IJmuider Courant Indisch Debat Tweede Kamer spreekt zich uit over het accoord van Cheribon Ameland geïsoleerd door het ijs Socialistische regeering in Frankrijk 61e Jaargang No. 18511 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B, Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. KEMNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 17 DeccmUer 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week SI cent; per kwartaal ƒ4,— - Advertentie-tarieveD op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredact enr: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem "TJE eerste dag van het Tweede Kamer- debat over het accoord, de schets, de richtlijnen ter verzoening hoe moet men het noemen? van Linggadjati heeft geen beslissing maar wel belangrijke redevoe ringen opgeleverd. Het overzicht van on zen parlementairen redacteur en het ver- slag in dit nummer geven daarvan een beeld. Hier worden er enkele opmerkingen aan toegevoegd. Die gelden in de eerste plaats de ondui delijkheid en eigenaardige wijze van pu blicatie der overeenkomst, waarover op deze plaats al meermalen geschreven is en die in de Kamer scherp zijn belicht. Het scherpst door den fractieleider der K.V.P., prof. Romrae, die verklaard heeft dat. de overeenkomst geen duidelijkheid bezit, dat de publicatie feitelijk in twee tempi ge schied is, dat de toelichting pas een idéé over het ware Linggadjati heeft gegeven en dat de algemeene beroering in den lande te wijten is .aan de wijze van publicatie. De C.-H. -fractieleider Tilanus, tegenstan der van de overeenkomst, is begonnen met te zeggen, dat de overeenkomst tal van vragen openlaat, dat dit voor hem de be handeling uiterst moeilijk maakt en dat „het een ding is, dat aan alle kanten ram melt". Hij 'heeft er bezwaar tegen, dat aan de Kamer de geheime bindende notulen zijn onthouden. En prof. Romme is van meening, dat de Indonesische republiek de bindende; notulen, de memorie der Com missie-Generaal en de zeventien punten moet erkennen! In den enkelen zin van de zeventien punten kan hij cle overeenkomst niet aannemen. Hij stelt meer voorwaar den: een afdoende verzekering dat artikel 1 der overeenkomst geen afscheuring van In- dië beteekent. zooals velen meenen en de eisch, dat vermindering van de troepen sterkte niet mag geschieden, voordat rust en orde hersteld zijn. Is prof. Romme tegen Linggadj ati? Neen. Maar hij wil niet zonder meer waarborgen in de aanvaarding van deze verzoenende richtlijnen berusten. Hij zegt: „Een passend gebruik moet gemaakt worden van het feit, dat v/ij niet langer onder dwang staan. In Indië beschikken wij over zooveel macht, dat wij' ons gezag zouden kunnen herstellen. Juist in deze omstandigheid, nu het ooit anders zou kunnen, wil ik tot Indonesië zeggen: Wij begeeren niet anders, dan u in uw nationalisme te zien groeien'". Want hij gelooft, dat rijkseenheid op basis van we- derkeerige vrijwilligheid een bereikbaar ideaal is. Het is dus niet. onduidelijk, hetgeen dit Kamerlid bedoelt. Hij wil meer zekerheid, scherper opheldering, meer zelfbewustzijn. Hij wil de erkenningen van Indonesische zijde 'uitbreiden. Maar hoe staat het met die geheime, bindende notulen, die hij daar ónder wil laten vallen en die niet aan de Kamer zijn onthuld? Kent prof. Romme ze wel? Komt er straks'een voorstel, om er eerst de geheele Kamer van op de hoogte toestellen? Het. blijft hoogst merkwaardig dat over een bindend document gediscus sieerd wordt, dat de volksvertegenwoordi ging niet kent. De eerste dag heeft dan ook den indruk versterkt, dat het laatste woord —fa de Kamer nog geenszins gesproken is. Maar prof. Logemann, de oud-minister, vorstander van Linggadjati, heeft haast en ziet er zelfs een gevaar in, dat de Sta- ten-Generaal de overeenkomst nog niet hebben onderteekend. Zij die meenen, dat fa