J Slechts de helft van het vereischte hout is beschikbaar Zwitsersche turners in Amsterdam Koning Winter trachtte Koning Voetbal te verdrijven Strijd in den Haarlemschen Voetbalbond Export bloembollen is bevredigend opgevoerd Wereldnieuws De moeilijkheden van den wederopbouw Nieuw wereldrecord I Nationale damkampioenschap 3 x 100 in. wisselslag estafette nog niet beslist Uit de mededeelingen die wij de laatste week hebben opgenomen over den Wederopbouw, is gebleken dat er moeilijkheden zijn wat de materialen- voorziening betreft. Wij hebben in Den Haag een nader onderzoek inge steld. waaruit wij de overtuiging kre gen, dat de toestand nog ongunstiger is dan aanvankelijk verondersteld kon worden. Op liet oogenblik gelden de zorgen in het bijzonder hout, maar ook de onvol doende aanvoer van betonijzer en gla: werpt problemen op. Hoeveel huizen in 1947? In ons land is voor het tijdvak 1 Augus tus 19461 Juli 1947 slechts 680.000 M3. hout beschikbaar. Daarvan is 300.000 M3. hout aan den Wederopbouw toegewezen. Om de behoefte te dekken zou de Weder opbouw evenwel het dubbele noodig hebben. Komt er dus geen verbetering in onze houtpositie, dan is het 'voor iedereen duidelijk, dat er niet te denken is aan een volledige uitvoering van het opge maakte programma. In de memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag dei- Tweede Kamer over de begrooting van den Wederopbouw (die twee weken geleden in druk is verschenen) is nog medegedeeld, dat men in 1947 verwacht 28.000 arbei derswoningen te kunnen bouwen. Toen wij terzelfder tijd over deze aangelegenheid een bespreking op het betrokken departe ment hadden, werd ons al gezegd: wat wij in 1947 meer bouwen dan 25.000 moet als een meevaller worden beschouwd. Nu wij een nadere uiteenzetting over de ma- terialenpositie hoorden, krijgen wij den indruk, dat ook dat getal van 25.000 op timistisch geraamd is. Hoeveel het er wel zullen worden, is niet te voorspellen. Aller eerst niet omdat nog gehoopt wordt, dat de pogingen die aangewend worden om méér hout te krijgen, zullen slagen. Bovendien streeft de Wederopbouw er naar, niette genstaande het tekort aan hout, toch zoo veel mogelijk nog huizen te bouwen door de hoeveelheid hout, die aan elk huis ver werkt wordt, tot het uiterste minimum te beperken. Steenen vloeren in kamers vindt de Wederopbouw verre van ideaal, maar beter een huis met steenen vloeren, dan geen huis. De roep om hout! Wij wezen er reeds eerder op, dat in de geheele wereld pen tekort aan hout is. Het is dan ook uiterst moeilijk hout aan te koopen. Met verschillende landen is on derhandeld over het sluiten van handels verdragen. maar daardoor was het slechts mogelijk een klein deel onzer behoefte te dekken. In sommige gevallen wil men ons alleen hout leveren als wij er een leveran tie tegenover kunnen stellen (Zweden ver langt van ons in ruil steenkool). In menig geval kan een ander land, dat evenals Nederland hout noodï.g 'heeft, een aanlok kelijker aanbod doen. Daarbij komt nog, dat wij, als wij een leverantie van een land vragen, soms ook nog om een han- delscrediet moeten verzoeken om den aan koop te financieren. Dit alles maakt, dat wij als koopers niet overal in het buiten land met open armen ontvangen worden. Onze handelsbalans is nog altijd niet zooals wij die gaarne zouden wenschen. Wij hadden dit jaar op een export van 1 milliard gerekend, maar wij hebben het helaas niet verder kunnen brengen dan 750 millioen. De Nederlandsche zwemwereld, die den' laat- sten tijd een bron van wereldrecords in de Rob- benzwemster Nel van Vliet vindt, is wederom met een wereldrecord verrijkt. Een Nederland sche ploeg, bestaande uit de zwemsters Iet Koster—Van Feggelen, Nel van Vliet en Hanny Termeulen, trad Zaterdagavond tijdens óe inter nationale wedstrijden welke De Meeuwen dit weekeinde in het Sportfondsenbad Oost organi seerden aan, om een wereldrecord te vestigen op het thans door FINA officieel ingestelde num mer, de 3 x 100 m. wisselslag estafette. Met 3 min. 46.3 sec. werd dan de wereldrecordlijst van dit nummer aangevangen. Voor de zwemsters afzonderlijk werden de volgende tijden geno teerd: Iets Koster—Van Feggelen (rugslag) 1 min. 17.2 sec.. Nel van Vliet (schoolslag) 1 min. 21 sec. en Hanny Termeulen (borstcrawl) 1 min. 8 sec. Vooral Nel van Vliet en Hanny Termeulen fabriek saven ziclt tot het uiterste. Dat Nel van Vliet desondanks boven haar wereldrecord op de 100 m. schoolslag (1 min. 19 sec.) bleef, behoeft geen - - verwondering te wekken, indien men bedenkt, Haag niet tactisch, want daardoor nood- dat zij zich den laatsten tijd op grootere afstan- zaken zij ons immers tot het bespoedigen den toelegt. Hanny Termeulen leverde met 1 Dezer dagen zullen wij over onze hout- positie nog nadere bijzonderheden mede- deelen. Glas en ijzer België had op zich genomen ons élke maand 250.000 M2 glas tp leveren. Over October is evenwel slechts de helft ont vangen. Blijkbaar zijn de Belgische glas fabrikanten ontstemd over het plan in ons land een glasfabriek op te richten. Daar om zoeken zij blijkbaar andere afnemers, j die bovendien meer betalen dan Neder- land. Maar het kan nog wel eenige jïtreh duren voor deze Nederlandsche gaat produceeren. Het gevolg van de hou ding dezer Belgen poemde men in Den min. 8 sec. zonder noemenswaardlgen tegenstand, een fraaie prestatie. De ploegen van de Meeu wen en de ADZ, die de Nederlandsche ploeg ter weerszijden flankeerden, eindigden met bijna 1 baan achterstand. De uitslagen luiden: 200 m. schoolslag heeren. 