Tien sprekers spraken hun meening uit Linggadjati in de Kamer Hedenmiddag wordt de zitting voortgezet De Avondzitting De tekst van de ontwerp-overeenkomst Wereldnieuws Tot middernacht duurde gisteren de Tweede Kamerzitting, waarin de leden aan het v/oord waren over de ontwerp-overeenkomst. Alle ministers, met uitzondering van mr. Van Kleffens waren aanwezig. Alle gereserveeerde loges waren bezet, onder anderen hadden in de loge boven het voorzittersbureau de leden der Commissie-Generaal plaats genomen. Tien spreker voerden het woord de eerste die het spreekgestoelte beklom was prof. mr. C P. M.' Romme, fractieleider der K.V.P., die een indrukwekkend betoog hield. Na een korte pauze begon omstreeks negen uur de avondzitting. Hedenmiddag om één uur werden de debatten voortgezet. K.V.P.: Elke twijfel worde weggenomen De heer Romme (KVP) opende de rij der sprekers. Spr. citeert een artikel van de Linie van 6 Dec., waarin opgemerkt wordt, dat men alleen staat voor de keuze tusschen con tinueering van het koloniaal bestuur en de erkenning van de onafhankelijkheid van Indonesië. Daarin wordt gezegd, dat wie de rijkseenheid wil, deze alleen kan ver krijgen door haar te doen steunen op het primaat van Nederland. Tegenover het zwart dat de rijkseenheid op basis van wederkeerige vrijwilligheid een illusie is, stelt spr. zijn wit, dat de rijkseenheid op basis van wederkeerige vrijwilligheid een ideaal is, dat menigeen een utopie noemt, maar waarin hij ge looft Hij meende dat dit ideaal bereikbaar is en dat er met alle kracht naar gestreefd moet worden door bepaling onzer houding, omdat dit mede zal beslissen over het al of niet welslagen. De roeping van het koninkrijk blijft, maar het is een andere, een zonder het primaat van Nederland. Het is een roeping om in deze wereld een voorbeeld te stel len, dat vruchtbaar is. Het idee van het maximum bereikbare ademt den geest van het oude: Het is een verfoeilijke geest, als deze het Nederland sche volk zotubeheerschen. Mr. Romme, De revolutie van de republiek heeft ont zaglijk remmend gewerkt op de inlossing van de Koninklijke belofte van 7 Decem ber 1942. Voor ons volk staat vast, dat de Koninklijke belofte moet worden ingelost. Een passend gebruik moet worden ge in aalct van het feit, dat we niet meer onder dwang staan. In Indië beschikken we over zooveel macht, dat we ons gezag zouden' kunnen herstellen. Juist in deze omstan digheid, nu we ook anders zouden kunnen, wil spr. tegen Indonesië zeggen: Wij be- geeren niet anders dan u in uw nationalis me te zien groeien, maar hij voegt er bij: Bedenk ook dat 100 pCt. „Merdeka" (vrij heid) een utopie is. Dat bestaat evenmin voor eenig volk buiten Europa, als voor eenig volk in Europa. Sprekers doel is naar elkaar toebuigen en niet'van1 elkander gaan. De practische weerslag is aangegeven in de 7-December-rede. De weg daarin aan gegeven is ook de weg van de K.V.P. De Koninklijke rede acht spr. ook thans nog de juiste weg. De overeenkomst moet ge toetst worden aan de Koninklijke rede. Spreker zegt vervolgens ernstig bezwaar te hebben tegen de wijze van publicatie van Linggadjati, bezwaar tegen de publi catie in twee tempi, die de duidelijkheid niet vergrootte. Er heeft zich een voorstelling gevormd van afscheiding van Java, Madoera en Su matra. Zoo hebben zich meer onjuiste voor stellingen gevormd, die de oorzaak waren dat mensehen uit het lood zijn geslagen, zooals een algemeen geacht oud-luitenant- generaal. Vervolgens komt spr. tot datgene, waar toe de regeering zich wil binden. De for muleering acht hij gelukkig: Deze heeft prioriteit, dan komt de memorie der C.G. en tenslotte komen de zeventien punten. De republiek moet deze drie stukken kennen en in deze verhouding aanvaarden. Hft meest simpele zou wezen als aan het stuk bjj de onderteekening wordt gehecht de acte van toelichting der C.G. en de ver klaring der regeering. Vervolgens komt de heer Romme tot een bespreking der overeenkomst. Hij vraagt of de in het laatste artikel besproken ar bitrage uitsluitend werkt gedurende den overgangstijd en niet gedurende de nieuwe rechtsorde. Ten aanzien van art. 16 inzake vermin dering der troepensterkte merkt hij op, dat deze niet mag