dezen ons opgedrongen revolutionairen toestand de grondwettige weg bewandelt moet worden, hebben z.i. de verantwoorde lijkheid voor een J anger voortduren der revolutie. Wij hebben niet de keus tus schen deze regeling en een eigen koers voor een der partners, maar tusschen deze rege ling en bemoeiing van buitenaf, zegt de oud-minister. Hij voelt daar niets voor. Hij en zijn fractie, de Partij van den Arbeid, vragen spoedige onderteekening. De heer Tilanus daarentegen, ondanks zijn erken ning dat de behandeling voor hem uiterst moeilijk is, omdat de ontwerp-overeen komst zooveel vragen openlaat, voorziet bij haar aanneming niet minder dan anarchie, roof, zeeroof en terrorisatie. En de Com missie-Generaal had een expert in staats recht in haar midden moeten hebben. Het is op dit laatste punt, dat menigeen hem zal bijvallen en er aan toevoegen: een adviseur, die het vak van publicatie ver staat en de reacties der Nederlandsche openbare meening voorvoelt, die anders zijn dan de Engelsche. Hoe het vervolg van de Indische onderhandelingen ook moge zijn, men zou goed doen met de sa menstelling van de Commissie-Generaal te wijzigen in den zin van verdieping in ken nis en versteviging in houding. Mijns far ziens is, bij het belangrijke dat nog tot op lossing gebracht moet worden, de beslis sende phase in de onderhandelingen met het vage accoord van Linggadjati nog geens zins bereikt en zal men in den vervolge minder op het tactisch kompas van een Engelschen voorzitter, die aan de tastende en-zoekende methode van zijn eigen land de voorkeur geeft, moeten varen en de keiharde, volledige, secure formuleeringen dienen te bezigen, die de Hollander noodig heeft om te weten, waar hij aan toe is. Men heeft onvoldoende met deze dingen reke ning gehouden. Ook in deze groote zaak heeft zich in zekeren mate doen gelden, óndanks goede bedoelingen, hetgeen sinds de bevrijding op zoo menig gebied van Nederlandsch beleid op ontstellende wijze tot uiting is gekomen: dilettantisme. Maar het is nog tijd- Er is nog geen ramp. Wij hebben de menschen wel. R. P. Grootte der Duitsche bevolking 7 millioen meer vrouwen dan mannen Het Amerikaansche militaire bestuur maakt volgens U.P. bekend, dat op grond Van de onofficieele volkstelling, die de afgeloopeh maanden in Duitschland heeft plaats gevonden, op 't moment de totale Duitsche bevolking op 65.911.000 gesteld kan worden. Er zijn 29.314.000 mannen en 36.597.000 vrouwen. In alle vier zones en ook in Berlijn zijn er meer vrouwen dan mannen. Wij teekenen hierbij aan dat het ont zaglijk verschil tusschen de aantallen vrouwen en mannen (er zijn 11% meer vrouwen) verminderd zal worden met de honderdduizenden krijgsgevangenen, die ïiog in het buitenland vertoeven. Het ver schil blijft ook dan evenwel abnormaal groot. Bovendien zijn de mannen zeer on gelijk verdeeld over de leeftijdsgroepen; juist de groep, met de grootste arbeids kracht is natuurlijk het meest verminderd. Een overzicht der debatten (Van onzen parlementairen redacteur). Het groote debat over Linggadjati werd ge opend met een waarlijk zeldzaam indrukwek kende rede van prof. Romme, den leider van de K.V.P.-fractie. Zooals hij al wat met dit onderwerp samenhing behandelde, hoort men slechts hoogst zelden in het Parlement spre ken. Ook wie het niet met hem eens waren, moesten erkennen dat h(j een betoog van groot formaat had uitgesproken. Terecht kon hij aan het slot verklaren allerminst sfinx achtig geweest te zijn. Heel duidelijk bleek, dat zijn standpunt was: tegen het Linggadjati, gelijk een groot deel van het publiek het 'ïiet, tegen wat hij noemde, het fantoom, maar vóór „het werkelijke Linggadjati" mits hü op een aantal vragen een bevredigend antwoord zou krijgen en onder het „werkelijke Ling gadjati" verstond hij den trits van: Regee- ringsverklaring van 10 December