatsen. Nederlandsche zand- en veengebied een net van verharde wegen van 6.3 km. per 1000 ha. I De bevolking van de streek woont in zeer en het te annexeeren gebied een van 1.65 km. kleine gemeenschappen. De eenige „stad" is De tegenwoordige toestand, ofschoon verer- Neuenhaus, dat 2000 inwoners en weinig be- gerd door militaire transporten, maakt den zienswaardigheden telt. Verder is Emmich- indruk, dat er sedertdien geen verbetering heim bij de olievelden een dorp met 2000 in- van beteekenis meer is aangebraflht. Niet woners, doch de overige plaaisen zijn niet minder dan 34 gehuchten en de helft der meer dan gehuchten met enkele honderden men in de dorpen aantreft en die gespeend zijn van elke moderne inrichting. Zij kunnen in armelijkheid bijna wedijveren met de uit één klas bestaande ..katholische Volksschule' van Hoogstede, welker inrichting een komi sche noot zou zijn in een onderwijsmuseum. Het gemis van een behoorlijke afwatering is de hoofdoorzaak van den slechten toestand van de boerenbedrijven. Hoewel van 1927 1933 meer dan vier millioen Mark werd be steed aan ontwatering, worden de boeren thans nog jaarlijks verrast dbor overstroomip- De hoofdstraat van Neuenhaus met boerenhuizendie de hier karakteristieke houten -geveltoppen hebben. boerderijen hebben geen verharden weg naar het naastbij gelegen station. Een poging om de ontwikkeling van het land te bevorderen door verbetering der transportmogelijkheden was de aanleg van de „Kreisbahn", de spoorweg die van Nordhorn over Neuenhaus naar Coevorden loopt en^n 3910 gereed kwam. Deze lijn heeft ertoe bij gedragen de geheele streek op dit Drentsche stadje te concentreeren en zóó sterk was deze oriënteering, dat oudeTe Coevordenaren zich nog weten te herinneren dat in de jaren vóór den eersten wereldoorlog zestig proeent van het hier in omloop zijnde geld Duitsch was en dat burgers van Coevorden onderling hun betalingen in Marken verrichtten. Thans is de verbinding met Coevorden verbroken en op het roestige spoorlijntje, dat een aantal malen gemoedelijk en zonder waarschuwingden hoofdverkeersweg kruist, hobbelt driemaal daags een armelijk lokaaltreintje langs ver laten stationnetjes. Alles leeft van de boeren. De bevolking van dit gebied bestaat thans uit 20.000 inheemschen en 8000 vluchtelingen uit het Oosten. Vrijwel alles leeft er van de boerderij en ondanks de schraalheid van den onverzorgden bodem beleven de boeren er thans een hoogconjunctuur ook dank zij de hongerigen van het Ruhrgebied, die zelfs hier om voedsel bedelen. Groote boerderijen treft men er zelden aan. De helft zijn kleinboer- derijen tot 2 h.a, de andere helft middelbe- drijven tot 20 h.a. Rogge en aardappelen zijn de hoofdproduc ten. Van het bouwland, dat 2/3 van den ge- cultiveerden bodem uitmaakt is de helft met rogge bezaaid en een vierde deel met aardap. pelen bepoot. Op het magere grasland, voor namelijk langs de Vecht en haar zijstroompjes ziet men uitsluitend zwartbont vee van het Hollandsche type. Gemiddeld beschikken de boeren over "vijf stuks rundvee. De varkens teelt is een van de voornaamste bestaans- bronnen. Achterlijke indruk. Voor Nederlandsche begrippen maken de landerijen een bijzonder verwaarloosden in druk. De meeste welden staan dras en overal vindt men putten, moerassen en heidestroo- ken verspreid. Het derde deel van het land is nog niet in cultuur gebracht en bestaat uit heide en moeras. Een bepaald achterlijken in druk maken de kleine zuivelfabriekjes, die bewoners. De meeste familienamen hebben een Nedorlandschen klank en er is hoege naamd niets wat de bevolking onderscheidt van de Nederlanders, die over de grens wo nen. Het grootste deel der bewoners is Her vormd. Voorts zijn tr vrijwel overal oud- gereformeerde gemeenten en is ongeveer 10 der bewoners Roomsch-Katholiek. Afgezien van de mogelijkheid tot verbete ring