geschieden voor de rechts orde het toelaat. In dit verband wijst hij op de interneeririgen. Die taaie zal effectief moeten worden aangevat en voortgezet tot haar goed einde. Grondwet is heilig Het lijkt spr. onbetwistbaar vast te staan, dat er een „Koninklijke Unie" komt. Is de Unie ook een souvereine staat? Dit is voor spreker het vitale punt. Indien dit niet thans zou vaststaan, laat het werkelijke Linggadjati deze mogelijkheid dan toch volkomen open? De bepaling.in artikel 1 zien velen als een afscheuring. Wanneer dat beduidt de verheffing tot een staat, dan doet spr. hiel mee, omdat het strijdt met de grondwet Zoolang dit aan redelijken twijfel onder hevig is, doet spr. ook niet mee op denzelf den grond. Elke twijfel ter zake moet wor den weggenomen door bij de onderteeke ning vast te leggen dat deze geschiedt met volledige handhaving van het bepaalde in de geldende grondwet van het Koninkrijk. Tenslotte verklaart spr. Linggatjati te verwerpen in den gangbaren zin van een *root deel der publieke opvatting. In den enkelen zin der 17 punten kan hij de over eenkomst niet aannemen. Met spanning zal hu het antwoord der regeering afwachten. A.R. „Niet aanvaardbaar" De heer Bruins Slot (A.-R) komt hierna aan het woord en betoogt dat een toelichting van één der partijen niet bin dend kan zijn; die moet van beide partijen komen. Wat. de regeering van het bindend zijn zegt, kan niet waar zijn. Als de over eenkomst niet geheel bevat wat men wil overeenkomen, dan moet de regeering haar niet onderteekenen. Gezegd wordt, dat in de instructie een aantal zaken bindend is geregeld, maar dat dient te geschieden in het. stuk zelf. Memorie van toelichting en Regeerings- verklaring hebben naar sprekers inzicht geen rechtsgeldigheid. Hij is van meening dat de drie stukken niet overtuigen van de innerlijke gaafheid van het geheel. Vervolgens gaat spr. de artikelen der ontwerp-overeenlcomst na. De C.-G. het gezag der republiek op ge heel Java, Sumatra en Madoera erken nende heeft meer gedaan dan een realiteit erkend. Op Sumatra bijvoorbeeld heeft de republiek niet het gezag, daar heerscht de anarchie. De thans bestaande wettelijke verhoudingen worden niet geëerbiedigd. De juridische formatie, die men heeft ge maakt, is zelfmoord. Met de erkenning van het gezag der republiek op Java, Ma doera en Sumatra is een volkenrechtelijke verhouding geschapen. In de ontworpen overeenkomst is van het gezag der Kroon geen sprake. Er is geen sprake van de vorming van een staat, maar van twee staten, die samenwerken. In de overeen- komst is goed vastgelegd, dat het oude I Koninkrijk verdwijnt en de republiek krijgt erkenning van haar gezag over drie eilanden. Maar van de Unie verder niets. Het statuut van de Unie handelt alleen over de samenstellende deelen. Alleen wordt gezegd, dat de Unie geen overheid heeft.. De overeenkomst ontbindt het Konink rijk, zonder dat het omgezet wordt in een federatief staatsverband- Onderteekening van de overeenkomst brengt ons op een doodloopenden weg. Het huis van Ling gadjati, tegen zichzelf verdeeld, is naar sprekers overtuiging niet aanvaardbaar. P. v. d. Vr.C. G. strafbaar? De heer Vonk (P. v. d. V.) betreurt het, dat deze allerernstigste quaestie zon der voorafgaande voldoende schriftelijke voorbereiding moet worden behandeld. Voor schriftelijke behandeling was meer dan voldoende reden (de voorzitter hamert en maakt bezwaren tegen het te rugkomen op •eenmaal genomen beslissin gen). Spr. is van oordeel, dat de ambte naren van de C.-G. zoodanig Over de grens van het delict hebben heen gewerkt, dat er gegrond vermoeden van strafbaarheid bestaat. De C.-G. heeft onderhandelingen gevoerd, waardoor de staatkundige ver houdingen zoodanig worden dat Neder- landsch-Indië buiten het Koninkrijk wordt geplaatst. De commissie is z.i. buiten haar bevoegdheden gegaan. Zij was in geen geval gemachtigd haar opdracht uit te voeren in strijd, met de, wet. Overmacht was niet aanwezig. Ten aanzien van den luitenant-gouverneur-ge neraal gaat spr. nog nader in op wets- schending, welke hem ten laste gelegd zou kunnen worden. Strafrechtelijke vervol ging acht spr. echter thans en in het be lang van het land niet noodig en niet nut tig. De overeenkomst van Linggadjati, de memorie van de C.