IJmuider Courant Moordhistorie De vorst overvalt ons land De Roode Haan kraaide victorie Zuid-Afrika mag niet annexeeren Krijgen Nederlandsche havens aandeel in Duitschland-import? Aan onze Weekabonnés 61e Jaargang No. 18510 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel, Redactie er> 'Administratie 5437. - Haarlem: Gr, Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 16 December 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest» dagen* - Abonnementsprijs per week 31 cent| per kwartaal 4,— - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave-ran dc Stichting Voorlichting te Haarlem TV E sluipmoord in Den Haag, waarbij ze- kere Boer, zijn vrouw en een dienst bode den dood vonden tengevolge van hét openen van een pakje, dat even tevoren bezorgd was en een „helsche machine'5 bevatte, heeft ernstige dingen aan het licht gebracht. Het onderzoek, dat al tot vijf ar restaties heeft geleid en in sommige geval len tot bekentenissen waarbij overigens afgewacht za] moeten, worden in hoeverre de verschillende, betrokkenen schuld treft onthult immers, dat hier sprake is van een complot. Aanslagen op twee andere Hagenaars en op een te Amsterdam wo nend hoofdofficier waren ook beraamd. De twee Hagenaars werden gered doordat een korporaal uit Delft, die het pakje bij Boer liad laten bezorgen, na het gelukken van den eersten aanslag bang werd en zijn an dere bommen in het water gooide. De Am- sterdamsche hoofdofficier ontkwam aan den dood doordat de soldaat-per motorfiets, die met het voor hein bestemde pakje naar de hoofdstad reed, „pech had". Het pakje ontplofte onderweg, zijn mederijder .eer. lifter werd daarbij ernstig gewond en i het was tenslotte die toevallige figuur in j de sensationeele stuiversroman, die de po- i litie op het spoor van de anderen bracht. Toen bleek ook dat een soort „arsenaal55 in de onmiddellijke omgeving van Haarlem bestond en bij de volgende arrestaties was zelfs die van een officier in Den Haag, die overigens alle schuld loochent. Blijkens de mededeelingen uit het onder zoek was de Hagenaar vermoord, omdat de daders hem als „fout55 in bezettingstijd be schouwden. De Delftsche korporaal ver klaarde dat 's mans vrouw ook fout was. Wat de dienstbode betreft: de korporaal had in oorlogstijd een paar honderd men- schen ter dood gebracht en zei op grond van deze oude ervaring: dat is het risico van het vak. Blijkbaar was hem niet zoo zeer opgevallen, dat er geen oorlog meer is en dat de Duitschers weg zijn. Wij leven nu weer onder ons eigen bewind in een de- mocratisch-geregeerden staat, die moord partijen niet toelaat en daders bestraft. Wij leven in vredestijd. De openbare meening heeft zich blijkbaar bijzonder verontwaardigd over de wijze, waarop de Haagsche moord gepleegd is. Die herinnert waarlijk aan de ergste wan daden van de Duitsche bezetters- Maar de manier-waarop is niet het belangrijkste. En het maakt geen werkelijk verschil, of het slachtoffer en zijn vrouw in bezettings tijd fout zijn gejveest of niet. Dat verandert namelijk niets aan het feit, dat moord met voorbedachten rade is ge pleegd, waarop een ordelijke maatschappij de zwaarste straf stelt, die het strafwetboek kent. Een ordelijke maatschappij legt de rechtspleging in handen van den Staat en verbiedt den burger, eigen recht te doen gelden. Pleegt hij dat toch, dan wordt hij, tenzij hij in wettige zélfverdediging heeft gehandeld (waarvan in dit geval geen sprake is) als moordenaar beschouwd, ge grepen en opgesloten en voor zijn rechters gevoerd, die hem volgens de wet zullen vonnissen. Zoo is het voor den oorlog ge weest en zoo is het opnieuw. Deze eenvoudige waarheden omtrent een geordende maatschappij zijn van onver minderde kracht en de wet, die ze voor den oorlog belichaamde, is dat ook. Er valt niet aan te ontkomen. Ware dat anders, liet men eigen rechtspleging toe, dan zou geen maatschappelijke orde meer heer- schen maar anarchie. In binnenlaiidsche