van den waterstaatkundigen toestand ligt de economische beteekenis. die dit gebied voor Nederland kan hebben, uitsluitend in de aardolie-bronnen, die een voortzetting zijn van het Schoonebeéksche veld. Men moet van de exploitatie van deze terreinen op dit oogen- blik geen al te groote voorstellipg hebben, Zooals gezegd, is er niet eens een berijdbare weg naar het veld van Emmichheim, waar twaalf boortorens staan opgesteld. Meer naar het Oosten zijn sedert 1942 boringen verricht bij Alte-Picardie en daar staan thans een twintigtal boortorens. Slechts een beperkt a'antal torens is evenwel in bedrijf. Het zijn vooral het gebrek. aan arbeidskrachten en het gemis van transportmogelijkheden, die ver dere ontwikkeling in den weg staan. Het be drijf van de „Preussag" bij Picardie heeft c a. 200 arbeiders in dienst. De productie van de velden is naar Britsche autoriteiten verzeke ren slechts een kleine fractie van de 50.000 ton olie, die in de Britsche bezettingszone thans maandelijks wordt geproduceerd. Knoopsgat-referendum Er is een oproep verspreid die aanspoort tot demonstratie van het verlangen, dat Neder land en Indië tezamen in één rijksverband verbonden blijven. Daartoe wordt geadviseerd de kleuren oranje en groen in het knoopsgat te dragen, als symbool van de verbintenis tus- schen Nederland en „den gordel van smaragd" Ontevreden vischhandelaren Wegens den te geringen aanvoer van ver- sche zeevisch heeft de organisatie van visch handelaren van Nijmegen en omgeving zich telegrafisch gewend tot den minister van Visscherij, Handel en Nijverheid, tot het Be drijfschap Visscherij-producten en tot de ver schillende vakgroepen in Holland. In het telegram wordt aangedrongen óp een betere voorziening met versche zeevisch, zoowel voor den kleinhandel als voor den groothandel. Speciale plaatsvervangers zullen vooraf met belanghebbenden overleggen De Raad va.n ministers van Buitenland- sclie Zaken der groote vier is het Woensdag eens geworden over de volledige agenda voor de besprekingen te Moskou over de kwestie Duitschland- Speciale plaatsvervangers zullen worden benoemd om Duitsche kwesties vooraf te bespreken. Speciale plaatsvervangers zullen worden benoemd om het vredesverdrag met Oostenrijk voor te bereiden en aan de vier ministers te Moskou te overhandigen. Het hoofdkwartier van de plaatsvervan gers voor de Duitsche en Oostenrijksche kwesties zal in Londen gevestigd zijn. He denavond zullen de vier ministers weer bijeen komen en men verwacht dat zij dan of op Vrijdag hun werk beëindigd zullen hebben. De plaatsvervangers, belast met bestudeering van de Duitsche kwesties zul len op 14 Januari te Londen bijeenkomen. Zij zullen beginnen met zich op de hoogte te stellen van de zienswijze van landen, die direct belang hebben bij de kwestie Duitschland en de procedure-kwestie in verband met de voorbereiding van het vredesverdrag met Duitschland. De ministers kwamen voorts overeen, den geallieerden bestuursraad voor Duitsch land te verzoeken om een rapport over demilitarisatie, denazificatie, democratisee- ring, economische kwesties en herstelbe talingen, over de vorming van centrale besturen en over de liquidatie van Prui sen. De agenda bevat voorts de volgende punten: De vorm en omvang van de voorloopige politieke organisatie van Duitschland; Voorbereiding van het vredesverdrag met Duitschland; Het Amcrlkaansche ontwerp-verdrag voor ontwapening en demilitarisatie en andere maatregelen voor de politieke, eco nomische en militaire supervisie van Duitschland; Het Oostenrijksche verdrag en aanver wante zaken. Een Britsch. Franseh en Amerikaansch voorstel om de kwestie van beperking der bezettingstroepen op de agenda te Een boortoren in de buurt van Alte Piccardie. Donderdagmorgen kwam de begrooting van het Wegenfonds aan de orde. Nadat de leden eenige wenschen hadden geuit, deelde