-G. en de regeerings- verklaring hebben eèn onjuisen grondslag. Spreker verklaart zich tegen de ontwerp overeenkomst. De heer Meyer ink (A.-R.) verklaart van meening te zijn, dat de project-over eenkomst niet aanvaard kan worden als grondslag voor de nieuwe organisatie bin nen het Koninkrijk. Voorts geeft spreker te kennen, dat de C.G. verzuimd heeft andere groepeeringen te hooren dan die, welke achter de repu bliek staan. Voor den politieken toe stand in Indonesië is naar sprekers oor deel noodig een gestabiliseerd partijwezen. Is de regeering van oordeel, dat binnen twee jaar de politieke geledingen in de Indonesische bevolking zooveel stevigheid hebben gekregen, dat het nieuwe staats bestel aan het spel der jonge politieke krachten kan worden overgelaten? Spreker betwijfelt dit. Prof. Logemann P. v. d. A. „Acte van pacificatie De heer Logemann (P. v. d. A.) verklaart vervolgens te willen komen tot een analyse van de situatie, waarin wij geplaatst zijn. De basis-overeenkomst zou spreker willen noemen: een „acte van pacificatie". Het wezenlijke probleem geldt niet het herstel van recht en veiligheid: het ligt veel dieper. Het probleem waar het om gaat is de noodzaak van een geheel nieuwe gezagslegitimatie. Er is de grief, dat de Staten-Generaal hun controletaak niet behoorlijk hebben kun nen uitoefenen. Maar schuilt er eigenlijk staatkundig geen gevaar in, dat de over eenkomst, die 15 November is geparafeerd, nu nog niet geteekend is? Tot degenen, die meenen, dat in de ons opgedrongen re- volutionnaire situatie, slechts de oude con- Oud-Geïnterneerden bepleiten hun belang De N.I.B.E.G. Ned. Ind. Bond van Ex- krijgsgevangenen en geïnterneerden om vattende ongeveer de geheele geëvacueerde samenleving uit Ned.-Indië, heeft zich per telegram en brief tot den minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen gericht en wijst erop. dat de overeenkomst van Linggadjati zwijgt over vergoeding van geleden schade door vernielingen en roof. Ook ontbreekt eenige aanduiding over de vergoeding van gederfd inkomen gedurende de periode van internee- ring. De N.I.B.E.G. meent, dat spoedige te- rugplaatsing in eigen omgeving en werkkring, j vergoeding van schade en uitkeering van ge- I derfde inkomsten over de oorlogsperiode za- I ken zijn en in éné adem genoemd dienden te i worden met de In artikel 14 opgenomen terug, gave van goederen en herstel van rechten. Spoedig nader nieuws? ïntusschen zegt de minister in de zoo juist verschenen nota naar aanleiding van het ver slag nopens de rijksbegrootingen 1946 en 1947, dertiende hoofdstuk (Overzeesc'ne Gebieds deelen): De vraag of de Indische regeering contact heeft opgenomen met de directies van Nederlandsche en Indische ondernemingen met betrekking tot de vergoedingen aan krijgsgevangenen en geïnterneerden, kan be vestigend worden beantwoord. In de commissie, welke op korten termijn advies dient uit te brengen over het z.g. „backpay-vraagstuk" een advies, dat zeer binnenkort verwacht wordt is de Indische ondernemersbond vertegenwoordigd. Ook een afgevaardigde van de werknemers-assiciatie maakt deel uit van deze commissie. Groole tentoonstelling van pluimvee Ook bevers en visschen bij de 1600 inzendingen Het bestuur van de Kennemer Pluimvee Vereeniging, die hare leden telt onder de inwoners van geheel Kennemerland, is zeer actief .bezig met de voorbereidselen voor de tentoonstelling, die op 17, 18 en 19 Januari 1947 in de veilingzaal van „Kennemerland" te Beverwijk zal worden gehouden. Het vraagprogramma van de Vereeni ging is verschenen; daarin is niet minder dan een bedrag van f 1700.aan eereprij- zen verwerkt, benevens een groot aantal Schaakkampioenschap van Haarlem wordt voortgezet De in September j.l. verspeelde finale om het persoonlijk kampioenschap schaken van Haar lem bracht geen beslissing, daar de finalisten G. Kroone (HSC) en H. Bouwmeester (De Ro- chade) gelijk eindigden. Thans zal een beslis singmatch van vier partijen uitmaken, wie van hen zich kampioen 1946 zal mogen noemen. He denavond wordt de eerste partij gespeeld ln het clublokaal van HSC, Lange Margarethastraat. Noordliollaiidsche