verhoudingen wijst ieder beschaafd volle die laatste af. Deden wij dat niet, dan zou Nederland afzakken tot het peil van een Wild West. waarin niemand zijn leven meer zeker zou zijn. De uitlating van den Delftschen korpo raal bij zijn verhoor wekt vermoedens aan den gevaarlijken geestesstaat, dien men in Engeland pleegt aan te duiden als „moral insanity" moreele krankzinnigheid maar die noch in dat land, noch in het onze door den rechter beschouwd wordt als krankzinnigheid in den zin der wet, waar door dus de schuldige van verantwoorde lijkheid voor zijn daden ontslagen zou wor den en niet in de gevangenis, maar in een krankzinnigengesticht belanden. Het is evenwel een veel ernstiger verschijnsel dan diegenen meenen, die naar aanleiding van zulke opvattingen slechts het hoofd schud den en zeggen: „Wat verruwt zoo'n oorlog sommige menschen toch5'. Het duidt op geestelijken achteruitgang, op remmen die niet meer werken. Het zou, als men men schen met dergelijke symptomen niet uit de maatschappelijke samenleving verwij derde, die samenleving in steeds grooter wanorde en gevaar brengen. Als de vermoorde Hagenaar en zijn vrouw werkelijk in bezettingstijd op straf bare wijze fout zijn geweest en daarvoor niet gestraft zijn, hadden de daders van deze moordpartij een klacht tegen kunnen indienen. Mochten zij dat g< hebben en met die klacht geen succes ben gehad, dan hadden zij zich tot hoogere instantie dan dé eerste kunnen wenden. Hadden zij daar ten antwoord ge kregen, dat er geen termen voor vervolging van den Hagenaar en zijn vrouw waren, dan hadden zij zich daarbij moeten neer leggen. Meenden zij, dat de bijzondere rechtspleging tekort schoot, dan hadden zij evenwel nog actie voor betere toepassing kunnen voeren. Dit zijn allemaal middelen, die de democratische staat erkent. Toepas sing van eigen recht aanvaardt hij niet en zal hij nimmer kunnen en willen aanvaar den. Dat aan het herstel van den rechtsstaat in Nederland nog veel ontbreekt is waar. Maar dit ontbreekt er niet aan. Om in de wel bestaande gebreken te voorzien moet men actie langs wettelijken weg voeren. Wie eigen rechter gaat spelen verergert de gebreken en verslechtert den toestand. Nederland heeft na de bevrijding geen bijltjesdag gewild, Het wenscht ook geen verlate nabootsing. R- P U.N.O.-zetel blijft in New-York De Algemeene Vergadering der Vereenig- de Volken heeft met zesenveertig tegen zeven stemmen besloten, den permanenten zetel van de organisatie der Vereenigde Volken te New-Yorlc te vestigen en den secretaris-generaal instructie te geven tot het vervaardigen van plannen vooreen nieuw hoofdkwartier aldaar. Tegen stem den Australië, Egypte, El Salvador, Perzië, Libanon. Saoedi-Arabië en Syrië. De afge vaardigde van Voor-Incüë, P. N. Saproe, had doen verstaan, dat Voor-Indië, of schoon het nog steeds San Francisco meer geschikt oordeelde, omwille van de een stemmigheid voor New York zou stem men. Er icordt reeds geschaatst, maar voorzichtigheid is, buiten de banengeboden. HET gekrompen kwikstaafje in den ther mometer heeft zoowel bezorgde als vroolijke gezichten veroorzaakt; zooals het iederen vorstwinter gaat, komt een plotse linge koude met bezwaren en vreugden. Huisvaders kijken bezorgd naar hun ge slonken kolen voorraad en ijsvereenigings- besturen ontwikkelen een koortsachtige activiteit om diverse winterfestijnen te or- ganiseeren. Het K.N.'M.I. in de Bilt» rekent 01» een vrij langdurige vorstperiode en de temperaturen in de verschillende plaat sen van ons land, waar een observatie post gevestigd is, laten zien dat het barre ernst met den winter is gewor den. Niet alleen in ons land heeft Ko ning Winter zijn intrede gedaan; uit heel Europa wordt flinke vorst gemeld en zelfs aan de Rivièra wijst het kwik nog maar twee graden boven het nul punt aan. Uit het weeroverzicht van het KNMI blijkt, dat de Noordzee en de Oostzee dc tempe raturen langs hun kusten nog relatief hoog houden, waardoor in