Schaatsen Hoe staan de IJmuidensche eerste klas voetbalclubs ervoor? nL0eVeffnde"k°Uers Met de „U-brigade" naar Padang Moeilijkheden der kustvisscherij Santpoort Beverwijk slijpen een Officier een Dropmaker Onderhoud en Revisie Oliestook Installaties VAN OEFFEL - HAARLEM Luidsprekers Gevestigd: G. A. VAN DER VALK Pedicure Schaatsen slijpen Wanneer wy deze vraag ten opzichte van VSV stellen, dan denken wy aan de bovenste plaats, doch vragen wy ons af, hoe Stormvogels er voor staat, dan den ken we meer aan een plaats, die verband houdt met „do roode lantaarn". Ja, VSV behoort inderdaad tot de clubs, ■welke aanspraak doen gelden op de bovenste plaats. En nu weten wij wel. dat het elftal niet direct een kampioenselftal is de verliespunten in 9 wedstrijden zeggen in dit opzicht genoeg! maar welk elftal uit deze afdeeling is dit tenslotte nu wel? Eerst dach ten we, dat Ajax met kop en schouders boven andere vereenigingen uitstak, doch de laat ste wéken stellen de Amsterdammers hard nekkige pogingen in 't werk, om deze bewe ring te logenstraffen. VSV heeft een voor hoede, welke, wat productiviteit betreft, niet voor die van Ajax, Hermes-DVS en DWS be hoeft onder te doen, terwijl de verdediging er heel wat meer van terecht brengt dan het vorige seizoen en dit gevoegd bij de feiten, dat de roodwitten Ajax nog tweemaal tegen over zich krijgen en alle mededingers naar de bovenste plaats, juist omdat zij elkander zoo weinig in kracht ontloopen. elkaar nog wel wat winstpunten zuilen afhandig maken, doet ons hier als onze meening neerschrijven, dat VSV zeker nog lang niet uitgeschakeld is, zelfs, als we er rekening mee houden, dat den roodwitten tegen slechts 4 thuiswedstrij den nog 7 uitwedstrijden resten. Stormvogels maakt zich. evenals reeds en kele seizoenen hiervoor, niet druk om de bovenste plaats, doch zal weer alle pogin gen in het werk moeten steüen om het veege lijf te bergen. Aanvankelijk leek het er veel op, dat het de onderste plaats zou blijven bezetten vooral na de 51 nederlaag tegen HBS was er weinig hoop meer in vele Storm vogels-harten doch de laatste weken is er; een gunstige kentering in het Stormvogels- spel waar te nemen, waarvan Blauw Wit en Neptunus reeds de dupe zijn geworden, twee dei- prominente clubs uit de afdeeling dus. De voorhoede, die het in de eerste zes wed strijden slechts tot 5 doelpunten had kunnen brengen, scoorde in de laatste drie wedstrij den niet minder dan acht goals. Maar ook de verdediging won aanzienlijk en. deed dat I.E.V.S.C.A. 1—0 De wedstrijd ÏEV-SCA werd ge speeld op „Watervliet" op een hard, glad veld, dat het spel sterk beïnvloedde. De Amsterdammers waren het eerst aan de omstandigheden gewend, waardoor het ge vaar van leelijke valpartijen tot een mini mum bleef beperkt. Hierdoor kreeg SCA, behoudens enkele goede oogenblikken van de thuisclub, een zoodanig overwicht, dat IEV zich vaak volkomen liet insluiten, met alle gevaar daaraan verbonden. Een massa kansen werd echter door schotloosheid van de voorhoede der gasten te niet gedaan en dit gold in beide speelhelften. IEV was slecht op dreef, hoewel de voorhoede voor het doel schoten loste. Alleen in het laat ste half uur vlotte het beter. De rust ging in met blanken stand. Na de hervatting had IEV geluk toen bij een aanval van rechts de SCA-verdediging wegens ver meend buitenspel bleef staan en Nieuwen- huizen door Stokman in vrije positie na 5 minuten het eenige doelpunt maakte (1-0). "Wel verplaatsten de hoofdstedelingen het spel, doch Michel en v. Timen voorkwa men doelpuntten. Schoorl miste, vrij VQor doel staande, een prachtigen voorzet van Nieuwenhuizen en v. Tunen verwerkte aan de andere zijde een hard schot bijzonder fraai tot hoekschop. Concert IJinuitler Harmonie Met gerechte trots memoreerde voor zitter Van der Linden de mooie resulta ten, die de IJmuider Harmonie op het dezen zomer gehouden concours behaald heeft: twee eerste prijzen en dat na zoo'n korten tijd van zijn bestaan. Dat deze lauweren verdiend verworven zijn bleek uit den aard van hetgeen deze avond bood: een gedegen samenspel, goede orkestdisci pline, zuivere stemming. Frissche opvat ting, verzorgde nuanceering en technische vaardigheid waf en de verdiensten van de uitgevoerde werken, die alle binnen het muzikaal kunnen der blazers lagen. De keuze der nummers toont aan dat direc teur Jan Groot de verantwoordelijkheid van-het samenstellen van een programma beseft. De Harmonie vindt haar sterkte in een vol bezet koper, waarbij het puntige hooge koper wedijvert met de goed klinkende trombones, het forsche basregister en de middenstemming van