Schaakbond In de eerste klasse A leed Het Oosten zijn derde nederlaag in successie, thans mei 6tó—2Vi tegen Aalsmeer. Door deze nederlaag Is Hel Oosten hekkeslulter geworden en de toekomst ziet er somber uit. daar ook het bordpunten- verschil ten nadeele van Het Oosten uitvalt. Van den wedstrijd is niet veel te zeggen: dat er veih woed gestreden werd blijkt wel hieruit, dat vlak zou zijn, wenscht spreker vast te houden aan de rijksgedachte. De geestelijke belangen zijn voorts naar zijn inzicht niet voldoende veilig gesteld. Ver der is spr. van oordeel, dat van een cordiale, eensgezinde uitvoering van het accoord wei nig'sprake zal zijn. Er is geen vaste en duur. zame grondslag voor net oppergezag. Spreker ziet de zaak zoo, dat in het stelsel der com missie nu reeds een voltreffer tegen het voort bestaan van het Koninkrijk is geboekt. Het voorstel der Commissie-Generaal is z.i. een ramp. Voor spreker is het alternatief een betere overeenkomst. Wanneer spr. een voor- stander zou zijn van resoluties, dan zou hij stitutioneele weg mag bewandeld worden, motie v00rsleIleni waarl„ de Kamer zich prijzen in natura. Uit alle deelen van het j voor het verstrijken van den speeltijd Slechts land komen de inschrijvingen, naar aan- j een partij geëindigd was. Daarna viel de eene leiding van dit vraagprogramma, binnen, beslissing na de andere en toen het resiütaat Zusterverenigingen te Heemskerk, Heem- werd' Week Aalsmeer gewonnen te stede en Hillegom hebben toegezegd om Zooais verwacht kwam HSC ln de eerste collectief in te zenden. Al met al worden üasse B krachten te kort tegen de hosc. Geen er 1600 inzendingen verwacht. Er is ookenkel winstpunt werd geboekt. Groot was het veel belangstelling Uit de kringen van dui- j aantal remisepartijen, n.l. 7. Daar aan de laag- venhouders. sle botxlen de Hoogovenschakers de winst be- Ook bevers en visschen haalden, verloren de Haarlemmers met 6W—3fc. Niet alleen zullen op deze tentoonstelling hoenders, konijnen, duiven en vogels wor den tentoongesteld, ook bevers en visschen zullen aanwezig zijn. De beverfokkerij is, voorzoover bekend, in ons land nog niet toegepast voordat de heer van der Steen het vorige jaar daarmede begonnen is. De heer van der Steen heeft het geluk gehad reeds verscheidene nesten bevers te kun nen fokken. Op de tentoonstelling van de Kennemer Pluimvee Vereeniging zal een nest met jonge bevers aanwezig zijn. Deze inzending zal ongetwijfeld de algemeene belangstelling trekken. Ook met het bestuur van de Aquarium- houders-Vereeniging „Kennemerland" is het bestuur van de K.P.V. in overleg ge treden voor de expositie van een aantal aquaria met tropische visschen. zegt spreker, dat zij de verantwoording op zich laden voor "net veel langer voortduren van de revolutie in de helft van het Ko ninkrijk. Noodzakelijk is dat Nederland er krachtig toe medewerkt om voor Indische Nederlanders op Nieuw-Guinea een toe komst te openen, maar dat moet niet in koloniale verhouding wezen. Niets in het accoord belet Nederland zijn taak in Indonesië te blijven vervullen. De datum 1 Januari 1949 is een richtdatum geenszins een fatale datum. Het alternatief van de regeling is niet: een eigen richting voor een der partners, maar vast en zeker bemoeienis van buiten af en daarvoor voelt spr. niets. De waar borgen om bestendiging van het bouwsel liggen in de reëele belangen van bc-ide na ties bij dit samengaan. Sprelcer's fractie stelt spoedige onder teekening der ontwerp-overeenkomst op prijs. Daarop wordt om 6.10 uur de vergade ring tot half negen geschorst. K.V.P.-dissident Om half negen wérd de beraadslaging over de regeeringsverkiaring voortgezet. Als eer ste spreker trad op de hoer Ruys de Beeren- brouck (K.V.P.) die verklaarde het te betreu ren, dat hij een afwijkende meening moest doen- hooren. Hij zeide de ontwerpovereen komst zeer beslist te moeten verwerpen, „De C.