j.l. Toe lichting der Commissie-Generaal Tekst van het accoord. Aan de Regeering verweet hij, dat zij drie weken lang de openbare meening alleen ken nis had laten hebben van dien teikst, want pas door en na de Regeeringsverklaring als mede de Toelichting was het duidelijk gewor. den, dat in werkelijkheid zeer veel belang rijke dingen heel anders waren als men alleen uit de tekst van het accoord had kunnen op maken.. Vandaar dan ook, dat spr. voofop stel de, dat vast moet komen te staan, dat de Indo nesische delegatie Regeeringsverklaring en Toelichting insgelijks beschouwt als een ge heel met de basis-overeenkomst te vormen, als bindend dus. Vandaar zijn suggestie zulks eventueel te doen blijken door dat nog bij de onderteekening van het accoord op papier vast te leggen, methode die hij eveneens aan bevelenswaardig achtte met betrekking tot nog door de Regeering in het debat op som mige vragen te geven antwoorden. Na eerst gewezen te hebben op de waarde van thans zonder dwang door ons aan Indo nesië te geven vrijheid op voet van gelijkheid met het koninkrijk, en zulks als lichtend voor beeld van samenwerking tusschen volkeren ter behartiging in gemeenschapsverband van hun geestelijk en stoffelijk welzijn, een en ander op den grondslag van de beginselen van de Koninklijke rede van 7 December 1942 (gelijkwaardigheid van de deelen en samen werking in vrijwilligheid), toetste hij den in houd van het ontwerp-accoord aan die begin selen. Omtrent, het artikel inzake de gewapen de macht in Indië, vroeg hij, of de aanwezige machtsmiddelen met het oog op de verzorging van de rechtsorde op de jiereischte sterkte zullen blijven en verlangde hij de uitdrukke lijke toezegging, dat die taak zal worden voort gezet tot haar vervulling. Dat de Vereenigde Staten van Indonesië een souverein karakter zouden hebben, was logisch. Reeds geruimen tijd had men hier aanvaard hun lidmaatschap van de Vereenigde Volken te zullen bevorde ren en dat .kan alleen als. zij een souverein staatskarakter hebben, terwijl bovendien van wege de gelijkwaardigheid met het Koninkrijk Nederland, gat immers zelf een souvereine staat is en wil blijven, de Vereenigde Staten van Indonesië insgelijks 'souverein moeten zijn. Onbetwistbaar vaststaand achtte prof. Romme, dat de Unie een 'Koninklijke Unie zal wezen. Aangaande het vitale punt of zij ook een souvereine staat is, diende de Regeering te verklaren-, of nu al vaststaat da't de Unie de souvereine behartiging zal hebben van ge- meene belangen die op een hooger plan staan dan die der onderdeelen, althans of Lingga djati die mogelijkheid openlaat. En nu de er kenning van de Republiek. Velen zagen in het betreffende artikel 1 der overeenkomst, zelfs na Regeeringsverklaring en Toelichting, een afscheiding nu van de Republiek. Indien dit waar zou zijn, zou prof. Romme niet mee doen, want dat ware in strijd met de Grond wet. Hij zag het echter zoo, dat men hier slechts te maken heeft met een de facto-er- kenning, en dat in den overgangstijd de sou- vereiniteit principieel bij Nederland blijft. Ook hierop moest de minister hem duidelijk antwoorden, en ook dit moest tevens vast staan door de Indonesische delegatie aan vaard te zijn. Heel andere geluiden volgden hierna bij monde van dr. Bruins Slot (A.R.) wiens con clusie na een juridische ontleding van de overeenkomst was, dat uit de verschillende stukken bleek, dat Linggadjati een in zichzelf verdeeld huis was, dat erkenning van de Re publiek slechts de erkenning van een preten tie fceteekende en dat zulks voor ons neer kwam op zelfmoord. Even verwerpelijk achtte zijn fractiegenoot Meyering datgene wat de Commissie-Generaal had geparafeerd; hij gruwde van het door hem gelaaide „eenzijdig overleg met de mannen der revolutie". Welke opvatting in zooverre niet gedeeld werd door prof. Logemann (P.v.d.A), dat deze juist uiteenzette, waarom wij nu eenmaal het feit van de revolutie als zoodanig hadden te aanvaarden. Deze afgevaardigde, die de aan dacht vestigde op den algemeenen ommekeer in de maatschappelijke structuur in Indië zelf, zag in het accoord van Linggadjati. in de basis-overeenkomst een acte van pacifica tie. In zijn oogen maakt de Unie een staats verband uit, en is het een Koninkrijk, waarin de Kroon geen ornament is, doch iets reëels. Van verbreking of vermoording van het Koninkrijk is dus geen sprake, doch van om vorming. Deze zienswijze hield jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) er allerminst op na, gelijk bleek uit zijn rede, waarin hij naar eer en geweten inging tegen het standpunt van Voldoening over UNO-stap inzake wereldontwapening Bij zijn vertrek naar Amstevdam aan boord van een K.L.M.-toestel, verklaarde het lid van de Nederlandsche U.N.O.-delegatie. Ema nuel Sassen: „Ik geloof, dat de Assemblée een belangrijke stap op den weg naar de ont wapening h.eeft gezet. Het is een lange weg, maar de eerste stap is onder gelukkige om standigheden gedaan." Ten aanzien van de rede van Byrnes zeide de heer Sassen: „Door gespecificeerde cijfers over de Amerikaansche troepen in het buiten land te geven heeft minister Byrnes in hooge mate zijn „goodwill" getoond en de bereid heid der Vereenigde Staten tot „open diplo matie". Zijn rede was een eerlijke poging om den vrede te behouden en algeheele ontwape ning te bereiken." Voor zijn vertrek naar Europa aan boord van de Queen Elizabeth verklaai-de Molotof, dat hij vol vertrouwen was dat de bijeenkomst der groote vier in Moskou even succesvol zal zijn als de bijeenkomst die zoo juist in New York geëindigd is. Molotof zeide dat het nog te vroeg was om commentaar te verleenen op de verrichtingen van de Algemeene Vergade ring daar deze haar werk nog niet beëindigd heeft. Molotof voegde hier echter aan toe: „Het besluit dat inzake de ontwapening ge nomen is, is van het allergrootste belang voor alle volkeren, hetzij groot of klein." Dertigduizend dooden bij Britsr.h-Indisclie troebelen De Indische Mohammedaansche leider Jin- nah heeft op een vergadering der Britsch- Mohammedaansche liga gezegd dat de Brit- sche regeering aansprakelijk is voor de bot singen in Bengalen, dia naar Jinnah's zeggen 30.000 menscnenlevens nebben gekost. De In dische Congrespartij Is er de schuld van, al dus Jinnah, dat. er geen voortgang wordt ge maakt in het bereiken van Indische onafhan kelijkheid. De eenige manier om een vreed zaam, onafhankelijk Indië te verkrijgen, was de verdeeling van het land tusschen Moham medanen en Hindoes, aldus zeide Jinnah vol. gens Un. Press. Nog geen uitbetaling van salaris over de onderduikperiode De Centrale Raad van Beroep, recht sprekende in ambtenarenzaken, heeft be slist, dat aan een niet-ontslagen ambtenaar, die tijdens de bezetting wegens den op roep tot terugvoering in krijgsgevangen schap was ondergedoken, diens salaris over de onderduikperiode moet worden uitbe taald, omdat niet gezegd kan worden, dat de ambtenaar die onder deze omstandig heden is ondergedoken, gedurenden dien tijd in strijd met zijn verplichtingen opzet telijk heeft nagelaten zijn dienst te ver richten. In afwachting van de in het wets ontwerp „Wet Rechtsherstel Overheids personeel 1946" in uitzicht gestelde uit voeringsvoorschriften wegens verreke ning van inkomsten heeft de minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat het niet wenschelijk is om aan niet-ontsla- gen onderduikers, tenzij een rechterlijke uitspraak in een bepaald geval daartoe dwingt, het tijdens de periode van ónder- duiken niet-genoten salaris, hetzij in vrij geld, hetzij op geblokkeerde rekening reeds thans uit te betalen. r Hel woord is aan. Dr. A. M. Meerloot Democratie leert dc menschen, hoe zij veel