tuba's en baritons. Maar ook op het klarinetténregister kan de directeur aan; wat het waard is liet het in de tweede Arlesienne-süite hooren. De IJmuider Harmonie, waarin tal van „oude getrouwen" uit ensembles van voor 1940 meeblazen heeft met dit eerste win- terconcert een goede beurt gemaakt. De heer A. van Schadewijk, lid van het orkest, bouwde destijds zelf een xylophoon en liet zich vroeger meermalen er mee hooren. Ook ditmaal galoppeerde het cir cus Renz en danste Victoria haar polka. De vaardigheid van den solist bracht de volle zaal tot een welverdiend applaus. Excelsior, het dubbelmannenkwartet dat onder Ben Nuyen's aanvoering reeds meer malen zich hooren liet, verleende zijn medewerking door een zestal liederen uit het beperkte repertoire voor kwartetten te zingen: De Rossignol werd bezongen, de Zondagmorgen met bimbam-stemmen was ook aanwezig. De werken waren een goede test voor wat het achttal aan stemmidde- 3en bezit en vermag te uiten. Het beschikt over goed klinkend materiaal, maar niet in alle regionen. Ben Nuyen is zelf een te er varen kwartetzanger dan dat hij niet zou weten welke zwakke plekken in zijn en semble nog verbetering behoeven. Het Ne- derlandsche liederrepertoire sprak beter aan. Dirigent Nuyen leidde muzikaal en weet terdege zijn zangers op zijn aanwij zingen te laten reageeren. A. J. v. d. W. Een oude naam teruggekeerd Den 5en September 1945, dus na de be vrijding, is de stoomtrawler Catharina Duyvis van de Vem, na uit Duitschland te zijn teruggehaald, in de haven van Delfzijl verongelukt. En thans ligt er weer een Catharina Duyvis in de Visschershaven. Het is de al dus herdoopte Stella Leonis, een van de in den loop van dit jaar alhier aange komen vier Engelsche trawlers, waarvan de andere de Maple, de Redwood en de Berberus, eveneens spoedig een naams verwisseling zullen ondergaan en van het merk IJM worden voorzien, evenals de Catharine Duyvis, die het merk IJM 60 in den voorsteven draagt. MARKTBERICHT VAN ZATERDAG Aangevoerd werden. 300 kisten. Prijs sardljn 160f 41 per kist van 40 kg. De trawlers besomden f9950. Verdere besommingen: Motorloggers KW 227 f4228. KW 89 f5107, KW 101 f2810, KW 108 f 2952, KW 59 i 4573. Kustvisschers: IJM 249 f238. IJM 248 f 2357. IJM 202 f 103, KW 94 f 2874, UK 144 f 177, UK 142 891, UK 31 f 553. nog wel ondanks het feit, dat Van Gemert de uitstekende spil, de Stormvogels-gelederen verliet. Gelukkig echter voor dc blauw-witten toont Schoorl zich een uitmuntend plaatsver vanger. die heel goed in het door Stormvogels gevolgde verdedigings-systecm past. Als we dit alles even de revue laten pas- seeren en er nog bij bedenken, dat HBS en Excelsior op het oogenblik drie verliespunten meer hebben, dan meenen we niet, dat er voor de Vogels reden is de toekomst donker tegemoet te zien. D.C.I3. damt tegen Zaandam A.s. Dinsdagavond zal het eerste tiental van D.C.IJ. spelen tegen Zaandam I voor de hoofd klasse-competitie Noordholland. D.C.IJ. komt uit met: Ligthart, Laros, Suijk, Dukel. Mer- tens, Postma, Buis, Dixhoorn, De Boer, Post- ma. Reserves: Krikke en F. Dukel. De vorige week hebben ook eenige log gers en kotters in Engeland gelost. Door dat de prijzen voor platvisch in Engeland hooger zijn, worden voor deze schepen de besommingen beter dan in IJmuiden. Voor deze schepen is de vaart op Engeland gun stiger dan voor de trawlers, daar ze vol doende olie kunnen laden voor een nieuwe reis. Maar voor IJmuiden ivordt de toe stand er niet. beter door. E. V. C. GEEFT TWEE CABARETAVONDEN. De Eenheids Vakcentrale geeft Woensdag 18 en Donderdag 19 December een cabaret avond in Thalia, waarvan dc medewerkenden zijn Tommy Bouma, conferencier, Freddy Verdo, accordeon-virtuoos, Majone, tapdance- acrobatiek, Peter Piekos, imitator, het Os- mani-acrobaten-trio en anderen. Na afloop is er bal. Wel samenwerking, maar geen wapenstilstand PADANG, 26 November 194 (Van onzen specialen verslaggever De Nederlandsche Visschersbond vergaderde In Den Haag heeft de Nederlandsche Visschersbond vergaderd. De voorzitter, de heer Joh. W. Stevenson uit Den Helder hield een inleiding over de kustvisscherij. Hij zeide dat de bedrijfskosten met den dag hooger worden. Door verminderde vangstmogelijkheden ontstaat zorg voor de toekomst. Hy achtte maatregelen nood zakelijk en keerde zich tegen een voorge nomen prijsverlaging van de visch. Door het uitschakelen van concurrentiemoge lijkheden in den handel is het niet moge lijk een gunstige positie voor den visscher te verkrijgen. De handel is gereglemen teerd. De visch wordt gecombineerd inge kocht. Door middel van het erkennings- stelsel