1. Van Feggelen (Meeuwen) 2 min. 51.3 sec.; 2. Slikcr (DAW) 2 min. 56 sec.; 3. Bakels (Robben) 2 min. 59.3 sec. van de eigen fabricage. Voor de nieuw te bouwen woningen is wel voldoende glas beschikbaar, alleen de herstelwerkzaamheden- in de getroffen ge bieden lijden onder den verminderden glas- aanvoer uit België. In ons land gaat hot nu ook nijpen met de ijzervoorziening voor het betonwerk. Dit is een gevolg van de staking in Ameri ka. Het was al eenigen tijd mondjesmaat met het betonijzer, maar nu is er van een tekort sprake. Ook dit werpt weer moeilijkheden op. De „Times" over de regeeringsverklaring In een uitvoerige beschouwing over de Nederlandsche regeeringsverklaring ten aan zien van Indonesië schrijft de „Times": „Men mag aannemen, dat een zorgvuldige studie van het memorandum der Commissie- generaal de Nederlandsche regeering over tuigd heeft van de aanvaardbaarheid van de ontwerp-overeenkomst. Voor het eerst is dus het Nederlandsche volk in het bezit gesteld van een vérstrekkend en vooruitstrevend program, dat het resultaat is van de bespre kingen te Batavia. Het geniet het voordeel van de niet aarzelende leiding zij'ne» regee- ring." Na een overzicht te hebben gegeven over den inhoud der ontwerp-overeenkomst, gaat de „Times" voort: ,,Een aantal moeilijke pro- Weerbericht van Zaterdag was somber blemen zal nog opgelost moeten worden, j gestemd voor de voetballiefhebbers. Behalve zooals de tweevoudige fönctie van de Kroon, t jn het Zuiden van ons land vroor het harQ en welke het hoogste gezag zal dragen voor de het gevolg was, dat een beperkt aantal voet- geheele Unie, en tevens het grond- bailers in het veld kwam. Het bestuur van de wettelijke hoofd van de Nederlandsche staatafdeeling Haarlem "oèsloot Zondagmorgen blijft; maar de?.e problemen zullen niet on- naar aanleiding van de Ingekomen berichten Doordat Keller en P Roozenburg, die, ieder met 15 punten, de leiding hadden in de wed- één van hen zich kampioen mag noemen. Een match van drie partijen moet thans de beslis sing brengen. Deze zullen worden gespeeld op Zaterdag 4 Januari in Leiden, op Zondag 5 Januari in Amsterdam en op Zaterdag 11 Januari in Rotterdam. De uitslagen van de elfde en laatste ronde waren: KellerP. Roozenburg 11, Verhoe venVos 20, DukelVan Dijk 02, Ligthart Metz 02, HuismanW. Roozenburg 11. Beers—Van der Staay 1—1. Door deze resultaten zijn de volgende zes dammers, die als eerste zes in dit tournooi eindigden, gegadigdèn worden voor het deel nemen aan het nationale kampioenschap voor 1947: 1 en 2 R. Keller en P. Roozenburg, ieder met 16 punten; 3. Van Dijk, 14 p., 4. Beers, 12 p., 5. Liglhart, 11 p., 6. Huisman, 11 p. Amerikaansche tcnnislijst Jack Kramer is dit jaar nummre 1 geplaatst op de Amerikaansche ranglijst tennis der hee- tervvijl Pauline Betz deze plaats bij de dames 100 m. rugslag heeren. 1. Scheffer (DJK) 1 min. i inneemt. Kramer behaalde het Amerikaansche 12 sec.; 2. Rol (DJK) 1 min. 14.7 sec.; 3. De Groot kampioenschap enkelspel, terwijl Pauline Betz (Y) 1 min. 14.8 sec. j practlsch elk belangrijk damestournooi won. 200 m. borstcrawl heeren: 1. Sindorf (Y) 2 min. De verrassing is het terugplaatsen van Segura De Amsterdamsche Turnbond had geen bc- lag kunnen leggen op het Concertgebouw of een andere groote gelegenheid en daardoor de Zwitsersche tur- tot de Turnhal, die slechts aan een 700-tal toeschouwers ruimte moesten uitkomen en de portij remise emdtg- bood ,erwij, aanta| aanfcvraagde kaar. de, zal het nog _eenige weken duren, alvorens, rt_ d' ;„nd„ strüden in het damkampioenschap van Neder- Tan de ZwitJër^he tur- land. Zondagmiddag in het Amsterdamsche beoaald worden - - - - Schaakhuis voorde laatste ronde tegen elkaar; L"°7„n.?, ten in de duizenden liep. De zoo merkbare ouderdom van de Turn- hal en de onvoldoende accomodate kwamen evenwel dadelijk in het vergeetboek, toen de eerste oefening van de Zwitsers een aan vang nam in een klassikaal nummer met drie bruggen. Wel bleek daarin de oefenstof niet van bijzonder hoog gehalte (de keuze van de oefeningen moest n.l. beperkt worden door de moeilijkheid, de turners uit soms ver van elkaar gelegen plaatsen zelfs voor één keer bijeen te brengen), maar de perfecte persoon lijke uilvoering en de zuivere