van hun vrijheden moeten offeren om harmonisch met anderen te kunnen leven. (Uit: De moeilijke vrede). Veiligheidsraad blijft op de hoogte over Perzië Volgens radio Teheran heeft de Perzi sche minister van Arbeid medegedeeld, dat Azerbeidsjaansche functionarissen, die „worden beschouwd, verantwoordelijk te 2ijn voor hetgeen in Tebris heeft plaats gehad", gestraft zullen worden. Er is nog niet besloten of alle leden van de links georiënteerde Toedeh-partij gerechtelijk vervolgd zullen worden. De verkiezingen in Azerbeidsjan zullen, nadat een nieuwe gouverneur voor Azerbeidsjan zal zijn be noemd, zoo spoedig mogelijk worden ge houden. De minister verklaarde vervolgens, dat de staat van beleg in Tebris geen be zwaar zou zijn voor het houden van vrije verkiezingen en dat de Perzische ambas sadeur in Washington opdracht had gekre gen den Veiligheidsraad op de hoogte te stellen van de jongste gebeurtenissen in Azerbeidsjan. De bevelhebber der Perzische strijd krachten in Azerbeidsjan heeft volgens ra dio Teheran aan de Perzische regeering meegedeeld, dat men twee millioen realen (ongeveer f 150.000) in goud heeft gevon den, welke Dzjafar Pishevari, de leider der Azerbeidsjaansche democraten, over de Russische grens had willen brengen. Weerbericht AANHOUDENDE VORST Verwachting geldig tot Woensdagavond: Slechts enkele overdrijvende wolkenvel den. Des nachts matige tot strenge, overdag matige tot lichte vorst. Tijdelijk nog krachtige Noordoostelijke tot Oos telijken wind. De Tweede Kamer tijdens de bespreking van de Indische kwestie. zijn fractieleider. Men heeft, zoo besloot hij, het tusschenstation vatj. de federale gedachte binnen hel; Koninkrijk overgeslagen. De ge kozen constructie was ook in strijd met. het programma van de K.V.P, Het liefst zag hij eigenlijk een uitspraak van de Kamer (voor- loopig zóu hij het echter niet voorstelen) dat men zeer vérgaande herziening, gegrond op de Koninkrijke rede, dus met behoud van het Koninkrijk, wil en daarom tegen Linggadjati is, welke overeenkomst de mogelijkheid van liquidatie in zich bergt. Vermeld zij nog, dat mr. Vonk (P.v.d.V.) zich bepaalde, aangezien zijn geweten hem daartoe drong, tot een Te^ quisitoir tegen de Commissie-Generaal en den Luitenant-Gouverneur-Generaal, welke hun boekje op allerlei strafbare wijzen te buiten waren gegaan prof. Logemann bracht hun juist hulde en dat hij en zijn fractie de overeenkomst volkomen verwerpelijk vonden, doch voor het plan-Welter waren. Als felle tegenstander trad ook de heer Tilanus (C.H.) op, welke het steeds verder afglijden van de Gezagsidee laakte en voorts allerlei kritiek liet hooren, waarna mr. Stokvis (Comm.) zijn blijdschap uitte over het erkennen van de revolutie en voorts de ontwerp-overeenkomst het belangrijkste noemde; Regeeringsverkla ring en Toelichting achtte hij slechts secun dair. deze waren ook niet, gelijk wel het ge val was met het accoord, door beide partijen geparafeerd. De Tweede Kamer zal naar alle waar schijnlijkheid in de avondzitting van heden niet de Indische kwestie, doch ónderwijs- aangelegenheden behandelen. Men verwacht dat de debatten over Ling gadjati vandaag zullen vorderen tot aan de ministerieele antwoorden. De minister zou dan in de volgende zitting, die nog niet is vastgesteld doch waarschijnlijk Donderdag zal worden gehouden, aan het woord ko men. Een volledige weergeving der debatten vindt men op pag. twee van dit bZad „Overeenkomst is niet eeuwig," zegt Soekarno Naar het Fransche persbureau AFP mededeelt heeft Soekarno in een radiorede uitgesproken voor radio-Soerakarta ver klaard, dat om het accoord te beoordee- len, men rekening moet houden met de in ternationale tendenties, de internationale grootmachten, den Nederlandsehen invloed en de Indonesische krachten. Soekarno zeide nog, dat de ontwerp-overeenkomst voor