voor handelaren en rookers, die vaste marges hebben, is het voor den vis scher niet mogelijk verliezen uit slechte tijden goed te maken. Behalve in Scheve ilingen worden geen leurders op de mark ten toegelaten. Indien dit wel zoo was zouden de visschers betere verkoopmoge lijkheden hebben. Een vrije markt zou een zegen voor de kustvisscherij zijn. De heer Stevenson gaf een overzicht van de moei lijkheden der visscherij op spekbliek. gar naal, geep en andere soorten. Hij kwam tot de conclusie, dat de kustvisscherij over het geheel, genomen niet loonend is. Hij drong aan op ondersteuning van door de geloopen jaar zijn de visschers vertegen woordigd in diverse commissies en orga nisaties, doch het zou alleszins noodig zijn, de vïsschersorganisaties in het bedrijf schap te doen vertegenwoordigen. Dan zou het bedrijfschap niet langer een regee- ringsorgaan zijn. De vergadering werd bijgewoond door drs. J. G. van Dijk namens den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening, door jvr. C. W. J. Wttewaal van Stoetwegen en mr. J. A. de Wilde respec tievelijk namens de C.H. en de A.R. Ka merfracties. SCHEEPVAART Koninklijke Shell. Adinda. 7 Dec. te Manilla, daarna Balik Papan.-Singapore. Agatha, 4 Dec. te Batavia. Aldegonda, 31 Mei 1946 te Singapore gearriveerd voor reparatie. Alelta, 9 Nov. <45 te Cardiff gearriveerd voor reparatie. Antonia. 9 Dec. van Singapore naar Hongkong. Armilla. 3 Aug. '46 te Sunderland gearriveerd voor repa ratie. Backhuysen 8 Dec. van Abadan naar Aden, Port Sudan. Ceronia, 4 Dec. van Balik Papan. Tarakan, Singapore. Cistula, 28 Nov. van Glasgow naar Port Arthur. Clavella, 10 Dec. te Abadan, daarna naar Bombay, lossen en dokken. Cleodora. 6 Dee. van Curasao naar Turku en Helsinki. Corilla, 6 Dec. van Bahrein naar Suez en Djeddah. Ooryda, 2 Dec. van Rotterdam naar Caraon, Aruba. Ena, 9 Dec. te Curagao, daarna De stad Padang ls omsingeld door on geregelde Indonesische troepen. 3tij hehoo- ren tot het z.g. „volksleger", en wel spe ciaal tot de „Teras" (Tentara Rakjet So- sialis, oftewel Socialistisch Volksleger) en de „Hizboellah", de strijders van de Islam. Deze strijdkrachten beheerschen alle toe gangswegen tot de stad en zijn in staat de verbindingen met de 6 K.M. naar het Zui den gelegen Emmahaven en het 8 K-M. naar het Noorden gelegen vliegveld ten allen tijde te verstoren. Het officieele leger van de republiek, de TRI. houdt zich meer'bp den achter grond. Het heeft zijn hoofdkwartier voor West-Sumatra in Fort de Koek en staat onder bevel van kolonel Ismail Lengah, die leeraar was aan de ambachtsschool, alvorens hij tot hoofdofficier werd gebom bardeerd. Toen in Batavia voor geheel Java en Sumatra de wapenstilstand werd gepro clameerd, moest ook brigade-generaal Thompson van de „Padang Brigade" be sprekingen gaan voeren met de republiek. Hij richtte zich tot de eenige republi- keinsche autoriteit in de stad Padang, te weten den „burgemeester", genaamd Aziz Chan. Deze stelde voor, dat de republi- keinsche delegatie zou bestaan uit den vice-gouverneur van Midden-Sumatra, dr. oostêrkwartier 2 Djamil, den resident van Sumatra's West-Indo kust, Rasjid, den commandant van de plaatselijke TRI, kolonel Lengah, een ver tegenwoordiger van het volksleger. Hadji Salim (niet te verwarren met Sjahrir's ondej-minister van Buitenlandsche Zaken: Hadji Agoes Sa$m), en den voorzitter van het Padangsche „nationaal comité", Mar- zoeki Yatin. Het was den brigade-commandant niet direct duidelijk, waarom het volksleger ook vertegenwoordigd diende te zyn, maar hij zwichtte voor het argument van Aziz Chan, dat deze troepen zich anders wel licht nergens iets van aan zouden trekken. Men zou gaan praten over de vorming van een wapenstilstands-comité en een commissie voor civiele zaken. Toen kwam bericht, dat Ismail Lengah niet naar Pa dang wenschte te komen, zonder een ge wapende lijfwacht van 20 man. Generaal Thompson wenschte onder géén Men denke overigens niet, dat die ver tegenwoordigers der republiek stugge, on genaakbare knapen zijn. Integendeel: zij bleken uiterst beleet'd en vriendelijk, en enkelen informeerden allerhartelijkst naar de familie van een Nederlandsch bestuurs ambtenaar, dien zij nog kenden uit den ouden tijd. De indruk werd dan ook ge wekt. dat zij persoonlijk maar al te graag wilden beginnen met de samenwerking voor den wederopbouw volgens het nieuwe model. Maar zij zijn vaak bevreesd voor het geen er achter hen staat:-de strijdlustige jeugd, beïnvloed door bijna vier jaren Ja- pansche propaganda, die nu zoo uiterst moeilijk te hanteeren is. Er zal veel tijd en geduld voor noodig