klassikaliteit Heten al zien, dat de Zwitsersche Turnbond zijn belofte, van zijn allerbeste menschen te zenden, had gehouden. Ook aan drie paarden werd klassikaal ge werkt en daarbij was het verrassend (gelet op de genoemde bezwaren van samenturnen), dat de stof nu uitermate moeilijk was en dat toch een prachtige gelijkheid werd behouden. Dit reeds was turnen, dat tot het beste ter wereld behoort. Maar ook in persoonlijk werk lieten de Zvfitsers zich van hun beste zijde zien..Vooral aan de toestellen kwam het bij zondere peil van stof en uitvoering aan het licht Nieuwe vormen waren er uiteraard niet 20.9 sec.; 2. Van der Kuil (SCZ) 2 min. 21.8 sec.; 3. Verzijlbergen (Bubble) 2 min. 22.4 sec. 3 x 100 m. wisselslag estafette heeren: 1. DJK 3 min. 39.4 sec.; 2. AZ '73 3 min. 44.8 sec.; 3. Zian 3 min. 47.4 sec. Recordpoging Nel van Vliet mislukte. De recordpoginig van Nel van Vliet, die de clou had moeten worden van het tweede deel der in ternationale zwemwedstrijden, is een teleurstel ling geworden. Nel van Vliet is er niet in ge slaagd het wereldrecord 400 m. schoolslag dat met 6 min. 8.3 sec? op naam van de Duitsche zwemster Anni Kapel staat, op haar naam te brengen. Haar tijd was 6 min, 16.4 seconde. (Ecuador) van de derde r r de negende plaats. Engelsche league De uitslagen der Zaterdag gespeelde League wedstrijden in de eerste divisie luiden: Arsenal Charlton Athletic 10; Aston VillaLeeds United 21; Blackburn RoversManchester United 21; BlackpoolMjddlesbrough 05; Brentford—Stoke City 14; Derby County— Grimsby Town 41; Ever ton—Sheffield United 2—3; Huddersfield TownChelsea 1I: Portsmouth—Preston North Er.d 44; Sunder land—Liverpool 11; Wolverhampton Wande rers-Bolton Wanderers 50. Maar al leveren onze deviezen moeilijk heden op bij de aankoopen in het buiten land, toch staat de regeering op het stand punt, dat die overwegingen niet mogen gelden wat den aankoop van hout betreft. Als er hout in het buitenland te koop is, dan wordt het gekocht. De regeering meent dat dit verantwocd is too.ang er in de geteisterde gebieden nog menschen in s 6, krotten of in kippenhokken moeten wonen. oplosbaar blijken, indien zij worden aangepakt in den geest van wederzijdsch vertrouwen, waaraan beide partijen zoo groote waarde toekennen. De ontwikkeling van het thans geprojecteerde volledige deelgenootschap tus- schen de beide volken wordt met groote be langstelling door het Engelsche volk afge wacht. daar wij zoo gelukkig zijn, dat onze staatslieden en vooral onze soldaten door hun zelfopoffering en discipline de overeenkomst mogelijk hebben gemaakt. Het besluit van de Nederlandsche regeering komt op het oogen blik, dat de Britsche regeering zelf regelingen treffen gaat met het nationalisme van Zuid- Oost-Azië. De problemen van Malakka ver-, schillen meer in .graad dan in wezen van die in Nederlandsch-Indië en het geeft voldoe ning dat uit de in het parlement gegeven verklaring blijkt, dat zoowel in de Britsche als in de Nederlandsche sfeer goede vooruit gang gemaakt is in het werk voor herstel van vriendschappelijke betrekkingen tusschen Oost en West." Onze gezant in Spanje wordt teruggeroepen! De Nederlandsche regeering heeft het I besluit genomen, den gezant in Spanje, dr. 1 P. E. Teppema, terug te roepen. Met deze terugroeping zullen de diplomatieke be trekkingen met het Franco-land echter niet worden verbroken. Te verwachten is, dat de heer Terpema zal worden vervan gen door een zaakgelastigde. Men heeft zich afgevraagd, waarom de Nederlandsche delegatie in de algemeene van de consuls, alle wedstrijden af te gelasten Het programma wordt verschoven naar Zondag 22 December. De aanstelling voor de scheidsrechters blijft eveneens van kracht. Het Heemsteeösche- Sportpark en het Noorder Sportpark werden afgekeurd, zoodat Haarlem Neptunus en StormvogelsXerxes niet door gingen. Ook VSV en EDO behoefden niet te spelen. In het Westen zijn twee eersteklas-ontmoe tingen doorgegaan. DWS en Hermes deelden de punten (11) en DFC won met 19 van HBS. Met den laatsten uitslag was Storm vogels gebaat. Van de,tweede klassers uit dit rayon kwam alleen Dc Kenncmers uit en wel op het harde Sportpark te Beverwijk Hilversum was de tegenstander en verloor met 42. Hierdoor verbeterden de Beverwijkers hun positie. o Derde klasse C. De wedstrijden in de derde klasse A en B van district I werden uitgesteld, In klasse C staat Schoten stevig op de bovenste plaats door van het op bezoek komende IVV met 21 te winnen. Het terrein was hard, Waar door de bal zeer bewegelijk was. Hiervan hadden velen moeite. De Upendammers had den in de eerste helft het beste van het spel. Toch nam Schoten de leiding door toedoen van Bot. die een fout van den doelman af strafte. Middenvoor Wals braciht de partijen op gelijken voet. Na de hervatting had Scho ten het voordeel van den wind en was meer in den aanval. Van den Eykhof nam een strafschop, welken