het Indonesische volk aanvaardbaar zou zijn, indien het ideaal van de absolute onafhankelijkheid gewaarborgd was. Ten slotte, zoo eindigde Soekarno, is alleen God eeuwig, dit verdrag zal niet'eeuwig zijn. Alleen het handhaven van onze eenheid is van belang. Het zou beter zijn, dat het verdrag verworpen werd en onze een heid bewaard, dan dat het ontwerp aan vaard, maai- wij verdeeld werden". C.P.N. feliciteert Sjahrir. Het republikeinsche „Nieuwsblad" publi ceert een brief van de Nederlandsche Communistische Partij aan Sjahrir, waar in het bestuur der partij Sjahrir geluk- wenscht met het bereiken van de ontwerp overeenkomst van Linggadjati. De brief zegt verder, dat van deze ont werpovereenkomst naar de volledige on afhankelijkheid zoowel in politiek als in economisch opzicht nog een lange weg moet worden afgelegd. Hardnekkige tegen stand zal moeten worden overwonnen, want het koloniale imperialisme is niet ontwapend. De krachten van het Indo nesische volk zijn echter groot en zij zul len steeds grooter worden. De brief ein digt met de woorden: „In de moeilijke tij den, die ongetwijfeld nog komen zullen, zeggen wij de regeering van de republiek Indonesië van harte steun toe". Luchtstrijdkrachten onderhouden het verkeer Blum neemt Buitenlandsche Zaken Léon Blum, de Fransche premier, heeft een uit louter socialisten bestaand kabinet, waarin hij zelf de portefeuille van Buiten landsche Zaken waarneemt, geformeerd. André le Troquer, voor den oorlog een op den voorgrond tredend socialist, is mi nister van Defensie- Minister van Financiën is André Philip, Het eerste olie-station van Nederland is gereed De „olie-spoorweg" tusschen Nieuw-Amsterdam en Sclioonebeek, in Oost Drenthe, is klaar gekomen en de eerste trein van tankwagons is in Schoonebeek aangekomen om 1 olie uit eigen bodem te laden en over te brengen naar de raffinaderij in Pernis. lid van het Eerste Nationale Comité van Bevrijding en ook tijdens het kabinet van de Gaulle minister van Financiën. Felix Gouin, voormalig voorzitter van de nationale vergadering en later opvolger van de Gaulle als hoofd der Fransche re geering, is minister voor Planning. Marius Moutet blijft minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen. De volledige lijst van nieuwe Fransche ministei's luidt: Premier en minister van Buitenlandsche Zaken: Léon Blum; ministers van Staat: Guy Mollet en Augustan Laurent; Justitie: Paul Ramadier; Binnenlandsche Zaken: Edouard Dépreux; Nationale Verdediging: André le Troquer: Ontwerpen van Plan nen: Felix Gouin; Nationale Economie en Financiën: André Philip: Landbouw: Tan- guy Prigent; Industrieele Productie: Ro bert Lacoste; Onderwijs: Marcel Naegelen; Publieke Werken, Vervoer en Wederop bouw: Jules Moch; Fransche Overzeesche Gebieden: Marius Moutet; Arbeid en So ciale zekerheid: Daniel Mayer; Posterijen, Telegrafie en Telefonie: Eugène Thomas. Nederlandsche V.N.-contributle niet verhoogd De Nederlandsche afgevaardigde Burger, die lid was van de administratieve en hudgetaire commissie van de algemeene vergadering der Vereenigde Naties, heeft voorkomen, dat de contributie van Nederland voor de V. N. door de verlaging van die der V. S. is verhoogd. Nederland betaalt derhalve 1.4 van de uit gaven. Eurger slaagde er tevens in de Neder landsche contributie voor de internationale organisatie voor uitgeweken personen (IRO) tot 0.9 te verlagen, ondanks de verlaging van de contributie der V S„ waardoor de andere landen in verhouding meer moesten betalen. Hij voerde aan, dat, hoewel rekening was gehouden met de door Nederland geleden oorlogsschade, de gewijzigde toestand in Ne- derlandsch-Indië ook in aanmerking moest worden genomen. Ameland is plotseling door de vorst overvallen. Kon de postboot Zaterdag nog met moeite over het wad komen, nu is de waterstand op de Wadden zoo laag