zijn om het wederzijdsch vertrouwen, nood zakelijke basis voor elke samenwerking, te doen terugkeeren in het mooie land van Padang. Weinig korfbalwedstrijden In de eerste klas ls alleen de wedstrijd Rolida SVK gespeeld. De thuisclub won met 6—5. Een iriclompleet Oosterkwartier 2 verloor; van Nijmegen een deel van de stad verwoestten, D. T. «V. I Amsterdam Zuid Groen Geel K. 2 iet 7—1. De stand i gesp. gew. gel. verl. pnt. prijsmaatregelen getroffen visschers en - Kingston, Curagao. Erinna, "3 Dec. te Abadan, beding het gewapend escorte binnen te la- hulp aan degenen, die hun vaartuigen tij- daarna Hongkong. Etrena, 15 April '46 te Am-i ten. Men zocht contact met Djocja en dens den oorlog verloren. De compensatie Sterdam gearriveerd voor reparatie. Gadila, 8 TlAP A haH^n Ho-ai-no On voor geleden IS VOOr hen niet mogelijk nieuwe schepen Macomai I Dec. te curagao, daarna Lissabon, te koopen of te laten bouwen. Lieden, die curagao. Macuba, 12 Dec. te Dublin verwacht. nooit in de visscherij gewerkt hebben, doch over geld, motoren en materiaal be schikken hetzij normaal of zwart laten daarentegen bouwen, varen en doen de gedupeerden afbreuk. Er zit iets scheefs in, dat er thans nog geen financieringsplan is en dat geen credieten beschikbaar zijn. Kotters kosten f 185.000, doch het is voor de meeste gedupeerden niet mogelijk door gebrek aan crediet en te lage vergoedingen niet dergelijke schepen te gaan varen. De heer Stevenson noemde het niet ver- deelen van de Duitsche voorpostenschepen die Onder oorlogsbuit vallen, een onaan gename geschiedenis. Deze schepen zou den kunnen worden verbouwd, doch zou den dan f 90.000 moeten kosten, hetgeen met het oog op den levensduur van 10 jaar te hoog is. Waarom, zoo vroeg spre ker, worden deze schepen niet vanwege het rijk verbouwd? Indien dan de be manningen voor 50 pCt. van de besommin gen varen, zouden de schepen hun geld wel opbrengen. Naar de meening van den heer Steven son is het Bedrijfschap Visscherij niet uit de bedrijfsgroep zelf gegroeid. In het af- Nederlandsch vaartuig op de Humber gezonken Het Nederlandsche motorschip „De Meeuw" metende 174 ton, is Zondagoch tend vroeg op de Humber in botsing ge komen met een EngelsChen treiler en ge zonken. De vijf leden van de bemanning werden door den treiler aan boord gêno- men en zijn behouden in Huil aan wal ge gaan. Filmavond voor Oud-Katholieken Daartoe in staat gesteld door het Voor lichtingsbureau van den Voedingsraad or ganiseerden de Oud-Katholieke Besturen bond en de afdeeling IJmuiden van de „Vereeniging Oud-Kath. Ondersteunings fonds" een filmavond in het Oud-Kath, Vereenigingsgebouw, die zeer goed was bezocht, hetgeen niet te verwonderen viel, daar vele Oud-Katholieken in nauw con tact staan met de visscherij en films ver toond werden over de trawl- en de haring- drijf netvisscherij. De films zijn opgenomen in 1937 en dus kreeg men beelden te zien, welke thans door de oorlogsomstandighe den noch te IJmuiden, noch te Scheve- ningen meer bestaan. De heer P. J. de Kor te hield een inleiding, waarin hij wees op den achteruitgang van de visschersvloot van 421 schepen in 1940 tot 48 in 1945. Desondanks werd in Augustus 1945 door deze weinige schepen een zelfde kwantum aangevoerd als in 1940. De films gaven prachtige beelden van IJmuiden, Scheve- ningen en Vlaardingen; de bezoekers wer den meegevoerd ter trawlvisscherij, waar fraaie opnamen konden worden gemaakt en prachtige zeebeelden, die immer „le vend" zijn. Ook de haringvisscherijfilm bood' levendige beelden van de voorberei ding, het uitrusten en „de vleet in zee" bij de loggers. Hier hadden we een ontmoeting met het hospitaal-kerkschip „De Hoop" en een marine-politievaartuig; verder kregen we een goeden kijk op het leven aan boord van een Vlaardinger „fiets". De avond weid geopend door den heer D. Wiljouw, voorzitter der beide organiseerende veree nigingen, die opwekte het Oud-Katholiek vereenigingsleven te stimuleeren. BELGISCHE SHAG VERHANDELD. Bij de vischhal is zekere D. door den CCD aangehouden omdat hij Belgische shag verhandelde. TOONEELAVOND BUURTVEREEMGING „SCHULPEN". De Buurtvereeniging „Schulpen", welüce met haar tooneelgroep onder regie van den heer C. C J. Bakker reeds eerder groot suc ces oogstte, biedt den leden Vrijdag 27 Decem ber wederom een tooneelavond aan in het Kennemer Theater te Beverwijk. Opgevoerd wordt de klucht in drie bedrijven van Henk Bakker: ..De Ridder van de Kouseband", voor welk stuk de regisseur een goede kern van Spelers heeft gevonden. Een bal zal den avond besluiten. AFHALEN VAN BONKAARTEN. Voor het afhalen van bonkaarten