de doelman stopte. De Schotenaar kreeg gelegenheid den teruin springenden bal in te schieten, maar opnieuw hield de doelman den bal tegen, echter was zijn hand zoodanig gewond, dat hij moest uit vallen. De rechtshalf Groen bracht met een fraai schot den stand op 2—1. Ilpendam trachtte het spel te forceeren, echter zonder Programma voor Zondag Alle wedstrijden in de districten 1, 2 en 5 van den K.N.V.B.. welke Zondag tenge volge van de gesteldheid der terreinen werden afgelast, zijn vastgesteld op Zon dag 22 December. Dit geldt ook voor de afdeeling Haarlem, wat de wedstrijden van Zondag betreft. Het programma der adspi- ranten voor Zaterdag is een week opge schoven. dingsvermogen wordt gevergd. Hedenavond zijn zij in Bergen op Zoom, en Zondag nemen zij in Den Haag afscheid. De Amsterdamsche Turnbond en enkele van zijn vereenigingen wisselden de Zwitsersche nummers in logische afwisseling van ander soortige onderdeelen af. Hun werk was over het algemeen van dien aard, dat de aandacht ondanks de voortreffelijke buitenlandsche af deeling gespannen bleef. „Zenuw-oorlog" in Indonesië Een beschouwing van A.F.P. Een speciale correspondent van het Fransche persbureau AFP seint uit Bata via: De politieke situatie in Indonesië wordt op het oogenblik geheel beheerscht door het afwachten van de beslissing van het Nederlandsche parlement over het ontwerp van Linggadjati. Al heeft de aanvaarding van het ontwerp door het Nederlandsche kabinet de spanning eenigszins vermin derd, toch blijven aan Nederlandsche zoo wel als aan Indonesische zijde een onge duld en een zenuwachtigheid bestaan, die zich manifesteeren door veelvuldige inci denten, waarvan de beteekenis geenszins mag worden overdreven, maar die toch el- veel, omdat er - gezien de ontwikkeling van ken dag een aantal slachtoffers eischen en de turnsport nog zoo weinige te vinden jhet karakter aannemen \an schending van zijn. maar te meer konden nieuwe, soms zeerhet bestand en de order tot het staken van moeilijke, combinaties ontdekt worden. het vuren van 14 October. Van hulpverleenen was g?en sprake, zelfs Rondom de enkele door de Nederlanders niet bij „dreigend gevaar", zooals Nederland- bezette steden vinden gevechten plaats, die sche reglementen het uitdrukken. En nu we dikwijls van ernstigen aard zijn. Dat doet het toch over ons land hebben: vele toeschou- <jen zenuwenoorlog" voortdurèn en belet wers verbaasden zich Zondagavond over en- den'ternexkper van dpn vi-pHp Dp situatie nn kele onderdeelen van Zwitsersche oefeningen, °en terugkeer van den vrede De situatie op die toch ook verschillende Nederlandsche tur- Bo:neo en, Gr0?te °os' e™'«s2"is ners onder de knie hebben. Wat de vrije oefeningen van de gasten betreft, viel op, dat voor dit onderdeel de opvattingen in tegen stelling met die van de Luxemburgers dezen zomer in Haarlem gelijk bleken te zijn aan de onze, wat zonder twijfel ook een gevolg is van de training indertijd van Nederlandsche turners door Zwitsers. De vierde Zwitsersche tournée is dus be gonnen en er is reden aan te némen, dat de gasten de vorige tournées overtreffen. Negen achtereenvolgende dagen treden de Zwitsers na verschillende demonstraties in België voor het K.N.G.V. in alle groote Neder'and- sche gymnastiek-centra of in de nabijheid daarvan op, zoodat wel veel van hun uïthou- Kerstgeschenk voor Oostenrijk 'Inter-zonale voedseldistributie De Geallieerde Raad voor Oostenrijk heeft Donderdag op een van de vriend- schappelijkste zittingen sedert maanden, besloten om alle voedselvoorraden in Oos tenrijk by'een te voegen, teneinde in alle vier bezettingszones een uniforme rantsoe- xieering te kunnen instellen, meldt Un. Press. De Russische instemming met dit plan om de voedselvoorraden bijeen te voegen en de Oostenrijksche regeering voor de distributie daarvan te laten zorgen, kwam als een verrassing, daar het onderwerp bij vroegere gelegenheden aanleiding tot groote meeningsverschillen was geweest. De voedselovereenkomst beteekent een welkome kerst-verrassing voor de Oosten- rij kers, omdat hierdoor graan en aardap pelen uit het door de Russen bezette deei van Oostenrijk zullen loskomen. De Geallieerde Raad keurde verder de reeds langen tijd vertraagde Oostenrijk sche denazïficatiewet goed. Een amende ment werd aangenomen volgens hetwelk gevaarlijke nazis gearresteerd en geïnter neerd kunnen worden, doch slechts nadat zij zich voor de rechtbank hebben kunnen verdedigen. Aanvankelijk hadden de Rus sen zich tegen de laatste bepaling verzet, doch op aandringen der Amerikanen gaven zij toe. Voor 10 millioen aan werken voor Duitschers uitgevoerd Voor net Bij zonder «Gerechtshof te 's-Her- iogenbosch diende de zaak tegen den 39- jarigen aannemer J. S. uit Eindhoven, die in het tijdvak van 1 September 1940—15 Septem ber 1944 belangrijke werken heeft uitgevoerd op de vliegvelden Eindhoven, Venlo en Von kel. Verder heeft hij belangrijke werken uit gevoerd aan de kust van Noordhollandl zoo- als het bouwer, van bunkers. Uil het verhoor bleek, dat verdachte aan nationaal-socialis- tische instellingen schenkingen heeft gedaan varieerend van 500.tot 50.000.dat hij zijn brieven onderteekende met „ka meraad" er. „hou zee" en dat hij be gunstigend lid was van de germaansche S.S. Verdachte had voor tien millioen aan belang rijke werken voor de Duitschers uitgevoerd. Hij heeft in totaal een winst gemaakt van 931.000.