geworden, dat de postboot niet meer vlot te krijgen was. Er bevindt zich veel ijs tusschen het eiland en den vasten wal en er bestaat geen vooruit zicht, dat de boot de eerste dagen zal kunnen varen. Dank zij het initiatief van den burge meester, den heer R. Walda, is het vlieg veld met hulp van de Ballumer bevolking zoodanig vergroot, dat er thans ook groote vliegtuigen kunnen landen. De burgemees ter heeft een overeenkomst gesloten met de Ned. Luchtstrijdkrachten voor den duur van de isolatie, die inhoudt, dat om den dag een vliegdienst tusschen Ameland en den vasten wal wordt onderhouden. Het is de bedoeling, dat behalve post, ook pas sagiers vervoerd zullen v/orden~zóover de ruimte zulks toelaat. Gisteren brachten twee vliegtuigen een passagier naar het eiland en namen negen personen op de terugvlucht mede. Te beginnen met Woensdag 18 December a-s. zal er om den anderen dag, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, op dit traject worden gevlogen. Degenen, die, van den vasten wal zich naar Ameland' moeten begeven, kunnen zich vervoegen bij het bureau van den Rijkswaterstaat, Ee-wal te Leeuwarden. Scheepvaart gestremd. Blijkens de ijsinlichtingen van den rijks waterstaat is op het IJselmeer, bij Mar ken en op de Gouwzee scheepvaart alleen nog mogelijk voor krachtige stoom- en mo torschepen. Voor scheepvaart gesloten is reeds het Winschoter Diep (Rensel). Ook heden ondervond de scheepvaart in Haarlem en omgeving nog geen hinder van het ijs. Denk om de auto's. De K.N.A.C. waarschuwt de automobi listen: Automobielen welke geregeld ook in de vorstperiode worden gebruikt kun nen door toevoeging van een anti-vries middel worden beveiligd tegen stukvrie- zen. Maar bij wagens, die om welke reden ook buiten gebruik zijn, zal men goed doen het koelwater af te tappen, waartoe zich als regel onder aan de radiateur een aftap kraantje bevindt. Ook op den wand van het blok zijn een of meer kraantjes aan gebracht, door middel waarvan men dat water moet laten wegloopen. IJs-wedstrfjden. Indien de weersomstandigheden gunstig zijn, zullen Zondag a-s. op de Zuidpoolbaan Het kan nog kouder De koudste plaats ter wereld is thans Kolyma Taiga bij de nederzetting Oimekon aan de rivier lndigirka te Noord-Siberië, waar men een tempe ratuur heeft geregistreerd van 70,2 graden onder nul. Van Mook naar Den Pasar Pessimisme over de resultaten in republikeinsche kringen Dr. H. J. van Mook is hedenmorgen uit Batavia naar Den Pasar vertrokken. Naar een speciale correspondent van het Fransche persbureau AFP seint, heerscht er in officieele republikeinsche kringen een zeker pessimisme over de conferentie te Den Pasar, die binnenkort geopend zal worden. Dit pessimisme berust op het feit, dat volgens deze kringen^ de afgevaardig den grootendeels „vertrouwenslieden" van de Nederlanders zijn en tevens de eenige intellectueelen van de Groote Oost vormen. Slechts een man, aldus deze leringen, zou een zekere zelfstandige houding aangeno men hebben, namelijk dr. Ratulangi, de republikeinsche gouverneur van Celebes, die destijds wegens zijn verzet tegen de Nederlandsche maatregelen werd geïnter neerd, doch thans weer vrijgelaten is. De opvatting van de officieele republikeinsche kringen te Batavia onder de constitutie van de Groote Oost verschilt aanmerkelijk van die der afgevaardigden te Bali. De laatsten vreezen de toenemende macht van de republiek en zouden gaarne een staat stichten, die zoowel geestelijk als materieel van haar volkomen onafhankelijk is. De republikeinen willen zich houden aan de in eerste instantie genomen beslissingen, te weten, dat de Groote Oost een integree rend deel uitmaakt van de Vereenigde Staten van Indonesië. De uitwijzing van de drie republikeinsche journalisten door dr. Hoven wordt door de republikeinen uitge legd als indruischend tegen de