in de koffiekamer van het gebouw „Concordia" zijn aan de beurt: Dinsdag 17 December let ters K tot en met Q en Woensdag 18 Decem ber lettere R tot en met Z. daarna Gulf Port. Malvina, 2 Dec. van Abadan naar Fahaheel, Haifa, Frankrijk. Marpessa, l Dec. van Bahrein naar Singapore. Mirza, 16 Nov. van Abadan naar Shanghai. Murena, 8 Dec. van Barry naar Curagao. Omala, 16 Febr. '46 te Ant werpen gearriveerd voor reparatie. Onaina, 13 Dec. te Bahrein verwacht, daarna Fahaheel, Rot- tavia. Kolonel Lengah zei echter geen en kel bevel uit Java te hebben ontvangen. Bovéndien had hq ook niets te maken met de TRI aldaar! Zoo had men hier dus een volksleger, in theorie ondergeschikt aan de TRI, maar practisch zelfstandig en een TRI, die zich weinig of niets aantrok van zijn eigen hoofdkwartier. Tenslotte zond de kolonel een plaats vervanger en de eerste conferentie vond "oniciii «civmuH, uddiiM c cutcuietri, rtui— terdam. Ovula, 22 Nov. van Abadan naar Hong- Vrijdagmiddag J2 November plaats. De kong. Paula. 7 Oct. '46 te Hongkong gearriveerd Engelschen en Nederlanders wilden begin- voor dokken. Perna, so Nov. van Abadan naar nen met een wapenstilstand volgens den Shanghai. Saidja, 3 Dec. te Shanghai, daarna status quo van 14 October, zooals het ac- Hongkong dokken. Saroena. 3 Dec. van Bombay coord van Batavia had bepaald. Maar hier I™.1ÜSS!?' 4! konden de Indonesiërs eenvoudig niet aan vprwsmt. vnor nolilieri Tans VA iron denken. Zij wilden wel gaan praten over samenwerking bij het burgerlijk bestuur. Maar voor een wapenstilstand hadden zij nog geen enkele order ontvangen. De heeren gingen na enkele uren uiteen en besloten tot een tweede bespreking den Zondag daarop. Ruim vier uren zat men wederom aan de groene tafel op het Brit- sche hoofdkwartier. Resultaat: nihil. Zoo dat in Padang momenteel de wapenstil stand nog niet in werking is. verwacht voor dokken. Taria Abadan naar Auckland; Tibia, 3 Dec. van Abadan naar Shanghai. K. N. S. M. Odysseus, 13 Dec. te Barcelona. Arnhem, 13 Dec. van Lissabon naar Trinidad. Dalwarnik, 12 Dec. te New York. Aruba, 13 Dec. ie La Gualra. Ino, 11 Dec. van Curagao naar La Guaira. Evangelinepark, 13 Dec. van Trinidad naar Punta Cardon, Rossum, 14 Dee. van. Para maribo naar Barbados. Boskoop, 1 3Dec. te Anto_ fagasta. MU. Nederland. Salawati, 9 Dec. van Pe- nang naar Batavia. Java,-12 Dee. uitreis Gibral tar gepasseerd. Tarakan, 12 Dec. van New York naar Batavia. Oldentoarneveld, 13 Dec. thuisreis te Suez aangekomen. West Afrika Lijn. Congostroom, 13 Dec. van Freetown naar Monrovia. K. P. M. Boissevain, 13 Dec. Gebraltar ge passeerd, thuisreis. Tegelberg, 13 Dec, te Southampton. Kon. Holl. Lloyd. Oosterbeek 13 Dec. te Montevideo (thuisreis). Groote vaart, Albert Vinke (walvischvaar- der), 11 Dee. van Tafelbaai naar het Zuidpool gebied. Aldabi, 14 Dec. van Bahia te Rotterdam. Antonia, 9 Dec. van Singapore naar Hongkong. Arkeldij'k, 12 Dec. van Coosbay naar Rotterdam. Brastagi, New OrleansJava, 11 Dec. van Kaap stad. Celebes, Amsterdam—Java, passeerde 12 Dec. Lizard, Kedoe, 12 Dec. van Port Elisabeth te Kaapstad. Kota Baroe, JavaRotterdam, Dec. te Bombay. Kota Inten, RotterdamJava, passeerde 13 Dec. 16 uur Graadskanaal. Lopper- sum, Montreal—Antwerpen, passeerde 13 Dec. Lizard. Macuba, 11 Dec. van Aruba te Dublin. Modjokerto, vertrekt 14 Dec. om 16 uur van Dundee naar Aalborg. Orpheus, 12 Dec. van Malaga te Valencia. Pericles, 11 Dec. van Mon tevideo naar Curagao. Phrontis, New York—Java, 12 Dec. te Penang. Polydorus, New Orleans,— Ned. Oost Indië, 12 Dec. te Hampton. Prins Mau ri ts, Chicago—Rotterdam, 13 Dec. te Avonmouth. Saidja, 8 Dec. van Shanghai naar Hongkong. Sibajak, Rotterdam—Java, 12 Dec. 18.30 uur van Suez. Sunetta. 10 Dec. van Abadan te Barry wordt 15 Dec. te Rotterdam verwacht. Tiba, MontevideoAntwerpen, passeerde 13 Dec. 6 uur Kaap Finisterre. Tibia, a Dec. van Abadan naar Shanghai. Westerdam, 14 Dec. om 9 uur van New York te Rotterdam. Agioi Victores (charter), 13 Dec. van Karachi te Bomba. Berkel, 12 Dec. van Monrovia naar Port Bouet. Ittersum, RotterdamZuid Amerika, passeerde 13 Dec. Fernando Noronha. Oosterbeek, Buenos Aires- Amsterdam, wordt 7 Januari te St. Vincent (K.V.) verwacht. Pieter de Hoogh, 13 Dec. van Valencia naar Rotterdam. Rembrandt, 13 Dec. van Sydney te Melbourne. Roepat, 13 Dec. van Calcutta te Bombay. Stad Maassluis, 12 Dec. van Callao n. Panama. Streefkerk. RotterdamCalcutta, 12 Dec. te Genua, Kleine vaart. AI garve, 12 Dec. van Rotter- da mie Grimsby. Audacia, 13 Dec. van Londen te Casablanca, vertrekt 1G Dec. naar Bristol. Brem, vertrekt 14 Dec., na volbrachte reparatie, van Rotterdam naar Antwerpen en Shoreham. Democraat, vertrekt 14 Dec. na volbrachte repa ratie van Delfzijl naar Goole. Diana V, 12 Dec. van Exeter naar Cork. Freaerik, 13 Dec. van Antwerpen naar Londen. Hast 3, 12 Dec. van New Castle naar Londen. Import, 12 Dec. van Jersey te Bordeaux. Libelle, 12 Dec. van Dublin naar Runcorn. Liberty. 