deze gebieden door de grootere vochtigheid eenige sneeuwval verwacht kan worden. In het Oostzeege bied heeft het al vrij hevig gesneeuwd: ook aan de Nederlandsche Waddenkust kwamen buien voor. IJsvreugde reeds gaande Het ondergeloopen land, waaraan ons landje zoo rijk is, vormt met de bespoten tennisbanen vooralsnog de eenige gelegen heid, waar gereden kan worden, maar de ijsbanen in den omtrek van onze stad be ginnen hun terrein reeds op de komende winterpret voor te bereiden. Morgenavond hoopt de ijsbaan „De Volharding55 te Heem stede zijn hekken te openen; er wordt hard gewerkt aan de verlichting van de baan. Haarlem zelf zal het dit jaar moeten dóen met tennisbanen, singels en grachten, want het IJsélubterrein aan de Kleverlaan is nog niet herrezen de Duitschers hebben het in zoo5n desolaten staat achtergelaten, dat men voorloopig van plannen afziet, om orde in de chaos te scheppen. De baan van Spaarndam stond gisteren nog niet geheel onder water, maar ook daar zal morgen geschaatst kunnen worden. In Spaarndam komen vanmiddag twee gloed nieuwe pompen de oude installatie een handje helpen. De waarschuwing van eiken winter geldt ook thans met onverminderde kracht: het publiek wordt nog dringend afgeraden het „buiten-ijs55 op te zoe ken; waaigaten en zwakte zoowel als opengebroken stukken kunnen in de eerste dagen en ook daarna levensge vaar opleveren. De voortvarende Dïemer IJsclub orga niseert reeds Dinsdag nationale hardrij- wedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter op haar banen. De lasten van den winter Hoewel de scheepvaart in de omgeving van Haarlem nog geen last van het ijs on dervindt, zal een aanhoudende vorst bin nenkort zeker moeilijkheden gaan opleve ren, vooral wanneer het grondijs eenmaal gaat vastzitten. Maar het badseizoen is nog open. In schrille tegenstelling tot de ijzige be richten over het weer vau de laatste dagen en de sportieve consequenties, die er voor jong en oud uit te trekken zijn, staat het nieuws, dat in Zandvoort het badseizoen nog open is; zij het dan al leen voor de liefhebbers. Zondag werd in de golven der Noordzee een late ba der gesignaleerd, die den moed had, de koele baren te trotseeren. Geen wonder, dat de toeschouwers hun oogen even hebben uitgewreven.... Tenslotte zijn er de vogels, die zich door de plotseling vorst zien afgesneden van vele voedselbronnen. Onze vrienden uit de natuur rekenen er op, dat er zoo nu en dan eens een kruimeltje af valt, opdat voor hen de strenge vorst geen spoédigen dood beteekent. Het IJssclmeer vriest dicht Vannacht is het IJsselmeer met grondijs dichtgeloopen. Zeilvaart is niet meer mo gelijk. Groote stoom- en motorbooten kun nen vandaag misschien nog overkomen. Als het blijft doorvriezen zal de scheepvaart totaal gestremd worden. Franco voorspelt berouw I In een officieele nota zegt de Spaansche regeering over de beslissing der Vereenig- do Volken, ambassadeurs en gezanten uit Madrid terug te roepen: „De meeste lan den zullen spijt hebben van deze beslis sing". De nota beschrijft de beslissing als een „grove inbreuk van het Handvest der vol ken5'. „De besluiten van New York zijn weinig doeltreffend of helder uit een prak tisch oogpunt, en zij zijn een bewijs van den niet zeer vreedzamen geest die in de nieuwe organisatie heerscht". „De Spaansche regeering gevoelt zich, in verband met de demonstraties van het Spaansche volk op 9 en 10 December ont heven van de taak over deze aangelegen heid nadere opheldering te verschaffen55. In een toespraak tot kadetten van de militaire academie van Saragossa heeft generaal Franco verklaard, dat de Spaan sche grens door gewapende benden ge schonden werd en „het leger de beste schildwacht van den vrede is. Wij moeten paraat zijn. Het is -niet genoeg om den vrede te beminnen. Wij moeten hem ook verdedigen"". Oostenrijk wil meepraten Dr. Karl Renner, president van Oosten rijk, heeft in een radio-uitzending ver klaard, dat Oostenrijk aan