f Wereldnieuws Een oud man voor een zware taak KRHSEH Byrd doet grootscheepschen aanval op de Zuidpool-geheimen Groote kapitaalbehoeften doen zich gevoelen Sport in het kort D. Lindeboom, een gecompliceerd artist IN DE WERELDPOLITIEK: Geen der, in een oneindig lijkende reeks üjkheden aan te vatten, die het meest spoed- afgewikkelde verkiezingen in Frankrijk heeft eischend zijn. Intusschen zal de nieuwe re de stabiliteit van het evenwicht in de Fran- geering ook maatregelen moeten nemen om eche volksvertegenwoordiging kunnen verbre- de aangelegenheden met Indochina te regelen, ken- De weegschaal, waarin de M.R.P. en de waar opnieuw een gevaarlijke situatie is ont- Communistische partij elkander in balans, staan door het uitbreken van gevechten tus- hielden, heeft wel geschommeld, doch is niet schen Fransche troepen en nationalisten, die doorgeslagen en deze. op zich onvruchtbare, gelijkheid van krachten heeft zich zuiver af gespiegeld in de premiers-keuze, die telkens weer in een impasse eindigde. Thorez, de Communistische candidaat zag geen kans, de vereischte meerderheid tc behalen tengevolge van de weigering der Socialisten om zich ge heel en al in het linksche uiterste te begeven en Bidault, de man van de M.R.P., bracht het er nog ongunstiger af. Thans heeft een socia list de kloof overbrugd en is met instemming van bijna alle partijen tot kabinetsformateur gekozen: Léon Blum, de grijze staatsman, 74 jaar oud en van wankele gezondheid, heeft de teugels weer in handen genomen om in een periode, die een van de ernstigste poli tieke crises in het na-oorlogsche Frankrijk toont, de nationale eenheid te bewerkstelligen. Het was eveneens op een rampzalig moment, toen Léon Blum voor het eerst Frankrijks premier werd in 1936. toen een nationale arbeidersstaking een doorbrekende sociale revolutie begeleidde. Blum richtte die revolu tie naar een meer regulaire uitvoering en hervormde de sociale omstandigheden, waar door een chaos voorkomen werd. Zijn Volks frontregiem eindigde in 1937, om in 1938 weer, voor een paar weken slechts, te worden her steld. Blum staat voor een allerminst benijdens waardige taak. In de eerste plaats heeft hij nog een ruim een week tijd om een staats- begrooting in te dienen en aangenomen te krijgen een begrooting, die alleen maar- kans heeft om genade te vinden wanneer zij drastische beperkingen aan de staatsuitgaven oplegt. Op 23 December te middernacht moet deze begrooting in stemming zijn gebracht' De moeilijkheid is daarbij dat over de be snoeiing der regeeringsuitgaven bij de poli tieke-'partijen groote oneenigheid bestaat: Men is het er over eens, dat er bezuinigd moet woTden, doch men verschilt van mee ning over den aard der posten, waarop de bezuiniging van toepassing moét zijn. Blums regeerlng zal snel en drastisch moe ten ingrijpen om den Franschen franc te red den. De Fransche bankbiljettencirculatie be reikte dezer dagen een ontmoedigend record van 715 milliard de prijzen stijgen met de week, de kosten van het levensonderhoud zijn bijna tot het dubbele van een jaar geleden en het spook der inflatie groeit tot een onheil spellende gestalte, die het leven overschaduwt met de dreiging van economisdhen ondergang. Blum staat voor de noodzakelijkheid, zijn regeering zoodanig te kiezen dat zij in staat zal zijn, eendrachtig de spoedeischende maat regelen te treffen die den economiscben chaos moeten voorkomen, doch hij stuit daarbij op velerlei tegenstand. Het is immers geen ge heim dat er menschen in Franikrijk zijn die dezen chaos zouden verwelkomen-om de poli tieke constellatie van het Fransche volk voor goed en volkomen in een bepaalde richting te kunnen stuwen. Het is misschien geen toe val, dat men in deze bijna onverbrekelijke impasse een figuur als Blum aan het roer heeft geroepen, die in 1936 een revolutie be dwong en een even dreigenden chaos voor kwam. De oude staatsman is dadelijk begon nen met besprekingen over de kabinetsvor ming. Thorez en Duclos, de communistische leiders, waren zijn eerste bezoekers en daar na volgden Schumann en Lecourt van de M.R. P. Later had Blum nog een onderhoud met Herriot en Petit, leiders van de links-republi- kelnen, die zijn candidatuur eveneens gesteund hadden ondanks het feit, dat zij warme voor standers zijn van een regeering op grondslag der nationale eenheid. Men verwacht, dat" Blum zijn regeering voor of tijdens het weekeinde zal trachten samen te 6tellen, om dan onrpiddellijk de begrootingskwestie en de monetaire moei- Nieuwe voorzitter van Bloembollencultuur De heer C. J. A. Hoog, die sedert 1919 voorzitter was