12 Dec. van Rotterdam op de Tyne. Mies, 13 Dec. van Boston (L) te Hull. Nettie, 12 Dec. van Lm den te Leith. San- denburgh, 13 Dec. van Rotterdam te Sevilla. Seaham, 12 Dec. van Harlingen te Goo'.e. Servus, 13 Dec. van Vlisshigen te Boston (L). Vaderland, 13 Dec. van Stetün te Delfzijl. Velsen, Liverpool Lmden, passeerde 13 Dec. Lizard. Walenburgh, 13 Dec. van Antwerpen naar New Port. Sleepbedrijf. De slbt. Ebro vertrok 13 Dec. mi Wilhelmshafen naar Amsterdam, met bag germolen „Ham 110". MEUBELHOUT VAN FRUITBOOMEN. Het Tweede Kamerlid de heer Droesen, heeft den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening gevraagd, of het hem bekend is, dat hier en daar fruitb.oomen wor den gerooid voor meubelhout en dat het meestal eigenaren van verpachte boom gaarden zijn, die daartoe overgaan. Voorts vraagt hij of de minister, nu het kapverbod voor fruitboomen is opgeheven, het gevaar niet aanwezig acht, dat dit verschijnsel zoo danige afmetingen gaat aannemen, dat daar door het recht van den pachter wordt aange tast. en de fruitvoorziening ernstig wordt ge schaad. Swift 2 9 3 2 4 8 B. L. P. 9 12 5 4 D. E. D, 2 9 1 - 8 2 Z. K. V. 2 7 - 1 6 1 Watervliet speelde een voortreffelijken wed strijd tegen Allen Weerbaar en speelde tegen de a.s. kampioenen gelijk (22). Met rust leidde A. W. met 1—0; liep na de rust uit tot 2—0, doch in de 2de helft wisten Tolk en Scharpff gelijk te maken (22). De overige KNKB-wedstrijden. als mede de wedstrijden in de eerste klasse HKB. werden niet gespeeld. In de tweede klas won THB 3 reglementair van Onder Ons. Wat kerstboomversiering mag kosten Eenige glasblazerijen, welke zich voorname lijk bezig houden met de vervaardiging van sierglaswerk, hebben kerstboomversierselen in den handel gebracht. De prijzen, die in den winkel mogen worden berekend, zijn vastge steld. Een doos met een dozijn verzilverde ballen kost. naar gelang bewerking en door-; snee, 1.65 tot 3 30 Een verzilverde piek van 6 cm. doorsnee 1.10 tot 1.40. Groote verzilverde ballen met een aantal deuken ver sierd, kosten 4.10 per doos van een dozijn. Wanneer zij van gekleurd glas zijn vervaar digd of zijn beschilderd, is de prijs aanmer kelijk lager. Er zijn ook versierselen in den vorm van klokjes en paddestoelen, docb deze worden meestal in combinatie met andere in één doos verkocht. Tien groote verzilverde ballen en twee klokjes met. sierdeuken kosten per doos 4.15, evenals zes klokjes en zes paddestoelen in een doos. Ook zijn er andere combinaties in verschillende uitvoeringen. Over het algemeen kan men zeggen, dat de prijs, voor een doos met 12 versierselen tus- schen 1 65 en 4.15 ligt. BINNENLAND De laatste dagen wordt NUniegen en om geving weer verontrust door hevige ontploffingen in het grensgebied. Het vei moeden bestaat, dat de Duitschers grootere massa's munitie laten ontploffen dan hun aanvankelijk door de Engel, sche autoriteiten is toegestaan. In Noord-Lim burg is weer glasschade veroorzaakt. Bü Koninklijk Besluit is benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau dc heer A. p. Bronsing, directeur van de Stoomvaartmaat schappij „Nederland". Het ligt In het voornemen van het spoor wegpersoneel zijn scheidenden president-direc teur ir. W. Hupkes, hulde te bewijzen in den vorm van een défilé te Utrecht op 30 December. Na afloop van het défilé wordt in Tivoll een afscheidsbijeenkomst gehouden Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de rantsoenbonnen voor voedings- cn genot middelen voorzien van de letters D en een, artikelnummer na 21 December niet meer geldig zijn. Vier personen zün gedood en eenige zwaar gewond, toen op een kruispunt te Bergen in Limburg een autobus van den Maasbuurtspoor weg in botsing kwam met een vrachtauto, welke werklieden van de Nederlandsche Heidemaat schappij vervoerde. Toen de Duïtschers kort voor dc bevrijding zijn de historische schatten in het gemeentehuis grootendeels verloren gegaan. Men wil thans den inboedel van een middeleeuwsch kasteel ia Duitschland opeisclien om het te herbouwen stadhuis weer te kunnen meubileeren. Het Haagsche Bijzondere Gerechtshof heeft den 42-jarigen ex-gemeenteambtenaar te Rot terdam A. H., die in de bezettingsjaren den vijand medewerking verleende bij de uitzending