het lid van Ged. Staten de heer D e V r i es (P.v.d.A mee. dat het college met energie de plannen, om wegen te verbeteren, zal aanpakken. Op de begrooting Ss een bedrag van 9V2 ton uit getrokken en aandacht zal worden besteed aan die weger., welke dringend verbeterd moeten worden. Spr. gaf toe dat de rijwielpaden in zeer slechten toestand verkeeren. Den laat- sten tijd is de voorkeur gegeven aan de rij wegen, die dan ook op het oogenblik in het algemeen in een goeden staat verkeeren In antwoord op vragen orn puin bij den wegen aanleg te gebruiken, merkte spr. op clat puin van huizen minder geschikt is. A an den op en afgang van eenige bruggen zal een ver betering worden aangebracht'ten gerieve van de paardentractie. Volgens spr. verdient het aanbrengen van klinkers bij die bruggen geen aanbeveling. Provinciale bedrijven. Bij de begrootlng van de provinciale be drijven werd gevraagd in de toekomst water te winnen uit het IJsselmeer. Water onttrek ken uit de duinen nabij Heemskerk zal tot gevolg hebben, dat de duingronden te droog worden, speciaal in de zomermaanden. De heer Prakken (P.v.d_A.) verdedigde het beleid van Ged. Staten De wateronttrek king heeft reeds vele jaren de aandacht. Het college is er niet van overtuigd, dai de toe stand nabij Heemskerk ongunstig is. Ged. Staten wenschen wel een goede installatie bij het IJsselmeer, doch er is. op het oogenblik geen kans machines daarvooT aan te schaf fen. In Amerika zijn thans nieuwe vindingen, waarop gewacht behoort te worden, om iets goads te verkrijgen. Aan de uitbreiding van levering van electrischen stroom wordt steeds gewerkt en spoedig zal de geheele provincie er van voorzien zijn. Nadat de provir.ciaie begrooting en die van de bedrijven waren goedgekeurd, werd de vergadering gesloten. Vanaf heden t/m Woensdag 18 Dec. Het kroegje aan de Haven („Le Café du Port") met de chansonnière Line Viala Toegang 14 jaar. Filmtrust plaatsen, werd niet aangenomen, daar Mo- lotof "verklaarde, zich nog niet te kunnen binden, daar hij er niet van op de hoogte was gesteld, dat deze kwestie te berde ge bracht zou worden en hij dus niet er op voorbereid was. China niet van de partij. Aan het slot van de vergadering der vier ministers deelde Byrnes mede, dat de Chineesche minister van Buitenlandsche Zakan hem had laten weten, dat China krachtens de overeenkomst van Potsdam, het recht opeischte aïm de besprekingen over het Duitsche vredesverdrag deel te nemen. Molotof antwoordde hierop, dat China slechts de Japansche capitulatie had onderteekend en niet de Duitsche en daar om niet in aanmerking kwam voor deel neming aan het opstellen van het Duitsche vredesverdrag. China zou wel kunnen deelnemen aan besprekingen bver het Ja pansche vredesverdrag, die naar hij meen de, in de niet al te verre toekomst zouden plaats vinden. 10 Februari onderteekening der vijf vredesverdragen De Raad van ministers van Buiten landsche Zaken heeft Woensdag beslo ten dat de vredesverdragen met Italië Finland, Bulgarije, Roemenië en Hon garije op 10 Februari te Parijs zullen worden geteekend door een vertegen woordiger van elk der voormalige vijandelijke staten en van Engeland, de Vereenigde Staten, de Sovjet-Unie en Frankrijk. De vier minisiei's van Buitenlandsche Zaken zullen vervolgens, waarschijnlijk in hun respectieve hoofdsteden, de verdragen teekenen. De ministers bereikten tevens overeen stemming over een ontwerp-artikel, dat in ieder der verdragen zal worden opgeT nomen, en dat handelt over het regelen van disputen over de interpretatie der verdragen. Chauffeurs moeten weer een werkboekje hebben Tot 1 Januari 1947 had de minister van Sociale Zaken voor een aantal groepen van bestuurders van motorrijtuigen ont- heffing Verleend van de in het Rijtijden besluit neergelegde verplichting, een werkboekje bij zich te hebben. Met ingang van dien datum moet