van de afdeeling Haarlem van de algemeene vereeniging voor Bloem bollencultuur, is afgetreden. In de laatste vergadering werd hem een souvenir aan geboden. Bovendien werd hij benoemd tot eere-voorzitter. Tot voorzitter werd daarop benoemd de heer Th. M. Hoog Jr. Verrader ontmaskerd De P.R.A. te Almelo heeft den Amster dammer E. B. B. aangehouden, die bekend heeft zich destijds schuldig te hebben ge maakt aan het verraden van de Persoons- bewijzencentrale op de N.Z. Voorburgwal 74 te Amsterdam. Bij den overval van den S.D. in het pand der Persoonsbewijzen- centrale, op 13 Juni 1944 werden 28 ille- waarbij"het feit dat het" Fransche volk vooral gale werkers gearresteerd, van wie er ten aanzien van de behandeling die Duitsch- slechts 8 hun gevangenschap hebben over land van deze twee landen geniet, zeer on- leefd. Bij een poging om deze menschen tevreden is. deze linksche verlangens in de u}£ gevangenis aan de Weteringschans kaart speelt. te ontzetten, verloren bovendien nog eens Zoo zal het beleid van Bidault in de xomen- 1? K P 'ers hun leven de maanden, die gekenmerkt zullen worden J3 verechulende namen is tien vT„°,edf D.;?,sche "kwSê^ en'ande^ opgetreden, heeft aanvankelijk in de 111e. zaken die voor Frankrijk van levensbelang gahteit gewerkt, tezamen met een vrouw, zijn, de vuurproef ondergaan en dat is een In 1942 werd hij gegrepen en sloeg hij van de factoren, die het leven van het nieuwe I door. Sindsdien heeft hij voor den S.D. l.nVtnAi -lol Dl,,w /Iftfftv don nol fn t"Tlt OPTP11 rtn,i fn—lr t m nn^ olï n n-nlnfim de oplossing van de onlangs bereikte overeen komst weer problematisch hebben gemaakt. Een andere kwestie is nog de Fransche bui- lenlandsche politiek. Men veronderstelt, dat Blum Bidault zal trachten te handhaven als minister van Buitenlandsche Zaken, wat ook op linkschen tegenstand zal stuiten, daar de communisten niets liever zouden zien dan dat Frankrijk zich geheel en al van Amerika en Engeland zou distancieeren in aangelegen heden, die de buitenlandsche politiek raken. Over Muziek Het lied worden U genoeg ge- boden' Met een betere ontwikkeling kunt U deze kanten benutten en slagen In het leven. Studeer bij Resal Vraagt on» prospectus; Middenstandsdiploma Landbauwboekhouden ?raktijkdjpLBoekhouden|| Opleiding voor erkende examens. Bekende Schriftelijk* Carsa* kabinet, dat Blum dezer dagen zal formeeren, zeer onzeker maken. J. L. Dr. Hirschfeld en de confectie-industrie „Voer de Nederiandsche confectieindustrie op het kompas van den secretaris-generaal van Handel en Nijverheid, dr. M. Hirschfeld?" Deze vraag werd opgeworpen door mr. J. de Jong, verdediger in de eerste zaak, welke te Amsterdam diende voor den Zuiverings raad voor de Textielindustrie. Gedagvaard was de 39-jarige confectiefabrikant A. S. uit Amsterdam, die in den bezettingstijd broeken vervaardigde voor de Duitsche weermacht. Vóórdien vervaardigde hij deze voor het Ne deriandsche leger. De omzet was gemiddeld per jaar een ton en de winst over al de oor logsjaren 108.000. De verdediger had een bedrijfsleider van een groot Amsterdamsch confectiebedrijf als deskundige gedagvaard. Deze getuige ver klaarde. dat practisch de geheele Nederiand sche confectie-industrie voor de Duitschers werkte. Hij overhandigde den Zuiveringsraad een lijst met de namen van zes en dertig be drijven, die alle voor den bezetter hebben gewerkt. Voorts deed hij mededeeling vah een gesprek, dat hij gevoerd heeft met dr Hirsch feld. Getuige wilde als bedrijfsleider van een groot confectiebedrijf, dat voor de Duitsche weermacht werkzaam was, verantwoord zijn. Hij stelde zich daarom in verbinding met dr. Hirschfeld en deze liet zich aldus uit: „Indien u niet voor de Duitschers werkt gaat u en uw personeel naar Duitschland, dus raad ik u aan; werkt u voor de Duitschers." Dit gesprek werd gevoerd midden 1942, Dit was voor den verdediger aanleiding, den raad te vrageji, of deze, dit gehoord hebbende en in de weten schap, dat dr. Hirschfeld thans weder regee- ringsopdrachten ontvangt, niet van meening is, dat aan de confectionairs op grond van hun arbeid voor den bezetter, geen maat regelen mogen worden opgelegd. Mr. De Jong was van meening, dat of alle of geen conféctie fabrikanten moesten worden gedagvaard. De Zuiveringsraad zal over %-eertien dagen uitspraak doen. Nederlandscli bewakings- detaehement iii Duitschland Dé minister van Oorlog heeft een bewa kingsdetachement Duitschland ingesteld. Het zal onder de bevelen staan van den hoofdverbindingsofficier in de Britsche zóne van de Nederiandsche militaire missie bij den geallieerden bestuursraad