van gemeentepersoneel naar Duitschland eri een ware terreur uitoefende tegen goedgezinde amb tenaren, veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Landbouwwerktuigen, met uilzondering van landbouwtractoren. jeeps, dorscbmachines, per sen (draad en touw) met pick-up balers, com bines (maai- en dorscbmachines) en boomgaard sproeiers, zijn niet meer gecontigenteerd, dus vrij verkrijgbaar. Ook rugspoeiers zijn vrij. De detailhandel in wild en gevogelte heeft een telegram aan den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening gezonden, waar in verklaard wordt dat de maximumprijzen voor konijnen, kippen en kuikens ver beneden de marktprijzen liggen, waarvoor groothandelaren en poeliers groote voorraden hebben ingekocht! De maatregel beteekent, zoo wordt gezegd, dat alle groothandelaren en poeliers zeer groote financieele verliezen zullen lijden, welke de ver- dre uitoefening van het bedrijf onmogelijk maken. Van den maatregel zal alleen de zwarte handel profiteeren en het publiek de nadeelen ondervinden. HAARLEM EN OMGEVING De heer G. J. H. Kerkhoff, schilder en tee- kenaa^ en oud-leeraar aan -de school voor Kunst nijverheid te Haarlem, wordt 7 Januari 75 jaar. De heer Kerkhoff was indertijd medewerker als kunstcriticus aan ons blad. Het vijfde Volks-concert van dit seizoen, dat de Haarlemsche Orkest Vereeniging Dinsdag 17 December in de Gem. Concertzaal te Haarlem zal geven, staat wederom onder leiding van Kees Hartvelt. Soliste is de mezzo-sopraan Rélie Rimathe, die met orkestbegeleiding de Cantate „Ariadne auf Naxos" van Jos. Haydn. zal zingen. Het concert begint met de Haffner Symphonie van Mozart, waarna het optreden van de soliste volgt. Na de pauze zal de „Onvol tooide" Symphonie in b kl. terts van Schubert ten gehoor e worden gebracht. Heden overleed tot onze groote droefheid, mijn lieve Vrouw, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw KLAASKE WIERSMA DE JQNG in den leeftijd van 75 jaar. Uit aller naam: J Wiersma. Heemstede, 14 Dec. 1946. Heemsteedsche Dreef 29. Liever geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 18 December a.s. des namid dags half t\yee op de Alge- meene Begraafplaats te Heemstede. NED. HERV. KERK. De gehouden verkiezingen van 14 gemach tigden van het kiescollege hadden tot resul taat, dat gekozen werden mevr. J. Wesseldïjk •v. d Berg en de heeren A. Bakker, N. Hop, J. Jansen, M. W. Jonker. H. D. Ouwer- kerk, D. C. v. a. Wiel, J. W Wiggermans, J. Kolk, A. de Ridder, P. J. Rullman, A. de Vries, J. J. Wezenaar en W Zuiderduyn. KINDERCONCERT UITGESTELD. Het concert, dat Santpoorts Kinderkoor morgenavond onder leiding van Jan Booda zou géven, is uitgesteld tot 30 December. Een Streek-Ambachtsschool Voorbereiding der plannen Reeds in 1941 heeft het toenmalige col lege van B. en W. van Beverwijk plannen overwogen en ter bevoegder plaatse be pleit om te komen tot de stichting van een dag-ambachtsschool te Beverwijk. Het verloop der gebeurtenissen was oor zaak, dat deze plannen geen voortgang konden hebben. Na de bevrijding is dit onderwerp op nieuw in studie genomen. Daarbij is ge bleken, dat de belangen van Beverwijk ten deze evenwijdig loopen met die van de ge meenten Assendelft, Castricum, Heems kerk en Uitgeest. De scholen voor gewoon lager onderwijs in de genoemde gemeenten werden in 1945 bezocht door gemiddeld 6300 leerlingen, waarvan ongeveer 3100 jongens. Hoewel geen nauwkeurige gegevens ten dienste staan, mag aangenomen worden, dat een aanzienlijk deel van deze jongens zich als arbeider een positie in de maatschappij zal moeten verwerven. De toenemende industrialisatie, gepaard gaande met het terugdringen van het tuin- dersbedrijf in deze omgeving, wijst even eens in die richting. Aangezien, zooals B. en W. reeds opmerk ten, niet alleen de belangen van de ge meente Beverwijk in het geding zijn, maar evenzeer die van eenige andere gemeenten benoorden het Noordzeekanaal, wil het hen voorkomen, dati contact met de besturen van die gemeenten moet worden gezocht, zoodat ook deze hun reclitmatigen invloed op den gang van zaken kunnen doen gel den en met vereende krachten stappen kunnen worden gedaan. B. en W. stellen den raad daarom voor, in beginsel te besluiten tot de stichting van een Streek-ambachtsschool op inter communalen grondslag. Bij aanvaarding van dit voorstel zullen zij de noodige voor bereidingen in deze richting voortzetten en den raad vervolgens nadert: besluiten ter vaststelling aanbieden. UITVOERING WEI HNACHT8 ORATORIUM. Maandag 23 December zal het koor van den heer Piet J. Potgieser in de Groote Kerk aan de Torenstraat een