-G. is op flagrante wijze in gèbreke geble ken", aldus spreker, die vervolgde: „De vraag waarop het aankomt is of de procedure en het bereikte resultaat juist zijn en die vraag moet ontkennend worden beant woord." De commissie heeft zich volgens spreker laten leiden door de gedachte dat haar taak was op korten termijn met een bepaalde con structie te komen. Als men die gewild had, zou men geen C. G. hebben behoeven uit te zenden. De zeggenskracht van de Rijksconferentie is thans naar sprekers meening reeds uitgehold. Vervolgens betoogde de heer Ruys de Bee- renbrouck, dat de commissie niet uitsluitend met één groep had mogen praten en contrac teeren, en uitte de vraag, welk percentage der bevolking achter deze groep staat. De commissie in haar huidige samenstelling heeft politiek sprekers vertrouwen niet. De regeling, welke men voor de Kroon heeft uitgedacht, heeft evenmin zijn instemming. IJ. M. de Koningin krijgt een achtste van het oorspronkelijke aantal harer onderdanen on der zich en over twee souvereine staten zou zij het oppergezag uitoefenen. De Unie be hartigt haar belangen z.i. niet souverein, ze kunnen haar opgedragen en ontnomen voor den. Het gevaar voor uiteenvallen zal prac- tisch genomen zeer groot zijn.' Daar het uit eenvallen van ons imperium catastrophaal ervoor uitspreekt dat bij de wenschelijke zeer vérgaande herziening in het belang van alle betrokken volkeren het behoud van het Ko ninkrijk geboden blijft. Voorloopig zal hij dat niet doen, doch hij vraagt behoud van het aan de omstandigheden van het huidige tijdsge wricht aangepaste koninkrijk. Chr. Hist.: Deze constructie gaat te ver De heer Tilanus (C. H.) betoogt, dat de ont werpovereenkomst tal van vragen openlaat, dat maakt voor hem de behandeling uiterst moeilijk. Wat moet de Kamer met dit stuk doen? Het kan niet in stemming gebracht worden, tenzij de-regeering het verlangt. Het is een stuk, dat aan de Koningin ook niet ter teekening zal worden aangeboden. Is de Raad van State or over gehoord? Het is een verdrag, een overeenkomst. Kun nen de heeren, met wie in Indië gesproken is, gèh©el autoritair optreden, zonder de vol keren in Indië te hooren? Welke volksver tegenwoordiging heeft men in Indië bedoeld? Is het de bedoeling dat de zaak na bespre king in de Tweede Kamer ook in de Eerste Kamer komt? Het lijkt spreker noodzakelijk, itemeer daar de regeering spreekt van de controle der Staten-Generaal. Het volk Is scherp verdeeld en dat is te betreuren. Het probleem mag geen zaak zijn van partijen en partijstrijd. In wezen loopt de scheidslijn door de. partijen heen. Spr. wenscht deze hoogst belangrijke zaak te zien niet als een zaak van partijen. Het reikt daar vèr boven uit. Is er sympathie bij de volkeren, die Java, Madoera en Sumatra bewonen, voor de repu bliek? Spreker twijfelt daaraan, en vraagt verder of het de bevolking van eenig gebieds deel mogelijk is de Vereenigde Staten van Indonesië te verlaten. Hij meent, dat ze, een maal gekozen hebbende, vast zitten. Uit een brief van een militair citeert de heer Tilanus, dat de wapenstilstand eenzijdig is. Is dat nu toelaatbaar' Hier wordt met het leven onzer menschen gespeeld. £(ier wordt het gezag van Nederland geschaad. Zullen de Nederlandsche officieren, onder officieren en soldaten gedwongen worden samen te werken met de T.R.I. en zullen ze dat kunnen doen na wat ze van déze ervaren hebben? Hebben we ook niet de zedelijke verplichting tegenover de bewoners om Hen te beschermen tegen terrorisme? Er is heel vriendelijk gepraat met de heeren die zich noemen de regeering der republiek, en er wordt zoo herhaaldelijk over de demo cratie gesproken, maar hoe staat het met de menschen ln de interneeringskampen, waar om zijn die menschen niet los gelaten? Het is nergens voorgekomen dat 1 jaar en 4 maan den na de capitulatie er nog menschen in concentratiekampen zaten. Ieder artikel van de ontwerp-overeenkomst roept vragen op. Spr. heeft er bezwaar tegen, dat aan de Kamer onthouden zijn de geheime, bindende notulen. Hij is het niet eens met de erkenning der regeering van de republiek. Het zal uitloopen op anarchie, roof, zeeroof en terrorisatie der bevolking. Met de regeering verwerpt spr. de kolo niale gedachte, hij heeft open oog voor natio nale wenschen en gevoelens en plaatst zich Waar de Kamer over debatteert: Nu de Tweede Kamer begonnen is met de be spreking van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati. geven we om het volgen der dis cussies gemakkelijk te maken hier de 17 artikelen van 'net ontwerp nogmaals weer: Artikel 1. De Nederlandsche regeering erkent de regeering van de republiek Indonesië als de facto uitoefenend het gezag over Java, Madoera en Sumatra. De door geallieerde of Nederland sche troepen bezette gebieden zullen geleidelijk, door wederzïjdsche samenwerking, in het repu- blikeinsche gebied worden ingevoegd voor 1 Jan. 1949. Artikel. 