in Duitschland en 72 soldaten en een aantal meerderen sterk zijn. De oprichting van dit detachement heeft niets uitstaande met een bezetting van een zóne, maar dient uitslui tend ter bewaking van Nederiandsche eigendommen in de Rijnstreek, in hoofd zaak voorraden, bestemd voor Nederland-' sche schippers en te openen Nederiandsche zaken. gewerkt, maar zijn relaties met de illega liteit niet verbroken. Een delegatie van Nederiandsche mijnwerkers heeft een bezoek gebracht aan Enge land om een half millioen bloembollen aan hun Engelsche collega's te overhandigen uit dank voor de hulp, die zij Nederland gedurende den oorlog en daarna hebben ver leend. De laatste avond van hun bezoek waren zij de gast van het Windmill-Theater in Londen, waar zij kennis maakten met de leden van het gezelschap, die voor hen waren opget'reden. Op 2 December jl. is de Amerikaansche Zuidpool-expeditie, die onder leiding staat van den bekenden Zuidpool-onderzoeker Admiraal Richard Byrd, uit Norfolk (inden staat Virginia) en uit San Diego en nog een andere haven aan de Westkust van Noord-Amerika vertrokken. De vier schepen, welke uit Norfolk zijn vertrokken, bestaan uit het vlaggeschip Mount Olympus, een ijsbreker, een basis schip voor watervliegtuigen en een WEDLOOP NAAR DE ZUIDPOOL De expeditie, welke den naam draagt van „Task Force High Jump", zal dan uit 12 schepen bestaan en in totaal 4,000 man omvatten, waardoor deze de grootste ex peditie is. ooit naar de Zuidpool onderno men. Onder de vliegtuigen, die deze schepen met zich meevoeren, bevinden zich zes he- licoptères, zes Martin Mariners en vijf kleinere vliegtuigen. Deze zullen gebruikt worden om de 6 millioen vierkante mijl van „Antarctica" in kaart te brengen, voor zoover' tenminste de lange afstandswater vliegtuigen en de expeditie over sneeuw en ijs tot het heele gebied kunnen door dringen. De watervliegtuigen zijn uitgerust met speciale instrumenten om minerale rijkdommen, welke zich onder de sneeuw en het ijs bevinden, te ontdekken. Rotterdam heeft een „noodbioscoop" Vrijdag 20 December zal het bioscooptheater „Lutusca" aan de Kruiskade te Rotterdam geopend worden. Deze „noodbioscoop" heeft geen balcon. Het toon eel heeft een diepte van 12 meter, waardoor het gebouw zich ook leent voor concerten, tooneel- en opera-uitvoerin gen. „Lutusca", dat ongeveer 1000 plaatsen telt, is uitgerust met de modernste technische installaties. Hooger uitvoer in November Volgens door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorloopige cijfers bedroeg de uitvoer in November 616.812 ton (v.m. 483.815) tegen een waar de van 125 millioen gulden (v.m. 109 mil lioen gulden). In het uitvoerbedrag van November waren begrepen 20.9 millioen voor aardappelen, 5-1 millioen voor cacao en chocolade, 4.6 millioen voor vruchten- pulp, 4.2 millioen voor radio-artikelen, 3.4 millioen voor gecondenseerde melk, 3 mil lioen voor bloembollen, 3 millioen voor kunstzijden garens, 2.6 millioen voor ver- sche vruchten, 2.7 millioen voor versche groenten en 2.3 millioen voor kaas. Kali in ruil voor haring Met de Russische bezettingsautoriteiten in Duitschland heeft Nederland een ruiltransac- tie afgesloten, waarbij van Nederiandsche zijde haring en superfosfaat worden geleverd tegen kalimeststoffen uit Duitschland. Nadat de uitvoering van deze in October j.l. geslo ten overeenkomst aanvankelijk werd ver traagd door transportmoeilijkheden in de Rus sische zóne. in verband met het feit. dat het transportvraagstuk daar bijna onoplosbaar- bleek. is dit thans in zooverre opgelost, dat met verlading een begin zal worden ge maakt, waarbij nog tal van moeilijkheden te verwachten zullen zijn. De Russische zóne zal leveren 30.000 ton kalizout en 23.000 ton patent kali. De Nederiandsche leverantie bestaat uit 20.000 ton superfosfaat en ongeveer 60.000 vaten van 110 kg haring. Met den export van superfosfaat wordt de Nederiandsche super fosfaatexport-industrie. welke voor den oor log van groote beteekenis was, in staat ge steld zich verder te herstellen, terwijl de kali onontbeerlijk is voor onzen landbouw. Met deze hoeveelheid is 13 procent van onze totale kallbéhoefte gedekt. Linggadjatl heeft deze week op de Amster- damsche Effectenbeurs geen grooten positieven invloed meer gehad; een negatieven vermoede lijk wel, omdat de onzekerheid tusschen Neder land en Indië aan een zakelijke waardeering van Indische waarden in den weg staat. Van een republikeinsch gezag is ginds feitelijk geen sprake zeggen verslagen van Indische onderne mingen, welke verder betoogen, dat de directies thans, ruim een jaar