de voorloopige besprekingen over Duitschland, die in Ja nuari te Londen zullen beginnen, wenscht deel te nemen en een desbetreffend ver zoek zal indienen. „Oostenrijk heeft met Duitschland eeft rekening te vereffehen, daar het in 1938 door Duitschland gean nexeerd werd'5, aldus Renner. Sovjet-troepen weg uit Port Arthur? Volgens niet bevestigde persberichten trekken Sovjet-troepen uit Port-Arthur in Noordelijke richting terug. Volgens deze berichten hebben de Russische troepen het intfüstriegebied van Sjahokof, acht-kilome ter ten Noord-Westen van Dairen in de omgeving van Port-Arthur, nog niet ont ruimd. Het woord is aan. Anatole France: De opvoeder moet het kind. twee dingen leeren liefhebben: den vrede en den arbeid. En één ding leeren verafschuwen: den oorlog. tn Schagen iverden twee cafés en twee winkels door het vuur verwoest Een brand, welke den omvang van een ramp dreigde aan te nemen, beeft gisteravond gewoed in het centrum van het Noordhollandsche dorp Schagen. I)oor nog niet opge helderde oorzaak brak brand uit in het Noordhollandsche Koffiehuis aan de Ge dempte Gracht, waar een dansavond werd gegeven. Onder de ongeveer honderd dans- Iustigcn brak een paniek uit. Het vuur greep zeer snel-om zich heen en daar de brandweer door het dichtgevroren water gehandicapt was, sloegen dc vlammen over naar de belendende huizen, een kruidenierswinkel van J. Simons en een manufactu renzaak van A. Veenis. Vandaar breidde het vuur zich uit tot het aan de Groote Markt gelegen café Kaper. AI deze pcrceelen brandden tot den grond toe af. Schade liepen op het distributiekantoor op den hoek van de Gedempte Gracht cn de Groote Markt, de kunsthandel „De Schouw", het café Boontjes en hotel Huiberts, De jeugd maakte Zondag druk, gebruik van de ijsbanen. UNO-assemblée aanvaardt ontwapeningsresolutie De algemeene vergadering van de UNO heeft een Deensch-Voor-Indisch-Ameri- kaansche resolutie, gericht op het verwer pen van den eisch van Zuid-Afrika om Zuid-West Afrika te annexeeren, met 36 tegen nul stemmen en 9 onthoudingen aangenomen. Zuid-West-Afrika wordt dus niet bij Zuid-Afrika ingelijfd en zal onder inter nationaal beheer gesteld worden* De resolutie over ontwapening, veilig heid .en internationale controle en inspec tie, die door de politieke commissie van de UNO werd aangenomen, werd thans ootk door de algemeene vergadering bij accla matie aanvaard. Deze resolutie legt de beginselen vast voor het beperken der bewapening, en de controle en regeling van alle wapenen, met inbegrip van de atoombom. In de resolutie is opgenomen een Cana- deesch voorstel, volgens welke plannen voor de beperking van bewapening, opge steld door den Veiligheidsraad, aan de leden van de UNO ter overweging zuilen worden voorgelegd. en het goedkeuren van verdragen of conventies aan een bij zondere zitting van de Algemeene Verga dering zal worden gelaten. Sir Hartley Shawcross, die dit voorstel in de commissie steunde, projecteerde een ontwapeningsconferentie binnen zes maan den. Na het aannemen van de ontwapenings resolutie verwierp de algemeene vergade- ring het voorstel tot het tellen van troe pen. Het voorstel van de politieke commissie dit onderwerp op te nemen in de ontw:a- peningsresolutie, werd met 36 tegen 6 stemmen en 4 onthoudingen aanvaard. Beheersraad gevormd. De Beheersraad van de UNO, het laatste groote orgaan van die organisatie dat nog moest worden gevormd, is thans voltallig. De algemeene vergadering heeft namelijk aan Mexico en Irak de twee laatste zetels toegewezen. Zaterdag heeft de Assemblée de acht ontwerpovereenkomsten van de landen, die houders zijn van mandaten van den ouden Volkenbond, goedgekeurd. Deze mandaten komen thans bij de UNO te be rusten. De beheersraad bestaat uit de volgende landen: Engeland, Australië, Nieuw-Zee- land, België, Frankrijk, de Sovjet-Unie. de V.S., China, Mexico en Irak, (béide laatste landen voor drie jaar). Overeenkomstig het Handvest bestaat