vrijheid van meenfagsuiting. te Zaandam de kampioênschappen-kunst- rijden van Noord-Holland voor dames en heeren verreden worden. Om 1 uur 's mid dags worden voorwedstrijden voor junio res gehouden. Het programma vermeldt, verder een ijshockeywedstvijd. Daarna zal een twintigtal kunstrijders(sters) een de monstratie geven, o.a. van de verplichte figuren voor het Europeesche kampioen schap. Het geheel wordt met een „IJsbal" besloten. Uitspraken van het Bijzonder Hof Hedenmorgen velde het Amsterdamsch Bij zonder Hof het vonnis tegen den Zandvoor- tenaar L. P., die ervan beschuldigd werd .in 1942 dienst genomen te hebben bij de Waffen SS. Veertien dagen geleden eiSchte de advo caat-fiscaal de doodstraf tegen verdachte. De uitspraak luidde thans levenslange gevange nisstraf en ontzetting uit de kiesrechten voor dezen tijd, met het recht van cassatie. Voorts werd de voormalige SS.-schoenma- ker uit Haarlem, die volgens de tenlasteleg ging in 1944 dienst nam bij dit vijandelijke legeronderdeel, tot 8 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek veroordeeld. De eisch was 7 jaar met aftrek. De Zaandammer B. S., tegen wien wegens dienstneming bij den Berichtendienst van de Luftwaffe 15 jaar met aftrek v/as geëischt, hoorde zich hedenmorgen conform den eisch tot 15 jaar Rijkswerkinrichting veroordeelen. Hem werd het recht van cassatie verleend. Tegen W. A. B. C. uit Beverwijk, volgens de aanklacht in 1944 in dienst getreden bij de Duitsche oorlogsmarine, was 5 jaar gevraagd: het vonnis luidde 3 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. De Haarlemsche tandtechniker K. Th. van der E„ die in 1944 teekende voor de "Waffen SS werd tot 4 jaar Rijkswerkinrichting met aftrék veroordeeld; de eisch was 10 jaar met aftrek geweest. De zaak tegen den 19-jarigen L. P., ver dacht van dienstneming bij de Waffen SS werd voor een nader onderzoek terug verwezen naar den raadsheer commissaris. De eisch tegen L. P, was 5 jaar geweest. Nederlandscli-Zwitserscli handelsaccoord Besprekingen tusschen een Nederland sche handelsdelegatie, onder leiding van den heer D. P. Spierenburg, directeur van de buitenlandsche economilche betrek kingen van het ministerie van economiscne zaken en een Zwitsersche delegatie onder leiding van prof. P. Keller van het Zwit sersche ministerie van Buitenlandsche Za ken, zijn geëindigd, met een handelsover eenkomst, die twee jaar geldig zal zijn en waarbij de wederzijdsche goederenuitwis seling, voor het jaar 1947, tot in bijzonder heden is geregeld. De overeenkomst voorziet in een aan zienlijke uitbreiding van het wederzijdsche handelsverkeer. Daar de waarde van de leveranties van beide kanten in evenwicht zal zijn, behoeft aan Nederland geen cre- diet te worden verleend. Zwitserland zal aan Nederland een groote verscheidenheid van goederen leve ren, waarbij eveneens met de behoeften van de Nederlandsche overzeesche gebieds- deelen rekening wordt gehouden. O.m. zal Zwitserland leveren: textiel, machines, uurwerken, verfstoffen en soda. Nederland en de overzeesche gebiedsdeelen zullen van hun kant diverse agrarische en industrieele producten leveren, o.m. zaden, groenten, wild, caoutchouc, tin, ruw ijzer, electro- technische producten enz. De overeenkomst zal, behoudens de goedkeuring der betreffende regeeringen, op 1 Januari in werking treden. AMERIKAANSCHE ARBEIDERS EISCHEN LOONSVERHOOGING. Murray, de voorzitter van het Amerikaan sche „Congress of Industrial Organisations", heeft in een rede voor functionarissen der C.I.O. verklaard, dat zijn organisatie een. „aanzienlijke loonsverhooging zonder prijs- verhooging" wil. Murray verklaarde tevens dat indien de Vereenigde Staten hun productie terugbrach ten op die van 1940, een aantal van 19 millioen werkloozen te verwachten ia,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1