na de Japansche capitula tie, over den toestand op hun ondernemingen nog in het onzekere verkeeren en nog slechts cijfers over 1941 kunnen overleggen. De directe schade welke de Japanneezen aan Indië hebben toegebracht, wordt door de Nederiandsche regee- ring op 214 milliard geraamd, een bedrag dat1 voortdurend hooger wordt. Het feit dat de regee ring zich achter de overeenkomst van Lingga djatl stelt heeft veler vertroouwen ln de toe komst der Nederlandsch-Indlsche ondernemin gen niet versterkt en dat de beurs er niet met een grootere koersdaling op reageerde, wordt toegeschreven aan een zeker fatalisme, dat op het sterk verlaagde koersnlveau nu maar wil afwachten wat er van de Nederiandsche inves- teeringen in Indië zal terechtkomen. Overigens kon de stemming ter beurze ditmaal niet ongunstig genoemd worden, voorzoover men althans bij de nog uiterst geringe omzetten op de aandeelenmarkt van een stemming kan spre ken. Die betere stemming betrof deze week met name ïndustrleele aandeelen, hetgeen ongetwij feld verband houdt met de bemoedigende be richten omtTent den gang van zaken bij onze Nederl. ïndustrleele ondernemingen. In vele gevallen hebben de bedrijven zich in den loop van dit Jaar dermate hersteld, en hun werkzaam heid zoo ver weten op te voeren, dat de ver liezen van vorige jaren geheel of gedeeltelijk kunnen worden ingehaald en men over 1946 zelfs een bescheiden dividend in uitzicht kan stellen, gelijk dit bij die Nederiandsche Kabel- faforlek het geval is. De Metaalbulzenfabriek „Excelsior", die in het per 30 Juni 1945 ge ëindigde boekjaar nog een verlies leed, sluit 1945/46 met een winst van f221,245 af en keert 10 dividend uit. Uit de cijfers van den Ne- derlandschen export over October is trouwens wel gebleken dat handel en bedrijf zich in ons land. ondanks allerlei belemmeringen, in een toenemend tempo ontwikkelen. De hoeveelheid der uitgevoerde goederen steeg van gemiddeld 212.601 ion in het eerste halfjaar tot 314.215 ton in September en 483.815 ton in October. In de zelfde richting wijzen ook de geldomzetten in den groothandel, welke voor het derde kwartaal een aanmerkelijk accres aanwijzen in vergelij king met het eerste en tweede kwartaal. Dit geeft grond voor de meening, dat men in onze Nederiandsche bedrijven niet bij de pakken neerzit en dat bij de leiders van ons bedrijfsleven geen „bourgouis-satisfait" mentaliteit bestaat, maar dat men met de voorhanden, veelszins ge brekkige hulpmiddelen, alles in het werk stelt om de commercieele mogelijkheden welke er zijn, te benutten. Wel wordt er, men name van de zijde der industrie aan herinnerd, dat het ge- wenschte groeiproces van ons Nederiandsche bedrijfsleven nog al te zeer belemmerd wordt door fiscale en andere maatregelen van de Over heid. Hierop heeft ook de heer Monohy gewezen in een beschouwing over het geldtekort van de rcederUen, die thans met het probleem der vlootvernieuwlng hebben to kampen. Weliswaar zal de Nederiandsche vloot na aankoop en aan bouw, straks weer 2.4 millioen ton, dat is 90 van voor den oorlog bedragen, maar de reede- rijen hebben daarvoor groote bedragen noodig, welke ze niet bezitten. Elke gulden, aan belas tingen betaald, zoo meent de heer Monchy, be teeken t een belemmering van den terugkeer van nieuwe welvaart.- Met dat al is het verblijdend, dat ook de Ne deriandsche scheepvaart meer en meer in staat is den geregelden dienst op oude routes te her vatten en naar wordt aangenomen, redelijke bedrijfsresultaten kan behalen. Te zijner tijd zullen echter ook hier nieuwe kapitaalsuitgiften moeten worden verwacht, waarin de regeering aanleiding moge vinden om de kapitaalmarkt niet met een nieuwe heffing ineens af te roomen. Het wordt meer en meer duidelijk dat onze bedrijven groote kapitaalsbe hoeften hebben thans komt de Meelfabriek der Nederiandsche bakkerijen met een emissie van f 3 millioen 3% V» obligaties doch dat de bevrediging dier behoeften allesbehalve vlot verloopt. De emissie van Ketjen was geen succes, hoewel men hier met een goed beheerd en ren dabel bedrijf te doen heeft en hetzelfde kan wor den gezegd van de Nederiandsche Kabel, waar van de noteering der claims ook op geen emissie succes wijst. De uitgifte van f2.1 millioen 3 Haarlem kan wel als mislukt en als een baken in zee worden beschouwd. Men verkiest geen 3 obligaties meer, nu het er steeds meer naar uit ziet, dat binnen niet al te langen tijd een hoogere 'rente zal moeten worden betaald, omdat ten- slote het natuurlijk proces van vraag en aanbod ook op de kapitaalmarkt niet is tegen te houden. Er gaan hardnekkige