iedere chauffeur van autobus, vrachtauto, taxi en huurauto, alsmede iedere chauffeur, die in dienst betrekking een personenauto/ bestuurt of daarmede personen of goederen tegen ver goeding vervoert, in het bezit zijn van een werkboekje, waarin zijn werktijden nauw keurig moeten worden aangeteekend. Werkboekjes kunnen worden aange vraagd bij de gemeentesecretarie van de woonplaats van den chauffeur tegen be taling van f 1. Na 1 Januari zal 'proces- verbaal worden opgemaakt, Indien men niet aan deze bepalingen van het Rijtij denbesluit voldoet. Een automobiel-industrie in Nederland? Naar het A.N.P verneemt, worden op het oogenblik de mogelijkheden onderzocht, om in Nederland een automobielindustrie te ves tigen Tot dusverre worden auto-onderdeelen ingevoerd en dan hier te lande samengevoegd tot auto's. Men heeft nu het plan de vervaar diging van die onderdeelèn in Nederland zelf te doen geschieden. De Fordfabriek te Am sterdam zou daartoe uitgebreid worden. Lansre reeks zaken uit Kennemerland Een totaal van elf zaken uit Haarlem en omgeving telde Donderdag de rol.van de zit ting van het Bijzonder Gerechtshof In Am sterdam. Wij meldden reeds, dal tegen twee verdach ten respectievelijk de doodstraf en tien jaar gevangenis werd geëischt De behandeling van de aanklacht tegen een 42-jarigen Haarlemscben administrateur. A. J. N., die er van verdacht wordt in Mei 1943 voor de Landwacht Nederland te hebben ge teekend. werd wegens ontstentenis van den raadsman aangehouden tot 19 December. In snel tempo werden de overige zaken door het Hof, gepresideerd door mr. Lamers, afgehandeld. De ex-N S B.'er A de G. uit Santpoort, die zich in 1944 vrijwillig meldde voor het NSKK, zijn opleiding in België ont ving en kort daarna door de geallieerden met zijn autocolonne naar ons land werd terug gedrongen, uit het Duitsche korps deserteerde en onderdook bij een broer, verrichtte verder tot het einde van den oorlog illegaal werk. hetgeen in een brief van een voormalig BS- commandant uit Amsterdam bevestigd werd. Uit het verhoor van een getuige a décharge bleek, dat De G. in dienst, van het NSKK trad, omdat hij door den S.D. op de hielen werd gezeten wegens zijn vlucht uit de rijen van SS-frontarbeiders. Hij dacht, dat de NS KK-,.betrekking" hem van verdere last van wege den S.D. zou ontslaan. Mr B. J. Besier, de advocaat-fiscaal eischte tegen verdachte 3 jaar gevangenisstraf met aftrek, welke tijd door den verdediger mr. Baron, lang gevon den werd. Heimwee en een belofte. De opperman W. P. uit«Zandvoort. geboren in 1914. trad in 1944 toe tot de Landwacht Nederland, althans tot de Waffen SS. In 1941 moest P. naar Duitschland, maar hij wist twee keer te ontvluchten, werd beide keeren ge pakt en zonder meer teruggebracht. De president van het Hof vond het een heele prestatie, om er na twee arrestaties zonder Duitsche strafmaatregelen af te komen, maar verdachte verklaarde in „goede handen" ge vallen te zijn. Tenslotte kwam de Zandvoor- tenaar in een kamp terecht, maar het vader land trok zóó. dat hij er een dienstneming bij de SS voor over had, om dan tenminste veer tien dagen verlof te kunnen krijgen „Dus voor twee weken verlof verraadt u het vader land" merkte Mr. Lamers op; verdachte be weerde echter, nooit geteekend, alleen maar toegezegd te hebben in SS-dienst te treden. Inderdaad werd P. ha zijn „belofte" naar Nederland getransporteerd; In Hoogevëen kreeg hij de Duitsche uniform, maar zijn werkzaamheden/gingen, volgens zijn eigen woorden, niet verder dan „het bedienen van de officieren". Wéér werd hij naar Duitsch land gestuurd, vanwaar hij volgens zijn zeggen- zonder eenige opleiding genoten te hebben naar het Oostfront werd gediri geerd. Na een week koksdlenst in Rusland kwam hij met een „Sonder kommando" in ons land terug. Uit diverse getuigen-verklaringen bleek, dat hij als kamp-kok