uitvoering geven van het bekende Weihnachts Oratorium van Joh. Seb Bach. Medewerking wordt verleend door Bets Slotboom, sopraan te Velsen; Bep Ogterop. alt: Henk Viskil, tenor; Hei-man Schev, bas; het Haagsen Kamer-Svmphonie-orkest onder leiding van Wilh. Richters en Nic. Witbaard, klavier. Het geheel staat onder leiding van den heer Potgieser. Alle soorten, ook Noren en holslijpen van Kunstschaatsen Vakkundig en op moderne machines. SLIJPMACHIXEFABRIEK „IJMUIDEN". Ook af te geven bij WINKEL, Wijk aan Zeeërweg .154, IJm. HET HUWELIJK maakt II* leven rijker en gelukkiger. BUREAU „DISCBE- TIA" helpt ook U! Nic. Witsenkade 81, A'dan»-C. Spreekuur: 9.30-12 u. V.m. en Maand., Woensd., Vrijdag- av. 7-9 uur. Vraagt direct kosteloos Inlichtingen in blanco enveloppe. Bij groote Suikea-werkfalïriek in het Westen des lands word-en gevraagd: Voor vakkundige krachten een positie met goede vooruitzichten en goede salarieering. Brieven met uitvoerige inlichtingen en cople getuig schriften te richten,onder No. 6397 J3ur. van dit blad. Gemeente Waterleiding Velsen De directeur voor gas- en waterleiding brengt hierbij onder de aandaeht van het publiek, dat volgens de ver ordening op de waterlevering elke geabonneerde voor een perceel waarin of waarbij een watermeter is. geplaatst, zorg heeft te dragen, dat DEZE METElï NIET BEVRIEST. Herstel van beschadiging tengevolge van vorst of derge^ lijlce oorzaken geschiedt voor rekening van den geabon neerde. Om schade en ongerief te'voorkomen wordt ieder aange raden zijn watermeter vorstvrij af te dekken en bij strenge vorst de leiding af te tappen. De Directeur voornoemd. Hiermede berichten wij onze clientèle dat wij in de week van 2328 December met het oog op dé Feestdagen geen gezinswasschen kunnen aannemen. IJmuider Wasscherij Snelliusstraat 39, tel. 4371, Uitluiden. Gonnetstraat SO. Tel. tS£58; b.q.g. Tel. 17638 TANDARTSASSISTENTE ge vraagd voor 5 ochtenden en 1 avond p. w. te IJmuiden. Aanm. Middenduinerweg 10, Santpoort. Besch Friesch meisje, lft. 22 i b. z. a. als HULP IN DE HUISH., voor d. en n., liefst g. g., IJm. of omg. Br. LI046 J bur. v. d. blad. WIE RUILT WONING in IJmuiden-O. voor grootere woning? Adres: Casembroot- straat 11. Behandeling volgens afspraak SNELLIUSSTRAAT 12 TELEFOON 510$ Aangeb. te Haarlem, omg. Soendaplein, vrije BENEDEN WONING in ruil v. vrije wo ning in de gemeente Velsen of Beverwijk. Br L1045 bur. van dit blad. Fluweelen MEISJESJURK, I. 11-12 j. te ruilen v. jaeger- wol. Hagelingerweg 163. Wie ruflt mijn mooie 2e BOVENWONING A'dam-O. voor woning te Haarlera of Spaarndam of omg. Br. met spoed: Acaciastr. 27, IJm.O. TE RUILEN: een oude kw. j.jas a 14 j. voor bonker of jas 18-19 j., ook gen. toe te bet. Pres. Krugetstraat 82. IN RUIL AANGEB.: 6 nw. luiers v.o. en baby-ledikant je v.o., voor gasfornuis of stof zuiger. Bakkersir. 33, IJm. Te huur gevr. WOONKAMER van een ben.huis, omtrek Trompstraat. Br. L1048 bur. van dit blad Wie kan scholier helpen aan STOOM WEK KTUIGK. van J. P. P. Morre, deel 1. 2, 8: ook NAAIMACHINKIHTS. j deelen afz Napierdwavsstr. j 13. IJmuiden. als steeds bij de Electrische Fijn slijper ij 1IET Velserdulnpleln. I-Tm.-Oos WEGGELOOPEN: eer. zw hond (Groenedaeler). luistert naar den naam Bobbie. Tegen belooning ierugbez Pr. Kru- gerstraat 47. IJmuiden. VERLORENbruine tasch met kniekousen en heeren sokken. gaande v. Stat. IJm. O. naar Oud-IJm of in w.- kamer; erg gedup. Neptunus- straat 24rd. TE KOOP: z. g. a. n. tafel o. kw., 4 stoelen en 2 crap. er salontafeltje W. Barendsz- straat 21rood. MEISJESMANTELS te koop oude kwaliteit. Hyacinthen- straat 8, Santpoort. Te koop aangeboden nieuwe KINDERWAGEN I-Jmuider- KINDERVRIENDEN! Tij- straatweg 176. delijk goede verzorging gevr. voor jongetje v. 11 maanden.1 Tweedehandsch KINDER- Maandel. verg. Santpoort of WAGEN te koop. Bevragen: omg. Br. LI047 bur. v. d. blad Bur. v. d. blad, I TE KOOP: een huisorgel, 12 reg.. 2 badkuipen en eer. gas- geyser oen zwart h.costuum m. 48 Hagelingerweg 82. te Santpoort. KERSTCADEAI X! Te koop korte br. bontjas m. 42-44, grijze mantel m. 42 35: pr. viool m snaren, stok en Icist. Tegen elk aann bod. Na 6 u. Acaciastraat 23. IJmuiden-O. Te koop Singer NAAIMACH. in salonkast. Te bevr. Woens dag 17 uur Trompstraat. 134, IJmuiden-Oost. TE KOOP: beste §4 studie viool 60, een haard 40 en een korte bontjas gr. ni. (br.) GO. Koningsweg J57. Velsen- Noord. TE KOOP: vaste waschtafel z opstand, 1 p. d.schoenen, hooge hak. p. d^chocnen 1. hak, 1 p. avondsch., alle m. 39. 2 gouden dameshorloges. Kennemer! aan 42.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4