geruchten, dat de expeditie tot hoofddoel heeft te onderzoe ken, of zich ook uranium in den bodem der Zuidpoolgebieden bevindt. Uranium is het onmisbare element om atoom-energie op te wekken. Officieel heet het, dat de expeditie ten doel heeft „het onderzoek naar de moge lijkheden, die de natuur zal bieden". De Zuidpool heeft bovendien nog an dere mineralen en ertsen in haar schoot verborgen. Van de Zuidpool is echter pl-m. 4 millioen vierkante mijl nog niet geëx ploreerd. Naast het wetenschappelijk onderzoek door 22 geleerden zal de expeditie zich bezig houden met het onderzoek naar de mogelijkheden voor de scheepvaart en het luchtverkeer. Wanneer de expeditie aan de Zuidpool gebieden gearriveerd is, wordt deze in 3 deelen gesplitst. Groep 1 zal opereeren op het Ross-ïjsplateau (op de kaart aangege ven met het'cijfer 1). Groep 2 vaart van de Ross Zee naar de Weddell Zee, terwijl groep 3 zich in tegen overgestelde richting door den Indischen Oceaan eveneens naar de Weddell Zee zal bewegen. Ieder van deze groepen zal bestaan uit een basisschip voor watervliegtuigen, welke tevens twee Martin Mariners met zich meevoert, een tankschip en een destroyer. Groep 1 zal tevoren een ijsbreker en een verkenningsvliegtuig uitzenden om te trachten door het pakijs een doortocht te vinden. Wanneer de ijsbreker voldoende is doorgedrongen zullen de schepen van de Ross Zee de Walvischbaai binnenvaren. Op het Ross-ijsplateau bij Klein-Ameri- ka zal dan een luchtbasis aangelegd wor den. Men hoopt, dat die begin Januari ge reed zal zijn om de tweemotorige trans portvliegtuigen te ontvangen. Het vliegtuigmoederschip „Philippine Sea" zal namelijk eind December van Norfolk uitvaren om de expeditie te 'com- pleteeren. Aan boord hiervan bevinden zich 6 speciaal uitgeruste Douglas trans portvliegtuigen, welke van het dek naar het pas aangelegde ijsvliegveld zullen vlie gen. Om van het dek op te stijgen maken zij gebruik van jet-aandrijving. Het vlaggeschip „Mount Olympus", dat Ex-burgemeester van Nijmegen veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft den gewezen N.S.B.-burgemeester van Nij megen, den oud-reserve-majoor van het Nederiandsche leger, M. van L., wegens hulp verleening aan den vijand en verraad van eenige Nijmegenaren tot 12 jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest veroor deeld. De eisch was 18 jaar. Het Hof heeft hem de kiesrechten voor het leven ontnomen en hem niet het recht op cassatie verleend. Toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid De distributiediensten zullen van 15 tot en met 21 December toeslagkaarten voor bij zonderen arbeid uitreiken voor de le en 2e periode 1947. In den vervolge zullen de toeslagkaarten telkens vodt acht weken (twee perioden) tegelijk worden uitge reikt. De kaarten zijn voorzien van genum merde bonnen in plaats van rantsoen bonnen. De geldig verklaarde bonnen zul len in de bonnenlijst worden opgenomen. Haarlem—Neptunus is van groot belang De wedstrijd Haarlem—Neptunus, welke Zon dag in het Heemsteedsche Sportpark wordt ge speeld is de belangrijkste van den dag, niet al leen voor deze clubs, maar ook voor de Vole- wjjekers. De rooöbroeken moeten winnen, om bij de leidende ploegen gerekend te blijven, anders staan zij vijf punten achter en die zijn niet ge makkelijk in te halen. Van de zijde der Haar lemmers is veel te verwachten, niet alleen, om dat zij de kampioenskansen willen behouden, maar ook om de nederlaag van 50 goed te maken. De Volewïjckers heeft het tegen Excel sior iets gemakkelijker, hoewel de Rotterdam mers zullen trachten de onderste plaats te verlaten. Blauw Wit zal Ln DOS een lastigen tegenstander hebben. In het Noorder Sportpark krijgt Stormvogels bezoek van Xerxes, dat Blauw Wlit met 9I verslagen heeft. Het ls dus oppas sen voor de IJmuidenaren. In district I trekt EDO naar 't Gooi en spelen de Haarlemmers zoo als in de laatste wedstrijden dan kan een goed resultaat tegemoet worden gezien. VSV zal met Feijenoord meer moeite hebben dan op 22 September in Beverwijk, toen met 41 gewonnen werd. Om twaalf uur speelt HBC tegen Volendam en mogelijk zal een aanmoediging van eenige dui zenden tot daden inspireeren. ROH begint de tweede ronde tegen WFC, waarvan destijds ge wonnen is en ZW krijgt bezoek van Velsen, dat opnieuw een overwinning kan behalen. In Haarlem-Noord gaat de belangstelling uit meer dan eens in den afgeloopen oorlog naar twee derde klas ontmoetingen. Schoten als Stafhoofdkwartier bij invasies in denIVV vermeldt het programma, dus twee candi- stillen Oceaan heeft gediend, heeft be- daten voor de bovenste