de raad uit vijf landen, die beheer voeren en vijf, die geen beheer voeren. De onder beheer staande gebieden zijn uitsluitend vroegere Duitsche koloniën. Moord met politieleen achtergrond 3eugdige Amsterdammer stak collega met een mes De 19-jarige Amsterdammer F. H. R. M. heeft in de le Leeghwaterstraat te Am sterdam den 22-jarigen H. F. M., dien hij iiad verweten, bü de SS te zijn geweest, in een perceel naast de fabriek met een broodmes in de hartstreek gestoken. Het slachtoffer is enkele uren later In liet ziekenhuis overleden. Beide jongens maakten deel uit van het personeel van een fourniturenfabriek aan de Leegwaterstraat. F. M. vertelde aan zijn collega's dat H. M. bij de SS zou heb ben gediend. Dit kwam M. ter oore, die zich daarover hevig opwond. Na een hoog- loopende oneenigheid nam F. M. Zaterdag middag op staanden voet ontslag. Enkele uren nadat hij was thuisgekomen arri veerde zyn vrouw met de medèdeeling, dat H. M. haar op straat in het gezicht had geslagen. In zeer opgewonden toestand liep haar 19-jarige echtgenoot het huis uit om de rekening met H. M. te vereffenen. De beide jongens ontmoetten elkaar dicht bij de fabriek en raakten slaags. Daarbij trok F. M. een broodmes, dat hij naar beweerd wordt, steeds bij zich droeg en stak den vermeenden SS-er daarbij in de hart streek. Aanvankelijk liét de wond zich niet ernstig aanzien en liep de getroffene naar »ijn woning, daar voelde hij zich niet goed. Men bracht hem naar het O.L. Vrou wengasthuis, waar hij eenige uren later overleed. De dader, die gevlucht was. is nog den zelfden avond gearresteerd. Van Kleffens' klachten: Uit nadere berichten blijkt dat de rede, die mr. van Kleffens Donderdag j.l. voor de Nederlandsche Kamer van Koophandel te New-York heeft gehouden en waarin hij klachten van economischen aard naar vo ren bracht in verband met de bezettings- politiek van Amerika in Duitschland, op zoo summiere wijze is overgebracht, dat belangrijke details van onze economische verlangens, die scherp en omlijnd werden vastgesteld, in de aanvankelijk doorgezon den vertaling niet tot uiting kwamen. Hier onder volgt een nauwkeuriger opsomming- van verschillende details der rede en van de daarop door de Amerikaansche regee ring gegeven antwoorden. Naar aanleiding van Van Kleffens klacht, dat Nederlandsche onderdanen, die fabrie ken in Duitschland bezitten, geen toestem ming krijgen deze te bezoeken, wees de woordvoerder van het Amerikaansche de partement er op, dat het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken deze kwestie enkele maanden geleden met Ne derlandsche functoniarissen heeft bespro ken. Men kwam toen tot overeenstemming, dat de gelegenheid tot een dergelijk bezoek aan Nederlandsche burgers zou worden ge geven en dat de Nederlandsche regeering dit nader met de Amerikaansche bezettings autoriteiten zou regelen. De opmerkingen van Van Kleffens zijn de eerste, aanwijzing voor de V.S., dat het resultaat van déze be sprekingen voor de Nederlandsche regee ring onbevredigend is. Op Van Kleffens' klacht, dat Nederlandsche onderdanen, die grondstoffen en gedeeltelijk afgewerkte goederen uit Duitschland willen betrekken, geen gelegenheid krijgen voor aankoop ter plaatse, antwoordde deze woordvoerder, dat de Amerikaansche bezettingsautoritei ten thans ook aan Nederlandsche zaken lieden toestaan om in Duitschland produc ten te koopen, voorzoover deze tenminste voor export beschikbaar zijn. Over de vergrooting van de productie in Duitschland van machine-ondex-deelen, waar vele steden in Europa behoefte aan hebben, heeft de „Omgus" (het bureau van het Amerikaansche militaire bestuur) door tusschenkomst van een handelsmissie te 's-Gravenhage naar onze overtuiging, al dus de woordvoerder, bevredigende bespre kingen gevoerd met Nederlandsche autori teiten. Handelsmissies te Berlijn worden in het vooruitzicht gesteld. Geen „luxe" voedsel In de huidige omstandigheden zou im port in Duitschland van