verscheidene ge detineerde Nederlanders eten toestopte. Voor al de vrouwen uit het voormalige kamp te Loosdrecht zouden veel aan P. te danken hebben gehad. In het requisitoir van mr. Besier werden de positieve en negatieve elementen in verdach- ,te's gedrag tegen elkaar afgewogen, maar aan het einde meende de advocaat-fiscaal toch, dat de balans in dit geval naar het kwade doorsloeg. Hij eiseht.e 5 jaar gevangenisstraf met aftrek tegen verdachte P. De verdediger vroeg zich af, of de „bereidverklaring" Van zijn cliënt met feitelijke dienstneming ojver- een te brengen is en meende dat de op te leg gen straf het voorarrest niet te boven zal mogen gaan. Jeugd cn bezetting. H. H. uit Haarlem, was 17 jaar oud, toen. hij in 1943 te Amsterdam teekende voor de Waf fen SS. De invloed van N.S.B,-collega's in zijn toenmaligen werkkring zou sterker ge dweest zijn dan de anti-Duitsche sfeer thuis. Na een korte opleiding werd H. als „com pagnie-schrijver" geplaatst In "het gijzelaars kamp van St. Michielsgestel; later werd hij als infanterist ingelijfd bij de Landstorm- Nederland. Vlak voor den slag bij Arnhem liep verdachte over naar de Canadeezen. Mr Besier omschreef dit geval als „zwaar", maar hij wilde den leeftijd vSh verdachte, zijn desertie en het feit, dat hij slechts admini stratieve bezigheden verrichtte, in aanmer king nemen. 2V2 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek luidde de eisch hier. De raadsman wees op H 's schuldbesef, blij kend uit zijn vrijwillige werk in de mijnen en vroeg om clementie. Ook de bakkersknecht J. K. uit ÏJmuiden teekende in 1943 als 16-jarige jongeling vrij willig voor de SS. Het strijdtooneel zag hem slechts één dag, toen werd hij reeds door de Russen krijgsgevangene gemaakt. „Een erg groot soldaat ben je niet geweestcom mentarieerde de president dit feit. Hoewel de Sovjets volgens verdachte hem als parachutist wilden gebruiken, wist hij ten slotte in een werkkamp bij Leningrad terecht te komen, van waar hij na de bevrijding naar ons land werd teruggestuurd Een eisch vain twee jaar met aftrek en een pleidooi voor clementie besloten deze zaak. Een Bloemendaalsche H.B.S.'er, E. C. R. v. P. trad vlak voor zijn eindexamen in 1944 in dienst als „hulp-Landwachter". Hij moest in die kwaliteit de spoorlijn AmersfoortZwolle tegen aanslagen bewaken, maar heeft volgens hem nooit geweten, hoe hij met een geweer moest omgaan De advocaat-fiscaal eischte 2 jaar werkin richting met aftrek, waarop de verdediging beschreef, hoe de ouders in dit géval de schul digen zouden zijn, doordat zij de opvoeding van hun zoon door Duitsche ideologieën ver giftigden Het Hof wees na raadkamer, direct vonnis en veroordeelde v P tot 1 jaar voor waardelijk met een-proeftijd van 3 jaar. over wegende. dat de preventieve opsluiting reeds lang genoeg geduurd heeft. Achttien jaren telde de volgende Heem- steedsche verdachte, wien ook al ten laste was gelegd, in 1944 voor de Waffen SS te hebben ee! eekend Reeds in de Jeugdstorm en later in de Hitlerjugend blonk hij uit door zijn „stram optreden", zooals opgegraven rap porten uit dien tijd vertelden. Verdachte gaf slechts aarzelend toe. dat hij plezier in de Duit«che jeugdorganisatie had Vlak na de invarie werd hel evenwel ernst: hij gaf zich in Amsterdam op voor de SS. Zijn ouders orobeerden deze stap tevergeefs Ongedaan te maken Hun zoon werd van een geweer voor zien en als bewaker op een munitieschip aan gesteld. Toen hij er achter kwam. dat zijn in-dienst- tredïng niet administratief was vastgelegd, ging hij er vandoor Na zijn arrestatie door den P.O D werd hij in een speciaal jongens huis te Wijk aan Zee geplaatst, waar met goed gevolg aan een heropvoeding wordt gewerkt. Om zijn vertrouwen in de toekomst van dezen verd. tot uitdrukking te brengen, eisch te mr. Besier 1 jaar voorwaardelijk tegen hem met een proeftijd van 3 jaar; de advocaat pleitte voor voortzetting van de heropvoeding. De volgende beklaagde was weer een oud- H.B S.'er. die als 18-jarige jongen in 1941 SS'er werd. onder invloed van een N.S.B.