—. waarvan privé 750 000 werd opgenomen. De eisch luidde 10 jaa: gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, ontzetting der kies rechten voor het leven en ontzegging van het recht om een functie in het grond- en bouw bedrijf uit te oefenen. Uitspraak 17 December. .succes. Schoten kreeg nog enkele kansen, ten aanzien van. deze resolutie van stem- waarvan het geen gebruik maakte, ming heeft onthouden. Men was van mee- Vermeld zij nog, dat enkele spelers van IVV ning, dat het terugroepen van hoofden van missies uit Spanje geen deugdelijk middel is om het régime te treffen, aangezien slechts eenige mogendheden in dat land door een gezant of ambassadeur vertegen woordigd zijn. Verreweg de meeste landen zijn na'den oorlog niet overgegaan tot bezetting van den post van gezant of am bassadeur te Madrid,- hoewel zij de diplo matieke betrekkingen met Spanje hand haafden of herstelden. Agenda voor Haarlem Schouwburg: Ballet Truck Schoop, „Barbara", 20 uur. Bakenesserkerk: Henk de Graaf, fluit en Hendrik Lasschult, orgel. Muziekzaal Brink- mann: Huishoudelijke voorlichting. Demonstra tie van Kerst- en Oudejaarsgerechten, 14 uur. Geb, Salem: Teekenen der tijden c-n Christus' Wederkomst, 20 uur. Rembrandt: Herman Rin- ket's variété, 14.30 en 20 uur. Palace: Zoolang ik leef (18 j.). Luxor: De laatste der Mohikanen (14 j.). Deze twee: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Het smeulende vuur (18 J.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Koraalrif (14 j.). 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Overvalwagens (14 J.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. DINSDAG 17 DECEMBER Jacobstraat 6: Général de Bénouvllle. 20 uur Concertzaal: Volksconcert II. O. v., 20 uur. Kloppersingelkcrk: Wat moeten wij doen voor militairen?, 20 u. Bioscopen: ais Maandag. minder zijn opgetreden en zij keerden zich zelfs tot het publiek. Een toeschouwer kr.eeg een paar stompen toegediend Dank zij het bestuur van Schoten kon erger worden voor komen. Ripperda heeft zijn kans behouden door met 3—2 van Beverwijk te winnen, in een wedstrijd, welke niet op een hoog peil stond en waarin de Haarlemmers het beste van het spel hadden. Gemakkelijk hebben zij het niet gehad, want tot twee maal toe nam Beverwijk de leiding. Reeds na vijf minuten opende de thuisclub de score en met rust was het nog 10. Een Beverwijker schoot den bal ,na de hervatting in eigen doel (11). en na te ver Ranglijstjes voetbal DISTRICT IV. DISTRICT VI. gesp gew. pt. gesp. gew. Pt. NO AD 12 8 18 Sitt. Boys 12» 9 19 BW 11 8 17 PSV" 10 6 14 Willem H 12 8 17 MVV U 5 14 Longa 12 5 14 Llmburgla 11 6 13 NAC 10 5 11 Eindhoven 10 4 11 VVV 11 5 v11 Sp.cl. Emma 11 5 11 Vltsslngen 12 3 10 Juliana 11 4 11 Helmondia 12 3 8 Maurlts 11 3 8 Helmond 13 3 8 Spechten 10 3 7 Baronie DNL 10 3 7 BI.heide 12 3 .7 RKTW 11 2 5 Brabantla 11 1 5 opdringen der Haarlemsche achterhoede werd het 21. Ripperda spande al zijn krachten in en Molenkamp en Drayer zorgden voor één overwinning van 32. In Zandvoort behaalde Aalsmeer de over winning met de kleinst mogelijke cijfers en de ploeg "staat slechts twee punten achter bij Schoten. Zandvoortmeeuwen was over het algemeen sterker, maar kon niet doelpunten. Brouwer maakte in de eerste helft hel eenige doelpunt. De wedstrijden in de derde klas A, district II gingen niet door. Voetbaluitslagen Eerste klasse. District I: DWS—Hermes DVS 1—1. District II: DFC—HBS 1—0. District IV: Willem II—rktw 6—0; BVVHDe Baronie DNL 12: HelmondVlissln.gen 11; NA C—VVV 3—1. District VI: PSV—De Spechten 4—1; MVV— Eindhoven 2—v0; Juliana—Sitt. Boys 5—4; Sport club Emma—Bleijerheide 3—0; Maurlts—Limbur- gla 0—1. District I. Tweede klasse A: Alkmaarsche Boys ZFC 2—3; De Kennemers—Hilversum 4—2. Tweede klasse B: Vriendenschaar—SDW 2—2. District I. Derde klasse C: BeverwijkRipper da 2—3; WA—RKVVA 7—0; Schoten—IVV 2—1; Zandvoortmeeuwen—Aalsmeer 0—1. Vierde klasse E: LOC—The Unity 0—2. Vierde klasse G: ETO—DVAV 0—1. Rechercheur van politie ensceneerde een overval Een rechercheur van politie, in dienst bij de economische recherche te Rotter dam, heeft het spelletje "willen spelen van den plichtsgetrouwen bewaker, die door schurken overvallen wordt en met leede oogen moet aanzien, dat de door hem be waakte schat wordt weggeroofd. Nu zit deze man, die al 30 dienstjaren bij het politiecorps telde en die over twee