groente en fruit uit Nederland een verhooging van de be lasting voor den Amerikaanschen belas tingplichtige beteekenen. Zoolang de be zettende mogendheden het deficit van den Duitschen handel moeten dragen, moet de voedselimport, zooals aan de Nederland sche regeering bekend is, beperkt worden tot betrekkelijk goedkoope producten zoo als tarwe. Den nadeeligen invloed van de zen beperkten import op de herleving van de scheepvaart op den Rijn, waar Rotter dam als doorgangshaven groot belang bij heeft, tracht de Amerikaansche regeering te verminderèn door Nederland uit te noo- digen voor besprekingen over de mogelijk heid om voor import in Duitschland be stemde goederen Nederlandsche havens en den Rijn bij het vervoer in te schakelen, zoolang dit geen verhooging van onkosten voor de V.S. met zich meebrengt. De Ne derlandsche regeering heeft officieel ver klaard, dat het naar haar meening moge lijk is een dergelijke bijeenkomst van ver tegenwoordigers van het. „Omgus" en van Nederland spoedig 'te doen plaats hebben. De wensch van Nederland om meer stem te hebben in de controle op de scheep vaartfaciliteiten op den Duitschen Rijn achten de V.S. een aangelegenheid voor den Raad van Ministers van Buitenland sche Zaken. De V.S. zijn dankbaar voor Van Kleffens' verklaring, dat Nederland bereid is mede werking te verleenen bü de financiering van den handel met Duitschland. Het ver leden week ontvangen Nederlandsche voor stel in dezen wordt op het oogenblik nauwkeurig door het Amerikaansche mi nisterie bestudeerd en is de eerste aanwij- ging van de bereidheid van Nederland om een dergelijke hulp te verleenen- Het geheele centrum van Schagen een belangrijk streek-middelpunt dreigde aan vankelijk door de onvoldoende middelen van de plaatselijke brandweer in vlammen op te gaan. Het Noordhollandsch Koffie huis was spoedig met zijn geheele inven taris één vuurzee, doch na drie kwartier sloegen de vlammen over op andere ge bouwen waar met man en macht werd ge werkt om de inboedels naar buiten te slee pen. Bij den kruidenierswinkel van J. Simons gelukte dit. De winkel zelf is echter bijna geheel afgebrand. Mevrouw Simons, die eenige dagen geleden een baby had ge kregen, moest met den jonggeborene ijlings het huis verlaten. Een half uur later was het perceel afgebrand. De brandweren uit Schagerbrug, Barstn- gerhom en Alkmaar kwamen die van Schagen te hulp, zoodat weldra enorme watermassa's in de vlammenzee gespoten konden worden. Op straat was het weldra een chaos van beddegoed, tafels, stoelen, kasten, kleeren en serviezen. Veel er van heeft onder de gedwongen en geïmprovi seerde verhuizing schade opgeloopen, niet het minst doordat duizenden liters water er overheen gespoten werden. Daar het bovendien flink vroor, lag een groot ge deelte van het huisraad al spoedig onder een laag ijs bedekt. Bovendien werd ook de stx-aat spiegelglad. Eerst omstreeks 1 uur 's nachts was het gevaar van verdere uitbreiding geweken. De nablussching vorderde echter nog ge- ruimen tijd. Brand in de Hema te Utrecht. Zondagmiddag om half twee is brand ontstaan in de lunchroom op de eerste verdieping van de Hema aan de Oucïe- gracht te Utrecht. Enorme rookwolken sloegen naar buiten, maar het vuur werd vrij spoedig bedwongen door de brand weer, die met groot materiaal uitrukte en door het onmiddellijk ingrijpen van het Hemapersoneel met de eigen brandblusch- apparaten. Niettemin liep de eerste étage flinke schade op en het geheele gebouw vrij groote waterschade. Vermoedelijk heeft het lunchroompersoneel bij de slui ting van de zaak op Zaterdagmiddag ver geten, een electrische kookplaat uit te schakelen. Sportgebouw in Vlaardingcn In de asch gelegd. Zondagavond is in Vlaardingen brand uitgebroken in het sportgebouw in het VFC-sportpark. 