plaats komen tegenover - - ----- - elkaar. Wij geven de thuisclub de beste kans. De andere TYBB—Blauw Zwart gaat ook tus schen kampioenscandidaten. De Haarlemmers hebben de laatste weken regelmatiger gespeeld en mogelijk heeft dat een goede uitwerking op het spel. Van de andere ontmoetingen in de derde klas vermelden wij Halfweg—Bloemen- daal, ZandvoortmeeuwenAalsmeer, Beverwijk Rlpperda en Lugdunum—HFC. halve Admiraal Byrd als leider der expe ditie, ook Admiraal R. H. Cruzen aan boord, die het bevel zal voeren over de schepen. Ofschoon de expeditie met de meest mo derne middelen is uitgerust, zijn toch voor zorgsmaatregelen genomen. Hiertoe bevin den zich aan boord van de Mount Olympus ook een span Eskimohonden om de slede vaart over de woestenijen van sneeuw en ijs mogelijk te maken. De onderzoekingen zullen voortduren, zoolang de weersom standigheden het toelaten, doch men ver wacht, dat de schepen zich tegen het einde van de maand Maart uit het pakijs zullen moeten terugtrekken. Dat deze expeditie, hoewel de grootste, niet de eenige is, zal uit het volgende blijken. Sinds 1943 heeft zich een Engelsche ex peditie van ongeveer 30 man in de Mar guerite Baai gevestigd. Binnenkort zullen deze door 30 Engelsche geleerden afgelost worden. Deze Britsche expeditie staat on der leiding van luitenant Scout Mair. Op een aan hem gestelde vraag antwoordde hij„Uranium? Daar kunnen wij niets over zeggen, daarover moeten wij zwijgen". - Ook de Sovjet-Unie, Noorwegen, Argen tinië, Chili en Australië hebben begeerige blikken op de Zuidpool geslagen en heb ben het voornemen hiernaar expedities uit te rusten. Zij verkeeren echter nog in een beginstadium. Dat Rusland nog niet gestart is, vindt vermoedelijk zijn oorzaak in het feit, dat de U.S.S.R. nog geen Zuidelijke verzamel- haven ter beschikking heeft. W orstelkampioenschappen Zondag 15 December worden in hotel „De Leeuwerik" de worstelkampioenschappen voort gezet met de afdeelingen lichtgewicht licht- midden, middengewicht, zwaarmidden en zwaar gewicht te klasse. 30 deelnemers hebben inge schreven. Van elke afdeeling komen er vier in de finale. De eindstrijden' worden onder leiding van de krachtsportvereeniging „Achllles" op Zondag 5 Januari verwerkt. Voor het eerst wor den de kampioenschappen van Nederland le klasse in Haarlem gehouden. BOKS OVERWINNING VOOR LEFEBRE. Tijdens bokswedstrijden voor professionals te Amsterdam won G. Lefèbre van Rudi Quente- meyer, omdat laatstgenoemde door gebrek aan uithoudingsvermogen opgaf. De Wolff gaf even eens op tegen Hoogstraten. Bos behaalde een snelle ko. zege op B. Dïesen en Snijders won op punten van Poppes. BILJARTWEDSTRIJD BELGIë—NEDERLAND In Antwerpen ls de internationale biljartwed strijd België—Nederland begonnen. Na den eersten dag hadden de Belgen 12 en de Neder landers 6 punten. HET geval zou eenvoudig aldus kunnen worden gesteld: Een kunstenaar, die zoo danig vervuld is van afkeer, ergernis en min achting om de afschuwelijkheden der heden- daagsche wereld, dat hij den drang tot satyre niet kan weerstaan en zich daarom uitspreekt op een allerfelste manier, maar in een sier lijken, zelfs behaagzieken vorm. Hier zou al les mee gezegd zijn, ware het niet, dat het gecompliceerde ervan alles zoo interessant maakte. Het staat voor mij vast, dat deze in uiterst sobere kleur geteekende fantasmagorieën, hoe rustig bewerkt en hoe beredeneerd zij ook mogen schijnen, voor den teekenaar even zoo vele pijnlijke uren beteekenen. Zijn smaak lijkt mij te fijn, dan dat hij de felheden niet in een schoonen vorm zou geven. Op een afstand gezien doen zijn teekenin- gen denken aan bekoorlijke orchideeën, doch van nabij blijken zij gevuld met satyrieke toespelingen, grijnzend of erotisch-wanstaltig. Goedmoedig of gul is de spot van dezen tee kenaar nooit. Wel is de humor volop aan wezig, maar het is een humor, die, hoewel medelijdend, toch onbarmhartig wil verwijten en dan des te vlijmender wordt naar de mate van de verleidelijkheid der vormen. In zoo verre is hij slechts een realist, dat hij niet schroomt om de waarheid ln al haar naaktheid te zeggen, doch hij omhult haar met geraffi neerd bedachte schoonheden Zwoegend fantaseert hij en laat hij de lijnen kronkelen en vloeien in een wilden, maar verantwoorden stroom. Het paradoxale hier van is een der interessantste kanten van dit werk. In die beheerschte ontstuimigheid gaat hij wel eens te ver, maar als ik bedenk welk een pijn het den maker dezer dingen kost, begrijp ik ook de excessen. Ik heb in verband met dit werk namen gelezen als de Nerée, Klimt, zelfs Hyronimus