- tante uit Heemstede. De jongeman in kwestie vocht in de Kaukasus, maar zijn liefde voor het nationaal socialisme zat niet erg diep, want hij zette alles op alles, om uit de SS te komen, wat hem tenslotte dan ook lukte. Iri zijn requisitoir haalde mr. Besier de tragische familieomstandigheden van den jeugdigen verdachte aan, maar hij achtte het onbillijk, deze al te zeer te laten overwegen. Eisch: twee jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. Dè verdediger vroeg onmiddellijke invrijheids- stelling, waarop de rechtbank na een korte raadkamer niet in wilde gaan; het college be sloot echter direct vonnis te wijzen en ver oordeelde den verdachte tot 1V« jaar met af trek. hetgeen voor hem beteekende, dat hij niet meer terug hoefde naar de cel. De hekkensluiter van Donderdag was de 20-jarige slagersknecht P. K. uit Haarlem, die zich eveneens wegens dienstneming bij de SS moest verantwoorden. Hier zou de aanleiding ook gelegen hebben in de slechte huiselijke omstandigheden: een stiefmoeder had hem het leven dermate ondraaglijk gemaakt, dat hij eerst den Arbeidsdienst en daarna de Waf fen SS als „redmiddel" aanpakte Drie weken duurde K.'s actieve dienst in Hongarije, aan het eind van dit ontgoochelende avontuur liep verdachte met een aanfal kameraden naar de Russen over. Vijf jaar gevangenis luidde de eisch. De uitspraken in al deze zaken vallen Don derdag 19 December, des ochtends oim half tien. Anti-tram-tros-actie in de hoofdstad „In 1946 zijn in Amsterdam 175 perso nen gedood en gewond door het springen op of van rijdende trams, het hangen op de treeplanken en het dringen hij dè hal tes. Deze toestand mag niet voortduren". Aldus luidt de aanhef van een strooibiljet dat binnenkort in grooten getale in de hoofdstad verspreid zal worden. „Hang niet aan de tram, het kan uw dood zijn!". Deze slagzin zal in groote zwarte en roode letters aan alle zijden van de Amsterdamsche tramwagens als waarschuwing te lezen zijn. Jeeps met speciaal geïnstrueerd politie personeel zullen de stad doorkruisen om de „trossen" van de trams te plukken. Aanvankelijk met zachte, maar wanneer dat noodzakelijk mocht blijken met stren ger maatregelen, waarbij eventueel een snelwerkende kamer- van. het kantonge recht' zal worden- ingeschakeld, zullen de genen, die zich niet nauwgezet houden aan de bepalingen, welke de verkeerspoli tie- en de tramdirectie hebben uitgevaar digd, aangepakt worden. Bovendien zullen alle trampassagiers er van worden doordrongen, dat men zich in het algemeen sportiever moet gedragen, wil het aantal ernstige, dikwijls zelfs doo- delijke ongelukken verminderen. Predikant veroordeeld De Zaansche kamer van het Haarlemsche tribunaal heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen ds A. A. S„ Doopsgezind predikant te Zaandam, die volgens de tenlastelegging in Februari 1944 geheim lid van de N.S.B. was geworden, lid van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap was geweest, huizen had gekocht, die toebehoorden aan Joodsche land- genooten en geweigerd had kerkelijke bood schappen voor fb lezen van den kansel, „aan gezien "hij zich niet op politiek gebied wilde begeven Daar hij 65 jaar is. achtte het tri bunaal het niet verantwoord, hem een inter- neering langer dan 9 maanden op te leggen. Hij werd voorts ontzet uit de beide kiesrech ten Het tribunaal adviseerde tot ontzetting uit hei ambt van predikant. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Nederlandsche componisten der lich te muze. 19,30 „Ons Vrijzinnig Protestantsch Ge loof". 19.50, Vrljz. Prot. nieuws. 20.05 Weerpraat- je. 20.08 Sonate voor twee piano's. 20.30 „Jeugd en ouderdom". 