's Middags was er nog een voetbalwedstrijd gespeeld. Eer de brandweer ter plaatse was, stond het hou ten gebouw in lichter laaie, zoodat aan blusschen niet meer gedacht kon worden. Bovendien waren de slooten bij het terrein met ijs bedekt en duurde het geruimen tijd eer er water gegeven kon worden. De restauratiezaal in het gebouw was geheel in oud-Hollandschen stijl met open haar den ingericht. In de kleedkamers bevond zich de sportkleeding van de spelers en in de opslagplaatsen al het materiaal, waar onder een splinternieuwe grasmaaimachl- ne. De schade wordt op ruim f 40.000 ge schat. Over de oorzaak van den brand is weinig bekend, doch men vermoedt, dat deze moet worden gezocht bij één der open haarden. Veel vee omgekomen bü brand te Nüeveen. Vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden, ontstond Zaterdag brand in de groote boerderij van den heer P. Bouwknegt te Nijeveen bij Meppel. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat twintig koeien en een groot aantal varkens in de vlam men omkwamen. Ook de oogst en land bouwgereedschappen gingen verloren. Slechts het huisraad kon worden gered. Weerbericht AANHOUDENDE VORST Verwachting geldig tot Dinsdagavond: Matige, voornamelijk langs de Wadden eilanden tijdelijk krachtige, Noordooste lijke tot Oostelijke wind. Enkele over drijvende wolkenvelden, waaruit plaat selijk lichte sneeuwvad. Matige tot strenge vorst. verzoeken wij deze week, als betaling voor deze en de vol gende week, in plaats van één maal SI cents, het dubbele van dit bedrag aan den bezorger te betalen. Wij vragen dit ter voorkoming van incasso-moeilijkheden met het oog op de feestdagen. DE ADMINISTRATIE United-Presscorrespondent op gevaarlijke paden Naar Un. Press meldt blijkt thans dat de United Press-correspondent Vermillion als eerste journalist met de linksche Griek- sclie partisanen in contact is kunnen tre den. Alle vroegere pogingen die door zoo wel Grieksche als buitenlandsche persver tegenwoordigers waren gedaan om over de „gebaarde rebellen der heuvelen" te kun nen verhalen, hadden schipbreuk geleden. De Atheensche bladen brachten het ver haal van Vermillion's avonturen in de heu velen groot opgemaakt op de eerste pagi na. Intusschen is Vermillion in Trikala te ruggekeerd. De geheimzinnige verdwijning van Ver million een vroegere oorlogscorrespon dent die voor ooggetuige-verslagen spron gen met parachutetroepen maakte had ongerustheid verwekt in verband met het feit dat de Grieksche verslaggever Costas Vidalis van de communistische „Rizospa- stic" vermoord werd door rechtsche ben den toen hij probeerde een verhaal te ver krijgen. Gocdingelichte kringen hadden weliswaar als hun meening uitgesproken dat de bende-leden geen Amerikaanschen correspondent zouden lastig vallen, doch dit kon de ongerustheid over het lot van den „United Presser" niet wegnemen. Vermillion is tevens de man die als eer ste journalist eenige' maanden geleden het rechtsche bendehoofd Chieftan wist te in terviewen. Voor dat hij zijn avontuurlijke tocht begon had Vermillion tegenover vrienden opgemerkt dat hij geen nieuws „van hooren zeggen wilde hebben". Toen. een vriend opmerkte dat hij op zijn tocht wel eens óp kogels getracteerd kon wor den, had Vermillion geantwoord: „De echte journalistiek is altijd gevaarlijk"- Hevige botsing tusscheu tram cn vrachtauto Op den ouden rijksweg van Oegstgeesfc naar Haarlem achter het „Groene Kerkje" zijn een vrachtauto van den Marine-radio dienst en een tram der N-Z.H.V.M. in botsing gekomen. De vrachtauto werd ver splinterd, de motorwagen van de tram kwam dwars over de rails te staan. Door het breken van een betonnen steunpaal kwam het electrische net naar beneden en ontstond er een hevige kortsluiting. De trampassagiers kwamen met den schrik vrij. De besturder van de vracht auto werd ongedeerd uit de ravage te voorschijn gehaald. CONFERENTIE VOOR PERSVRIJHEID De Algemeene Vergadering van de UNO heeft eenstemmig de Philippijnsche reso lutie, waarin wordt aangedrongen op een internationale conferentie over persvrijheid aanvaard.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1