Bosch, maar ook met den besten wil zie ik geen overeenkomst Alleen reeds om de tegenstelling: uiterst-sobere kleur bij uiterst-weelderige verbeelding is het zoo per soonlijk, Hij hekelt farizeïsme, onwaarschijn lijkheid, corruptie, bedrog, striemt het eroti sche exces: allesbehalve licht of luchtig of mild. En als hij soms een schuchtere poging doet om, als in .Résignation", op eenvoudiger manier met het typeeren van een persoonlijk heid alleen, niet meer dan een karikatuur te geven, dan treft hij midden in de roos. En de pijl is dan wel zeer scherp geslepen. Hij is zwaar geladen van ergernis en nie mand zal ontkennen, dat. voor zulk een kun stenaar de motieven rijkelijk gezaaid liggen. In verband hiermede noem ik „Emotion", „Af gunst" en „Zwarte nacht der Ziel". Zijn meest frappante teekening is voor mij „Sou- rire de démence", waarin het sterkst de eigen aardigheden van dit talent tot uiting komen. Zijn techniek is magnifiek zeer geschikt voor lithografie. Zij heeft een vloeiende lijn; zijn kleur is smaakvol, pretentieloos Zijn verbeelding is onbegrensd. Met louter lust tot fraai lijnenspel teekent hij nu en dan een ..Arabesque", die dan ook niet meer wordt dan een fraaie uiting. Dan bekruipt hem weer de grijnzende ergernis en inspireert hem tot demonische fantasieën in „Arabesque démoniaque". En prachtig tee kent hij dan, in de werveling van raadselach tige versieringen, als het ware in een eigen anatomie, de krioelende figuurtjes die zijn geest ontladen. Hollandscb is dit werk dat in den kunst handel Liernur in Den Haag wordt geëxpo seerd, zeer zeker niet. Maar wat doet het er toe? Het is de interessante uiting van een fijnvoelend artist. Nu kan men zijn duimen in zijn armsgaten zetten en met een voornaam gezicht langs deze teekeningen loopen maar in zulk een houding klimt men niet naar het niveau, waaTOp dit werk staat. HERMAN MOERKERK. Bij het lied is de muziek afhankelijk van de taal: dat wil zeggen van de door inhoud en vorm gebonden taal. en in het bijzonder van het. klankverband der woorden. Wat den com ponist in een gedicht boeit is hetzelfde wat de zanger en de muzikale lezer in het vers volgt: het is de muzikaliteit van het gedicht. De afhankelijkheid van de taal is dus be trekkelijk, want de zoogenaamde toonzetting raakt het meest wezenlijke element van het gedicht. Hierbij is alleen gedacht aan vol waardige verzen, waarin de oorspronkelijke aandoening tot in de kleinste vezelen dei- woorden blijft leven en niet aan de vele goed gerythmeerde en gerijmde samenstellingen, die wel uit een zeker sentiment voortkomen en waarin bepaalde mededeelingen staan, maar waarin van muzikaliteit geen sprake is. Het goede vers is in zichzelf een gezang, waarvan de woord-verbindingen de gestalte vormen: het goede lied is de kristallisatie van de muziek, die men de ziel van het gedicht zou kunnen noemen. Het goede gedicht kan vele woorden hebben, het heeft één muziek; het goede lied vertolkt deze eene muziek en erkent den samenhang der woorden. In dit laatste schuilt de betrekkelijke afhankelijk heid. Deze afhankelijkheid is echter geen beper king Als het waar is dat de muziek zinrijk tot in de kleinste vezelen der woorden leeft, dan zijn de componist noch de zanger in de muzikale vertolking geremd. Integendeel: de stuwing der woordklanken is ook de stuwing der melodie. Nu kan men zeggen, dat ook bij het gedicht maar in zekeren zin van objecti viteit sprake is. De verstandelijke mededee ling namelijk mag onbetwistbaar zijn, het sentiment, de oorspronkelijke aandoening, is moeilijker te vangen en iets anders dan een bewuste mededeeling van den dichter. En aldus ontstaat de muziek uit de vermenging van den gevoelsinhoud van het vers en de nieuwe aandoening bij den componist, die door dezen gevoelsinhoud bewogen werd. Was dit niet zoo, dan zou er slechts één juiste muzikale toonzetting van het gedicht mogelijk zijn. Deze intimiteit van de muziek van den dichter en muzikaliteit van den componist zijn meen ik niet onder woorden te brengen. Wij staan voor het geheim, dat de dichter tot een volkomen gestalte van zijn sentiment komt en dat daarna de componist, al lezende, de muzikale gestalte vormt van de aandoe ningen, die hij in het gedicht meeleefde. Het gedicht behoefde geen aanvulling, maar de componist is de eerste zanger van het gedicht. Het is een oude, vreedzame strijdvraag, waarbij allerlei egoïstische meeningen voor den dag komen. Er zijn litteratoren die de toonzetting (ik weet het wel, dit is een leelijk woord) van een goed gedicht op zijn best een overbodigheid vinden; er zijn com ponisten