jaar met .pensioen zou gaan, in het Huis van Bewaring. In het bureau van de economische re cherche bevonden zich vele in beslag ge nomen goederen, ongeveer 100.000 import- sigaretten, een partij shag, een hoeveel heid sigaren en voorts blikken tabak, knotten wol, lappen stof en kousen. De be waking daarvan was cles nachts toever trouwd aan den 53-jarigen rechercheur. De verleiding werd zoo sterk, dat hij een paar inbrekers in den arm nam en een overval liet ensceneeren, met de bedoe ling zelf mee te deelen. De overval ge lukte en de goederen werden met een auto weggehaald. Toen de buit denzelfden nacht bij de woning van een der inbrekers werd uitge laden, trok dit cle aandacht van een agent van politie, die den chauffeur gelastte, naai' een politiebureau te rijden. Daar kwam alles aan het licht, zoodat de re chercheur, die juist aan zijn superieuren rapport had uitgebracht over den „over val", gearresteerd werd. Ook de drié in brekers konden aangehouden worden. De buit is weer teruggebracht naar de econo mische recherche, die nu wel voor een betere bewaking zal zorgen. anders, omdat daar de autochthone bevol- De helft is vrijwel achter den rug Eere-doctoraat voor den heer Krelage bekroont zijn levenswerk In de Maandagmorgen in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond gehouden ver gadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter, dr. A. J. Verhage zijn gelukwenschen uitgespro ken tegenover den heer E. H. Krelage. die door den Senaat der Landbouwhoogeschool te Wageningen benoemd is tot doctor honoris causa. Dit eere-doctoraat bekroont het levens werk van den eere-voorzltter en is er een erkenning van, dat hij steeds niet alleen de groote waarde van de wetenschap voor de practijk heeft beseft, maar er metterdaad ook toe heeft meegewerkt, dat er een nauwe samenwerking tusschen wetenschap en prac tijk ontstond. Behalve- het pas verschenen zeer belangrijke boekwerk over de geschie denis van den bloembollenexport, moet dit eere-doctoraat een groote voldoening zijn voor den heer Krelage en een hoogtepunt be- leckenen in zijn zoo belangrijke loopbaan. Vervolgens herdacht de voorzitter de over leden vakgenooten. o.a. de heeren B. Rijn- veld, J Schipper. J. Hylkema. J. Regeur, ir. J. Vet en P J. Jansen. Dr. Verhage vervolgde, dat het tweede jaar na de bevrijding voor het bloembollenvak een zeer moeilijke is gebleken en dat nog wel on danks het feit, dat de export bevredigend is opgevoerd. Het waardebedrag van 50 millioen gulden is hooger dan ooit Jn de geschiedenis van het vak bereikt, maar het kwantum is lager dan vóór den ooi-log. Het "vraagstuk, om het loonend zijn van de individueele bedrij ven bij een niet te hoogen kostprijs1 mogelijk te maken, blijft, het hoofdbestuur met zorg vervullen. Al het mogelijke moet gedaan wor den, om in die afzetgebieden, welke zich een vrijere importpolïtiek kunnen veroorloven-en deze ook metterdaad doorvoeren, den export op te voeren. Er zijn propaganda-acties voor Zweden en Frankrijk, waardoor het te ver wachten is, dat verkoop aan particulieren uit gebreid wordt. Voor den export is het van het gjrootste beiang de beste kwaliteiten uit te voeren en het sortiment op te voeren. Er is met een groot surplus te kampen, dat vooral bij de tulpen zorgen baart Ook besprak dr. Verhage de organisaties uit het bedrijf. In het bedrijfschap voor Sierteeltproducten ko men alle hellingen samen. De vereeniging zal daarin ook via de Stichting van den Land bouw een belangrijke rol vervullen. Het is niet mogelijk, zeide spr. het voorzitterschap der vereeniging te blijven bekleeden. gelijk met dat van het bedrijfschap. Daarom legde hij de functie ter beschikking Na zijn mee ning over de opvolging te hebben gegeven, zeide dr Verhage. dat deze bijeenkomst nog niet de afscheidsvergadering is. Deze is ech ter wel zeer belangrijk, ook -voor de goede samenwerking, welke hij met de algemeene vereeniging in zijn nieuwe functie zoekt De plotseling ingevallen vorst is voor het oogeniblik nog van geen invloed op het uitermate vlotte verloop der competitie in de afdeeling Haarlem. Reeds zijn twaalf wedstrijddagen ach ter den rug en de meeste clubs, vooral in de hoogere afdeelingen, hebben de helft van het aantal te spelen wedstrijden er op zitten. Ais men bedenkt dat we dit seizoen afdeelingen hebben van 10, 11 en zelfs 12 clubs, dan is een zeker optimisme omtrent een vroegen afloop "zeer zeker gerechtvaardigd. Sedert de laatste beschouwing in ons blad heeft de situatie zich niet veel gewijzigd. Onze verwachtingen ten aanzien van mogelijke kam- pioenscandidaten en gegadigden voor de onderste plaatsen zijn vrijwel uitgekomen al is het laat ste woord hierover nog niet gesproken. In 1 A is de strijd uiterst fel en Juist hier Is omtrent den afloop nog niets te zeggen. Andere ls het gesteld met l B waarin Haarlem 4 onbedreigd de leiding heeft en deze wel niet meer zal af staan. Onderaan wordt echter nog hevig ge streden. Tweede klas A. EDO 4 10 7 15 THB 2 11 7 15 Beverwijk 3 10 12 HBC 3 9 5 11 Tweede klas B. HFC 5 9 SVY 10 DIO 2 9 VVD 1 A. gesp, gew. pt. 1 B. gesp. gew. pt. HFC 3 12 8 18 Hoofdd. B 11 6 16 Haarlem 4 11 9 20 DEM 2 10 6 15 Waterloo 12 8 10 VVB 2 9 7 14 RCH 5 10 6 14 Z'meeuwen 4 10 5 13 Concordia 11 6 14 Spaarndsm 9 S U EDO 3 11 6 13 Haarlem 3 A 10 3 8 Hilllnen 2 10 5 11 Beverwijk 2 11 3 7 Scholen 2 •li 3 8 Geel Wit 10 2 6 Stoimvog. 