2. De Nederlandsche regeering en de regeering van de republiek werken samen tot de spoedige vestiging van een souvereinen. demo- cratischen staat op federatieven grondslag: de Vereenigde Staten van Indonesië. Artikel 3. De Vereenigde Staten van Indone sië zullen omvatten: het geheele grondgebied van Nederlandsch-Indië met dien verstande dat indien de bevolking van eenig gebiedsdeel ook. na overleg langs democratisch en weg, te kennen geeft niet of nog niet tot de Vereenigde Staten van Indonesië te willen toetreden, voor dat ge biedsdeel een bijzondere verhouding tot deze staten en het Koninkrijk der Nederlanden in het leven kan worden geroepen. Artikel 4. Eerste lid: De samenstellende sta ten van de Vereenigde Stalen van Indonesië zullen zijn de republiek, Borneo en de Groote Oost, onvermilnderd het recht van de bevolking van eenig gebiedsdeel om langs democratLschen weg te kennen te geven, dat zij haar plaats in de Vereenigde Stalen van Indonesië op anderen voet geregeld wenscht te zien. Tweede lid: kunnen de Vereenigde Staten van Indonesië een bijzondere regeling treffen ten aanzien van net grondgebied van hun hoofdstad. Artikel 5: eeVste lid: De grondwet van de Ver eenigde Staten van Indonesië zal worden vast gesteld door een constitueerende vergadering. Tweede lid: Partijen zullen in overleg treden omtrent de wijze van deelneming aan deze constitueerende vergadering door de republiek, door de niet tot het gezagsgeoled van de repu bliek behoorenae gebiedsdeelen en door de niet of onvoldoende vertegenwoordigende bevol kingsgroepen. Artikel 6: eerste lid: De Nederlandsche regee ring en de regeering der republiek zullen ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen van Nederlanders en Indonesiërs samenwerken tot de vorming van een Nederlandsch-Indcne- slse'ne Unie, waardoor het Koninkrijk der Neder landen, omvattende Nederland, Nederlar.dsch- Indië. Suriname en Curasao, worden omgezet in genoemde Unie, bestaande uit eenerzijds het Koninkrijk der Nederlanden, omvattende Ne derland, Suriname en Curasao en anderzijds de Vereenigde Staten van Indonesië. Tweede lid: Het vorenstaande laat onverkort de mogelijkheden tot nadere regeling van de verhouding tusschen Nederland, Suriname en Curagao. Artikel 7 beschrijft de behartiging der gemeen schappelijke belangen door samengestelde organen. Artikel 8: Aan het hoofd van de Nederlandsch- Indoneslsche Unie staat de Koning (Koningin) der Nederlanden. De decreten en de besluiten ter behartiging var. de gemeenschappelijke belangen Onverminderd het bepaalde in zullen door de organen der Unie worden geno- artikel 3 en in het eerste lid van dit artikel, men in naam des Konings (der Koningin), Artikel 9 geeft aan. dat Hooge Commissarissen de beide partijen bij elkander zullen vertegen woordigen. Artikel 10 noemt enkele bepalingen die in het statuut der Unie zullen worden opgenomen, over onderwerpen als staatburgerschap. bijstand, de menschelijke vrijheden, enz. Artikel II regelt de totstandkoming van het statuut door vertegenwoordigers der partijen, dat in werking zal treden naar parlementaire goedkeuring. Artikel 12: De Nederlandsche regeering en de regeering der republiek zullen er naar streven dat de vestiging van de Vereenigde Staten van Indonesië en van de Nederlandsch-Indoneslsche Unie haar beslag krijgt vóór 1 Januari 1949. Artikel 13: De Nederlandsche regeering zal in middels de noodige stappen ondernemen ten einde onmiddellijk na de totstandkoming der Nederlar.dsch-Indonesische Unie de toelating van de Vereenigde Staten van Indonesië als lid van de organisatie der Vereenigde Volken te verkrijgen. Artikel 14: De regeering van de Republiek erkent de aanspraken van alle niet-Indoneslërs op. herstel van hun rechten en teruggave van hun goederen voorzoover deze worden i uitge oefend of zich bevinden