die geen litterair onderscheid maken en alleen gevoelsmededeelingen als uitgangs punt voor een stuk zelfstandige muziek ne men. Er zijn ook dichters, die hun verzen alleen als een vorm van muziek willen; er zijn ook componisten, die geheel afhankelijk woord voor woord „uitbeelden" Ik voel iets voor den dichter, die zijn ge dicht als een vorm van muziek weet, wanneer dit niet een bewust principe is, waarbij de litteraire gestalte zou te kort komen; ik voel iets voor den componist, die de superioriteit van het gedicht erkent, wanneer hij den mu- zikalen samenhang der compositie niet ver waarloost. Voor hen voel ik niet iets, maar alles. Zij zijn niet egoïstisch, maar zij zijn beiden in bewondering voor het leven, waar van zij een. moment weerspiegelen en dat zij met minutieuse zorg modelleeren; de dichter is musicus, de componist poëet. Zoo was Hugo Wolf, zoo waren Gabriel Fauré, Ernest Chaus- son, Claude Debussy, Alphons Diepenbrock. Is de componist de eerste zanger van een gedicht, de uitvoerende artist is de tweede vertolker der poëzie. Hoe veeleischend is dus de roeping van de zangeressen én de zangers! Zij vertegenwoordigen de eenheid der poëzie bij dichter en componist. Zij moeten de taal van beiden verstaan; zij moeten in laatste instantie het gedicht lezen, zooals de com ponist het gelezen heeft. Is dit mogelijk? Dit is mogelijk, wanneer zij op de eerste plaats de melodie van het lied verstaan, wanneer zij de muzikale declamatie meeleven en daar mee doordringen in het sentiment, waaruit de dichtregels zijn ontstaan. Het is niet mogelijk, wanneer zij de noten achter elkaar zingen om de stem zoo gunstig mogelijk te doen uit komen en aldus het lied als een loeiend ge bruiksvoorwerp beschouwen; het is ook niet mogelijk als zij woord voor woord willen uit beelden, want dit is schijnbaar intelligent, maar blijkbaar kortzichtig. Zij moeten vol maakt declameeren. terwijl zij volmaakt zin gen-, zij moeten het gedicht door het lied laten zingen. Zij moeten de ééne muziek van de vele woorden voelen en laten klinken. Zij moeten geheel en al lied worden en ook al de schoonheid, die het klavier of het orkest meezingt, in zich opgenomen hebben, want het goede lied is een vocale en instrumentale eenheid, waarbij het gedicht in de zangstem ligt En dus heeft de speler gelijke plichten. HENDRIK ANDRIESSEN. De commissie voor het hoofdkwartier van de UNO heeft een door den Amerikaanschen afgevaardigde, senator Warren Austin, ingediend voorstel om bij de algemeene vergadering een aanbeveling te doen voor het aannemen van de gift van Rockefeller voor het vestigen van den permanenten zetel der UNO in de stad New York met 35 stemmen tegen 7 stemmen en 6 ont houdingen aangenomen. Volgens een bericht van het Fransche pers bureau AFP is een Amenkaansch tweepersoons vliegtuig Donderdagmiddag op ongeveer 16 km. afstand van Aix in het Fransche departement Bouches dn Rhöne neergestort. Nadere gegevens ontbreken. De Normandische dorpen Plassls, Grimoult en Roucamp worden reeds gedurende zes dagen in opschudding gebracht door iemand, die des nachts vuurt met een tommygun op alles wat onder schot komt. De boeren doen dan de lich ten uit en staan met geladen geweer achter de zorgvuldig gesloten deuren. De politie, terzijde gestaan door gewapende boeren, heeft nog steeds geen licht in deze zaak kunnen brengen. Een theorie is, dat men te doen heeft met een krankzinnige, die zijn aanvallen alleen des nachts heeft en overdag normaal is. Het is dus zeer goed mogelijk, dat hij overdag ijverig meehelpt zichzelf op te sporen. Naar het Amerikaansche ministerie van Oor log heeft medegedeeld, zal het personeel van het militaire bestuur in Duitschland gedurende de periode tot Juni a.s. van 6000 tot 4100 man wor den teruggebracht. Dit geschiedt hoofdzakelijk uit economische overwegingen, ofschoon het ook in overeenstemming is met het plan om het be stuur geleidelijk in Duitsche handen te doen overgaan. Een Fransche vrouw, voormalig geheim agente van de Gaulle, heeft tijdens de rechts zitting van het pr ces Ravensbrueck, den toe stand bij de afdeeling „krankzinnigen" van het kamp geschilderd Zeventig krankzinnige vrouwen werden in een kleine ruimte opgesloten zij stonden zoo dicht opeen, dat zij niet konden gaan liggen. Er ont stonden hevige gevechten onder de patiënten en op een nacht kwamen vier vrouwen door wurging om het leven. Een Oostenrijksc-he ge tuige, die met de boekhouding van het kamp is belast geweest, verklaarde dat in 1945 per dag 40 tot 60 geïnterneerden stierven,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2