3 11 2 7 Halfweg 2 11 3 6 Kinhei m 2 11 3 7 RCH 4 10 2 5 DSK 11 2 5 OG 2 9 0 3 TYBB 2 11 2 5 In de ranglijst va n 1 B is ook opgenomen de uitslag van den wedstrijd Waterloo—Schoten 2 (8—1) welke ondanks bet feit dat de HVB al z'n wedstrijden had afgelast, toch doorgang vond. In tfe tweede klasse afdeelingen heeft het ver loop zich ook al niet veel gewijzigd. Wel krijgt EDO 4 in 2 A geduchte concurrentie van THB 2 en in 2 B blijft de strijd om de bovenste plaats zeer fel. HFC 5 heeft zich hier inmiddels van de leiding verzekerd maar de Spanjaardslaan bewoners zijn er nog lang niet. Dc cijfers der vier hoogst geplaatsten in deze afdeelingen luiden: Zaterdagmiddagcompetitie Hoewel de competitie in December stil staat, zijn er toch nog enkele inhaalwedstrijden ge speeld. IJmuIden 2 verscheen volledig tegen VVRA. De thuisclub speelde een uitstekende partij, waarbij vooral het goede spel der voor hoede opviel. Hiertegen» waren de ambtenaren niet opgewassen en zij verloren dan ook met 6—1. Zandvoortmeeuwen nam revanche op RCH in de afdeeling B. Met een nederlaag van 3—1 trokken de blauwzwarten huiswaarts. HEK, thans NWS geheeten, was de gast van Kennemerland 5. De thuisclub, die het seizoen slecht begonnen was, veroverde belde punten, dank zij een 1—1 zege. g 9 6 13 .9 6 IS In 2 C heeft WH de leiding behouden maar moest toch eenmaal het leed van een nederlaag dragen. Schoten 4 is de grootste concurrent maar er liggen nog meer kapers op de kust. En in 2 D is Vogelenzang op het goede pad gebleven. De voorsprong van dit elftal op de concurren ten is groot. Tweede klas C. WH 9 8 16 Schoten 4 9 6 14 Velsen 3 9 6 13 DSS 2 11 5 13 Tweede klas D. Vogelenzang 11 10 21 Heemstéde 11 7 16 Nw Vennep 11 Hillegom 2 6 13 Adspirantwedstrijden Kennemer Turnkring De jeugdmiddag van den Kennemer Turn kring, Zaterdag gehouden onder leiding van den heer J. W. Duijff, bracht enkele honder den adspiranten bijeen. Aan den vereenigïngs- wedstrijd namen 25 ploegen deel Voor dezen wedstrijd waren vereischt: vrije oefeningen, toestelturnen en springen, alles naar keuze Door dit laatste werd een groote afwisseling verkregen, vooral op het gebied van vrije oefeningen. De.groote moeilijkheid was het bewaren van het klassikale karakter, een eisch, waaraan weinig ploegen voldeden In dat opzicht mankeerde het zelfs bij enkele der beste ploegen, die hun goede plaats dan ook vooral le danken hadden aan opvoering van de oefenstof. Persoonlijk konden de jongens en meisjes .deelnemen aan de vaardigheidsproeven K.N G.V. Daarvoor slaagden 49 van de 99 adspi ranten uit Concordia (21 geslaagd). T.V.S. (5), Bato (16), Turnlust H. (3). Gratia-Plato (1) en B.G.V. (1). Aan dit onderdeel van den jeugd- dag was tevens een wedstrijd verbonden. Voor den vereenigingswedstrijd zijn de uit slagen: Jongens 11, 12, 13 jaar: 1. Sport Vereent 58'A punt (2e prijs voor minstens 70 van het totaal); 2. Concordia 5144 P- (3e prijs voor minstens 60%); 3. T.V.S. 49 p. (3e pr.). Jongens van 1415 i 1. Concordia 51 V± P- (3e pr.); 2. Turnlüst B. 50^4 p, (3e Dr.). Meisjes 11, 12, 13 j.: 1. O.S.S. 62 p. (le pr. voor minstens 75 2 Bato GO'/s p. (le pr.); 3. Turnlust H. 55 Vs p. (3e pr.); 4 B.G.V. 53 p. (3e pr.); 5 Sport Vereent 50M p. (3è pr.); 6. Turnlust B 481,'; p. (3e pr.); 7. Sport Vereent 48l-:i P- (3c pr.). Meisjes 1415 j.: 1. Concordia 62(4 p. ,(le pr.): Batq 5414 P (3e pr.); 3 Turnlust B 54 d. (3e pr.); 4 T.V.S. 5!V. p. (3e pr.); 5. O.S.S. 50Va p. (3e pr.) Uitslagen vaardigheidsdiploma Jongens: 1." J Mok (Bato) 50 p. van de 60 p. max. 2. P. v. Amstel (Bato) 49 p. 3. C. de Wolf (Bato) 46 p. Meisjes: 1. Tonia Veldmeijer (Concordia) 38*4 p. van de 50 p. max 2. Hillie Diek (Conc.) 37!4 p. 3. N de Vries (Bato) en Tint Hop (T.V. S.) 37 p. Jubileum wedstrijd. Ter gelegenheid van de jubilea van Con cordia Bato en Turnlust houden deze vereeni- ginen op Zondag 12 Januari een onderlingen wedstrijd. Deze staat open voor ploegen ieden en Junioren in den gewonen zeskamp met oefeningen naar keuze, t king, ofschoon niet zonder nationalistische gevoelens, naar den vrede verlangt en de aanwezigheid van troepen, die door de republikeinsche regeering daarheen ge stuurd zijn, beschouwt als een element, dat moeilijkheden kan veroorzaken. Daarnaast staat dan nog het optreden van het volksleger, dat vooral in de berg streken terreur uitoefent. Tot dusver heb ben de republikeinsche