in het gebied waarover zij de facto gezag uitoefent. Een gemengde com missie zal worden ingesteld om dit herstel of deze teruggave te bewerkstelligen. Artikel 15 geeft het streven der Nederlandsche regeering weer, in afwachting van de totstand koming der Vereenigde Staten van Indonesië en der Nederiandsch-Indonesische Unie de staats- an volkenrechtelijke positie van het koninkrijk der Nederlanden aan den nieuwen toestand aan Tien jaar voor G. van Burink Het vroegere Rotterdamsche gemeente raadslid G. van Burink is door de Rot terdamsche kamer van het Haagsche Bij zondere Gerechtshof wegens onvaderland- sche activiteit gedurende de bezettings jaren veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf, met aftrek van preventieve hech tenis en met verlies van beide kiesrechten voor het leven. De eisch was 15 jaar. De Sloterdijk met militairen naar Indië Op 28 December zal het motorschip „Sloterdijk" uit Rotterdam naar Neder- Waterpolocompetitie De uitslagen der "iagavond gespeelde waterpolowedstrijden luiden: Dames: DWT 1—HPC 3 2—3. Heeren. Afd. I: Haarlem—DWR 2 5—0. w. n. O. gan DWR: VZV-HVGB 2 5—1. Afd. II: Haar lem 2—DWR 3 4—6; VZV 2—HVGB 3 2-4. Afd. m: DWT 2—PSVH 1 1—3. VERGADERING CONCORDIA In een Maandag gehouden ledenvergadering van de gymnastiekvereeniging „Concordia" werd als voorzitter de heer W. Hazevoet benoemd. Verder kwamen in het bestuur als commissa rissen de heeren J. W. van Huijstee, D. Meijer en J. J. v. Servellen. De vergadering koos bo vendien de afgevaardigden naar de kringjaar- bijeenkomst. De waarnemend voorzitter, ae heer F. G. J. v. Berg, dankte de scheidende be stuursleden. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 13.15 Tom Erich. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Ennu naar bed. 19.05 Pianoconcert. 19.45 Opvoering der ar- beidsproductle. 20.15 Bonte Dinsdagavondrtrein. 21.40 De kleine misdaad. 21.45 Gramofoon. 22.15 Buitenlandsch overzicht. 22.30 Amsterdamsch strijkkwartet. 23.15 The Skymasters. 23.45 Gram. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00, 20.00 en 22 uur Nieuws. 17.45 Cello-recital. 13.15 Sportpraatje Jan Cottaar. 18,30 Zang met. begeleiding. 19.45 's Avonds als lk slapen ga. 19.15 Jeugdherbergen. 19.30 „De brug". 20,15 Om- roepkamerorlcest. 20.35 Filmpraatje A. van Dom- t burg. 21.20 Muzikale tombola. 22.15 Katholiek S?sch:jrdle vertrekken m,et ongeveer 22 35 Avondgebed. !3M 1000 militairen van verschillende onder- .Ensemble Willy Bougenot. 23.30 Gramofoon deelen aan boord. (dansmuziek). De laatste werkzaamheden aan het wegdek van de verkeersbrug bij Zaltbommel zijn thans geëindigd, zoodat het verkeer weer onbelemmerd 'zijn gang kan gaan. Nu is het nog wachten op de brug bij Hedel. op de basis deT Koninklijke Rede van 7 Dec. 1942, maar deze constructie gaat hem te ver. Naar zijn opvatting kan de overeenkomst niet worden aanvaard. C.P.N.„Levende werkelijkheid1 1 De heer Stokvis (C.P.N.) geeft te kennen, dat duidelijk vastgesteld rhoet worden, wat de inhoud der overeenkomst is. De overeen komst is niet een fantoom, maar een levende werkelijkheid. Het accoord van Linggadjati is een over eenkomst. Nu rijst de vraag of een regeering. die niet de jure is erkend, wel partij kan zijn in zoo'n overeenkomst.' Naar sprekers oordeel volgt uit de de facto-erkenning automatisch de erkenning de jure. Met den heer Tilanus betreurt spreker het, dat de notulen, door beide partijen gepara feerd, niet aan de Kamer zijn voorgelegd. Wil men vrijheid in den archipel, dan is het noodig, dat men komt tot een erkenning de facto en de jure niet alleen van de regeering maar van de republiek zelf. De heer Van Walsum (P.v.dA.) geeft te kénnen, dat de verdeeldheid in het protes- tantsch-christelijke kamp een feit is. Twee officieren van het Amerikaansche mlliaire bestuur en een Amerikaansche burger in Berlijn worden ervan beschuldigd de leiders te zijn van een wijdvertakten zwarten handel in allerlei artikelen, varieerend van sigaretten tot textiel, van juweelen tot goudstaven, aldus deelt het bureau van den Amerikaanschen rceh- ter-advocaat te Berlijn mede. Zij zijn verbonden aan de „dekartelisatie"-afdeeling van het Ameri kaansche militaire bestuur. De