21.00 Men vraagten wij draaien. 21.30 Weekoverzicht. 21.45 Omroep orkest.. 22.15 Jazz-uitzending. 22.40 Avondwijding. 23.15 Symphonisch Concert. HILVERSUM II. 415.5 M. en 218 M. 19.00 20.00, 22.00 Nieuws. 19.15 ,,De prljzencom- missies aan het werk". 19.30 Bruce Lowe. 19.45 Middenstandsbond 20.05 De gewone man20.15 „Moord in de 'pauze", luisterspel. 20.55 Piano muziek. 20.30 Vervolg luisterspel. -22.15 Katholiek nieuws. 22.20 „Muziek uit Canada". 22.35 Avond gebed. 22,50 Albert Sandler met orgel. 23.00 Klaaa van Beeck. 23.30' Vroolijke muziek. FEUILLETON floor Hans Hirthammer S5) Irene was kennenlijk ongerust. „Wat zijn ze van plan met die mensehen te doen? Toch geen gewapende overval? Het zijn geen misdadigers, kapitein Black- ivorth, maar arme, verdwaasde menschen, slachtoffers *van hun geloof, dat als gods dienstwaanzin kan worden aangemerkt". Blackworth haalde zijn -schouders op. „Ik heb mijn rapport met onzen korte golfzender naar Bombay doorgegeven en van mijn chef de mededeeling ontvangen, dat kolonel Ausfcen reeds onderweg is. Meer weet ik, tot mijn spijt, ook niet". „Ik zal wel eens'met den kolonel pra ten. Laten ze die oude menschen, voor zoover zij dit leven wensohen voort te zetten, nu maar rustig in hun eigen om geving laten. De anderen kunnen dan in de kolonie die wij hier zullen stichten, worden opgenomen!" „Inderdaad een zeer edelmoedige geste, miss Barlovius. Maar u mag" vooral niet vergeten, dat hier misdaden zijn gepleegd!" „Goed, goed, laat men dan de schuldi gen straffen. Hla Ma Chood met zijn ver trouwelingen mogen worden Veroordeeld! Maar niet de anderen!" „Ilc heb er niets over te zeggen. Praat u maar eens met l^olonel Austen!" De lanciers deden dienzelfden nacht hun intocht in het kamp. Aan het hoofd reed een lange, magere officier. Zijn, door de tropenzon gebruind en gekerfd gezicht had een verbeten, ongenaakbaren trek. Kapitein Blackworth, ontving hem en vergezelde hem naar de hoofd tent. „Kolonel Austen!"' stelde hij zich met een korte buiging voor. terwijl hij de aan wezigen met een vluentigen, bijna vijan- digen blik opnam. „Kapitein Blackworth heeft mij met een .paar woorden van het gebeurde op de hoogte gesteld. Ik zou graag nog wat détails weten". Professor Floyd trad naar voren. Hij maakte den indruk, of hij zich slechts met moeite wist te beheerschen. Een oogenblik, sir, vóór wij tot het zakelijke onderwerp over gaan: betreurt u het verlies van een dochter?" Even was het, of de kolonel door een hevige smart getroffen, ineen kromp. On middellijk daarop echter effende zich zijn gezicht en verviel hij weer in zijn starre terughoudendheid. „Wat heeft dat met het doel van mijn komst te maken, sir?" „Ik heb bijzondere redenen voor mijn vraag, sir! Een zoo persoonlijke kwestie op hetzelfde moment, dat ik uw naam hoor U zult wel begrijpen, dat het geen nieuwsgierigheid is, die mij daartoe drijft!" Hij zag,- hoe de lippen van den kolonel zenuwachtig begonnen te trillen. „Sir u roert daarmee een der pijnlijkste oogen- blikken van mijn leven aan!" „De naam van uw dochter?" „Mabel!" „Hebt u haar twee jaar geleden verlo ren?" „Sir „Ik verzoek u mij te willen volgen, ko lonel! Mijne heeren, u excuseert ons een oogenblik?" Zwijgend gingen de beide mannen naar buiten, beiden tot in het diepst van hun ziel bewogen. Zwijgend ook schoof Floyd, nadat zij eenige meters hadden afgelegd, het linnen voorhangsel van een der klei nere tenten opzij. Kolonel Austen aarzelde even. „Wilt u mij geen verklaring geven, sir?" Floyd haalde diep adem. „Kolonel, ik ben ik verkeer in de gelukkige omstan digheden u te kunnen meedeelen, dat -Twee gespierde handen grepen hem in zijn borst en schudden hem door elkaar. „Sir! Wilt u daarmee zeggen, dat u „Ja, kolonel Austen, uw dochter leeft!" Een oogenblik stond de kolonel als aan den grond genageld, onbeweeglijk voor zich uitstarend. Tenslotte