autoriteiten nog niet ingegrepen en Nederlandsche kringen leggen dit uit als een bewijs, dat de repu blikeinen zich niet het ohgenoegen van het volksleger op den hals willen halen, daar zü rekening houden met de mogelijkheden, dat zij van zijn diensten gebruik zouden kunnen maken op hét oogenblik, dat een algemeene opstand noodig zou zijn om de nationale aspiraties te verwezenlijken. Beide partijen zijn het er echter over eens, dat een afwijzing van het accoord van Cheribon een algemeen bloedbad zou beteekenen. Een rapport van het Ned. Ind. leger meldt o.a.: In het gebied van Bandoeng stroomen vluchtelingen binnen; op 12 December werd de Noordelijke sector van Semarang gezuiverd. In het gebied van Soerabaja hebben Indonesische terroristen de heftige aanvallen op een Nederlandsche patrouille ondanks artillerie en mortiervuur voort- j gezet. Een gebied in den zuidelijken sector van Soerabaja is door cle TRI onder water gezet. Sij uitgebreide zuiveringsacties in Zuid- Makassar in den nacht van 11 December zijn 80 terroristen gedood, onder wie eenige leden van de TRI. De terroristen, die Zuid-Celebes waren binnengedrongen, kwamen van verzetseentra. Veel verliezen. Dé lijst van gesneuvelden in Ned. Indie van de afgeloopen week vermeldt in totaal 34 verliezen. De Kon. Landmacht had 16 gesneuvelden en één vermiste te betreuren, het K.N.I-L. 17 gesneuvelden. De meeste verliezen wer den uit Pa-dang en Medan gemeld. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 18.15 Kwartet Jan Corduwener. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Urgentie-programma Partij van den Arbeid. 19.15 Omroepkamerkoor. 19.45 Landbouwpraatje. 20.20 Radio Philharmonisch orkest. 21.20 „Tobias en de Eengel". 22.45 Geestelijk leven, spreker minis ter Drees. "23.15 Gramofoon dansmuziek. 23.45 gramofoon, kinderzang. HILVERSUM n, 415.5 M. cn 218 M. 1900. 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 18.00 Mariniers- kapel der Kon. Marine. 13.40 Sportuitslagen. 18.45 Sportpraatje. 19,15 Meesterwerken voor klavier, 19.40 Onder de leeslfcmp. 20.05 Kerstontmoeting, belegd door de Ger. Werkgemeenschap te Am sterdam. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Gramofoon. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelspel Jan van Weelden, m.m.v, Gerard Mulder, viool. 23.30 Gramofoon. v, Edwin Pauly, Truman's vertegenwoordiger inzake herstelbetalingen, heeft aan den president gerapporteerd dat de Sovjet-Unie in hoofdzaak verantwoordelijk is voor de aan de indsutrie in Mandsjoerije toegebrachte schade, die hij „voor. zichtig" op twee milliard dollar schat. 1 Dr. Wilhelm Hoegner, minister-president van Beieren, heeft het Amerikaansche militaire be stuur het ontslag van zijn regeering overhandigd. Dr. Hoegner, sociaal democraat, was in Sep tember van het vorig jaar tot minister-president benoemd. Zijn partij werd bij de verkiezingen voor den Beierechen Landdag verslagen door de Christelijk Sociale Unie. Volgens radio Moskou heeft de Albaneesche regeering eën nota aan den secretaris-generaal der V. N. gezonden, waarin zij melding maakt van 21 grensincidenten gedurende de periode van 10 September tot 20 November, waarbij Grieksche troepen de Albaneesche grens zouden hebben overschreden en grenswachten zouden hebben aangevallen. Nadat gisteren door onbekenden schade werd aangericht in een Londcnsche synagoge werd vandaag Scotland Yard door een onbe kende telefonisch medegedeeld dat Scotland Yard zoowel als Marble Arch opgeblazen zouden worden. Politie versterkingen werden onmiddel lijk naar deze twee plaatsen gestuurd. Inmid dels wordt getracht de daders le vinden. Het Cadadeesche kabinet heeft besloten aan bepaalde Duitsche krijgsgevangenen toestem ming te geven in het land te blijven. Men acht het waarschijnlijk, dat van de meer dan 2000 Duitsche krijgsgevangenen in Canada 200 een verblijfsvergunning zullen ontvangen. De overigen zullen deze maand moeten ver trekken. De prefect van Padua is door het geallieerd hoofdkwartier gewaarschuwd, dat wanneer de burgers van Padua niet in staat zijn de onrustige elementen der bevolking onder contrflle te hou den. de geallieerde autoriteiten genoodzaakt zullen zijn den opperbevelhebber te verzoeken onmiddellijk weer een geallieerd militair bestuur in te stellen. Tijdens relletjes waren kort geleden ook Brit sche militaire eenheden door burgers aange vallen. Maarschalk Jan Smuts, premier van Zuid- Af rika, heeft op een plein in het hari van Athene de menigte toegesproken. Hij werd luide toegejuicht. Smuts zeide. dat verlies en vernie tiging niet het einde hebben beduid maar een stap vooruit zijn in de richting van eer. toe komstig „Groot Hellas". In het raadhuis van Athene heeft de burge meester der stad, generaal Pltsikas, Smuts het eèreburgerschap aangeboden, dat door den maarscl^lk met dank is aanvaard.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2