beschuldigden zouden hun practijken onder het mom van een overzeesche industrieele corporatie uitgevoerd hebben. Zij zouden minstens 35 Duitschers in dienst gehad hebben. Zaterdag Is te Brussel de Belgische „Partij van de Vrijheid" opgericht. Voorloopig voorzit ter dezer nieuwe partij is de Waalsche liberale ex-senator Marcel Loumaye. Van het bestuur maken verder deel uit: Generaal Vandeur, Luite nant-kolonel stevelyn. Chevalier Baron d" Ouie- mont. Volgens de programmapunten is de Bel gische Partij van de Vrijheid anti-fascistisch en anti-marxistisch. Daar de nieuwe partij de Bel gische monarchie huldigt als het hechtste be standdeel van 's lands grootheid, is zij voorstan- ster van een volksreferendum' betreffende de koningskwestie. Tijdens de oprichtingsvergade- r>Ti ut- - i nttg las de heer Loumaye gelukwenschtelegram- Pf blijven in georeke men voor van de Nederlandsche „Partij van de duidelyk te maken waarom afwijzing van de vrijheid" en' van de „Parti Republicain de overeenkomst tvoiscb christeliik is SDreker Liherté Francais" overeenkomst typisch christelijk te. Spreker verwijst naar het adres-Cremer en zegt ge machtigd te zijn, te verklaren dat de huidige zendingsconsul het een ramp zou achten als het ontwerp niet werd aanvaard. Overigens herinnert hij er o.a. aan dat de Ned. Herv Kerk op 9 Maart j.l. zich recht streeks heeft uitgesproken voor de verhou ding tot Indonesië. Afwijzing van de overeen komst zal voor langer tijd de deur voor de zending sluiten Men moet wel zwaarwichtige redenen hebben wil men de basis-overeen komst afwijzen. Hij verklaart tenslotte te weten, dat zij. die met stelligheid weten, dat de basis-overeprikomst in strijd is met Gods plan, zich vergissen. De heer Palar (P.v.d.A.), die als laatste spreker tegen twaalf uur aan het woord komt, verklaart niet te begrijpen de beschuldiging, dat de C. G. buiten haar boekje zou zijn ge- Liberté Francais". Als directeur van de United Nations Relief and Rehabilitation Administration, de organisa tie der Vereenigde Naties voor hulp en herstel, is benoemd generaal Lowell Rooks. Hij volgt In deze functie Fiorelle Laguardia op. V. K. Krisjna Menon, secretaris van de Voor-Indische liga te Londen en afgevaardigde voor Voor-Indië bij de V. N. heeft te Cambridge (Massachusetts) verklaard, dat de Voor-Indische constitueerende vergadering binnen 48 uur de resolutie, die Voor-Indië tot democratische repu bliek verklaart, zal aannemen. Een commissie van de UNO heeft de gift van 3 8.500.000 van John Rockefeller om grond te koopen op Manhattan, aanvaard met 33 tegen 7 stemmen. De permanente zatel der UNO zal dus te New York worden gevestigd, mits de Assemblée haar goedkeuring aan dit plan geeft, In antwoord op een bewering van de Joego slavische delegatie bij de V. N„ als zou de Griekscbe premier bij het naar voren brengen gaan Spreker aanvaardt het accoord bij w«- I .O en de herstelbetalingen slechts een mlnderhed re van spreken met gestoten oogen Hl) geeft van M GrlelIsche volt vertegenwoordigen, te Kennen, dat het het beste is wat beTeik- hebben de Grieksche oppositieleiders „gezamen- baar is. „Ik sta achter het Linggadjati-accoord I lijk verklaard, dat alle politieke partijen ten door dik en dun", verzekert de heer Palar. j volle achter Tsaldaris staan". 4rHw 1B Er zijn maar twee mogelijkheden, aldus i Volgens mededeeling vah het derde Griek- Artakei 16 0eeft aan oa. beide partijen na het spre^er .i00rioH met alle ellende voor beide sche legerkorps hebben zich in Westelijk Mace- accoord en onderling overleg zullen overgaan euen<m voor De.ae cuerillasu-iiriers overgeven 7ii ver tol vermindering der strijdkrachten en tot sa- orengen van de zaak voor de j kamp 'n Joèeo^lavië menwerking op militair gebied. UNO He. accoord kan hier de oplossing e,eT„£r^ïfSicï Het laatje artikel (17) vooiziet m de stlcntlng brengen. eveneens bereid, waren het verzet te staken, van een organisatie met gemeenschappelijk i De Kamervergadering zal hedenmiddag om doch dat zij onder streng toezicht van hun lel- secretariaat, die de samenwerking zal dragen, j 1 uur worden voortgezet. ejwki uai c.ij \jz. J diers stonde^

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2