kwam het moei zaam, bijna stamelend van zijn lippen: „Ik verzoek u mij alleen te willen laten". „Met genoegen, sir! Maar verschrikt u miss Mabel niet al te zeer! Zij slaapt en zij verkeert in 'de overtuiging, dat haar vader gesneuveld is!" „Welk een tragische verwikkeling! Ik dank u, mister mister „Professor Floyd, sir!" „Ik dank u, professor!" Twee uren later droegen de aethergol- ven het volgende bevel naar het Gainer meer: „Maharadja van Japir onmiddellijk in arrest stellen. Scherpe bewaking nood zakelijk- Majoor Wilkins wordt met uitvoe ring van dit bevel belast en blijft persoon lijk borg. Kolonel Austen". „Die schurk! Die hond!" zei de kolonel knarsetandend, toen hij den zender ver liet. „Eiken afzonderlijken dag van deze twee jaren zal ik hem betaald zetten!" Nu moest in het Oosten de dageraad weldra aanbreken. Reeds begon het licht der sterren te verbleeken. Hand in hand liepen de beide meisjes in de richting van den berg. Irene Barlovius schoof haar arm ver-« trouwelijk door dien van de Mulattin aan haar zijde. „Hoe vaak heb ik mij dit oogen blik gedacht!" „Ik heb er niet meer aun durven den ken!" gaf Mabel fluisterend, ten antwoord. „En dat ik bovendien mijn vader nog in leven vond? O, je kunt je niet voorstellen, wat deze dag en nacht voor mij beteeken- den!" Arm in arm vervolgden zij hun weg en zoo bereikten zij den, door de jongeren, van Siddhab gegraven uitgang. „Nu mag ik hun de vrijheid schenken!" Irene 'wierp Hans Been een dankbaren blik toe en kuste haar .vriendin. Toen zij, in de inmiddels weer open ge graven gang verdwenen was, haastte Mabel zich naar haar vader. Floyd trok zich be scheiden terug en wachtte op James Coo- kerel, die met de zeer zwijgzaam gewor den miss Boyard en de anderen wat was achter gebleven. „Ik denk met Mabel in Siddhab te blij ven, Cooksy, in het nieuwe Siddhab, dat wij hier willen bouwen. Zooeven heb ik er met Mabel's vader over gesproken. Hij twijfelt er niet aan, of Been's plannen zul len de goedkeuring der autoriteiten ver krijgen, temeer, omdat ik een gunstig rap port zal kunnen uitbrengen over de aan wezigheid van belangrijke ertsvoorraden. De kolonel zou graag zien, dat ik mij met de leiding van het ontginningswerk belast, ook al, omdat hij hm Mabel in zijn nabijheid weet. Ik heb ik voel daar heel veel voor, maar e Cooksy. ik zou best een flinken medewerker kunnen gebruiken!" „Natuurlijk blijf ik hier! Of had je mis schien wat anders verwacht? Dat wil zeg gen hm of Amy Hugsley he,t leven in de woestijn bijzonder aantrekkelijk zal vinden?" „Kom, kom. wij zullen de woestijn in een paradijs veranderen!" „Dat zou misschien een oplossing zijn!" peinsde Cookerel- Dan kwamen zij naar buiten uit het duister van den berg: mannen, vrouwen en kinderen, een eindelooze rij. Velen hielden elkaar bij de hand vast, anderen vielen snikkend op hun knieën. Voor h«t eerst ontwaarden zij boven hun hoofd de oneindigheid van het hemel gewelf. Irene bevond zich in hun midden. Zij leidde hen en streek met een teeder ge baar over het haar van de kinderen, die zich angstig aan de rokken van hun moe ders vast klemden. Hans Been had een plaats gezocht op den rand van de berghelling. Terwijl hij naar Irene keek, was het, of er een stralenkrans boven haar hoofd zweefde. De morgen brak aan. Het geheim ontdeed zich van zijn sluiers. Steeds hooger rees de dageraad. Reeds kleurden de toppen der bergen zich in zijn purperen gloed. Zwijgend voltrok zich de geboorte van den nieuwen dag. Licht! Een stroom van licht stortte zich uit over de aarde. Stralend rees de zon boven de kim. Been staarde naar de schare wachten den en zag, hoe zij in ademlooze span ning, vol van huiverend verlangen hun handen naar het licht uitstrekten. Zijn glimlach bestierf bij het aanschou-» wen van dit wonder. EINDE-

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2